Dit nummer bestaat uit 2 bladen De gulden daalt Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Alles moet weg. KLUMPERS-WINKEL Rfiiiieiiland UND van altera No. 5663 Woensdag 29 Juli. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht Buitenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De burgeroorlog in Spanje woedt voort. Werkloosheid en hongersnood zullen de gevolgen zijn. De Fransche regeering en de Spaansche wapenleveranties. De conferentie van drie bereidt een conferentie van Vijf voor. Nog langer jagen achter de scha duwen van gisteren? Het is nog steeds ondoenlijk zich ook maar een eenigszins duidelijk beeld Van den stand van den burgeroorlog in Spanje te maken. Mag men de be den? Niets van dien aard! De conferen tie bleef geen ander onderwerp dan de toekomst en absoluut geen andere mo gelijkheid, dan een nieuwe collectiviteit voor een nieuwe cas-us belli te ont wikkelen. Maar dat was het, wat En geland en klaarblijkelijk ook België niet wenschten. Daarom moet de „confe rentie van vijf" de zaken in West- Europa nu maar afdoen. Het volgende ziet men nu gebeuren: de „conferentie van drie", bereidt een „conferentie van vijf" voor, die harer zijds straks een „conferentie van tien" in het leven zali willen roepen. Kan men van dergelijke ondernemingen nog ee- nig resultaat verwachten? Van de collectiviteiten, gevormd door partners, die op het oogenblik niet meer bij elkaar hooren en gevormd richten, die over de zenders Madrid t°t doeleinden, waarvan men klaar en Barcelona verspreid worden, ge looven, dan zou het onderdrukken van den opstand nog slechts een kwestie van korten tijd zijn. Maar Radio-Se- villa laat weer heel andere geluiden hooren: Madrid zOfU zijn gebombar deerd door luchtstrijdkrachten van ge neraal Franco, de steden Bilbao, Ciu- dad Rodrigo en Ferrol zouden zich bij de opstandelingen hebben aangesloten, enz. De eenige consequentie, die men uit af "deze tegenstrijdige berichten kan trekken, is deze, dat het kennelijk nog geen der beide partijen gelukt is, een beslissend succes te behalen, En dus z-ai de vernielende strijd, die een ruïne van geheel Spanje dreigt te maken, voorloopig nog voortgezet worden. Want het ziet er niet naar uit, dat de Spanjaarden nog tot bezinning zullen komen en op het laatste oogenblik een Godsvrede sluiten, waardoor verhin derd wordt, dat het geheele land in vlammen opgaat. Een ding staat intusschen vast: hoe de huidige burgeroorlog ook afloopt, of er nu fascisten of communisten aan het bewind komen, Spanje zal ve'ega ren noodig hebben, om alles, wat thans afgebroken wordt, weer op te bouwen. De geheele economie zal voor langen tijd 'ontwricht zijn, de werkloosheid zal stijgen en het spook van den hon gersnood dreigt reeds thans. De krach ten, die direct of indirect dezen bur geroorlog ontketend hebben, dragen een zware verantwoordelijkheid Er is nog een eigenaardig ding aan de gebeurtenissen in Spanje, en dat is de wijze, waarop men in het buiten land voor een van beid'e tegenstanders partij trekt. Dat men in Duitschland en Italië den fascistischen opstande^ lingen een warm hart toedraagt, be hoeft wel geen betoog, evenmin als het feit ,dat Moskou het Fransche Volksfront en de arbeidersbewegingen in andere landen op een overwinning van de Spaansche regeeringsgetrouwen hopen. Maar dat een regeering zelf voor een van de "beide tegen elkaar strijdende groepen partij kiest, is wel zonder precedent. En toch schijnt dit gebeurd 'te zijn. Het staat thans wel vast, dat ondanks 'het halfslachtige de menti van het Parijsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Frankrijk een flinke partij oorlogsmateriaal aan de Spaansche regeering heeft geleverd of nog zal leveren. Jurisdisch bestaat daar tegen natuurlijk geen enkel! bezwaar, want de Spaansche regeering oefent in baar land nog altijd de legale macht uit. Maar dit neemt niet weg, dat de oppositie in Frankrijk groot gelijk heeft met haar bewering, dat de regee- ring door aldus te handelen, hooge- l'ijk onvoorzichtig te werk is gegaan. In Rome