Plaatselijk Nieuws Binnenlandsch weekoverzicht Landbouw Burgerlijke Stand VLIJMEN. WERKENDAM. WOUDRÏCHEM. WAALWIJK. WELL. HEUSDEN. Geboren: Elisabeth Anna, d. v. L. M. van den Burg en Adr. M. v. d. Velden; Lambertus Cornells, z. v» C. Wijnstekers en C. J. Kapel; Marti- nus Cornelius Anna, z. v. M. v. Leeu wen en Joh. C. van Crugten; Daatje Maria, d. v'. I. v. Ooijen en M. v. Mierlo. Overleden: Johanna Catharinav. Crugten, 27 j., echtg. van M. v. Leeu wen. ALMKERK. Over de maand Juli. Geboren: Cornelis Willem, z. v. T. Daggelders en W. v. d. Koppel; Cornelis, z. v. C. BièSheuveï en A. Hak; Maria, d. v. C. van Maastrigt en B. Ouwerkerk. G e t r 0 u w dT. A. Kloots, 28 j. en A. v. d. Plas, 28 j. Overleden: Arnoldus Vink, 56 j., echtg. van J. Daggelders; Margrita Kik winger, 67 j.; Jan Vink, 54 j., echtg. van G. Vink. NEDERHEMERT. Over de maand Juli. Geboren: Dirk, z. v. P. Keijne* mans en H. Oomen. Overleden: G. A. Bragt, 53 j., echtg. van M. de Weerd; J. van Andel, 82 j., wed. van J. Zijlmans. SPRANG. Over de maand Juli. Geboren: Johannes Pieter, z. v« P. Verduin en M. Kruyf; Arie Johan nes, z. v. G. Versteeg en A. A. dé Rooy; Adriana, d!. v. J. Meijer en P. H. Quist; Adriana Antonia, d. v. P. A. Heurtër en J. Versteeg; Catha- rina, d. v. P. J. Sprangers en P. Burg-- hout; Johannes Cornelis z. v. T. J. Vos en A. Rijken; Corrie, d. v. J. van Meer en C. Verduyn; Aartje Pie- yternella, d. v. A. Kruis en J. C. Ros; Dieuwertina, d. v. G. de Rooy en A. Gootjes; Adrianus Antonius Cornelis Johannes, z. v. J. W. van Mosselveld en J. A. van Riek Getrouwd: J. J. v. Drongelen, 29 j. en L. R. van Oosterhout, 26 j.J. van der Laan, 29 j. en A. P. in 't Veldj 27. j.; P. Molegraaf, 29 j. en M. P. Man demakers, 25 j.D. Eisenga, 31 j. en S. P. J. van Santen, 24 j.; A. A. Paulides, 25 j. en P. van Oversteeg, 19 j.; F. Tactor, 22 j. en M. Hoefnagel,, 21 j. Overleden: N. voor de Poorte, 66 j„ echtg. van H. de Bruyn; P. Brou wers, 70 j., echtg. van W. Treffers; Ph. Schouten, 60 j., echtg. van H. van der Haven. WIJK EN AALBURG. Over de ifiaand Juli. Geboren: Jan Lambertus, z. v. W. Wijtmans en G. D. van Haarlem; Adriana Eiltje, d. v. J. A. Vos en A. Vos; Elizabeth Adriana, d. van W. J, Rosenbrand en J. A. Braspenning. Getrouw d: Adr. P. Hoeflaken, 38 j. en H. v. Helden, 27 j.; B. v. dj Water, 27 j. en W. Bouman, 21 j. Toen j.l. Zaterdagavond Van Bokhoven met zijn motor met op de duo L. Hermans gezeten ,uit de Korte Kerkstraat, op het kruispunt der Kerk straat kwam gereden en bijnai den weg gepasseerd was werd hij door de vrachtauto van de gebr. Van Vu ren uit Veen bij Heusden gegrepen, met gevolg, dat hij tegen den grond werd geslingerd en van B. aan het been verschillende ontvellingen en vleeschwonden bekwam. Door Dr. Weijers werd de eerste hulp verleend, en werd v. B. per auto naar huis vervoerd. Van B. klaagde erg over pijn aan schouders en been, en zal een tijd rust moeten houden. De duo rijder kwam met den schrik vrij. De motor werd erg gehavend, de politie heeft de zaak in onderzoek. De alhier, gehouden verkoop der speldjes, ten bate der Vereen. „Zonnegloren," heeft in totaal opge bracht f 45,49 1/2. Door de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere" werd j.l. Woens dag per autocar een pleizierreis ge maakt naar Nijmegen en omstreken. Vele bezienwaardigheden werden be zichtigd. Op den terugweg werd ge luncht te Den Bosch. Het was voor de meisjes een genoegelijken dag. Zaterdagavond werd door de [Muziekvereen. „Kunst na Arbeid" al hier, (Biesbosch) en