BREDA Woensdag 26 Augustus De grootste spoed is DITMAAL goed ....Nog slechts enkele dagen duurt onze Seizoen-OPRUIMING de duizenden spotkoopjes. ATHMER-MARTENS GOR1NCHEM. PIP ROL haast U dus, wanneer U nog profiteeren wilt van Bij,Doorzitten Vragen op Rechtskundig gebied. Burgerlijke Stand Binnenlandsch weekoverzicht Binnenland Voorzitter. De heer Janssen zullen we verzoeken om goede opzichters. 'Men mag niet vergeten, dat door het roiuleerings-systeem de opzichters tel kens met nieuwe en andere vverkloozen moeten arbeiden. De Voorzitter stelt voor, dit voorstel in- stemming te brengen. Uitvoerig wordt nog een en ander besproken en tot slot wordt overgegaan tot stem ming, voor de aankoop van een stuk grond voor die algemeene begraafplaats te Aalst. De heer Van Ooijen heeft nog een verzoek om een vraag te stellen in ver band' "met het sluiten van het oude Kerkhof. Z.i. zijn er nog wel personen, die op het oude kerkhof willen begra ven worden. De Voorzitter beantwoordt den heer Van Ooijen afdoende en gaat over ter behandeling van een begrootingswijzi- ging voor den dienst 1936. Na eenige bespreking wordt deze wij ziging goedgevonden. Thans is aan de orde aanvraag ont heffing vaststelling verordening inge volge de Capitulantenwet. De Voorzitter licht een en ander uitvoerig toe en zegt, dat in deze ge meente niemand is aan te wijzen, zoo dat wordt besloten, ontheffing bij H.M. de 'Koningin aan te vragen ingevolge deze wet. Rondvraag. De heer Ten Hage maakt van de rondvraag gebruik en vraagt nadere inlichtingen omtrent de aanstelling van een nieuwe controleur, aangaande de steunregeling. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente Zuilichem nog niet besloten heeft hieraan medewerking te verlee- nen ,dat deze gemeente hiertoe ge dwongen kan worden. De heer De Regt vindt het wel een beetje erg, dat door de politie zoo strak wordt gezien op het fietsen naast het paard, dat men in de weide brengt of haalt. Dat er naar gekeken wordt midden in de kom der gemeente, vindt spreker zeer wenschelijk. Spr. verzoekt den voorzitter of hij in deze iets kan doen, om deze wet te beperken, zooals hij heeft betoogd. De Voorzitter zegt, dat deze wet geen gemeenteverordening is, zoodat hiertegen niets te doen valt. De heer Bok vraagt of de raad 'dan geen verzoek kan doen, deze wet alleen van kracht te doen zijn buiten de polderwegen. 13e Voorzitter belooft hierover te zullen spreken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met dank gebed. dien Oostenrijkschen Italiaan denken, dien ik in Triest ontmoette en die mij bij herhaling verklaarde: „Holland ist klein, aber fein". Nu is een Neder lander mees'tal geneigd tenminste uiterlijk dergelijke gezegden als vér gaande vleierij te beschouwen, maar innerlijk is hij er toch door getroffen en er van overtuigd, dat die vreemde ling niet zoo heel ver bezijden de waar heid is. Hij gaat dan eens bij zich zelf overleg plegen, ziet de goede din gen en ook de slechte en trekt de con clusie dat de vreemdeling relatief de waarheid heeft gezegd! Zoo verging het mij en ik ver moed velen met mij ook weer, toen ik in het maandschrift Urbanisme, or gaan van den hond van Frankt'ijks steden en dorpen, een artikel van Min. Henri Sellier las, naar aanleiding van het bezoek, dat een Fransche groep Urbanisten eenige weken geleden aan ons latid brachtén. Als daarin een Fran sche Minister Nederland verreweg het best „ge-urbaniseerde" land van Euro pa noemt, Hilversum als het Mekka van de moderne architectuur beschouwt en Den Haag als „de schoonste en meest weidsche residentie van Euro pa, met haar onvergelijkelijk ingerichte omstreken", difinieert, dan pakt dit den Nederlander en is Tiij trotsch op zijn kleine landje, dat op de keper be schouwd toch ook zijn gebreken heeft. De Fransche