BOUWEN i DAMBUBBIEK. INGEZONDEN Marktberichten. Correspond.-adresA. DE GRAAG, Ridderstraat O 92, Ileusden. In de simultaan-seance van Zater dag kwam o.a. de navolgende stand voor: Stand; in cijfers: Zwart: 3, 9, 15, 26 en 27 (5). Wit: 28, 33, 37, 38 en 39 (5). Zwart speelde: 38? waarna wit wint door: Wit: Zwart: 28—22 27x18 37—31 26 x 37 38—32 37 x 28 3x2! met de winst! Wij verdiepten deze combinatie in de volgende pontie: IMI WANNEER U BOUWT, DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. 3 4 46 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart: 7, 9, 16, 18, 19, 24 en 26 (7). Wit: 27, 28, 32, 33, 37, 38 en 39 (7). Wit wint door: 27—22! 18x27 32x21 16x27 Anders volgt 2823 en 33x2! 28—22 27x18 37—31 26 x 37 38—32 37 x 28 33x4! gewonnen! DAMNIEUWS. Zaterdag vond de aangekondigde si- multaan-seance op het Burchtplein plaats, waarbij als simultanist optrad, de heer A. de Graag. Aanvankelijk was gerekend op 50 deelnemers, doordat evenwel enkele spelers verstek lieten gaan, waren er ^slechts" 40. Later bleek dat dit aantal, met het oog op de tijd, nog te veel was! In het ver volg zullen er dus slechts 30 deelne mers toegelaten kunnen worden. Ongetwijfeld is er voor het 100- ruitenhord een mooie propaganda ge maakt, omdat deze seance in alle op zichten geslaagd mag heeten. Veel be langstelling, medeleven met spelers en simiiltanist enz. Het resultaat was: dat van de 40 deelnemers er vier door den simultanist verloren werden, n.l. aan dhr. A. van Lier, Genderen; D. Hus te Heusden en de gebrs. Verlouw te Ammerzoden. 8 deelnemers speelden remise n.l. Bergmans en van Delft, beiden uit Niauw'kuik; C. de Joode uit Gende ren, Vogelaar uit Ammerzoden; Car- paijl tem van Beijnen uit Heusden, M. Krop uit Genderen en uit Elshout. De rest (28) verloren, zoodat de pun- tenverhouding luidt 64 voor den simultanist. 16 voor de deelnemers. Het percentage bedroeg derhalve 80. Duur per partij 7 minuten. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Gaarne eenige plaatsruimte naar aan leiding van het benoemen van gemeen teontvanger van Eethen, waarvoor bij voorbaat dankend. In den gemeenteraad zijn 5 georga niseerde A. R. leden plus één onge organiseerd rechts plus één ongeorga niseerd links. 20 candidaten uit Eethen dingen naar de vacante betrekking, waaronder voor aanstaande A.R. personen. Logisch verwacht toch iedereen, te vens uit oogpunt van gemeentebelang, dat minstens een A.R. ingezetene zal worden benoemd, evenals onlangs de burgemeester uit de A.R. ingeze tenen is benoemd, waarbij de over- groote A.R. meerderheid inderdaad ze ker de voornaamste motiveering is geweest. Nu wordt er echter een ongehuwd buitenstaander benoemd, naar „men" zegt; op aandringen van den Commis saris der Koningin. Dit is struisvogelpolitiek, want de gemeenteraad benoemt ten slot te den ontvanger. Waar is verder de man, die no. 2 op de aanbeveling geplaatst heeft, dit komt niet tot uiting in de stemming! Minister Colijn spreekt van ,,schou- der aan schouder staan", zou Z.Exc. kunnen vermoeden, dat zijn politieke verwanten te Eethen wanorde schep pen in eigen gelederen. De A.R. kies vereen, heeft zichzelve waarlijk een slechten dienst bewe zen; eventueel kan dit een réveille zijn, zoowel voor Raad- als Statenverkiezing. A. R. 's HERTOGENBOSCH, 1 Juli. Op de markt van heden waren aange voerd 1934 stuks960 stuks hoornvee- 727 biggen, 61 zeugen, 122 schapen of lammeren, 64 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van 1136 tot f325 per stuk. Kalf vaarzen 90 150 Magere Ossen en Koeien 80 155 Vette Ossen en) le kw. 2931 p. pond Koeien 2e 24 27 Pinken van f55.tot f80.p. st. Zeugen 55.85.st. Biggen 1.25 1.35 w. Schapen 12.20.st. Lammeren 5.