Haastige spoed is DITMAAL goed! ....Nog slechts ÉÉN WEEK duurt onze Seizoen-OPRUIMIMG de duizenden spotkoopjes. ATHMERMARTENS haast U dus, wanneer U nog profiteeren wilt van ter Aart Buekelaer en Godschalk zijn zoon haar leven lang, na welkers dood de voorn, heerlijkheijd wederom ver vallen zijnde bij leehinge overgeset en vergunt is bij koop an Hugo Spiering van Aalburgh. Ao. 1576 is daer mede verseijt Jon ker Johan van Kuijk bij gifte^ van de Heere Staaten als representerende den Heere van Heusden en dat tot een onsterfleijk Leen. Ao. 1615 Jonker Joris van Kuijk zijn grootvader en anno 1633 Juffr. Ame lia Ulgers bij doodje en maekinge van de voorn. Joris van Kuijk hacir man. De kerk alhier is bijkans t'eenemael te ni^et, uutgenomen dat de bloote mue- ren daver nog staan, alwaer de dienst (namelijk int opgemaekte Choor) word gedaan door den Predikant van Hedik- huijsen. Wann;eer nu de kerk zoo ver- brooken is, kan ik nipt zeggen, mis schien ten tijde van Graaf Carel van 'Mansfeld, dfe de Stad Heusden bele gert en van dese kerk een Schans gemaakt 'hadde, gelijk int 16e cap. na der Zal verhaalt werden. 6. VAN OUDHEUSDEN. Dit Dorp is al bekend geweest om trent het'Jaer 890, want de Historie zegt, dat daar begraven is Vrou So phia, dogter van den Koning van En geland en huijsvrou van Boudewijn de Be heer van Heusden, gelijk int 4e cap. aeugpwesen en verhaalt is, en ianno 1202 off daer omtrent zoude bier Vjerslaagen zijn Dirk Graaf van Holland, vervolgt zijnidje van den Her- togh van Brabant als in bet 19e cap. verhaalt word. Binnenland BINNENBRAND IN DEN HAAG. Dienstbode gearresteerd. De brandweer werd gealarmeerd voor een binnenbrand, welke was uitgebro ken in het perceel Koningskade 15 in Den Haag, waarin is gevestigd een handel in luxe en huishoudelijke ar tikelen van de firma M. van R. en Co. De geheele eerste etage is als kan toor en opslagplaats in gebruik. De tweede étage werd bewoond. De brand bleek ontstaan te zijn in een tusschenkamer op de eerste etage tegenover de trap. Het vuur breidde zich in enkele «ogenblikken snel uit, do,ch de brandweer slaagde er na kor ten tijd in den brand te blusschen. Bij een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand bleek spoedig, dat hier van kwaadwilligheid sprake was. Men ging onmiddellijk over tot aan houding van een Javaans,che dienst bode, die naar het hoofdbureau werd overgebracht, waar de hoofdcommissa ris haar een verhoor afnam. o AUTO-ONGELUKKEN. Bij Lanaeken (België) is een auto ongeluk gebeurd, dat aan de bijna 35-jarige mevr. WeversGoor uit Maas tricht het leven heeft gekost. Zij had zich met haar echtgenoot en met den heer en mevr. O', per auto naar Sutendael (België) begeven, pm daar een accoord te treffen voor de vacantie, die zij er de volgende week zou gaan doorbrengen. Op den terug weg is de auto, welke bestuurd' werd door den heer Wevers, tegen een boom Het is gjeleegen op de kant var, de den £n oyef geslagen. Oude Maae lOmtrent een quartier uure Mev,. Wevers d ujt gaans van de Stad op die passagte na eeslin„erd en 0- s,a„ „edood den Elshout, Drunei, off Baertwijk. f e p e R Het is ook een heerlijkheijd van hooge Jurisdictie hiebbende onder zig Elshout en Hultjen. Omtrent hjet Jaer 1288 is geweest zekere Dirk van Heusden heere van Gudiheusden, zijnde een jonger zoon v;an Jan de 6.e van dien Name heere van Heusden. Hij w(as anno 1285 met zijnde Broe ders J.an