Binnenland INGEZONDEN Rechtzaken sareth gelegen, is een afdeeling Brit- Bche politie in botsing .gekomen met een omstreeks 100 man sterke bende [Arabieren. Tot dusver zijn bij het vuurgevecht een politieagent en drie Arabieren gesneuveld. Eén Arabier is gevangen genomen. Dit is de grootste bende Arabieren, waarmede de Engelschen sinds den aanvang der troebelen in gevecht zijn geraakt. o AANSLAG OP TREIN MET VLUCHTELINGEN. Bij het passeeren van den snel trein van Port Bou (Spaansche grens 1 naar Parijs werd een aanslag op de spoorlijn gepleegd. Met dezen trein werd een groot aantal vluchtelingen uit Spanje vervoerd. Op het moment, dat de ,trein met een snelheid van 110 kilometer ter hoogte van het dorp je tL|a Lande passeerde, hoorde men een groot law,aai en er werden von ken opgemerkt. De trein vervolgde echter zijn tocht zonder ongelukken. lOp den spoordijk werden stukken ijzer gevonden. De justitie heeft een on derzoek gelast naar de daders en de beweegredenen voor deze mis daad. o TREINBOTSING TE BERLIJN. Op nieuwe tunnelspoorlijn. Toen juist de nieuwe tunnelspoor weg te Berlijn tusscben het Stettiner- Statian en het station Unter den Lin den was geopend, is er onmiddellijk een ongeval voorgekomen. Bij het sta tion Eriedrichstrasse botste een trein van het noorden op een voor het bloksignaal wachtenden trein. Acht lichtgewonden en een langdurige ver- keersstoring op dezen openingsdag waren het gevolg, !HeC 8 Uhr Abend- blatt, dat hiervan gewag maakte met vette lettersi op de voorpagina, werd wegens zucht naar sensatie in beslag genomen. o VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Naar Reuter meldt is; nabij Char- tres een bombardements-vliegtuig om laag gestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Uit Wladiwostok wordt volgens [Reuter gemeld, dat een leerling parachute-springer die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen verongelukken. Hij stond op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met het gevolg, 'dat de bestuurder de macht over het toestel verloor. Zoodat het omlaag stortte. De vier inzittenden kwamen allen om het leven. o S PO OR WEG R AMR IN iMANDSJOEKWO. Volgens berichten uit Charbin, is de Trans Siberische express op de in een steile helling loopende lijn tus- Schen Khingan en Pokotoe veroin-t gelukt. De twee locomotief van den trein, twee wagons derde klasse en leen postwagen stortten van een steile glooiing omlaag. De wagons eerste en tweede klasse bleven staan. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men vreest echter, dat het [aanzienlijk is. ZWAAR NOODWEER IN I POLEN. 1 In P,ommeren heeft een zwaar noodweer gewoed, waardoor groote schade is veroorzaakt. Drie honderd huizen werden vernield, 5 personen werden gedood, een honderdtal an deren werd gewond. De oogst heeft ernstig geleden. Men schat de schade op een millioen zloty. In de buurt van Thorn, nabij Culm, heeft een orkaanachtige storm ge* woed, waardoor in verschillende plaatsjes 300 huizen zijn verwoest. Het noodweer woedde ongeveer 15 minuten. Drie menschen werden ge dood en ongeveer 20 zwaar gewond. o SPOORWEGONGELUKKEN IN U.S.A. Nabij Clay City (Illinois') is een goederen trein ontspoord. Zeven per sonen, onder wie vijf zwervers, die izffich in de wagens; hadden verstopt,, kwamen om het leven. Op de lijn BaltimoreOhio is een (trein ontspoord. Zes personen wer den gedood en talrijke gewond. DE MOORD TE GROOTEGAST. iBiij het afgenomen verhoor inzake iden moord op den 72-jarïgen heer F. Setzma te Grootegast hebben beide verdachten, de 26-jarige R. W. en zijn broer, de 24-jarige D. W., een volledige bekentenis afgelegd. o VERDUISTERING VAN f6000. Aneta seint uit Batavia: De Officier van Justitie bij den Raad van Justitie eischte tegen mevr. H. J. L., gewezen employee van de N.V. Gebr. van Swaay, wegens verduistering van ongeveer 16000, 21 maanden gevangenisstraf. KONIJNENPLAAG° BIJ BERGEN OP ZOOM. De landbouwers in de omgeving van Bergen op Zoom ondervinden den laat sten tijd veel last van konijnen, die in jgrooten getale op de akkers komen