Plaatselijk Hieaws Marktberichten HEUSDEN. Aan den onderlingen visch- wedstrijd bij de Heusdenscbe Hen- gelsportvereen. werd Zondag deelge nomen door 15 leden. De eerste prijs werd behaald door Joh. Verheijtweede door A. v. d. Oever; derde door Stefaan v. Eeu- wijk en vierde door Jac. Toethuis. In het liefdegesticht te Deven ter overleed de Eerw. Zuster Emc- rita, in de wereld mej. Berends, die hier in vroeger jaren in het liefde gesticht zich onledig hield met het verplegen van zieken en ouden van dagen en om haar goede kwaliteiten zeer gezien was. Zondagavond gaf de fanfare der H. Familie op de Vischmarkt alhier, onder leiding van den heer v. Helvoort uit Nieuwkuijk, een con cert mede ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Dit concert, begunstigt door mooi weer. trok veel publiek. Zooals bekend, was besloten het eigenlijke feest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, hier pas te vieren op Za terdag 12 September, zoodat 31 Au gustus zonder feestelijk vertoon zou verloopen. Een gedeelte der burgerij was het daarmede echter niet eens en ook de Oranjevereeniging voelde, dat de dag van 31 Augustus toch niet geheel en al onopgemerkt mocht voorbijgaan. In allerijl werd voor de Avonduren een lampionoptocht op touw gezet. Onze beide muziekgezel schappen werden direct bereid ge vonden daaraan mede te werken, per bulletin maakte de Oranjevereen. een en ander aan de ingezetenen bekend, met de uitnoodiging om tegen acht uur met lampion of vlag op de Visch markt aanwezig te zijn. Zeer velen gaven hieraan gevolg, zoodat het werkelijk een uitstekend geslaagde optocht werd. Allereerst begaf de stoet zich naar de woning van Burgemeester Wijs, die met zijn lechtgenoote op het bordes verscheen. De heer Carpay, voorzitter van de Oraryevereen. complimenteerde den Burgemeester, met den verjaardag van onze Vorstin. De Burgemeester dankte en besloot met een driewerf hoera op H. M. dat spontaan door het talrijke publiek werd overgenomen. Vervolgens ging het onder opge wekte marschmuziek door de ver schillende straten van ons stadje, waardoor er de feeststemming aardig werd ingebracht. De feestvreugde bereikte haar hoogtepunt direct na de ontbinding van den lichtstoet. Een groote me nigte had zich op de Vischmarkt ver zameld. De beide muziekcorpsen speelden marschmuziek en oud en jong hoslte om de muziektent heen. Het was weer Heusden zooals wij dat vroeger zoo dikwijls hebben me degemaakt. Ook in de icafé's was het een ge zellige drukte, en toen op een gege ven moment vele feestvrienden, waar onder een gedeelte van het Oranje- comité zich in hotel Concordia had den verzameld, was het de heer Van Herwaarden een van de oude garde, die het Oranje-comité, de heeren de |Mol en Vos dank zegde. De hoera's waren niet van de lucht, en nadat de hr. de Mol. den spreker met den kreet „Lang leve Driék" had dank gezegd, nam onze oud stadgenoot de heer Vos het woord die o.a. het volgende sprak: Heusdenaren. Ik twijfel er niet aan, of de woor den door Van Herwaarden zoo juist tot mij gericht zijn oprecht gemeend, ik ben hem daarvoor dan ook harte lijk dankbaar, hoewel ik zijn woor den niet geheel kan onderschrijven. Het is waar, dat ik het initiatief ge nomen heb, de gelegenheid te schep pen om vandaag van onze genegen heid jegens Oranje te getuigen, maar zonder medewerking van het 'Oranje- comité zou mij1 dit niet zijn gelukt. En wanneer ik dan op mijn beurt de Oranje-commissie daarvoor mijn dank betuig, wil ik dat doen in den per soon van den heer Kik, die, hoewel hij druk in zijn werkzaamheden zat op mijn verzoek spontaan zijn me dewerking verleende. Wat mij echter getroffen heeft is, dat wij vandaag hebben getoond, door eendrachtige samenwerking dit te be reiken, geen versnippering maar een heid. Laat ik de hoop uitspreken dat deze samenwerking ook na 31 Aug. in Heusden zal blijven bestaan, want zonder