DE HEKS. Viagen op Rechtskundig gebied. FEUILLETON. Voetbalsport Plaatselijk Hieiiws. heugd, als wij de tegenpartij hij de neus hebben genomen, wij zullen nooit de genoegens smaken van den handel in groote n stijl. Zoo ongeveer schetste ook mr. Trip, de president van de Nederlandsche Bank, de internationale handelsbetrekkingen van het oogenblik. ,}De onderhandelingen", zoo schrijft hij in zijn verslag, hebben het karakter gekregen van die tusschen individueele kooplieden, die begrijpelijkerwijze slechts het directe belang in acht ne men. Zoo blijft de wereld verdeeld in afgesloten gebieden". Hoe is het echter op de binnenland- sche markt, in ons parlement, in com missievergaderingen, op bijeenkomsten van groote organisaties enz.? Met lui der stemme komt een ieder daar op voor z ij n directe eigenbelang, op zettelijk verkeerde denkbeelden verkon digend, daarbij nog toegejuicht ook door den aanhang (bravogeroep), alsof ons völk niet één belang had, een ieder en alles omvattend belang, doch een aantal groepsbelangetjes, die om elkaar heen cirkelen, als onafhankelijke klei ne planeten. Het wordt tijd, dat wij tot de groo te waarheden terugkeeren en beden ken,, dat de zon de geheele aarde ver warmt, wellicht ook het leven op an dere planeten mogelijk maakt, maar zekef niet alleen schijnt voor de moes tuintjes in Nederland. Wil men er el ders anders over denken, het zij zoo, doch laten wij in elk geval goed den ken en- met ons gezond verstand en ons goed geweten te rade gaan. Wij hebben de eeuwigheid om achter de waarheid te komen, maar slechts lut tele jaren om er naar te leven. X. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). ■Vanwege den Nederlandschen Bond van Luxeautoverhuur en Taxionder nemingen wordt veel moeite gedaan om leden te werven. Nu hoor ik, dat die Bond niet koninklijk is goedge keurd, zoodat den autoverhuurders Afgeraden wordt om lid te worden. Kunt U mij ook zeggen wat eene vereeniging, die koninklijk is goedge- 'k£prd, voor heeft boven eene die het niet 1st G. G. Eene vereeniging, die koninklijk is goedgekeurd of ook wel gezegd die rechtspersoonlijkheid heeft, kan een eigen vermogen hebben en kan ook op eigen naam burgerlijke rechtshan delingen als b.v. koop en verkoop, huur en verhuur enz. aangaan. Overeenkomsten gesloten namens vereenigingen, die niet koninklijk zijn goedgekeurd, worden ten opzichte van derden beschouwd als volgende de personen, welke de overeenkomst gesloten hebben, al is het ook dat in de overeenkomst de handelende persoon als gemachtigden of beheer ders der vereeniging zijn aangewezen. TEene contract te sluiten b.v. met een bestuurslid of met eenen verte genwoordiger van een bond, die ko ninklijk niet is goedgekeurd, bindt den hond niet, doch slechts het be stuurslid of den vertegenwoordigen die het contrat sloot, persoonlijk. Stel nu b.v., clat U lid is van een niet koninklijk goedgekeurden bond en dat U uwe contributie niet 'betaalt, dan kan men U absoluut niets maken, dan alleen als lid schrappen. Een verhaal uit de Pyreneeën. Stel ook eens, dat een vertegen woordiger van zoodanigen bond U met allerlei voorspiegelingen over haalt om lid te worden en later blij ken die voorspiegelingen onwaar en valsch te zijn dan heeft U absoluut geen verhaal op den bond, doch al leen qp den vertegenwoordiger. Lid zijn van eene eenigszins groo