KENNISGEVING FIRMA L. VEERMAN BOUWEN Plaatselijk Nieuws Telefoon 19 HEUSDEN Binnenland besmet wordt, wat o.a. kan plaats vin den, wanneer het behandelde zaad uit gespreid1 'wiord't op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordt in dezelfde zakken, waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe besmetting zijn. tVerder houde men zich strikt aan tie opgegeven hoeveelheid van de ontsmet tingsstof en ook van de aan te wen den hoeveelheden vloeistof. De teleurstellingen, die, niettegen staande ontsmet zaad1 is gebezigd, toch worden verkregen, moeten in hoofd zaak aan het niet juist toepassen van de voorschriften worden toegeschreven. Ontsmet telken jare al het zaaizaad, maar doe het goed! Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de Rijkslandbouwconsulenten. OUDENDIJK. Zaterdagavond (29 Aug.) hoopt :het fanfarecorps 5,Kunst na Strijd", met medewerking van de mondaccordeon- vereen. o,Bravo" te Almkerk, een con cert te geven op de tent. Van beide corpsen is de heer P. G. v. d. Wiel al hier directeur. RIJSWIJK. Tengevolge van het heerschen der mazelen onder de kinderen, is de Bijz. school alhier deze week geslo ten moeten worden. In aansluiting :op het P.T.T. station alhier, is onder no. 13 ten hui ze van W. de Graaff te Uitwijk ge opend een Telefoon- en Telegraafsta tion, van waaruit dag en nacht gesprek ken kunnen worden gevoerd. Voorwaar een belangrijke verbetering voor deze plaats, aangezien tot dusver aldaar geen telefoon aanwezig was. RAAMSDONKSVEER. De heer D. Konings te Raams donk (dorp) slaagde voor het examen boekhouden van de Vereen, van Leer aren in de Handelswetenschappen. Dinsdag had op den rijksweg naar 'Keizersveer in de nabijheid van het Kruitmagazijn, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wagen van den expediteur Van Strien alhier doordat de chauffeur zich schul- dig maakte aan het zgn. snijden". Beide voertuigen werden flink bescha digd. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. De heer J. Leijten te Raamsdonk (dorp) werd met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd tot onderwijzer te Geertruidenberg. Een drietal werklui was tijdens den bouw van, een schuur voor den heer J. Verschuren te Raamsdonk, op een steiger werkzaam, toen deze stei ger plotseling brak en allen enkele meters omlaag stortten. Een hunner bleef bewusteloos liggen. De beide an deren bekwamen lichte verwondingen. SLEEUWIJK. T-* Op Zaterdag 29 Aug. a.s. hoopt de Oranjevereeniging alhier een kinder feest te houden op het terrein van den heer de Waal. Naar wij vernemen, zal 'savonds de Bazuin" van Gorinchem een concert geven. VEEN. Zaterdagavond werd door de muziekvereen. ,,Wilhelmina" vanaf de kiosk een concert gegeven, dat door een zeer groot publiek beluisterd werd. Zooals we dit gewoon zijn, werd het mooie programma keurig uitgevoerd. De bloempjesverkoop ten bate van de vereen., bracht f20.op. WERKENDAM. Het Oranjefeest op 1 en| 2 Sep tember alhier, beloofd een succes te worden. Op 1 September heeft er tractatie en optocht der schoolkinderen plaats, op verschillende plaatsen wordt er ge zamenlijk gezongen door de plm. 1009 schoolkinderen. B. en W. zullen vanaf het gemeentehuis een zanghulde in ont vangst nemen, terwijl de Burgemeester een korte toespraak zal houden. Des middags hebben er op het feest terrein achter de Molen volksspelen plaats, alsmede een gecostumeerde voet balwedstrijd tusschen de voetbalvereen. Nova en Koz. Boys. Het muziekcorps f,Kunst na Arbeid" te Biesbosch, zorgt voor het muzikale gedeelte. Nog zij vermeld, dat het feest met klokgelui wordt ingeluid, daarna wordt vanaf den toren der Ned. Herv. Kerk een passend concert gegeven o.a. vader- landsche liederen en koraaimuziek. Des avonds geeft een muziekcorps uit Raamsdonksveer een concert. De bezetting van plm. 40 man en een wel gekozen programma, garandeeren dat hiervan te genieten valt. Des morgens 2 September om 9.30 gaat een allegorische en reclame op tocht, opgeluisterd door het