80.5668 Vrijdag 14 Aug. Voor naar BOUWEN TWEEDE BLAD WILT U EEN LEKKER SIGARETJE ROLLEN? GEBRUIKT DAN RAVENSWAAY'S GOLDEN SHAG ZUIVERE GOUDGELE VIRGINIE SLECHTS f0.12 PER HALF ONS PAKJE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Zusterhuis 6, GORINCHEM. FEUILLETON. DE HEKS. BEHOORENDfi BIJ HET ■Vergadering van den Raad der ge meente POEDEROIJEN, gehouden op Donderdag 6 Augustus, des voorm. om 11 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. J. Pos. Secretaris: Weled.Ges!r. Heer Mr. J. van Dalen. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed en heet daarna in het bijzonder hartelijk welkom, den heer Van Os, welke na ruim 7 maanden ziek te zijn geweest, weer in de vergadering aanwezig is. Hierna worden de notulen voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten van Gel derland, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit, strekkende tot ophef fing van het vervolgonderwijs. Dankbetuiging van het propaganda- coimité in de Bommelerwaard voor Drinkwatervoorziening, voor het be schikbaar stellen van fO.10 per inwoner als renteloos voorschot. Schrijven van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van begrootingswijzi- ging der begrooting 1935. Schrijven val alsvoren, houdende het Kon. Besluit der verordening, betref fende de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom Gemeentefondsbelasting. Schrijven van het Vleeschkeuringsbe- drijf Kerkwijk, waarin vermeld de be grooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1937. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende verzoek om bericht en raad, inzake een verzoek van den Burgemeester aan H. M. de Koningin, om uitwoning te Zaltbommel tot 1 Tanuan 1937. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten gunstig te adviseeren. Schrijven van de Commissie tot op richting Borgstellingsfonds Midden stand ,(Neder-Betuwe", houdende het verzoek om medewerking tot gemeld fonds. De Voorzitter deelt mede, dat on langs te Tiel een vergadering is belegd. De kosten zijn 10 cent per inwoner als bijdrage in het kapitaal der stichting en bovendien een jaarlijksche bijdra ge van 3 cent per inwoner. In verband met het feit, dat in deze gemeente geen daarvoor in aanmerking komende middenstanders zijn, stelt de j Voorzitter voor, alsnog geen deel te nemen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Alsdan komt ter tafel de aanbieding der gemeenterekening 1935, welke sluit met een batig saldo van f774.57 wat den gewonen dienst betreft en de Ka- pitaaldienst met f679.65. Enkele ach terstallige gelden betreffende de hon denbelasting, moeten oninvorderbaar verklaard worden. Hoe wonl ik snel brutn Door AMlLDA-zonnebruinciême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. De heer Bok vraagt of dit op een vergissing berust of is dit onmacht der personen in kwestie. De Voorzitter is van meening, dat het onmacht is en het heeft geen zin, deze personen te achtervolgen. De heer Ten Hagen haalt enkele ge vallen aan hoe moeilijk het is, in bij zonder voor neringdoenden. Na eenige discussie wordt besloten de achterstallige gelden oninvorderbaar te verklaren. Verhuring van het schoolhuis te Aalst aan A. Schaap aldaar. De Voorzitter deelt mede, dat hij genoemd huis heeft bezichtigd. In 'de vorige vergadering is hierover al ge sproken, doch de Voorzitter is de mee ning toegedaan, dat het practised geen zin heeft, dit bovenhuis te verbouwen. Eveneens is het niet te verhuren, daar volgens de woningwet hieraan nog al wat ontbreekt Spreker somt enkele ont brekende dingen op. De heer van Ooijen zegt, dat het nog wel als vergaderlokaal dienst kan doen. De Voorzitter is overtuigd, dat de Idealiteit keurig netjes is onderhouden. Reeds is sprake dit lokaal voor ver- eenigingen beschikbaar te stellen. B. en W. hadden gedacht, de