te vereeniging die niet koninklijk is goedgekeurd kan dikwijls teleur stellingen met zich brengen en daar om raden wij over het algemeen niet aan van zoodanige vereeniging lid te worden. l'k heb een huis verhuurd per week. Dezer dagen is de huurster naar elders vertrokken, met achter lating van haar huisraad. Over opzeg ging van huur is niet gesproken. Nu ontving ik geen huur meer. De sleu tel is mij niet terugbezorgd. Heb ik nu het recht, zonder in strijd met de wet te handelen, om de deur open te breken en den huisraad eruit te zetten Hoe in deze te handelen Een abonné. U hebt niet het recht om de deur open te breken en het huisraad er uit te zetten. Voor een en ander hebt U noiodig een vonnis van den kan tonrechter tot ontruiming, 't Best- kunt U een advocaat of een deur waarder in den arm nemen. Ik heb een perceel weiland ver huurd voor vier jaar op huurcontrat notarieel opgemaakt, waarin beschre ven staat, dat de huurder het gehuur de als een goed huisvader moet ge bruiken, waaronder is begrepen, het land goed zuiver houden van 'idjisi- telsi en bloemen. Tot op heden heeft hij er nog in het geheel niets aange daan. Wat kan ik het beste daar aan -doen, kan ik schade vragen en heb ik ook het recht om het te ont nemen einde jaren. R. C. B. U moogt uw eigen rechter niet zijn, maar in uw geval kunt U aan den rechter vragen om vernietiging van de huur met vergoeding van kos ten, schaden en interessen. Voor een en ander zult U echter een advo caat in den arm moeten nemen. schortje, i bonbonschaaltje, 2 asbak- NOG STEEDS jes, 1 peperbusje; J. Z„ Almkerk f 1LET OP DEN COLORADOKEVER, d. G., Veevoederhandel, Breda, baby- Daar de Coloradokever op ver- jasje; De G.,, 's-Bosch, 120 repen scheidene plaatsen vrij dicht bij onze chocola; 'R. D., Drongelen, taart- grens is gevonden en het aantal vind- schep; C. D., Drongelen, pullover; plaatsen in onze buurlanden nog N.N., Drongelen, vaasje; S. M.,wand- steeds toeneemt, waaruit blijkt dat bordje, kleedjeWed. P. T„ Dron- £e kever Z1]n gebied voortdurend uit- 3 i- r j tli G breidt, is het van het hoogste belang, gelen jampotjeJ. d. H Dronge- dat plaatsen in d£ proviociJs len, fruitschaalJ. d. B., Drongelen, Limburg, Noord-B rabrant en Zee- beker, 2 bladwijzers; d. B., Heusden, iand, die minder dan 25 km van 1 p. bretels, 2 meisjesmutsen, 2 blou- onze landgrenzen verwijderd Zijn, alle ses; N.N., Drongelen, 10 dozen aardappeltelers bij voortduring hun schoensmeer, 5 pakjes zeeppoeder; aandacht op dit insect gevestigd hou- J. v. S., Sprang, schortje; N.N. Dron- den. Laat men niet denken, dat. nu gelen, cactusstandaard; J. K. H., wij tot nu toe van den kever vrij- Drongelen, theemuts; M. N„ Dussen, gebleven zijn. dit ook den geheelen SIT A heedoekïn; men ook niet meenen, dat een laat Drongelen, melkbeker, v. i-ij- 0p,reden Jn een aardappelveld niet kelenburg, Waalwijk, asbak; C. d. H., meer zoo gevaarlijk is. Het tegendeel Drongelen, veger en blikje; P. d. R., is, waar. Drongelen, schilderijtje, speldenkus sentje, zakspiegeltje, zoutstrooier, boe kenlegger, tasje. Toezeggingen; M. v. E., Waalwijk, worst; d. K., Wijk, cake; J. R.,Heus- j den, worst; R. (kapper), Waalwijk, Als in Augustus of September de kever ergens optreedt zonder dat dit bemerkt wordt, kruipen de op dat land tot ontwikkeling gekomen kevers aldaar in den grond om te overwin