Binnenland Binnenlandsch weekoverzicht togenbosch vanwege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam gehou den examen behaalde onze dorpsge noot A. v. Dommelen Jzn. het di ploma boekhouden. Eveneens be haalde hij te Eindhoven bij het Fe deratief examen het diploma boek houden. Geslaagde genoot zijn op leiding bij den heer Verhoeff te Waal wijk. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is voornemens a.s. Zater dagavond een muzikale wandeling te maken over de Nieuwevaart en Wil lem van Gentsvaart. Door den landbouwer Jac. Ro- Benbrarid in de Tolsteeg wordt reeds sedert enkele dagen een zwart bonte pink uit een weide in den Buiten- polder vermist. Bij den gem.-veldw. Keijne- mans is aangifte gedaan van het ver liezen van een armbandhorloge. DONGEN. Voor het gehouden examen, vanwege de vereeniging van leera ren in de Handelswetenschappen, slaagde onze plaatsgenoot de heer Th. Vereggen. Maandagmorgen omstreeks 8 uur werd de familie Smulders, wo nende in de bakkerij van de firma Smulders en Zn. aan de Gerardus Majellastraat opgeschikt door een he vig geraas voor hun winkeldeur en het breken van glas. Bij onderzoek bleek, dat het paard van den landbou wer C., wonende aan de Breedstraat, komende van de richting den Heu vel voor genoemd winkelpand was geschrokken, voor een op den weg, staande roode vlag, daar geplaatst, wegens het opbreken van de straat. In deze nauwe doorgang is het paard van 't bewegen van de werklui en de wapperde vlag, blijkbaar geschrokken en schichtig geworden, achteruit ge steigerd, met het gevolg, dat de kar met het achtereinde terecht kwaml in de vitrine van de banketbakkers zaak. De winkelruit stortte met het noodige geraas in, de marmeren vi trine en op de vele uitgestalde lek kernijen, terwijl de sponningen van het winkelraam werden vernield. DRONGELEN. Onze vroegere dorpsgenoote, iMej. S. de Haan, slaagde te Dor- drecht, voor het eindexamen MULO 's GRAVENMOER. De Ned. Herv. Meisjesveree- niging „Dorcas" zal een autotocht! maken, naar Haarlem en Heemstede. Dinsdag maakte het onderwij zend personeel met de leerlingen der Bijz. School alhier, per autobus van den heer Bruins uit Oosterhout een uitstapje naar den Haag en Scheve- ningen, hoogst voldaan kwamen alle des avonds tien uur behouden alhier aan. NIEUWENDIJK. Naar men ons mededeelde, zal de Chr. Muziekvereeniging „Crescen do" directeur de WelEid. Heer S. Kuipers, deel nemen aan het op 15 Aug. a.s., te houden concours te Vrïj- hoeve-Capelle. De vereeniging zal uit komen in de Eere-Afdeeling. De korfbalclub „Rust Roest" speelde voor den Dortschen korfbal- bond, tegen „Kiol" en wist dezen! wedstrijd met 80 te winnen, waar door eerstgenoemde club zich onder de leidende vereenigingen schaarde. J.l. Dionderdag, Vrijdag en Za terdag, hield de ijslClub „Die Een1-' dracht" alhier, op het ijsclubterrein! een groote openlucht bazar, welke als zeer goed geslaagd kan genoemd worden. Reeds den eersten dag wa ren er veel bezoekers, ondanks de weersgesteldheid, die nu niet zoo be paald meewerkte, voor dit doel. Af en toe werden we vergast op een flinke regenbui, doch ondanks; jdit was er de stemming, goed in. Des avonds gaf de Chr. Mnziekvereen-' ging „Crescendo", onder leiding van hun directeur, de WelEd. Heer S. Kuipers een goed geslaagd concert. De tweede dag was het prachtig week. Ook nu was het een heele drukte op het terrein. Verschillende tenten zooals sjoeltent, vischtent, schiettent, Rad van Avontuur eriz. maakten goede zaken. Om circa 7 uur kwam het fanfarecorps „Over- winnig na Strijd," directeur de Wel Ed. Heer ,0. Walraven Jr., met een pittigen marseh aangemarcheerd. Het geheel maakte een keurig effect, o.m. (witten shirt met zwarte das). Het concert door hen gegeven was: goed verzorgd. De laatste bazar-dag waa