Een Drukkerij en Binderij Firma L. J. VEERMAN Marktberichten. Landbouw Plaatselijk Nieuws MOTORRITDER DOOR AFSLUIT- BOÖMEN GEREDEN. Overleden in ziekenhuis. De Amsterdammer J. van Gerstel is met zijn motorfiets met groote snel heid -door den afsluitboom aan de grens te Glanerbrug en daarna te gen den afsluitboom aan de Duit- sche zijde gebotst. Met zware her- wondingen is de man met een zie kenauto uit Gronau naar het R. K. Ziekenhuis te Enschedé vervoerd. Hier is hij eenige uren na aankomst overleden. De motorfiets werd zwaar beschadigd. o EIETSER STAK ONVOORZICH TIG OVER. Door auto gegrepen en gedood. Onder de gemeente Teteringen bij Breda is een verkeersongeval ge beurd, dat aan den 66-jarigen heer Oomens uit Teteringen het leven heeft gekost. De heer O. reed per fiets naar üe kerk aan den Driesprong te Tete ringen, toen uit de richting "Breda een auto in snelle vaart naderde. De heer O. stak den weg over zonder teeken te geven. Hij werd door de auto gegrepen en meegesleurd. De fietser was onmiddellijk gedood. o BRANDSTICHTING IN KERK, .Wraak van teleurgestelde inbrekers. Inbrekers hebben in den nacht van [Maandag op Dinsdag door het for- ceeren van een ruit van de catechis muskamer der R.K. Kerk teGroenlo f;etracht, zich toegang te verschaf en tot de kerk. Zij vonden de deur van de catechismuskamer gesloten en slaagden er niet in, deze open te krijgen. Vermoedelijk om hun teleurstelling te wreken, hebben zij getracht brand te stichten, waartoe zij gebruik maak ten van een hoeveelheid petroleum, welke zij over beelden en verschil lende voorwerpen goten en in brand staken. Het vuur heeft gelukkig geen voedsel kunnen vinden en doofde uit, nadat een looper gedeeltelijk was ver brand. o HEFFING TARWEBLOEM. iVan bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat op 4 Augustus 1936 het variabele gedeelte van het prijsver schil bij den invoer van tarwebloem met f0,50 is verlaagd en het prijs verschil derhalve thans bedraagt f5.50; de heffing op de verwerking tot tarwebloem isi verlaagd tot f 3.50 per 100 kg. o ROEIBOOT DOOR RIJNAAK OVERVAREN. Drie personen verdronken, vijf an deren met groote moeite gered. Dinsdag morgen omstreeks tien uur heeft op de Lek nabij het fort ,,'t Spoel" een ernstig ongeluk plaats ge had waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. De heer J. Ulehake, hoofd van de openbare Lagere School te Ever- dingen, was: met zeven kinderen, ee- nigen van hemzelf en eenige logétjes jn een Ijzeren roeiboot op de Lek g!aan varen. Toen zij, stroomopwaarts varende buiten een krib kwamen1, werd het vuurtuigje overvaren door een passeerende motorboot. De roei boot sloeg om en alle inzittenden: kwamen in de rivier terecht. Zoodra op de motorboot het ongeval werd bemerkt, werd gestopt en werd een roeiboot uitgezet om te trachten de drenkelingen te redden. Het gelukte vier kinderen uit het water te halen. Zij werden binnen gebracht in de woning van den landbouwer O. Vroe ge, die aan den Lekdijk gelegen is. Dlaar waren intusschen de politie uit Culemborg en dr. W. O. Brouwer [aangekomen. Het gelukte met een zuurstofapparaat de levensgeesten van de vier kinderen, die allen bewuste loos waren, weer op te wékken. Die motorboot, waarmede de poli tie en de dokter uit Culemborg naar de plaats van het ongeval waren ge komen, had onderweg de omgeslagen roeiboot op sleeptouw genomen. Toen men de boot omkeerde, kwam men tot de ontdekking, dat zich in het vaartuigje nog, .een der kinderen bevond. Een negenjarig .meisje had zich, toen de boot werd overvaren, aan