Minister heeft Neder land met dit artikel een grooten dienst bewezen. Niet alleen heeft hij in een objectief verslag zijn meening weergegeven, maar bovendien heeft hij, en dat is voor het vreemdelingenverkeer zoo uitermate be langrijk, nog eens in het bijzonder op de schoonheden gewezen, die Neder land in zoo ruime mate bezit. Het ging heelemaal niet goed met de haringindustrie. De marktpositie was verre van rooskleurig en Nederland bleef met veel haring zitten. Maar als de nood het hoogst is, iis de redding nabij. Ditmaal kwam de redding uit Rusland, dat maar eventjes 40.000 ton haring bestelde. Deze bestelling liet onmiddellijk haar gunstige werking gel den. De aanvoeren, die bepaald over vloedig waren geweest, hebben nu een afzetgebied gevonden. Als een novum geldt, dat de ver schillende reederijen samen zullen wer ken om de groote bestelling te leve ren. De eerste 10.000 ton zullen vóór 10 September moeten worden geleverd. Er is dus genoeg werk aan den win kel, waarmede men in de „haringkrin gen" tevreden is. Bovendien is hij van meening, dat, waar zijn eigen land in groote finan- cieële moeilijkheden verkeert en zoowel van binnenuit als van buitenaf ernstig wordt bedreigd, zijn aanwezigheid in Nederland gewenscht is, om het zoo noodig met raad en daad bij te staan. De heer Rost van Touningen, die ver zocht heeft zijn ontslag per 1 October te doen ingaan, is inmiddels reeds te Den Haag aangekomen. (Nadruk verboden). (Al)onné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb een nieuw huis aanbesteed om te bouwen, hetwelk bijna klaar is. Nu komt een ambtenaar bij mij, die zegt ,dat de aannemer zijn belasting biljet niet betaalt heeft, en komt met een vordering tot mij, dat ik verschul digd ben genoemde vordering te be talen en bij den aannemer van zijn BRAKEL. Over de maand Juli. Geboren: Willemientje, d. v. T. Versteeg en H. de Vries; Naaltje en Aartje, dochters, en Klaas Lambertus, z. v. H. S. v. d. Linden en H. van den Heuvel. Getrouwd: J. C. Vermeulen, 24 j. en J. Ermstrang, 22 j.; N. v. Dalen,, 27 j. en Joh. C. v. Daalen, 27 j. H. Cretier, 25 j. en W. Vervoorn, 23 j. O v e r 1 e d ie nMetje van Wijk, 79 j., wed. van J. van Dalen. DUSSEN. Over de maand Juli. Geboren: Jacoba Joanna, d. v. J. Wintermans en A. C. v. Delft; Mar- tinus, z. v. A. Wintermans en C. W. Leeggangers; Henrica Francisca, d. v. G. v. Suntenmaartensdijk en A. F. v. d. Pluijm; Cornelis Petronella, d. V. J. H. Heijmans en C. M. Hakkel; Adria- nus Cornelus, z. v. C. J. v. d. Pluijm en C. A. Leggangers; Cornelus Joan nes ,z. v. J. R. van Dinteren en C. van S. Baks en C. Spiering. Getrouw d: P. L. G. Baks, 26 j. en D. Kant, 23 j.; P. Tamerus, 33 j. en Adr. v. d. Nat, 33 j. Overleden: Arie Meraal Borg, 87 j„ wedn. van M. G. de Joode. WERKENDAM. Over de maand Juli. Geboren: Adriana, d. v. D. van Oord en E. C. Vos; Geertruida, d!. v. M. L. van Oord' en Ej. v. d'. Schuil; Hen- drikus z. v. G. Visser en E. A. Vos; Cornelia, d. v. W. Ippel en W. Potters; Arie, z. v. J. W. Kieboom en N. de Keijzer; Antonie, z. v. A. Hartman en W. J. Vroegh; Suzanna Elizabeth Gerritje, d. van G. Baggerman en S. E. van Driel; Leendert, z. van M. Hoogendoorn en B. R. Hovestaat. Getrouwd: A. H. Visser, 22 j. en G. H. van Vugt, 19 j.; B. Sas, 27 j. en J. C. Dronkelaar, 24 j. Overleden: P. den Hollander, 81 echtg. van S. Struik; C. van Klij, 57 j., 'eichtg. van H. Horden; G. v. dl Heuvel, 79 j., echtg. van W. v. d. Bunt; F. v. Dixhoorn, 52 j., wed. v. H. Franke. Niet naar Rome, wél naar Ber lijn en daar een woordje mee spreken. Fransche indrukken over ons land. Rusland bestelt 40.000 ton haring. Nederland deelt niet in den economischen opbloei. De financieele adviseur van den Volkenbond te Weenen in Ne derland teruggekeerd. HOLLANDËEE, Holland spreekt