No. 5666 Vrijdag 7 Aug. BOUWEN TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BIJDRAGEN WILT U EEN LEKKER SIGARETJE ROLLEN? GEBRUIKT DAN RAVENSWAAY'S GOLDEN SHAG ZUIVERE GOUDGELE VIRGINIE SLECHTS f0.12 PER HALF ONS PAKJE FEUILLETON. DE HEES. BEHOORENDE BIJ HET GROENTEN-, FRUIT- EN BLOE MENTENTOONSTELLING GORINCHEM 1936. Zoowel Hare Majesteit de Konin gin als H. K. H. Prinses Juliana hebben een groote bronzen medaille (met borstbeeld) voor de tentoonstel ling beschikbaar gesteld. De tuinders en kweekers, die aan de tentoonstelling willen deelnemen, dienen thans zoo spoedig mogelijk een inschrijvingsbiljet in te zenden. VERANTWOORDING van ingeko men goederen en gelden voor de B A Z A R, die in September ten bate van het GROENE KRUIS der gemeente Eethen ca. gehouden wordt. DIVERSEN. N.N., Wijk en Aalburg f 2,50; Fam. G. J. W. B., Eethen, 2 zilveren bro ches, 1 zilveren ring, 1 doosje siga ren, 1 gouden ring, 1 paardenbit, 2 dasspelden, 1 doosjes zakdoekjes; Couwenberg's Ijzerhandel, Heusden, 1 weegschaal; Mej. J. S., Eethen, 1 babymanteltje en mutsje, 1 zakdoe kencachet; W. S., Eethen, 1 gevuld theebusje; Fam. J. v. d. K., Eethen, 1 meisjesblouse, 1 aanpakkertje, 1 pr. babyschoentjes; S., Waalwijk, 1 beeldje; Fa. L. S., Waalwijk, 1 zil veren beursje, 2 broches, 2 armban den, 1 dasspeld; R. B., Eethen, 1 fietstasch; A. A., Eethen, 1 paar handschoentjes; M. A., Eethen, 1 paar sokken, 2 flan. directoires; Me vrouw K., Haarlem, 1 muurbord, 5 schilderijtjes, 1 pulletje, 1 kousen hanger, 1 snoertje kralen, horloge ketting, 1 gekleurd kleedje, kraag en manchetten, 1 waschtafel garni tuur, 10 kleedjes; J. C. K., Amster dam, 100 pakjes kauwgom; Mevr. W., Vreeswijk, 1 tafelkleedje; Wed. J. C., 1 nachtponnetje; Mej. J. C., 1 onder jurkje; A. B., Eethen, 1 pre senteerblaadje; Kofa, Waalwijk, 4 ko peren vaasjes; B. S., Waalwijk, 1 kleedje, 1 kussenovertrek; N. N. Ee then, 1 kinderjurkje; C. v. d. B., Eethen, 12 gebakvorkjes; Mej. G. v. H., Eethen, 1 kinderschortje, 1 stukje speelgoed; A. S., Eethen, 1 speelgoedhond; C. v. d. B., Eethen, 2 schilderijtjes, 12 doozen scheerzeep, J 2 elec. lantaarntjes, 2 theezeefjes; C. j C., Eethen, 1 kleerhanger, 1 gebreid broekje, 1 gebreid hemdje, 1 paarde- j toom, 3 boekenleggers; G. d. F., Eethen, 1 servetring, 1 kleerhanger, 1 kussenovertrek, 3 boekenliggers; M. v. E., Eethen, 2 kleerhangers, 3 tafelmatjes, 2 kleedjes, 3 boeken leggers; P. v. E., Eethen, 2 lampe kapjes, 1 kleedje; B. v. d. K., Ee then, 3 boekenleggers, 6 eierwarmers, 1 kleerhanger; M. A. Ad., Eethen, 2 kleerhangers, 1 kleedje, 2 gehaakte mutsen, 2 zakdoekjes, 1 jurkje ge borduurd, 1 schortje, 2 servetringen, 3 bloemvaasjes, 1 doosje; M. A. Pd., Eethen, 1 kleedje, 1 gebreide muts, 1 theekleed, 1 kleerhanger, 2 boeken leggers, 2 pannelappen, 1 aanpakker tje; H. v. E., Eethen, 1 kleerhanger, 3 paardetoomenN.N., Eethen, 1 kin dermanteltje; Mej. A. U., Eethen, 1 geweven kussen; N.N., Vrijh.-Ca- pelle, 1 kussen, 1 kussenovertrek; L. G., Eethen, 1 schemerlampje; Firma L. J. V., Heusden, 2 inktstellen, 1 bonbonschep, 2 schilderijtjes, 1 schaakbord, 1 dambord, 13 potjes kleefstof, 5 griffeldoozen, 1 punten slijper, 2 legdoozen, 1 postzegelbe- vochtiger, 1 brievenstandaardje, 6 mappen schrijfpapier, 3 doozen schrijfpapier, 5 kleurboekjes; 1 blok kendoosje, 1 pak vloeiblaadjes, 4 mappen vlechtmatjes, 6 tubes kleef pasta, 2 boeken, 1 sprookjesboek, 2 portemonnaies, 2 kalendertjes, ió bladwijzertjes, 6 kalenderschildjes, 1 doosje kleurpotlood, 3 puzzles, 5 doosjes kleurkrijt; Fam. de R., Ee