die samenwerking zullen de Heusdenaren ooit iets bereiken. Dub bel stemt het mij tot vreugde dat die eenheid juist op de jaardag van on ze geliefde Koningin zoo sterk tot uiting is gekomen, want niet genoeg kunnen wij onze liefde tot Oranje uitdragen. Wij leven in een bewogen tijd. Het monster Moskou strekt zijn klauw ook uit naar ons Konings huis, ons Volk en ons Vaderland. Om dit monster te vernietigen heb ben wij ook eenheid noodig en daar om is het noodig dat wij schouder aan schouder gaan staan rondom den troon van Oranje, en laten wij God bidden, dat hij Onze geliefde Konin gin, onze Prinses, Ons Volk en ons .Vaderland voor dat roode monster zal behoeden. Laat ik dan eindigen met den wensch dat wij spoedig zul len kunnen verklaren, „één is ons Volk van Nederland" en een driewerf hoera op onze geliefde Koningin. Spontaan werd hierna het Wilhel mus gezongen. Nog lang bleef men gezéllig bij een en trokken clubjes jongelui, hos send en zingend door Heusden. Geen enkele wanklank werd ver nomen, alles had een rustig en waar dig verloop. ANDEL. ALMKERK. GENDEREN. Hedenavond1 om half acht, zal ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin door de Chr. Muziek- en Zangvereeniging op het schoolterrein een concert gegeven worden. GAMEREN. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier niet onopgemerkt gepasseerd. Voor de ouden van dagen was een autotocht georganiseerd, wel ke op 31 Aug. zou plaats hebben. Ongeveer half twee 's middags ver trokken 9 luxe wagentjes, door be zitters daarvoor disponibel gesteld met 25 oudjies, waaronder een 4-tal vrouwen. Vol plezier werd de reis aanvaard. Van hier op 's-Bosch over Nijmegen en zoo verder een rond reisje. Hier en daar werd halt ge houden om een en ander te bezich tigen en den inwendigen mensch te versterken. De provisiekast was ruim voorzien met uitstekenden inhoud, zoodat er van gebrek geen sprake was. Ongeveer 9 uur maakte de muziek- vereeniging „Prinses Juliana" zich op om aan de grens van 'tdorp aan tie „Kluit" het gezelschap in ontvangst te nemen onder de mooie tonen der muziek. Gevolgd door honderden, klein en groot, waarvan velen voorzien wa ren van lampions en vlaggetjes ging de stoet, de muziek voorop, onmiddel lijk gevolgd door de auto's, 'tdorp in om aan de oude openb. school ontbonden te worden. Hier werd de uitstekend en aangename tocht na het Wilhelmuslied en een driewerf hoera op H. M. de Koningin op zeer vroolijke manier besloten. Het weer had zich ook best ge houden wat zeer veel aan zulk een een uitstapje bijdroeg. GIESSEN. KAATSHEUVEL. NEDERHEMERT. WIJK. RAAMSDONKSYEER. RIJSWIJK. SLEEUWIJK. SPRANG. VEEN. WOUDRICHEM. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin houdt de Oranjevereen. „Wilhelmina" te Oudendijk in deze gemeente op Za terdag 5 September a.s. aldaar een groot Oranjefeest met medewerking van de muziekvereenigingen „Kunst na Strijd" te Oudendijk en „Kunst en Vriendschap" te Woudrichem. Het programma van de feestelijk heden luidt als volgt: v.m. 8.30 uur: Opstellen van den optocht nabij de voormalige open bare school. 9 uur: vertrek van den historischen en allegorischen optocht voor rond gang door de gemeente. n.m. 2 uur: Ringrijderij met 2-wie- lige wagens voor heer en dame. 3 uur: Stoelendans voor ruiters. 3.30 uur: Ballonwedstrijd. 4 uur: Ringrijden met fietsen voor dames en heeren. 5.30 uur: Tonsteken voor jongens. 6 uur: Stoelendans voor dames. 7 uur: Hardloopen voor vrouwen met kinderwagens. 7.30 uur: Zakloopen voor mannen boven 50 jaar. 8 uur: Concert te geven door bo vengemelde mu zi ekver e eniginge n De feestelijkheden worden gehou den op een terrein van den heer Y. M. Kentie nabij de voormalige Open bare school te Oudendijk. De heer J. C. v. Hoven al hier is toegelaten als kweekeling met akte aan de bijzondere lagere school van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier. In den loop der vorige week werden aan de vischmarkt alhier aan gevoerd 22 zomerzalmen ad f 1, tot f 1.25 per pond, benevens 1 schotje ad f 0.90 per stuk. Besteed werd voor dikke aal 35 tot 40 oent; dunne aal 12 tot 15 cent; snoek 31 tot 36 cent; brasem 7x/2 IOV2 ct-l baars 1012 ct.; bliek 3x/2 tot 5 ct.; voorn 1/2 tot 2 cent; bot 20 tot 23 oent; alles per pond. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin werd voor de kinderen der bijzondere lage re school in deze gemeente een schoolfeestje georganiseerd, waarbij de kinderen wierden onthaald. Des morgens gingen zij in optocht door de gemeente. De monteur P. C. Hooglan der alhier had het ongeluk met zijn vingers bekneld te raken tusschen een motor, waardoor hem twee toppen van de vingers werden afgeknepen en hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De heer W. J. v. Beem alhier, is benoemd tot tijdelijk Hoofd der Openbare lagere school te Kedichem. J 21.— WAALWIJK. Toen de heer Jos. Pulles al hier 15 jaar geleden te Davos in Zwitserland vertoefde, deed hij een briefkaart op de bus met bestemming Waalwijk. Na nooit hier meer iets van gehoord te hebben, werd deze briefkaart, jX Zaterdag door de post netjes aan het adres te Waalwijk be steld. HERPT. Een, kraanwagen van de firma de Graaff uit Waalwijk, geraakte op den weg naar Heusden in een sloot, de chauffeur beliep geen letsel. Deze kraanwagen had even te voren een vrachtwagen uit een sloot gehol pen. Toen deze vrachtwagen in Waal wijk aankwam, miste men den kraan wagen, zoodat opnieuw de terugreis aanvaard moest worden, om den kraan - wagen op te sporen. SCHMIDT TREEDT AF ALS VOOR ZITTER DER R.S.A.P. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij hier vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid' van den Amster- damschen gemeenteraad en van de Prov. Staten van Noord-Holland', zijn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neerge legd. De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbestuur te zenden, waarin hij con stateert o.m. dat openlijk dient te wor den uitgesproken, dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tus schen het regime van Stalin en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er daarbij op, dat de verdediging ook zelfs van de gebrekkigste vormen van democra tie een levensbelang voor het prole tariaat is geworden, d!at elke dictatuur- gedachte moet worden bestreden en dat dientengevolge de clausules die be trekking hebben op de aanvaarding van de dictatuur van het proletariaat" uit de programma's van de R.S.A.P. die nen te worden geschrapt. Hij achtte deze afzwering en bestrijding van de dictatuur-gedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gruwelen in Rusland. Aange zien de heer Schmidt bleék, dat hier omtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond1, heeft hij zijn functie als voorzitter van de partij en als redactie-lid van ,,De Nieuwe Fak kel" neergelegd. o GEPANTSERDE SMOKKELAUTO. Gedurende den nacht kregen rijks ambtenaren contact met een gesmok- kelden pantserwagen, die bij H,oogeruts uit België over de grens was geko men. De beambten namen de auto on der vuur, doch de chauffeur trachtte te ontkomen. In de hoofdstraat te Gul pen, die opgebroken was, eindigde de roekelooze smokkelvaart. De bestuur der nam de beenen. De beambten na men de gepantserde auto, die groote hoeveelheden suiker en margarine be vatte, in beslag. De WelEerw. heer v. Duijkeren, Cand. t. d. H. Dienst en hulpprediker te Leeuwarden, die het beroep naar de Herv. Kerk alhier heeft aangenomen, hoopt Zondag 27 Sept. zijn intrede te doen, na des 's morgens bevestigd te zijn door Ds. Gerbrandy uit Leeuwarden. A.s. Donderdag om 8.30 uur n.m. wordt in het R. K. Vereenigingslokaal een vergadering belegd, waartoe dringend wordt uitgenoodigd de R. K. Middenstand. De heer J. van Driel, directeur van het R. K. Middenstandsbureau