en Berlijn h.v. zal men hierin zeker een, daad, die getuigt van anti fascistische gezindheid, zien. En dat op een oogenblik, dat de conferentie van de drie nog overge bleven Locarnostaten, Engeland Frank rijk en België alles in het werk heb ben gesteld om een conferentie van vijf, een bijeenkomst dus, waaraan ook Duitschland en Italië zullen deelnemen, mogelijk te maken. Waartoe de conferentie van Londen op het oogenblik nog had kunnen die nen, is intusschen een raadsel. Geloofde iemand, dat de collectiviteit die ver loren ging, thans nog gered kan wor- blijkelijk niets meer wil weten: van deze collectiviteiten, Volkenbond' of Lo carno, is zeker niets meer te verwach ten, wat ons thans nog zou kunnen in teresseeren. Indien er geen nieuwe col lectiviteiten gevonden worden, met part ners, die inderdaad hetzelfde wenschen, is het beter, 'zich aan de gedachten te gewennen, dat Europa een wereld deel van onverbonden staten is, waar van ieder zich, zoo goed als hij kan, op de 'toekomst voorbereidt en een ie der er op wacht, of zich op het critie- ke oogenblik misschien toch nog eenige bondgenooten aan zijn zijde willen plaatsen. In ieder geval is dat nog be ter, dan het eindelooze jagen achter de schaduwen van gisteren. (Nadruk verboden). MASSAOEA IN BRAND. Vijftig vliegtuigen vernield. Honderden do oden. Uit M,assöea in Aden aangekomen reizigers melden, dat deze stad: in brand staat. Kortgeleden opgerichte petroleum- tanks zouden in brand zijn gevlogen, waarna de vlammen zich uitbreiden tot de opslagplaatsen en tevens het vlieg veld' aantastten. Niet minder dan 50 vliegtuigen zouden door het vuur zijn vernield, terwijl' honderden personen om het leven zouden zijn gekomen. Het zou niet zoo erg zijn. In officieele kringen te Rome geeft men toe, dat te Massaoea een brand heeft gewoed. Men verklaart echter, dat de daarover gepubliceerde berichten overdreven zijn. o AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. Twintig dooden. Zondagmiddag heeft op een hellen den weg bij Besenfeld een zeer ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij twin tig menschen het leven hebben ver loren. Een S.A.-afdeeling uit Mannheim maakte een uitstapje naar het Zwarte Woud. In een vracht-auto met aanhang wagen hadden 63 mannen plaats ge nomen. De auto reed uit het Neckardal over Altensteig naar Besenefld en moest vandaar langs de Beseneflder helling naar het Murgdal afdalen. De bestuurder kende dezen, weg blijk baar niet en reed op de verkeerde ver snelling, zoodat de vaart van de wa gens steeds grooter werd en tenslotte minstens 60 kilometer bedroeg. In een bocht gebeurde het ongeluk. De wagens reden over den wegrand en stortten bijna verticaal naar be neden. Zij vielen ongeveer 8 Meter. Alle inzittenden werden uit de wa gens geslingerd en verschillenden kwa men daaronder terecht. Vijftien S.A.- mannen waren op slag dood, vier stier ven korten tijd later. Bovendien is een straten staan blank en een aantal hui zen is ingestort. Het aantal dooden en gewonden moet aanzienlijk zijn. De telegraaf- en. telefoonlijnen zijn verbro ken en het spoorwegverkeer gaat ui terst langzaam. o 42.800 PRIESTERS OM HET LE VEN GEKOMEN. Aan het in Warschau verschijnende Russische blad „Woskresneje Tschte- nije" wordt uit Moskou gemeld, dat volgens statistische gegevens van het volkscommissariaat voor binnenland- sche zaiken gedurende de 18 jaar sovjet dictatuur in de Russische concentra tiekampen Solowki, Narym, Turkestan en andere niet minder dan 42.800 pries ters om het leven gekomen zijn. Op het oogenblik zijn er in het ge heele gebied der vereenigde sovjet ré publieken nog 1200 priesters aanwe zig, die meestal in het geheim bij pa rochianen zijn ondergebracht. o VIER ARBEIDERS GEDOOD. Tengevolge van een berginstorting langs den spoorlijn Leningrad-Viborg zijn vier arbeiders om het leven ge komen. De spoorlijn is geheel ver sperd. o AUTO-ONGELUK TE ZLIN. Door het weigeren der reemmen reed een vrachtautoi tegen de poort van de Bata-fabrieken te Zlin in Tsjecho-Slo- wakije. 