Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch weekoverzicht No. 5665 Woensdag 5 Augustus 1936 Binnenland lAND VAN ALTÊNA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wijziging in de Steun regeling. Afschaffing van huurbijslag. Uitbreiding van de levens' middelendistributie. De Minister van Sociale Zaken heeft na overleg met de besturen der vakcentrales een complex van wijzi gingen in de steunregeling aange bracht, gepaard gaande met nadere voorschriften ten aanzien van de werk verschaffing. Tevens zal de distribu tie van goedkoope levensmiddelen worden uitgebreid. Huurbijslag. De huurbijslag zal in twee étap pes worden afgeschaft in dier voege, dat met ingang van de week 30 Augustus5 September de thans gel dende bijslag tot de helft wordt ver minderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt, Een verlaging van de huur van arbeiderswoningen, stelt de Minister zich voor te he vorderen door mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwoningen, door den aanbouw van goedkoope wo ningen op grond van de woningwet aan te moedigen en door den ge meenten te vergunnen, de huur van particuliere woningen, welke op een voor de tegenwoordige omstandighe den redelijk bedrag is teruggebracht op verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keer en. Uitkeering aan groote gezinnen. De maximum steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middel matige en groote gezinnen worden voor loonen boven f 15 verhoogd, doordat voor deze groepen het maxi mum steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedra gen dan tot heden het geval was. De tarieven der laagste klasse van de steunverleening ten platüelande worden met f0,50 per week ver hoogd. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steun regeling niet meer beschouwd wor den als te behooren tot hun eigen lijke beroep of vak, waarom voor de ze arbeiders met betrekking tot de steunverleening in den vervolge een door den Minister van Sociale Zaken vast te stellen standaardloon, zal wor den aangenomen. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werk zaam zijn geweest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal de Mi nister van Sociale Zaken eveneens een standaardloon vaststellen, dat meer in overeenstemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels be reikten hoogeren leeftijd zouden kun nen verdienen. Werkverschaffing. In het komende winterseizoen zal de gelegenheid tot tewerkstelling bij de werkverschaffing worden uitge breid. Nieuwe plannen van werkver schaffing zijn bij de Regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een min der straffe toepassing van het rou leersysteem. Aangekocht zijn ©enige groote ter reinen in Drente, Groningen, 'Fries land en Noord-Brabant, welke met werkloozen zullen worden ontgonnen. Bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particulieren ontginningen subsidies in uitzicht ge steld. Daarnaast zal medewerking worden verleend voor eenige belang rijke wierken in de provincie Noord- Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werk - verschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Technische herzieningen. Evenals reeds het geval is ten aan zien van de uitkeering, welke inwo nende gezinsleden uit een werkloozen- kas ontvangen, zullen de andere in komsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bij drage voor een werkloozenkas beta len, niet (naar den aard dezer in komsten) voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kostwinner in mindering worden gebracht, dan na dat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn verminderd. Voor gezinsleden bene den 18 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsle den boven 18 jaar op 50 cent. te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandighe den. Voorzooveel van de bovenbedoelde wijzigingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermindering aanvanke lijk beperkt worden tot ten hoogste f 1,25 per week. Madrid houdt zich goed! Vliegtuigen met een internatio naal staartje. Brandhaarden in Europa? Wat gebeurt er in Abessynië? Palestina Engeland's zorgenkind. Wil