then, 1 schemerlampje, 5 bl. koek jes, 1 pak vloeibladen, 72 notitie boekjes, 1 springtouw, 7 doosjes tof fees, 6 fleschjes zuurtjes, 1 mand, 1 slalepel en vork, 1 doosje kleurkrijt, 30 centimetertjes, 37 vliegtolletjes, 2 doozen toffees, 3 reclameplaten Mevr. Z., Breda, 3 corsages; Mej. N., Geertruidenberg, 3 broches; Mevr. Z., Breda, 3 wandschildjes; dhr. N., Geertruidenberg, 1 vulpotlood; W. v. M., Meeteren, 1 kinderschortje; Fa. v. M., Gorinchem, 2 schilderijen; M. M., Dussen, theemuts; N.N., Dussen, 2 kinderpakjes, 3 zakdoekjes. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Bommelerwaard. 47 Nadat het XII jarige bestand was begonnen en eenige tijd daer na, is de Kerkendienste van het voorn. Dorp be voelen bij combinatie an den predikant Vlijmen. Het is een oud zeggen, dat omtrent het Dorp plag te loopen de Zee oft de Maes en dat men op dit voorn. Huijs oft Tooren daer bij staande, eenige Tol! plagt te ontfangen. Een zaeke zal ik hier bij verhaalen geschiet omtrent het jaer 1626, dewelke waerdig is om opt papier te stellen. De Schout vant voorn. Dorp komende op zekere tijd van Heusden met nog eenen anderen huijsman zijnde hem bekend, en hebbende elk eenen stok- visch inde hand zonder daer van be hoorlijk paspoort te hebben, verneemen onderweege datter agter Oudheusden twee soldaten laagen, die den voorbij- gaenden man alles afnaamen, om dat zonder Licent niet mogt uutgebragt werden. De Schout hier van dus ge- waerschout zijnde neemt onderwege een stuk van een hopstaek in de hand, gelijk ook den anderen die bij hem was, en komende agter het Kasteel van Oudheusden zoo bejegenen haer de twee voorn, soldaten, en beginnen over de stokvissen harde woorden te krijgen, zeggende datse niet verlicent waren, en tervvijle den eenen na de stokvis die ter aerde gevallen was, zigh kromde, en die wilde opneemen^ zoo slaat de voorn. Schout hem on dertussen dat hij ter aerde viel, seg- gende de Schout tot den anderen huijs man, slaat die voort dood, ik zal desen wel staan, denoterende den anderen soldaat, die zig dadelijk opde vlugt begaff. 4. HEDIKHUIJSEN. Van Hedikhuijsen jegenwoordig ge- naamt Heikese of Heekese, is gelegen omtrent drie quartier uur gaans boven Heusden, beneden en op den Dijk ten deele aldaer an een inham van de Mase genaamt jegenwoördig de Doode Maze. Robbert de Ille van die name Heer van Heusden word gezegt omtrent het jaer 972 gestigt te hebbben de Dorpen Vlijmen, Herpt en Hedikhuijsen. Eenige zijn van mee,ninge, dat de naam van Hedikhuijsen eijgentlijk is Heij-dijk-huiijsen, komende dat Woord van heij dijk en hui j sen, even als off daer weleer een heijde geweest had- de, en den Dijk aldaer genaamt heij- dijk van weege de wobninge en huij- sen, het Dorp Heij-dijk huijsen. Int land van Heusden is wel eenen Dijk genaamt Heijdiijk, komende van Baerdwijk, Drunen, tegen over Nieuwe Kuijk en Onsenoord na Vlijmen, gelijk int XlIIe cap. zal aangewesen werden, rnaer dat den Dijk aldaer van het voorn. Dorp den Heijdijk zoude ge naamt zijn geweest, is niet waerschijn- lijk. Mijn gissingë is, dat wel eertijds als de Hunnen, Denen Noormannen en andere vreemde natiën int land ge- koomen waren, zekere Heijduk, zijnde van de Hunnen, alhier ter plaatse als zijnde bekwaam ten aensien van het Water van de Landouwe, zig ter neder geslaegen en de plaatse aldaar eerst met huijsen beset zoude hebben, en dat daer van de plaats dien naam zoude gekreegen hebben van Heijdukhuijsen en door veranderinge van de pronun- ciatié Hedikhuijsen. Dit voorn. Dorp grenst aan Vlijmen en ook