— 8.st. Bij korte mouwen en lage hals.... behoort een mooie bruine huid, wante een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuuriijk bruin, indien U deze bij fiets tochten en by verblijf in de zon inwrijft met AMILDA zonnebruincrènae. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Verslag van de openbare vergade ring van den raad der gemeente BRAKEL, gehouden op Dins dag 30 Juni 1936, des voormid dags *11 uur ten gemeentehuize. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. J. Pos. SecretarisMr. J. van Dalen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van Eet formu liergebed, waarna hij den secretaris verzoekt de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke „als dan onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 22 April 1.1. No. 170, houdende bericht, dat de Burgemeester des Dinsdags en des Vrijdags voor de inwoners te spreken zal zijn. Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 28 April 1.1., No. 170, houdende bericht v. ontvangst veror dening op het doen dekken van vee. Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 19 Mei 1.1., No. 290, houdende bericht van ontvangst van de algemeene .politieverordening be treffende het artikel aangaande het zingen enz., op den openbaren weg. Een Schrijven d.d. 25 Maart j.l., zij- dens den Burgemeester van Kerkwijk, houdende bericht, dat op denzelf den datum klas en boeken bij den Administrateur van den vleeschkeu- ringsdienst zijn opgenomen, waaruit blijkt, dat alstoen f3257.75 in kas was. Een Schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 15 April 1.1. No. 15, houdende de goedkeuring Verorde ning-belasting op honden bij K. B. 28 iMaart j.l., No. 34. Een schrijven alsvoor d.d. 3 Juni 1.1. No. 259, houdende bericht, dat bij K. B., d.d. 18 Mei j.l. No. 43 de verordening, betreffende de heffing van het vergunningsrecht en de hef fing van leges is goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 3 Juni 1936, No 143, houdende de goedkeuring der reke ning 1934. De rekening 1934 werd als volgt vastgesteld Gewone dienst1 i Inkomsten f68042.92. Uitgaven f68042.92. Kapitaaldienst Ontvangsten f 11456.27 1/. Uitgaven f 17992.98 1/2. Nadeelig slot f6536.71 Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, houdende de goedkeuring der begrooting 1935. Een schrijven alsvoor, d.d. 26 Mei 1936, No. 99, houdende de goedkeu ring der begrootingswijziging 1935. Een schrijven van J. C. Vermeu len, d.d. 29 Juni 1.1., houdende een dankbetuiging voor de verleende gra tificatie. Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken 1 tot en met 10 voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, d.d. 23 Juni 1.1., No. 117, houdende bericht, dat geen termen aanwezig zijn gevonden tot uitkee- ring van rijkssteun in de kosten van de gemeentelijke huishouding. Burgemeester en Wethouders stel len voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van W. Scheffer, d.d. 10 April 1936, houdende het verzoek om f 17.50 als tegemoetkoming voor zijn dochtertje Jannetje ingevolge ar tikel 13 der Lager Onderwijswet. De Voorzitter zegt, dat vorig jaar in deze kosten de helft is toege staan. B. en W. stellen voor ook ditmaal de helft toe te staan. Aldus wordt besloten. Een verzoek van de gemeente Poe- deroijen om een billijke regeling te treffen in de jaarwedde van den Ambtenaar. