I E Z O Y E Plaatselijk Hieuws mum van tijd stond het met riet ge delete huis in lichter laaie. Daar er ter plaatse geen waterleiding is, kon de brandweer niets uitrichten. Een vonkenregen, die neerkwam op tie villa Heidelaan 8, welke aan zo mergasten was verhuurd, veroorzaakte eveneens brand. Ook dit perceel brand de tot den grondi toe af. De villa's welke het eigendom zijn van mevr. Schwiers-Bruse te Bussum, waren ver zekerd. o OM EEN STUK ANTENNEDRAAD. Maandagmiddag wilde een stuka door, die uit de Rosenveldtstraat te Rotterdam ging verhuizen, tfijn anten ne sloopen. Een draad hiervan was bevestigd aan een schoorsteen op het achterste stuk van het da'k van pand 142 aan den Schiedamscheweg. De stukadoor trok en trok, maar de draad bleek zóó vast te zitten, dat hij as sistentie van een vriend requireerde. Samen begonnen de mannen nu op nieuw te trekken en te sjorren. Op eens kreeg de draad schot, maar te vens kwam een stuk circa 2 meter van den schoorsteen mee omlaag. Al vallende vernielden de brokstukken een stuk van 6 meter lengte van de veranda op de tweede verdieping van pand 142, bewoond door het gezin Visser. Steenen en stukken hek kwa men in de tuinen achter de panden 140, 142 en 144 neer, waarbij den 22- jarigen schilder A. Vonk Zoomstraat, die in den tuin van pand 142 rustig zijn boterhammetjes zat te eten, stuk ken hek op den rechterarm vielen. Hij kreeg echter geen ernstige ver- -wondingen. Doch aan de rampsspoeden ter plaatse was nog geen einde: Terwijl een inspecteur van het bu reau Oostervantstraat in de genoemde tuinen een onderzoek instelde, kwam met een geweldigen slag een trap leer in den tuin terecht waar zich juist de inspecteur bevond. Toen men eens ging kijken waar dit nieuwe pro jectiel vandaan kwam, bleek, dat een ladder, welke tegen twee balcondeu- rêh was gezet, doordat men die deu ren van binnen uit plotseling opende, door die deuren naar beneden was geworpen. En dat alles om een stuk antenne draad...! o SCHUUR TE VEERE UITGEBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf werden de landbouwer D. Kasse en zijn vrouw, die in het land het vee molken, gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in de ka pitale schuur van hun boerderij te Zandijk, gemeente Veere. Toen Zij zich naar de plaats des onheils spoedden, sloegen de vlam men reeds hoog uit het dak. De brandweer werd met klokgelui ge alarmeerd. De schuur, die geheel met hooi en graan was gevuld, leverde gretig voedsel aan de vlammen. Het blussohingswerk werd zeer bemoei lijkt door het feit, dat in de omgeving weinig water kon worden betrokken. De schuur is geheel uitgebrand. De Inventaris waartoe een met vlas gela den wagen en een leege wagen be hoorden, is eveneens geheel verloren gegaan. Op het pas ingereden vlas na was alles verzekerd. De spuit en de brandweerlieden werden met een vrachtauto naar de plaats van den brand gereden, doch dit geschiedde met zulk een snelheid, dat in een scherpe bocht drie spuit gasten van den wagen werden geslin- ÉÓn van hen bleef ongedeerd, doch de beide andere liepen eenige ver wondingen op en moesten zich on der behandeling van den plaatselijken geneesheer stellen. o KIND IN TOBBE VERDRONKEN. Toen de echtgenoote van den heer G. van den Eertweg aan de Kapel- lenlaan te Roermond eenige oogen- blikken de keuken verliet, waar haar twee-jarig dochtertje speelde, is het kindje in een tobbe met zeepsop ge vallen en verdronken. o FIETSER OVERREDEN EN GEDOOD. Door touringcar. Op den Rijksstraatweg te Alphen a. d. Rijn in wijk Hoorn is de circa twintigjarige fietser De Wit, veehou