muziekcorps Kunst na Arbeid". Vele aardige groe pen lieten zich inschrijven. Ongeveer 200 personen zullen meedoen. Des middags 2 uur bereikt het Oran jefeest het hoogtepunt, dan treden op de DjigUiiten ruiter Kozakken, met hun on gel o flij'k e s tou tm o edig h ei d Deze Kozakken zijn officieren van de voormalige Wit-Russische ruiter-re- gimenten, welke zich na de revolutie vereenigden onder leiding van Hetmann Remeleff. Dit optreden alleen is een bezoek aan de feesten dubbel waard. Des avonds geeft het muziekcorps Crescendo" uit Sliedrecht, onder lei- I ding van den directeur Haanstra, een concert. Aangezien dit corps, evenals het corps uit Raamsdonksveer, speelt in de 'hoogste Eere-afdeeling, kan men er zeker van zijn, dat de muziekliefheb bers kunnen genieten. Een groot schitterend vuurwerk be sluit het feest. Er ;is dus een feest georganiseerd, dat veel afwisseling biedt, het is te hopen dat het weer voor hen, die prijs stellen op keurig uitgevoerd Druk- en Bindwerk wat zeer zeker hun eigen bedrijf ten goede zal komen Immers goed uitgevoerd Druk- en Bindwerk geeft cachet aan elke zaak Reeds velen kunnen het U uit ervaring bevestigen dat DRUK- EN BINDWERKEN door onze Firma uitgevoerd om het zoo maar eens te zeggen in een woord „AF" zijn. Wij zorgen er steeds voor door letter die stuk en verouderd is, naar de hel (grafische term) te laten ver huizen dat wij met onzen voorraad lettermateriaal „b ij b 1 ij v e n" om zoodoende steeds aan de gestelde eischen van onze Cliënten te kunnen blijven voldoen. Verouderde typen komen bij ons dus niet voor Indien U dus prijs stelt op onberispelijke uitvoering van DRUK- EN BINDWERKEN, laat deze dan door onze Firma uitvoeren. U zult er nimmer spijt van hebben. Wij zorgen voor spoedige afwerking en zeer bill ij ke prijsberekening. Indien U nog geen klant bent van onze zaak, mogen wij dan eens een proeforder voor U noteeren Aanbevelend meewerkt om *alles te doen slagen. Inschrijving der tenten voor het Oranjefeest. Cionsumptietent: P. v. Driel f 101.55; id. f 91.55D. v. d. Heuvel f60.70; id. t'61.50; D. Koman f 104.28; P. Bagger man f95.B. Damen 161.25.; J. Vriend (2 tenten) fill.—; C. de Keijzer Jzn. (2 Tenten) f210.11. Vischtent: Koman f 1B. Bagger man f5.10. Fruittent: T. den Hollander (met in begrip verkoop chocolade) f 15.B. M. de Heer f 14.52. IJscowagens: L. Maasdam f 11.50; id. f*15.60; J. v. d. Straaten f8.15; D. v. d. Heuvel f 17.10; id. f 14.50; M. 2 wa gens f34.66. WANNEER U BOUWT, DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. TOEWIJZINGEN VAN VARKENS EN KALVEREN EN TOEKENNNGEN VAN B1GGENMERKEN. Naar ons wordt medegedeeld ligt het in de bedoeling van den Minister van Landbouw en Visscherij de georgani- seerden. in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de toewijzingen van varkens en kalveren, alsmede van de toekenningen van biggenmerken, welke in hun district hebben plaats gevonden, opdat georganiseerde!!, die zich te kort gedaan achten, alvorens een bezwaarschrift in te dienen, zich ervan kunnen overtuigen, of hun bezwaren al of niet zijn gegrond. Derhalve zullen bij volgende toewij zingen van varkens en kalveren of toe kenningen van biggenmerken de vol ledige lijsten in elk district ter inzage komen te liggen en wel op zoodanige tijdstippen, dat van die inzage even tueel nog tijdig gebruik kan worden gemaakt bij het opstellen van bezwaar schriften. Van plaats en tijdstippen, waarop die inzage wordt verleend, zal tijdig worden kennis gegeven in de pers. o LET OP DEN COLORADOKEVER. Voor de laatste maal in dit seizoen vestigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van allen, die belang heb ben bij de aardappelteelt, er op, dat het noodzakelijk is ook in het laatst van Augustus en gedurende de maand September op de aanwezigheid van den Coloradokever te letten enals de aanwezigheid van dit insect vastgesteld ot vermoed wordt, daarvan onmiddellijk mededeeling te doen. Op dit oogenblik zou geen schade van beteekenis meer aan