tweede blad Ro. 5656Vrijdag 3 Juli Morgen is het misschien te laat. M. NORT Willem de Bruin. GEELMERK - GROENMERK - PaARSMERK Bij Doorzitten PiKOL Zusterhuis 6 Oorinchem RAVENSWAAY'S OVERHEERLIJKE THEE voor het Land van Hensden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard FEUILLETON. DE HEKS. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag ALMKERK. Schrijven van den heer J. de Graaf, Polder den Duil alhier, waarin hij den raad verzoekt hem een ver goeding te verstrekken van 75 ct. per week voor zijn dochtertje, die de Herv. school bezoekt en daarvoor een weg van meer dan 5 KM. moet af leggen. De Voorzitter meent dat het iets meer is dan 5 KM., wanneer het den officiëelen weg moet loopen en stelt namens B. en W. voor een vergoe ding te geven van 50 ct. per week over de zomermaanden, gerekend 26 weken met aftrek van 4 vacantie- weken. De heer Burghout vraagt of door het kind gebruikt gemaakt wordt van den officiëelen weg. De Voorzitter zegt dat dit niet wórdt vermeld. De heer de Jong zegt dat het al tijd een groote afstand is, waarheen men de weg ook neemt, want die is verschillend te beloopen. De heer Buizer meent dat het wel een bijzonder geval is, doch gelooft dat het hier een beetje gezocht wordt en zou eens onderzoeken of die weg bewandeld wordt. De heer Koekkoek zegt, dat vol gens zijn meening de kade bij Baks a. d. Kornschendijk wel de aangewe zen weg is, want volgens spr. is dit een openbaar voetpad. Weth. de Jong meent gelezen te hebben, dat wanneer men 5 KM. of meer verwijderd is, men hiervoor 1/2 ct. per KM. per dag kan uitkeeren. De heer Buizer zou hierop voorloo- pig afwijzend beschikken. De heer v. Leeuwen informeert of men er recht op heeft, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Op voorstel van den heer Burg hout wordt besloten dit adres aan te houden ter nader onderzoek. Schrijven van het Bestuur der Christelijke Schoolvereen. „Verlaat- schendijk", waarin dit verzoekt een vergoeding van f 651 te mogen ont vangen tot aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit bedrag toe te staan. Voorstel deelname borgstelling ten behoeve van den Middenstand. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dit voorstel een vergadering bij gewoond te hebben, op uitnoodiging van de Kamer van Koophandel, al waar verschillende Burgemeesters wa ren vertegenwoordigd. Op die bedoel de vergadering is deze kwestie in den breede besproken, het gaat hier over de handeldrijvenden en nering doenden, welke in moeilijkheden zit ten, gemakkelijk aan crediet te hel pen, de z.g.n. Kleine Middenstand, die tot dusver door het N.C.C. werd geholpen. Spr. zegt dat het Rijk 40 pCt. van het risico draagt. De heer Burghout vraagt, hoe groot het bedrag is dat de gemeente moet betalen. De Voorzitter zegt van 20 ct. per inwoner, hetgeen neerkomt op onge- en Zonverbranding Verzacht en geneest Doos 3Qct. Bij Apoth.en Drogisten veer f 780 en deelt mede, dat het vóór 1 Juli a.s. moet besloten zijn, of men hieraan deelneemt. Weth. de Jong deelt mede, dat de hoofdsom niet aangetast mag worden. De heer Burghout meent, dat men in onze gemeente er weinig aan zal hebben, waarop de Voorzitter ant woordt, dat reeds een 6-tal verzoeken aangaande dit fonds bij spr. zijn in gediend. De heer Ouwerkerk vraagt of men lid moet zijn van de Middenstands- vereeniging, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, doch wel wordt daar advies ingewonnen. De heer Buizer heeft bedoeld stuk ook ingezien, doch vreest dat het ge varen met zich zal brengen, voorts acht hij de moreele waarde grooter dan de financiëele. Spr. is bang voor gelegenheidszaakjes en vindt ééne be paling goed, dat iemand minstens een zaak 5 jaar moet gedreven heb ben, eer men in aanmerking komt en zou adviseeren om de zaak goed in 't oog te houden. De Voorzitter is het met den heer Buizer eens, wat betreft de moreele zijde en geeft voorts nog nadere toe lichting. De heer de Jong meent dat de heer Buizer de zaak wel wat van de zwarte kant bekijkt. De Voorzitter zegt, dat het de be doeling is van het Borgstellingsfonds om de zaak op een gezonde basis te brengen. Besloten wordt met algem. stem men hieraan deel te nemen. Wijziging Legesverordening. Na een bespreking dienaangaande wordt besloten, deze verordening als volgt vast te stellen: Voor een ventvergunning voor één dag fo.15; 1 maand f 1.halfjaar f3.en voor 1 jaar f3. Voor het geven van muziek fo.25 per keer. Huisslachting fo.io. Bouwverordening tot een bedrag van f 100 fo.50; van f 100 tot f500 f 1.