dersknecht uit Woubrugge, door een touringcar uit Nieuwkoop, bestuurd door den eigenaar P. L., overreden en op slag gedood. o •JONGETTE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Amsterdam is in de Waverstraat een ernstig ongeluk gebeurd. Een ongeveer vierjarig jongetje, S. Kop penhagen genaamd, dat op het trot toir aan het spelen was, heeft plot seling deze veilige plaats verlaten en is onder een met melkbussen gela den auto geraakt. Het knaapje werd met zware ver wondingen naar het Israëlietisch zie kenhuis overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. o [MEISJE UIT WATER GERED. Zaterdagmiddag is de 7-jarige M. Paling te Rotterdam, spelende aan het Stbkvischverlaat te water geraakt. Zij verdween reeds in de diepte,' doch werd gered door den agent van po litie C. Woudstra, die haar gekleed nasprong. Het kind bleek geen let sel te hebben bekomen en werd in het politiebureau aan de Galerij door haar ouders van droge kleeding voor zien. Eere, wien eere toekomt. 1> EEN VEELBELOVENDE KNAAP. Een twaalfjarige Vlissingsche knaap heeft kans gezien, een portemonnaie met geld te stelen uit den broekzak van een bode, wiens kleeding op den kant lag. De portemonnaie vertrouw de hij toe aan een vriendje die van deze gelegenheid gebruik maakte, den inhoud in snoepgoed om te zetten. Bij het verhoor van den twaalfjarigen jongen kwam tevens aan het licht, dat hij sinds geruimen tijd geld stal van Zijn moeder en zijn grootmoeder. Deze veelbelovende knaap heeft zelfs getracht te Goes een revolver te koo- pen. hetgeen hem natuurlijk niet is gelukt. De politie heeft zich nu over hem ontfermd. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Aan de Blauwe Sluis te Lage Zwa- luwe is brand uitgebroken in de wo ning van G. Noteboom. In een oo- genblik stonden het geheele huis en de aangebouwde schuur in vlammen. De vrouw, die alleen thuis was, stond machteloos tegen het snel om zich heengrijpende vuur. De buren waren in de kerk, zoodat alle huisraad en eenig vee een prooi der vlammen werden. Alleen het varken kon nog worden gered. Aan de brandweer van Zevenbergschen hoek gelukte het, de naast en tegenover gelegen panden te behouden. De oorzaak van den brand is een lek in de schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. o DOODELIJK VERKEERSONGE LUK'TE OIRSCHOT. Op het kruispunt Moleneind-Bert- scheweg te Oirschot is pater dr. J. J. Soons, professor aan het studiehuis der paters missionarissen van het ge zelschap van Maria te Oirschot met zijn motorfiets in botsing gekomen met een personenauto, welke van links kwam en bestuurd werd door ir. J. W. D'. uit Goirle. Dr. Soons sloeg achterover met het hoofd tegen 'den grond, waardoor hij een schedelbasis fractuur optiep. Een dokter uit Eindhoven!, die in zijn auto achter ir. D. reed, verleen de geneeskundige hulp, terwijl de on middellijk gewaarschuwde overste der paters den gewonde van geestelijken bijstand voorzag. Kort daarop is pa ter Soons overleden. Auto en motor fiets werden licht beschadigd. Pater Soons werd in 1900 geboren en in 1926 tot priester gewijd. Sedert 1928 was hij als professor verbonden aan het studiebuis der paters Mont- fortanen te vOirschot. o EEN VERGISSING VAN EEN APOTHEKERS-ASSISTENTE. Een vergissing van een apothekers assistente heeft mevrouw St. te Apeldoorn bijna het leven gekost. Zij had een in jectie vloeistof voor een wond noodig. Inplaats daarvan kreeg zij, tengevolge van een vergissing van een apothekers-assis tente een slaapmiddel op haar recept. Zij ontving hiervan thuis een injectie, welke voor de bestrijding