ien den oogst plunderen. Verscheidene landbouwers zijn er 'op uitgetrokken om deze ongenoode gasten te doen verdwijnen. Bij den landbouwer J. Bel den zijn niet minder dan 84 konij nen in een land gevangen. Bij den heer P. Jansen werden 38 stuks onschade lijk gemaakt. In totaal hebben deland- bouwers ruim 300 konijnen gedood. o FIETSENDIEVEN EN HELER VOOR DE RECHTBANK. Totaal 34 fietsen gestolen. De Amsterdamsche Rechtbank behan delde Dinsdag een groot aantal fiet sendiefstallen, gepleegd door vier jon gelieden, die allen bekenden. Er zijn 34 diefstallen uitgezocht, waarvan slechts een deel ten laste werd gelegd. De Officier van Justitie eischte te gen den twintigjarigen J. C. B. an derhalf jaar gevangenisstraf, tegen L. W. en J. Q. elk een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen den zeventienjarigen P. J. N. een jaar tucht school, waarvan zes maanden voor waardelijk. De 37-jarige K. C. K. stond wegens heling van een deel van die fietsen te recht. K. is al negenmaal veroordeeld. Verdachte ontkende te hebben gewe ten, dat de fietsen van diefstal afkom stig waren. De Officier van Justitie achtte de feiten echter bewezen en eischte tweë jaar gevangenisstraf. o AUTO TEGEN GOOISCHE TRAM GEBOTST. De heer A. K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Naarden kwam, is op het kruispunt RijkswegThie- rensweg 'te Naarden tegen een Gooi- sche tram gereden, welke hij niet tijdig zag aankomen. De auto werd nagenoeg geheel "ver nield. De heer K. werd! in bewusteloo- zen toestand opgenomen. Hij had een hersenschudding en een zware hoofd wond opgeloopen en is In de Gerardus Majella-stichting te Bussum opgeno men. o TOMATENKAS INGESTORT. Op den tuin van de gebroeders Van Oosten aan den Ringdijk te Nieuwer- kerk a.d. IJssel is een warenhuis van ongeveer 1500 eenrulters ingestort. Het personeel, dat bezig was met het plukken van tomaten, bevond zich bui ten het gebouw. Een groot deel van de eenruiters en van het gietglas is ver nield. De tomatenoogst werd geheel vernietigd. De schade bedraagt ongeveer f2000. o NEDERLANDER VERONGELUKT IN BELGIË. Dinsdagmiddag is op de Luxem- burgsch-Belgische grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten, ver ongelukt. Hierbij is de 47-jarigeheer F. v. Agt, textielfabrikant te Eindho ven, die den wagen bestuurde, om iet leven gekomen. Zijn schoonzuster mej. Ropke uit Amsterdam werd ern stig gewond, terwijl de drie kinde ren van den heer van Agt en een in zittend nichtje, mejuffrouw v. Pin- steren uit Amsterdam, lichte ver wondingen opliepen. De heer v. Agt was weduwnaar. o TURKIJE BESTELT DUIKBOO- TEN IN ONS LAND. Uit Ankara wordt gemeld: Na in Duitschland reeds een mail schip te hebben gekocht van 8000 ton, dat bestemd is voor de ravitail- eering en het herstel van onderzee ërs, heeft de Turksche regeering 4 duikbooten besteld op Nederlandsche en Duitsche werven. Duitsche werven zullen twee eenheden in haar geheel louwen, terwijl de Turksche werven de beide anderen (die volgens dit telegram dus klaarblijkelijk in Ne derland zullen worden vervaardigd) zullen monteeren. Voorts is de re- eering voornemens nog een duik boot bij dezelfde werven te bestel len. o GEEN EEREBOGEN OF DOEKEN OP RIJKSWEGEN. Aangezien in den laatsten tijd her haaldelijk verzoeken worden gedaan tot het stellen van eerebogen langs rijkswegen en het spannen van recla medoeken daarboven met het oog op plaatselijke feesten of jubilea, heeft de minister van Waterstaat een schrijven gericht tot den Rijkswater staat, dat vergunningen voor derge lijke objecten in het algemeen niet dienen te worden verleend. De mi nister acht het niet gewenscht dat de aandacht van bestuurders van motorrijtuigen onnoodig wordt afge leid, waardoor de veiligheid van het verkeer zou worden geschaad. o ABNORMAAL GROOTE REGEN VAL. De regenval in Juli is dit jaar( wel abnormaal groot. Gemiddeld valt er in deze zomermaand in ons land er al twee keer zooveel gevallen en Woensdag wees de meter van het Kon. Met. Instituut te Amsterdam reeds 168 mm. aan. Dat wil dus zeggen 2.3 keer het