een woordje mee, schijnt meer met de waarheid in overeenstemming te "zijn, dan het toentertijd zoo populaire voet balliedje: We gaan naar Rome! Heel Nederland zong het, maar de Neder landsche elf hebben Rome niet gezien; dit was een groote domper op het nationale eergevoel en als bij afspraak was het „We gaan naar Rome" af gezworen. De orgels draaiden weer de afgezaagde Hollandsche levenslied jes en de slagersjongens kwamen terug iop hun „hai dii hai dli ho" songs of "Gab Calleway, of hoe die beroemd heden anders mogen heeten. De huid verdeelen, vóór de beer geschoten is, loopt altijd op een te leurstelling uit. Dit hebben de Neder landsche sportliefhebbers in ieder ge val van die tragi-comische voetbalge schiedenis geleerd, en in zoover was deze dan ook uiterst leerzaam. Dit- imiaalf zijn onze landgenooten, zoowel deelnemers als aanhangers, rustig naar Berlijn gegaan en hebben kalm afge wiacht, wat de resultaten zouden bren gen. Is "het dus wonder, dat nu de en Zonverbranding Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft haar tweede kwartaals overzicht openbaar gemaakt. Ter be oordeeling van de conjunctuur biedt statistisch materiaal zoo niet het eeni ge, dan toch een zeer belangrijke hulp. Aan de hand van dit overzicht kan worden geconstateerd, dat de econo mische toestand van de wereld ge durende het voorjaar een duidelijken tendens naar opleving en herstel te zien gaf. Dit uit zich allereerst in de grond stoffen-industrie en in de tweede plaats in de prijsstijgingen, welke zich in verschillende landen Voordoen. Helaas kan ons land nog niet onder de landen worden gerekend, waar een duidelijke opleving te bespeuren valt. Wel schijnt de toestand zich min of meer op een bepaald niveau te conso- lideeren en zijn er ook enkele facto ren aanwezig, die op een economischen opbloei zouden kunnen wijzen, maar anderzijds heeft de werkloosheid schrikbarende afmetingen, hetgeen na tuurlijk van grooten invloed is op het het economisch leven. Mogen we de hoop uitspreken, dat er binnenkort ook voor ons land be tere tijden zullen aanbreken. Onze landgenoot Mr. M. Rost van Touningen, de financieele vertegen- aanneemsom af te houden. Doe ik het niet, dan word ik achtervolgd door den ontvanger der belastingen voor hoofdsom en kosten, zonder van den aannemer iets terug te kunnen vorde ren. Daar ik niet weet hoe in deze te handelen zonder met de eene of andere partij in onmin te komen, zag ik mijn vraag graag zoo spoedig mogelijk be antwoord. W. M. B. M. van Erp; Antouia Martina Maria, d. v. M. Nieuwenhuijzen en A. M. Verbunt; Johanna, d. v. C. W. Roubos en M. F. Pellicaan. Getrouwd: M. A. v. d. Kieboom, 24 j. en Ml A. v. d. Pluijm, 24 j. M. Sagt, 25 j. en G. M. Prinsen, 23 j.; J. v. Wijngaarden, 32 j. en P. E. Golijn, 27 j.; G. Visser, 26 j. en A. A. Konings, 23 j.D. Michael, 23 j. en J. J. Roubos 22 j. Overleden: A. W. v. Balkom, 9 weken; Z. J. de Graaf, 10 maanden; C. Klop, 17 j.; W. Groeneveld, 39 j.„ Er is natuurlijk beslag gelegd op de aanneemsom of een gedeelte ervan, zoodat U niet anders kunt doen dan betalen tegen quitantie. Zou U niet echtgenoote van A. Raams betalen, dan zoudt U zich zelf noode- loos op kosten jagen. Als U betaalt komt het betaalde bedrag geheel in mindering van het geen U aan den aannemer verschuldigd is. Bij betaling kunt U dus geen cent schade lijden. eerste helft van de Olympische Spelen woordiger van den Volkenbond te Wee is verstreken, onze dames en heeren nen, heeft dezer dagen een brief gericht reeds 3 gouden, 1 zilveren en 5 bron- tot den secretaris-generaal van den Vol zen medailles in de wacht hebben ge- j kenhond, waarin hij om ontslag vraagt, sleept en dat de buitenlanders herhaal- Sedert 1931 is hij met genoemde funo delijik zeggen: „Die Hollanders moet tie belast