teren. Het volgend voorjaar komen warme weer optreedt. Afdeeling II. Woudrichem IINova II 50. Heusd. BoysWell 31. AndelZuilichem niet gesp. De stand is hier: W'chem II 8 8 0 0 29— 1 16 Andel 10 6 1 3 29— 18 13 Heusd. Boys 8 4 0 4 21 15 8 Zuilichem 9 4 0 5 21 -22 8 No va II 7 3 1 3 16— 17 7 Well 10 3 0 7 17— 31 6 Koz. Boys II 10 2 0 8 12— 41 Zuilichem krijgt 2 verliespunten in mindering, wegens niet opkomen. ZIJ clls tl6t pci manent wave; J. K., Waalwijk, te voorschijn en verspreiden fruitmand; v. B., Haarsteeg, bloemen; zjj zj,cl over de velden in de omge- C. D., Drongelen, gans; L. d. IT., I ving. Uit de eene onopgemerkte en Drongelen, schildpad; A. V., Aal- daardoor niet uitgeroeide haard van burg, tulband; A. V. Drongelen, tul band; K., Besoijen, worst; v. D., Waalwijk, kom met goudvisschenJ. B., Drongelen, gehaakte sprei. MEEUWEN. den nazomer ontstaan dus een aan tal verspreide haarden in het volgen de voorjaar en de bestrijding en uit roeiing wordt dan zeer veel moei lijker. Dringend worden daarom alle aard appeltelers, zoowel de landbouwers als Mevr. D., Meeuwen, babymantel j de particulieren in een strook van met muts; Mej. J. d. W. en A. A. j 25 km breedte langs' onze grens irt d. G., Meeuwen, cocosmat; Fam. S., de provincies Limburg, Noord-Bra- VERANTWOORDING van ingeko men goederen en gelden voor de BAZAR, die in September ten bate van het GROENE KRUIS der gemeente Eethen c.a. gehouden wordt DRONGELEN. C. de H., Drongelen, kleerenhan- ger; Ch. S., Heusden, kleedje, prul- Iemand, schilderijtje, kussen; D. A v. d. S., Drongelen, tafelblik met schuivertje; G. V., Drongelen, peper en zoutstel; T. V., Drongelen, baby jurkje; M. B., Besoijen, nachtzak; C. H., Drongelen, kleedje; Paradijsvo gel, Gorinchem, 15 kleerborsteltjes, 3 photoalbums, 2 asbakjes; N. N. Drongelen, bloembakje, cactusstan daard, prentbriefkaarten, N.N., Dron gelen, presenteerblad met kelkjes; J. v. d. S., Drongelen, sjaal; W. L., Drongelen, 20 aardappelmesjes, 1 doosje zeep; N.N., Meeuwen, 1 paar kousen; d. G., Dussen, f0,55; v- d. H., Besoijen, 2 kleedjes; Wed. E. T., Drongelen, 6 lepeltjes; M. D., Dron gelen, 6 lepeltjes; A. 'A., Dronge len, 2 kop en schotels, 1 vaasje; N.N. 's-Hertogenbosch, bonbonstel; N.N., Vught, sierkan; C. v. R., Dronge len, 1 kleedje, schilderijtje; Wed. D., pull over; N.N., Drongelen, baby- Meeuwen, sierkan; Gebr. v. B., Go rinchem, luxe doos postpapier; Zaad- handel H., Ooltgensplaat (agent H. v. T.), Meeuwen, 50 pak bloemzaad, 10 potl., 10 notitieboekjes; J. v. T., den Bosch, kleedje; D. N., Meeuwen, babyjurkje met muts en sokjes; Tan te C. d. J., Meeuwen, 4 kinderborst rokken; E. d. G. v. B., Meeuwen, koperen bord, koffiekan, 5 kleedjes; B., Woudrichem, presenteerschaalDs K., Woudenberg f2,50; B. H., Dus sen, kleerhanger; H. B., Dussen, kleerhanger; Mej. D. K., Baarn,kus sen; C. S., Heusden, sierkussen, voet kussen, kuipblad; K., Dussen, plant (toez.)A. V., Meeuwen, theepotaan pakker, kleerhanger, 2 eierwarmers; J. v. G., Drongelen, bonbonschaaltje, eierwarmer, babyschoentjes, theepot - aanpakker, kleerhanger; C. v. G. Cz., Drongelen, konijn (toez.); N. N., Meeuwen, 1 babyborstrokje, katoenen damesjurk, 6 waschlapjes, schilderij tje; J. R., Dussen, kleerhanger; D. d. G., Meeuwen, kleerhanger; M. in 'tV., Meeuwen, jongenspakje; G. C., Meeuwen, theepotaanpakker, kleer