gemiddelde. Wij .naderen al dicht tot den maximalen regenval in Juli, die zes jaar gele den geregistreerd werd. o VERDRONKEN. Het 8-jarig dochtertje van H. S. te Hasselt is bij het spelen in de Buitengracht gevallen en verdronken. o DE KONINGIN NAAR TILBURG. Naar men uit goede bron verneemt staat het thans vast, dat H. M. de Koningin in September Tilburg zal bezoeken, ter bezichtiging van het Paleis-Raadhuis. o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. De 58-jarige P. v. d. Grift, is op den overweg nabij Hemmen door een trein gegrepen en gedood. De man, die per rijwiel den overweg passeer de, heeft den trein, die ongeveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiel vertrok, niet opgemerkt. Hij werd ongeveer 30 meter mege- sleurd. De trein kwam ongeveer 60 meter verder tot stilstand. Het lijk van den man is naar het lijkenhuisje van de Ned. Herv. begraafplaats te Hemmen vervoerd. o— DOODELIJKE VAL. Een 11-jarig meisje te Katwijk aan Zee is in de ouderlijke woning van een trap gevallen. Eenigen tijd la ter is zij aan de gevolgen overleden. o OVERLEDEN. De wielrijder, die Maandag den rijksweg Amsterdam-Amersfoort na bij de Meersteeg te Naarden overstak en door een auto gegrepen werd, is aan de gevolgen van zijn verwondin gen overleden. Het slachtoffer is de woonwagenbewoner E. D. uit Hil versum. (Buiten verantwoording der Red.). RAADSVERGADERINGEN MET GE SLOTEN DEUREN. Het komt tegenwoordig meer en meer voor, dat Voorzitters van Ge- meenteTaden, dat zijn dan de Burge meesters, punten van behandeling in vergaderingen met gesloten deuren aan de orde stellen. Hierin nu schuilt een groot gevaar, omdat het absoluut in strijd is met een der hoofdbeginselen, welke onze vertegenwoordigende licha men in Rijk, Provincie en Gemeente raken n.I. openbaarheid van de verga deringen. Openbaarheid' is wel de hechtste der grondslagen, waarop de gemeentein- nchting is opgetrokken. Zulks werd reeds in 1851 gevoeld door dien vader van onze gemeentewetgeving, den groo- ten staatsman Thorbecke. Had hij niet de gebreken, van welke vóór 1848 het gemeentewezen overvloeide als het beloofde land van melk en honing, verklaard uit één allesoverheerschend gebrek: het gebrek aan openbaarheid? Licht aldus zeide hij is in de politieke wereld zoowel als in de na tuur, een noodzakelijk levenselement,, bij welks gemis geene of niet dan eene ïalve, ziekelijke ontwikkeling te wach- en is. Zonder publiciteit is de groote weg tot verbetering gesloten en is hervorming niet mogelijk. Hervorming heeft den onverzettelijksten aller vijan den n.I de gewoonte tegen zich. Ge woonte is vooroordeelziek, daar zij zon der onderzoek haren gang gaat en vooroordeel ruimt voor geen macht het veld dan voor publiek onderzoek. En daarom ook is openbaarheid in zaken van beheer een eerste eisch, die in hooge mate betrekking heeft tot de behandeling van gemeentel, aangele genheden. Zij werd dan ook direct bij de geboorte onzer gemeentewet in 1851 in artikel 43 (thans artikel 49) vastge legd. Zoozeer ging Thorbecke de open baarheid ter harte en in die mate haatte hij geheimhouding en verdonkeremaning van de publieke zaak, dat hij;, niet vol ledig gerust op den zin der gemeen teraden zich op de vingers te laten zien, een aantal onderwerpen heeft op gesomd, die, omdat daarbij of de ge meentelijke geldmiddelen zeer zijn be trokken of bevoorrechting te vreezen staat, in openbare vergadering mo e ten worden behandeld' en beslist. Een dam is op deze wijze opgeworpen te gen het misbruiken van de noodzake lijke vrijheid tot het buiten sluiten van het publiek. De wettelijke regel dat de verga dering in het openbaar wordt gehou den geldt voor alle vergaderingen. Echter 'kan van dezen regel worden afgeweken, maar daarvoor is eene be slissing van de vergadering en niet 73 mm. hemelwater. Medio Juli was van den voorzitter noodig, eene be slissing, die ook' kan vallen, wanneer de deuren reeds gesloten zijn. Maar dit belet niet, dat de deuren van elke vergadering bij haren aan vang moeten open staan voor het pu bliek, om, moet het