Japan den Engelschen Leeuw voor zijn wa gen spannen? Meer en meer geeft de toestand in Spanje aanleiding tot bezorgheid In aansluiting bij hetgeen reeds 'n het internationale kamp, met het geldt ten aanzien van de toepassing1 oog op de verwikkelingen, die men van de steunregeling zal voortaan het ervan voorziet. De vrees neemt toe, loon voor tewerkgestelden, die geen dat de revolutiebrand zal overslaan bijdrage voor een werkloozenkas ver- j naar landen, die niet ongenegen schij- schuldigd zijn, f0,50 per week minder' nen, een andere rol te gaan vervuilen bedragen dan het loon, dat verdiend dan die van werkloos toeschouwer. 1 11 1 Wat den binnenlandschen strijd zelf betreft, blijft den toestand verward en duister. De tegenstrijdige berichten hou- Distributie van levensmiddelen.den aan, doch er valt weinig positiefs j uit op te maken. Alleen dit ééne staat De regeering heeft besloten de be-j wel" vast, dat de kans der tegenstan- schikbaarstelling van levensmiddelenders van de regeering, om Madrid als aan werkloozen krachtig ter hand te het ware bij verrassing te nemen, ver nemen. Daartoe zal de geheele distri- keken is. Zijn de mededeeliingen be- wordt door degenen, die wel zooda nige bijdrage betalen, butie gecentraliseerd vanwege het de partement van Sociale Zaken geschie- treffende de wederzijdsche posities van de strijdende partijen in de Sierra den en zullen, voor zoover mogelijk, Guadarrama betrouwbaar, dan blijft verschillende levensmiddelen aan de men daar op zijn qui-vrve, in afwach- distributie worden toegevoegd. jhng van den slag, die beslissend heet In opdracht van den Minister van te zullen worden, voor het lot van de Sociale Zaken en in samenwerking j hoofdstad. Noch de regeeringstroepen, met het departement van Landbouw noch hun tegenstanders schijnen vol- en Visscherij wordt thans gehakt in doende op hun krachten te vertrouwen, blik vervaardigd. Vijftien fabrieken een treffen uit te lokken: men zijn met het maken van dit product j wacht op versterkingen, bezig, zoodat de regeering in het na- j Intusschen moet de toesstand te jaar en in den komenden winter over j Madrid veel zijn verbeterd, dank zij een behoorlijk kwantum blikvleesch ock den meer geregelden aanvoer van zal kunnen beschikken. j levensmiddelen, die gedurende de kri- Sinds December 1934 wordt ver-1 hekste dagen veel te wenschen over sell© groente gedistribueerd. Deze het. De verbinding tusschen de hoofd distributie is geleidelijk uitgebreid en i s^d én verschillende deelen des lands zij neemt nog steeds toe. Hoewel zÜn naar het heet geheel of gedeel- versche groente een product is, dat telijk hersteld. Dit neemt niet weg, zich uitermate moeilijk voor distribu-dat de berichten derrebellen" even tie leent, is hiermede resultaat van beteekenis bereikt Bij den huldigen vorm van groen- optimistisch getint blijven. Hun macht schijnt in een groot deel van het on gelukkige Spanje op een vaste basis tedistributie blijven er echter nog be-berusten, zoodat men zich afvraagt zwaren en leemten in de distributie,®! en hoé de regeering er ooit in bestaan. Om aan deze bezwaren te- jza' slagen, zich daar ooit weer te gernoet te komen en de leemten aan doen gelden. Dat de extremistische ele- te vullen, heeft de regeering besloten men!en niunt slaan uit de heerschende een hoeveelheid groente te doen in- verwarring is niet verwonderlijk1. Uit blikken. Barcelona, dat brandpunt van de meest Door dezen maatregel zal zoogoed tegenstrijdige belangen, waar een nieu- als zeker kunnen worden voorkomen, we Catalaansche regeering is gevormd, dat groente wordt vernietigd, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voe dingsmiddel onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen ver strekt. Door deze distributie, die in het vervolg ook vanwege het depar tement van Sociale Zaken zal ge schieden, wordt in een groote be hoefte voorzien. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een be langrijk kwantum bak- en braadvet worden toegevoegd. komt het bericht (dat overigens nog bevestiging vereisent), dat de roede militie buitenlandsch kapitaal en ver dere bezittingen van buitenlanders in beslag heeft genomen, terwijl de even- genoemde regeering niet bij machte zou zijn, de marxistische onlusten te beteugelen. Het internationale gevaar is op den voorgrond getreden door de ware of vermeende leverantie van Italiaansche bommenwerpers aan de anti-regeerings- gezinden. Te Tetoean, in Spaansch Marokko, 'moeten zich een elftal vlieg tuigen bevinden, waarvan de meeste van Italiaansche herkomst zijn, terwijl drie ervan het hakenkruis vertoonen, hetgeen weinig twijfel zou laten aan hun herkomst. Er ligt op 'het oogenblik nog een waas van geheimzinnigheid Heb .ligt in de bedoeling van den over deze heele geschiedenis; met het Minister van Sociale Zaken, in de komende maanden met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedings middelen aan de reeds genoemde kun- nep worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat boven- staande maatregelen geen besparing j beoogen op de totale uitgaven voor i werkloozenzorg, doch ten doel heb- i ben, door wijziging in de verdeeling •van de beschikbare gelden rekening maken van gevolgtrekkingen moet men dus voorzichtig zijn. Mocht evenwel blijken, dat bepaalde buitenlandsche mo gendheden bijstand verkenen aan de anti-regeeringspartij, dan kan er weinig twijfel aan bestaan of de Fransche regeering, die in haar samenstelling een sterke gelijkenis vertoont met de Spaansche, zal groote neiging aan den dag leggen om deze laatste bij te sprin gen wat zij op het oogenblik in het geheim toch reeds misschien doet, volgens de rechtsche Fransche bladen. Dan komen de verschillende buiten landsche belangen met elkaar in bot sing en de vonken van den Spaanschen brand vliegen over heel Europa, dat, ondanks den natten zomer, op meer dan één plaats zeer brandbaar is Italië schijnt te ondervinden, dat met met de inneming van Addis Abeba de oorlog in Abessinië nog lang niet is af geloopen. Hardnekkig houden de geruchten aan, weersproken van Ita liaansche zijde dat Dessié door de Abessijnen is heroverd, dat de Ita liaansche bezetting grootendeels over de kling is gejaagd en dat er aan beide zijden duizenden dooden zijn ge vallen. Ook in en om Addisi Abeba moet lang geen rust heerschen. Berich ten uit Londen, (welke bron niet ge heel onverdacht is) spreken van hevige gevechten in de hoofdstad en in de omgeving daarvan. De bevolking van dit centrum zou sterk te lijden "heb ben onder het gebrek aan levensmidde len, daar de toevoer uit het binnen land zoo goed als geheef is stopgezet. De aanhoudende regens zouden oor zaak zijn, dat de zware Italiaansche vliegtuigen zich niet kunnen verheffen van den doorweekten bodem. Ook in Afrika is de toestand dus verre van rooskleurig! Palestina blijft nog steeds de aan dacht vragen van de Engelsche regee ring. Wel is waar dragen de aanval len van de Arabieren niet meer een zoo revolutionair krakter als eenigen tijd geleden, maar oppassen blijft toch nog steeds de boodschap tegenover dezen verraderlijken vijand. Zoo kwam het dezer dagen weer tot een treffen tusschen Britsche troepen en Arabie ren, te Nabloes, waarbij de laatsten 16 dooden achterlieten. In het Verre Oosten begint Japan zich, geïsoleerd' als het is, blijkbaar minder op "Zijn gemak te gevoelen. Hoewel men "het er over 't algemeen niet van 'kan verdenken, dat het erge pro-Engelsche sympathieën koestert, wijzen bepaalde teekenen er op, dat men ernstig denkt over een hernieuwd bondgenootschap met Groot-Brittannië, om aldus tegelijkertijd Amerika, China en Rusland in toom te houden. Het voordeel van een dergelijke bondge nootschap is echter zoo .opvallend aan de zijde van Japan, dat het te bezien staat of Engeland er veel ooren naar zal hebben; en als dit eventueel het geval mocht zijn, zal Albion wel trach ten, het evenwicht te herstellen door de noodige concessies te bedingen, al vorens ten gunste van Japan de rol van. schokbreker te gaan vervullen. (Nadruk verboden). DOOR AUTO GEGREPEN. Toen Mej. Pigmans te Tilburg uit een autobus stapte en den weg over stak, werd zij door een auto die van den anderen kant kwam, aangereden. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. o De 57-jarige mej. K. te Haarlem, stak, zonder op het verkeer te let ten het Statenbolwerk over, toen een vrachtauto, bestuurd door een be woner van Broek in Waterland, pas seerde. Zij werd door de auto ge grepen en liep een schedelbreuk op. In hoogst ernstigen toestand is zij naar de Mariasdchting overgebracht. De auto, waarvan de remmen niet goed functionneerden, is in beslag genomen. o NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Een stoeipartij tusschen 2 zoontjes van de familie K. in de Tholenstr. in tuindorp-Buiksloot te Amsterdam heeft een zeer droevig slot gehad. Zondagmorgen, terwijl de ouders afwezig waren, stoeiden de twee jon gens, tien en dertien jaar oud, in de woonkamer met elkaar. De oudste A. K. was daarbij zoo onvoorzichtig een schaar, die op tafel lag, op te nemen en deze naar zijn 10-jarig het ventje juist beneden het rechter broertje te werpen. De schaar drong schouderblad in den rug en raakte een long. Hevig bloedend zeeg de jongen ineen. Het oudste knaapje snelde onmiddellijk naar buiten en vertelde aan buren wat er was ge beurd. De buren waarschuwden de politie en den geneeskundigen dienst. De knaap werd in ernstigen toe stand naar een ziekenhuis overge-- bracht. o DE MOORD TE HASSUM. Het Bossche Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 30-jarigen boekhouder M. V. uit Gennep, die door de Rechtbank in Den Bosch is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 17 op 18 Mei 1935 den stationsposthouder Janssen te Has- sum, Duitschland, van het leven heeft beroofd, door hem met een hamier den schedel in te slaan, waarna hij den man van 4000 mark beroofde. Zoowel verdachte als de Officier van Justitie, die wegens moord levens lange gevangenisstraf had geëischt, hadden hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. In hooger beroep had de advocaat- generaal eveneens wegens moord le venslange gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank op formeel© gronden ver nietigd, en opnieuw rechtdoende, ver dachte wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar; met aftrek van het geheele voorar rest. o DOODELIJKE ONGELUKKEN. De 55-jarige echtgenoote van den slager P. Kubben, wonende aan den Rijksweg te Geleen, is van de trap gevallen en enkele uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Zij' was moeder van een groot gezin. In het ziekenhuis te Sittard is over leden de 15-jarige H. Soons, wonen de te Lindenheuvel-Geleen, die, ter wijl hij zijn vader behulpzaam was bij het ©verhuizen, in een woning te Lutterade van een trap viel en een zware schedelbreuk opliep. De 84-jarige G. Hoogenboom uit Haastrecht, die in het ziekenhuis te Oudewater op bezoek bij een patiënt kwam, opende in Eet gebouw een verkeerde deur en viel in een kelder. Aanvankelijk werd het ongeluk niet opgemerkt. Later vond men den ou den man hevig bloedend uit mond en jooren op den grond liggen. Na eenigen tijd is hij overleden. Op het Stationsplein te Apeldoorn is voor het bestelhuis je van den sta tionskruier, de 20-jarige kruier Ai. Karp, door een autobus van den plaatselijken dienst aangereden en op slag gedood. Een 11-jarig jongetje uit Opheus- den is op het terrein van de veiling te Kesteren onder een achteruitrij dende vrachtauto geraakt. De wielen gingen den knaap over het hoofd, zoodat hij onmiddelijk werd gedood. Op den weg van Nijmegen naar Beek-Wijier is de 30-jarige mej. v. d. P., van de fiets gevallen en juist voor een rijdende auto terecht geko men. De auto reed over haar heen, zoodat de vrouw op slag dood was. De 5-jarige Piet San tra te Schie dam is tegen een met een paard be spannen wagen opgeloopen, er on der geraakt en overreden. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar overleden. De motorrijder S. Kranendonk uit Maasdam wilde op den rijksweg Moerdijk-Breda in een bocht een au to passeeren. Hij reed hiertoe met groote snelheid. Hij verloor de macht over zijn stuur en vloog tegen een boom. K. sloeg over het stuur van zijn rijwiel en bleef bewusteloos en bloedend uit neus en ooren liggen. Na aankomst in het ziekenhuis i3 K. overleden. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1