het geweldig druk. Het was een ge wemel van de bezoekers. Er waren ruim 1500 personen groot en klein op het terrein aanwezig. De beide muziekverenigingen zorgden voor de noodige muziek. Beiden hebben een groot en prachtig programma ver-t zorgd. De balonnen-wedstrijd was mooi om te zien. Jammer, dat bijna tegen het einde van de bazar een flin ke regenbui, de vreugde eenigszins kwam bederven. Doch ondanks dit alleis, kan het comité op een goéd geslaagde bazar terug zien. Alles had een goed en net verloop. Ook de vele helpers en helpsters komt een woord van dank toe voor hetgeen zij geheel belangeloos voor deze ba zar gedaan hebben. Nader vernemen we, dat de bruto opbrengst van deze bazar, circa f1200 bedraagt. Morgen (Zaterdagavond) zullen de restanten op het ijsclubter rein verkocht worden. NEDERIIEMERT. Zondag a.s., hoopt de Weleer waarde Heer Dis. Lokhorst van Hil versum, des voormiddag 10.30 aan de Zuidzijde en des avonds 7.30 aan de Noordzijde, op te treden, (N.T.l POEDEROIJEN. Onze dorpsgenoote, M,ej. Chr. van West renen alhier, slaagde dezer dagen voor het eindexamen, Rijks Hoogere Burgerschool te Garinchem. J.l. Dinsdag maakte de Chr. Knapenvereeniging „Benjamin" al hier een pleizierreis-je naar Arnhem en Omstreken, onder leiding van ha ren voorzitter, de heer W. Bok J.Mzn. per reiswagen van den heer A. C. Riiger. 's Morgens te zes uur vertrok men van hier over 's Hertogenbosch naar Grave, waar eenige ontspanning genomen werd in epn fraaie speel tuin. Nadat ze hier flink genoten had den werd verder gereden over Groes- beek, Berg en Dal en Nijmegen, al waar de nieuwe brug bezichtigd werd. In Arnhem aangekomen werd eerst een bezoek gebracht aan park „Sonsr beek," vandaar ging het naar hotel „pc Schelmsche Brug" waar wat ge nuttigd werd. Daarna werd park „Roosendaal" bezichtigd, door velen werd een nat pak gehaald bij de z.|g.n. „bedriegertjes" en veel .schik hadden ze met de kettingbrug. De reisi werd toen voortgezet naar Rhe- nen, waar Ouwehand's Dierenpark met een bezoek werd vereerd, nadat zij izich flink hadden geamuseerd in den speeltuin werd de terugreis aan vaard over Tiel, waar eerst nog wat gébruikt werd, en verder ging het over Zalt-Bommel huiswaarts, alwaar Zij te ongeveer 10 uur arriveerden. Een woord van dank is hier zeker o|p zijn plaats aan den heer Mooren chauffeur der reiswagen voor zijn lei ding als gids, zoodat deze dag voor de knapen tot een onvergetelijke werd gemaakt. WIJK. Naar wij vernemen heeft de fanfare „Oefening en Uitspanning" besloten het concert dat morgen avond zou worden gegeven, uit te stellen tot Zaterdagavond 9 Aug. Men verzoekt ons mede te wil len deelen, dat Zondagmorgen a.s. in de Ned. Herv. Kerk leesdienst zal worden gehouden en dat de Bedie ning van den H. Doop uitgesteld is tot 9 Aug. a.s. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, te werk ge steld in de bekende Inrichting, Plan tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zoo veel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zul len gevoelen. Om dit doel te berei ken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbe taald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De ver eeniging beschikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwe lijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de inwoners dezer ge meente met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt de collecte gehouden. WASPIK. A.s. Zondag zal door de plaat selijke rijvereeniging „Rijdt met' be leid," een groot ruiterfeest worden gehouden op het terrein van de Ge broeders van Etten nabij den spoor wegovergang. Verschillende attrac- tie's staan op het programma ver meld. De feesten zullen worden op geluisterd met muziek. Ten bate van den Weleerwaar den Heer Jos. Broekmans zal op Zondag 9 en iMaandag 10 Augustus in het parochiehuis een uitvoering wor den gegeven door de tooneelvereeni- ging „O.K.K.", onderafdeeling van de R. K. Werkliedenvereniging St. Jo sef. 