Regenkleeding 'PtIj 1 mode grillen. ons patron en hoekje. Jonge meisjes japonnen Touw- en garenrolletjes. „i Vah I \j I m Ver doorgedreven buitensporigheid. Afwisseling in de samenstelling van het ontbijt is gewenscht. DE EXTRA-ATTRACTIE VOOR ONZE LEZERS. Frisch houden van snijbloemen BELANGRIJK VOOR ONZE LEZERESSEN. Conserveeren van versche vruchten in flesschen 'zonder suiker. VKK 1888 (IET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan- vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Regenkleeding moet prac tisch zijn, doch kan desniet temin aan aesthetische edschen voldoen. Stof, kleur en coupe kunnen een geheel vormen, dat er voor zorgt, dat regenkleeding eveneens flatteus is. Men ziet tegen woordig zelfs geimfregueer- de fluweelen jasjes, drie kwart lang in mooi bleu, rood ot groen geribd fluweel uitgevoerd. Gummi kunstzij de is zeer modern en geeft eveneens vele mogelijkheden wat de kleuren betreft. De capes treden meer en meer op den voorgrond, hebben vaak groote passen met knoopsluiting en vertikale openingen voor de armen. De ceintuur is slechts gedeel telijk zichtbaar en hieronder worden nog eens twee knoo- pen aangebracht om het uit een waaien der loshangende deelen te voorkomen. De mantel is eveneens van kunst zijde en heeft een kraag en breede revers, opgestikte zakken en ceintuur; knoop sluiting. De garbardine heerenjas is geimpregueerd en wordt zonder ceintuur gedragen worden in het najaar zoowel van fluweel of velvet, als wollen en zijden weefsels gemaakt. De modellen zijn zeer eenvou dig en hebben meermalen stof- deelen, die met open randen ver bonden worden. Ronde passen met laag aangezette mouwen en ruime bovenstukken zijn modern en passen bij slanke figuren. De volant is weer in eere her steld, waardoor het mogelijk is, bestaande japonnetjes langer te maken. Vierkanten halsuitsnijdingen worden veel toegepast; eveneens ziet men jurken, die doorgaande banen te zien geven en waarbij een gedrapeerde ceintuur zeer op zijn plaats is. Inplaats van deze laatste ziet men zeer veel dikke zijden koorden met kwas ten om het middel geknoopt. Nieuw zijn de modellen met raglan mouwen (links) waarvan de ruimte aan den hals inge haald en met een klein hooftje is afgewerkt. De rok wordt met een punt naar boven opgestikt. Een oud spreekwoord zegt, dat de klee- ren den man maken, doch deze wijsheid leidt tot dwaze gevolgen, waarvan men slechts een medelijdend schouderophalen nota neemt. Men verhaalt o.a. dat een Hongaarsch edelman jaarlijks honderd duizend goud- kronen uitgaf om zich toch maar alle luxe te kunnen permiteeren. De knoopen zijner costumes waren van kostbare edel- steenen, in platina en zilver gevat. De manchetknoopen, kleine horloges en in zijn slot droeg deze merkwaardige ver kwister met zilver- en gouddraad door weven kousen.... Keizerin Katharina I van Rusland wil de geen enkele japon langer dan een hal ve dag dragen. Geen wonder, dat zij bij haar dood meer dan dertig duizend vol komen nieuwe japonnen naliet, die in honderden reusachtig groote koffers ge borgen waren en op zich zelf reeds een vermogen vertegenwoordigden. De bankier Gratz in Warschau droeg kleeren, die uit alle mogelijke reliquiën waren samengesteld. Zoo had hij o.a. een costume, dat gemaakt was van een jas van Napoleon I, een halsdoek van Lord Palmerston, een deken van Generaal Molkte en meer kleedingstukken, die eens aan beroemde mannen toebehoorden. _De beroemde zangeres Henriëtte Son- tag liet 2200 paren Parijsche handschoe nen na, 4000 shawls en voorslagdoeken, meer dan 200 zijden mantels en een enor me voorraad huishoud- en lijfgoed en niet minder dan 24000 ellen battist. Ten slotte noemen wij nog een vrouw, die een vermogen aan kleedgeld uitgaf n.l. een familielid van Peter III, Elisa beth, die vijftien duizend stuks kleeren naliet, waaronder een zeer groot deel ge heel nieuwe costumes. In twee reusachtig groote kisten bevonden zich kostbare kou sen en in twee zalen waren rekken aan gebracht, waarop zich meer dan 4000 paar schoenen bevonden. 