14 personen meerendëels fa brieksarbeiders, raakten onder de auto. Twee zijn aan hun verwondingen be zweken, de andere 12 zijn ernstig ge- o TYPHUS-EPIDEMIE IN ALASKA. In het gebied van Alaska is een zeer hevige typhus epidemie uitgebroken. Vliegtuigen brengen geneesmiddelen en serums naar de verst verwijderde dor pen. o DORSCHMACHINE ONTPLOFT. Te Roscionii in Roemenië heeft een ontploffing plaats gehad in een dorsch- niet, maar de roep over de SEIZOEN-OPRUIMING in KLUMPERS WINKEL, WAALWIJK, is zoo groot, dat er overal klanten komen toestroomen. Het is dan ook geweldig 1 Alle costuums van groot tot klein enorm verlaagd. Alles gloednieuw. Profiteert van deze geweldige prijsverlaging. Dus naar GROOTESTRAAT 252 WAALWIJK landsche Veehouderijcentrale in op dracht van den Minister van Landbouw en Visscherij gehouden voor het be reiden van bacon, bestemd voor uit voer, gedurende de periode van 27 Juli 31 October 1936, hebben in totaal 24 firma's deelgenomen. Tengevolge van het niet voldoen aan de inschrijvings- voorwaarden, vielen 2 firma's af. Vijf firma's hebben den Minister van Land bouw en Visscherij verzocht in te mo gen schrijven op basis van een hooge- re capaciteit, dan op 1 Juni j.l. voor hun bedrijf was vastgesteld. Aan het verzoek van 3 dezer firma's is ge heel of gedeeltelijk voldaan, bet vier de verzoek is afgewezen, ten aanzien van het vijfde verzoek is nog geen beslissing genomen kunnen worden. De gunning aan de coöperatieve bedrijven geschiedde op basis van hun inschrij ving voor de speciaal voor deze bedrij ven gefixeerde hoeveelheden. Overi gens heeft de gunning j^aats gehad in de volgorde van de prijzen, waar voor was ingeschreven. Ten gevolge van een te hoogen in schrijvingsprijs komen de volgende be drijven, die tot heden bacon bereid hebben, daarvoor niet meer in aan merking voor de periode .waarop de inschrijving betrekking heeft: N.V. Wierdensche Exportslachterij en en 10 anderen zwaar gewond. Driehon derd wagons graan zijn in vlammen opgegaan. o NOODWEER IN POLEN. In het district Ropczyce in het Oos ten van het land, heeft een hevig on weer gewoed, waarbij vier personen door den bliksem werden gedood -en velen gewond. De schade ,die is aangericht door de drenkeling te bereiken, zoodat hij is verdronken. Later cp den middag is het lijk aangespoeld. Nabij het vrije strand te Scheve- ningen is de 22-jarige jongeman F. H. uit Hillegersberg, die met het 16- jarige meisje Ml. E. B., uit Rotterdam, door den stroom was meegesleurd, na dat hij heldhaftige pogingen had aan gewend öm het meisje te redden, jam merlijk verdronken. Het meisje werd gered. DOOR TREIN OVERREDEN EN" GEDOOD. Zondagmorgen werd de ongeveer 50- jarige H. uit Sassenheim, die ondanks de waarschuwing van den spoorweg- wachter over de gesloten boomen van de spoorwegovergang de Klinkenberg te Sassenheid was geklommen door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar het St. Bernardus- gesticht te Sassenheim overgebracht. o OP EEN TROEP KOEIEN GE REDEN. Zaterdagavond om half twaalf zijn twee treinen uit de richting Heeren veen en uit Leeuwarden en die elkaar onder de gemeenten Grouw moesten passeeren, op een troep koeien ingere den, eigendom van den heer Schuur man te Grouw. Van de beesten die blijkbaar uit de weide waren Iosge- machine. Tien boeren werden gedood Veehandel te Wierden; N.V. Uïthoornsche Baconfabrieken te Uithoorn; G. H. A. Niers' Bacon en Vleesch- warenfabriek te Epe; Eerste; Geldersche Vleeschwarenfabr. broken, werden er zeven gedood, ter- te Vordeni wijl verscheidene andere gewond wer- Nijmeegsche Baconfabriek en Export- den. slachterij W. J. Jansen te Nijmegen; j o Firma Gebrs. Meewis te Weert, en j RiJKSPOLITIEBESLUIT. de N.V. Jac. Vos en Co. te Driebergen, i Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het Ten aanzien van de inschrijving van rijkspolitiebe Sluit van 6 Aug. 1935 met hagelstormen, die eenige dagen gele- j één firma is, hangende het onderzoek ingang van 1 September a.s. in wer den in Kielce hebben gewoed, w'ordt j naar de capaciteit nog