huursom met f 25.te verlagen, zoodat de heer Schaap dan f100.zal moeten be talen. Besloten wordt den heer Schaap dit voorstel voor te leggen. In de vorige vergadering is reeds besproken en aangenomen het verbod om op Zondag te visschen, waarop een schrijven van Ged. Staten van Gelderland is ingekomen, houdende het verzoek om artikel 131a der Alge meene politieverordening betreffende het vischverbod op Zondag te beperken tot ^openbare plaatsen". B. en W. stellen voor, om de veror dening in den aangegeven zin te doen wijzigen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten er niet aan willen om een algeheel vischverbod op Zondag in te voeren, slechts dan, wanneer het betreft aan of op openbare wegen. Ten Hagen. Aan de bollen, dit is toch ook aan den weg. Na eenige discussie wordt besloten, het desbetreffende artikel in den aan gegeven zin te doen wijzigen. Dan komt aan de orde, de alge meene begraafplaats te Aalst. Dit aanhangig onderwerp, waarover in 'de vorige vergadering al uitvoerig is gediscusseerd, heeft zoo langzamer hand een vasteren vorm aangenomen. Voorloopige maatregelen zijn genomen, plannen beraamd en berekend. De fa milie van Os stelt de gemeente in de gelegenheid een stuk grond te kocpen voor een billijken prijs, gezien de nood zakelijkheid om een nieuwe begraaf plaats aan te leggen. De kostende prijs is hiervan f1250.onder voorbehoud met aftrek van een stukje grond als eigendom voor de familie van Os per soonlijk. De kosten der nieuw aan te leggen begraafplaats zijn geraamd bp f3700.—. Hiervoor stelt de familie van Os be schikbaar f70.voor onderhoud, voorts een geldleening van f 2500. a '41/2 pCt. met een jaarlijksche aflos sing van f IOO. De Voorzitter zet een en ander uit voerig uiteen o.a. dat het aanleggen verricht kan worden door de Ned. Heidemaatschappij, dat een subsidie hiervoor wel te verkrijgen is, zoodat het tevens als een wefkobject be schouwd mag worden. Bovendien is de Voorzitter van mee ning, dat er verschil gemaakt moet worden tusschen onkosten voor de Kerkvoogdij en die voor de gemeente. Dat de gemeente o.a. die kosten van •verschillende doeleinden moet betalen en de Kerk de resultaten hiervan in de wacht sleept is niet billijk. Zoo was het ook te Brakel. De heer Bok is het niet recht duide lijk, wat bedoeld wordt met f50. voor den doodgraver. Hieromtrent ent- staat een oneindig gediscusseer. De doodgraver is niet door de ge meente aangesteld, noch door de Kerk voogdij. Deze persoon ontvangt f50. voor kleeding. Indertijd van bezuiniging is hem aangezegd, dat hiervoor meer gedaan moest worden. Deze f 50.zou als dan vervallen. Voorzitter. Wanneer de gemeente een eigen begraafplaats heeT, moet het ook volledig worden ingericht. Maas. Het behoeft de gemeente geen cent te kosten. De Voorzitter deelt mede, dat hij, wat betreft de aflossing en rente, een onderhoud 'heeft gehad. De heer Maas zegt, dat de Kerk af 800 jaar heeft bestaan. Woonden er toen 20 menschen, thans 200, en al dien tijd is steeds op het zelfde plekje begraven. Uit sprekers betoog merken we ojd, dat hij een voorstander van de nieuw 'te leggen begraafplaats is. Voorzitter. In de stad wordt om de 10 jaar geruimd. De heer Bok zegt, dat de zaak niet Gediplomeerd OPTICIEN. te bekrompen mag worden opgeno men. Spreker zou graag in dien geest willen werken, dat de inwoners geen verplichtingen zal worden opgelegd, daar te begraven. De Voorzitter "herhaalt nogmaals, dat het wenschelijk is, dat de gemeente een eigen begraafplaats heeft, die netjes onderhouden wordt en eveneens een eigen doodgraver heeft, van gemeente wege aangesteld. M A rU Ck IIC en oversPanneni onrustig en nCI Vu U 3 slapeloos. Men gebruike hier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zennwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten De heer Ten Hage