Voetbalsport Veilhighei icliten Binnenlandsch weekoverzicht een paar agenten, ter plaatse arriveer den. Ook zij wilden deze lieden kalmee- ren .hetgeen echter niet gelukte. o KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Boerderij afgebrand. Zaterdagmiddag om half twee was 'het gezin van den landbouwer J. R. Kiejn Wassink te Harfse onder Gorssel juist aan den maaitijd begonnen, toen men de kinderen, die bij een hooimijt hadden zitten spelen, plotseling zag1 wegloop en, Toen men ging kijken, zag men de mijt in volle vlam staan. In zeer korten tijd sloeg het vuur over op vijf hooi- en zaadbergen en de groote wa- genfoods, die rond de boerderij ston den. Onmiddellijk waarschuwde men telegrafisch de brandweer te Zutfen, die met een motorspuit en een mate ria al wagen uitrukte. Toen zij de plaats des onheils had bereikt, stond de geheele boerderij, die met riet was gedekt, in lichterlaaie. Niets kon worden gered. Alles was ver zekerd. Men vermoedt, dat de brand is ont staan, door het spelen met vuur door de kinderen. Schuur verwoest. Te Aalsmeer is Zaterdagmiddag", doordat kinderen met vuur speelden, in een groote landbouwschuur op het erf van den heer A. B. brand ontstaan. De schuur brandde tot den grond J;oe at. De schade, welke eenige duizenden guldens bedraagt, wordt door verze kering gedekt. o KASTEKORT. Bij 's lands kas te Soemenep is een kastekort geconstateerd van f 6000 seint Aneta. De algemeene ontvanger, de heer S., is geschorst o ONGELUK BIJ MOTORRACES. Aneta seint uit BandoengTijdens de training voor de motorraces is Zaterdag op de racebaan Tegallega de nieuweling Almerood uit Malang uit een bocht ge vlogen en tegen een betonnen paal ge botst. Hij werd van zijn motor geslingerd en bleef 25 Meter verder liggen en was op slag dood. BOERENWONING AFGEBRAND. Te Herpen bij Oss is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van P. van Houtert. Daar de brandweer niet over water beschikte, is het perceel tot den grond toe afgebrand. De inboedel ging verloren en eenig vee kwam om. Een kind kon op het laatste oogenblik worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. o TWEE AGENTEN AANGESCHOTEN. Een Menadoneesche employé van de landbouwonderneming Glen Falloch te Benjewangi schoot des avonds tijdens een varkensjacht bij vergissing twee agenten van de cultuurpolitie aan. Beide agenten werden gewond naar het ziekenhuis te Krikilan vervoerd, seint Aneta. o NEDERLANDER IN TUNIS GEDOOD. Zondagochtend is de 42-jarige machinist E. Monster van de Prins Hendrikkade te Sliedrecht, werkzaam voor de N.V. L Volkers Bagger Mij. te Sliedrecht bij de havenwerken te Bizerte in Tunis, bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinde ren achter. o KOELIE DOODGESCHOTEN. Een Europeesche jager, die op jacht was in het bosch te Siliragoeng, posteerde zich 48 meter van een maisveld. Hij hoorde geritsel en sommeerde. Aangezien op zijn sommatie geen antwoord kwam, schoot hij. Een koelie, die een juk met houtskool droeg, werd gedood. o TWEE KINDEREN IN ZEE VER- DRONKEN TE NOORDWIJK. Door den opkomenden vloed verrast. Machteloos zagen de ouders het vreeselijke ge beuren Zondagmiddag zijn tijdens 't baden op het stille strand te Noordwijk nabij het radiostation „Nora" twee ongeveer 15- jarige kinderen, de meisjes Verhoef en Appelman, resp. uit Nieuw-Vennep en Haarlemmermeer, die met hun ouders een dagje uit waren, door den snelopkomenden vloed verrast en verdronken, de kinderen bevonden zich ter hoogte van een zand bank en toen zij terug wilden keeren was het