de Harmonie „Crescendo" van Sliedrecht, een openlucht-concert gegeven op de tent aan de Uitbreiding. Het mooie pro gramma werd vlot afgewerkt. Een en ander viel bijzonder in den smaak van het publiek, hetwelk dan ook talrijk was opgekomen. Doordat het zoontje van den heer C. I. achterop een vrachtwagen was gehangen en daarbij kwam te vallen, moest geneeskundige hulp hulp worden ingeroepen van Dr. Schols. Het ventje had zich ernstig bezeerd aan hoofd, armen! en bee- nen. Door de Chr. Geref. Naaiver- eeniging „Dorcas" werd onder lei ding van de dames A. en M. van Driel een fietstocht gemaakt naar Roestelberg en omgeving, terwijl ook in Waalwijk de nieuwe R. K. Kerk werd bezichtigd. Door de hengelsportvereen. „Ons Genoegen" werd een onderlinge wedstrijd gehouden met de volgende uitslag: le prijs C. J. van Rosmalen, 2e C. Vlot, 3e G. Vos, 4e A. Bonman. 5e G. Vos en 6e prijs H. Paans. De vrijwillige bijdragen ten be hoeve van de Nederlandsch Hervorm de kerk in deze gemeente hebben in totaal f 768.60 opgebracht. Door een visscher uit deze ge meente werden de vorige week een drietal vaten met aardbeien opge- vischt, welke afkomstig waren van een op de Waal gezonken schip en bestemd waren voor de fabriek „De Betuwe" te Tiel. Tengevolge van een aanvaring met den strekdam in de Waal alhier, is de vorige week het met steenen geladen schip Emanuel" uit Alem op de Maas bij deze gemeente ge zonken. Het schip is inmiddels ge licht en de steenen zijn in andere vaartuigen overgeladen. Aan de aanlegplaats in deze gemeente is van gemeentewege een betonnen aanlegsteiger gemaakt voor lagen waterstand, hetgeen een goede verbetering beteekent. In de afgeloopen week wer den aan de vischmarkt in deze ge-* meente aangevoerd111 zalmen, f0.70 tot f 1.10 per pond werd be steed, benevens 1 schotzalmpje, dat f 0.86 per pond opbracht. Besteed werd voor snoek 36 tot 45 cent; bra sem 10 tot 12 cent; baars 9 tot 13 cent; voorn 4 cent; bot 16 tot 25 cent; dikke aal 40 tot 45 cent; dunne jaal 14 tot 18 cent; alles per pond. De Ontvanger der Directe Be lastingen alhier, houdt op 7 Augustus a.s., van des- namiddags 7.30 tot 9.30 uur ten zijnen kantore aan de Hoog straat alhier, zitting voor'het aanvra gen van kostelooze rijwielmerken. Verzocht wordt de oude rijwiel plaatjes mede te brengen ten behoe ve van de Tuberculosevereeniging. De uitslag der aanbesteding van de verbouwing van het café City voor rekening van den heer H. de Ruiter Moonen alhier, onder archi tect A. van Huiten Jr., is als volgt A. Kramer, Heusden, f 4950 P. Fitters, Waspik, f 4596 L. Koolei), Waalwijk, f 4376 G. Koenen, Capelle, f 4177 J. iMichaël, Capelle, f4165 E. ;Maas, Waalwijk, f 4080 G. v. Heesel, „Waalwijk, f 4080 Dijkstra, Capelle, f 4051 Gebr. Spiering^, Capelle, f 4050 Kleinloog en Verhagen, Capelle, f 4040 Hoogendoorn, Waalwijk, f 4034 A. Wil!ems, Capelle, f 3995 Gegund aan den laag,sten inschrij ver. De Muziekvereen. „O. B. K." hoopt op Zaterdag 8 Augustus haar tweede zomerconcert te geven bij het café „de Lelie" van W. v. Genderen. De muziekvereen. „Nooit Gedacht" uit Nieuwaal zal haar medewerking verleenen. Zondag 9 Augustus hoopt al hier in de Ned. Herv. Kerk op te treden onze vroegere predikant A. A. v. Stipriaan Luïcsius, thans predi kant te Vleuten. Fine wint hét schaaktournooi te Zandvoort. Euwe eindigt op de tweede plaats. Het follo- ristisch feest in den Haag. Te Tilburg is het nieuwe raad huis in gebruik genomen. Het jubileum van de Koninklij ke Militaire Kapel. Handels