Dit i»r bestaat uit 3 bladen J. J>. £atttcbnyz«a 4 Co'; Bank KV- Drogisterij Firma COOPS, VRUCHTEN-INMAAK. land van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LET OP Buitenlandsch weekoverzicht Buitenland A'o. 5664 Vrijdag31 Juli. 1936 A. Baaijens Heusden. Agentschap va» de Aasteriansche Daalt jf.V., Amsterdam! A. VERSCHUUR-BAERT Spanje 1936 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Waarom wacht U nog langer met het aanschaffen van een BUIKBAND of BUIK- CORSET. Stel dit toch niet langer uitU gevoelt zelf, dat U het noodig hebtUw lichaam heeft er U al lang op attent gemaakt, doordat U zich moe en niet fit gevoelde. Het groote verschil merkt U pas, als U tot aanschaffing bent overgegaan. Doe als zoovele anderen reeds deden, en wacht niet langer. Onze paskamer staat elk uur vau den dag ter uwer beschikking of wij komen naar U toe, als U even een berichtje stuurt Wij bezitten een zeer uitgebreide sor teering en onze modellen worden door H.H. Doctoren zeer gewaardeerd en aanbevolen Tevens zeer concurreerend in prijs. GASTHUISSTR. 60—62, TELEF. 764, GORINCflEM. Speciaal adres voor Buikbanden, Buik- corsetten, Elastieke KouseD, Breukbanden, Ziekenverplegings-artikelen, enz., enz. de maximum-snelheid rijdende, toch een Gebrek aan voldoende politietoe zicht op onze groote wegen. Dezcir dagen spraken we iemand, die zich er heftig over beklaagde, dat de politie over het algemeen te veel let op kleine overtredingen, die recht streeks ofzijdelings met ons verkeers wezen in verband staan, terwijl! te wei- ïiing wordt gespeurd op overtredingen, die het verkeer op onze wegen wer kelijk in groot gevaar brengen. Auto mobilisten, die hun rij- of nummerbe- wijs niet dii|r-ec't! kunnen toonen, omdat zij1 het toevalligerwijs thui's in. een ander pak hebben laten zitten, krijgen pro ces-verbaal, ook als gaan ze het een uur later aan, den verbaliseerenden po litieman, die het volkomen in orde bevindt laten zien, zulks met den na sleep van. drie gulden boete. Een ikleine overschrijding van de maximum-snel heid, eene lichte overtreding van het parkeerverbod, het niet opvolgen van plaatselijke verkeersbepalingen enz. enz. dat alles heeft menigeen -met den kan tonrechter doen kennis maken. In de dorpen en steden is er zeker meer dan voldoende politietoezicht, maar op den grooten weg is daaraan groot tekort. Auto's rijden daar met krankzinnige snelheid, zij snijden op de meest on verantwoordelijke wijze, vele denken er niet aan hare lichten te dimmen enz. enz. Wielrijders fietsen waar zij het niet mogen, wandelaars steken den weg lover zonder op verkeer te letten. En @3 dat gedoente op de groote wegen, dat juist de grootste gevaren, ople vert, schijnt de overheid! van minder belang te achten dan de kleine verkeers overtredingen in de bebouwde kommen Ware zulks anders, dan zouden we op de groote wegen meer politie aan moe ten treffen dan een enkelen rijksveldr wachter of marechaussée en. hier en daar eene vrijwillige verkeersinspectie. Waaraan is een en ander toe te schrijven Onze politieorganisatie is plaatselijk en niet landelijk en zij die eindelijk eens eene Nederlandsche' politie in het leven zouden willen roepen, worden daarin gehandicapt door den reeds ja renlang bestaanden twist over de vraag of de rijkspolitie uiteindelijk aan het corps Koninklijke marechaussée dan wel wel aan, het corps rijksveldwacht moet worden opgedragen. Het gemis nu aan eene nationale politie wreekt zich in 'hooge mate bij het verkeer, dat niet plaatselijk, noch provinciaal, maar ab soluut nationaal is. Voor het snelver keer zijn de plaatselijke en provin ciale grenzen reeds lang vervallen. De bepalingen in gemeentelijke ver ordeningen betreffende maximum-snel heden, zijn verouderd', want snel rijden en onveilig rijden.zijn geenszins het zelfde. Immers "is het zeer wel mo gelijk dat men, binnen de perken van gevaar op den weg is. De vraag ,,hoe snel men rijdt" mag niet gesteld wor den, maar wel de vraag en daar komt het juist op aan ,,met hoeveel verant woordelijkheidsbesef men rijdt"/' Wie midden in den nacht met