houdt alsdan een korte inleiding, waarna behandeld worden de statuten voor de afdeeling vervolgens wordt een definitief bestuur gekozen en de contributie vastgesteld. In de vergadering der R. K. Fanfare werd o. m. de winteractie besproken. Afgezien werd voorloopig om een bazar of Vlaamsche kermis te houden. Minstens twee winteruitvoeringen zullen worden gegeven met medewerking van de R. K. Tooneelvereeniging. Gepoogd zal worden een tooneelwedstrijd te organiseeren waarvoor medailles en geldpryzen worden beschikbaar gesteld. De belangrijke restauratie aan den toren der R. K. Kerk alhier is bij onder handsche aanbesteding door den architect, den heer H. Baaijens, opgedragen aan onze stadgenooten de aannemersfirma der Gebrs. Danker?. Tot kweekelinge met acte aan de Chr. school alhier is toegelaten mej. KI. de Lorm uit Giessen. Een dochtertje van P. de Fijter alhier werd op den Maasdijk door een luxe auto aangereden. De kleine bekwam een ernstige hoofdwonde, zoodat direct geneeskundige hulp noodig as. Door de varkensverzekering „Aller Belang" is besloten, dat wegens het heerschen der besmettelijke ziekte onder de varkens voorloopig geen varkens ter verzekering worden aangenomen. WegeDS bijzondere omstandigheden, heeft het bestuur der Oranjevereeniging alhier, in de vergadering van Zaterdag j 1 besloten, het Oranjefeest niet op 9, doch dit op 8 Sept. te doen plaats vinden. Tot predikant der Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. A. G. Oosterhuis te Daarle. Voor de Etalage-westrijd van. Es- solube, verwierf de rijwielhandelaar H. Elshout alhier, de le prijs. Zondagmiddag te circa l uur had de ongeveer 40-jarige A. v. Berkel het ongeluk van den zoldertrap te vallen, Ongelukkigerwijze kwam hij met zijn ring achter een spijker terecht met als gevolg dat zijn wijsvinger bij het tweede lid werd afgesneden. Toen hij zijn hand opendeed, viel die eene helft van zijn vinger voor zijn voeten neer. Dokter Smals verleende eerste hulp, Zaterdagavond j 1. had de verloting ten bate der muziekvereeniging „Concor dia" alhier plaats in de muziektent aan het veer. De uitslag is als volgtno 588, heerenrijwiel no 661, een man doline no. 742, een zaag; no. 592, een klein doosje zeep; no. 184, een bloem pot no. 580, een doos banketno. 723, een hamer; no. 329, een handdoekrekje no. 237, een schoorsteenkleedno. 65, een boor no. 525, een groote doos zeep no. 465, een schemerlamp; no. 176, een troostprijs. Door de afdeeling Nederhemert van de Geldermalsensche eiermijn werden in de afgeloopen week 952 stuks aan gevoerd. De prijzen waren als volgt Wit Extra f 3.20 A f 3.00 B f 2 90; C f 2.80 Hen f 2 60 Bruin Extra f 3.30A f 3.10B f 3.00alles per 100 stuks. Naar wij vernemen, zullen de fanfare „Concordia", onder leiding van den heer B. Roza uit Wijk, en de gem. zangvereen. „De Vervulde Wensch onder leiding van den heer H. A. Rünge te Zaltbommel, bunne medewerking verleenen aan het Oranjefeest te Aalst Het tuinfeest met openluchtbazar, georganiseerd door de fanfare „Concor dia" alhier, heeft naar we vernemen ruim f 400.vrij geld opgebracht. Zaterdagavond gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" een concert ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het concert werd begun stigd door zeer fraai zomerweer en door een talrijk publiek beluisterd. De Capitulantenraad te Den Haag heeft in zijn vergadering van 15 Aug. j.l. de marechaussee L. van Keulen alhier aangewezen voor de vervulling van de betrekking van Rijkswerkman bij de Rijks kleedingmagazijnen te Woerden. Het echtpaar J. Hommers— Mesch, wonende aan de Julianalaan alhier, hoopt op Woensdag 9 Sept. a.s. zijn 50 jarige echtvereeniging te herdenken. De heer F. W. Delleman, wacht meester bij de marechaussee alhier, wordt met ingang van 5 Sept. a.s. voor den tijd van 2 maanden overgeplaatst naar Apeldoorn. Als onderwijzeres aan de Bijzondere lagere school is toegelaten mej. E. Benk- huyzen uit Andel. De heer J. v. d. Assem alhier, werkzaam bij de Rijkstelegraaf, is over geplaatst naar Gorinchem. J.l. Maandag werd door de Sprangsche schooljeugd op zeer gezellige wijze den verjaardag van H. M. de Koningin gevierd, 's Morgens werd een kinder optocht gehouden, waarbij deze met prach tige groepen uitkwamen, zoodat de jury bij de toekenning der prijzen geen ge makkelijke taak had. 