Binnenland V eilin ^berichten BIJDRAGEN mm importeur stort zooals vóbr de sancties het verschuldigde bedrag bij" de clearing. De hoop in verschillende Neder- landsche kringen, dat na de sanc ties alles wel weer bij het oude zou komen, is voorgoed verkeken. Ondanks de strubbelingen in den handel met Italië, hebben deze toch niet kunnen beletten, dat het goede renverkeer ter zee van Amsterdam in de afgeloopen maand ruim 75.000 tons grooter geweest is dan in Juni, ruim 100.000 tons grooter dan in de overeenkomstige maand van het vo rig jaar. Kleiner dan verleden jaar waren slechts de aanvoeren van plantaardi ge voortbrengselen en de verschepin gen van diverse voedings- en genot middelen. Dit laatste is vooral ver oorzaakt, doordat veel minder kof fie naar andere landen werd overge laden, hetgeen geheel in overeenstem ming is met het feit, dat men steeds meer zijn toevlucht gaat zoeken in surrogaten. Overigens is over alle Jinies het goederenverkeer te Amsterdam toege nomen. Voor een goed deel isi dit te danken aan het houtseizoen in de zomermaanden vinden altijd groo- tere hoiuttransporten plaats en an derzijds aan de koortsachtige bedrij vigheid, waarmede in de bewapenings- fabrieken wordt gewerkt. Ook Rotterdam deelt uiteraard in deze tijdelijke opleving en zelfsi ster ker dan Amsterdam. In de afgeloo pen maand is; het goederenverkeer ter zee van Rotterdam bijna 900.000 tons grooter geweest dan in Juni en en tevens bijna 900.000 grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een typisch verschijnsel is hier, dat juist de houtverschepingen in vergelijking met de overeenkom stige maand van het vorig jaar zijn afgenomen. Geheel in overeenstemming met de ze opleving in het scheepvaartbedrijf, nam de werkloosheid in dit bedrijf in genoemde steden evenredig af. Men zal zich herinneren, dat ee- nigen tijd geleden vier Duitsehers we gens politieke activiteit uit ons land verwijderd moesten worden. Van Duit- sche zijde is toen verzocht deze uit wijzing op te schorten en nog jgens een nader onderzoek in te stellen. Wellicht had ons Ministerie van Rui- tenlandsche Zaken gevolg aan dit ver zoek gegeven, ware het niet, dat Duitschland dreigde met de uitwijzing van vier willekeurige Nederlanders, indien niet aan genoemd verzoek vol daan werd. Onze regeering was uit den aard van de zaak niet van zins onder bedreiging verdere besprekin gen te voeren. Dat kan men ook van geen regeering, die zich zelf respec teert, verwachten. Intusschen heeft de. Duitsehe re geering het niet bij haar bedreiging gelaten. :Vier Nederlanders, die daar toe geen enkele aanleiding heb'blen gegeven, te weten de hoeren Hes. De Heer, Propagandaleider van de N.S.B., Van Lith Harrebomee, redac teur van het Nederlandsch Persbure au te Berlijn en Peters, een bekend kunsthandelaar, is een verder verblijf op Duitsch grondgebied ontzegd. Na tuurlijk heeft onze regeering door middel van H. M.'s gezant te Berlijn onmiddellijk tegen de handeling, die in strijd is met alle bestaande ver dragen geprotesteerd. De ministers Gelissen en Deckers hebben in gezelschap van Dr. Hirsch- feld een reis naar Finland onderno men, om de mogelijkheden van een uitbreiding van onzen handel met dit