— en boven de f 500 tot f ioöo f2.50 en verder f2.50 voor elke dui zend, tot een maximum van f 40.-k Na een langdurige bespreking tus- schen verschillende leden over het heffen van een baatbelasting op ei gendommen, welke aan de Voorsteeg grenzen, wordt beslóten dit onder werp aan te houden tot na de behan deling van de gemeentebegrooting. 1 Hierna wordt met algemeene stem- men besloten aan den heer J. den Dekker te Nieuwendijk vergunning I te verleenen tot het aanleggen van een weg op de bestaande voorwaar den. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een bedrag van f 500 be schikbaar te stellen voor controle op de werkloozen. Eveneens wordt besloten de be grooting 1935 en 1936 te wijzigen. B. en W. worden 'gemachtigd tot verkoop van de oude brandspuit en tot verhuur van de houten gemeente- woning. Tot lid van de Commissie tot We ring van schoolverzuim en als lid van het Stembureau III, beiden te Waardhuizen wordt gekozen de heer Potters, Hoofd der school te Waard huizen. Door den Voorzitter worden als leden der commissie tot nazien der gemeenterekening aangewezen de hoe ren B. W. Buizer, A. Burghout en J. de Jong. Bij de rondvraag stelt de heer Ouwerkerk den Voorz. enkele vragen, omtrent het ^plaatsen van werkvolk bij de werkverschaffing en aan de Voorsteeg. Ook zou de heer Ouwerkerk het op prijs stellen dat aan het stempel lokaal alhier een waterplaats werd aangebracht. Tevens zou hij iemand van de gemeente-secretarie naar Nieu wendijk willen laten komen, en de werkloozen daar te laten stempelen. Door den Voorzitter worden de op merkingen van den heer Ouwerkerk op afdoende wijze beantwoordt. De heer Dekker zegt een opmer king gekregen te hebben omtrent het te dicht onder de huizen zwemmen. De Voorzitter merkt op, dat dit bij spr. eiken avond gebeurd, en meent in verband hiermede dat een zwem bad voor Almkerk wel noodzakelijk is. De heer v. Leeuwen zegt klachten vernomen te hebben omtrent den knotwilg, welke te ver over de Ach- tersteeg hang, men k'an daar met geen vrachtauto passeeren. De Voorzitter zegt dat het daar geen weg is voor vrachtauto's, te- J vens is liet een polderweg, dus de betrokkene kan zich tot het polder- Laat toch tijdig Uw oogen en Bril controleeren. Niet alleen dat Uw oogen er mee lijden, ook Uw arbeidsprestatie is niet volmaakt. En dan natuurlijk naar Gediplomeerd Opticien merken in Inmaakglazen zijn er zeker, de één nog weer goedkooper als de andere^Gr En ondanks dit alles, ondanks alle gescherm met goedkoope prijzen, blijven wij het oude merk R EX voeren. EN WAAROM? Omdat door prima kwaliteit Kristalhelderheid van het glas, onomstootelijk is komen vast te staan dat de inhoud van vruchten en groenten veel beter blijft bewaard en zij zeer langen tijd hun voedingswaarde blijven behouden. Zijn dan een paar centen meer betaald, weggegooid geld Alléén te Gorinchem verkrijgbaar in den Ijzerhandel TELEFOON INT. 840. Dat zijn de drie merken van zoowel in geur als in smaak. Van 24, 26 en 34 cents per ons. Neemt proef. Overal verkrijgbaar. Een verhaal uit de Pyreneeën. I. Benita had twee zorgen in haar zes tienjarig hartje. Twee lastige vragen, die zich, telkens en telkens bij haar opdrongen en waarop ze geen ant woord wist te vinden, noch bij zich zelve, noch bij anderen. Ze plaagden haar, die twee duistere punten, ze vervolgden haar en niemand kon of wilde ze voor haar ophelderen. Benita wist niet wie ze was! Dat was haar eerste zorg, de eerste vraag, welke in haar om een antwoord vroeg, een der duistere punten, waar over ze licht verlangde. Het tweede wasze sloeg die oogen neer, als ze er aan dachten toch was cr in haar zoo'n sterke drang om het te wete.nnamelijk wat liefde was? Juister nog, wat de mooiste, heer lijkste, beste vorm er wel van zou zijn? Benita wist niet, welke van haar twee zorgen het zwaarst woog. Ze had, al sedert jaren, van af den dag van haar eerste communie, toen al de aannemelingen van Panticosa en Ooloron en Gabas en Bious-Artigues en verscheiden dorpen in den omtrek, met hun ouders na,ar de Kerk gingen, er over gepeinsd, waarom zij geen moeder had en geen vader en geen pbroertjes of zusjes zooals andere kin deren. Ze geloofde niet, dat haar ouders dood waren want op 1 November, i den dag aan de dlooden gewijd, was I haar nooit gezegd een krans op een graf neer te leggen. Op het kleine kerkhof te Panticosa, dat zoo veilig in de hooge bescherming van de rotsen lag, waS geen enkel graf dat haar toebehoorde. Ze stond zoo tieef alleen en als ze ondeugend was en streken uithaalde, dan was dat niet, omdat