's Middags werden op een terrein aan het Zandvliet kinder spelen gehouden, hetgeen ook veel belang stelling trok. Na het zingen van enkele coupletten van het Wilhelmus, werden de kinderen door Burgemeester Smit toe gesproken. Het was, zoowel voor de kinderen als ouders, een echte zonnige Oranje dag. A.s. Donderdagavond hoopt de Ger. Mannen vereen., onder leiding van Ds. Hagen, in vergadering bijeen te komen. Zondagmiddag waren een paar dames een roeitochtje wezen maken. Toen zij bij de aanlegplaats de boot wilden verlaten, kwam deze te kantelen, met gevolg, dat beiden te water geraakten en in de diepte verdwenen. Ijlings toe geschoten hulp wist hen echter weer spoedig op het droge te brengen, zoodat dit ongeval, behoudens een nat pak kleeren en een flinke opfrissching, goed afliep. Maandagmorgen kwam G. v. H. tot de ontdekking, dat eenige konijnen ontvreemd waren. Vermoedelijk is een hond hier de schuldige. Maandagavond gaf de muziekver eeniging Wilhelmina", ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, vanaf de kiosk een concert, dat door een talrijk publiek beluisterd werd. Het voor deze gelegenheid samengestelde programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Jonge hennen f 1.00f150. Eende 0 t 0.0 00,( 0 Ganzen t 0,00—f 0,00 Export koniiren f0 600 80 Zware ko* nijn eD f 0.90fl.00. Kleine konijntjes 10,0 0-10,00. Duiven f e.05-f0.15. GORINCHEM. Eierveiling, 31 Aug. Aanvoer 29.978 eiereD. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f2.95—3.60. Kleine f 1.80—2.85. Een deneieren f 2.90—2.95. Kalkoeneierert' f3.50. Op de weekmarkt golden de eieren 3 a 31/, ct. per stuk. Goêbuter f 1.60; margarine f 1.04 beide per K.G. GORINCHEM, 31 Aug. Boonenmarkt. De prijzen waren snijboonen 812:; id. II 5 ct. princessen-boonen 1013:; id II 8 ct. pronkboonen 67 per K.G. BREDA, 31 Aug. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 63 stuks vee, t. w. 33 stuk® Hoornvee en 30 biggen. Prijzen Biggen 18.tot f10. Kalf vaarzen f 180 220. Prijzen per pond geslacht: lekwal. 2e kwal. 3ekwaL Vette vaarzen 2730 2426 Vette koeien 23 25 Ossen 2628 2225 ROTTERDAM, 1 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 171 paarden, 26 veulens, 1113 magere en 6*28 vette runderen, 421 vette kal veren, 315 graskalveren, 283 nuchter® kalveren, 311 schapen en lammeren, 21 bokken of geiten, varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 60 56 424B Vette ossen 54 50 42—4$ Stieren 58 50 46 Vette kalv. 85 75 5055- Schapen 40 37 28 Lammeren 39 33 27 Graskalveren 50 38 Nucht. kalv. 44 36 30 Slachtpaarden 44 40 38 Prijzen per stuk Schapen f 41.— tot Lammeren 8.— yy 14 Nucht slachtkalv. 7. V 42.— Nucht. fokkalv. 12.— yy 46.— Slachtpaarden 95 480.— Werkpaarden 410. yy 250 Hitten 70. yy 445 Veulens 50 yy 415.— Stieren 415.— yy 280.— Kalf koeien 425 yy 225 Melkkoeien 140.— yy 235 Vaarzen 75.— yy 135.— Pinken 70.— yy 110. Graskalveren 20.— yy 50. GORINCHEM, 31 Aug. Veemarkt. Aangeroerd140 runderen 10 kalveren. 5 varkens, 57 landvarkens, 236 biggen, Prijzen per stuk Zware kalf koeien f 150.tot 190. Melkkoeien 420.— 440. Guiste koeien 70.425. Guiste vaarzen 70.445 Stieren Kaltvaarzen 440.450 Nuchtere Fokkalveren 8.42. Idem voor export 2.5. Drachtige varkens 45.75.— Natte zeugen 25.45. Landvarkens 40.— 20. Biggen 8.— 43.— GORINCHEM, 31 Aug. Pluimvee. Pry zen Oude kippen en hanen f0 35 10 60. Jonge hanen f0 35 f 0.50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4