een zitbank vastgeklampt en na een uur bevond het kind zich nog steeds in de omgeslagen boot. Het had al dien tijd angstig in het omge slagen vaartuigje gezeten en was dank Zij de achtergebleven zuurstof in het leven gebleven. Het kind was ongedeerd. Die heer J. Ulehake, ongeveer 50 jaar oud, eii twee kinderen zijn ver dronken. De heer Ulehake is: een goed zwemmer, doch hij was: ge kleed in een leeren jas en het schijnt dat hij daardoor niet in staat was zich hoven water te houden. De lijken van den heer U. en de kinderen zijn later opgehaald. De man laat een vrouw en nog vijf kinderen achter. o GOUDVOORRAAD WEER GESTEGEN. Uit den verschenen weekstaat van de Ned. Bank blijkt, dat de goud voorraad in de vorige week weder om met 9 millioen gulden gestegen is. Het aantal bankbiljetten in om loop is gestegen met 23 millioen. INBRAAK BIT UITGEVER TE BUS SUM. Twee verdachten staan terecht. Voor de tweede maal binnen een jaar is op 4 April ingebroken in het kantoor van den uitgever Van Dis- hoeck aan den 's Gravenlandscheweg te Bussum. Korten tijd later arresteerde de Bus- sumsche recherche een 59-jarigen kleermaker en een jongen werklooze. De kleermaker had ook de eerste inbraak in het uitgeverskantoor op zijn geweten en was daarvoor veroor deeld. Bij de poging, voor de tweede maal in te breken, werd de kleer maker gearresteerd. De man heeft ruim 26 jaar in de gevangenis door gebracht. Voor de Amsterdamsche rechtbank terecht staande zei de kleermaker on schuldig te zijn. Zijn medeverdachte bekende volledig en volgens hem was ook de kleermaker bij de Bussum- sohe expeditie tegenwoordig en hij had zelfs het plan ojp< touw gezet. Er was nog een derde persoon bij geweest, die naar Duitschland is ge vlucht. De buit was niet erg groot eenige sigaren, een paar vulpenhou ders, wat los geld en .postzegels. Voor den rechter-commissaris had de kleermaker volmondig bekend en een duidelijke beschrijving gegeven van de wijze, waarop ze binnen wa ren gekomen. De Officier van Justitie requireerde tegen den kleermaker anderhalf jaar en tegen den werklooze een jaar ge vangenisstraf. De verdedigers dron gen aan op aanhouding van de zaak tot het uitbrengen van een psychia trisch rapport en een reclasseerings- rapport. De rechtbank wees de verzoeken af en bepaalde de uitspraak op 18 Augustus. INBRAAK IN POSTKANTOOR. Brandkast geopend. Toen de hulpbesteller Eenink als eerste op het hulppostkantoor te Warnsveld bij Zutfen kwam, bemerk te hij, dat het raam van de bestellers kamer opengeschoven stond en dat in de kamer de grootste wanorde; heersehte. De laatjes van de bestel lers bleken opengebroken te zijn en de kwitanties, postzegels en brief kaarten lagen over den grond ver spreid. De deur van de op het kan toor staande brandkast bleek tevens geopend. De brievenbesteller wekte onmid dellijk den brievengaarder, wiens slaapvertrek aan de andere zijde van van het hulppostkantoor gelegen is. Deze stelde den gemeenteveldwachter van een en ander in kennis. Bij het onderzoek bleek de oude brandkast op handige wijze geopend te Zijn. De kast was niet geforceerd. Een bedrag van f 250, de opbrengst tot dusver van de rijwielbelasting, wordt uit de kast vermist. Een bedrag van f 100, dat er vlak naast lag, hebben de die ven onaangeroerd gelaten, evenals een hoeveelheid nieuwe belastingplaatjes. Vingerafdrukken zijn niet gevonden. Onmiddellijk heeft men met de hulp van een politiehond van den rijks veldwachter uit Brummen een onder zoek ingesteld. Een spoor leidde tot een in de nabijheid gelegen oud