üo. 5664 Vrijdag 31 Mi Voor naar Snijboonenmolens (2 gaats.) Het beste van het beste f 0.85 Willem de Bruin. RAVENSWAAY'S 0RANJEMERK KOFFIE TWEEDE BLAD Prachtige Snijdikte. Zusterhuis 6, GORINCHEM, GOUDEN KWALITEIT. 37 CENTS PER POND. voor het Land ran Hensden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard, Gediplomeerd OPTICIEN. FEUILLETON. DE HEES. BEHOORENDE BIJ HET VERANTWOORDING van ingeko men goederen en gelden voor de BAZAR, die in September ten bate van het GROENE KRUIS der gemeente Eethen c.a. gehouden wordt. BABILONIËNBROEK. Wed. K., drijfschaal; J. B., gebor duurd schortje; G. B., f2.50; J. Br., fO.10; M. L„ f 0.50; N. N., f 0.50; C, S., f2.J. v. A. Pzn, fruitmand (toe zegging); Wed. J. L., schemerlampje, 12 theelepeltjes, peper en zoutstelletje, 12 tubes koperpoets, 5 st. zeep, 63 st. voor de grabbelton; J. v. D., f050; J. L., f0.20; A. Br., drijfschaal; H. de R., f0.20; L. L., eierstelletje; M. L. Ld., drijfschaal, bonbonbakje; M. L. Lz., kaasstolp; G. v. S., koekjesschaal; Fam. L.-de R., presenteerblaadje, 6 glaasjes, babytruitje; Joh. L., 1 paar babysokjes, kleedje; N. v. D., f0.25 D. v. d. B., werkmandje; D. v. d. Dr., werkmandje; N. v. d. Br., peper en zoutstelletje, roomstelletje, 2 pan nelappen, 2 st. voor de grabbelton; J. v. d. Br., werkmandje; J. v. B., f0.15J. Gr., kinderjurkje; Ds. Kruys Voorberge, f2.— B. de R., theepot met i trifje; T. v. d. B., f0.25 Wed A. j S., f 1.J. S. Az., fl—A. C„ kleed je; A. K., kruippakje; B. v. d. B., drijfschaal; Café v. d. B., kabouter, 2 doosjes zeep: allen te B.-Broek. Hill. Gebr. L., f 2.J. D. Cz., f 0.25 L. E., f 0.25; T. v. R., 12 fleschjes eau de cologne, 5 deeltjes van Arretje Nof 20 stuks, 15 Wonderpleisters; C. Sch., f'0.50; J. v. D., 6 eierdopjes; G. v. d. B., 12.N. N., babypakje en -schortje; Wed. C. v. d. B., vleesch sch aaltje; A. V. d. B., aschhakje; J. P., f0.25; M. de Gr., snoer kralen; G. de Gr., kin derjurkje. H., Dussen, f0.10; v. d. L., Gorin- chem, schilderij; G. H., Giessen (N.Br.), lOntbijtlaken; „Fransche Bazar", Gorin- chem, tinnen schaaltje; Mejuffrouw B., kleedje, das; K., Veen, 2 blikken bis cuit; C., Delft, 5 ëierkloppers met 25 receptenboekjes; C. de Vr.-T., Haarlem, 4 fluiten; N. G. en Si. F., Delft, zilveren lepeltje; Wed. D. v. d. B., B.-Broek, steenen koekjesdoos, borstelhanger; J. V. d. B., B.-Broek, speldenkussen; H. Sch., Hill, taart (toez.); C. v. d. B., Hill, haan (toez.); J. V., Hill, 1 kussen; F. V., Hill, babymanteltje en mutsje; T. V.,-St., 1 meisjes blouse; J. B. fa. de V., Gorinchem, 2 fl. wijn; H. v. d. B., B.-Broek, 1 pot boerenmeisjes; A. v. d. B., B.-Broek, schilderij, 4 lepels, 2 vorken, 12 theelepeltjes; C. P., B.- Broek, glazen biscuitpot, siervaas; Mevr. v. G.-L., Heusden, theemuts; Wed. M. K., B.-Broek, bloempot. O.L. SCHOOL TE EETHEN. M. v. E., 3 servetringen, beursje, slobbroek, kleedje, kinderschortje; H. v. E., schortje, broekje; M. A. Ad., 2 bladwijzers, beursje, naaldenboekje, bloempjes kleedje; C. L., servetring, een bouquet bloempjes, beursje, aan- pakkertje, 2 bladwijzers, kleedje; C. C., kleedje, naaldenboekje, aanpakkertje; M. A., jurkje, schortje, 4 servetringen; Chr. v. E., 3 bladwijzers, 1 vingerdoekring, 1 pannenlap; M. de F., 3 bladwijzers, een beursje, vingerdoekring, pannen- lap; H. H., kleedje, naaldenboekje, inkt lap; G. de F., flanelletje, bladwijzer, naaldenboekje; J. Sp., kousenhanger, poppenschortje, 2 kleedjes, slofjes, 2 servetringen, kralen, speldenkussentje; C. H., 2 bladwijzers, vingerdoekring, borduurkaart. Vervolg Raadsverslag WOÜDRICHEM. Aan de orde komt daarna een ver zoek van A. Spiering alhier, om ont heffing van 'hondenbelasting, wegens slechten financieren toestand en uit overweging, dat zijn vrouw niet kan loopen, zoodat zij den betrokken hond noodig heeft voor waarschu wing van vreemd volk. Aangezien de verordening onthef fing op deze gronden niet toelaat, stellen B. en