land te bestudeeren. Deze reis is een duur grapje, zegt het „Utrechtsich Nieuwsblad' en vraagt zich af of het toch al zoo dure diplomatiek en con sulair apparaat, dat jaarlijks vele mil- lioenen kost en tot elks taak ook be hoort handelsinlichtingen te geven, niet voldoende onze belangen kan waarnemen. Het is moeilijk hierover zonder 'verdere gegevens te oordeelen maar de vraag lijkt hier wel op haar plaats of het daarnaast dan nog .nood zakelijk is, dat twee ministers en een hoog ambtenaar op staatskosten een dure reis ondernemen, om een onder zoek in te stellen, dat eigenlijk1 tot de taak van onzen Finslchen consul behoort. Ingediend is thans een wetsontwerp tot verhooging der defensie-uitgaven voor Ned.-Indië. Deze verhooging be loopt iets meer dan 1 millioen gulden. In de eerste plaats wil men er thans toe overgaan de marine met klein materiaal te versterken, dus niet met nieuwe kruisers, maar met jagers en duikboot en. Ook de luchtvloot zal een versterking ondergaan, maar niet in die mate, als velen met het oog op den toestand in het Verre Oosten wel gewenscht zouden hebben. Eigenlijk moet de geheele Indislche luchtvloot •die overwegend uit oud materiaal be Door het 3de en 14e regiment infanterie zijn in de omgeving van Breda oefeningen gehouden, waarvan hierboven een snapshot staat, vernieuwd worden. Maar de fi- nankiëele kwestie spreekt ook een woordje mede. Intusschen doet men wat men kan en dat is tenminste reeds een loffelijke onderneming. Nadruk Verboden DOODGEREDEN. Te Eindhoven is Dinsdagnacht op het stationsemplacement een doode- lijk ongeluk gebeurd. De 49-jarige spoorwegarbeider C. Kouwenberg, bracht eenige papieren over van de goederenloods naar het stationsge- bouw, toen hij bij het oversteken van i de rails door een rangeerenden goe derentrein werd gegrepen. De man was op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen ach ter. BEKNELD GERAAKT. Te Wittem in Limburg is een on geluk gebeurd, dat aan den 23-ja- rigen P. het leven heeft gekost. De boerenknecht P. reed met een driespan voor een oogstwagen naar het veld. Op de Zwartebrug begon j een der paarden te steigeren, waar- door P. bekneld geraakte tusschen den wagen en de brugleuning. Met zeer zware kneuzingen is het slacht offer naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hij is overleden. o DOOR MELKWAGEN DOODGE REDEN. De 3-jarige W. v. Doorn te Rot terdam, die door een met een paard bespannen melkwagen in die plaats was overreden, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. AUTOBESTUURDER DOOR ZON VERBLIND. Op den Rijksstraatweg te Nieuwer- brug reed in de richting Bodegraven een personenauto, waarin drie adel borsten uit Den Helder waren geze ten, die op wieg waren naar Den Haag. De bestuurder, baron J. G. 1 v. Couten Piccaard Wieringa, zou 2 voor hem rijdende fietsers passeer en. Van de andere zijde kwam 'n vracht- j auto. Daar de bestuurder van de per sonenauto door de zon verblind werd, j kwam zijn wagen in botsing met den i vrachtwagen en kwam daarna terecht i tegen de pui van een woonhuis, welke i werd ingedrukt. Alleen de adelborst 1 J. S. Bouman kreeg snijwonden aan het gelaat, doch niet van ernstigen aard. o TIEN VOETBALLERS