het aardappel loof veroorzaakt worden, maar voor de teelt van het volgend jaar zou het uiterst gevaarlijk zijn, i.ndien overle vende kevers in ons land onopgemerkt bleven. Deze toch zouden in den loop van September in den grond kruipen en daar den winter overblijven en zij* zouden het volgend voorjaar daaruit te voorschijn komen en dan hunne enor me aantallen eieren op het nieuwe aardappelgewas leggen. Het groote ge- Vaar van de aanwezigheid van een en kelen kever in het najaar is dus, dat men daarvan het volgende voorjaar een uitgebreide aantasting, zelfs op verschillende perceelen, kan venvach ten. Daar voorkomen beter is dan gene zen, moet voorkomen worden, dat ke vers in ons land onopgemerkt blijven en daar overwinteren. Iedereen, die zijn aardappelgewas nu nog eens be ziet en allen, die aardappels rooien, moeten er dus op letten of zij daarop de 1 cm lange-ovaalronde geelgekleurde kevers met 10 overlangsche zwarte stre pen op de dekschilden of wel de rood gekleurde larven met opgezwollen ach- teilijf vinden. Als dit het geval 'is of als zij meenen, dat zij den kever of de larve gevonden hebben, moeten zij onmiddellijk daarvan mededeeling doen ten gemeentehuize of bij een der amb tenaren van den Plantenziektenkundi gen Dienst, opdat onmiddellijk een on derzoek kan worden ingesteld en zoo noodig maatregelen kunnen worden ge nomen. het is zoo'n mooi rond gebouw en 't ligt zoo prachtig tegen de bergen aan met de zee er achter." „'Van buiten is het niets," hernam Guido, schouderophalend, „maar van binnen, als er een stierengevecht plaats heeft. O! toreador te zijn is het mooiste, wat er op de wereld is, 1 veel mooier dan smokkelaar. Denk eens, Benita; om tegenover een woe denden stier te staan, alleen met den 'mantel, de capa, in de eene hand en den degen in de andere. En dan heel kalm het beest af te wachten en het met één stoot af te maken, in -tbijhjn van duizenden... die om 't hardst den overwinnaar toejuichen. „Eerst dat verschrikkelijke oogen blik van spanning, als aller oogen op je igevestigd zijn en aller harten voor je kloppen, en dan... op eens het los barsten van al die vreugdekreten, i „De overwinning van den toreador moet heerlijk Zijn. Ik zou wel lust hebben om naar Spanje te gaan en het vak te leeren. O! als mijn naam dan eens beroemd zal zijn en ik lot de beste toreadors zal behooren, dan zal mijn vader wel weer trotsch op mij worden en dan zal Juanita wel be rouw hebben." De jonge man had met vuur ge sproken en de gloed in zijn oogen bewees de innige overtuiging zijner woorden. Benita keek met klimmende be wondering naar hem, maar plotseling werd beur hart treurig in haar. „In je leven, als toreador, zou geen plaats voor mij zijn," fluisterde ze. Hij nam haar in zijn armen en kuste haar en zei: „Toch wel, liefste. Ik zou een loge voor je nemen, een van de mooiste, heel boven aan; daar zou je geen last van de stof hebben en dan zit men het veiligst." „En denk je dan. dat ik veilig zou willen zijn, als jij in gevaar was. Guido?" „Jouw tegenwoordigheid zou mijn moed zeker versterken," vervolgde hij, zonder op haar woorden te letten. „Bij de quadrille, als de toreador met zijn staf binnenkomt om het publiék te begroeten zou ik enkel naar joh kij ken en een blik uit jouw oogen zou mijn hand vastheid geven. En als ik, alvorens mij in 't strijdperk te bege ven, mijn gebeden zou gaan offeren aan de Heilige Maagd je weet toch dat er bij elke arena, een kapel is met een Maria-beeld, waarvoor de toreadors nederknielen... dan zou ik aan jou denken... en jouw beeld zou met dat .der Heilige Schutsvrouwe versmelten tot één... en beschermd idoor u Ibeiden, zou ik ongedeerd uit den strijd komen. En, als na 't gevecht de edelste dames en de mooiste meisjes zich om mij zouden verdrin gen om mij hulde te bewijzen en ze mij zouden wenken met haar waaiers dan zou ik geen oog voor een van die allen hebben, doch enkel voor mijn Benita... mijn liefste!" Benita's hart klopte luide bij de voorspiegeling van