b.v. een snel heid van 50 K.M. per uur door het dorp Nieuwendijk rijdt, krijgt eene be keuring, maar wie er op een druk ge- oeelte van den dag, b.v. bij het uit gaan de scholen met een snelheid van 39 K.M. doorkomt, gaat vrij uit. En dat zijn dingen, die werkelijk niet deu gen. In iedere stad gelden andere ver keersregelen en wat hier geoorloofd is, is ginds verboden. Hier mag men door een vluchtheuvel heenrijden en daar mag het niet; hier mag men een stil staande tram voorbijrijden, daar is zulks verboden. Het is een ware chaos, welke het automobilisme groote moeilijkheden oplevert. En terwijl nu de stedelijke politie al haar krachten inspant en zich de grootste moeite geeft om met den sterken arm de weggebruikers het plaat selijk systeem, dat nergens anders geldt, in te prenten, mist men op den grooten weg het noodige verkeerstoezicht. Opruiming en voor een deel unifor- meering van de stedelijke verkeers regelen, dat is het wat wij behoeven. Niet langer moet de politie jacht maken op de kleine overtredingen alléén, néén, zij moet vooraf hare aandacht kunnen besteden aan de groote verkeersmis- bruiken op den weg, die ontstellend toenemen. Door het niet bij zich heb ben van een nummerbewijs, hoe ver keerd dat ook moge zijn, is nog nooit iemand' óm het leven gekomen, maar wel door de wilde toestanden op on- ze groote snelverkeerswegen. Een Nederlandsche d.w.z. nationale verkeerspolitie, geheel deskundig en be zield' met de bedoeling om in opvoe- denden geest te werken, ziedaar wat wij broodnoodig hebben. Op den groo ten weg heerschen zooveel misbruiken, dat het niet langer duldbaar is den tijd ónzer politiebeambten te verbrui ken om verouderde maximumsnelheids- bepalingen te handhaven of op aller lei 'kleinigheden te letten of allerlei stedelijke, al van minimaal weinig be lang zijnde, verkeersregelingsvoorschrif- tjes in toepassing te brengen. Van harte hopen wij voor ons auto mobilisme, dat de dageraad van eene nationale verkeersregeling en de daar mee verband houdende instelling van eene nationale verkeerspolitie spoedig moge aanbreken! CANDIJGRUIS 50 cent per pond PIJPKANEEL 16 cent per ons VANILLE STOKJES 6 cent per stokje WITTE BESSENWIJN 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld R00DE BESSENWIJN 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld MEIWIJN 50 cent per flesch 6 ct. statiegeld Botermarkt 88 Tel. 52, Depót C. JAMIK. =- Spanje nog in het teeken van den burgeroorlog. De zwarte kat en de roode hond. Vis- schers in troebel water. Het Fransche volksfront wil geld zien. Ministerieele dreigementen. Londen houdt het hoofd koel. Wil Eden de Duitsche kolonies teruggeven De belangstelling, van de rest van Europa gaat nog steeds uit naar het Iberisch schiereiland zij het dan, dat die belangstelling sterk verschilt, al naar gelang ze in Moskou en Pa rijs, dan wel te Berlijn en Rome, of te Londen en elders wordt gekoes terd. Het geklapper der castagnetten wordt nog altijd overstemd door het geratel der machinegeweren, het ge ronk der vliegtuigmotoren en het springen der granaten. i' Spanje biedt in onze dagen het beklagenswaardige beeld van een land, verdeeld tegen zichzelf. Het feit laat zich niet loochenen het blijkt overduidelijk uit den vernielen den burgeroorlog, die het trotsche Castilië thans verscheurt dat een groot deel der bevolking: zich niet kan vereenigen met het tegenwoordi ge bewind. De opstandige beweging schijnt haar oorsprong niet te vinden in een algemeen verlangen om den afgetreden vorst weer op zijn wanke len troon te helpen (een eer, „waar voor hij overigens vermoedelijk zoo verstandig zou zijn, te bedanken )want de aanvoerders- der rebellen, zooals zij worden genoemd, laten niet na bij elke voorkomende gelegenheid te verzekeren, dat niets minder in hun bedoeling ligt dan een herstel der monarchie. Wél zijn ze zoo oprecht te erkennen, dat zij streven naar een militaire dictatuur, of het nu tenslot te zoo groot verschil zal blijken uit te maken voor de nazaten van Don Quijote en Sancho Panza, of ze ge* beten worden door de zwarte kat, o1 door den