overeenkomst met Ierland. Het proces om het Maaswater. Na vele spannende en dikwijls zeer interessante wedstrijden is aan het sportief gebeuren te Zandvoort een einde gekomen. Zonder twijfel is de uitslag ©enigszins anders geworden dan men had verwacht, of in ieder geval had gehoopt. Het is onzen we reldkampioen dr. Max Euwe niet mo gen gelukken de eerste plaats in liet tournooi te bezetten. Hij heeft deze eer moeten afstaan aan den jongen Amerikaan Fine, die met 81/2 punt den eersten prijs won, terwijl Euwe zich met 71/2 punt als goede tweede kon classeeren. Alhoewel voor som migen dit resultaat een lichte teleur stelling zal mede brengen, dienen zij toch deze teleurstelling van zich af te zetten, aangezien beide spelers in een eerlijken kamp hun beste krachten hebben gegeven en Fine zich als een buitengewoon kundig, en wat meer zeggen wil, ridderlijk speler heeft doen kennen. Ook komt nog een woord van lof to-e aan de andere Nederlandsche deelnemers, Landau, Van Doesburgh en Prins, die getoond hebben verliezen te kun nen dragen als ware sportsmen be taamt. Het is wel een jammerlijke bij komstigheid, dat het weer zich de zen zomer niet van zijn besten kant laat kennen en bij iedere gebeurtenis als spelbreker moet optreden. Wij weten, dat ook andere landen de zon niet alle dagen zien schijnen, doch dit is slechts een schrale troost voor de regenbuien, onder welke het fol kloristisch feest in Den Haag is be gonnen. Dit drukt des te meer, om dat het niet alleen een schat van ar beid en moeite, maar ook van geld alleen reeds aan zijn voorbereiding heeft gekost. Er waren deelnemers uit vrijwel alle streken van Europa, waar nog „landelijke" costuums in zwang zijn: wij zagen typische Joe- go-Slavische, Poolsche en Tsjechi sche kleederdrachten. Ook de Fran- sche en Duitsche ontbraken niet, evenals de Zeeuwsche, die waarlijk niet voor de beste buitenlandsche kleederdrachten behoeft onder te doen. Ondanks het slechte weer trok het folkloristische feest toch nog veel belangstelling. Een wonder be hoeft dat niet te heeten, want de charme, welke er van al die bijzon dere kleèderdrachten uitgaat, is zóó groot, dat een ieder er een proefje van wil hebben gehad. Zaterdag is te Tilburg het voorma lige paleis van Koning Willem II in tegenwoordigheid van tal van auto riteiten plechtig als stadhuis in ge bruik genomen. De stad prijkte in feestdos en van vele openbare ge bouwen en particuliere woningen woei de vaderlandsche driekleur. In de feestzaal van de Timito zijn de mid denstandstentoonstelling en de feest- week, georganiseerd door Tilburg Vooruit, geopend. De redevoeringen waren niet van de lucht en de stem ming was opperbest. Dit is dan ook zeer goed te begrijpen, want het nieu we raadhuis, dus het oude paleis, is er een, dat er zijn mag. Het is een prachtig stuk architectuur in een wondermooie omgeving. En het is dus niet twijfelachtig, dat het college van B. en W. en de Raad zich er op hun gemak zullen voelen. Maandag was het op den kop af zestig jaar geleden, dat de Koninklij ke Militaire Kapel, het beste muziek korps van ons leger, bekend in bin nen- en buitenland, het praedicaat Koninklijke verwierf. Deze onder scheiding is haar bij besluit van 3 Augustus 1876 door Koning Willem III verleend. In 1876 bestond het korps reeds 47 jaar, want het was tegelijk opgericht met het regiment Grenadiers. Onder de uitnemende lei ding van de beide Dunkiers heeft de stafmuziek zich echter ontwikkeld tot een zoodanige hoogte, dat het praedicaat Koninklijke haar als