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Vermeulen zegt vroeger is het altijd ook zoo geweest. De heer F. van Dalen zegt. wij hebben toch al een soepele regeling getroffen in de onderhoudskosten van het gemeentehuis. De Voorzitter is van meening, dat men het destijds had moeten regelen. Besloten wordt afwijzend op voor tot wijziging verordening keuring van meld verzoek te beschikken. Alsdan komt ter tafel het voorstel waren. Wordt besloten. Een schrijven d.d. 6 Mei 1936, No. 71 van Ged. Staten van Gelderland, houdende het verzoek om alsnog ar tikel 27 der algemeene politieverorde ning in te trekken in verband met ar tikel 27 a (Tapverbod bij mobilisa tie enz.). B. en W. stellen voor aan het ge vraagde verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de Politieverordening aangevuld dient te worden met een nieuw artikel in ver band met de bestaande rioleerijig. De verordening zou aangevuld dienen te worden waarin een ieder verplicht wordt de rioolput op zijn erf te doen schoonmaken en te doen schoonhou den. De putten behoorende aan de hoofdrioleering zullen van gemeente wege schoongemaakt worden. De heer F. van Dalen zegt, er zal dan een strenge controle op uitgeoe fend moeten worden. De Voorzitter zegt, dit zal dan ook geschieden. De heer Duijzer, is van meening, dat de putten maar eens per maand schoongemaakt behoeven te worden en dat dit geen bezwaar voor de menschen is. De heer Van Zanten zegt. dat de hoofdrioleering ook op particulier ter rein ligt, hiervoor is destijds van de eigenaren geen toestemming voor ge vraagd. De heer F. van Dalen is van mee ning, dat wel toestemming is ge vraagd. De heer Duijzer zegt. wanneer er igeen toestemming gevraagd zou zijn dan zouden er wel bezwaren inge- kömen zijn. De heer Van Zanten zegt. er zijn ook bezwaren ingekomen, al is het maar weinig. De heer F. van Dalen zegt, kan er geen vaste werkman voor aangesteld worden. De Voorzitter zegt, de kosten zijn veel te hoog. Wanneer de verorde- past wordt is het veel voordeeliger. De heer L. van Dalen zegt. nu wordt de rioleering voor steungeld schoongemaakt De Voorzitter zegt, dat thans de rioleering niet voor het steungeld wordt schoongemaakt. We zouden dan in strijd komen met de steun regeling. De heer Vermeulen vindt dat er geen plaats is om het vuil te brengen. De heer Duijzer zegt, een ieder heeft een mesthoop. De heer L. van Dalen vraagt waar thans het vuil uit de putten wordt gebracht. De heer Van der Veer zegt, in het kSJbosch. i IDe heer L. van Dalen zegt. dan moeten ze het er dan ook maar bren- gen. De Voorzitter brengt het voorstel in stemming wat met 6 tegep 1 stem wordt aangenomen. Tegen stemde de heer Van Zanten. Een schrijven van het Propaganda- Comité, d.d. 8 Juni 1936, houdende het verzoek om fO.10 per inwoner beschikbaar te stellen voor onder zoek mogelijkheid Drinkwatervoor ziening, Bommelerwaard. B. en W. stellen voor het gevraag de bedrag toe te staan. De Voorzitter zegt, dat vroeger de raad hiervoor zijn toezegging ge daan heeft, doch dat er thans een post voor op de begrooting moet worden uitgetrokken. De kosten zul len over twee jaren verdeeld worden. De heer Duijzer zegt, vroeger was het verplichte aansluiting, doch thans is dit vervallen. De heer F. van Dalen zegt. men schen die nu achteraf wonen kunnen die ook aansluiten. Vroeger bij het electrisch net kregen deze menschen geen aansluiting. De heer Duijzer zegt, de menschen betalen allemaal belasting dus moeten ook evenveel rechten hebben dan an deren. Alle perceelen moesten maar aangesloten kunnen worden. De heer Vermeulen vraagt of bij de eventueele aansluiting ook de pomp opgeruimd moet worden. De Voorzitter zegt, dat dit niet be hoeft. Ook de andere heeren sluiten zich hierbij aan. De Voorzitter geeft nog eenige na dere toelichtingen en zegt, dat aanslui ting niet duur is. Ook voor het vee is het water goedkoop. Op andere plaat sen b.v. Deil, daar wofdt het leiding water steeds voor het vee gebruikt hiervoor bestaat een aparte regeling. Besloten wordt f0.10 per inwoner beschikbaar te stellen. Schrijven van A. Lankhuizen, hou dende het verzoek, om vermindering van huur van de veldwachterswoning. B. en W. stellen voor, de huur terug te brengen van f200.