de 7e van dien name heere v;an Heusden, Arnoud heere van der Sluijs, en J,an h(eere van Hesbeen uut- igetrokk,en tegen de Geld'ersche om trent Ti.el, en int Jaer 1288 was hij met deselve ook in dén Slag van Woe- nngen, alwaer hij gequetst werd, zoo d|at bij niet lange daer na van zijne quetsure binnen Keulen overleed. Van desen komen de Heeren van Oudbeusd;en en de stamme genaamt Oudheusdjen. Buij'ten d£ Stad Heusden is een ster ke steenstraat liggende opde Jurisdic tie van Oudhieusden, en strekt zig tot zekere brugge, van waer zij verder gaat na den Elshout, dog zoo dat zij daer mtet geene steenen off keijen be- leijt is, ten, het schijnt dat de voorn. Straat wel eertijds de Heere van Box tel tqegekoomen heeft, en ook eenige contentje diestaangaende ontstaan, maer int Jaer 1354 is dit veraccordeert en hqeft dan Willem heere van Boxtel tot behoef van de Stad opgedraagen dese voorn, straat. De woorden volgens de 'handvest luijd;en aldus: ,,Dat wij hebb,en opgedraagen der 5jStad Heusden die nieuwe steége mette ,,slooten ,an b-eijde zijden, die geleegen ,,is 'inde bianng van Oudheusden tusse ,,ons ;an beijde zijden bijde steenen ^brugge, etc. (Wordt vervolgd). GORINCHEM. 19-jarige mej. J. C. de Jong. Nieuwsgierig als vrouwen nu een maal zijn begon deze jongedame, zoo dra de reiziger weg was, de verschil lende knopjes en knoppen, mitsgaders de in het voorste deel van de auto De heer Wevers en mevr. O', liepen staande stangen aan een vlijtig ouder- Iichte verwondingen op, Na verbonden 1 zoek te onderwerpen. Grappig, zoo'n te zijn, konden zij per auto naar Maas tricht worden overgebracht. Het ge zin Wevers telt zes nog jonge kinde ren. Te Dubbeldam is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier personen zijn ge wond. De heer De L. uit Dordrecht reed met vijf familieleden in een huurauto naar Kop van 'tLand, toen hij met de auto van den weg raakte. De wagen sloeg in volle vaart om en werd zwaar beschadigd. Vier van de zes inzittenden zijn naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht voergebracht, waar bleek, dat mevr. De L. er het ernstigst aan toe was. De anderen konden, na verbonden te zijn, 'het ziekenhuis verlaten. Op den Westzeedijk biij de Park sluizen te Rotterdam ontstond eena an- rijding tussen een motorwagen van lijn 10 en een vrachtauto* uit Schiedam. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De drie Inzittenden van den vracht auto bekwamen lichte verwondingen. Per auto van den Geneesk. Dienst werd het drietal naar het Ziekenhuis te Schiedam vervoerd en aldaar ver bonden. EEN AUTO IS GEEN STUK SPEEL GOED. Blijf van het dashboard; af. Op de Aelbrechtskade bij de Gros hansstraat te Rotterdam, stond een auto, toebehoorend aan den 31-jarigen rei ziger C. de H. uit Strijen. Deze was even. weg gegaan en had de zorg voor zijn wagen overgedragen aan de dashboard! Hier was een knopje, waar door je licht aan kon steken en daar zat een staafje, waarmee je den wa gen z'n tong naar links of naar rechts kon laten uitsteken Maar och hemeltje, daar trok ze het was heusch maar eventjes geweest hoor! aan zoo'n stang en roetsch, daar schoof me de wagen pardoes achteruit! En hij bleef maar rijden ook; hoe ze ook trok en morrelde aan allerlei mogelijke en onmogelijke knoppen en stangen, de wagen reed achteruit en bleef achteruit rijden. Met een steeds grooter wordende vaart na derde hij den walkant... een