onderschrijft dit ten volle. Spreker heeft het idee, dat het anders een wildernis wordt. De Voorzitter vindt het een ver keerd systeem, dat de doodgraver zelf de onkosten vaststelt, het geeft aan leiding ;tot twisten. De heer Brienen is van oordeel, dat de druk, bij invoering van hoogere heffing op het Kerkerecht om te be graven ondervangen kan wordeen door vaste instructies, te regelen en vast te stellen. Van Ooijen. Er zijn menschen ge noeg ,die geen f10.kerkerecht kun nen betalen. De Voorzitter is het hiermede eens. De heer Bok informeert, hoe ver de familie van Os strekt, deze vraag doe lend op het eigen stukje grondl dert nieuw aan te leggen begraafplaats.. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat 60 M2 er buiten gehouden wordt voor de familie Van Os. Ook de afraste ring is voor de familie Van Os. De heer Bok vindt den prijs voor dien grond nogal hoog. Hij zelf zoui er ook zoo wel vanaf willen komen. Eveneens vraagt de heer Bok of B» en W. de voorkeur geven aan de uit voering van de Nederlandsche Heide Maatschappij. Voorzitter. De Nederl. Heide Mij', is hierin een specialist geworden. Men behoeft slechts de teekening en indee ling der graven te zien, zonder dat men over andere graven behoeft te loopen. Van Ooijen. Kan het niet een ander worden opgedragen. Ik kan niet «erg roemen over de Nederlandsche Heide- Mij., bezie slechts de werkzaamheden, tijdens de werkverschaffing in den Pol der Aalst. I BI 3 WANNEER U BOUWT. DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. OVERAL VERKRIJGBAAR OVERAL VERKRIJGBAAR 1 Een verhaal uit de Pyreneeën. 12. En Juanita lachteen Guido stak geen hand uit om haar te helpen en als Juana het hek niet achter haar gesloten had, zou Benita zeker op hen toegevlogen zijn, op Guido of Juanita of op beidenen als ze een dolk had gehad, zou er bloed gestroomd hebbenen zou zij naar de gevan genis te San Sebastian zijn gebracht... Dat alles flitste door haar verhit brein, terwijl ze zich, machteloos in haar woede verwijderde. Juanita's hoongelach klonk haar nog lang in de ooren. Benita rende het bergpad weer op tot ze in het bosch gekomen was en daar schreide ze heete tranen van ellende en teleurgestelde liefde. Wat kon haar nu Violante schelen? Wat zou het haar helpen, als ze haar ziel uitstortte bij Notre Dame de Lour- des en of zij haar leven beteren zou? Ze bleef toch het verachte bedelkind. Och! hadden de Aysaguers haar dien avond maar, met haar moeder, in de sneeuw laten omkomen, beter dan haar in het leven te houden, opdat ze nu, door een hunner, zoo bespot en ver guisd kon worden. Mogelijk was die wreede, harde Jua na er toen wel bij geweest; Juanita was zoowat even oud als zij. Ze hadden samen haar eerste com munie gedaan; Juana was toen prachtig gekleed, het mooist van alle moeders, met een mantilla van echte Spaansche blonde over haar hoofd en een kost baren waaier in de hand. Juanita had er ook beeldig uitgezien, in haar fijn wit gewaad van Bruid der Kerk! Benita had de leelijkste jurk aangehad van grof wit neteldoek het katoen, en haar sluier en krans waren zoo eenvoudig mogelijk geweest. Ze herinnerde zich nog, dat ze begee- rige blikken van jaloerschheid op Jua nita's mooie pakje had geworpen en er zichzelf over beknord had, omdat hét zondig was en dat in de Kerk. Ze had altijd een hekel gehad aan Juanita, die haar het meest had ge plaagd, als ze met de anderen uit de leering kwam en ook laterals ze een enkelen keer, met de anderen speelde op de dorps-plaats bij de 'ke gelbaan. En nu had ze haar Guido ontstolen en had 'haar moeder Haar weggejaagd als een dollen hond..