Binnenlandsch weekoverzicht Voetbalsport Veiliiigberichteii Landbouw Viagen op Rechtskundig gebied. Burgerlijke Stand Zal het nieuwe spelüngsbe- sluit de chaos vergrooten? Richt lijnen van de politiek der R.K. Staatspartij. De Vierdaagscheaf- standsmarschen te Nijmegen een succes. Komen en gaan van ge zanten. Géén proefvlucht per luchtschip naar Ned.-Indië. De spellingkwestie is door het nieu we spellingsbesluit van minister Slote- maker de Bruine in een nieuwe fase gekomen. We kunnen echter niet zeg gen ,dat het geheel nu overzichtelijker is geworden. Integendeel, de verwar ring 'is grooter dan deze sinds 1934 ooit heeft bestaan. Het spellingsbesluit van minister Slo- temaker de Bruine is gebaseerd op zijn overtuiging, dat er een duidelijk onderscheid bestaat tusschen spelling en taal. Volgens hem is de taal belang rijker dan de spelling. Heeft dus de spelling Marchant niet aan de regels van de taal voldaan? Nog steeds loo- pen over deze kwestie de meeningen uiteen: er zijn er, die gelooven, dat de spelling Marchant in geen enkel op zicht iets aan de schoonheid van onze taal heeft afgedaan, anderen daarente gen zijn de overtuiging toegedaan, dat dit wel' het gevali is. Afgezien van algemeene bezwaren, heeft het nieuwe spellingbesluit paeda- gogische bezwaren. De jongste gene ratie is met veel moeite de spelling Marchant ingepompt. Kinderen, toch al zoo vatbaar voor eerste indrukken, zul len deze moeten loslaten en instede daarvan andere moeten opnemen. Een bezwaar en een moeilijkheid, die o.i. niet onderschat mogen worden. De minister gelooft, dat door de nieuwe spe?iing thans breede kringen bevredigd zullen worden. We kunnen helaas zijn optimisme niet deelen. Mochten wij echter, wat deze kwestie betreft, de toekomst te duister inzien, en achteraf blijken, dat minister Slo- temaker de Bruine de koe op het juiste moment bij de horens heeft genomen, dan kan Nederland hem niet anders dan dankbaar zijn, wijl hij orde en re gelmaat gebracht heeft in een kwestie, die 'sinds twee jaren aan chaostisch beeld vertoont. Een dezer dagen hield te Schiedam ir. C. J. M. Feber, wethouder van Den Haag en oud-lid van de Tweede Kamer, een rede, waaruit verschillende zinsneden, in verband1 met de politieke conceptie, die in de R.K. Staatspartij heerscht, van zeer groot belang zijn. Sprekend over den huidigen toestand, noemde hij als karakteristiek element de groote ontevredenheid, die in alle kringen onzer bevolking heerscht, over de aanpassingspolitiek van de regee ring 'Colijn. Het is de taak van de R.K. Staatspartij, aldus de heer Feber, deze politiek te stuiten en er een nieuwe die ordenend optreedt, voor in de plaats te stellen. De oude economische orde moet door een nieuwe vervangen worden. Uit hoofde van deze opvatting is de heer Feber dan ook overtuigd, dat een nieuwe coalitie voor 1937 niet meer mogelijk is. Aan alles komt een einde, zoo ook aan de jaarlijks terugkeerende Vier- daagsche Afstandsmarschen. Deze ge beurtenis, die zich elk jaar in een groo- tere belangstelling mag verheugen, wordt ook elk jaar een gröoter succes. Maanden van te voren wordt er reeds ernstig getraind, want niets is zoo on eervol dan uit te vallen Het aantal uitvallers, gezien de enorme deelne ming, 'was dan ook wel zeer gering. Tot dezen goeden gang van zaken heeft wel niet in het minst het uitste kende weer een steentje bijgedragen. Hitte en regen bleven verre van de heerlijke omgeving van Nijmegen, waar in de marschen plaats vonden. Natuur lijk liet deze gunstige omstandigheid niet na haar stempel te drukken op de stemming van de deelnemers, die uit den aard der zaak in maejur was. Velen zullen met voldoening verno men hebben, dat als opvolger van den heer Tjarda van Starkenborgh als ge zant te Brussel benoemd is, Mr. J. A. N. Patijn, tegenwoordig gezant te Rome en oud-burgemeester van 's Gra- venhage. De heer Patijn is ongetwijfeld de man, om den nieuwen vertrouwenspost op kundige en waardige wijze te ver vullen. Ook representatief is Mr. Patijn „de rechte man op de rechte