hanger; T. d. J., Meeuwen, kinder jurkje; T. B., Meeuwen, babypakje; S. d. R., Dussen, theepotaanpakker, 7 eierwarmers, kleerhanger; J. v. M.,* Drongelen, luierbroekje, kleerhanger, theepotaanpakker; A. B., Meeuwen, 6 lepeltjes; T. B., Meeuwen, room- stel; A. D., Meeuwen, babyschoen tjes, kleerhanger; H. V., Meeuwen, kleerhanger; A. d. K., Meeuwensche haven, kleerhanger; J. S., Meeuwen, kinderjurkje; Rijwielfabr. „Batavus" Heerenveen (agent W. J. v. G.), Drongelen, 10 zakmesjes. o bant en Zeeland verzocht, nog! ge durende de maanden Augustus en September met aandacht hun velden te onderzoeken op de aanwezigheid van den Coloradokever of zijn lar ven en aangeraden mededeeling te doen ten gemeentehuize van elk ge val, waarin zij meenen het insect ge vonden te hebben. Op alle lagere scholen in de be doelde strook zijn afbeeldingen en modellen van kever en larve aanwe zig, zoodat iedereen gelegenheid heeft, zich daarvan op de hoogte te stellen. Laat men niets verzuimen om de aanwezigheid van den kever bekend te maken, opdat de noodi- ge uitroeiingsmaatregelen genomen kunnen worden. Voor allen geldt dus nog tot eind September de leus: Let op den Co loradokever. Zaterdagmiddag-competitie B.V.B. Uitslagen van 25 Juli. Afdeeling I. AalburgKoz. Boys 20. Good LuckWijk 32. NovaSprang 21. Sprangsche BoysVeen niet gesp. Op haar zwerftochten gaf men haar wel eens een stuk brood of een kom geitemelk, of liet men haar in een hoek van een tal slapengoed genoeg voor een verhavend bedelkind! Maar, op den duur, schaamde zij zich toch voor zulk een behandeling en hun kerde zij naar iets beter. Of ze het zóó lang vol zou kunnen houden tot ze in Lourdes zou zijn? Door veel uitvragen, en langs aller lei omwegen, had ze van vader Gaston vernomen, hoe men van Panticosa naar Lourdes zou kunnen gaan. Eerst door de vallei van Marcadou, een heerlijk mooi berg-landschap met levende stroomen van tintelend, schit terend' water en groene weiden, waar op de zachtbruine en roomkleurige Fransche koeien graasdenzoo heel anders dan de wilde Spaansche. Op haar vroegere tochten had Benita ze vaak gezien, die mooie koeien met hun verstandige oogenze was niet bang voor ze. Integendeel, als ze al leen ronddwaalde, was ze blijde ge weest ze te ontmoeten. Maar de vallei was zoo grooj tot aan Frankrijk toe! Op de grens was de Pont d'Espange met de prachtigste watervallen van de geheele wereld; dat zei vader Gaston ten minste. Na de Pont d'Espange begon de rij weg... een mooi, breed pad, dat door liep tot Cauterets, de beroemde bad plaats in de Fransche Pyreneeën, nog veel grooter en beroemder dan Panti cosa. Van Cauterets af was een berg spoor naar Pierrefitte gemaakt en van daar af was een echte trein, die over Pau naar Lourdes ging. Volgens Benita's begrippen was het een reis van dagen! En hoe zij 'tooit zoo ver zou kun nen brengen, begreep ze heelemaal niet. Wegloopen was gemakkelijk genoeg, maar de vraag was of ze het zoo lang zou kunnen uithouden, want al was er ook een spoorweg, dat zou haar niets helpen. Niemand mocht er In zit ten, zonder te betalen en zij had geen geld Als ze maar een jongen was, dan zou ze wel wat kunnen verdienen met smokkelen of met halspelenmaar die zaligheden waren niet voor meis jes. Eén oogenblik dacht ze er over om naar Hendaye te gaan en zich daar aan te bieden voor den verkoop van sardines. Daar