DË TROONREDE VIER HUIZEN AFGEBRAND. In zeer korten tijd werden Zater dagmiddag te Huissen vier groote vvar- moezeniershofstedcn in aseh gelegd. De geheele inboedel in alle landbouw- en andere gereedschappen, die zich in de vernielde panden bevonden, gin gen verloren. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK BIJ MEERKERK. Groot aantal gewonden, van wie eenigen ernstig. Een autobus van de tourïngcaron- derneming J. B. Pool Jr. te Amster dam, die Zaterdagochtend te ha f 8 uit de hoofdstad was vertrokken met bestemming naar Antwerpen, is onge veer halverwege Lexmond en Meer kerk met groote snelheid aan de rech terzijde van den weg tegen een boom gereden. De chauffeur van de bus, de 39-jarige R. van Dijk uit Amster dam, wilde een wagen passeeren. Daar van den anderen kant ook een voertuig in aderde, zwenkte hij met groote snel heid naar rechts, op zoodanige wij ze, dat hij niet kon voorkomen, dat de bus aan den rechterkant op 'een boom stootte. De gevolgen waren ern stig. Het rechtergedeelte van de bus werd geheel in elkaar gedrukt. De voor-' ste wielen vlogen er af, de banken in de 'bus schoven in elkaar en alle ruiten braken stuk. In de bus zaten 29 passagiers, voor zoover bekend allen uit Amsterdam, die naar België moesten. Van hen zijn ongeveer twintig ge wond. Het juiste aantal kon nog niet worden vastgesteld. Door hulp, welke spoedig ter plaatse was, werden de slachtoffers binnengedragen in de boer derij van den heer De Heer. Spoedig arriveerden dr. C. Spijkerboer uit Meer kerk en dr. W. J. Sidré uit Lexmond. Uit Gorinchem en Utrecht werden zie kenauto's gesteld óm de passagiers, die hjet ernstigst gewond waren naar de rijksklinieken të Utrecht over te brengen. r De meeste passagiers kregen min ot meier ernstige snijwonden en eeni- 'gen gebroken beenen, terwijl de ern stigst gewonden ook inwendige kneu zingen opliepen. o DOODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmorgen werd in de Beyerland- schelaan te Rotterdam een jongen, die plotseling de rijstraat overstak, gegrepen door een autobus van den dienst Ridder kerkRotterdam. De jongen was op slag dood. o DOODGEREDEN. Het 4 jarig zoontje van den arbeider V. geraakte te Ginneken, vlak voor zijn wo ning onder een vrachtauto. Het ventje was onmiddellijk dood. o DOODGEVALLEN. Zaterdagavond viel te Wateringen de 13 jarige C. v. d. Z., die een slinger parachute, waarmee hij aan het spelen was, uit een schoorsteen haalde, van een hoogte van 44 M. Het slachtoffer werd met een verbrijzelden schedel opgenomen en overleed enkele uren later. o BLIKSEM INGESLAGEN. Zondagavond werd de groote boerderij Den Dungen, nabij Den Bosch, bewoond door den landbouwer J Broeren, door den bliksem getroffen. Het huis brandde ge heel af. De inboedel kon gedeeltelijk worden gered. Men slaagde er in het vee in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade. o TWEELING NAAR PRINSES EN PRINS GENOEMD. Te Zevenbergen werd Zeterdagavond het arbeidersgezin Van Hal verblijd met de geboorte van een tweeling, een iongen en een meisje. De kinderen zijn Zondag ochtend in de R. K. kerk te Zevenberg- schehoek gedoopt. Het meisje is bij den burgerlijken stand aangegeven als Juliana, het jongetje is genoemd naar Prins Bernh&rd. tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij ge bukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige tak ken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewij zigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere doorwerking, de ondervonden druk allengs zal afnemen. In de vereenigde zitting der beide Kamers der Staten-Generaal sprak H. M. de Koningin de volgende Troonrede uit: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden be vindend gevoel Ik allereerst behoef te uiting te geven aan Mijne innige vreugde over het voorgenomen huwe lijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzake lijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van belang stelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd [hebben Mij met warme erkentelijk heid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken Zoolang de economische omstan digheden, ook in het buitenland, daar toe noodzaken, zal intusschen dc be moeienis der Overheid met het eco nomisch leven in haar tegenwoordi- gen vorm en het verlecnen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen wordenverwijderd. De toestand der openbare geld middelen is nog altijd zorgelijk. Zoo wel voor het Rijk als voor de ge meenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aanpassing cn een daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zal gaan oe fenen, zoodat de financiëele vooruit zichten langzamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werkloos heid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo recht vaardig en doelmatig mogelijke aan wending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven cler Re geering gericht blijven. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere Mo gendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier en dan daar de inter nationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrekkin gen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen ran wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en onverbindend verklaren van bepalin gen uit collectieve arbeidsovereen komsten, tot herziening van het bur gerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienst plichtwet, tot bestrijding van de lint bebouwing, tot verbetering der ter tiaire wegen, tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Neder- landsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de electriciteitsvoor- ziening. Met uitzondering van Curasao, waar de toestand bevredigend is te ach ten, vordert de economische en finan cieele toestand in de overzeesche ge westen nog de voortdurende zorg der Regeering. Bij sommige Europeesche bedrijven in Nederlandsch-Inclië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de in- heemsche bevolking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economische samenwerking tusschen de verschillen de deelen van het Koninkrijk te bevor deren. De begrootingstoestand in Neder- landsch-Indië geeft hoop, dat ook voor net jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blij ven vervullen. Het komende zittingjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke 'samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regee- nng, steunend óp een eensgezindeni volksgeest, zal ons onder de hulpe van den Ahnachtigen God, die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het vol brengen der 'taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend o Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-C APELLE, op Donderdag 10 September, acs n.m. ha f acht. Vocrzifier: Edelachtb. Heer A. Smit. Secretaris: Weied. Heer J. v. d. Berg. Afwezig de heeren Michaël, Tim mermans en 'A. Vos. De Voorzitter opent de vergadering en doet imededeeling van een inge komen schrijven van den Minister van Binnen!. Zaken, waarbij het gemecii'.e- bestuyr wordt kennis gegeven van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana mei Prins Bomhard von LippeBies- tericld. Hij deelt verder mede, dat na mens het 'gemeentebestuur het volgen de le.egram is verzonden: „Het gemeentebestuur van Sprang- Capelle biedt Uwe Koninklijke Hoog- heiu en Haren Verloofde zijn oprech te gelukwenschen aap en spreekt den wensch uit, dat God U bleiden een door geluk 'bestraald huwelijksleven zal schenken". Deze medcdeeling werd door de raadsleden staande aangehoord. De notulen der vorige vergadering weraen goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Besiuiten van Ged. Staten tot wij ziging der gemeentebegrooting 1936 en tot goedkeuring der bouwverordening. Adres geteekend door verschillende bewoners van de Hooge Zandschel- West, Waarin gewezen wordt op den slechten ''{oestand van dezen weg en