zijn, onmiddellijk door den voorzitter te worden gesloten ten einde te komen tot de beslissing: eerst van de quaestie of imet gesto ten deuren zal worden beraadslaagd en, indien ja, of dan de beraadslaging zal worden gevolgd door een besluit ook achter slot en grendel over de punten in besloten vergadering behandeld. Of dus met gesloten deuren (ook wel genoemd in geheime vergadering of in comité generaal of kortweg in comité) zal worden beraadslaagd of besloten, staat niet aan den Voorzitter ter be slissing, maar aan de vergadering zelf. En nu is het zoo heel jammer, dat een Voorzitter, die gaarne zooveel moge lijk achter de schermen afdoet, daarin maar al 'te veel de vrije teugel wordt gelaten. Nu zijn er cfrie dingen moge lijk namelijk öf de raadsleden weten niet dat de vergadering zelf en niet de voorzitter de beslissing in "handen heeft over de vraag of de raad al dan niet met gesloten deu ren zal beraadslagen en besluiten of de raadsleden zijn al te willige werk tuigen'in handen van hunnen voorzitter of de raadsleden zijn beangst dat hun ne kiezers te weten komen hoe zij over een of ander punt denken. Natuurlijk zijn er onderwerpen, die er zich niet toe le'enen in eene openbare vergadering te worden behandeld b.v. bespreking van sollicitanten naar de eene of andere gemeentebetrekking, de aankoop van onroerend goed enz., maar dit neemt niet weg, dat de be handeling van zaken in geheime ver gadering tot de groote uitzonderingen moet behooren. Zeker is het in alle op zichten toe te juichen dat onze gemeen tewet ook een artikel 50 bevat, hetwelk een aantal onderwerpen opsomt, waar over in besloten vergadering wel mag worden beraadslaagd, maar geen be sluit mag worden genomen. Hierin ligt uiteraard .een zekere rem, die zeker niet afdoend werkt, maar er toch wel het hare toe bijdraagt om de raads voorzitters eenigermate in hun liefde voor geheime vergaderingen te tempe ren. Eene veelvuldige behandeling van za ken in comité generaal is de beste kweekster van wantrouwen tegen Voor zitter en Raadsleden. De kiezers we ten niet meer wat zij aan de personen, aan wie zij door hun stembiljet hun vertrouwen schonken, hebben en den Voorzitter gaat men beschouwen als iemand, die een zekere vrees heeft voor de publieke opinie en daarom maar liefst zooveel mogerijk binnen de muren der raadszaal tracht te houden. We betreuren het steeds, dat over het algemeen zoo weinig daartoe ge schikte personen als raadsleden fun- geeren. Hiermede bedoelen, we geens zins, dat we achter de groene tafel menschen zouden willen zien, die steeds in de oppositie zijn en op alle slak ken zout willeu leggen, maar wel men schen, die op hun tijd weten te spre ken en dan op gepaste wijze spijkers met koppen kunnen en durven slaan. Een slappe raad is voor eene gemeente te betreuren, omdat hij er in niet gerin ge mate toe meewerkt, dat een Bur gemeester, indien hij er vatbaar voor is, gaat lijden aan overschatting van zijn macht. Mr. C. W. v. OMMEREN. W. gesteld en zSl op een der volgende vergaderingen worden behandeld. Op een verzoek van G. Blom alhier, om levering van krachtstroom voor een kneedmachine in de bakkerij Em- malaantje, wordt gunstig beslist, mits een garantie Wordt gegeven voor het stroomverbruik. Aanbieding gemeenterekening. De rekening over 1935 wordt aange boden met een bedrag aan inkomsten ad f55589.43 en aan uitgaven f53143.09, batig slot f2446.34 voor den gewonen dienst. Voor den kapitaaldienst aan inkomsten f24149.99, uitg. f24057.60, batig slot f92.39. De rekening wordt in handen gegeven van eén commissie van onderzoek, die hierover t.z.t. zal rapporteeren. Aanbieding rekening Algemeen Burn gerlijk Armfonds. Ook de Armenrekening over 1935 wordt aangeboden met een bedrag aan inkomsten van f6620.44, aan uitgaven f6486.17, batig slot f 134.27, voor den gewonen dienst. Voor den kapitaal- dienst aan inkomsten f 2288.95i/2, uitga ven f 2335.551/2, nadeelig slot f46.60. Ook deze rekening wordt in handen gesteld van betreffende commissie van onderzoek. In verhand met een ontvangen cir culaire van den Minister van Sociale Zaken inzake ventvergunningen, wor den de daarvoor thans geldende kosten als volgt gewijzigd: Per dag f0.15, per maand fl.