bons... een duiken het was gebeurd. Mej. De Jong dacht: Nu gaat-ie te water, opende manmoedig het por tier en wilde er nog 'even snel.'uit springen, want voor een nat pak voel de zij niets. Zij bleek evenwel juist iets te laat te zijn geweest, want door het nu geopende portier rolde zij de Schie in. Want wat zij tusschen al de bedrijven door niet had gezien: de wagen "hing tegen het gangboord.' van den aan de kade liggende lich ter ,,Carolina" Van alle kanten schoot hulp toe en een hengelaar, die weieens extra be ét W0|U hebben, stak haar zijn hen gelstok toe, met behulp waarvan zij op den veiligen wal kon worden getrok ken. Alhoewel zij oogensehijnliijk geen letsel had bekomen, werd zij toch per auto van den Geneeskundige Dienst naar het Ziekenhuis aan den Goolsin- gel gebracht, waar men haar voor alle zekerheid maar een tijdje ter ob servatie opnam De auto, welke slechts licht bescha- 7 digd bleek te zijn, werd met man en macht weer op den wal gezet. o GRONDWETSHERZIENING. Thans heeft de regeering bij de Sta- ten-Generaal ingediend een aantal wets ontwerpen tot het in overweging ne men van verschillende voorstellen tot wijziging der Grondwet. Deze voorstellen, ieder in een afzon- oerlijk wetsontwerp vervat, strekken respectievelijk tot: Wijziging en aanvulling van de bepa lingen betreffende het inkomen der Kroon; wijziging en aanvulling van de be palingen betreffende de schadeloosstel ling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer de Staten-Gene- raal; het openen van de mogelijkheid, mi nisters te benoemen, niet belast met de leiding van een ministrieel depar tement; aanvulling van de bepalingen betref fende het kiesrecht; het openen van de mogelijkheid, le den van vertegenwoordigende licha men, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te ver klaren; het openen van de mogelijkheid open bare lichamen voor beroep N£n bedrijf in te stellen; verandering van eenige andere ar tikelen in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepa lingen van overgangsrecht. o HET MATERIAAL VAN DE NED. AMBULANCE TERECHT. Door bemiddeling van de Italiaansche legatie is aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis be zorgd een 35-tal collies, bevattehd'e sa nitair materiaal van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, dat indertijd! in Dessie was achtergelaten en in Ita liaansche handen was gevallen. Op bevel van de Italiaansche leger leiding is dit materiaal naar Den Haag gezonden. o OLYMPISCHE SPELERS. De prestatie der Nederlanders. Osendarp en Van Beveren hebben zich in de halve eindstrijden 209 M. geplaatst. Mej. v. d. Klaauw viel af bij 'het floretsehermen, terwijl onze zeiler Bob Maas reeds den eersten dag de pech' had zijn mast te breken en den strijd moest opgeven. ONGELUK OP ONBEWAAKTE.N OVERWEG. De zeventienjarige Harm Kuiper uit Appingedam is op een onbewaakten overweg aldaar overreden door den trein, die om 12.36 uur uit Delf-*" zijl was vertrokken. Vermoed wordt, dat het slachtof fer door het ruischen van de boo-> men het naderen van den trein niet heeft gehoord. De dood trad onmid dellijk in. PER FIETS NAAR FRANKRIJK. Nieuwe Fransche voorschriften. Met ingang van 1 Augustus j.l. zijn pas-a vants voor vrij grensverkeer per rijwiel naar Frankrijk, niet meer geldig. Ingevolge een nieuw Fransch voorschrift, worden triptieken afge geven door verschillende bonden in' Nederland, o.a. Zuid-Nederl. Wieler bond. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot J. van Hees, Consul Z.N.W. te Nispen, die inlichtingen en aanJ vraagformulieren verstrekt (ook voor pas-avants voor Zwitserland). o niet voor altijd gaan." „Een pelgrimstocht naar de Ma- dre de Dios is een heerlijk iets," zei de priester; „men mag er niemand van terughouden. Je zoudt met de Spaansche pel grims kunnen gaan," voegde hij er, nadenkend bij. „Augustus, de maand van Maria, is de tijd voor de groote 'bedevaarten; dan komen er duizenden en duizenden uit alle landen en knie len neer voor de Heilige Grot en of feren hun gebeden." „O! maar, dat zou ik niet willen," zei Benita, in een van haar opkomen de 'driftbuien, doch zich bedwingen de, hernam ze kalm „Ik zou alleen naar de Heilige Maagd willen gaan, niet met zooveel anderen; als ik haar imijn wenschen openbaarde, tegelijk met al die van duizende andere, zou ik bang zijn, dat zij mij niet hooren Zou," „Dan hebt ge niet het ware ge loof, mijn dochter." „Dat kan wel," hernam Benita, op zulk een onverschilligen toon, dat de arme, oude geestelijke er verdriet van had, en droevig vervolgde„Je bent nog niet rijp om onder de oogen der Gebenedijde te komen, Benita. Ik leg je eerst een proeftijd van drie maan den op. En in 'dien tijd moet je ge kegeld en flink werken en niet, zoo als nu, heele dagen en halve nachJ Iten 'door de bosschen en fangs de bergpaden dwalen. Ik leg je, als ver plichting',, op om je wachttijd als dienstbode door te brengen. Als een nederige dienstmaagd, vol gehoor zaamheid en toewijding1, moet je je voorbereiden tot de Heilige stonde, waarop je je ziel uit zult storten voor de Moeder der Smarten. En met het geld, dat je door eerlijken arbeid en nauwgezette plichtsvervulling, zult hebben verdiend, moet je zelve de kosten van een bedevaart bestrijden, als straf voor je hoogmoed en trots. Als je niet met de andere pelgrims wilt gaan, moet je zelve maar zor gen voor de noodige middelen." Benita boog het hoofd; de geeste lijke was streng, doch rechtvaardig, dat voelde Benita wel. Ze beloofde zijn wil te volgen. Ver zet zou haar toch niet helpen. In haar naief volksgeloof dacht ze, dat de Heilige Maagd te Lourdes haar ze ker niet in genade zou aannemen, als zij de voorschriften en bevelen. der Heilige Kerk, haar door een Harer zonen geopenbaard, zou veronachtza men. Het eenige, wat haar te doen stond, was zoo spoedig mogelijk werk te zoeken. Maar niet in Panticosa; het bad seizoen zou weldra beginnen; mis-1 sichien. zou men haar in een der ho tels aannemen, maar 'tkon ook even goed, dat men haar diensten zou wei geren, de Heks was algemeen 'be kend als lui en slordig; en onbetrouw baar. Toen zij haar bezwaar aan Mon sieur le Curé blootlegde, zei deze: „Hier werk te krijgen zal zeker moei lijk voor je rijn, maar in jouw gei4 val is het moeilijkste het 'beste... doch ik wil niet te hard voor je rijn, mijn kind. Indien men je hier. na drie pogingen door jou aangewend, niet wil hebben, zal ik je werk trach ten te bezorgen in Ban .Sebastian. Maar eerst moet je je hier in drie verschillende diensten aanbieden." „Ik beloof 'tu, vader. In zesi zelfs, als u 't beveelt," zei Benita, met een voor haar ongewone nederigheid. „Drie is genoeg," hernam de gees telijke, met een vriendelijk'en glim lach. Benita ging met een verlucht hart en vol plannen om het goede te doen, naar huis. Het eerste, wat