water inmiddels zoo diep geworden, dat zij onder de oppervlakte verdwenen Het ongeluk gebeurde voor de oogen van de ouders, die machteloos waren om hulp te bieden. Een der meisjes spoelde on middellijk aan, doch kunstmatige adem haling, toegepast door leden van de Noord wijksche reddingsbrigade, die daarbij met zuurstofapparaten werkten en door twee doktoren uit Noordwijkerhout, mocht niet meer baten. Het andere slachtoffer is eenigen tijd later naar het strand gedre ven. De levensgeesten waren echter reeds geweken. De lijkjes zijn naar de Gemeente Be graafplaats te Noordwijk overgebracht. Zooals te begrijpen is, verwekte het zoo tragische ongeluk groote opschudding on der de badgasten. o DAME MISHANDELD. In de duinen aan den Pompstationsweg te Scheveningen is ter hoogte van de spoorbaan een dame uit Delft door een onbekend gebleven man mishandeld. Terwijl de dame zat te lezen, heeft deze man, zonder dat zij eenige oorzaak kon opgeven, haar op het hoofd geslagen. De mishandelde had verscheidene ver wondingen en werd door een toevallig passeerenden automobilist naar hetnabij- zijnde ziekenhuis aan den Tapijtweg ge bracht. o LANDDAG DER A.-R. PARTIJ. Zaterdag werd in het Liesbosch onder Princenbage de Provinciale Brabantsche Landdag gehouden van de A. R. Partij. De heer Schouten, voorzitter van het provinciaal comité, wethouder der ge meente Andel, sprak een woord van wel kom. Besloten werd telegrammen van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en aan Dr. H. Colijn. Vervolgens wees de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, op de steeds groo ter wordende onrust in de wereld, op den burgeroorlog in Spanje, waarin hij ziet een strijd tusschen vleesch en geest. Steeds grooter strijd ontstaat tusschen hen die willen leven volgens de Schrift en hen, die willen leven uit eigen kracht en mogendheid. Kortom, het is een kamp van ongeloof en revolutie tegen het Christelijk geloof, waarbij de heele wereld betrokken is. Ondertusschen is Nederland nog bij zonder begenadigd, ofschoon ook onze natie met tal van moeilijkheden heeft te kampen. Gelukkig is echter ons land nog gebleven buiten de worstelingelders werd geheel het geestelijk leven gebracht onder den knoet van den alleen-heerscher. Volgens spr. is de onrust van deze wereld te wijten door het inslaan van den weg van het menschelijk humanisme, dat èn conservatief èn excessief kan zijn. De toestand van ons land is echter érnstig duizenden hebben hun beginselen vaarwel gezegd en zijn in handen geval len van links en rechts-revolutionnairen. En hier ontstaat het gevaar, waaraan ten gronde ging het conservatief liberalisme met haar leuze van „Verdeel en heersch." In de zuidelijke gewesten is de strijd tegen of voor devaluatie aanmerkelijk ver anderd, daar in België schijn en werke lijkheid ernstig verschillen. Wij hebben, als A. R., de taak om op de beproefde grondbeginselen voort te gaan en wel in het besef, dat zij, die in angstige tijden de wegen Gods willen gaan, door Hem zullen gezegend worden. Hierna sprak ds. J. Fokkema, Herv. pred. uit Amsterdam, een slotwoord. Het Bestuur is U bij voorbaat zeer erkentelijk voor Uw bijdrage. Het Bestuur, Mr. C. W. van Ommeren, Voorzitter. A. M. de Roon, Secretaris. A. de Haan, Lid. Heusden, September 1936. ÏIEUSDEN. Zondag j 1. speelde Juliana I een vriendschappelijke wedstrijd thuis tegen Vlijmen I. Deze wedstrijd werd door Juliana met 4 2 gewonnen. SPRANG. J.l. Zaterdag speelde N.E.O. I een voetbalmatch tegen Good Luck te Raamsdonksveer. Deze wedstrijd