VERDRON KEN IN WEST-INDIË. Van Paramaribo vertrok een vlet met 14 jongelieden, die deel zouden nemen aan een voetbalwedstrijd, naar Nieuw-Amsterdam. Ter hoogte van Blauwgrond werden zij overvallen door een hevigen storm, zoodat de boot door een golfslag voor de helft met water werd gevuld. Alle opvaren den geraakten te water, waarvan er slechts vier konden worden gered, terwijl de overige tien jammerlijk ver dronken. MOORD MET VOORBEDACHTEN RADE. In ons vorig nummer berichtten wij het opvisschen van een lijk uit het Merwedekanaal onder Amsterdam en het vermoeden dat hierbij niet aan een ongeval, doch aan moord moest worden gedacht. De politie vond al spoedig termen om Harm Schuur, woonachtig in Utrecht, doch vertoe vende bij zijn ouders in Vaassen op de Veluwe, te arresteeren. De verdachte ontkende aanvankelijk hardnekkig, doch het bewijsmateriaal stapelde zich zoodanig op, dat, toen hem de bijl werd getoond, waarmede hij het slachtoffer de 21-jarige M. v. Hal uit Utrecht, had bewerkt, viel hij door den mand en bekende hij, het slacht offer met de bijl, die hij bij buren had weggenomen, in zijn woning in Utrecht te hebben vermoord. Hij heeft het slachtoffer in een bed- tijk gedaan, een auto gehuurd en het vervoerd, naar de plaats waar het lijk gevonden is, en het daar in het Mer wedekanaal geworpen. Uit het onder zoek is gebleken, dat de ongelukkige op dat oogenblik nog niet dood was. Aanleiding tot deze moord was de diefstal van een bedrag van f 150. De politie komt alle lof toe, dat zij in enkele dagen tijds, deze ver schrikkelijke misdaad heeft weten op te sporen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apel doorn geeft een ieder die goederen ter bewerking wenscht te geven aan Ververij en Stoomerij „De Lelie" te Apeldoorn in overweging, zich eerst tot zijn bureau om inlichtingen te wenden. VEILING WOUDRICHEM. Veiling van 26 Aug. William Duchesse 58, Keswick Godlin 3—5i/2, Reine Victoria 7—9, Pric. hoonen 35, Snijboonen 7—9, per kg.; Aardappelen 120—150 p. HL. IIAAGSCHE VEILING. Veiling van 26 Aug. Pruimen: Reine Claude Verte I 37— 52; II 23—35; Dubb. Witten I 31—35; II 1422; Abrikoos-pr. 30—34; Belle de Louvain A 1723; B 7—16; Reine Victoria A 14—18; B 9—14; II 6—9; alles per kilo. Peren: Clapp's Favorite A 1418; B 1214; G 611; Triumph de Vienne extra 18—24; I 12—17; II 6—11; Wil liam Duchesse 4.409.50; Bon Chré- tien William1 612; Dr. Jules Guyot A 10Ë-15; B 6-9; II 3.70-5.80; Dia mantperen 811; N.H. Suikerperen I 7.20—9.50; II 3.50—6.20; Beurré de Me rode 7.60—10.50; Damperen I 911; II 6—8; Rergemotten I 8.30—9.40; II 5—7.60; alles per kilo. Appels: Godlin Keswick A 8.'20— 10.50; B 6—7.60; Mank's Godlin I 12— 16; II 9—11; Transparant de Cronselles I 8-15; II 7-7.50; Tulpappel 113; II 7; Bloemextra 12,10—12.60; A 10.10 -11.80; B 5.60-9.60; II 5-5.80; alles per kilo. Diversen: Champignons 1 6486; II 20—48 ct. per kilo; Pfefferlingen 12— 15 ct. per chip; Boschbessen 60—72 ct. per chip. VEI LING Z ALTBOMMEL. Op de Woensdag gehouden veiling werd besteed voor: Deutsch Evein I 20—50, Belle de Louvain 1213, Reine Victoria 4—9, Amerikaansche Bramen 12—15 p. pond; Abrikozen 140 per 100 stuks; Net me loenen 5—10, Suikermeloenen 