geen beslissing king treedt. Door dit besluit wordt o^a. geschat op meer dan 2 millioen zloty, o VERKEERSONGEVAL TE LUIK. Een autocar, die 32 toeristen uit Mechelen naar Malmedy vervoerde, is in botsing gekomen met een tram trein. Twintig passagiers liepen kneuzin gen of verwondingen op. genomen. -o- DE NIEUWSTE SMOKKELTRUC. Te Eindhoven hebben de kommiezen een smokkelaar aangehouden, die 103 ongezegelde sig'arettenboekjes verbor gen bleek te hebben in zijn... kunst been. Procesverbaal is opgemaakt, de boekjes zijn in "beslag genomen, maar van inbeslagneming van het vervoer middel in casu, het kunstbeen heeft men uit barmhartigheid maar af gezien! INLEVERING SPEK TE OSS. De Nederlandsche Veehouderijcentr. brengt ter kennis van belanghebben- meisje bij het ongeluk om het leven ge- den, dat met ingang van 1 Augustus komen. De overige inzittenden werden allen gewond, sommigen zwaar, anderen min der ernstig. De bestuurder is gearresteerd en in een cel van een ziekenhuis opgeno men. ——o ORKAAN TEISTERT ISTAMBOEL. Istamboel en omgeving werden door een hevigen orkaan geteisterd. Vele a.s. de inlevering van spek te Oss niet meer moet geschieden bij de N.V. H. Hartog's Fabrieken, doch van dien datum af tot nadere aankondiging bij de N.V. Zwanenberg's Fabrieken al daar. o INSCHRIJVING BACON. Van bevoegde zijde vernemen wij het GRUWELIJKE MOORD TE GROO- TEGAST. In het dorp Op end onder de gemeen te Grootegast, is Zaterdagmorgen de 72-jarige heer Zetsma, armmeester, in Zijn woning vermoord: gevonden. De daders hadden het slachtoffer een prop in den mond geduwd!. De heer Zetsma woonde alleen, in zijn huis was alles overhoop gehaald. De burgemeester heeft na de ont dekking van het gruwelijk misdrijf het parket te Groningen gewaarschuwd, dat nog in den loop van den morgen ter plaatse was. Het politieonderzoek is in vollen gang. o WAARSCHUWING VAN DE P.N.E.M. Door de directie van de N.V. Provin ciale Noord-Brabantsche Electriciteïts- Maatschappij is aan alle hoofden van scholen een schrijven gericht, waarin wordt verzocht de leerlingen er bij het begin der a.s. vacantie op te willen wijzen, dat het levensgevaarlijk is in de masten van het hoogspanningsnet te klimmen, de draden met eenig li chaamsdeel of met voorwerpen als stok ken, hooivorken enz. aan te raken of vliegers in de buurt de hoogspannings lijn op te laten. o VERDRONKEN. Zondagmiddag heeft zich bij den Wassenaarschen Slag een 20-jarige jon geman te ver in zee gewaagd; hij is in de diepte verdwenen. De redding volgende: Aan de inschrijving door de Neder- Brigade slaagde er niet meer in, den de verhouding tusschen rijks- en ge meentepolitie beter geregeld. o DE SPELLINGSWIJZIGING. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Kamer een brief geschreven, waarin hij bericht, dat bij K. B. van 18 Juli 1936 nieuwe voorschriften nopens de schrijf wijze op de Nederlandsche taal bij ver schillende examens zijn gegeven. In de toelichting op de nieuwe regels zet de Minister zijn standpunt uiteen. Aan de in te stellen commissie zal, naar de bedoeling van den Minister, in ieder geval moeten worden opgedragen het samenstellen van een lijst van de woorden, welke voor de toepassing van regel 5 beschouwd moeten worden „ken nelijk mannelijke zelfstandigheden" aan te duiden. Niet het inzicht van den afzon derlijken taalgebruiker zal hier dus be slissen, maar er zal een vaste regel zijn, die intusschen in de toekomst steeds bij de ontwikkeling van de taal kan worden aangepast. Over het tijdstip, waarop de Neder landsche Regeering in de officieele stuk ken de nieuwe spellingsregels zal gaan volgen, wenscht zij zich nog te beraden. Intusschen kan reeds worden medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat zij zich in zake geslachten en voornaamwoordelijke aanduidingen in de toekomst zal gedragen, als tot nog toe gebruikelijk isde in re gels 5 en 6 mogelijk gelaten afwijking daarvan is uiteraard niet bedoeld voor taal en stijl, waarvan de Regeering zich bedient. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1