Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hondheid Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. Voor Uwe 'Aspirin- FEUILLETON. DE HEKS. No. 5658 Woensdag 7 Juli. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht Binnenland UND VAN ALIENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25 Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Volkenbondsverga dering on der politiebescherming.. De sanc ties opgeheven. Fluitconcert in het Parlement der volken. Slechts kanonnen en bommen werpers bieden nog veiligheid. De Dantziger kwestie. Greiser gaat den Volkenbond te lijf. Wat Genève in den afgeloopen week te zien heeft gegeven is weinig verheugend, maar desondanks kan men er een leer uit trekken. Laten wij eerst eens de verschil lende gebeurtenissen en redevoerin gen de revue passeeren. Daar is in de eerste plaats het fluitconcert van de Italiaansche journalisten. Zouden in de politiek stemmingen en niet realiteiten gelden, dan had bij die ge legenheid Italië de Abessijnsche par tij verloren. Met één slag de slag van de gummiknuppels van de Zwit- sersche gendarmes, die de rendalee- rende Italiaansche journalisten na ver bitterden tegenstand van de tribunes verwijderden veranderde zich de stemming tegenover Italië. De ver zoenende Italiaansche nota, die oor spronkelijk een gunstigen indruk had gemaakt, verloor daardoor geheel haar kracht. In Volkenbondskringen was men verontwaardigd in een mate, die men slechts zal kunnen begrij pen, indien men de diepere gronden van deze symbolische gebeurtenis, die tot nog toe in Genève onbekend was, duidelijk voor .ooigen heeft. Bij alles, wat men tegen het Ge- neefsohe Instituut mag inbrengen, bleef het tot op dat oogenblik een forum, waarop de vrijheid van het Wioiojd gold. Dit Parlement der vol ken bewaarde tot in den afgeloo pen week nog steeds de waardigheid, een tribune te zijn, van waaruit men tenminste ongehinderd (hoewel bij lange niet meer daadwerkelijk onder steund) meeningen en idealen kon verdedigen. De aqtie van de Itali aansche journalisten, die den over wonnen vijand wilden wegfluiten, de noodzakelijkheid, politiebescherming in te roepen, om 52 volken der aar de door de executieve macht van het kleine Zwitserland te laten be schermen, hebben aangetoond, dat het voorbeeld van andere parlemen ten ook op dit internationale gebied aanstekelijk heeft gewerkt. In dit licht beschouwde men te Genève de gebeurtenis dan ook al gemeen als een schrikbarend symp- toon van een ontbinding aller begrip pen en grondslagen waarop Genève rust. Men zegt algemeennadat Ge nève zijn prestige verloren heeft is Een verhaal uit de Pyreneeën. 2. Daarop vroeg de groote heer, of hij de lippen nooit opende, ook niet om zijn vee te roepen. „Jawel!" antwoordde de herder, en liet een heel zacht „brrr!" hooren. „Och, kom," lachte de spotvogel, „is dat allesmaar dat hoort het vee met." „Que siülan tout dous quon las bestis soun prés de nous," (wij roepen ook heel zacht, als het vee vlak bij ons is), antwoordde de herdér, met onver- bare kalmte. Benita kon dat verhaal telkens en telkens weer opnieuw hooren! Ze had dien herder willen kennen om hem te zeggen, hoezeer zij zijn kalfnen moed bewonderde. Hij had haar zeker kunnen leeren, wat liefde was Ze wist zeker, dat zij Baskisch bloed in de adren had en dat zij ook recht streeks van Adam en Eva afstamde en haar voorvaderen zich niet door Cesar, of door wien ook, hadden laten overwinnen. Ze wist wel niet, wie Cesar was! Ze wist eigenlijk bijna niets, want ze hield niet van schoolgaan en nie- het er ook na aan toe, iedere waar digheid te verliezen. En wanneer men weet, met welke middelen het Volken bondsbureau getracht heeft den Ne gus het spreken te verhinderen, dan weet men ook. dat de Geneefsche Volkenbondsbureaucratie niet geheel en al onschuldig is aan het verwor dingsproces, dat men dezer dagen aan het daglicht zag treden. Maar zooals reeds gezegd, in de politiek gelden geen sentimenten. En daarom heeft dan ook noch het fluit concert noch de rede van den Negus iets aan de reeds vastgelegde posities van de groote mogendheden kunnen veranderen. De sancties zijn opgehe ven; Abessinië en de Negus worden aan hun 'lot overgelaten. Men heeft met de wat al te opdringerige Ar gentijnen onderhandeld; Zij zijn niet dieper op de niet-erkenning van ver overd enteritoria in gegaan en dit probleem is weer eens verdaagd. Wel is waar moest men op den koop toe nemen, dat