W. voor den aanslag te handhaven, waartoe met algemee- ne stemmen wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten op een verzoek van T. J. Ottevanger ontheffing van de hondenbelasting te verleenen over het 2e halfjaar 1936, wegens opruiming van den hond. Ter tafel komt daarna een verzoek van E. Groeneveld alhier, d.d. 27 Ju ni j.l., om het terrein der voormalige vuilnisbelt te koopen tegen een be drag van f 1.per M2. De Voorzitter deelt mede, dat de raad eenigen tijd geleden een derge lijk! verzoek afwijzend heeft behandeld en dat B. en W. nog op hetzelfde standpunt staan, dat de gemeente het eenige in bezit zijnde stukje grond niet moet verkoopen, waarom dit col lege voorstelt niet op het verzoeki in te gaan. Het lid Spiering kan zich met dit voorstel geheel vereenigen, te meer daar de opbrengst voor de gemeente toch heel gering is. Het lid Van Wendel de Joode merkt op, dat de vorige maal meer bepaald het oog was gevallen op de omstandigheid, dat het terrein wel licht zou moeten worden gebruikt ten behoeve van den aanleg van de waterleiding. Wethouder Kuijpers zegt, dat het bewuste stukje grond volgens zijn j meening met behulp van jeugdige werkloozen tot een parkje zou kun nen worden aangelegd, hetgeen niet veel kosten zou meebrengen. Indien er dan b.v. een paar banken werden geplaatst, zou dit aardig aandoen. Het lid Van Wendel de Joode kan zich met het idee van wethou der Kuijpers vereenigen en zou in ieder geval gaarne zien, dat aan den grond een bestemming werd gege ven. Met algemeene stemmen wordt vervolgens het voorstel van B. en W. aangenomen, terwijl aan dit col lege opdracht wordt verstrekt aan den grond een bestemming te geven. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werken dam stellen B. en W. voor de huur overeenkomst, betreffende het vis- schen op het Heusdensche vischwater weder met 6 jaren te verlengen. Het Rijk wil de overeenkomst thans aan gaan tegen den halven prijs, doch in verband met de zeer slechte re sultaten, welke de visscherij aldaar de laatste jaren oplevert, zullen B. en W. trachten den prijs nog ver minderd te krijgen. Na eenige bespreking worden B. en W. gemachtigd de huur weder te verlengen op voor de gemeente aannemelijke voorwaarden. Vervolgens komen ter tafel inge komen brieven van de Afdeeling Woudrichem van de Nederlandsche Vereeniging van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf; van de afdeeling Wóudrichem van de Chr. Nationale vereeniging van land arbeiders en van de afdeeling Wou drichem van den Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond, waarin ingevolge door het Gemeentebestuur gevraagd advies wordt medegedeeld, dat wordt voorgesteld niet over te gaan tot het invoeren van een rege ling betreffende het verplicht stellen van aansluiting yan werkloozen aan een ziekenfonds, aangezien de door de arbeiders te betalen premie over het algemeen te hoog is. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. besloten een dergelijke ver plichte aansluiting niet in te voeren. Daarna komt aan de orde een schrijven van het Hoofd der Openbare Lagere School alhier, d,.d. 22 Juli j.l., waarin wordt medegedeeld, dat dat de aan den Oudendijk wonende leerlingen zijner school, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin door de Oranjevereeni- ging aldaar zullen worden onthaald, terwijl deze dag ook voor de leer-" lingen der bijzondere school gewoon lijk niet onopgemerkt voorbijgaat, waarom hij verzoekt van gemeente wege een subsidie te willen beschik baar stellen om de ongeveer 90 schoolkinderen van wijk A op een bescheiden wijze dien dag te kunnen onthalen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met de aangevoerde motieven in het adres geheel accoord gaan, doch dat zij in verband met den slechten staat der gemeente-financi- ën voorstellen geen gelden voor het gevraagde doel beschikbaar te stel len. Het lid Van Wendel de Joode