rooden hond Terwijl het bloed van duizenden fronters en rebellen vloeit en beide partijen via de radio de verzekering in den ether slingeren, dat zij aan den winnenden kant zijn later za wel blijken, wie daarbij de waarheic het meest te kort heeft gedaan doen geruchten de ronde, dat bui tenstaanders trachten in troebel wa ter te visschen. Een Portugeesche zender verspreidde het bericht, dat verschillende landen, o.a. Engeland, in het geheim de opstandingen steun de een beschuldiging, waartegen met name Londen zich onmiddellijk en krachtig heeft verdedigd. De rechtsche pers in Frankrijk1 doet de Fransche regeering openlijk het verwijt, dat zij de Spaansche regie ring haar bijstand verleent door le vering van vliegtuigen, enz1. Tenslotte wil men, dat Italië, welks sympaH thieën natuurlijk geheel aan de zijde van Generaal M-ola en zijn volgelin gen staan, een overwegende rol zou hebben gespeeld bij het uitbreken van den opstand in Spaansch Marokko en ook, dat het, figuurlijk gesproken, de vingers jeuken om ze in het Spaansch wespennest te steken... als of het zijn Abessijnsch avontuur reeds vergeten was. Men schijnt er in zekere kringen van overtuigd te zijn, dat Ita lië een gunstige gelegenheid wil af wachten om Generaal Franco een handje te helpen bij het overbreng gen van het vreemdelingenlegioen van Afrikaansehen naar Spaanschen bodem, hetgeen evenwel twijfelach tig lijkt. In Frankrijk begint het ook al te rpimmelen, al concentreert zich daar het conflict voorloopig in hoofdzaak omde brandkast. De regeering, die natuurlijk moet laten zien, dat dat het haar ernst is met het tert uitvoer brengen van althans enkele punten van haar program, heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk zal worden overgegaan tot de uitvoering van een aantal open bare werken, ten einde de werkloos heid te bestrijden. Daarvoor is na tuurlijk geld noodig, véél geld; en daaraan ontbreekt het in de Fran- slc'he schatkist.zooals! in menig an dere schatkist. Men heeft dus het bij zulke gelegenheid gebruikelijke middel te baat genomen en een groo te binnenlandsche leening uitgeschre ven. Maar de tijd is voorbij, dat de ge middelde Fransche burger lust ge voelde, zijn goud en bankpapier in te wisselen tegen schatkistbons, obli gaties en hoe ze verder mogen hee- ten, al worden ze dan ook „gewaar borgd door den Staat." Hij houdt zijn igeld liever in een oude kous, of in de brandkast, al naar gelang van zijn maatSchappelijken stand. Vooral onder de huidige regeering legt een groot aantal zonen van Mar- janne, al hebben ze zelf meegeholpen om die regeering op het kussen te brengen, bedroevend weinig lust aan den dag te helpen aan de noodige fondsen ,om haar beloften tegenover het Volksfront in te lossen. Van daar, dat Minister Faure, secretaris generaal van de soc. democratische partij in Frankrijk1, van leer is getrok ken tegen de bezittenden, die de hand op den zak houden, waarin ze de sleutel van de brandkast bewaren. „Nu kan men eens zien," zoo sprak hij ongeveer, „hoe zij, die men Zalige tblbp. no. is FLa.amsd.cn.lrsveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt géiden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAAEBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Bezitters noemt, het land in den steek laten, wanneer dit een beroep doet op hun beurs. Als een staat in gevaar verkeert, in financieel opzicht, is het de plicht van die bezitters om zich de grootste offers te getroosten." Jammer genoeg verzwakte hij den indruk van zijn betoog, door te ein digen met een waarschuwing, die veel geleek op een bedreiging. „Maar laten zij, en degenen, die naar hen luisteren," in dezen zin eindigde hij, „oppassen ,want als de leening eens niet mocht slagen, doemt het spook van het staatsbankroet voor ons op en onder die omstandigheid zou de Fransche Franc al even weinig vei lig zijn in een gesloten brandkast als in een la met een roestig slot of in een oude kous." Het is nu maar de vraag, of de leening, dank zij dit ministerieel dreigement, een succes zal worden. ROZIJN-AZIJN KRUI DEN-AZIJN