nu ook Argentinië dreigt, den Volkenbond te zullen verlaten. Tenslotte zou er niet veel meer over blijven dan een particuliere vereeni- ging- 1 De rede van den Negus had het voordeel, dat men eruit kon hooren, hoe politiek eigenlijk gemaakt wordt. Zij klaagde niet slechts deze en ge ne aan; (al was het ook een sensatie een zoo scherpe aanklacht tegen Frankrijk te hooreneen pijnlijke er- j fenis van Laval voor de regeering Blum). Zij klaagde de geheele wereld aan. En in dit deel van de rede, waar- in de Negus in plastische beelden de verschrikkingen van den oorlog j schilderde, waarin hij in Amhaarsche klanken het maagdelijke landschap van Abessinië tevoorschijn tooverde. waarover zich yperiet-wolken ver spreidden, die duizenden men- schen doodden de gedelegeerden hoorden ademloos toe. En er zal wel niemand geweest zijn, die bij dit j beeld niet aan de verschrikkingen van den gasoorlog in meer gecivili-1 seerde streken gedacht heeft. De visie liet een ieder sidderen, maar allen sidderden hulpeloos. In de verschillende redevoeringen zijn twee gezegden bijzonder opge vallen) In de eerste plaats de woorden van onze minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Graeff, dat de Vol kenbond nu niet versagen mocht en al het mogelijke en onmogelijke moest doen, dat, wat vernietigd wercl, weer te herstellen. En in de tweede plaats de waarschuwing van Blum „De oor- log: is mogelijk, zoodra hij als mo gelijk geldt. De oorlog is bijna niet te voorkomen zoodra men hem mo gelijk acht." Hij en de anderen zul len nu niet moe worden te zeggen, dat men den oorlog niet voor mo gelijk houdt. Het is een bewonderens waardig optimisme en men kan slechts hopen, dat het juist blijkt te1 zijn. mand had er zich om bekommerd, als ze wegbleef. Het allereerste, wat Benita zich her innerde, was... een Baskisch huis... maar of het in Panticosa of ergens an ders stond ',was haar ontgaan. Het kwam haar voor, als was haar leven begonnen op den dag, toen ze de oogen opslaande, zich in de keu ken bevond, die tevens als woonka mer en stal dienst deed. Ze voelde nog de rilling van angste, die haar door de leden ging, bij het zien van twee groote koppen met reu- zenhorens, die door den muur heen schenen te komen. Het duurde nog geruimen tijd, voor ze zich in dien hoek van het vertrek durfde wagen en, vóór het tot haar klein, ongeoefend kinderbrein door drong, dat die vrees-aanjagende kop pen hoorden bij de mooie, lichtbruine, ïn-goedige ossen, die het ltand hiel pen beploegen en alle mogelijke wa gens en karren trokken. De os is toch het huisdier bij uit nemendheid bij de Basken, en zelfs de armste landbouwer of karrevoer der beschermt zijn trouwen kameraad zorgvuldig tegen de invloeden van het klimaat en tegen het steken der insec ten. Zijn schedel wordt door een schape vacht beveiligd, hetgeen zelfs hetmak- ste dier een vreemd, woest aanzien geeft! en het op de ruwharige ossen in Üe koude hooglanden van Schot- In Genève viel daar intusschen niet veel van te merken. In de eerste plaats heeft het weg blijven van Schussnigg. aanleiding ge geven tot groote bezorgdheid en de meest wilde combinaties ten aanzien van Centraal-Europa. Was Schussnigg naar Genève gekomen, dan had hij waarschijnlijk te hooren gekregen, dat men (d.w.z.Frankrijk en Engeland) wel geneigd zouden zijn, de Habs- burgsche kwestie geheel aan de Cen- traal-Europeesche mogendheden over te laten. En dit werpt een duidelijk licht op het groote gevaar van de huidige situatiemen heeft de kwestie over :het vraagstuk van de hervorming van den Bond verdaagd, wijl Chili wat al te openhartig 'heeft verklapt, dat in de toekomst conflicten ,,ge- localiseerd" zouden blijven. Men zwaait weer de vlag van de collec tieve veiligheid maar men zorgt gelijktijdig niet slechts voor politie bescherming in den Volkenbondsver- gadering, doch ook voor militaire be scherming. En ook de conferentie der Locarno-mogendheden zal het Rijn gebied-probleem „localiseeren" door dat er nieuwe overeenkomsten tus schen de Generale Staven zullen wor den gesloten. Eenigszins terzijde van de groote politieke problemen, maar desalniet temin van evenzeel belang, stond de Dantziger kwestie weer op de agen da van de Raadsvergadering. Waar was er kwestie gerezen tusschen Les ter. den commissaris van den Vol kenbond voor Dantzig, en de natio- naal-socialistische regeering van die vrije stad. En voor de tweede maal werd Greiser, de senaatspresident, naar