van eventueele slape loosheid veel te overvloedig was. Direct daarna vertoonde zij teekenen van be nauwdheid eu viel tot ontsteltenis van haar huisgenooten in een diepen slaap, waaruit zij niet te wekken bleek. De apotheker, de vergissing van zijn helpster bemerkend, gaf daarvan direct telefonisch bericht, doch toen was het al te laat. De inmiddels ontboden genees heer liet de patiente naar een ziekenhuis overbrengen, hij achtte haar toestand hoogst zorgwekkend. Na onafgebroken 24 uur geslapen te hebben, waarin het kloppen van haar hart kunstmatig in stand was gehouden, ontwaakte zij, hoe wel nog in versuften toestand verkeerend Eenige dagen is zij nog in het zieken huis verpleegd, waarna zy weer naar haar woning kon terugkeeren. NOTARIS ONTSLAGEN. Bij kon. besluit is, op verzoek, aan L. J. J. Lobach, ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te 's Hertogenbosch. MARGARINEBEREIDING DOOR HUIS VROUWEN. De Zuivelcentrale heeft aan den minister Deckers een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt behandeld de invloed der door de huisvrouwen bedreven clandestiene margarine bereiding op den verkoop van fabrieksmargarine (met 10 °/0 boter er in). Uit dit rapport blijkt, aldus het Handels blad, dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huismoeders met haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fabrieksmargarine is gaan dalen in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling reeds ruim 20 Het Landbouwcrisisfonds heeft derhalve in het tweede kwartaal, vergeleken bij een normale consumptie van f 100.000 per week, over komende inkomsten ge derfd, gelyk aan een bedrag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen die mar garine maakten van f 0 60 per k.g. in plaats van deze voor f 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim f 100.000 per week, over eenkomende met vijf millioen gulden per jaar. De binnenlandsche boter afzet is omdat de huisvrouwen óók het menggebod ontduiken verminderd met 211/i ton per week, overeenkomende met ruim een millioen k.g. per jaar. Tenslotte blijkt uit het rapport, dat on danks alle maatregelen de melkproductie nog steeds stijgtin het tweede kwartaal was zij weer 2°/0 hooger dan in dezelfde periode van 1935 Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Heer Redacteur, Zou U mij een klein beetje ruimte willen afstaan, om iets recht te zetten in de „Bijdragen tot de Geschiedenis van het Land van Heusden enz.'" in Uw blad van 21 Aug. 1.1.? Indertijd heb ik van de Zeereerw. Heer Karthon, em. past., woonachtig te Heusden, een overdruk gekregen uit de Bossche Bijdragen", getiteld „Fran ciscus en Johannes Andellius". Toen ik nu in de dobr U gepubliceerde ^Bij drage" las vari ,,De pastoor van Gen- deren, genaamt Johannes Andelius, zijn de een geleert man heeft in het begin- ze! van de Troublen professie gedaan van ae gereformeerde Religie", herin nerde ik me bovengenoemde overdruk, die begint met: Reeds als kind hoorde ik spreken o\|er Johannes Andellius, „die 's morgenjs de H. Mis nog deed: en 's middags fnet zijn parochianen de beelden in de kerk stuk sloeg"". Dón wordt een noijarieele verhuurceel van 5 en 13 April 11573 in extenso aange haald, waarinvoorkomt Mr. Jan Sta ess en franciscus Eusta- c h i u s A n d e'l 1 i u s, presbyter, pastor in Genderen. Schepenbrieven, gepubli ceerd door de heer J. van der Hammen Niczn., bevestigen het bestaan van deze twee personen. Tevens blijkt daaruit, dat Johannes en Franciscus broers wa ren. Nergens blijkt, dat de eerste pries ter geweest is. Te Heusden is hij alleen „bij lening" predikant geweest. Uit het bisschoppelijk archief blijkt, dat Franciscus in 1571 en '72 pastoor was te Genderen. In 1579 hield hij verblijf bij de Zusters Franciscanes sen te HeuSden. Mogelijk heeft hij zich na de overgang van Heusden tot de „Nieuwe Religie" naar de heerlijkheid Eethen begeven. In 'n document van 1612 wordt hij „in leven pastoor van Eethen" genoemd. Het slot van de door mij geraad pleegde overdruk luidt: „Dat de communis opinio tot nog toe anuers was, danken we aan de on betrouwbaarheid van Jacobus van Ou denhoven, die hetzij met opzet, hetzij lichtvaardig zonder voldoende onder zoek, deze twee personen vereenzel vigde. Voor verdere bijzonderheden verwijs ik naar „Bossche Bijdragen" Deel I, afl. 2, of naar 'genoemde overdruk, die ik gaarne ter inzage geef. Omtrent de zerk, waaruit blijken zou, dat J. A. in Genderen „in zijn eerste parochie", zou zijn begraven, vindt men daarin eigen aardige bijzonderheden. G. G. CARRAY, Hoofd R.K. Jongenssch. Heusden a.d. M. HEUSDEN. Zondag 30 Aug. zal door de fan fare der H. Familie, directeur de heer W. v. Heivoort te Nieuwkuik, haar laat ste Zomerconcert worden gehouden, tevens ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het hooi- en rietland om de wal len van Heusden is bij onderhandsche overeenkomst, voor 4 jaar, toegekend aan Ph. van Rijswijk en C. van Wijk, beiden te Aalburg. Op het jt. Zondag gehouden groot schuttersconcours te Besoijen ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der scherp- schuttersvereeniging St. Chrispijn en Cris- pinianus aldaar, behaalde de Kon. Erk. Scherpschuttersvereeniging „St. Blasius" alhier den 9en korpsprijs terwijl de Heus densche Vendelaar J. Brouwers den vijf den prijs met het vendelzwaaien behaalde en hem hiervoor alle hulde toekomt. Op 6 Sept. zal te Baardwijk worden deelge nomen aan het 4e Bondsconcours, uit gaande van den Langstraatschen Bond van Scherpschuttersvereenigingen. Het bestuur van de Oranjevereni ging alhier verzoekt ons het volgende mede te deelen Dit jaar zal de viering van Koninginne- verjaardag pas plaats hebben op Zaterdag 12 September a.s., omdat de officiëele datum met het oog op de verschillende vacantie's zeer ongelegen uitkomt. Toch verzoekt het bestuur van boven genoemde vereeniging aan alle Heusdena- ren op 31 Aug. door het uitsteken der vlaggen er toe mede te werken, het stadje een feestelijk aar. zien te geven. ALMIvERK. A.s. Maandagavond 31 Aug., hoopt het fanfarecorps „Nooit Ge dacht", met medewerking van de mond- accordeonvereen. „Bravo", op het erf van de Wed. Dekker, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Konin gin, een gecombineerd concert te geven. Wij twijfelen niet, of velen zullen dezen muziekavond gaan bijwonen. AALBURG. Morgen, Donderdag, hoopt de beroepen predikant Ds. A. G. Öoster- huis uit Daarle, een bezoek te brengen aan Aalburg en Heesbeen. Des avonds om zeven uur (O.T.) hoopt Z.Eerw. Ie Aalburg in de Ned. Herv. Kerk voor de gemeente op te treden. Om 6.15 uur (O.T.) hoopt morgen, Donderdagavond voor de Ger. Gem. alhier op te treden, Ds. Fraanje van Barneveld. CAPELLE. De muziekfeesten, ter viering van het 30-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Sirena", werden j.l. Zaterdag besloten met een fes tival voor muziek- en zangvereni gingen, waaraan door 11 vereenigin- gen werd deelgenomen en dat een schitterend verloop heeft gehad, dank zij mede het gunstige weer, waardoor vooral in de avonduren de belangstel ling zeer groot was. 