plaats". Begaafd met het talent om anderen op hun gemak te stellen, zal het hem niet moeilijk vallen zich weldra een grooten vriendenkring in zijn nieuwe standplaats te verwerven. Ook zal hij alles in "het werk stel len, om den cultureelen band tusschen België en Nederland aan te halen. Een ieder, Mr. Patijn van meer nabij kent, zal er van overtuigd zijn, dat hem dit zal gelukken. Menschen komen en menschen gaan. Gezanten zijn ook menschen, dus er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zij niet onder deze uitspraak zou den vallen. Komt Mr. Patijn over en kele weken of maanden naar Brussel, de Spaansche Gezant, de heer J. M. Joussinagrie y Texidor heeft onmiddel lijk na het uitbreken van de revolutie in Spanje zijn geloofsbrieven terugge haald en is inmiddels naar Parijs ver trokken. Aan het station te Den Haag werd hij o.a. begroet door Graaf Obern- dorf, een der voormannen van de na- tionaal-socialistische beweging hier te lande. Sinds eenigen tijd deed het bericht de ronde over de mogelijkheid van het maken van een proefvlucht naar Nederlandsch-Indië in het aanstaande najaar door het luchtschip L.Z. 129. Naar het Syndicaat voor Luchtschip- verkeer met Nederlandsch-Indië eeni- ge dagen geleden mededeelde, 'is hier echter geen sprake van. De LZ129 kan met geen mogelijkheid uit den dienst naar Zuid-Amerika worden genomen, terwijl de LZ127, de ,,Graf Zeppelin" voor het beoogde doel veel te klein is. Verder werd nog verklaard, dat in dien het thans in aanbouw zijnde lucht schip LZ130 gereed zal zijn, de mo gelijkheid niet "is uitgesloten om als nog een proefvlucht per luchtschip naar Nederlandsch-Indië te maken. Deze zou dan "in September of October van het volgende 'jaar plaats vinden. (Nadruk verboden). HEUSDEN. Zondag j.l. speelde Juliana II een vriendschappelijken wedstrijd tegen R. W. B. III uit Waalwijk. Met een 42 nederlaag, moesten de OranjeWitten zich tevreden stellen. SPRANG. Zaterdagmiddag speelde de voetbal vereen. N.E.O I een uitwedstrijd tegen N.O.V.A. te Werkendam. Eind stand 21 in 't voordeel van N.O.V.A. VEILING GORINCHEM. Veiling van 27 Juli. Bloemkool 11 ct. Groene komkommers 2 ct. Geele komkommers 2y2 ct. Perziken 7 ct. Meloenen 20 ct. alles per stuk. Andijvie f 1.75. Kropsla f2.10. alles p 100 stuks, Schoolmeesters f 2.50. Eerstelingen f 2.50. Blauwputten f 3 00. Pooters f 2.00. Savoye kool f 4.00. Boode kool f 4.00. Uien f 4.00 alles per 100 K.G Kroten fl.20. Radijs f 0.70. Rabarber f 2.50. Selderie f 2 00. Peterselie t 2.00 alles per 100 bos. Doperwten 10 ct. Tuinboonen 4y2 ct. Postelein 8 ct. Stamsnijboonen 14 ct. Staaksnijboonen 30 ct. Dubbele sperci- boonen 24 ct. Tomaten 8 ct. Augurken 15 ct. Roode bessen 16 ct. Zwarte bessen 44 ct. Frambozen 44 ct., alles per K.G. HAAGSCHE VEILING. Veiling van 27 Juli. Morellen I 1719. Roode bessen I H17. Idem II 610. Kruisbessen I 1118. Idem II 79. Witte bessen 1012. Frambozen extra 6065. Idem I 5054. Kruidperen I 12-18. Idem 59. Yello Transp. I 1215. Cham pignons 2636. Alles per K G. Boschbessen 48 50 per Chip. VEILING ZALTROMMEL. Veiling van 27 Juli. Morellen 16; roode bessen 4—16; zwarte bessen 10—12; kruisbessen 5y2; eldensche blauwe 12 per pond; perzi ken A 4—6; idem B 23 per stuk; jan bazen 2—8; kruideniers 6y215; yel low transparant 10—23; augurken 10— 15; idem le srt. 57; staaksnijboo nen 1120; stamsnijboonen 6—14; staakprincessen 13; stamprincessen 7 13; boterboontjes 6y2; wagenaars 8— 9; pronkboonen 5—5y2; zilveruitjes 9y2 per kg; roodekool 2y2—5y2; savoijekool 11/22; bloemkool 5—11 per stuk; an dijvie 1.00 per 100 stuks; kroten 2y2 per bos; aardappelen: blauwpitten 2.50 2.60; eigenheimers 2.50 per 100 kg. ZAAI WIKKEN VOOR GROEN- BEMESTING. Waarom worden toch in deze streek op onze vruchtbare gronden niet meer wikken verbouwd voor groenbemes- ting? Iedereen weet uit de praktijk, dat vlinderbloemige gewassen, zooals erw ten jboonen, klavers en wikken de bouwvoor in zeer gunstigen toestand achterlaten. Hoe komt dat? Door tal van wetenschappelijke onderzoekingen is