Genève geroepen, om een ver maning van den Volkenbondsraad in ontvangst te nemen. Het tegenover gestelde is intusschen gebeurdniet de Volkenbond vermaande Greiser, doch Greiser ging. den Volkenbond te lijf en dat op een wijze, die eenig is in de geschiedenis van het Geneef sche Instituut. De inmenging van den Volkenbond verveelde de Dantzigers volgens Greiser en Lester moest maar verdwijnen. Dat was niet alleen het standpunt van der regeering van Dantzig doch 00,k de Deutsche opvat ting, wist Greiser te vertellen. Dantzig regelde zijn kwesties met Polen zelf en de commissaris kon dus toch geen rol meer spelen. Na deze hevige de monstratie tegen den Volkenbond en zijn vertegenwoordiger te Dantzig ver liet Greiser het sprekersgestoelte on der het brengen van den nationaal- socialistischen groet, wat eenigszins de lachlust van de aanwezige journa listen opwekte. Greiser liet zich ook niet onbetuigd trok een lange neus tegen de heeren journalisten en stak zijn tong uit Zoo gaat het. in Genève in het jaar 1936! (Nadruk Verboden.) land doet gelijken. Het gehoele lijf wordt verder door een laken of deken bedekt. Benita had dat alles vaak egzien ze was geheel; in het Baskische leven opgenomenmaar of ze er thuis hoorde ,wist ze niet. Ze meende zich iets te herinneren van een andere omgeving, doch^ ze vond geen enkel aanknoopingspunt om haar te heipen en geen enkel beeld rees voor haar uit dat verleden op. Als ze terugging met haar gedachten, stonden dfeze onvermijdelijk stil bij dien éénen dag, en zag haar geestesoog het lage vertrek met de twee ossekoppen in den hoek en het gezin de bewoners om den haard gezeten. Wat er, vóór dien dlag, met haarwas voorgevallen, hoe ze in dat milieu ge komen was herinnerde zij niet. Het was het doode punt in haar den ken, waar ze niet overheen, kon. Langzamerhand vervormden haar her inneringen zich en hechtten zij zich aan haar omgeving. Ze woonde nu met den Père Gaston en zijn vrouw, Franchita, in eeh der kleine huizen in het oude gedeelte van Panticosa, ver af van het moderne gedeelte, waar de baden zijn en waar, 's zomers, de elegante wereld der bad gast zich beweegt. De oudjes bemoeiden zich niet veel met haar en leefden hun eigen leventje. Elk voor zich gingen ze in hun herinne ringen op, doch waar Franchite ze MEISJE VERDRONKEN. Te Gorinchem is Zondagochtend het H/s jarig dochtertje van de familie B. de W. in een sloot verdronken. De ouders dachten, dat het meisje bij haar groot moeder was. Toen men het kind na ge- ruimen tijd vond, mocht kunstmatige adem haling niet meer baten. o DOOR VALLENDEN BOOM GE TROFFEN. Zaterdagmiddag had de 26 jarige land bouwerszoon H. de Bresser te Tilburg het ongeluk bij het rooien van boomen een zwaren boom op het lichaam te krijgen. De man werd door zijn mede arbeiders uit zijn netelige positie bevrijd. Het slacht offer is met een ingedrukte borstkas en zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht. In den loop van den middag is de man overleden. steeds het goede en het beste, daarom alleen 14 BRAND IN JEUGDHERBERG. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de jeugdherberg Klavervelden onder de gemeente Bergen op Zoom. De echtgenoote van den beheerder ont dekte den brand. Zij meende geklop te hooren aan de deur, doch dit geluid bleek afkomstig te zijn van het knetteren van vuur, dat het rieten dak reeds in lichter laaie had gezet. In nachtgewaad moesten man en vrouw met bun kindje en de treksters de vlucht nemen. De politie en de brandweer, die men telefonisch in ken nis had gesteld, hebben door nathouden het naastgelegen gebouw kunnen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. o DOOR RAAM GEVALLEN EN GE- DOOD. Om de boven Baarn passeerende A.V.R.O.- luchtballons beter te kunnen zien, waren de 16 jarige C. Laoimertsen en de 22 jarige M. van Ee uit Baarn op het dak van de manege der Amsterdamsche Rijtuig Mij. geklommen. Lammertse had daarbij bet ongeluk door een raam te vallen en hij kwam met zijn hoofd op een tegelvloer voor zich hield en zich zelden uitte, behalve over de kleine gebeurtenissen van het dagelijksche leven, deed le Père Gaston lange verhalen. Hij was een wijs man, le Père Gaston en had veel gelezen in zijn jonge jaren. Benita dacht, als klein kind, dat hij alles wist, doch naderhand bemerkte ze, met schrik en teleurstelling, dat er ook in zijn weten 'leemten waren. Ze dacht ook wel, dat zij het denken over allerlei dingen geleerd had