werd met 10 gewonnen door N.E.O. Op eigen terrein speelde Zaterdag middag S.D.O. alhier een voetbalwedstrijd tegen Stormvogels uit Woudrichem Eind stand 10 in het voordeel van Stormvogels Zaterdagmiddag-competitie B.V.B. Afdeeling I. De stand der clubs op de ranglijst na 22 Aug. is Sprang 15 41 2 2 45—23 24 Spr. Boys 43 9 2 2 34—47 20 Aalburg 46 9 3 4 40-23 21 Woudrichem 15 6 5 4 45-25 17 Veen 45 6 3 6 25—26 15 Good Luck 14 5 3 6 19—24 13 Nova 16 6 1 9 43—37 43 Koz. Boys 16 5 2 9 28—35 12 Wijk. 17 4 3 10 25-49 11 Vrijh. Boys 15 2 2 41 20-53 6 Afdeeling II. De stand is hier Woudrichem II 40 40 0 0 Nova II 40 6 4 3 Andel I 41 6 4 4 Heusd. Boys I 41 4 0 7 Well I 42 4 0 8 Zuilichem I 9 4 0 5 Koz. Boys II 41 2 0 9 36-2 27-36 21—22 10—47 20 43 13 8 8 6 4 INGEZONDEN Aan de Oud-leerlingen der Nuts- avondteekenschool te Heusden. Zooals U waarschijnlijk bekend zal z'ijn, zal het 25-jarig bestaan der Tee- kenschool alhier op Zaterdag 26 Sep tember a.s., eenigszins feestelijk her dacht worden. Gedurende een kwart eeuw heeft deze onderwijsinrichting bewezen voor Heusden en omgeving van groot nut te zijn. Honderden jongelieden heb ben hun theoretische bekwaamheid grootencleels aan haar te danken, ter wijl zeer vele harer leerlingen een vooraanstaande plaats in de maat schappij innemen. Ook (jij I hebt Uwe positie slechts kunnen verwer ven mede door het onderwijs op de Teekensthool genoten. De school heeft de laatste jaren door de werkeloosheid in minder gunstige omstandigheden verkeerd. Toch blijven Bestuur en leeraren ijve rig verder werken om de jongelieden flink te onderleggen, opdat zij krach tig komen te staan in den moei lijken bestaansstrijd. Het Bestuur van het Departement Heusden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen," waarvan de Tee- kenschool een instelling is, is van meening, dat bij het 25-jarig bestaan de groote beteekenis dezer school nog eens duidelijk in het licht gesteld dient te worden. Het hoopt, dat de feestelijke herdenking tegelijk een sprekende propaganda zal Zijn. De be doeling is, dat aan den feestavond zal worden deelgenomen door oud-leer lingen, leerlingen en zij, die zich op de dagen van aangifte in deze maand voor het eerst als leerling opgeven. Teneinde de uitgaven, noodig ter viering dezer herdenking te kunnen dekken, doet het Bestuur der Tee- kenschool een beroep op Uwe wel willendheid en Uw medeleven. Als blijk van wat de Teekenschool een maal voor U geweest is, zult Gij- ze ker bereid zijn een bijdrage te ver- leenen. Gij steunt daarmede de school in haar streven en legt tevens getui genis af van Uw dank voor het geno ten onderwijs. Gaarne wordt Uw storting of over schrijving tegemoet gezien op het gi ronummer 187228 van den Heer W In afd. II is de strijd om de bovenste plaats beslist ten gunste van Woudrichem II, dat de fraaie prestatie leverde om ongeslagen te blijven. In afd. I gaat de strijd nu tusschen de twee Sprangsche clubs, doch zal deze wel ten gunste van Sprang beslist wor den, temeer waar de Boys Zaterdag van Woudrichem verloren en Sprang van Devo won. Beiden moeten elkaar nog eenmaal ontmoeten. VEILING GORINCIIEM. 