schoolgebouw. Onder een afdak bleef de hond staan, zoo dat het vermoeden bestaat, dat de inbreker met een fiets is gekomen, welke hij tijdens zijn ope raties in het hulppostkantoor onder het afdak heeft geplaatst'. Met deze aanwijzing en een goed geslaagden voetafdruk tracht de politie den da der op te sporen. waar U van een onberispelijke uitvoering verzekerd kunt zijn IS EN BLIJFT Telefoon 19 - HEUSDEN. VANAF 1 JULI 1.1. ZIJN ONZE DRUK- EN BINDWERK-TARIEVEN OPNIEUW VERLAAGD GEWORDEN LAAT ONZE FIRMA UWE DRUK- EN BINDWERKEN VERZORGEN. U ZULT NIMMER SPIJT VAN ZOON DAAD HEBBEN 's HERTOGENBOSCH, 5 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 2614 stuks1557 stuks hoornvee, 836 biggen, 14 zeugen, 81 schapen of lammeren, 66 kalveren. De pry zen waren als volgt Kalfkoeien van f 150 tot f 245 per stuk. Kalf vaar zen n 410 170 Magere Ossen en Koeien 130 180 Vette Ossen en) le kw. 29—32 p. pond Koeien 2e 2628 Pinken van f90.tot f115.p. st. Zeugen 45.70.st. Biggen 1.20 1.30 Schapen 12.— Lammeren 9. w. 18.st. 13.st. 's HERTOGENBOSCH, 4 Aug. Botermijn. Aanvoer 21.575 K.G. Hoogste prijs f 1.45, laagste prijs f 1.32, middelprijs f 1.38 per K.G. ZALTBOMMEL, 4 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd30 niggen, prijs van f 10 f 15. 22000 eieren, prijs per 400 stuks f3.00—f3.50. 740 K.G. boter prijs per V, K.G. roomboter f 0.85, boerenboter f 0.85. TUINBEMESTING. Wij staan niet alleen in de mee ning, dat versche, dus sterk riekende meststoffen, als stalmest en compost, weinig bevorderlijk zijn aan den goeden smaak en de duurzaamheid der groenten. Eerst ter wille van den goeden smaak, maar later ook omdat we het spoedig bederven van bepaalde groenten aan de bemesting met verschen mest meenden te moe ten toeschrijven, waren we er toe overgegaan onzen compost-mest te bewaren, tot die tamelijk verteerd was, en eerst dan te gebruiken. Nu bewaren we dien, reeds sedert een kwart-eeuw, zelfs wel twee jaar lang, af en toe de massa omzettende. Hier bij bevinden we ons goed. Toch kwee- ken we de lekkerste groenten met kunstmest. Daar we èn compost èn kunstmest gebruiken zij het dan ook afwisselend durven we niet met beslistheid te spreken, wanneer wij, in verband met bovenstaande, tevens zouden willen beweren, dat versche, sterkriekende mest meerma len de oorzaak kan zijn van plan tenziekten; toch hellen we zeer naar deze meening over, daar wie sedert onze verandering in de wijze van be mesting aanmerkelijk minder, of juis ter: zoo goed als in 't geheel niet, met ziekten bij onze gewassen te kam pen hebben. Wij werden nog ver sterkt in onze meening door een artikel in een nummer van „Frisch- haltung" van de hand van den heer Materne-Dietzhausen over de „Be mestingskwestie", waarin hij schreef o.m. „Voor 5 jaar had ik veel last met het steriliseeren van erwten, gewoon lijk waren na een paar maanden de deksels los en de inhoud bedorven. Daar alles wat ik verder steriliseer de, goed bleef, kon het m.i. alleen aan de soort of aan de kuituur lig gen. Buiten wonend, besloot ik de zaak zelf ter hand te nemen: op een verwaarloosden bodem nam ik proe ven. Erwten, daarop geteeld, steri liseerden uitmuntend, de opbrengst was echter bedroevend gering, waar om ik zwaar ging mesten. In het na jaar overvloedig geitenmest, in den winter beer en gier, en in het voor jaar nog eens gier. Alle groenten ge dijden voortreffelijk, maar kool en erwten bleken voor steriliseeren wei nig geschikt. Ik wist nu bijna zeker, dat het alleen aan de bemesting lag, en besloot het anders te beproeven. Het geheele