'sMfddags halt drie werden ae fees- te.ijkheden geopend met een muzikale wandeling der jubileerende vereeniging, waarbij zich aangesloten had het mu ziekgezelschap „Oefening Kweekt Ken nis" uit Wemeldinge (Zld.), van het vereenigingslokaal bij den heer Ant. van Dijk naar het feestterrrein achter het gemeentehuis, waar in de be- stuurstent de officieele ontvangst plaats had van de besturen der deelnemende verenigingen met hun directeuren. De Voorzitter der feestvierende ver eeniging, de heer G. H. Kruitbos, heet te namens het Uitvoerend Comité en bestuur en werkende leden van „Sire na" de aanwezigen hartelijk welkom, waarna spr. een woord van hulde bracht ;a;an den vroegeren burgemees ter van Vrijhoeve CapeLe, Baron van Heekeren van Walien, op wiens ini tiatief de vereeniging destijds werd1 op gericht, alsmede aan de heeren P. A. van der Hoeven, M. de Bruijn en W. J. de Roon, welke zich gedurende de bestaansperiode der vereeniging als bestuurders in bijzondere mate onder scheiden hebben, wijst verder op het vele werk, dat de heer Chabot, wiens te vroeg heengaan voor de vereeniging een zwaar verlies beteekende, in het belang van het gezelschap heeft ver richt. Voortgaande zegt spr., dat ook in de moeilijke jaren de ingezetenen sympathie voor het korps bleven koes teren en 'dat juist hun steun heeft medegewerkt tot het weder opleven der vereeniging, zoodat thans het mu ziekgezelschap tot aller voldoening, door nauwe samenwerking tusschen be stuur en werkende leden groeiende is en onder de bekwame leiding van den directeur P. B. Bisselink uit Kaats heuvel, kwalitatief vooruitgaande is. Spr. brengt dank aan Jhr. Mr. B. de Roy van Zuidewijn, die sedert 1907 als beschermheer niet onbelangrijk aan den opbouw van het gezelschap heeft medegewerkt en hij spreekt de hoop uit, dat de vereeeniging nog tal van jaren van zijn steun en zijn zeer waar devolle adviezen zaf mogen profitee red Ook brengt spr. dank aan burge meester A. Smit voor de verleende me dewerking alsmede aan het college van B. en. W. voor het beschikbaar stellen der raadszaal voor de opening der mu ziekfeesten. op Zaterdag 15 Aug. 1.1. Ten slotte richt spr. een woord van hulde tot den heer T. M. Pronk, 'die in de afgeloopen maanden een groot deel van het omvangrijke werk, verbonden aan het organiseeren van een muziek feest, op accurate wijze heeft vei richt, waarna hij met den wensch, dat de zen middag van goede zang en muziek genoten zal kunnen worden, het festival voor geopend verklaart en een dronk instelt op het welslagen hiervan. De heer J. Michaël complimenteerde als lid van het Eerecomité de jubi leerende vereeniging en de heer W. F. Gnirrep feliciteerde namens het muziek gezelschap „Oefening Kweekt Kennis" uit Wemeldinge (Zld.). Ondertusschen had de jubileerende vereeniging plaats genomen op de mu ziektent en opende onder leiding van directeur Bisselink de rij der concerten, waarna achtereenvolgens concerteerden: Kon. Erk. Harmonie „De Volharding", Drunen; Gem. zangvereen. „Con Arno- re", Wijk en Aalburg; Chr. gem.zang- vereeniging „Excelsior", Sprang; Mu- ziekvereen. „Oefening Kweekt Kennis", Wemeldinge (Zld); Muziekgezelschap „Euterpe", 'sGravemoer; Kon. Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel; Gem. zangvereen. ,,'t Rozeknopje'', Capelle; Muziekgezelschap „De Volharding", Kerkwijk; Muziekvereen. „Kunst na Ar beid", Capelle; Mannenkoor „Bef Can to", Kaatsheuvel en Kon. Muziekgezel schap „Euphonia", Kaatsheuvel. Voorzitter Kruitbos sprak na het op treden van iedere vereeniging een kort dankwoord voor de verleende medewer king en reikte daarna een fraaie herin neringsmedaille uit. Onmiddellijk na afloop van het festi val had in de bestuurstent de verloting van een drietal geldprijzen plaats, welke ten deel vielen aan Kon. Erk. Harmonie „De Volharding", Drunen, le prijs f25; Mannenkoor „Bel Canto", Kaatsheuvel, 2e pr., f. 15; gem. zangvereen. ,,'t Ro zeknopje", Capelle, 3e pr., f10. Te ruim 8 uur werd door het Kon. Muziekgezelschap „Ephonia" uit Kaats heuvel een groot sluitingsconcert gege ven. Op meesterlijke wijze werden de mooie nummers van het programma, onder leiding van den heer A. Stravers,, uitgevoerd. Tot slot van dezen tweeden en laat- sten dag van dit muziekfestijn werd' om ongeveer 11 uur een schitterend, uit 23 nummers bestaand vuurwerk, ontstoken, dat door een opeengepakte menschenmenigte, zoowel op het ter rein. als daarvoor, werd bijgewoond en dat ieders bewondering afdwong. De jubileumfeesten zijn hiermede ach ter den, rug en het Uitvoerend Comiité kan met de meeste voldoening op haar werk terugzien, want zoowel het mu ziek en zangconcours op Zaterdag 15 Aug. 1.1. als het festival van j.l. Zater dag, heeft een uitstekend verloop gehad en een massa vreemdelingen getrokken, zoodat het voor de plaats ongekend drukke dagen zijn geweest, die bij allen nog lang in aangename herinne ring zullen blijven voortleven. Op den Winterdijk bij de Tol steeg had j.l. Zondagmiddag een aan rijding plaats tusschen een luxe auto rijdende in de richting Waspik en een kar, bespannen met een paard, van den landbouwer d. R., komende uit de Tol steeg. Door krachtig remmen van den chauffeur en zoover mogelijk naar rechts uit te halen, waardoor een al daar staande paal werd afgereden, wist deze de gevolgen, die zich ernstig lieten aanzien, tot een minimum te beperken. Persoonlijke ongelukken hadden geluk kig riiet plaats. De materieele schade, vooral aan de auto, was belangrijk. Ds. P. K. Keizer, predikant der Geref. Kerk aan het Bruggetje, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Geref. Kerk te Haar lemmermeer (Oost). De pöstduivenveereeniging „De Luchtvaart", hield j.l. Zondag een wed vlucht vanaf Pont St. Maxence met den volgenden uitslag: J. Versteeg, le en 9e; H. Dalmeijer 2e; C. Rosenbrand 3e, 5e en 13e; J. de Jong 4e en 6e; Adr. Bakkeren 7e en lie; Gebr. van Onzenoort 8e en 10e en J. Nieuwenhuizen 12e. Eerste o verduif: Gebr. v. Onzenoort. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den Raad dézer gemeente, op Vrijdag 28 Augustus 1936i des nam half drie (Z.T.). Agenda: 1. Eventueele mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een commissie tot onderzoek der gemeentebegrooting 1937. 4. Voorstel van B. en W. tot voor- Ioopige vaststelling der gemeentereke ning over 1935. 5. Rondvraag. GORINCHEM. De 20 Aug. alhier gehouden maandelijksche paardenmarkt had een groote aanvoer, namelijk van 635 paarden, hitten en veulens, waarvoor bij een vrij redelijken handel werd be steed: Luxe padrden f250f350, werkpaarden f120f220, veulens f70f 120, hitten f90f 160, 1-jari ge paarden f 130f 200, 2-jarige paar den f160f200, 3-jarige paarden f 200f 300, slachtpaarden f 40- f 140. Vorig jaar bedroeg de aanvoer 649 paarden en 21 veulens. GAMEREN. Ds. D. T. Keek te Staphorst, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. GENDEREN. De Geref. Knapenvereen., zoo wel als de Herv. Meisjesvereeniging, hebben het jaarlijksche plezierreisje weer achter den rug. De knapenvereen. maakte per autobus van de N.V. A.L. A.D. de reis naar Rotterdam, onder de bekwame leiding van den heer den Ouden. In opgewekte stemming werd! onder het zingen van het Wilhelmus

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2