34 Augustus. Aan de veilingvereen. „G. en 0." jesteedde men voorClapps Favorite I 4749; id. II 4416; Zilverlingen 40 12; id. II 6—8; Diamantperen 40 43; id. II 79; Kroet 2 -3; Zoete Tloemee 9—41; id. II 6—8; Keswick -10; id. II 57; Kafappelen 812; id. II 68; Fijne Hemdjes 911 id. I 7 - 8 moesappel 79 stoofperen Williams 79 Beurree 6—8 Pruimen Reine Victoria 19 ct.alles per K.G. Bloemkool 4546 id. II 812 id. Ill 68 groene komkommers 1 id. gele 44 x/2perziken 45; meloenen 1046 alles per stuk. Andijvie 4.00 4.75kropsla 4 504.90 per 100 st. Roode kool 1.401.60 savoye kool f 4.50 2 00 aardappelen 2.202.70 per 100 K.G.spinazie 3—5; postelein 341/2 augurken klein 4521 id. grootere 842; id. bommen 4 3; snijboonen -10; princessen 1113; dubbele princessen 6 8; tomaten 3 -5; blauwe pruimen 2022 alles per K.G. Kroten 1.001.85; peen 3.504 50; rabarber 4.001.50 selderie f3,00; peterselie f2.00 per 100 bos. VEILING ZALTBOMMEL, Op die Maandag gehouden veiling werd besteed voor: Deutsch Evern 20—42, Reine Victoria 5i/29, Amerikaansche Bramen 13 per pond; Netmetoenen 3—10, Suikerme loenen 612, Kennemerland Meloen. 7 —8 per stuk; Tomaten A 11/2' per pond; Beurré de Merode 10—11, Bergamot peren 61/2—8, Clapp's Favorite 15—22, Dikstelen 57y2, Doctor Julius Guiiliot 811, Jutteperen 22, Knolperen 56, Triumph de Vienne 1521, Williams Duchesse 6—9, Bramley Seedling 5 71/2, Cellini 6—13, Charle Mowskil 11— 13, Gravesteiners 1113, KeulschePar- dijs 78, Manx Codling 8—12, Tranpa- rant de Cronsels 513; Augurken 5y2 11 per kilo; Witte komkommers 1 per stuk; Stam snijboon en 58 per kilo; Staakprincessen 4—9y2 per kilo; Roode- kobl1 23, Savoijekool iy2—3, Witte- kool 2—3, Bloemkool ly2—6 per stuk; Andijvie 50, Kropsla 50—100 per 100 stuks; Piootuien 1 per kilo. Nederland viert een oudcrwet- schen Koninginnedag. Van Vliet wereldkampioen. Schit terende prestatie van Dr. Euwe. Den Haag heeft een eigen vliegveld gekregen. De kwestie der vier uit Duitschland uitge wezen Nederlanders. Demon stratie met de krukaslooze mo tor in Voorburg. Nederland heeft zich weer opge maakt om den verjaardag van onze geliefde vorstinne in vollen luister te herdenken. In volle blijheid dit maal, want het leven wierp niet. zoo- alsi vorige jaren, een donkere scha duw op dit groote gebeuren. Het is dan ,ook weer een echte ou- derwetsche Koninginnedag geworden, dank zij het initiatief van de verschil lende Comité's voor Volksfeesten en de medewerking van de militairen en... het weer. Donker zijn deze tijden. Maar juist -aopjOA a to o cd tot taq tg out luotcep ning strekken, dat wij dezen Vreugde dag ditmaal volkomen onbevangen hebben kunnen herdenken. Geen dis sonant werd er vernomen. Moge dit nog vele jaren zoo blijven dit zal zeker de wensch zijn van allen, die het met Nederland en Oranje goed meenen. Toch moet ons nog een ding van het hart, en dat is het volgende Vooral in onze groote steden ziet men het rood-wit-blauw nog veel en veel te weinig aan de huizen der particulieren wapperen. Niet, omdat de Nederlander onverschillig tegen over zijn nationale feestdagen staat wij weten wel beter! Neen, de kwes tie is 'zoo, dat onze landgenooten over het algemeen geen vlaggenbe- zitters zijn. Dat is jammer. Velen we ten niet, welk een aardigen indruk een stad maakt, die in een vlaggenzee herschapen is. In het buitenland in Berlijn, tijdens de Olympische Spe len, hebben wij dit kort geleden nog kunnen waarnemen. En werkelijk, on ze mooie nationale vlag, in niet te groote afmetingen is heden ten dage niet duur en ligt volkomen in het be reik van onze, in deze tijden dik wijls helaas niet', al te welgevulde portemonnaie. Laten alle Nederlan ders dus tegenover zichzelf de belof te afleggen, cLat het volgend jaar ook aan hun huis onze driekleur zal wap peren. Zelf zullen zij daar het meeste genoegen van hebben, om van den goeden indruk, die dit op de vele in de maand Augustus in ons land ver blijvende vreemdelingen zou maken, nog