van zelfsprekend toekwam. In den loop van haar bestaan heeft de K.M.K. heel wat dirigenten gehad en allen hebben zij er een steentje toe bijgedragen, om het korps te vervolmaken. Zooals bekend, is de tegenwoordige kapelmeester kapi tein C. L. Walther Boer. Onder zijn leiding heeft het korps heel wat tri omfen behaald. Op het groote mili taire muziekfeest te Le Flavre werden niet minder dan twee hooge onder scheidingen behaald, terwijl in 1930 te Parijs in vereeniging met eenEn- gelsche militaire band, eveneens de hoogste eerbewijzen werden verwor ven. Het departement van buitenland sche zaken heeft bekend gemaakt, dat op 31 Juli j.l. te Dublin bij nota wisseling een overeenkomst tusschen Nederland en den Ierschen Vrijstaat tot stand is gekomen tot regeling van de wederzijdsche handelsbetrek kingen gedurende de periode 1 Aug. 1936 tot en met 31 Juli 1937. Vol gens de nieuwe regeling verleent Ne derland aan den Ierschen Vrijstaat contingenten voor den invoer in Ne derland van paarden, ongesmolten dierlijk vet, wollen stoffen, enz. De aanleiding tot het toekennen van deze contingenten hangt nauw sa men met de ontwikkeling van de Nederlandsch-Iersche handelsbalans. Deze is t.o.v. van Nederland dérma te actief, dat de regeering bevreesd was, dat de Iersche Vrijstaat zekere maatregelen zou treffen, waardoor de Iersche markt voor Nederland voor een niet onaanzienlijk deel verloren zou gaan. De nieuwe regeling nu heeft aan die mogelijkheid een einde gemaakt. Bij verzoekschrift gedateerd 1 Aug. 1936 heeft de Nederlandsche regee ring bij het Permanente Hof van In ternationale Justitie de vraag aan hangig gemaakt of de aanleg door België van onderscheidene werken in verband met het graven van het Albertkanaal en de wijze waarop thans en in de toekomst in de voe ding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land een zijdig is voorzien, overeen te brengen is met de rechten die Nederland ont leent aan het Nederlandsch-Belgisch tractaat van 12 Mei 1863 betreffende de wateronttrekkingen aan de Maas. Als agent der Nederlandsche re geering treedt op professor mr. B. M. Telders, hoogleeraar te Leiden. Het valt natuurlijk niet te voorspel len, welke van de beide landen de procedure zal winnen. De beide regeeringen hebben in goede verstandhouding de zaak bij het Hof aanhangig gemaakt. Wel is het iaitiatief van Nederlandschen kant genomen, maar aan Belgische zijde heeft men uitdrukkelijk te ken nen gegeven, dat men in dat initi atief geen daad ziet, die de steeds warmer wordende verstandhouding tusschen de twee landen zou kunnen schaden. En dit feit op zichzelf is reeds van buitengewoon groote be te ekenis. DAKRUITERS. Wanneer ge uw graan optast op droogstellingen, z'.g. dakruiters, mag het gerust regenen, uw graan blijft goed. Of het twee dagen of drie weken in den regen staat, dat doet er niet toe, uw graan be houdt zijn volle waarde. Het aan-i schaffen van de droogstellingen kost u per Hectare ongeveer f 80 a f 100, kant en klaar met beugels, spijkers, splitpennen, enz. enz1. Met dit ma teriaal zal bij goede bewaring; gemid deld zeker 8 a 10 jaren worden ge daan, wat dus plus minus f:8 a f' 12 per jaar per Hectare uitmaakt, em u kunt dit hetzelfde jaar eerst voor- gras, klaver en erwten en daarna voor graan gebruiken. Als er in die jaren slechts één natte oogsttijd zou voorkomen, bespaart U reeds veel meer dan den geheelen aanschaffings prijs der dakruiters... Eri welk een veilig gevoel, als ge weet dat uw oogst ook met het slechtste weer goed