— per jaar f5.Ook het voorstel van B. en W. tot wijziging der leges, o.a. in verband met de nieuwe bevolkings voorschriften, wordt aangenomen. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten wordt voorts besloten tot wijzi ging bouwverordening. In besloten vergadering wordende oninbare en nog te verhalen posteit besproken. Tenslotte wordt behandeld een ver zoek van verschillende personen, zich noemende ,.,het Comité van belang stellenden", om een gedeelte van het eigendom der gemeente aan den pikschen weg af te staan aan dit comité, voor het inrichten van een eenvoudigen zwemkom. Een en ander gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking. In principe verklaarde de raad zich er voor aan dit verzoek gevolg te geven, temeer daar de kosten van aan leg, inrichting enz. geen offers van de gemeente vraagt. Als voorwaarden wordt evenwel ge steld, dat er voldoende toezicht moet zijn, wanneer ook aan meisjes gele genheid zou worden gegeven van deze zwemgelegenheid gebruik te maken, zoodat op die tijden geen mannelijke personen worden toegelaten. Ook be sluit de raad! tenslotte met 4 tegen 3 stemmen, als voorwaarde te stellen;, dat des Zondags van de zwemgelegen heid geen gebruik mag worden Ige- maakt. Heusden, 30 Juli 1936. Vergadering van den Raad der ge meente 's GRAVEMOER. Ingekomen zijn verschillende mede- deelingen van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten o.a. wij ziging der gemeentebcgrooting 1936 etc. Van het bestuur der Bijz. school is een verklaring ontvangen, dat voldaan is aan art. 83 en het aantal leerlingen 118 bedraagt. Door den Minister van Sociale Zaken is 'de uitkeering 1936 crisissteun B voor deze gemeente goedgekeurd. Te vens is de steunregeling verlengd tot 2 Januari '1937. De werkverschaffing n.I. de verbetering dier bermslooten is ver lengd 'tot 3 October a.s. Met het oog op de daarvoor benoodigde uitgave'n wordt met uitvoeren van dit werk ge wacht tot de wijziging in de begrooting daarvoor door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. Voor de verdere objecten welke het gemeentebestuur zich voor stelt in 1937 in werkverschaffing te doen uitvoeren, zal door de Ned. Heide Mij. een begrooting gemaakt worden. Op haar verzoek is aan de schoon maakster van het raadhuis en die O.L. school, mej. G. Heijblom, eervol ont slag verleend. De raad benoemde in deze vacature met algemeene stem men, mej. G. van Raamsdonk. Een circulaire van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, inzake school geldheffing, wordt in handen van B. en STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's BOSCH. Van Woensdag 29 Juli 1936. Visscherijwet: J. v. T., Wijk en Aalburg 2 keer f4; M. T., Wijken Aalburg, berisping; A. I., Raams- donksveer f4; T. v. N., Meeuwen 2 keer f 3. Arbeidswet: J. S. v. W., Vlijmen, vrijspraak. Vleeschkeuringswet: P. W., Wed. v. A. A., Ammerzoden f25. Invaliditeitswet: J. K., Waalwijk' ro keer f 0,50. StraatschenderijA. v. H., Zuili- chem f3. Gespan onbeheerd laten voortrij den: K. B., Sprang-Capelle f3. Loopen over weiland: C. v. d. A'., Waalwijk, berisping; L'. A. d. L'., Waalwijk f3. Veiligheid verkeerJ. A'. V., Wijk' f 5; M. T., Veen f3. Verblinde verlichting: A. N. B. F, Elshout f5; N. F. B., Drunen f 3. Dronken rijwiel besturen: J. H. P. D., Kaatsheuvel f15. Doorgang niet vrijlaten: J. H. K., Wijk en Aalburg, 2 maanden tucht school. Ondeugdelijke banden: J. v. d. V., Nederhemert f 10. Niet beh. uitwijken: F. H. M. V., Drunen f 2. Auto onbeheerd: P. J. K., Waal wijk f3. Links houden: W. M. v. K., Wijk' en Aalburg f 1J. H. v. K., Wijk en Aalburg f 1. Geen richting: J. E., Sprang-Capel- le, berisping. Te zware lading: A. L'. K., Loon op Zand f 3. Rijwiel zonder licht: A. M. v. B., Haarsteeg f 1J. v. d. L'., Brakel f3; W. C. Baaijens, Wijk en Aalburg f 3- 2 personen op rijwiel vervoeren: J. V., Nieuwendijk f 2.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2