maar niet eens te spreken. Nog een reden heeft Nederland, om zich te verheugen. Wij Zijn weer een wereldkampioen rijker en wel Arie van Vliet. Men zal zich herinne ren, dat 'Van Vliet onlangs bij de Olympische wielerwedstrijden te Ber lijn, zich tevreden moest stellen met de tweede plaats, waarover nog al het een en ander te doen is geweest, zulks in verband met het geval Mer- kens. Gaarne zou Van Vliet revanche hebben gereden tegen den Duitscher om den wereldtitel, maar dit was on mogelijk, wijl Merkens intusschen reeds1 beroepsrenner is geworden. Te er wel naar uit, dat Berlijn geneigd is, de zaak met wat meer welwil lendheid dan zich aanvankelijk liet aanzien, te behandelen. De vier land genooten, wien het gevaar dreigt het slachtoffer te worden van een mee- ningsverschil tusschen de beide re geeringen, vertoeven nog steeds in de Duitsche hoofdstad, nadat de termijn, waarbinnen zij Duitschland moeten v erlaten, reeds eenige malen verlengd werd. Laten wij hopen, dat deze ter mijn ten slotte tot „levenslang" wordt verlengd en dat tusschen Den Haag en Berlijn de goede verstandhouding worde hersteld, die in den loop der jaren in het verkeer tusschen de sta ten spreekwoordelijk is geworden. Voorburg is in de afgeloopen week getuige geweest van een demonstratie met de krukaslooze motor, een uit vinding van clen lieer Gisolf. Daarbij is de deugdelijkheid bewezen van het principe, aangezien het mechaniek voortreffelijk welkte. Maar nog een andere pijl had de heer Gisolf op Zijn boog. Men weet, clat het niet mogelijk is vliegtuigmo toren op groote hoogten, waar de lucht veel dunner is!, dezelfde kracht te laten ontwikkelen als in lager re gionen. De Nederlandsche uitvinder schijnt nu ook voor dit probleem een oplossing gevonden te hebben. Naar wij hopen zullen deze twee ongetwijfeld zeer interessante uitvin dingen spoedig aan de praktijk wor den getoetst. (Nadruk Verboden). Vergadering van den Raad der ge meente DE WERKEN EN SLELU- WIJK, op Vrijdag 23 Augustus, des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer A. Knoot. Afwezig de heer Ippel, als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en vastgesteld. Verzoek van de Provinciale afdee ling van het Groene Kruis, om evenals vorig jaar, een subsidie van f 10.— te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, deze subsidie wederom toe te kennen. Circulaire, waarin wordt aangedron gen op wijziging van art. 39 lid 6 der bouwverordening, in verband met de drinkwatervoorziening n.I. het ge bruik van looden buizen. Deze mogen in het vervolg alleen, gebruikt worden, als ze behoorlijk vertind zijn. Besloten wordt de verlangde wijzi ging aan te brengen. Schrijven van de afdeeling Giessen- dam van de Vereeniging van Koffie huishouders, waarin wordt aangedron gen op afschaffing of verlaging van do belasting op de biljarts. De Voorzitter deelt mede, dat het vorig jaar eenzelfde verzoek is inge komen en toen was besloten een ver laging van 2/3 toe te passen voor do personeele belasting, wat evenwel niet werd goedgekeurd door de Kroon, zoo- Zürich vormde Van Vliet intusschen dat slechts een verlaging van 1 /3 ma- een klasse op zichzelf en met zijn be- gelijk was, Spr. wil de raad in de haald wereldkampioenschap heeft hij de Nederlandsche sport een ygrooten dienst bewezen. Nu wij toch het onderwerp ,,sport en spel" hebben aangeroerd, mogen gelegenheid stellen, naar aanleiding van dit adres, een voorstel te doen. De heer Koppers wil er in de eerste plaats op wijzen, dat al wat hier bin- wij niet vergeten, nog