gebleken, dat Vlinderbloemigen het vermogen bezitten, om de vrije stik stof uit de lucht op te nemen met be hulp van bacteriën, die voorkomen in de knolletjes, die men aan de wor tel vindt. Die zeer kleine schepseltjes bij 1000-voudige vergrooting met het microscoop zijn ze pas duidelijk waar te nemen leven met de plant samen tot wederzijdsch voordeel. De bacteriën ontvangen het noodige voed sel van de plant en deze profiteert op haar beurt weer van de eigenschappen der bacteriën, om de stikstof van de lucht te kunnen vastleggen. Men heeft wel eens 400 van die knolletjes aan 1 erwtenplant geteld en zoo komt het, dat er ook wel eens 200 k.g. en meer stikstof per H.A. kon worden vastgelegd (waarde ongeveer gelijk aan stalmeststikstof). Een „groe ne" bemesting van wikken achten we, ook wat de humusvorming betreft van nagevoeg dezelfde waarde als een Stal- mestbemesting. Maar er komt nog iets bij. Als de gewassen vroeg het veld' ruimen \ve denken hier aan vroe ge aardappelen, gerst, vlas, koolzaad of karwij dan moet er direct een stoppelgewas in. Want dat nieuwe ge was kan dan ook alle oplosbaar plan- tenvoedsel, dat anders naar den onder grond zou uitspoelen, opvangen; men kan hier a.h.w. spreken van „vangplan- ten". En als dan een krachtig vlin derbloemig gewas diep in d'en bodem dringt en dus veel stikstof en veel humus levert, heeft de hoer een dub bel voordeel te boeken, behalve de structuurverbetering van de bouwvoor. Jammer, dat dit nog lang niet vol doende wordt ingezien, ook met het oog op de zoo hoog noodige vrucht- wisseling. Om 2 dingen dient men echter vooral te denken. De groeitijd van een stop pelvrucht is kort en de aanslag zeer afhankelijk van de groei-omstandighe- den. Daarom het ijzer smeden, terwijl het heet is. Dus zoo spoedig mogelijk stoppelploegen en wikken zaaien, liefst nog in Juli, Meestal neemt men 150 K.G. zaad per H.A. Soms worden er erwten en paardeboonen doorheen ge mengd om minder zaad noodig te heb ben. Goed wikkenzaad is n.l. altijd nog al prijzig en goedkoop zaad bezit vaak onvoldoende kiemkracht. Wie tegen de kosten van 150 K.G. wikkenzaad per H.A. opziet, kan ook gerust een proef nemen met 50 K.G. wikken en 100 K.G. rogge. Dan wordt tenminste ook de bodem door de wik ken nog wat met stikstof verrijkt en doet de rogge mede dienst als vang- plant. Komen de wikken onverhoopt niet op, dan is er nog een zeer goede kans voor de rogge en deze levert tenminste voor den winter nog een flinke hoe heelheid groene massa en wortelres- ten. Wie wikken, in den stoppel gezaaid, vóór; 'h et ploegen nog een lichte kali- zout- en slakkenmeelbemesting kan ge ven, zal gewoonlijk, bij voldoende re gen en zonneschijn, gunstige resultaten aanschouwen. In ieder geval: Breek met de oude sleur en zaai wikken voor groenbemesting. W. BRONKHORST, Andel. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Is een huurder gerechtigd een hei ning af te breken, door hem in zijn werkeloozen tijd, daar hij ging stem pelen, gezet van hout en een gedeelte gaas van den verhuurder. Een eindje gaas en één paaltje en de krammetjes,, waarmee de gaas is vastgemaakt, zijn van huurder. Mag hij ook al die krammetjes er uit halen? Een abonné. W. De vraag, die Woensdag 22 Juli in Uw blad stond, was niet goed ge daan, daar hij voorgaf of dè heining geheel van hem was. Het antwoordt is niet voor mij, maar wel voor den huurder, want breekt hij ze af, dan laat ik daar verbaal van maken, dus een waarschuwing voor hem. Als het houtwerk der heining niet beschadigd- wordt door het uithalen der krammetjes, mag de huurder de kram metjes meenemen. We betwijfelen ech ter of zulks mogelijk is en daarom zouden we den huurder aanraden de krammetjes rustig te laten zitten en zulks nog te eerder, wijl ze toch zoo goed als waardeloos zijn. Voorts verwijzen wij naar ons ant woord 'op de betrekkelijke vraag, voor komende in ons nummer van Woens dag 22 Juli j.l. Eventueel proces-verbaal laten opma ken tegen den, huurder zal ons in ziens niet veel succes hebben. Eerstens toch zal