grondstuk werd in den herfst flink met kalk gedekt, in 't voorjaar, vóór het omspitten, nog eens kalk, met asch, pafcentkali en Thomasfosfaat. De uitkomst was ver rassend: een kolossale opbrengst, en in 't geheel geen last met sterilisee ren: de versche stalmest en de in houd van den beerput waren dus de oorzaak geweest. Om deze fout in 't vervolg te ontgaan besloot ik alleen ouden, uitgewerkten mest te gebrui ken, en dus alles wat ik aan afval had, tot compost te laten maken, en niet aan te wenden vóór ze min stens twee jaar oud was. Alles wat dus afval was: onkruid, keukenres- ten, mest, aanveegsel, slik, turfmolm, beer, stalvuil, asch, roet, zaagsel, alles, laag voor laag, op elkaar, met af en toe een kalklaag, en nu en dan begoten met waschwater, beer- of schoon water; dan meteen puntige paal gaten gemaakt van een voet diep, waardoor het vocht goed naar binnen dringt, indien men tijd heeft, de hoop na eenige maanden eens geheel omgezet. Na 2 of hoog stens 3 jaar is alles verrot, en heeft men een mest zoo prachtig, als er geen andere is. Als de compost in den grond komt, gaat er nog wat Thomasfosfaat en kalimest bij. Sedert ik op deze wijze mijn moes tuin behandel, heb ik geen last meer van erwten of spinazie, die niet goed blijven. Versche mest en sterk riekende mest zijn bepaald af te keuren." Tot zoover de Schrijver, met wiens conclusie we ons gaarne vereenigen. Evenwel meenen we onze lezers den raad te moeten geven om aan aldus bewaarden mest liever te moeten toe voegen: kali en kalk (mergel). Deze beide meststoffen, of liever voe dingsstoffen, ontbreken ten deele in compost. Kali, als patentkali aange wend: 6 tot 8 Kilo per Are (alOO vierk. M.), en bovendien om de 5, 6 jaar een flinke kalkbemesting, ne vens den goed verteerden compost, aldus bemestend, zal men volop heerlijke wèlsmakende groenten te len, die waarschijnlijk beter kunnen duren. WEET U DIT? Aan het hoofd van het Departe ment van Landbouw en Visscherij staat minister: Mr. dr. L. N. Dec kers, die 's Maandags 's nam. 2 uur audiëntie geeft. De Secretaris-Gene raal aan dit Departement is: Mr. dr. A. A. van Rhijn. De Directie v, d. Landbouw bestaat uit de heeren: Ir. A. L. H. Roebroek, Dir.-Generaal en Mr. J. J. Wintermans, waarn. Onder genoemd Departement res sorteeren 7 afdeelingen. Eerste afd. is: Onderwijs, Land- en Tuinbouw, met een Inspecteur v. d. Landbouw en het Landbouwonderwijs: Ir. D. S. Huizinga, en een Inspecteur v. d. Tuinbouw en het Tuinbouwonderw. Ir. A. W. v. d. Plassche. Tweede Afd. is: Algemeene Zaken en Landbouw- wetgeving, met Inspecteur van den Landbouw: Mr. J. J. Wintermans en Ir. C. G. P. Stevens. Derde Afd.: Veeartsenij kundige aangelegenheden, met een Directeur v. d. Veeartsenij- kundigen Dienst: Prof. dr. H. C. L. E. Berger en een adjunct-dir.Dr. A. ten Sande, Inspecteur in algemee- nen dienst is: Dr. S. G. Zwart. Vierde Afd.: BuitenlandsclieLand bouwvoorlichting, met een Insp. v. d. Landbouw: Ir. R. P. Bonthuis, en een Rijkslandbouwconsulent: Dr. Ir. G. K. A. Leijenaar. Vijfde afdee- ling: Veeteelt- en Zuivelaangelegen- heden met een Insp. v. h. Veeteelt en Zuivelwezen: Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, een Rijkszuivelinspecteur J. J. C. Jurling Beek en een Rijks- zuivelvisiteur: L. W. v. d. Weide. Zesde Afd.: Domeinen Staatsbosch- beheer en Cultuurtechnische Zaken, aan het hoofd waarvan de Referen daris A. Koudijs. Zevende Afdeeling: Centrale Administratie, waarin zijn ondergebracht alle personeelszaken, waaronder uitvoering der Pensioen wet en rechtspositie