615, Ananasmeloenen 7—9, Kennemerland Meloen 810 per stuk; Tomaten A 22y2, Idem B 1 per pond; Beurré de Merode 712, Beurré Hardy 14, Bergamotperen 67Va, Bonne Louise 2325, Clapp's Favorite 10—21, Dik- stelen 4—7, Doctor Julius Guillot 10— 20, Fransche Wijnperen 6—13, Fon dant de Tayron 7—8, Ha verperen 3 —61/2, Jutteperen 910, Knolperen 6 7, Spekperen 4—61/2, Triumph de Vienne 1318, William Duchesse 5 10, Cellini 6—8, Calville 7—10, Ga- mersche zuur 9—12, Keulsche Pardijs 4—51/2, Keswick 61/28V2, Manx Cod ling 51/211, Transparant de Cronsels 71/215, Staaksnijboonen 510, Staak- princessen 712 per kilo; Roode kool U/23, Savoijekool 12i/2, Bloemkool 25 per stuk; Andijvie 5060, Kropsla 100 per 100 stuks; Kroten 1 per bos, Pootuien 11/2 per kilo. VEILING DRUNEN. Veilingbericht van 27 Augustus, 1936. Charlemouskiè 516 ct. p. 'k.g. Kafappel 39 ct. p. k'.ig. Jellow Newton 310 ct. p. k.g. Erly Victorie 410 ct. p. k.g. Transperant 511 ct. p. k.g. Kerswick 310 ct. p. k.g. Witappel 410 ct. p. k.g. Dirkappel 38 ct. p. k.g. Orsohop 27 ct. p. k.g. Div. valappel 2 1/28 ct. p. k.g. Claps 1022 ct. p. k.g. Triomf de Viene 717 ct. p. k.g. Signeur d'Esper 713 ct. p. k.g. Beurré de Merode 511 ct. p. k.g. Beurré Beuker 613 ct. p. k.g. Haantjesperen 38 ct. p. k.g. Knolperen 36 ct. p. k.g. Beurré Six 610 ct. p. k.g. Durandeau 59 ct. p. k.g. V, Spekperen 37 ct. p. k.g. Snijboon 39 ct. p. k.g. Spekboon 33 1/2 ct. p. k.g. Pronkboon 1 1/23 ct. p. k.g. Stokprincessen 59 ct. p. k.g. Stokprincessen z. dr. 612 ct. c. k.g. Rentegevers 38 ct. p. k.g. Wagenaar 33 c. p. k.g. Boterboonen 34 ct. p. k.g. Tomaten 26 ct. p. k.g. Spinazie 27 ct. per kg. Postelijn 2—3 ct. per kg. Aardbeien 58—64 ct. per kg. Druiven 30—34 ct. per kg. Belle de Levain 20—30 ct. per kg. Reine Claude 2533 ct. per kg. Reine Victoria 13—19 ct. per kg. Blauwe pruimen 10—24 ct. per kg. Roode bessen 8—14 ct. per kg. Frambozen 16—22 ct. per kg. Juin 2—21/2 ct. per kg. Sjalotte 3—6 ct. per kg. Erwten 8—16 ct. per kg. Peulen 1519 ct. per kg. Bloemkool 1 1/27 ct. p. stuk. Roodekool 15 ct. p. stuk'. Wittekool 1—3 ct. p. stuk. Savoijekool 13 1/2 ct. p. stuk'. Spitskool 12 ct. p. stuk. Selderij 22 3/4 ct. p. stuk. Meloenen 320 ct. p. stuk. Andijvie 1/211/3 ct. p. stuk. Sla 1/21 1/4 ct. p. stuk. Seldery 1/33/4 ct. p. bos'. Peen 23 1/2 et. p. bos. Kroten 113/4 ct. p. bos!. Prij 59 ct. p. bos. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Boiniiieler waard. 52 16. VAN BABILONIEN-BROEK. Waer van dit Dorp zoogenaamd is gewerden is mij onbekend, Wilh. Heda verhaalt, dat omtrent het jaer 1124 Andreas de 25e Biscop van Uutregt an de Kerk van S. Trude gegeven heeft de 'kerk en Tienden van Aalburg, en zegt er bij: ,,quae et Babilonia". Dat is gelijk op de kant staat: Villa Aalburg dicta Babilonia, als oft Aal burg Babilonia was genaamt geweest, het welke nogtans zoo niet en is. Dit dorp werd al Babilonie broek ge naamt inde handveste van Aalbregt Grave van Holland gegeven an die van Heusden int jaer 1403. Het strekt zig na het Land van Altena en heeft Oostwaerts Genderen, Westwaerts Dus- sen, en Zuijdwaerts de oude Maze. In dit voorn. Dorp plag een man te woonen, hebbende veel' land en zand, maar alsoo de Dijken tussen Heus