geweest, doch thans acht hij je in de gaten houden!" de financieele omstandigheden van Oos- Steeds als ik een buitenlandsche lof- tenrijk zoodanig, dat zijn taak als over tuiging op ,ons land hoor, moet ik aan bodig beschouwd mag worden. Tot 1 April 1936 heb ik van een irma goederen in consignatie ontvan gen. Bij de laatste afrekening is ook de) emballage verrekend. Tevens werd mij belast bedoelde emballage klaar te zetten, om dezelfde week nog door de firma te kunnen worden opgela den. Tot op heden is er van opladen niets gekomen en staat nog in een pakhuis, waarvoor ik huur moet be talen. 3Vas er de emballage uit, dan zou ik het pakhuis niet noodig heb ben. Heb ik, zonder meer, nu het recht van bedoelde firma vanaf 1 April 1936 tot nu toe of naar gelang de emballage nog blijft staan, huur of bewaarloon te vorderen? X. te O. Op huur ol 'bewaarloon kunt U geen rechten doen gelden. 'tBest is, dat U de emballage buiten het pakhuis deponeert, desnoods in de open lucht en daarvan per aangeteekend schrjjven aan de firma kennis geeft. Ook kunt U de emballage ongefrankeerd aan de firma toezenden. EETHEN. Over de maand Juli. Geboren: Christiaan Willem, z. v. Adr. v. dl Moeren en E. van Vugt; Aria Wilhelmina, d. v. C. Lankhaar en G. Kant; Johanna Maria G., d. v. P. A. van Woensel en J. A. van der Pluijm; Joanna Maria, d. v. C. J. Muskens en J. W. Heijmans. Getrouwd: P. van Beek, 35 j. en E. M. Boll, 34 j.; J. van Tilhorg, 24 j. en Joh. de .Wind, 26 j.; W. F. van Ballegooijen, 23 j. en M. van Wijlen, 21 j.; Joh. v. Hoven, 28 j. en M. van Beuzekom, 19 j. Overleden: Ant. v. Kolk, 78 wed. van G. Bonman; A. de Jong Saakes, 49 j., echtgenoot van J. N. van Wijk; Adr. Broekhuizen, 80 j., wed. van Adr. van Andel. POEDEROIJEN. Over de maand Juli. Getrouwd: T. de Zeeuw, 33 j. en G. E. van Zee, 27 j. verleden: Willem van Ooijen, 74 "echtg. v. Cath. Westerhof; Trijtje Affourtit, 78 j., wed. v. J. Gaalswijk; Jacoba van der Zalm, 44 j., echtg. v. G. Schreuders. WOUDRICHEM. Geboren: Marina Bastiana, d. v. M. van Andel en T. van Hoven; Dirkje, d. v. H. Vink en L. de Rover; Arie, NEDERLANDSCHE BANK. Dekkingspercentage gestegen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 10 Augustus toont een toe name van den goudvoorraad met ruim f 7.5 millioen. Het sialdo van de bank is met f 24 millioen geste gen; de bankbiljettenomloop daalde ruim f 21 millioen. Het dekkingsper centage bedraagt thans ruim 90 te gen 7 in de vorige week. o GEEN NEDERLANDSCHE WA PENEN NAAR SPANJE. Naar aanleiding van de stappen der Fransche regeering inzake noninter- ventie ten opzichte van Spanje heeft de Nederlandsche regeering aan den Fransehen zaakgelastigde medege deeld, dat zij, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetge ving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wa penen en munitie naar Spanje. o GEEN SPAANSCHE MELOE NEN NAAR ENGBLiANDl. Groote vraag naar Nederlandsche. Tengevolge van de onlusten in Spanje worden den laatsten tijd uit dat land geen meloenen aan de En- gelsche markt gebracht. Hierdoor isi is de concurrentie voor de NederlandL sehe meloenen vrijwel uitgesloten met het gevolg, dat thans heel veel meloe nen uit het Westland naar Engeland worden verzonden. De prijzen loopen door de groote vraag steeds omhoog. Dinsdag werd zelfs tot 31 cent per stuk besteed. o JONGEN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. In een zeis: gesprongen. Terwijl de arbeider Van Luinen, werkzaam bij den veehouder Van Zijt- veld te Mijdrecht, bezig was met het schoonmaken van een sloot, was de ruim twaalf-jarige Pieter Slingerland in zijn nabijheid. De jongen sprong over de sloot en kwam met een zeis, waarmede Van Luinen het vuil los hakte, in aanraking. De nekspier van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6