* enkel maar omdat ze, bij ongeluk, een gat in de heg had gemaakt. Wat waren de menschen toch on rechtvaardig en slecht. En Guido had er bijgestaan en hij, een man, had het geduid, dat een meisje in zijn tegen woordigheid werd mishandeld, zoo'n lafaard! Als zij Juanita was geweest en zoo iets was onder haar oogen gebeurd, dan zou ze niets meer van hem \v5ilen weten, ze zou hem wegsturen voor al tijd. Maar dat zou Juanita niet doen, die was zeker veel te blij dat Guido van haar hield. Bah! zulk een liefde, van zulk een cameleon! Daar zou Violante ook voor bedan ken, daar was ze van overtuigd. Als zij wist, dat Guido Juanita naliep, zou ze zeker geen water van Lourdes drin ken en kaarsen voor de H. Maagd van Lourdes branden. Of Violante haar belofte gestand had gedaan en het water uit het blikken busje had gedronken? In dat geval had het niet veel gehol pen. Een rilling van angst doorvoer Be- nita's lichaam. Zou het mogelijk zijn... dat Vio- lante's vertrouwen misplaatst was? Twijfel aan Notre Dame de Lourdes, de algemeene schutsvrouwe en be schermengel der Pyreneeën, leek haar het vreeselijkste, wat iemand kon over komen. Onlangs had ze nog een verhaal ge hoord van een schipbreuk op de kust bij Biarritz. Er had een hevige storm gewoed, het schuim der zee was over den strandmuur heengeslagen. De badgasten, die er voor het win- ter-seizoen vertoefden, waren allen uit- geloopen om er naar te 'zien, doch door de 'hooge zeeën werd het schip in nood aan hun blikken onttrokken. De reddingshood was uitgezet, maar had moeite zich voort te bewegen. Zelfs het verdere gedeelte de Baski- sche kust, gelijk het genoemd1 werdi Wias door de stortzeeën geteisterd, de hooge golven hadden met kracht tegen den strandmuur gebeukthet was noodweer geweest. Door het huilen van den wind heen, hoorde men de angstkreten dergenen, die zich op het schip bevonden. Van de hooge rotsèn der kust af, werden tevergeefs lijnen uitgeworpen; de golf van Biscaye deed zich, in al haar wreedheid, kennen en de zee scheen haar offers te eischen. De golven gierden en kreunden en de wind raasdeen zelfs den tuch tigen genotzoekers, die een vacantie aan de Zilveren Kust doorbrachten, sloeg de schrik om het hart. De rijken der aarde, die enkel voor vermaak en weelde en verstrooiing leef den, hadden dien ochtend slechts oog en oor gehad voor het noodweer, dat de kust bedreigde. De teergevoeligsten weken angstig! terug, telkens vreezende, dat de golven de lijken der schipbreukelingen zouden aanspoelen en dus het land zijn zonen zouden terugbrengen. Een klein tikje medelijden voor de arme zeelui, doch meer medelijden voor zichzelf, met hun dierbare ikheid en hun zenuwen, waaraan ze den schok wilden sparen. Alle bewoners van Biarritz hadden 'zich op den strandmuur begeven;van at den vuurtoren, tot aan het uiterste gedeelte van de Baskische kust, stonden menschen angstig het lot van enke len hunner medeschepselen af te wach ten. De bevolking der armste wijken was, van zelf, angstiger, omdat er voor hen j meer kans was, dat er zich familie- leden onder de bemanning der boot zouden bevinden. Voor zoover het schip zichtbaar was^, meenden ze dat het een visschersboot uit Biarritz of St. Jean de Lutz: was. Eindelijk hoorde men een luid ge kraak aller handen vormden zich tot een gebed, aller oogen werden ten hemel geslagen, van waar enkel huljpj te verwachten was. Stukken hout en andere voorwer pen ,die op de kust werden geworpen!, bewezen maar al te zeer, wat het ge kraak had beteekend. Het schip was tot splinters geslagen wee degenen, die er zich op bevonden! Zelfs bij de meest ongevoeligen welde een traan op in het oog; zelfs de hoogharii/gste lippen plooiden zich tot een smeekbede tot de H. Maagd1, de beschermvrouw der zeelieden, om deze arme veronge lukten in Haar Genade op te nemen en hun lijden niet noodeloos te ver lengen. j (Wordt vervolgd). Nieuwsblad BRILLEN M. NORT WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKENING VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5