BLANKE-AZIJN AZIJN-ESSENCE INMAAK-KRUIDEN DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. Weer een andere toon klinkt uit Londen, waar Minister Eden een lan ge rede heeft uitgesproken ter in- eiding van de debatten over de bui tenlandsche politiek. Ten aanzien van de toekomstige conferentie van vijf can .men den Engëlschen Minister van Buitenlandsche Zaken niet ver wijten, dat hij zich heeft schuldig ge maakt aan optimisme, want volgens zijn eigen woorden zal er „nog heel wat werk langs diplomatieken weg noodig zijn, voordat deze conferentie bijeenkomst." Gelukkig: zal deze me- dedeeling de buitenwereld', die al ang erg sceptisch staat tegenover de tallooze na-oorlqgs'che conferen ties, niet al tè sterk verontrusten! Voorts betoogde Minister Eden, zij het in eenigszins andere bewoordin gen, dat in de Middellandsche Zee te genwoordig alles pais en vree was en dat Italië geen booze bedoelingen koesterde ten aanzien van apdere Middellandsche Zee mogendheden, want dat de sancties nu achter den rug waren en Italië had besloten, dit hoofdstuk te vergeten; reden waarom Engeland bepaalde toezeggingen, aan die landen gedaan, onder den druk van zekere omstandigheden, introk, als zijnde niet meer ter zake dienen de. Tenslotte besprak de Minister nog de Duitsche koloniale eischen, welL ke een onderwerp van bespreking zouden kunnen uitmaken op de eerst volgende vergadering van den Vol kenbond. in September; den toe stand in Dantzig, die ook Engeland zorg Joaart, en de hervorming van den Volkenbond. Zijn belooning was een amendement, ingediend door de liberale oppositie, om de credietëni voor het departement van buiten landsche zaken te verminderen, welk amendement evenwel met groote meerderheid werd verworpen. '(Nadruk Verbóden). Guus Betlenr Jr. Nauw' zwijgen de kanonnen, ginds In Afrika's gewesten, Of elders bulderen a-I'luid Weer andere protesten! Nauw' heeft de menscheid met een. [zucht De rust terug zien keeren. Ofwéér staat er de boel in brand En raat'len de geweren! Ach, kan er dan geen maand meer zijn Van vredig-wereld'-leven? Kan slechts den mensch van dezen tijd Nog... strijd, voldoening geven? Het schijnt zoo-.soit, 't i!s niet aan mij de aarde te hervormen, Maar niettemin, hoe of 'took zij, Het is weer aan het stormen. Een storm, die plóts als een orkaan Daarginds is opgestoken, En in z'n wervelenden kracht Het land heeft... stukgebroken. Wat eens een stad vol schoonheid was. Bezocht door vreemdelingen, Is nog een puinhoop, smeulend vuur, Te triest om te bezingen. Wat eens een oord was, rijk aan aP Wat de Natuur kan geven, Is nog een zwart geblakerd veld1. Een woestenij gebleven Ik meng me in geen pfolitiek Van vreemde mogendheden, Maaris het nóódzaak 't eigen land Met voeten stük te treden? Moet dat het doel zijn van een Volk Dat, al zijn kracht en denken Toch ongeacht partij of bond Aan 't Vaderland moet schenken??? (Nadruk verboden). SCHEEPSRAMP. Op het Michigan-meer is een schip, de Material Service, gezonken. Van de uit 23 koppen bestaande beman-* ning „zijn er 15 verdronken. o hevige onweders in finland:. Hevige onweders hebben Finland! geteisterd. De bliksem1 doodde ver scheiden boeren op het veld. Een! groot aantal huizen geraakte ini brand; vooral in het gebied Disavo*- lakoa, waar de bevolking door een paniek werd gegrepen. De telefoon- en telegraaflijnen zijn veelal vernield en de schade is nog niet te schatten, o FRANSCH JOURNALIST i OMGEKOMEN. De Parijsche journalist Guy Mar* zières die zich in een vliegtuig be- vond, is tijdens een vlucht boven de zone der opstandelingen, neergescho-> ten. Guy Mazières werd gedood, )de piloot werd gewond. ABESSIJNS CHE O VERVAK. Troepen rebellen onder Avexra, een zoon van ras Kassa, hebben de Italiaansche garnizoenen aangevallen in een poging, de verbinding tus- schen Dessié en Addis Abeba te ver breken. Zij werden evenwel verdre ven, met achterlating van ongeveer 1.000 man. PALESTINA. I Hevig gevecht bij Nabloesl. 1 In het heuvelland van Nabloes, hal verwege tusschen Jeruzalem en Nau NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1