van de oudjes. Zelfs le Père Gaston kon uren lang in gepeins verzonken zitten. Goed waren ze beiden voor haar! Op haar zestienden naamdag, den 21 sten Maart, had Franchita haar, uit haar kleinen voorraad uit vroeger da gen, een volledig costuum gegeven, een blauwgestreëpten rok, een hel rose boezelaar, een bont gebloemden om slagdoek en een prachtige kap met een geborduurde overkap En ze had er haar een paar splin ternieuwe klompen bij gekocht, de ech te, mooie, puntige Baskische klom pen. Dat was voor den eersten keer, voor zoover ze zich herinneren kon, dat ze nieuwe klompen had gehad' en een stel kleeren, dat er nog zoo mooi uit zag en toen ze 's morgens water ging halen, ter eere van den feestdag in haar fraaie plunje, keken allen die haar tegenkwamen haar met verbazing aan. bij de paardenboxen neer. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter constateerde den dood van L. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht. VERKEERSONGELUKKEN. In 't Zand (Gr.) is een 7 jarig meisje bij het oversteken van den weg, door een auto zoodanig aangereden, dat het eenige oogenblikken later aan de gevolgen is overleden. Op den rijksweg bg Boxtel kwam mej. A. M. Schalks op de fiets een zijweg uit en kwam in botsing met den motorrijder H. Verrijt. De motorrijder was op slag dood. Het meisje stierf korten tijd daarna. Tusschen Petten en Kamperduin is de motorrijder K. Manneveld uit Assendelft in botsing gekomen met een auto. De motorrijder bekwam een beenfractuur en inwendige kneuzingen. Te Landsmeer reed een vrachtauto tegen een tram. De 6 inzittenden kregen lichte snijwonden. Na verbonden te zijn, konden allen den terugtocht aanvaarden. In het buurtschap „Het Ven" aan den spoorweg VenloStraelen is op den on- bewaakten overweg een personenauto door den trein gegrepen. In de auto bevonden zich 3 personen. De heer J. H. C. Geertzen werd op slag gedood. Zijn verloofde mej. J. H. Everts werd zwaar aan het hoofd gewond, aan welke verwonding zij enkele uren later overleed. De chauffeur, A. H. G. Geertzen, werd aan het hoofd gewond, doch niet levensgevaarlijk. Nabij Velthem in België kon een autcr wegens defect niet verder en werd de hulp van den chauffeur van een voorbij rijdende auto ingeroepen. Tijdens de re paratie naderde uit de richting Leuven de auto van den Nederlandschen assura deur Ubachs. Verblind door het licht van den tegenligger, reed de heer Ubachs op de vrachtauto in, tengevolge waarvan hij uit de auto werd geslingerd. Met een gapende wond aan het achterhoofd bleef de ongelukkige bewusteloos liggen. Nauwelijks was dit ongeluk gebeurd, of een eveneens uit de richting Leuven komende bestelauto reed met groote snel heid op de drie stilstaande auto's in. Van de beide inzittenden werd de een licht, de ander levensgevaarlijk gewond. Deze laatste en de heer Ubachs werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar men hun toestand uiterst bedenkelijk achtte. o TRAGISCH ONGEVAL. Te Sloten is op een bouwwerk de heer H. van der Meulen, toen hij een plank greep, in aanraking gekomen met een onbeschermden draad, waarop electrische Het was een zonnige, warme lente dag, de eerste na een buitengewoon langen winter. Voor het eerst ging er ëen zoeKej adem door de half bevroren streek en schenen de zonnestralen de slapende natuur wakker te kussen. Het was, of plotseling de grond zich met ontluikend groen had' getooid en of de knoppen aan de looverboomen en de lichtgroene puntjes aan de naal den en dennen zich, als uit één bewe ging, zich voor het lentefeest gereed maakten. Het land der Basken ontwaakte; op gesloten als ze den geheelen winter in 'hun verspreide hutten op de ber gen en in de dalen waren geweest, traden de bewoners thans naar buiten, als door een tooverslag tegelijk be roerd' De jongeren, verheugden zich op hun hartstochtelijk geliefd balspel, het be roemde jeu de peaurne der Basken; d;e ouderen wisten, hij ondervinding^ dat nu de beste tTjd voor den smok kelhandel weer aankwam. Smokkelen toch 'is, voor de Bas kische grensbewoners, aan beide kan ten der Pyreneeën, geen minder groo te passie dan het balspel! Het hangt evengoed van behendigheid en van kans af, a'ls een spel, en het meerdere ge vaar maakt het slechts te aantrekke lijker. (Wordt vervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard TABLETTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjas van 3 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1