'Met den voorverkoop van kaar ten is reeds een aanvang genomen. WERKENDAM. De jongeheer P. van Oord, alhier, had het ongeluk, dat hij van een partij ledige vaten afviel, waar door hij zlijn arm brak. Dr. Schols verleende de eerste hulp. "De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft voor de kerkvoogdijkas, opgebracht f 78.50. Op Woensdag 5 Aug. a.s. zal het Herv. Comité van Winterlezin- gen alhier, in haar eerste jaarvergade ring bijeen komen. Op de agenda komt voor bestuursverkiezing, aan de beurt van aftreding /ijn de heeren J. v. Drunen, Adr. de Keijzer Jzn. en M1. H. Vos. Bespreking dezen win ter te laten optreden verschillende, predikanten enz. De postduivenvereniging „Tot Weerziens" hield deze week een wed vlucht van Maastricht. Afstand 121 K.M. Loslating 12.15. Eerste duif 2 uur 20 minuten en 01 seconden. Laat ste duif 2 uur 58 minuten en 30 se conden. 1 i '"Uitslag als volgt Kooi-Kooter, le, 2e, 27e en 29e. B. Groeneveld, 3e, 12e, 13e, 22e en 28e. J. van Oord, 4e. A. Bras, 5e en 14e. Biesheuvel en Co, 6e, 7e, 8e,, 19e, en 26e. J. van Oostrom 9e. E. J. v. d'. Duff 10e. Admiraal 11e, 18e en 20e. J. Zwets, 15e en 17e. J. Dl van Doesburg, 16e en 23e. A. Biesheuvel, 21e en 24e. Jac. Kant, 25e. Zaterdag a.s., Cinoij, inkorven Don derdagavond. PIET GEHAKT IN BLIK VOOR DE WERKLOOZEN. Kwaliteit voldoet in geen enkel opzicht. Men schrijft ons uit Emmen: Het volgens het contract van het departement van sociale zaken met de IJmuider Vleeschconservenfabriek ten behoeve der werkloozen gelever de gehakt heeft hier van den beginne af bij de arbeiders een slecht ont haal gevonden. In een gemeente als deze, met zooveel werkloozen, die in hoofdzaak komen uit den kring der landarbeiders en al vele jaren werkloos zijn geweest, zoodat ze, wat hun voeding betreft, allerminst ver wend zijn, moet er wel heel wat aan mankeeren, als een zoo goedkoop en voornaam voedingsmiddel alge meen geweigerd wordt. Het vroeger verstrekte z.g. blikvleesch en ook het gehakt, dat werd gemaakt van het uit de markt genomen melkvee, werd met graagte gegeten en in groote hoeveelheden afgenomen. Met het IJmuider product was dat dadelijk geheel anders en het bleek spoedig onverkoopbaar, zoodat B. en W. zich genoodzaakt hebben gezien, zich tot den minister te wenden met het ver- zoele, de distributie ervan te mogen staken. Iiiertpe is het college natuur lijk niet zonder meer overgegaan en het moet ook zelfs wel overtuigd zijn geweest van de ongeschiktheid als voedingsmiddel. Inderdaad is het weinig appetijte lijk. Van gehakt, zooals wij dat ken nen, heeft het weinig. Het lijkt meer 'een pastei, die echter droog en hard is. Wie het eet, proeft van de eigenlijke bestanddeelen niet veel anders dan de kruiden en al is de kwalificatie oneetbaar dan misschien wat erg sterk, naar meer smaakt het „preparaat" allerminst. En dat de arbeiders,weigeren het te consumee- ren, is hun niet kwalijk te nemen. De weerzin is bij velen nog krach tiger, omdat men weet, dat van den aanvang af geruchten hebben geloo- pen over het opkoopen van niet-voT waardig vee ten behoeve van de ver vaardiging van het „gehakt". Toen destijds echter de minister de fabriek persoonlijk had bezocht en in ge zelschap van eenige vakbond-verte genwoordigers het product proefde en uitstekend bevond, stierven die geruchten uit, maar toen dit alles behalve smakelijke artikel gepresen teerd werd, dat de autoriteiten zeker niet gegeten zullen hebben, doken ze even snel weer op. De minister heeft thans een mede- deeling doen publiceeren, dat wij gis teren opnamen, en volgens welke een technische storing in de fabriek