zooveel zaligheid. „Zou je heusch toreador kunnen worden, Guido vroeg ze verteederd. Hij zweeg een poos en zei toen ,,'tls misschien wel wat laat. ik ben al bijna negentien.Mad re de Dion," viel hij zich zelf plotseling in de re de. „Ik moet soldaat worden." „O! ja, dat is waar. Daar spreekt vader Gaston ook wel eens van; alle jongens moeten dienen, is 'tniet Pas nog is Alfeo Benares weggegaan, hij is nu in Madrid en ziet den Koning eiken dag." „O! maar ik zou niet in 'tSpaan- sche leger dienen," viel Guido ter stond in. „Ik woon aan den anderen kant van de grenssteenen van Marca- dou, dat is Frankrijk. Het zou ver schrikkelijk zijn. Denk eens. Benita; ik zou voor drie jaar weg moeten." „Voor drie jaar herhaalde Benita, angstig. „Ja... in al dien tijd zou ik je niet kunnen zien en, als ik terug zou komen, zou je zéker al met een an der getrouwd zijn... en zou ik te oud zijn om nog «voor toreador opgeleid te worden." Blijkbaar wist hij niet wat erger zou zijn. „Voor mij hoef je niet bang te wezen; ik zou natuurlijk toch nooit met een ander trouwen." „Dat zeg je nu. maar drie jaar is een lange tijd." „Ik heb wel zestien jaar op je ge wacht," zei ze ernstig', „dus kan er nog wel drie jaar bij." „Maar ik zou veel liever toreador willen worden dan soldaat," riep hij driftig. „De Franschen zijn mij even vreemd als de Spanjaarden; ik ben een Bask; ik hoor niet tot Frank rijk. Ik wil niet ingelijfd worden in hun leger en een nummer zijn, meer niet." „Waarvoor doe je het dan „Ik moet mij opgeven, Benita. dat is de wet. Als ik het niet doe en ik ga naar Spanje, dan ben ik een deser teur en kan ik nooit meer in mijn land terugkomen." „Maar toch wel aan onzen kant der Pyreneeën, dat is ook het land der Basken." 11(1 „Het is heel moeilijk." zuchtte hij. „Marcos heeft al aan zijn dienstplicht voldaan. Hij is in het begin van het jaar teruggekomen." „Als jij zoo dik zoudt worden als hij, zou je zeker niet voor toreador geschikt zijn," spotte Benita. Guido lachte. „Marcos is lui en vadsig een echte Spanjaard en geen Bask, maar ik voel het bloed mijner voorvaderen in mij bruisen; ik ben niet geschikt voor soldaatje spe len; ik wil geen piou-piou zijn. zoo als ze 't noemen, met een verscho ten blauwe broeken een vaal roode jas, die door, ik weet niet hoeveel, anderen gedragen zijn. Het pak van een toreador is schitterend," zei hij, enthusiast. „Geheel van paars fluweel met goud galon en gouden balletjes om den Figaro heen. Ha! Benita. als !je mij zoo eens zag. zou je dan niet Itrotsch op mij zijn „Misschien wel. maar Guido... je moet er niet boos om worden... maar ik geloof toch. dat het beter zou zijn je plicht te doen. Vader Gaston heeft heel veel gereisd in Spanje en irt Frankrijk en zelfs in Zuid-Amerika» waar zooveel Basken zijn... en hij Zegt altijd, dat de Basken de wetten moe ten volgen van het land, waarin zij wonen." „Dat weet ik wel en daarom aarzel ik nog; als 't dat niet was, dan zou ik nu terstond terugkeeren en naar San Sebastian of Tarragona of Cor dova of Barcelona of Toledo gaan, waar de beste arena's zijn.'' „Hoe weet je dat alles zoo ?e lijkt wel Père Gaston," merkte Be nita met bewonderende verbazing op. „Ik heb 't gelezen en ik heb ook al verscheiden stierengevechten ge zien; verleden jaar nog bij Bayonne. dat was schitterend; echt volgens den ouden stijl, met Don Tancredo er bij. Voor het eerst werd het weer toe gestaan; jaren lang was 't verboden." „Wat De stierengevechten Maar die worden toch altijd gehouden; den eersten Mei zal er een in Fontarabie plaats hebben, dat heb ik toevallig gehoord; die dag is gunstig voor de smokkelaars, omdat al de carabinero's dan op 'tvolk letten." „Weet je niet, wie Don Tancredo is?" vroeg Guido, zonder te luisteren na,ar hetgeen zij van de smokkelaars zei. i (Wordt vervolgd). 0 II3HS WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKEN I N G VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL. TE ONTBIEDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6