van ambtenaren en werklieden; de algemeene zaken van administratieven aard, welke tot geen der andere Afdeelingen in het bijzonder behooren; ontvangst, dis tributie, agendeeren en indiceeren van ingekomen stukken c.a. AMMERZODEN. Bij de alhier, in café „De Arend" gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer W. v. d. Oord werd als volgt ingeschreven Blom en v. d. Zalm, Rossum, f 2273.00 H. v. Ek, Gameren, f 2200.00 Schippers, Rosmalen, f 2073.00 Wed. v. Willigen, Gameren, f 1996.00 H. Corstjes, Hedel, f 1993.00 Hub. Brok, Óud-Heusden, f 1975.00 M. Merkx, Ammerzoden, f 1948.00 J. A. Goesten, Well, f 1924.50 J. v. d. Berg, Zaltbommel, f 1898.00 J. v. Dulmen-P. de Wit, Ammerzoden, f1897. J. Jonkers, Kerkwijk, f 1745.00 Begrooting f 1987. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Met de herstellingen aan het wegdek en het aanbrengen van een nieuwe teerlaag met grint op het gedeelte van den provincialen weg! de TolWerkendam is; men gereed gekomen. Deze werkzaamheden, wel ke ruim 3 K.M. weggedeelte omvat ten, hebben nog geen twee dagenj geduurd. Dinsdagmiddag had aan de Schans, juist in de bocht van den' weg nabij de woning van den land bouwer A. Ippel een kleine aanrij ding plaats tusschen twee luxe auto's. Het ongeval liep met geen noemens waardige materieele schade af. De oorzaak hiervan is hoofdzakelijk' te wijten aan het slechte uitzicht op dit weggedeelte. i DUSSEN. Zaterdag j.l. had vanaf den Peerenboom de jaarlijksche processie Hank (gemeente Dussen)Brielle plaats. Er was zeer groote deelna-i me. Door den pastoor der parochie werd des morgens om 4 uur een H. Mis opgedragen, waarna men in processie naar de boot trok, die hen naar Brielle bracht. Des avonds keerde allen wederom gesticht terug. De kermis heeft alhier, dit jr. plaats op 13, 14 en 15 Sept. a.s. Bij een onderzoek is gebleken, dat de R. K. Kerk alhier een weF nig aan het verzakken is, althans de beide buitenwanden van het midden gewelf wijken van elkander. Onder architectuur van den 'heer Reniersl zullen de herstellingswerkzaamheden, welke zijn opgedragen aan de hee ren Lensvelt en v. Mierlo, plaats hebben. In de vergadering der Pluim vee- en Konijnenfokvereeniging alhier, is besloten op 12 en 13 December a.s., een groote pluimveetentoonstel ling te organiseeren in de zalen van hotel Koppelpaarden. De heer v. d. Pluijm had het ongeluk een zwaren balk op het hoofd te krijgen, waardoor een gapende won de aan het achterhoofd ontstond. Per auto werd de getroffene naar dén dokter vervoerd, die de wonde met enkele krammen heeft gehecht. Hoewel per 1 Aug. j.l. de werkverschaffing bij de afgravingen alhier, geheel is stil gelegd,; heeft] alsnog een aantal personen bij de gedeeltelijk voltooiing hiervan werk gevonden. Het afgegraven gedeelte is zoodanig verhard, dat het verkeer over dezen weg wederom kan plaats hebben. (Hank). Het verbouwen van' een woonhuis met café voor rekening van den heer P. Heimans, alhier, is opgedragen aan den heer A. v. Don gen. VLIJMEN. Bij de gehouden aanbesteding tot het verbouwen van een schuur! met stalling, voor den heer J. Vugts alhier, onder achitectuur van den heer J. v. Gerven te Heusden, werd ingeschreven als volgt J. Kooien, Baardwijk, f 3688.00 J. v. Liempde, Nieuwkuik, f 3497.00 J. v. Oosterhout, Haarsteeg, f 3459.00 P. Groffen, Vlijmen, f3313.00 A. P. Kramer, Heusden, f3173.00 A. Smits, JHeusden, f 2999.00 H. Brok, Heusden, f 2997.00 Th. v. Horen, Herpt, f 2987.00 Th. hommers, Drunen, f 2639.88 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 7