zou ze mogelijk, in eenige we ken, zoolang de vangst duurde, ge noeg kunnen overleggen om de dure reis te bekostigen en ook nog wat voor een kaars en een bouquet voor de H. Maagd, want met leege handen kon De stand is hier Sprang 12 8 2 2 35—21 18 Spr. Boys 11 8 1 2 29—13 17 Aalburg 13 8 2 3 35—19 18 W'chem 12 5 4 3 36—21 14 Good Luck 13 5 3 5 19—22 13 Veen 12 5 2 5 20—20 12 Koz. Boys 13 5 0 8 24—30 10 Nova 13 4 1 8 29—28 9 Wijk 13 3 1 9 17—42 7 Vrijh. Boys 12 2 2 8 15—43 6 DUSSEN. Vanaf Zaterdag 1 Aug. is al hier, de werkverschaffing geheel stil gelegd en wordt de steunrege ling wederom ingevoerd. Naar wei vernemen zal dit drie maanden du ren. Het verbouwen van een woon huis voor rekening van den heer B. van Dijk, alhier, is opgedragen aan de heeren W. v. d. Broek en Mj. Walraven, beiden alhier. Het restaureeren en herstellen der R. K. Parochiekerk alhier, is op gedragen aan de Gebr. Kimmenade te iMierlo (N.-B.). Aangemoedigd door het groo te succes dat de Pluimvee- en Konij- nenfokvereeniging voor Diussen en c|mstreken bij haar eerste tentoon stelling, liet vorige jaar gehouden', ten deel viel, heeft deze vereeniging besloten ook dit jaar wederom een tentoonstelling te organiseeren. DE VEELBESPROKEN WATER- LEIDINGKWESTIE TE DUSSEN. Eenige personen uit Dussen had den zich weer te verantwoorden we gens overtreding van de WaterleU dingverordening. Hun was ten laste gelegd, dat zij als eigenaar of als huurder van een woning gelegen in de gemeente Dus sen, niet gezorgd hadden, dat die; woning tijdig was aangesloten aan de waterleiding. Deze waterleidingkwestie heeft in de Langstraat en ook in Dussen al kwaad bloed gezet. Die meeste inwoners hebben ige-t durende langen tijd geweigerd' hun woning te doen aansluiten aan de waterleiding onder aanvoering van! het verweer dat dit water veel te duur is en ook niet noodzakelijk, osmdat zij zelf goed putwater heb? 'ben. Een paar honderd personen zijn reeds door den kantonrechter tot f 10 en f 15 boete veroordeeld en het groote verzet van de inwoners van de Langstraat is thans gebroken, daar zij ingezien hebben dat dit verzet toch niets baat en hen alleen maar bloot stelt aan gerechtelijke vervolgingen met al de onkosten en de onaange naamheden van dien. Zij die absoluut te arm zijn om de aansluiting pp de waterleiding te betalen worden niet vervolgd, maar zij die uit koppigheid zulks niet wil len doen, worden onverbiddellijk ver- jy j volgd. Tijd om hun huizen aan te sluiten op de waterleiding hebben ze in overvloed gehad. Zoo ook de in woners van de gemeente Dussen die zich thans hadden te verantwoorden.,. De Ambtenaar van het O. M. eischte tegen hen een geldboete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Zij werden door den Kantonrech ter veroordeeld tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. ze er niet aankomen. Dat zou zijn, alsof ze niets voor haar over had. Juist, toen ze bijna met Uit plan klaar was, hoorde ze van smokkelaars, die langs de kust waren gegaan, dat de sardinen-vangst dat voorjaar bijzonder slecht was en zelfs geen brood ople verde voor de vrouwen en meisjes van Hendaye. En vreemde zouden ze dus zeker niet aannemen. Benita had wel kunnen schreien toen ze het hoorde. Het leek haar nu, of ze 'haar heer lijk mooi plan nooit zoju kunnen ver wezenlijken en intusschen gingen de dagen om en kwam