beschermd is. Wij deelen dit mee op gezag van de Ned. Heide-Maatschappij te Arn hem, waar men zeker bereid is na dere inlichtingen te verstrekken. Wij willen aan bovenstaande nog het vol gende toevoegen. De dakruiter bestaat uit 2 driepooten. Deze worden op plm. 2.70 Meter afstand van elkaar z|óó opgesteld, dat de 3 jVL lange draagbouten met eenig overstek daar op kunnen liggen. Beide driepooten worden met elkander verbonden door het bovenste draaghout, dat met beu gels over hun uiteinden hangt. Dan staat alles stevig. Wil men nu grasi, klaver, erwten, enz. dragen, dan wor den eerst aan beide zijden de onder ste draaghouten geplaatst aan weerszijden 2 (sjtujcs en daarop een lang gewas gestapeld. Daarna pLoatst men een 3en draaghout en brengt een nieuwe laag aan. Zoo gaat men door tot men ten slotte het geheel: afdekt, door over het boven-draag- hout met beugels een laag van het te drogen produkt aan te brengen. Men kan het gewas, nadat het iets verwelkt is, bijv. één dag pa het maaien, op den ruiter brengen. Men is dan van alle zorg af en het veld is vrij. Het verlies aan fijne, voed zame deelen is dan zeer gering, de voedingsstoffen logen niet uit, en het hooi behoudt zijn mooie kleur. Bij graan verkrijgt men een dak van stroo, dat de aren volledig beschut. Een verdere beschrijving is hier zon- afbeelding moeilijk te geven; ons doel is slechts op het groote nut der dak ruiters te wijzen en aan te sporen zich tot bovenvermeld adres te wen den voor een gebruik. Hoeveel dak ruiters men noodig heeft, hangt na tuurlijk af van de grootte van den oogst. Voor een flinken oogst wordt gerekend te kunnen volstaan met 16 a 20 ruiters voor graan en 20 a 30 stuks voor hooi, al naarmate men dichter of minder dicht wil pakken. Tot slot .een kleine illustratieEen landbouwer verbouwde groene erw ten. Door het ongunstige weer tij dens den oogst won hij per Hectare slechts 16 Hectoliter erwten van slech te kwaliteit. Op ruiters zou hij 35 a 40 H.L. groene erwten geoogst hebben. Als we den prijs der erwten aannemen op f7 per H.L-, leed hij per H.A. dus een schade van meer dan f150. Behalve de voor dit doel meest ide ale dakruiter, kan ook de gewone kla- verruiter gebruikt worden. De aan- schaffingskosten hiervan bedragen per H.A. slechts f 20 k f 25. Op deze rui ters kan bij verbouw van verschillen de gewassen meestal meermalen per jaar geoogst worden. Ook hier gaat het hout gemakkelijk 8 tot 10 jaar mee. SULKAPHOS. met de nieuwe meststof Sulkaphos met de nieuwe meststof Sulkaphas en, zoo ja, hoe wij hierover oordee- len. De meststof zelf kennen we niet, en van proeven er mee van offi- cieele zijde is ons niets bekend. S. is een gemengde meststof, en in 'tal- gemeen kunnen we gemengde mest stoffen niet aanbevelen. Vroeger heb ben we tegen het gebruik er van, dat algemeene was, ernstig moeten waarschuwen: le. omdat de boer en tuinder er zeer duur mee uit waren, daar de fabrikant zich voor de men ging terdege liet betalen; 2e. omdat het gebruik er van in vele gevallen niet doelmatig was: de verschillen de voedingsstoffenstikstof, fosfor- zuur en kali, kwamen er in een be paalde verhouding in voor zoodat een mengsel voor een bepaald gewas van de eene voedingsstof voldoendëi of ook te veel, van een andere te wei nig bevatte. In den loop der jaren is de kennis van de moderne bemes tingsleer tot het het meerendeel on zer land- en tuinbouwers wel z'oo- ver doorgedrongen, dat zjj voor de verschillende cultuurgewassen wel de juiste meststoffen in de juiste