zij deed, was Moe der Franchita, heel nederig, verzoe ken haar te helpen, om haar kleeren in orde te maken. Z;óó 'kon ze zich nergens aanbieden; in Panticosa zou men haar als een landloopster wegja gen en in San Sebastin zou het haar zeker niet beter gaan. Vader Gaston vertelde haar, dat hij er, in zijn jeugd, verscheiden 'keer was geweest en dat het een schit terend mooie plaats was. De aller rijkste Grandes van Spanje, tot zelfs de koninklijke familie toe, kwamen er 's zomers. Er waren paleizen van huizen en reusachtige hotels, maar Mat gedeelte kende de eenvoudige man niet zoo goed. Hij had zich meer opgehouden bij de haven, waar ook de baden voor de arme menschen waren. „In San Sebastian zul-je pas wa ter zien; geen beekjes, zooals hier... de Heilige Maagd behoede er mij ,voor iets tegen de Gaves van de Py reneeën te zeggen, maar toch, de zee is oneindig mooier. Wijder en grooter dan de Bidassoa zeifis. Men ziet geen land aan den overkant. O! Benita, het is een heerlijk iets om te reizen. Trék de wereld in, mijn kind als ik niet zoo oud was, zou ik1 met je meegaan." „Ik ben dan heel blij, dat je zoo oud bent," bromde zijn vrouw. „Wat zou ik moeten doen, alleen in Panti cosa, terwijl jij met Benita 'tland zoudt afloopen Er was; een soort wrevel in de stem van de, anders zoo goedige,! Franchita, die Benita opeens tot de ontdekking bracht, dat ze het mis schien wel heel prettig; vond, dat ze weg ging, omdat ze jaloersch op haar was. Bij dit denkbeeld begon ze luid keels te lachen. Vader Gaston was altijd lief en aardig voor haar geweest, maar dat was nog geen reden, dat moeder Franchita er jaloersch op hoefde te rijn. 't Was; toch wel ongelukkig, dat menschen elkander niets gunden. Be nita vroeg zich zelve onwillekeurig af, iof zij ooit jaloersch op anderen zou wezen Eenige dagen later kreeg ze, onge zocht, het antwoord op die vraag1. Terwijl ze, door de zorgen van Fran chita, netjes en helder gekleed, hetj bergpad afging, om naar het dorp te gaan, moest zij langs het huis der Aysaguers gaan. Door haar gesprek met Mr. le Curé. die haar had verteld, hoe haar moe der haar 'daar had gebracht, was zij nieuwsgierig om het van nabij te zien. In al die jaren, was ze er enkel langs gegaan, zonder er op te letten. Ze keek ,nu door een opening in de heg en zag het lage Baskis'che huis met het breede, overhangende dak... en in een hoek' Juana Aysa guers, de tegenwoordige huisvrouw, met haar dochter Juanita, en... Beni ta betreurde het, dat de opening zoo klein was: en de veel over- en door elkander groeiende takjes haar het uitzicht belemmerden. De twee vrou wen stonden naast een kruiwagen met hooi en deze werd voortgeduwd door een jongen man. Was. het Guido Zijn kleeding was' dezelfde... de berglaarzen, die de espadrilles der Basken vervingen, de slobkousen er over, de korte fluweelen broek, het! witte vest de jas, die hij anders droeg 'dan de jongens in den omtrek 'tGezicht kon ze nauwelijks zien. daar het van haar afgekeerd was en rijn stem kon Zij niet hooren, daar de heg tamelijk ver verwijderd wasl van de plek, waar hij stond. En dan ook de beide vrouwen spraken het meest, ze wilden hem Zeker 06100-» veren door haar woorden en d'oor den blik harer oogen, die slechte wezens'. Plotseling merkte Benita... dat Gui do veel meer voor haar was, dan zij had gedacht. (Wordt vervolgd), j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6