ze er niet verder mee. Nu en dan kwam de lust bij haar op het er maar op te wagen, en op goed' geluk af, de wijde wereld' in te gaan doch ze was bang het nooit tot aan Lourdes te kunnen brengen en ze dacht ook wel dat de H. Maagd hoos op haar zou zijn, omdat ze stille tjes weggeloopen was en niets van haar zou willen weten, omdat ze er, na zulk een dagen-langen tocht, zeker erg verhavend en slordig uit zou zien. Zie 'moest telkens aan het vlekke- Iooze witte gewaad' en aan den langen sluier denken, waarmede Maria voor Bernadette was verschenen. Ze had er nu bittere spijt van, dat ze haar nieuwe kleeren zoo verscheurd had; als ze er netjes op geewest was, had zij ze in een pak mee kunnen nemen en in haar oude plunje den zwerftocht door de bergen kunnen on dernemen. Nog nooit, in haar zestien jarig leven, had Benita zóó veel en zóó lang over iets nagedacht. Ze zag er bleek 'van en eindelijk besloot ze den raad' van moeder Fran- chita te volgen en met Monsieur le Curé te spreken. De goede, oude man was niet wei nig verbaasd, toen Benita zich bij hem aanmeldde. Hij had haar reeds lang, als hopeloos, opgegeven. In 'teerst be greep hij volstrekt niet, waarvoor zij bij hem gekomen was of wat zij van hem verlangde. Niet gewend haar denken te rege len, haspelde zij alles dooreen; Guido en Violante en Notre Dame de Lourdes en de vischvangst te Hendaye en de smokkelaars en haar groot verlangen om te weten, wie zij was en ook ze bloosde, terwijl ze het zei, maar ze zei het toch haar verlangen om te weten wat liefde was. Eindelijk begreep die geestelijke haar, vooral het laatste, dat was dan ook 't duidelijkste, omdat ze er het meest over had nagedacht en het dus 'tbest kon uitdrukken. ,,Wie je bent, weet niemand hier in Panticosa, mijn kind. Je kwam liierj, op een avond, met een. vrouw in de dracht van d'e vallei van Gssau, aan den anderen kant der Pyreneeën. Ze scheen moe en uitgeput en antwoord de nauewlijks op de vragen, die haar gedaan werden. Den volgenden ochtend was ze ver dwenen en sedert liet ze niets, meer van zich hooren, blijkbaar was ze en cel in Panticosa gebleven om je te >rengen." ,,Denkt u, dat zij mijn moeder was?" vroeg Benita angstig. V. De oude man trok de wenkbrauwen op; kreeg een blikken snuifdoos uit een der wijde zakken van zijn soutane, egelijk met een enormen, rooden zak doek, waarmee hij de sporen der snuif van zijn gelaat en kleeren wegvvischte en zei toen langzaam, als wilde hij' elk woord wikken en wegen, alvorens het uit te spreken: ,Jk zou het je nie't kunnen zeggen, mijn kind; ik zag haar slechts eenige oogenblikken, toen ze met je in de keuken der Aysaguers zat. Ze was, langs de ker'k, het berg pad opgekomen en was, bijna uitge put, bij het huis der Aysaguers neerge vallen. Mijn huishoudster had haar voorbij zien gaan en, toen ze het mij vertelde, volgde ik het pad, dat zij had gevolgd. Het was een soort in- stict, dat mij er heen dreef. Ik vond haar in de sneeuw en hielp haar naaf het huis der Aysaguers. Ik nam haar bundeltje van haar over... dat was jij, Benita Dolores, ik droeg je naar de Aysaguers en later bracht ik je bij vadier Gaston en mo,eder Franchita, de goede, kmdeiioozie menschen, die al die jaren voor je gezorgd hebben." (Wordt vervolgd), j mm n j 1 zomer het geval zal wezen en laat 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6