de Officier van Justitie zeg gen, dat de zaak van civielrechtelijken en niet van strafrechtelijken aard is en in de tweede plaats zal hij de zaak van te weinig gewicht achten om haar te vervolgen, ook al zou hij haar als van strafrechtelijken aard willen aan merken. Wanneer een kind de school ver zuimd heeft en de ouders of pleeg ouders worden opgeroepen om voor de schoolcommissie te verschijnen, om daarvoor verantwoording te doen, heeft dan de schoolcommissie het recht om dat altijd op Zondag te doen, waar mijn persoon veel bezwaar tegen heeft. Gaarne antwoordt tegemoet ziende. O. Een abonné. Het is nergens uitdrukkelijk verbo den, da tde commissie tot wering van schoolverzuim tegen een Zondag de ouders of pleegouders oproept. Hebben echter ouders of pleegouders bezwaren om op Zondag te verschijnen, dan kunnen zij zich het best wenden tot Burgemeester en Wethouders hunner gemeente, die er dan stellig wel: v'oor zullen zorgen, dat zij opgeroepen wor den tegen een werkdag. Zouden B. en W. hen onverhoopt niet ter wille zijn, dat is het het meest verkieselijk, dat zij zich maar direct wenden tot de hoogste autoriteit d.i. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM, op Vrij dag 24 Juli, /des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer Jac. v. d. Lely. Secretaris: Weled. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, waarna de notulen der verga dering van 11 Mei j.l. door den Secre taris worden gelezen, we.ke onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten dezer pro vincie, houdende mededeeling, dat bij Kon. Besl. goedkeuring is verleend aan de verordening tot heffing van 75 op centen op de hoofdsom der Gemeente fondsbelasting. Schrijven van alsvoren, waarbij wordt medegedeeld, dat bij hun besluit van denzelfden datum goedkeuring is ver leend aan de verordening tot wijziging van de Bouwverordening in deze ge meente. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger did. 13 Juni j.l., aangevende in ontv. f 110719.82, in uitgaven f 115839.30, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen f5119.48. Schijven van alsvoren, waarbij het gemeentebestuur wordt gemachtigd tot het doen van uitgaven tot drie vier den van de uitgetrokken bedragen van de begrooting voor 1936. Schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij wordt toegezonden een Kon. Besluit van 11 Juli 1936, houdende schorsing tot 1 Januari 1937 van het raadsbesluit van 3 April 1936 tot me dewerking aan het verzoek van de Vereeniging voor bijzonder neutraal onderwijs te Oudendijk in deze ge meente, voor de stichting eener bijz. neutrale school aldaar. Al 'deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van de vereen. Het Groene Kruis voor Woudrichem e.o. om een subsidie voor het jaar 1937, zal tegelijk met de begrooting voor dat jaar worden behandeld Tevens is ingekomen een schrijven van de Vereen. Schoolfonds voor schip perskinderen „Schuttevaer" te Amstel veen, waarbij wordt verzocht, een sub sidie van f 25.per kind in de huisves tingskosten beschikbaar te willen stel len. Bi. ien W. stellen den raad voor, dit schrijven eveneens bij de begrooting voor 1937 te behandelen en voor 1936 geen subsidie beschikbaar te stellerti, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vervolgens komt ter tafel een schrij ven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstre ken, houdende toezending van een con cept-raadsbesluit, voor het beschikbaar stellen van een bedrag van 20 cent per inwoner voor het waarborgfonds van de stichting Borgstellingsfonds voor den middenstand! van gemelde Kamer van Koophandel. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het overgelgd ontwerp-besluit besloten. Schrijven van den heer M. Schaap alhier, waarin hij protesteert tegen het besluit van B. en W. dezer gemeente;, waarbij een terrein aan den Almkerk- schen weg in deze gemeente nabij zijn woning tot noodstandplaats voop woon wagens is aangewezen. De Voorzitter deelt mede, dat deze plaats voor de woonwagens voorheen was gélegen op het terrein van de voormalige vuilnisbelt, doch op ver zoek van de omwonenden van daar is verplaatst. Aanvankelijk werd hier voor het door den heer Schaap vermel de terrein aangewezen, doch na diens klacht is als standplaats voor woon wagens aangewezen het terrein buiten de Waterpoort. Als noodstandplaats, als b.v. het terrein buiten de Waterpoort onder water staat, is aangewezen een gedeelte van den berm van, den Alm- kerkschen weg nabij de woning van adressant. Het lid van Wendel de Joode zegt,, het verzoek te kunnen billijken, aange zien de standplaats in dit geval van die eene naar de andere plaats is overge bracht. Bij hoogen waterstand zou hij de oorspronkelijke plaats nog beter vinden, dan de plaats welke thans is aangewezen. Hij wil B. en W. in over weging geven te trachten een ander plaatsje te zoeken. Het lid Spiering vindt de thans aan gewezen plaats niet gelukkig gekozen,, aangezien aldaar geen politietoezicht is en adressant aldaar alleen woont, terwijl deze veel! van huis is. Wethouder Kuijpers is van meening, dat deze kwestie meer wordt opgebla zen dan noodzakelijk is. In de eerste plaats komen er in deze gemeente zel den woonwagens om te verblijven, ter wijl in de tweede plaats het terrein bij de woonplaats van adressant eerst als standplaats in aanmerking komt, in dien 'het terrein bij' de Waterpoort on der water staat wegens hoogen water stand, hetgeen zeer zeldzaam voor komt. "Het bezwaar van den betrokkene is volgens zijn meëhing, thans tot een minimum gereduceerd, aangezien het hoogst zelden zal voorkomen, dat woon wagens nabij zijn woning zullen ver blijven. In andere gemeenten staan de woonwagens toch ook meestal huiten de kom der gemeente. Indien die ove rige leden echter een andere plaats kunnen aanwijzen, kan hij zich daar mede geheel vereenigen. Het lid Holster is eveneens van meening, dat op de aangewezen plaats niet voldoende politietoezicht is2 ter wijl de weg ook te smal is. Het ver zoek van Schaap kan hij ten volle begrijpen, aangezien deze landbouwer is en veel van huis, zoodat de woonwa genbewoners, indien de standplaats dicht bij zijn huis is, veel bij hem zullen komen. Indien geen andere plaats te vinden is, zou hij B. en W. willen voorstellen de oorspronkelijke plaats op het terrein van de voormalige vuilnis belt weder als noodstandplaats aan te wijzen. Tevens verzoekt hij den Voorzitter wel eenig toezicht te willen doen hou den, dat de paarden der woonwagen bewoners, indien deze op die aanleg plaats staan, niet losloopen, aangezien het reeds is voorgekomen dat daar van hinder werd ondervonden. Wethouder Viveen zegt nog aangaan de het politietoezicht, dat de politie overal 'komt, en dat B. en W. zullen trachten, dat de omwonenden zoo min mogelijk hinder van de woonwagenbe woners zullen ondervinden. Nadat het lid van der Wiel nog heeft opgemerkt, dat hem gebleken is, dat de woonwagenbewoners lieier naar een andere gemeente doorrijden, dan de plaats aan den Almkerkschen weg als standplaats in te nemen, zoodat hij aanvankelijk meende, dat deze plaats goed was _gekozen, wordt met alge meene stemmen goedgevonden, dat B. en W. alsnog zullen uitzien naar een andere noodstandplaats voor de woon wagens. (Slot in 't volgend nr.). R AAMSDONK. Van 11 tot en met 17 Juli. Geboren: Jacoba W„ d. v. C. Stoop en M. J. van Gils. Hendrikus M., z. v. G. de Wit en J. de Wind. Petrus Fr., z. v. D. Fr. van Onzenoort en A. Kempenaars. Wilhelmus Jac., z. v. J. J. van Boxel en A. J. Broeders. Lambertus P z. v, J. H. de Ruijter en J. J. W. van Biezen. Amerentia A.,. d. v. A. M. Heijblom en J. C. de Rooij. Getrouwd: D. E. Emmen, 35 j. en en A. C. de Ruiter, 34 j. W. C. Maas, 30 j. en W. C. Broeders, 27 j. J. H. Strijkers. 25 j. en J. M. van Kujjk,. 24 j. Overleden: J. W. Pols, 10 d. SPRANG CAPELLE. Bij de fa. Kerst en Oerlemans alhier, zijn weer een 20 tal arbeiders ontslagen. Bovendien zijn enkele kleinere schoenfabrieken of geheel stopgezet of op zeer verminderde capaciteit gaan werken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4