oor zaak van het minder smakelijk zijn van een bepaalde hoeveelheid zou zijn. Men vraagt zich echter af, of dit aan de fabriek niet voor de aflevering geconstateerd had moeten worden en ook, of zulk een storing het gerecht dermate gepeperd kan doen smaken. De ondeugdelijke partij blijkt in elk geval zoo groot geweest te zijn, dat verscheidene gemeenten ervan ont vangen hebben. Er moet hieruit een niet onbelangrijke schadepost voort komen. Wij hadden, aldus de N. R. Ct. van het geval eerder geen melding ge maakt, omdat wij niet onnoodig op spraak wilden verwekken en wij niet wisten, of ook elders het euvel ge constateerd werd. Nu de minister dit in zijn persbericht bevestigt, achten we het niet ondienstig er iets van te zeggen, omdat, vooral na de even- genoemde proef, door den minister persoonlijk genomen, deze geschie denis hiermee niet van de baan mag zijn. Wanneer onder regeeringsver- antw oordelij kheid de voeding der werkloozen wordt verzorgd, moet de ze althans van kwaliteit bevredigend zijn. Bovendien zijn er te groote fi- nancieele belangen mee gemoeid, dan dat een „technisch manko" zulke ver strekkende gevolgen mag hebben. N.R.Ct. IN RUIM VAN SCHIP GEVALLEN. Aan boord van de SimalO' van de .Stoomvaart Mij. Nederland tie Am sterdam is een 43-jarige timmerman die over een ladder in het ruim af daalde, gestruikeld, met het nood lottig gevolg, dat hij in het tien meter diepe ruim viel en onmiddel lijk werd gedood. o BRANDEN. Te Someren is tengevolge van het inslaan van den bliksem de boer derij van de wed. C. Hurkmans aan de Oude Kerkstraat afgebrand. De schade, die aanzienlijk is, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Gassel brak brand uit in het woonhuis van den heer M. Schel. In een oogwenk stond het heele gebouw in vlammen en brandde tot den grond toe af. Dertig kuikens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. o VERDRONKEN. Te 's-Gravenzande is het 2-jarig zoontje van den heer J. Huisman te water geraakt en verdronken. De 9- jarige André Persoon, die ging vis- schen, vond het kind drijvende in het water. Medische hulp mocht niet meer baten. De K. N. S. M. zendt schepen naar Spanje om Nederlanders af te halen. De eerste Nederland sche deelnemers Maandag te Berlijn hartelijk verwelkomd. Een tragisch ongeluk. Onze handel met Italië. Is de mais cultuur in Nederland mogelijk? Reeds van het begin van den op stand in Spanje af, is de Nederland- sche consul te Barcelona, de heer Daubanton, een en al werkzaamheid geweest, om de Nederlanders, welke zich te Barcelona bevonden, heel huids naar huis te krijgen. Verschil lende malen heeft hij zich met de grootste moeite telegrafisch in ver binding gesteld met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, om hulp te krijgen. Ook dezer dagen weer heeft hij zich met dit ministerie in verbinding gesteld, met het verzoek eenige schepen naar bedreigde plaat sen te sturen en de aldaar wonende Nederlanders af te halen. In verband hiermee heeft de Nederlandsche re geering zich gewend tot de K.N.S.M. met het verzoek eenige schepen naar Spanje te zenden, met het gevolg, dat de Agamemnon zich naar Bar celona begeven heeft en de Tiberius naar Malaga. Het is te hopen, dat de schepen nog op tijd op de bedreigde plaat sen zullen arriveeren. Maandag zijn de eerste Nederland sche deelnemers aan de Xle Olym pische Spelen te Berlijn aangekomen. Het waren de wielrijders en de deel nemers aan den vijf kamp. Gekleed in het Olympisch tenue maakten de Nederlanders een buitengewoon vlot ten indruk. Zij worden dan ook door duizenden kijklustige Berlijners har telijk toegejuicht. Uit het Nederland sche kamp waren aanwezig de hee ren Lotsy, graaf van Limburg Sti- yrum en vele andere autoriteiten. Het was slechts een kleine groep 27, Nederlanders welke