ze slechter was dan andere jongens of meisjes van haar leeftijd, maar omdat er toch niemand was, die er verdriet van hadi, als ze zich misdroeg. In het dorp werd gezegd, dat de Heks van Panticosa, zooals Benita al tijd genoemd werd, geen gevoel en geen hart en geen ziel had, maar diie het zeiden, kenden haar niet, de arme verlatene Benita Dolores! Zoo heette zeof ze nog een familienaam had, wist ze niet. Denita beteekende zegen en Dolores smart! Ze hadden haar gerust enkel Dolo res kunnen noemen; 'tkind der smarte was ze... van zegeningen had ze nooit veel gemerkt. Ze was eigenlijk, van haar vroegste jeugd af, de zondebok van de geheele omgeving geweest, vaak gesard en ge plaagd en vervolg als een arm wild. Benita had eens, in het hotel te Oloron, een plaat gezien van een isard, een berg-gems uit de Pyreneeën, die heel alleen, op een klein stuk rots*, te midden van woeste bergen stond. En toch scheen het dier niet bang en stond het met opgeheven kop! Waarom had ze niet kunnen verkla ren, doch Benita had' terstond een ze kere gemeenschap, een zekere overeen komst tusschen zich zelve en die gems op de rots gevonden. En van dat oogenblik af, had ook zij het hoofd omhoog geheven en was ze voor niets en 'niemand bang ge weest. In kalme, uitdagende houding, als de isard te midden der woeste bergnatuur, wachtte ze haar lot af! Ze was mooi en ze wist het, schoon heid was gevaarlijk voor onbescherm de meisjes en. dat wist ze ook, doch waarin het gevaar bestond wist ze niet. Ze vermoedde wel, dat het met lief de in verband' stond, liefde, dat groote, machtige, alles overheerschende ge voel, waarvan de geheele natuur door trokken is, waar alles van spreekt en alles om heen draait. Liefde, die engelen in duivelen en duivelen in engelen verandert; het too- verwoord, dat nu eens met angstigen schroom en dan weer met vernederende verachting, of met heerlijke extase wordt uitgesproken. Was liefde... geluk... of was lief de... schande? Dat vroeg Benita zich telkens af, doch tevergeefs! En toch wilde ze het zoo heel graag weten, smachtte haar ziel naar de oplossing van het raadsel, dat haar aantrok juist door het geheimzinnige er van. Ze was zestien jaar, en ze behoorde tot een volk, waarvan de meisjes op dien tijd reeds volwassen zijn. Ten minste, ze meende er toe te behooren! Panticosa lag in Spanje, maar de bevolking was zuiver Baskisch; de man nen droegen de bekende Baskische ba ret op het hoofd en de maquilla den met ijzer beslagen bergstok in de hand; en hun liederen waren in de Euscaiische taal, daar stamde het Bas kisch van af, en dat was de taal ge weest waarin God met den vader der menschen had gesproken! En ze waren trotsch op hun afkomst. Het zeggen ging, dat de Basken rechtstreeks van dAam afstamden en ook dat zij het eienige volk in den omtrek waren, dat zich indlertijd niet door Julius Cesar en de Romeinen had laten, dwingen. ,,De onoverwinnelijke Basken", had d'e machtige veldheer ze in zijn gedenk schriften genoemd. De Basiken waren nu verspreid; ze wonoden ten deele in Spanje, ten deele in Frankrijk, terwijl er eenige honderd duizenden, langzamerhand', als landver huizers naar Zuid-Amerika waren ge togen. De oude Père Gaston, die alles wist en alile legenden van alle Basken kende, kon er zóó heerlijk van vertellen, dat je wel luisteren moest en van zelf geloofde wat hij zei. Zoo deed hij het verhaal van den herder van Ossau! Indertijd was er een proces geweest tusschen de herders van Ossau en een der Burggraven van Béarn, om een stuk weiland in den omtrek van Pau, hetzelfde waar later het kasteel op stond, waar Hendrik IV (Henri Ie Béarnais) egboren werd. De Burggraaf kreeg gelijk en mocht het land hebben om een kasteel op te bouwen, maar de herders kregen ook gelijk, in zooverre, dat hun het recht geschonken werd, zich op alle feesten welke in het kasteel gegeven zouden worden, te doen vertegenwoordigen. En ze werden zelfs zóódanig gelijk gesteld, dat de afgevaardigde herdei] van Ossau er een eereplaats mocht in nemen. ,,Eens qp een keer", luidde de lie gende, „was er weer een schitterend feest. Tusschen al de rijk gekleediej Baronnen en Graven zat de eenvoudige herder met zijn onafscheidelijke Bas kische muts op. Een der aanwezigen, een hoveling van grooten naam en invloed, vond de aanwezigheid van zulk een armelijk gekleed individu meer dan ergerlijk cni vroeg, op spottenden toon, wat hij van het gezelschap dacht. De herder antwoordde niet. (Wordt vervolgd). Jtasblad HONDERD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5