waarin zij aandringen op verbetering. De Voorzitter zegt, dat, waar deze weg in onderhoud is bij den polder Eendennest, B. en W. voorstellen, adres santen naar het bestuur van dezen polder te verwijzen. Aldus wordt besloten. Schrijven van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, waarin wordt verzocht de politieverordening te wijzigen in dien zin, dat automo bilisten moeten wachten bij het uit gaan der school, opdat de kinderen in formatie opgesteld den weg kunnen oversteken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bezwaar hebben, om dit verzoek in te willigen. Het college is n.I. van mee ning ,dat geen formule is op te nemen, aangezien dit reeds in de motor- en rij- wielwet is geregeld. Het is dus te verwachten, dat een dergelijke bepa ling geen jurisdische kracht zal krij gen. Wel wil spr. de politie opdracht geven, om toe te zien dat de bepalin gen worden nagevolgd, maar het is te begrijpen, dat de veldwachter niet eiken dag daar kan zijn. De heer Kraak merkt op, dat het is voorgekomen, dat, het Hoofd der school een wielrijder noodzaakte af te stappen, als hij spr. had voorgehad, zou hij geweigerd hebben aan dit he el te voldoen. Als 300 kinderen moeten oversteken ,gaat dan maar staan wach- en. Spr. is het overigens geheel eens met het voorstel van B. en W. De Voorzitter is het geval later ook er oore gekomen, de houding van het ioofd der school is af te keuren, men mag niet zijn eigen rechter zijn. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. a e sloten. Adres van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, waarin wordt kennis gegeven, dat de plannen ot stichting van een Bijz. Lagere school te Waalwijk voor zwakzinnige onderen, door de commissie zeer wor den toegejuicht. Zij acht een dergelijke school dringend noodig met het oog op het onderwijs en het gezin. Wil de ze school er komen, dan heeft Waal wijk de steun van de omliggende ge meenten noodig. De commissie dringt bij den raad aan in beginsel tot deze medewerking te besluiten. De Voorzitter zegt, dat over dit adres bij B. en W. verschil van meening be staat. Eenerzijds acht men de stichting deze rschool wel goed, doch anderzijds had een deel van B. en W. het betier gevonden, als bij de plannen rekening was gehouden met de gezindheid der omliggende gemeenten en in dit ge val geen bijzondere, doch een neutrale school werd gesticht. De heer Verheijden zegt: Dit schrijven heeft mijne volle sym pathie. Eenige jaren geleden heb lik in eene geheime vergadering, door Burgemeester Meijer mij welwillend toegestaan, mijn standpunt Uiteengezet tegenover dergelijke misdeelden. In eene openbare vergadering kan ik hier over niet uitweiden. Ik betreur het eveneens, dat dit onderwijs in deze streek niet op eene niet-confessioneelc school kan worden gegeven. De hee ren alhier hebben dit aan zich zelve te danken. Wij hebben nu te roeien met de riemen, die ons worden toe gestoken. Van Gereformeerd Hervorm de zijde maakt men zich bang, dat men onder deze kinderen zieltjes zou win nen. Ik maak mij soms meer bezorgd over intellectueelen, die absoluut niets van Godsdienst moeten hebben. Per soonlijk was ik in mijn jeugd op mijn tweede kostschool een Middelbaar R.K. Lyceum in 't Walenland als eenigst Protestant, ter voltooiing mijner drie moderne talen en heb nooit last ónder- vonden. Na afloop onzer studies wer den op 17-jarigen leeftijd geen theo logische gesprekken gevoerd, zooals te genwoordig hier ter plaatse. Warme hoofden, koude harten. Wij hadden an dere lolletjes of gesprekken in mijn gelukkige jeugd. Ik stem voor loc- treden tot deze eventueel op te rich ten buitengewoon lagere school. Komt zij tot stand, dan kan overleg gepleegd worden om de Protestantsche kinderen vrij te stellen van Godsdienstonderwijs, wat wijlen mijn vader indertijd bedong en onmiddellijk verkreeg. De heer Kraak onderstreept ten volle de woorden van den heer Verheijden. Liever wat, dan niets, bovendien ziet