zegt, dat hij het verzoek' met genoe- gen heeft gehoord, en dat hij van meening is, dat er geen bezwaar te gen bestaat voor ieder kind een klei nigheid beschikbaar te stellen. Zijns inziens behoeft dit geen groote kos ten mede te brengen, doch dan zou hij voor alle kinderen iets willen ge ven. Wethouder Kuijpers zegt, dat het lid Van Wendel de Joode denkt be ter iets dan niets, doch meent, dat hij zich toch vergist indien hij van mee ning is, dat de kinderen tegenwoor dig met een stukje chocolade blij zijn. Hij zegt zich er nooit tegen ver zet te hebben, dat de kinderen met den verjaardag van de Koningin een schoolfeestje zouden hebben en dat hij zijn eigen kind daarvan ook nooit zou terughouden. Indien de gemeen te er financieel beter voorstond, zou hij toch nog eerder zijn stem geven aan een subsidie voor een school reisje, aangezien hij daarin voor de kinderen nog meer nut ziet dan in een schoolfeestje. I Het lid Spiering zegt, dat de kin- j deren aan den Oudendijk getracteerd worden door van de bewoners al daar ontvangen giften en is er niet voor een subsidie voor dit doel uit: de gemeentekas beschikbaar te stel len. Wethouder Viveen zegt nog, dat in verband met den slechten finan- ciëelen toestand der gemeente de bij drage voor ouderavonden tot de helft is teruggebracht moeten worden, zoo dat B. en W. in verband daarmede geen vrijheid vinden, thans voor te stellen een bedrag uit te trekken voor een schoolfeestje. Na eenige 'bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Vervolgens komt aan de orde eeiï schrijven van Ged. Staten, d.dj, 1 Juli' j.l., houdende eenige aanmerkingen; op de begrooting voor 1936. Ijzerhandel. GORINCHEM. VAN 15 JULI TOT 15 AUGUSTUS, EXTRA AANBIEDING ALS PROEF, SLECHTS 25 CENTS PER '|2 POND. OVERAL VERKRJ)GBAAR. GOUDEN KWALITEIT. Een verhaal uit de Pyreneeën. 8. Smokkelen is een beroep als een an der en, door de vele gevaren waaraan het is blootgesteld, is er moed en voorzichtigheid en doodsverachting voor noodig. Maar de Gitano's sluipen om de boerenwoningen heen en nemen de gei ten weg en soms breken zij in de hui zen in en leggen de hand op wat maar van hun gading is. Dat is echt stelen; smokkelen staat er hoog hoven. fcenita was dien ochtend, na haar langen zwerftocht, ergens tegen een rots in slaap gevallen en toen ze wak ker werd, stond de warme, zuidelijke zon hoog aan den hemel en bood het strand te Hendaye een alleraardigst tafereel van bedrijvigheid aan. De sardinen-vangst, die voor de Bas- ken aan de kust, zulk een welkome bijverdienste opleverde, was in vollen gang. Talrijke vrouwen en verscheiden mannen, de laatsten met de onafschei delijke Baskische baret op, waren be zig met de mooi glinsterende zilver- vischjes uit te zoeken en in manden te doen. Een gedeelte er van was bestemd voor dadelijk gebruik, doch het mees te zou naar de fabrieken in Biarritz en Bordeaux gestuurd worden, om in olie gelegd in in blik verpakt te wor den. Benita had verschillende van die vrou wen van nabij beschouwd en ze was op het punt geweest zich hij haar te voegen. Het leek haar zoo'n prettig vrij leven; doch de vrouwen, die ze er over aansprak, vertelden haar, c'at de vangst slechts heel kort duurde, nauwelijks eenige weken, en dat men, gedurende dien tijd, heel hard moest werken. Ze had haar plan even snel opge geven, als 't bij haar opgekomen was, ennadat ze een weinig rondgeke ken had en het luxe gedeelte van het strand te Hendaye, waar het Casino staat en waar des zomers de badgasten komen, had bezocht, ging ze maar weer terug naar Panticosa en naar de oudjes, die toch eigenlijk wel goedi voor haar waren. De herinnering aan dezen tocht kwam Benita in de gedachte, terwijl zij zich boos maakte over Violante. Haar vader was bij het gezelschap smokkelaars geweest, dat in dien don keren lentenacht de bergen over was getrokken. Voor Benita was dit geen reden om laag op hem of op zijn doch ter neer te zien. Maar toch... als ze wilde Het stormde in haar brein; Violante was haar vijandin op 'toogenblik en PP zijn vijanden mag men zich wre ken ,dat is geen zonde, dat is men- schelijk. Een paar maanden geleden had een der Carabinero's van San Sebastian een der smokkelaars van Panticosa in een gevecht gewond. 