hoe-, veelheden, naar gelang van de omL standigheden, weten te kiezen. En een oordeelkundige bemesting is na tuurlijk direct en indirect, de meest vcordeelige. In Sulkaphos komen kali en fosfor- zuur, en ook nog een zekere hoeveel heid kalk voor Het wordt in tweeër lei samenstelling in den handel ge-1, bracht en wel als: samenstelling A met 22 pCt. kali, 22 pCt. fosforzuur en 20 pCt. kalk, en samenstelling B met 25 pCt. kali, 20 pCt. fosforzuur en 18 pCt. kalk. Dat bij deze samenstelling goede oogstresultaten kunnen worden ver kregen, is zonder twijfel, en het ver wondert ons dan ook niet in de pro- paganda-geschriften te lezen, dat bij genomen proeven met bieten een goed gewas werd geoogst. Maar wij missen hier: vergelijking met de ge bruikelijke meststoffen, b.v. metjka- tizout 40 pCt. en Thomasstakkenmeel (of superfosfaat). Alleen goed opge zette, vergelijkende proeven kunnen de juiste waarde bepalen. En dan natuurlijk onder deskundige contröle. Het is niet ieder gegeven om juiste proeven te nemen. Waar het mest-l stoffen betreft, die pas op de markt komen, is het raadzaam af te wach ten of en in hoeverre zij de verge lijking met de gebruikelijke meststof fen kunnen doorstaan. Daarnaar kan hun waarde worden bepaald. Het woord is hier allereerst aan onze of- van particulieren mogen hier niet den ficieele voorlichtingsmannen; attesten doorslag geven. Varia. Als vroeger in Drente een bijenhouder overleden was, ging de zoon die in het „iemkersvak" waai opgeleid, naar den bijenstal, klopte zlachtjes tegen iederen korf, en zeg de aan, dat de baas idood was. Wan neer deze plechtigheid verzuimd werd, moest men vreezen, dat de heele bij enkolonie uit zou sterven.. Was de gestorvene landbouwer, dan werd idë kist op zijn eigen wagen geplaatst en door zijn eigen paarden naar het kerk hof getrokken. De kist werd met een zwart kleed gedekt, soms ook, wan1- neer de gestorvene een kraamvrouw met kindje was, door een wit kleed. Meestal reden de vrouwelijke verwan ten mede, zittend op de kist. Daar achter volgden de mannen, twee aan twee; ten slotte de overige vrouwen. B-r. o FELLE BRAND. Zondagavond ongeveer half acht brak brand uit in een perceel aan de Heerengracht 155 te Amsterdam. Met vereende krachten wist men het vuur te blusschen. Het perceel was in gebruik bij de N. V. Nema, waar honderden pakken rozijnen, flesschen slaolie enz. waren opgeslagen. o VERDRONKEN. Te Kimswerd is de bejaarde land bouwer W. Tuinenga in de gracht bij zijn boerderij verdronken. o DROEVIG ONGELUK. Het ongeveer 41/2-jarig eenig zoon tje van de familie Van Steendeler uit Amersfoort, dat logeerde bij zijn grootmoeder, mej. de Wed. Cle ments te Leerdam, had bij het op staan het ongeluk van de trap te vallen en op het hoofd terecht te ko men in de benedengang. Bewusteloos werd het ventje door de familie op genomen en de inmiddels ontboden geneesheer constateerde een ernstige hersenschudding. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen is het ventje overleden. o Xlde OLYMPIAEDE. Osendorp eindigde in de finale 100 M. hardloopen 3e achter de negers Owens en Metcalfe en bewees daar mede de snelste sprinter ter wereld van het blanke ras te zijn. Van Bever en werd in den halven eindstrijd uitgeschakeld, al liep hij een uitstekende race. De Nederlandsche dames Koning en 'de Vries brachten het er op de 100 Meter heel wat minder af. Zij eindigden in haar- series beiden als no. 3 en werden dus niet voor de halve finales geplaatst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4