den en Workom 's winters doorliepen, en weijnig profijt van liet Land was te trekken, zoo plag hij dickmaels te s egg en komende binnen Heusden, dat hij ijmande al zajn Land en Zand wil de voor eeuwigh opdraagen, zoo hij hem wilde verseekeren twee hondert gn, jaerlijx zijn leven lang te geeven. Wanneer nu de Dijken werden be- slaagen, het Land in ord're gebragt, en dat het Land' begon profijt te geeven en. weer dig te zijn, zoo was de voorn, huijsman een man van groote midde len, en stervend liet hij' een eenige Dogter n,a;, dewelke d'aer na, verlooft zijnde an zekere Hamel int wederkee- ren van, Gorkom, alwaer zij om brui- loftsgoed te konpen geweest hadde, omtrent Veen verdronk, uut oorzaek dat het marktschip, waer op schipper was zekere Bolbaeken inde wandeling genaamt, omsloeg. De voorn.. Dogter is daer na noijt gevonden, maer men presumeert dat de huijsluijden het lighaam gevist en om hare klederen en silver werk te behouden, stillekens en heijmelijk be- graaven hebben. Nadat de voorn. Dogter verdronken was, zoo zijnder om "haer goed' en middelen bij haer nagelaaten, groote processen ontstaan en dat bijd'e Erf- egnaamen of Vrienden die haer be stonden in het 5 e of 6e lid. Van dit Dorp zegt Gouthoeve pag. 88, dat het toegekoomen heeft met Et- ten en Meeuwen ,an Jonker Philips van Leefdaal, dat ik nogtans ten aensien van Babilonien broek niet heb konnen vinden. 17. VAN HET DORP VEEN. Dit Dorp legt omtrent wat meer als een groot uur gaans van de Stad Heusden tegen over Poderoijen en Aalst, an de Maeskand' op en beneden den dijk hebbende west en noord- waerts het Land van Altena en an de ander zijde Wijk. Het voert in zijn wapen drie roode loopende Leeuwen in een geel veld. Omtrent het jaer 1192 heeft Johan nes de IVe van die Naam heere van Heusden nagelaaten dese drie zoomen: 1. Robbert zijn naasaat, 2. Wouter Spiering, 3. Willem met Toenaam van Veen. voerende niet 3' loopende roode Leeu wen maer een goud! rad! in een swart veld; wanneer nu dit geslagt uutgestor- ven is, en het waapen verandert, kan ik niet zeggen. Omtrent hef jaer 1320 heeft Jan de leste heer van Heusden an die van de voorn. Stad een schadeloose brief ge- passeert, waer bij hij haer verscheijde dingen tot onderpand stelt, en onder anderen ook het marktschip van Veen. Wat het Land aangaat, dat is zoo kleijagtigh niet, als wel de Dorpen van Wijk en Aalburg, daer omtrent langs den hoogen Maesdijk, maer meer zandagtig. Alhier plag den Heusd'ensen Tol ont- fangen te worden, en zijn nog Luijden dewelke geheugt gesien te hebben eenige vervalle rnueren van het Tol- huijs, dat aldaer opden Dijk plag te staan, en werd hu de voorn. Tol te Gorkom ontfangen en nog genaamt de Veensche of Heusdenscbe Tol'. Ao. 1504 lag eenig volk "van de Gelderschen op het Kasteel van Pode roijen tegen Veen over, en dese op zekere tijd! overkomende hebben int Land van Heusden hier en daer eenige kerken aengesteeken, en oo>k te Veen met den Toorn, maer d'aer na is de- selve weder opgebout, en hu binnen weijnig jaeren een Spitse opden toorn geset met een slaand uurwerk. (Wordt vervolgd). levering van DRUKWERKEN spoedig, nel en billp, door de FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10