aan Herpt tot an, de Oude Maze en an de ander zijde na Bern zijnde geweest een Abdije eertijds genaamt Bernhuijsen oft Bernhese, gelijk He dikhuijsen of Heekese, waer van het eertijds een gehugt plag te weesen. j Dit dorp heeft hedensdaags drie ge- hugten of uuthoeken. j 1. Het Veringerland, van waer men gaat te veldewaerds na Bokhoven, Cre- veceur en Engelen, en alwaer den Hogen Maesdijk zig kromt na Vlij men. 2. De Haarsteeg, welverstaande de huijsen staande an de eene zijde met de straat, alwaer ook een kapelle staat. I 3. Luttel herpt strekkende zig na de Oude Maze. Een zekere rank van de Huijsen en Heeren van Heusden plag eertijds den bijnaam en titel te voeren van Hedikhuijsen en was de eerste daer van Willem van Hedikhuijsen omtrent het jaer 1210 zoone van Robertas de V van dien naame en 15e Heer van Heusden, gelijk int 4e cap. verklaert is. j De kerk bijde troublen geraseert en verbrand zijnde is voor een gedeelte wederom opgetimmert om daer in de Godsdienst te oeffenen. Omtrent het Jaer 1627 heeft de koster aldaer op het kerkhoff gravende gevonden een Doodkist van massijff blauwe steen en met aerde t'eenemael vervult be neffens het gebeente van een mensch, dog meest vergaan zijnde, het scheen als of daer ter eerster instantie een deksel op geleegen hadde, en dat die door Lankheijd van tijde vergaan was. Het zoude konnen weesen dat het waere geweest een Doodkiste van de voorn. Willem Ridder en Heer van He- dikhuijsen off van een van zijne na- comelingen, off ook van zekere Jonkers genaamt Dies, dewelke in dit voorn. Dorp gewbont en omtrent het Verin- gereijnd een aadelijk huijs gehad heb- 1 ben, gelijk in bet volgende cap. zal aangeweezen werden; hier is ook opde weg als men na Heusden komt een verheve plaats omtrent een oeroude Nooteboom genaamt Boukens, off eij- gentlij'k Boudewijnskerkhoff, om dat daer op zekere nagt eens een groot ge deelte Gelderschen van die van Heus den verslaagen zijn met hare Leijds- man Heer Boudewijn, en aldaer begraa- ven gelijk in het 19e cap. met alle om- standicheden zal verhaalt werden. De Dorpen Engelen, Vlijmen, en He dikhuijsen zijn buiijten Dijks met en aan malkanderen gelant, en schouwen daerom alle dese Drie Dorpen den Zo merdijk te zaamen. Wat aangaat de binnenlandsche Schouwe v,an Wateringe Wegen en Steegen, die word bijde Schouwt en het geregte gedreeven, dog alzoo dat die van Vlijmen inde binnelandsche Schout we van Engelen, met een van haer gerigte koomen, en die van Hedik-s huijsen met twee Heemraaden inde bin-: neschouwe tot Vlijmen, en schouwen die t'zaamen tot omtrent de Wiel en van daer die van Hedikhuijsen met die van Herpt en tot de Oude Maze toe. 5. VAN HERPT. Dit dorp legt Oostwaerd een halve uure gaans van 'Heusden, opde weg na Hedikhuijsen. Het is een Ambagts- heerlijkheijd en omtrent het Jaer 1436 geschonken van Vrou Jakoba Gravin- ne van Holland an Jonker Arent Spie ring van Aalburg, welverstaande om altijd de voorn. Heerlijkheid ter Leen t'ontfangen van de Graven van Hol land. De v#,oorn. Jakoba heeft dese vereeringe gedaan an de gemelde Spie ring, omdat hij haer met Jonker Dirk van Merwede had helpen vluchten uut hare detentie te Gent, gelijk in het 19e Kap. met alle omstandigheden zal ver haalt werden. Dese gif te heeft daer na geconfirmeert hertogh Philippus; int jaer 1464 is met de voorn. Heerlijkheijdi beleent in plaats van zijn vader, Claes Arentsoon Spiering van Aalburg. Ao. 1465 Jakob Spiering Dirksoon van Aal burg bij overdragt van Claes Spie ring; anno 1467 Hendrik van Roden burg Substituijt Casteleijn