— op f175. per jaar. F. van Dalen. Dan is het nog f 3.50 per week. De Voorzitter zegt, dat de onder houdskosten hoog zijn. De heer Vermeulen zegt, dat bewo ning erg laag is. Lankhuizen zelf zal zich nog al eens Stooten. L. van Dalen. Ik zou het huis ver- koopen of afbreken en er een nieuw op laten houwen. De onderhoud blijft veel te duur. De Voorzitter vraagt, waar er bouw- terein is. De heer L. van Dalen noemt een plekje grond op. Verschillende heeren zijn van meening, dat dit te klein is. De heer F. van Dalen heeft verno men, dat de bestaande veldwachters woning nog wel f1500.opbrengt. De heer Vermeulen zou de huur omlaag omzetten. Plannen voor een nieuwe woning duurt veel te lang. Ook de heer F. van Dalen is deze meening toegedaan. De heer L. van Dalen zegt, dat f 125 genoeg is. Voorzitter. Dan kunnen we het be ter op f150.brengen. Ged. Staten zullen ook dit veel eerder goedkeuren. De Voorzitter zal eerst de huur van f150.in stemming brengen. Dit voor stel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Veer, Duijzer en H. G. van Daalen. Daarna wordt het voorstel van den heer L. van Dalen met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, zoodat de huur wordt bepaald op f125.per jaar. Tegen stemden de heeren Duijzer en H. G. van Daalen. Het kohier hondenbelasting wordt zonder herstemming vastgesteld. Schrijven van D. A. van Balen, hou dende het verzoek, om bijdrage in het levensonderhoud van L. van Wijgerden. B. en W. adviseeren dit verzoek in handen van B. en W. te stellen, aangezien de beslissing buiten de com petentie van den raad ligt. Aldus wordt besloten. Verzoek van Jac. van Baaien, om terugbetaling van te veel betaald school geld. Daar het een foutieve aanslag is, is de raad van meening,, om het teveel betaalde terug te betalen. Aldus wordt besloten. Verzoek van M. van der Zalm, om ontheffing van schoolgeld (of uitstel). De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering afwijzend is beschikt. De heer Duijzer zegt, dat van der Zalm te Nijmegen werkt en slechts f14.verdient. Hiervan moet nog kost geld betaald worden, zoodat er maar weinig voor een zoo groot gezin over schiet. Besloten wordt afwijzend op het ver zoek te beschikken. Schrijven van J. Schreuders en an deren, houdende het verzoek, om mede werking tot het verkrijgen van land arbeid er s wo nin gen. De heer v. Dalen zou hiermede eeni ge spoed willen betrachten. Het is zoo winter. De heer v. d. Veer vraagt of er al grond beschikbaar is gesteld. De heer F. van Dalen zegt, dat et; thans grond beschikbaar gesteld is. De Voorzitter zegt, dit in handen van B. en W. te stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt ,dat thans op ver schillende plaatsen circuleert een adres, om een verzoek te richten tot Ged. St. van Gelderland, tot verbetering van den Waaldijk te Zaltbommel. Thans wil hij voorstellen om van gemeentewege eveneens 'n verzoek te richten tot Ged. Staten, voormeld, otn verbetering van den Waaldijk. De heer L. van Dalen zegt, dat hier wel niemand tegen kan zijn. Niemand heeft hiertegen bezwaar, zoodat een verzoek tot Ged. Statern gericht zal worden. De Voorzitter brengt ter tafel een begrootingswijziging 1935 en 1936. In verband met het overschrijden van en kele posten en aanschaffen van eenig j materiaal voor de secretarie en school is verhooging van enkele posten nood zakelijk. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer F. van Dalen vraagt eenige inlichtingen betreffende de erfpacht van een stukje grond. De pacht zou ech ter maar f0.50 bedragen. De heer Vermeulen vraagt of er geen schrijven is binnengekomen omtrent het plaatsen van hooimijten. Er zijn ver schillende menschen die nu geen schel ven meer kunnen zetten. Hij stelt voor, om b.v. 75 c.M. vanaf de telefoon palen te blijven met de schelven en met zooals thans 2 Meter. De Voorzitter zegt, dat de Politie verordening gehandhaafd moet blijven. Men krijgt anders den ouden toestand weer terug. Alleen het voederhooi staat niet aan den dijk, doch,ook het han- delshooi. Men zou best de mijten op een andere plaats kunnen bergen. F. van Dalen. Men zou dan een deskundige moeten hebben voor het verschil uit te maken tusschen han dels- en voederhooi. De Voorzitter zegt, dat het gevaarlijk is voor het verkeer en voor hrand. De heer L. van Dalen vindt, dat het altijd gevaarlijk is. Op sommige plaat sen staan de mijten zoo, dat men zelfs geen licht meer heeft van de straat lantaarns. Hiervan geeft hij een paait: voorbeelden. De heer L. van Dalen vraagt, waar de Ambtswoning blijft. De Voorzitter zegt, dat deze er nog niet is. Ged. Staten hebben in begin sel geen bezwaar tegen het bouwen van een ambtswoning, doch deze stel len de huurprijs wel wat aan den niet aannemelijken kant. De huurprijs zou f605.moeten bédragen, doch zal niet meer bedragen dan 15 pCt. der jaar wedde. B. en W. £jn thans hiermede In beroelp gaan. De raad heeft destijds geadviseerd een huurwaarde van f400 af te trekken. Daar niemand van de rondvraag meer! gebruik maakt, sluit de Voorzitter de vergadering met voorlezing van het dankgebed. RIJSWIJK. Alhier, is een voet bal vereeni- ging opgericht, genaamd ,,D.V.O." (Door vrienden opgericht). De lei ding berust voorloopig bij de heeren Verhoeven en Schaap, terwijl door de vader van laatst genoemde, kos teloos een terrein is afgestaan, gele gen aan het Dijkje. Zaterdagavond j.l. vond alhier, de ingebruikneming der nieuwe mu ziektent plaats. Begunstigd door prachtig weer was een zeer talrijk! publiek.' opgekomen. Door den heer Morelissen werd met een toepasselijk! woord dit eerste concert vanuit de muziektent geopend. Hierna werd door een 3-tal zangvereenigingen en een 3-tal muziekkorpsen een goed ge slaagd concert gegeven. De verschil lende nummers werden kleurig uitge voerd en vonden een dankbaar g!e- hoor. Te ongeveer 11 uur werd dit in alle opzichte welgeslaagd concert met het „Wilhelmus" uitgevoerd door. de drie muziekvereenigingen besloten. Wij wenschen de muziekVereeniging „Kunst en Vriendschap" en de zang- vereeniging „De Lof stern" alhier, van harte geluk met hare keurige mu ziektent en hopen, dat zij van hier uit nog menige concerten zullen ge- ven. UITWIJK. GevondenOp den weg tust- schen Andel en Biesheuvel, een da mesjapon. Inlichtingen te verkrijgen bij bakker Van der Mooren G 31, alhier. Vrijdag vierde onder overgroo- te belangstelli.ng het echtpaar Wl. Oldenberg en A- Groenenberg. hun 45-jarig huwelijksfeest. Des avonds werd door de fanfare „Juliana" deze oudjes, welke nog kras zijn een sere nade gebracht. r WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTSEREKEN I N G VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN. YW!, wffla W/Ms. Ymmt, '%m w~

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 7