Maandag te Berlijn aankwam. Maar Woensdag is de rest, ongeveer 175 man, ge volgd. Weer verdrongen zich de Berlijners om de Nederlandsche sport lieden te verwelkomen. Onze beste wenschen vergezellen deze jongens en meisjes, die de kleur van onze vlag te Berlijn moeten hooghouden. Vaak gebeuren er in het dagelijks leven dingen, waarvan men zich af vraagt, hoe deze onverhoopt moge lijk zijn. Een dergelijk iets heeft Zondag te Sassenheim plaats gehad. Een ongeveer 50-jarige inwoner van deze plaats vond zijn weg versperd door een neergelaten spoorboom. Of de man nu haast had of niet van zins was te wachten, is niet bekend. Maar ondanks de waarschuwing van den baanwachter, klom de man over de boomen heen, met het noodlottig ge volg, dat hij do or den langsr ij denden trein werd gegrepen en op slag ge dood. Dit tragisch lot heeft de man ge heel aan zich zelf te danken. In plaats van zich aan de waarschuwing van den baanwachter te houden, heeft hij deze. volkomen in den wind ge slagen. De onverantwoordelijkheid van deze daad is wiel zeer kenschet send Het is al weer drie jaar geleden, sinds Krishnamurti voor de laatste maal het Sterkamp te Ommen be zocht. Wel hebben er gedurende deze drie jaren samenkomsten plaats ge vonden, maar deze mochten zich toch niet in een zoodanige belangstelling als anders verheugen. Nu is Krish namurti weer naar Ommen opgetrok ken en de belangstelling was uiter aard onder zijn belijders groot. Ruim 25 nationaliteiten zijn momenteel te Ommen vertegenwoordigd, om naar de redevoeringen van hun leider te luisteren. Helaas is het weer niet op hun hand, want van het oogenblik van aankomst af hebben de deelne mers nog geen droog weer gehad, met het gevolg, dat verschillende sa menkomsten in de open lucht moes ten worden uitgesteld. Nu de sancties tegen Italië zijn opgeheven, zou men allicht ver wacht hebben, idat het met den han del op dit land weer wat beter zou vlotten. Dit is echter geenszins het geval. Zooals bekend heeft ons land met Italië een clearing-overeenkomst. Alle betalingen aan Italië moeten dus over de clearing loopen. In Italië is dezer dagen echter een decreet uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat alle leveranties, welke door Italië aan het buitenland worden gedaan, van te voren bij een Italiaansche bank moeten worden betaald. In verband met de gesloten clearing-overeen komst is dit natuurlijk niet mogelijk. Deze kwestie, die voor de Italiaan sche exporteurs nadeeliger is dan voor de Nederlandsche importeurs, kan misschien nog worden geregeld. In elk geval bevindt zich momenteel te Rome een Nederlandsche delega tie, welke over de handelsbelangen besprekingen voert. Óp vragen van het Tweede Kamer lid Louw es over de mogelijkheid van de maiscultuur in Nederland, heeft de Minister van Landbouw en Vis- scherij zeer welwillend geantwoord. Met den heer Louwes is de Minister van meening, dat de maiscultuur hier te lande zeer wel mogelijk is. Aange zien voor de verbouwing van mais veel lichte arbeid noodig is, zou dit ten goede komen aan de arbeidsver,- deeling. Aangezien echter de mais cultuur in ons land ten achter staat bij andere landen, zou er een teelt premie moeten worden toegestaan. Van het verdere onderzoek zal het afhangen of de maiscultuur in Ne derland inderdaad een feit wordt. UIT SCHOMMEL GEVALLEN. Op de kermis te Brussel is een meisje uit een schommel gevallen. Zij werd met een schedelbreuk op genomen en overleed in een zie kenhuis. o KIND DOOR ADELAAR BEROOFD. Voor de oogen van de ouders. Nabij het Alpendorp Luserna (N.- Italië) is een meisje van één jaar, dat op een grasveld speelde, door een adelaar voor de oogen der ontzette ouders, die niet in staat waren iets te doen, gegrepen en meegenomen'. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10