Marktberichten Vergadering van den Raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEU WIJK, o;p Vj/censdag 1 Juli, des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer A. Knoot. Aanwezig alle leden behalve de heer Ippel. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen van de twee vorige vergaderingen wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van het gemeentebestuur van Werkendam, waarin de medewer king van de. gemeente de Werken en Sleeuwijk wordt gevraagd, tot het dem pen en de rioleering van de binnen haven te Werkendam. B. en W. stel len voor mede te werken, zonder daar aan voorwaarden te verbinden, dan al- Teen dat de haven als openbare straat wordt beschouwd en tevens te berich ten, dat de gemeente bereid is het schoolhuis goedkoop te verkoopen, om daardoor een betere verbinding naar de Kruisstraat te verkrijgen. Dei heer v. Burgel vraagt of de werkzaamheden in werkverschaffing uit gevoerd zullen worden. De Voorzitter zegt, dat dit wel mo gelijk is, doch dat het iets is dat Werkendam aangaat. Is dit het geva', dan kunnen er ook werkeloozen van de Werken en Sleeuwijk aan werken. De heer Sigmond "zegt, dat er ge sproken wordt het schoolhuis goed koop te verkoopen, doch hiertoe is toch nooit geen voorstel; bij den raad geweest. De Voorzitter antwoordt, dat dit juist is, doch het is ook de bedoeling, dat thans dit besluit genomen wordt. De heer v. Straten geeft een nadere uiteenzetting en toelichting van de si tuatie. De heer Sigmond vernam toch wel gaarne eenige nadere inlichtingen. Eerst moet de Werken het huis goedkoop verkoopen en moet het dan later ook nog bijdragen in de kosten van aan leg van den weg? Deze komt immers op het gebied van de gemeente de Werken. De Voorzitter will het voorstel van B. en W. dan nader redigeeren en wel in dezen zin, dat het gemeentebestuur in överweging wil nemen als het ge meentebestuur van Werkendam daar prijs op stelt, op nader vast te stellen voorwaarden, het schoolhuis over te doen. De heer v. Driel gelooft, dat een goede parkeerplaats van meer belang is. De heer v. Straten merkt op, dat deze er dan ook goed kan worden gemaakt, als daar een goede wegkomt krijgt men het éénrichting verkeer, waardoor de behoefte aan een parkeer plaats echter minder wordt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aange nomen. Schrijven van de Kamer van Koop handel over het z.g. borgstelling;fo: d", waaraan de gemeente kan deelnemen tegen 20 ct. per inwoner, wat neerkomt op f720.per jaar. B. en W. stellen voor, toe te treden, niet omdat ge dacht wordt, dat er veel gebruik door de ingezetenen van gemaakt zal: wor den, maar voornamelijk om daarmede te toonen, dat de gemeente ook den middenstand will helpen. De heer Koppers vraagt of de Voor zitter meent, dat de gemeente er veel voordeel van zal hebben, zijn er veel middenstanders? De Voorzitter antwoordt, dat er niet veel middenstanders zijn, daarom willen B. en W. ook niet aansluiten. De bedoe ling van het fonds is, een kapitaal te stichten van f 20.000.waarvan de rente zal strekken, om middenstanders die kleine stroppen hebben, te he'pen. Voor deze gemeente zullen er niet veel van pr-ofiteeren, doch B. en, W. meenen, dat als de gemeente niet mee doet dit niet goed is. Met algemeene stemmen wordt tot toetreding besloten. Adres van de muziekvereeniging „Kunst en Strijd" aan de Kille, waar- In 'wordt medegedeeld, dat de vereeni ging, wat ledental betreft, bloeiende :is, dat haar echter een behoorlijke ruimte voor hare repetitie's ontbreekt. Gevraagd wordt een subsidie van f 525 uit de gemeentekas, dan wil de eige naar van de lokaliteit, die thans ge bruikt wordt, dit uitbreiden. B. en W. meenen, dat op dit ver zoek» zooals het daar ligt, niet kan worden ingegaan, omdat het niet aan gaat, een particuliere werkplaats te gaan vergrooten met gelden uit de gemeentekas. Zat de gemeente er goed voor, dan was het misschien iets an ders, waar ze echter behoort tot de gesaneerde gemeenten, kan daaraan niet worden gedacht. De heer Koppers merkt op, dat er