en Dros- sart des Lands van Heusden in plaats van Graaf Jan van Nassau Overste Casteleijn Drossart, en geschiede dese beleeninge bij gifte van, Jakob Spiering Dirksoon. Ao. 1480 is met de voorn. I Heerlijkheijdi beleent Arent Spiering van i Aalburg bij overgeevinge van Hendrik van Rodenburg voorn.; daer na is de voorn. Heerlijkheijd bij overlijden van de voorn. Arent Spiering vervallen an de Leenheer en die heeft dezelvë bij koop wederom verleent an, zekere mees- ÏSIS BOUWT, LEIDING WANNEER U GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. OVERAL VERKRIJGBAAR OVERAL VERKRIJGBAAR Een verhaal uit de Pyreneeën. 10. Benita zag hem met vochtige oo igen aan. „Maar mijn moeder... die vrouw, hoe zag, ze er uit „Toen ik haar in de sneeuw vond. kon ik haar niet zien," antwoordde de geestelijke, ontwijkend, „en later op den avond, toen ik nog eens naar haar ging kijken, kon ik haar trekken evenmin onderscheidener was geen licht genoeg in de keuken bij de Aysaguers. Ik vroeg haar 't een' en ander, doch ze gaf mij nauwelijks ant woord. Ze vertelde enkel, dat ze een verre, vermoeiende reis had gehad en ook, dat je Benita Dolores heette. Dat was alles." „Maar denkt u, dat ze mijn moe der was vroeg Benita nogmaals. |?„Eeek zij op mij... of liever, lijk ik op haar... en was zij een arme vrouw, een bedelaarster Ze eindigde met een snik. Eindelijk, na zooveel jaren, werd de gelegenheid haar geboden om iets van haar afkomst en van haar moe der te vernemen en nu was 'tnog zoo heel weinig ,wat ze er van hoor de. Monsieur le Curé haar aandachtig laan„Ik weet niet of je op haar lijkt. Toen ik haar zag, was ze moe en uitgeput door haar langen tocht in de sneeuw en, zooals ik je reeds zei, was het niet licht genoeg pni haar trekken te kunnen onderschei den. Ik weet niets van haar, mijn kind." „En zou ik nooit meer iets van haar hooren Waarom ze van mij weg ging en mij achterliet in Pan- ticosa, waarom juist hier „Ik denk, dat ze misschien verder 'tland in wilde gaan, maar dat de krachten haar te kort schoten en ze je hier achterliet, met het plan je la ter af te halen. Het kan ook zijn, dat zij niet je moeder was en je ge stolen had." „Was ze een gitana vroeg Be nita. „Neen, dat was ze niet; ik vertel de je toch reeds, dat ze als een vrouw uit Ossau in 'tBéarnsche, gekleed was." Benita zuchtte. Ze merkte wel, dat het haar niet helpen zou, meer te vragen; de Pastoor wist blijkbaar niets. Ze voelde zich nog ongeluk kiger dan te voren en ze haatte de wreede vrouw, die haar had achter gelaten bij vreemden. ,,'t Visioen van 'tBaskische huis. met de groote keuken en de twee ossenkoppen in een der hoeken, was zeker dat van de Aysaguers. O! waar om was ze zoo'n dom, klein meisje geweest en had ze wèl de uitdruk king v. die beestenkoppen onthouden en niet die op het gezicht van de vrouw, die haar gebracht had Ze had wel eens een boerin in de kleederdracht van Ossaugezien, ten minste een afbeelding er vaneen groote, grove vrouw. Als degene, die met haar in Panticosa was gekomen, er zóó uitzag, dan was ze haar moeder niet, daar was ze zeker van. Zulk een wilde ze niet voor haar moeder, dan nog liever geen. In al die jaren had ze zich een mooi, verlokkelijk beeld van haar moeder gemaakt, zoo iets als de Hei lige Maagd in de kerk te Oloron, maar dan zonder stralenkrans. Wel met zoo'n fijn, zacht gezicht en he- melsch lieve oogen. De vrouw uit Os sau stond zoo heel ver van dat ideaal af, dat Benita niets van haar wilde weten. Ze had haar zeker van haar eigen moeder gestolen. Misschien was ze, iTa "haar vertrek uit Panticosia, in de sneeuw omgekomen. Dat was nog het beste wat haar had kunnen gebeuren, zoo'n wreede kinderroofster! Nadat de geestelijke Benita eenigen tijd aan haar gedachten had overge laten, begon hij met haar te spreken en haar op haar plichten te wijzen. „Je bent nu zestien jaar. geen kind meer. Je moest trachten iets van je leven te maken, en een ordentelijk, vlijtig meisje te worden, niet zoo'n halve wilde." „Och! wat doet het er toe, wat ik ben riep Benita, wanhopend uit. „Ik sta toch alleen op de wereld en niemand weet wie en wat ik ben. De minste roofvogel, waar jacht op gemaakt wordt, is meer dan ik. Die heeft nog een nest gehad en een moe der, die voor hem zorgde... ik niet eens. „Niet zoo haastig, mijn kind, wie weet, hoe teeder je moeder voor je gezorgd heeft..." Benita stampte met haar voet op den grond. „Nee... nee, ze was slecht, ze heeft mij verlaten of zóó slecht op mij ge past, dat ik haar ontstolen kon wor-> den. O! 'tis afschuwelijk. Mij noe- men de menschen de Heks van Pan ticosa, dat is erg genoeg... maar wie weet wat zij mijn moeder zouden noe men, als ze alles wisten." 't Arme kind snikte het .uit. Niemand had haar ooit zoo ver drietig en zoo week gezien; de oude Pastoor, die in zijn lang leven toch al zooveel tranen had zien vloeien, werd er geheel door verteederd' en zei, met zachte stem „Kinderen moe ten de nagedachtenis of de herinne ring hunner ouders in eere houden, Benita. Wil je dat anderen goed over je moeder denken, dan moet jij zóó leven, dat dit mogelijk kan zijn." „Ik vroeg ze, door haar tranen heen. „Wat kan ik doen 1 „Als jij braaf en werkzaam en plichtmatig bent, dan zullen de men schen zeggenBenita's moeder was toch zeker wel een goede vrouw; haar natuur openbaart zich, schoon' laat, in haar dochter. Maar als je voortgaat zoo'n wilde, ongetemde meid te zijn, dan zullen ze de schou ders ophalen, den teeken van verach ting, en ze zullen onder elkander fluisteren„De moeder van dat kind was zeker ook niet veel bijzonders. Alleen door je leven te beteren, kun je je zelf rechtvaardigen en den naam' van je moeder in eere herstellen." Benita dacht een oogenblik na eh zei toen„Ik wil mijn leven wel be teren, zooals u 't noemt, Monsieur le Curé; daarom kwam ik ook bij u. Maar, ik kan het niet alleen, ik wil' naar Notre Dame de Lourdes giaan en haar vragen mij te helpen en ik wil haar ook nog iets vragen, maar dat kan ik u niet zeggen. Dat moet een geheim blijven tusschen de Hei-» lige Maagd en mij zelve. Hoe moet ik naar haar toegaan, Eerwaarde Vader Gaston zegt, dat het een lange tocht is. Hoe kan ik dien afleggen, zonder geld en zonder den weg te kennen „God en de Heiligen zullen je be- schermen, mijn kind, en je wanke lende schreden richten," begon ïd'd geestelijke, op plechtigen toon, doch! begrijpende dat een onwetend natuur kind, als Benita, op meer praktische manier moest worden geholpen, zeil hij„Het zou zeker goed voor je ziel zijn, als je een bedevaart naar Lourdes zoudt kunnen ondernemen'. Het is de droom van mijn leven ge weest, maar ik heb het nooit zoo ver kunnen brengen. Mijn kudde had mij noodig. „Mij heeft niemand noodig" viel Benita onstuimig in. „Dat is erg genoeg," hernarrt de priester streng. „Je hadt je onmisbaar moeten maken bij vader Gaston en moeder Franchita," „O! die hebben elkander." zei Ze, op luchtigen toon. „Ze kunnen mif best missen... en dan, ik zou toch Nieuwsblad TOT DE DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKEN I N G VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5