even aan de ne 11 komt, op ongezegeld papier is ge- prestaties van Dr. Euwe te herinne- j steld. Hierdoor wordt de zegelwet ont ren, die Zijn vacantie al schakend, j doken en bovendien kan de raad, wijl eerst te Zandvoort en daarna te Not- i er een gunst in gevraagd wordt, er geen tingham, heeft doorgebracht. In de beslissing in nemen, dergelijke adressen! afgeloopen week is het laatste tour- j behooren dus feitelijk voor kennisge noom waaraan werd deelgenomen door de allersterkste meesters, be ëindigd. Euwe heeft het daar achter Botwinnik en Capablanca tot de der de plaats1 gebracht. Voor velen, die den wereldkampioen gaarne op de eerste plaats hadden zien eindigen, is dit een teleurstelling geweest, maar men vergeet maar al te dikwijls, wel ke bijzondere factoren bij dergelijke tournooien een woordje meespreken. Eén dag uit vorm Zijn en dat kan ook den besten schaakmeester over komen kan reeds' funest zijn. Ne derland mag idan ook zeer tevreden Zijn met zijn sehaakwereldkampioen, die het op alle tournooien steeds tot de hoogste plaatsen weet te brengen. Rieedsi tien jaren droomt Den Haag van een eigen vliegveld. Dieze droom is thans voor de ongeveer 500.000 Hagenaars: in vervulling gegaan. De residentie heeft Zaterdag een vlieg veld gekregen. Ypenburg heet het pronkjuweel, dat volledig is uitge rust met havengebouw, restaurant, nachtverlichting, enz. Nog een droom droomden de Hagenaars, een droom van internationale verbindingen. Van dezen droom zal echter wel niet veel komen. In Waalhaven en Schiphol bezit Nederland reeds twee uitsteken de internationale vliegvelden en dat is voor een betrekkelijk klein land reeds genoeg; Wel. kan Ypenburg in de toekomst een rol gaan spelen in het locale verkeer, waartoe ook be hoort het verkeer met plaatsen, die even over onze grenzen gelegen zijn. Voorloopigl is Ypenburg intusschen slechts een gewoon vliegveld voor sportvliegers. De kwestie der vier uit Duitsch land uitgewezen Nederlanders: is nog steeds niet geregeld, maar het ziet ving te worden aangenomen. De Voorzitter geeft toe, dat wat de heer Koppers zegt, volmaakt waar is, maar ieder raadslid' is vrij, een voorstel te doen, wat spr. dan ook naar aanlei ding van dit adres gezegd heeft. De heer Koppers merkt op, dat het adres op die manier langs een omweg dan toch in behandeling wordt geno men. De Voorzitter zegt, dat eenzelfde adres reeds vroeger behandeld is en toen de billijkheid van het verzoek al gemeen werd erkend, aangezien in de gemeente de zondagssluiting is inge voerd. Het adres is pas ingekomen, zoodat heit nog niet bij B. en W. in behandeling is geweest en. aangezien wijziging van de personeele belasting voor 1 Sept. moet geschieden, heeft spr. de raadsleden de gelegenheid wil len geven, hierover een voorstel in te dienen. De heer Sigmond acht het bezwaar-, lijk de toegestane vermindering yan 1/3 'der pers. belasting voor alle ver- lofslocaliteiten in te trekken en de af trek voor de biljarts te gaan verlagen, dan begaat men een onbillijkheid tegen over hen, die geen biljart hebben, kan voor deze laatsten de verlaging van 1/3 niet gehandhaafd blijven? De heer Koppers merkt op, dat dit niet mogelijk is, men kan slechts een van beiden dloen. Het is echter in het belang van allen, de belasting op de biljarts te verlagen. Deze bedraagt hier f 20.zoodat de belasting voor de betrokkenen met de opcenten komt op t'60.—Spr. zou willen voorstellen, de Knoop. Directeur der School te Heus den. 26—21 30-20 22—35

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2