'Zijn kameraden hadden hem niet kunnen redden en later hadden ze gehoord', dat de Cara- binero's hem gevonden en opgenomen en hem gebracht hadden naar de ge vangenis in San Sebastian, dat oord der verschrikking voor al degenen, die iéts met den smokkelhandel te doen hadden. Van dien dag at waren de Carabi- nero's van den post, waarbij het ge beurd was, de bijzondere vijanden van alle mannen uit Panticosa en was er bittere haat tusschen hen en trachtten ze elkander zooveel mogelijk afbreuk te doen. Het zou Benita, die elke plek in den omtrek en elke schuilplaats der smokkelaars kende, geen moeite kosten, om den nacht en de richting van hun volgenden tocht te weten te komen. Violante's vader zou er zeker bij zijn. Als zij dan de Carabinero's waar schuwde, zouden ze het heele troepje omsingelenen den ouden Prévotat, die gewoonlijk de aanvoerder was, ge vangen nemen. Als Violante dan zou hooren, dat haar vader óf gedood óf in de gevange nis was, zou ze verdriet hebben en heete tranen schreien en ze zou leelijk Worden en Guido zou niet meer naar haar kijken en Benita zou de winnende j partij zijn. Ze zou haar vijandin heb ben verslagen. Haar bloed scheen sneller door haar aderen te stroomen, de Heks van Pan ticosa was in haar element! Doch plotseling was het of haar opgewekte hartstochten tot kalmte kwa- i men en of er balsem werd gelegd i op haar schrijnende wonde, j Het beeld der zachte Madonna te Lourdes verrees voor haar ziele-oog! Haar verlangen om voor haar neer te knielen en haar hulp in te roepen, werd sterker in haar dan elk ander ge vóel en ze begreep, als door een in geving van Hooger hand, dat ze, na zulk een lage wraakneming, nooit meer onder den schuldeloozen blik de Geze gende zou kunnen komen. Ze wilde niet slecht worden, doch goed en braaf en rein als de arme Bernadette, aan wie de Madonna was verschenen; de Madre de Dios zou zich dan wellicht ook aan haar open baren. Een tot nu toe ongekende nederig heid kW,am over haar, een behoefte om 'haar hart uit~ te storten en haar ziel te zuiveren van elke booze of onedele gedachte. En tegelijkertijd "kreeg ze de vaste overtuiging, dat ze dien ideaal-toestand van braafheid nimmer zou bereiken, zoolang ze in Panticosa zou blijven. Van de Heks zou niemand willen gelooven, dat ze haar leven wilde be teren het zien van Violante met haar uitdagende, brutale oogen zou al het goede in haar aan het Wankelen brengen en haar prikkelen tot opstand en verzet. Eri, bovenal, in Panticosa zou ze Notre Dame de Lourdes niet kunnen, aanbidden, van aangezicht tot aangezicht, gelijk Bernadette dat ge daan had. Ze moest weg... Maar hoe? Verscheidene keeren reeds was ze weggeloopen. Telkens, als ze een van haar aanvechtingen van woede en ban deloosheid had, was ze de hergen in getrokken. Gewoonlijk was ze dan, na een paan dagen rondgezworven te hebben, dóo® den honger weer naar haar pleeg ouders gedreven. In het eerst voelde ze geen ontberin gen, en was het haar een wellust om1 den géheelen dag door te loopen en, als het donker was, ergens in een giiot of onder een overhangend stuk mots te gaan slapen. Doch langzamerhand bedaarde haa® drift, en naarmate ze menschelijke® werd in haar denken, begon de men schelijke natuur, met haaf verschillende eischen en behoeften, zich naar voren te dringen en begon ze te verlangen naar een bed om' haar vermoeide leder maten op uit te strekken en een be hoorlijk maal, haar in een gezellige ot ten mniste aan een tafel voorge- diend. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad BRILLEN M. NORT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5