spr. voor deze kinderen in het verschil van godsdienst heelemaal geen be zwaar. De heer Kerst vraagt wat de gevol gen voor de gemeente zijn, als zij be sluit tot medewerking. Er is gezegd, dat de kosten 30 a 40 gulden per jaar per leerling zullen bedragen, maar wat zit ^r meer aan vast, hoe wordt de verhouding van de gemeente ten op zichte dezer school. Wethouder Middelkoop verklaart voor medewerking te ^jn, a!;s er nu een zwakzinnig kind uitgezonden moetwor- deen zijn de ko;sten voor de gemeente veel hooger. Uitzicht dat er een andere, dan een bijzondere school kan komen, bestaat niet. De heer Verheijden merkt op, dat er reeds eerder een geval is geweest, dat de gemeente f500 per jaar kostte. De Voorzitter meent, dat hij het betoog van den heer Verheijden en het gesprokene van den heer Kraak, kan voorbijgaan. Spr. kan den heer Kerst antwoorden, dat er voor de ge meente, wanneer zij meewerkt, zeker meerdere kosten zullen komen dan al leen de *'30 of 'f40 per jaar per leer ling. Zij zal dan ook moeten bijdragen iii de stichtingskosten en bovendien zullen de kinderen naar die school vervoerd moeten worden. Hoe hoog een en ander zal worden, kan spr. echter niet zeggen. Wethouder v. Willigenburg vraagt of het dan niet beter is, dit punt tot een volgende vergadering aan te hou den en eerst inlichtingen in te winnen. Allerlei mogelijkheden kunnen zich voor doen. De beer Verheijden acht er toch niets tegen in principe tot médewer king te besluiten, die kinderen dienen geholpen te worden. De heer Vos is het daarmede eens, doch spr. ziet er geen bezwaar in, te handelen volgens het voorstel van den heer v. Willigenburg. De Voorzitter meent, dat men eerst bij het R.K. Kerkbestuur om inlich tingen zou kunnen vragen. De heer Kraak merkt op, dat het 3 maanden geleden is, dat er' een verga dering is gehouden, duurt dit weer zoolang, dan is de school of reeds ge sticht of gekelderd. Het zou jammer zijn,, als dit laatste aan de gemeente Sprang-Capelle zou zijn te wijten. De heer Kerst verklaart geen voor stander te zijn van een principe be sluit, onwillekeurig bindt men zich daarmede. Spr. zou gaarne eerst nadere inlichtingen ontvangen en dan des noods op korten termijn vergaderen. De Voorzitter zal gaarne in dezen zin 'handelen en zoo spoedig mogelijk inlichtingen inwinnen en dan op kor ter termijn opnieuw vergaderen. De heer Kerst zag de hoofdzaken der inlichtingen gaarne thuis gestuurd. De Voorzitter zegt zulks toe. De Voorzitter deelt mede, dat ten gevolge van de wijziging van art. 105 der L.O.-wet het mogelijk is, dat de schoolbesturen inplaats van de jaar- lijksche vergoeding van 5 pCt„, de ge meente kunnen verzoeken, deze ver goeding af te koopen. Van het school bestuur te Sprang is een dergelijk ver zoek ingekomen. Als afkoopsom is noo dig een bedrag van f18000.B. en W. stellen voor het verzoek in te willi gen. en voor het bedrag een leening aan te gaan van f18000.af te los sen 'in 30 jaar. Gaat de school 30 jaar mede, dan blijft het de gemeente hetzelfde, gaat ze langer mede, dan beteekent het voor de gemeente wel een voordeel. De heer Verheijden vraagt, wat het gebouw heeft gekost, waarop de Voor zitter antwoordt, dat men daarmede niets te maken heeft, het gaat alleen over de geschatte waarde. Wethouder v. Willigenburg merkt op, dat het gaat over het lokaal, dat he schoolbestuur zelf gezet heeft. Het is te verwachten, dat de school langer dan 30 jaar zal meegaan en dan is het voor de gemeente dus wel voor deeliger. Voor de gemeente blijft he overigens hetzelfde. Doet het gemeen tebestuur het niet, dan kan het school bestuur in beroep gaan bij Ged. St en kan het verplicht worden. De heer Verheijden noemt het voor deel voor de gemeente twijfelachtig, het is een speculatief besluit, er zit muziek in. De Voorzitter merkt op, dat 1111 5 pCt. betaald moet worden, terwijl nu toch wel tegen 4y2 pCt. geleend kan worden. De heer v. Willigenburg merkt op, dat wanneer de rente omlaag gaat, de leening toch geconverteerd kan worden. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten het verzoek in te willigen en voor het bedrag een leening aan te gaan. Schrijven van de afdeeling Noordbra bant van de vereeniging van Nederl. gemeenten, om als lid tot deze afdee ling toe te treden. B. en W. stellen voor toe te treden, de kosten van fl.28 per 1030 inwoners dus ongeveer f8 per jaar behoeft geen bezwaar te vormen. Met algemeene stemmen wordt lot toetreding besloten. Schrijven van de Kamer van Koop handel, om steun te willen verleenen aan het Middenstandsborgstellings- fonds. De Voorzitter licht toe, dat ge vraagd wordt 10 ct. per inwoner, wat neerkomt op f 500 plus 3 ct. per in woner voor toetreding, dus f150. B. en W. zien geen heil iin toetre ding en adviseeren derhalve niet op het verzoek in te gaan. De kans, dat een ingezetene door dit fonds gehol pen zal worden is gelijk nul. De beer Verheijden gelooft, dat in Nederland veel menschen zijn blij ge maakt met een doode musch. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel van. B. en W. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling rekening Burgerl. Arm bestuur te Capelle over 1935. Wordt vastgesteld met een nadeelig saldo van f 449.86. Wijziging verordening veldwachters in verband met capitulantenstelsel. Wordt gewijzigd overeenkomstig het verlangen van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Waststelling staten van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1935. Zal in besloten vergadering worden afgehandeld. Aanbieding rekening van ontvang sten en uitgaven, dienst 1935. Deze rekening geeft voor den gewonen dienst een ontvangst aan van f 207257.19, uitg. f 209979.80/ nadeelig saldo f2722.61. Kapitaaldienst ontvangst f84338.88, uit gaaf f84920.84, nadeelig saldo f581.66. De Voorzitter merkt op, dat op de zen dienst nog f7403 ontvangen moet worden, zoodat het beeld niet zoo on gunstig is als het wel lijkt. De heeren Michaël, Verheijden en J. Vos worden aangewezen vöOr het on derzoeken dezer rekening. Aanbieding begrooting van inkom sten en uitgaven, dienst 1937. De ge wone dienst sluit in ontvangst en uit gaaf f 185035.99, de kapitaaldienst met een bedrag van f32312.56. De heeren Kraak, Verheijden en J. Vos werden aangewezen deze begroo- ïng te -onderzoeken. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat zooals de heeren weten, besloten is den uit- gebaggerden grond uit de haven voor 0 ct. per M:i te verkoopen. Tengevol ge van het krimpen van den grond is iet aantal M;t tegen gevallen. B. en W. stellen voor den prijs te brengen op 8 ct. De heer Verheijden heeft hooren ver- ellen, dat in 's Gravenmoer de bagger voor kweekerijen wordt gebezigd, kan dat hier ook niet? De heer Kraak merkt op, dat dit hier niet noodig is. De beer v. Willigenburg zegt, dat men vroeger de bagger liet drogen en bevriezen, hij bracht toen 20 ct. per M3 op, de 10 ct. van thans zijn gelijk aan de 20 ct. van toen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De Voorzitter deelt mede, naar aan leiding van de telefoonkwestie te heb ben geïnformeerd bij de P.T.T. De vorige raad b,eeft toegestaan de poli tie telefoon -te geven, echter alleen het hoofd 'der politie. Op voorstel van den h,eer Kerst zou toen ook geïnfor meerd worden naar de kosten van een lijn voor den gemeentebode. De op gaaf dez(er kosten is spr. tegengevallen, aeze bedragen per jaar f 110.waar bij nog 'f55 aanlegkosten komt, zoodat het 'teerste jaar f165 wordt. Vooreen doorverbinding is 'noodig een bedrag van f47.50. Waar het practisch het zelfde blijft, sou spr. de veldwachters doorverbinding geven, 'het wordt dan 3 maal 147.50. Betaalt m,en dus f32 m^er, dan hebben dc veldwachters doorverbinding. De hper Kerst zegt, doorverbinding voor de veldwachters noodzakelijk te achten. Ook de heeren Kraak en Vos zijn van dit gevo,elen. Dc heer Michaël komt ter vergade ring. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2