weieens sprake is geweest, dat Mons- houwer een gebouw zou stichten. De Voorzitter zegt, dat dit plan zoo goed als van de baan is, ook daaraan kan niet worden gedacht, omdat het gebouw eigendom van Monshouwer blijft. De heer Koppers vraagt of het niet gewenscht is, dat de gemeente een gebouwtje laat zetten. De heer v. Rosmalen mer'kt op, dat Monshouwer toch aangeboden fieeft, den grond te verkoopen? De Voorzitter meent, dat de grond veel te duur kwam en de kosten ook nogal aan den hoogen kant waren, waardoor het plan op den achtergrond i*s geraakt, ook omdat gezegd was, dat het als een object voor werk verschaffing van jeugdige personen zou dienen en bleek, dat daar ook niet veel van terecht kwam. Wel kan natuurlijk overwogen worden in het centrum iets te bouwen, het kan als een gemeente belang beschouwd worden, waaraan de gemeente moet meewerken. Besloten wordt voorloopig een af wachtende houding aan te nemen, om te zien wat het particulier initiatief zal doen. Reglement vergaderingen van B. en W. wordt voor .kennisgeving aange nomen. Verzoek van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging, om de contribu tie voor werklooze leden voor 60 per cent uit de gemeentekas te willen be talen. B. en W. adviseeren hierop gunstig te beschikken, doch niet alleen voor werkloozen deze bepaling te doen gel den, doch ook voor 65-jarigen, die niet meer onder de werkloozen gerekend worden, vooral ook, omdat de steun, als men vergelijkingen gaat maken met gemeenten aan de andere zijde der rivier, hier 'niet aan den hoogen kant is. Bovendien hebben de ingezetenen er nu kort de waterleiding ook bij- gekregen, vandaar dat het college meent, dat het verzoek ingewilligd dient te worden. De heer Dekker vraagt of de be paling alleen zal gelden voor werk loozen, die zijn aangesloten bij- de ver eeniging „In Liefde Bloeiende" of dat zij ook zal gelden voor hen, die bij een andere vereeniging zijn aangeslo ten. De Voorzitter antwoordt dat van de vereen. „In Liefde Bloeiende" slechts het verzoek is ingekomen, daarover gaat het hier dus. Komt van andere vereenigingen eenzelfde verzoek, dan kan de raad ook daarover beslissen. De bepaling geldt alleen, zoolang de personen werkloos zijn. De heer Dekker zal zijn stem 'aan het voorstel niet onthouden, doch het is alweer een besluit in het algemeen belang, daarojn acht spr. het billijk, het ook voor andere vereenigingen te doen gelden, anders worden de werk loozen aan de Kille, die nu bij Alm- kerk zijn aangesloten, gedwongen in een andere vereeniging te gaan. De Voorzitter vindt het niet raad zaam vooruit te loopen op iets, wat nog geen besluit is. De heer Dekker acht dit geen voor uit loopen, men neemt een besluit in algemeenen zin. Nu wordt den schijn gewekt, dat het gemeentebestuur drang op de ingezetenen, wil uitoefenen om aan te sluiten bij de vereeniging in Liefde Bloeiende. Wethouder v. Straten acht het ook verkeerd om vooruit te loopen op iets wat niet gevraagd wordt. De heër Koppers vraagt of 'het de bedoeling is, dat werkloozen die zelf de contributie willen betalen, dit ook kunnen doen, waarop de Voorzitter toe stemmend 'antwoordt. De heer Sigmond wil het voorstel van den heer Dekker steunen. Spr. is het met dezen eens, dat door het aan nemen van het voorstel van B. en W. een 'zekeren drang wordt uitgeoefend op de werkloozen, om aan 'te sluiten bij 'de vereeniging in Liefde Bloeien de. De heer Dekker merkt op, dat hij geen voorstel wenscht te doen. De heer Sigmond zegt, dat hij dan zelf het voorstel doet. De heer v. Driel vraagt, hoe of het dan moet als de contributie aan de andere vereenigingen als die hooger is. Rondvraag. De .heer Dekker zegt, dat destijds de raadsleden aan. de Kille opdracht is ge geven, om een oplossing te vinden voor het bietenladen aan de haven te Kille. De Voorzitter was van meening, dat de commissie een rapport zou hebben ingezonden. Besloten wordt dat B. en W. met de commissie in een volgende week te houden vergadering, deze zaak na der zu'llen bespreken. De heer v. Rosmalen maakt de op merking, dat de werkverschaffing in de Vervoornepolder zoo goed als af- gelocpen is, is er ook uitzicht op een nieuw werkobject? De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. .zéker uitzien naar andere objec ten, B. en W. doen wat zij kunnen. De heer Sigmond vestigt de aan dacht pp de vuilnisput aan de Uitbrei ding. pe kinderen werpen het vuil in den Vliet, waardioor deze veront reinigd wordt. Kan deze put niet een keer meer worden geledigd. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Sigmond heeft ook nog een onaangename zaak. Spr, heeft bezoek gehad van den gemeentebode, die geld verduisterd schijnt te hebben van „Vlijt Gedijt". Is deze door dit feit geen onbetrouwbaar ambtenaar geworden. Spr. heeft vernomen, dat de zaak in handen van de Justitie is gegeven, hij meent, dat het gemeentebestuur zoo iemand niet mag handhaven als gemeentebode, naar zijn meening al thans behoort hij zeker geschorst te worden. De 'Voorzitter zegt, dat het altijd een 'goede gewoonte is ,dat niet op een onderzoek der justitie wordt voor- uitgeloopen. Bovendien als gemeente- bode heeft de man niets misdaan. Is er iets niet in den, haak gebeurd, dan is het bij Vlijt Gedijt, waarvoor hij diensten heeft verricht, zonder daar voor salaris te ontvangen. Spr. zou willen adviseeren hierover niet verder te discussieeren, verlangt men nade re inlichtingen, dan wil spr. die gaar ne verstrekken in een besloten verga dering. De heer Koppers vraagt of de ge meente is benadeeld, waarop de Voor zitter ontkennend antwoordt. De heer Sjgmond vraagt of zijn voor stel, om den man tijdelijk te schor sen of gewoon te ontslaan, niet in be handeling genomen kan worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend, dit voorstel is buiten de orde. De heer v. Driel zegt, dat zooeven gesproken is over het dempen van de haven en verkoop schoolhuis. Is het niet gewenscht, dat de raad! zich over een en ander uitspreekt? De Voorzitter acht het 'tbest, dat B. en W. worden gemachtigd hierover in onderhandeling te treden, welke machtiging wordt verleend. De heer v. Driel vraagt of niet een schrijven is ingekomen van bewoners van het Laantje, over plaatsing van een lantaarn. De Voorzitter zegt, dat bij de P.N. E.M. inlichtingen hierover zijn ge vraagd en deze heeft bericht, dat Je kosten f 72.50 zullen bedragen. B. en W. hebben hierover nadere inlchtingen in gewonnen of 'daarin ook de kosten van aanleg begrepen zijn. Hierop is nog geen bericht ontvangen. B. en W. worden gemachtigd, om als dit laatsfe het geval mocht zijn, dan tot plaatsing over te gaan. De heer Koppers vraagt de belas tingambtenaren vergunning te verlee nen over een localiteit der O.L. school 111 de Werken, voor de uitreiking van kostelooze rijwielplaatjes. o GORINCHEM, 6 Juli. Veemarkt. Aangevoerd: 49 runderen, 4 kalveren, 4 varkers, 110 overloopers, 277 biggen, Prijzen per stuk Zware kalfkoeien f 150.tot 190. Melkkoeien 120.140. Kalfvaarzen 110.150 Guiste vaarzen Guiste koeien Nuchtere Fokkalveren 8.12. Idem voor export 2.5. Drachtige varkens 45.75.— Natte zeugen 25.45. Overloopers 10— 20. Biggen 8.— 13.— GORINCHEM. Eierveiling, 6 Juli. Aanvoer 37.045 eieren. Prijzen per 100 stuks Kippeneieren f 2.452.75. Eendeneieren f 2.20— f2.50. Ganzeneieren f 0,00. Kalkoen eieren f 2.50, Op de weekmarkt golden de eieren 23/4 a 3 ct. per stuk. Goêboter f 1.70margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 6 Juli. Pluimvee. Pryzen Oude kippen en hanen f 0.50 f 0.70. Jonge hanen f0.35—f 0.60. Jonge hennen f 0.70—f 1.00. Eenden f 0.40f 0,50 Ganzen f 0,00f 0,00 Export konijnen f 0.700.80. Zware ko nijnen fl.00fl.25. Kleine konijntjes f 0,20 10,30. Duiven f 9.05 f 0.10. GORINCHEM, 6 Juli. Boonenmarkt. De prijzen warenSnijboonen 30. Tuinboonen 7. Doperwten 8. Krombek- ken 12. Alles per K.G. ROTTERDAM, 6 Juli. Aanvoer583 vette runderen, 320 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 556 varkens, 461 schapen, of lammeren. Prijzen per K.G. Vette koeien 57 51 3642 Vette ossen 52 47 3842 Vette kalveren 75 63 4247 Varkens (levend gewicht) 35 34 33 Schapen 40 36 28 Lammeren 39 35 28 Prijzen per stuk Lammeren 14 12 9 Schapen 20 16 12 ROTTERDAM, 23 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 153 paarden, 423 magere en 737 vette runderen, 168 vette kalveren, 63 gras kalveren, 512 nuchtere kalveren, 322 schapen en lammeren, zuiglammeren, 28 bokken of geiten. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 58 52 3642 Vette ossen 54 48 4044 Stieren 50 46 4042 Vette kalv. 72 62 4045 Schapen 39 35 27 Lammeren 38 34 27 Graskalveren 44 34 Nucht. kalv. 32 28 24 Slachtpaarden 42 36 32 Prijzen per stuk Schapen f 11.tot 19.- Lammeren 8.13. Zuiglammeren Nucht. slachtkalv. 4.50 8. Nucht. fokkalv. 8.14. Slachtpaarden 85.170. Werkpaarden 110.260. Hitten 60.115. Stieren 110.260. Kalfkoeien 110.210. Melkkoeien 120.215. Vaarzen 75.130. Pinken 65.100. Graskalveren 16.40. Bokken of geiten 2.7. o De heeren Dekker en Sigmond ach ten dit geen bezwaar, men kan be palen, dat de bijdrage gelijk zal zijn aan die van de vereeniging In Liefde Bloeiende. De Voorzitter merkt op, dat de ver eeniging „In Liefde Bloeiende" al leen igeldt voor ingezetenen van de Werken -en Sleeuwijk, die uit andere gemeenten kunnen daarbij niet aan sluiten. De heer v. Arkel kan zich volko men met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer v. Driel zegt, dat beweerd wordt, dat dwang wordt uitgeoefend om aan te sluiten bij deze vereeniging, spreker kan dit niet inzien, wel wil hij verklaren, dat 'thet beste was, dat iedereen bij deze vereeniging was aangesloten. De heer Sigmond zegt, hij het aan blijft voelen, dat wel degelijk dwang wordt uitgeoefend. De Voorzitter merkt op, dat dit niet zoo is. De heer Sigmond zou willen be- -palen, dat leden van andere vereeni gingen eenzelfde toelage zullen ont vangen als die aan de leden van „In Liefde Bloeiende" wordt ver leend. Wethouder v. Straten zegt wel te willen toezeggen, dat als een ver zoek van een andere vereeniging in deze zin komt, bet dan aan den raad zal worden voorgelegd. De heer Sigmond verklaart met deze toezegging tevreden te 'zijn. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het verzoek toe te staan. Vereeniging Veilig Baden te Wer kendam, verzoekt een subsidie in haar exploitatie tekort. De vereeniging heeft een uitgaaf van f 440 en slechts een inkomst van fiio, alzoo een te kort van f330. Gezien de behoefte, waarin wordt voorzien en de belang stelling van het publiek, ook uit de Werken, wordt dit verzoek met vrij moedigheid gedaan. De Voorzitter deelt mede, dat de gelegenheid tot baden, die de ver eeniging de ingezetenen geeft, heden morgen is geopend. B. en W. staan er zeer sympathiek tegenover, de uit gaven zijn de eerste jaren nogal hoog, in beginsel zijn B. en W. wel genegen, op het verzoek in te gaan. Waar het verzoek echter pas is ingekomen, advi seert het college, het aan hen te ren- voyeeren, om er in een volgende ver gadering advies over uit te brengen. De raad gaat hiermede accoord. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeente-Begrooting, over het dienstjaar 193 5 De heer Koppers zegt, bij de vast stelling der begrooting te hebben ge wezen op het feit, dat er toen geen ontvangst stond tegenover de uitgaaf der telefoon. Spreker wist het toen niet, was een leek, doch nu blijkt, dat er wel een ontvangst is. De Voorzitter zegt, dat hij bij dit punt niet heeft gezegd, dat de heer Koppers een leek was, hierbij heeft hij gezegd, zooals de waard is ver trouwt hij zijn gasten, omdat de heer Koppers, spreker beschuldigde, voor particuliere doeleinden gebruik te ma ken van de telefoon op het gemeente huis. tot tweemaal toe heeft de heer Koppers toen gezegd, dat vermoed ik. De heer Koppers zegt, dat de Voor zitter om de zaak heen draait, waar op deze antwoordt, dat dit niet zijn gewoonte is, hij neemt in de regel geen blad voor den mond. De heer Koppers merkt op, dat ook hij dat niet doet, iedereen moest vrij voor zijn meening: .uitkomen. De heer v. Straten vraagt of de an dere leden dat dan niet doen. De heer Koppers zegt, dat hij dat niet beweert, maakt de heer v. Stra ten deze gevolgtrekking, dat is dat voor zijn rekening. De voorgestelde wijziging wordt hierop met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een gemeentelijk' hypo thecair voorschot van 81; ,pCt. der bouwkosten aan Kuindert Boxman en Jan van de Werken. Met algemeene stemmen wordt be sloten het voorschot voor K. Box man te stellen op f iQoo voor J. v. d. Werken op f 1700. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een voorschot ingevolge de landarbeiderswet aan Jacominus Koek en Cornells de Graaff van res pectievelijk f2100 en f2275. De Voorzitter licht een en ander toe, waarop besloten wordt de ge vraagde voorschotten te verleenen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de kostprijs per leerling over het jaar 1934. Voor het Lager On derwijs wordt dit gesteld op f7.92 per leerling, voor het U.L.O. Onderwijs op f20. De Voorzitter zegt, dat hij thans nog iets heeft wat niet op de agenda is vermeld, n.l. een voorstel van B. en W. om in de politieverordening een bepaling op te nemen waarbij de plaatsing van reclame's aan de „Uit breiding" verboden wordt en deze alleen mag geschieden met toestem ming van B. en W. De heer Koppers vraagt of B. en W. er ook iets aan kunnen doen, als de reclame op eigen grond staat. De Voorzitter antwoordt, dat dit niets aan de zaak afdoet, pok daar voor is vergunning noodig. Aanwijzing commissie voor het on derzoeken der gemeenterekening 19.3 5 De Voorzitter zegt, dat de raad de benoeming dezer commissie aan zich heeft gehouden en daar dus voor gestemd moet worden. Bij de eerste stemming verkregen de heer Ippel en v. Burgel ieder 6 stemmen, dus de meerderheid, zoodat deze zijn aange wezen. Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer ,Sigïnond vijf. de heer v. Arkel 3, de heer Koppers 2 stemmen, zoodat herstemming moet plaats vin den tusschen de heeren v. Arkel en Sigmond, de uitslag, hiervan was, dat de heer Sigmond 6 en de heer v. Ar kel 4 stemmen verkreeg, zoodat de heer Sigmond is aangewezen. De Voorzitter zegt, dit lokaal toe. De heer v. Burgel vestigt er de aan dacht op, dat de Kille geen stemlo kaal meer heeft. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. hieraan aandacht zullen schenken. Lijst aanvragen van huurders der nieuwe woningen, zal in besloten ver gadering worden behandeld. De heer v. Straten vraagt of de Voorzitter reeds inlichtingen kan ver strekken over de bestrating der Kruis straat. De Voorzitter zegt, dat hierover nog onderhandelingen gaande zijn. De heer v. Straten weet dit wel. doch hij heeft de vraag gedaan, om het gevoelen te vernemen of de ge meente niet tot bestrating kan over gaan, v. d. polder heeft men niets te verwachten en de bewoners breken hun nek. De heer Sigmond is er tegen, dat de gemeente dan kosten gaat maken, als ze daarmede begint, dan zal men ook! bij spr. in de buurt en elders tot bestrating -moeten overgaan, want daar breekt men wel 3 nekken. Wil men verbetering krijgen dan moet men zich tot Ged. Staten wenden en be richten, dat de polder in gebréke blijft. De Voorzitter merkt op, „,dat de polder de kwestie nog in behandeling heeft. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. DISCONTO VERLAGING. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden het rente-tarief als volgt gewijzigd Het wisseldisconto is verlaagd tot 3, het promessendisconto tot 3 1 de rente voor beleening van effecten tot 3 1/2, de rente voor beleening \^an goederen tot 31/2 en rente voor voorschotten in rekening-courant tot 3 1/2 pCt. DE VASTE L ASTEN-O NT WER PEN INGETROKKEN. De Voorzitter van den Raad van Ministers heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat het ontwerp, van wet, houdende bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende landbouw-, hypotheek- en pachtover eenkomsten, alsmede het wetsont werp, houdende bijzondere maatrege len ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, worden ingetrokken. ..J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4