17 vertrekken waren overvol met kasten, koffers en kisten met kostbare weefsels, kant, lint, shawls, doe- en zakdoeken. Olieht maken kleeren den man, doch i de mensch in de beste beteekenis van hel woord! Het is een zeer verkeerde gewoonte van vele menschen om niet te ontbijten en met leege maag de deur uit té gaan. Waar om zulks vaak gedaan wordt door vele vrouwen? Eenvoudig uit angst om toch maar niet dik te worden, terwijl het groot ste deel harer dan later op den dag haar schade inhaalt of zich niet ontziet in het gebruiken van suiker en verschillende lekkernijen. Het komt er maar op aan, dat men oor deelkundig eet, dan kan men gerust een behoorlijk ontbijt nuttigen, waarna men zich in de morgenuren veel meer fit zal gevoelen om te werken. Als morgendrank wordt meestal thee gedronken, die voor nerveuse menschen vooral niet te veel getrokken mag zijn. Koffie wordt niet zoo vaak aan het ontbijt gedronken, doch alleen door hen, die reeds vroeg een zekere opwekking voor hun zenuwen verlangen. Voor kinderen tot hun twaalfde jaar is melk de aangewezen drank of vruchten sap. Koffie, melk of slappe chocolade af en toe kan geen kwaad, doch vooral de eerste drank is vrij overbodig. Wat het ontbijt betreft is afwisseling wel gewenscht, zoowel voor volwassenen als voor kinderen, Ieder morgen b.v. haver mout verveelt op den duur en slechte eters zien tegen het nuttigen van een vol bord pap op, daarom kan men dunne ha vermout bijv. beter in een beker geven.' In de zomermaanden en zelfs zoolang het niet koud is biedt hangop een smakelijke afwisseling evenals karnemelk (rauw), waardoor enkele lepels havervlokken en aan stukjes verdeeld fruit b.v. banaan of appel geroerd wordt. Gewoon wittebrood is lang zoo voedzaam niet als bruin- of volkoren en roggebrood. Voor kinderen is het bijzonder gezond, indien zij 's mor gens geraspte rauwe wortelen eten. Ver der moesten er veel meer tomaten en vruchten op het brood gegeten worden dan thans het geval is evenals honing, ter wijl kaas tevens een der beste broodbe legging is, voedzaam en gezond. Wie profiteert ervan? De extra-attractie, waarvan wij een vo rige maal reeds spraken, is er. Onze leze ressen, die weten, dat dit blad zoovele voordeelen biedt en daarom kennissen, die nog geen abonné zijn, zullen opwekken, deze krant eens ter hand te nemen, zullen met belangstelling naar deze aankondiging hebben uitgekeken. De extra-attractie bestaat dan uit een kostelijk, onderhoudend en waardevol boekje, dat den veelzeggenden titel: „De Huishouding in Crisistijd" draagt. Dit boek je is geschreven door een huisvrouw, die „het klappen van de zweep" kent en zelf de moeilijkheden, die de huidige crisistijd meebrengt, heeft ondervonden. Leest u eens, hoe deze huisvrouw haar huishouding in dezen moelijken tijd voert en u zult dankbaar zijn. Ook u hebt im mers uw moeilijkheden? Hoe kunt u deze extra-premie nu krij gen? Heel eenvoudig: door te schrijven aan Het Practische Modeblad, Postbus 36, Den Haag onder bijsluiting va.i twintig cents aan postzegels. Of door twintig cents te gireeren op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad. Wij zenden u dan de premie zonder verdere kosten toe. Veel succes ermee, dames! Zelfs in warme dagen kan men snijbloe men lang goed houden, doch dan moet men ze geheel frisch koopen, d.w.z. er moet geen blaadjes er aan zijn, die reeds donker gaan kleuren, evenmin als de steel er gekleurd uit mag zien. In eigen tuin kan men bloemen het best 's morgens vroeg of 's avonds pluk ken, doch nimmer wanneer de zon er reeds op schijnt. Stelen moeten een schuin snij vlak hebben, waardoor ze meer water in zich op nemen. In' het water moeten niet teveel bladeren zijn, daar deze spoedig tot rotting overgaan, het water onfrisch maken en de bloemen spoedig doen verwelken. Harde, houterige stengels moeten op meerdere plaatsen ingekerfd' worden of plm. 6 cM. van het onderdeel der stelen met een zwaar vocrwerp plat geslagen worden, zoodat het water in meerdere openingen in de stelen kan dringen. Dagelijks versch water, de stelen inkorten en onder stroomend water afspoelen is ge wenscht evenals enkele stukjes stijfsel of toevoeging van een kleine dosis keukenzout. Deze hulpmiddelen houden het bederf van het water tegen, doch voeden de bloemen niet, zooals meermalen gedacht wordt. Bloemen, die gaan hangen frisschen veel al weer op indien men ze in natte couranten wikkelt of in een teil met water buiten zet gedurende den nacht. Het verblijven van bloemen ón rookerige of warme vertrekken doet ze spoedig slap worden. Ieder huisvrouw kent de kleine handige houdertjes wel, die zoo gemakkelijk zijn om pakjes te dragen. Achteloos worden ze veelal weggeworpen na bewezen diensten en toch zijn deze eenvoudige dingskes nog veelal van practisch nut. Men rolt er b.v. dun touw om en hangt dezen op een spijker aan de binnenkant van de kastdeur. Heeft men iets in te pak ken, dan heeft men touw bij de hand, dat heel gemakkelijk afrolt. In de keuken is zoo'n houdertje, omwonden met stevig of dun visschersgaren wel haast onmisbaar bij het vastbinden van blinde vinken, visch- filet e.d. Mantels voor den nazomer. We kunnen niet bepaald zeggen, dat we verwend zijn door een warme zomer, daar om komen mantels ons dan ook goed te pas. Jonge meisjes dragen bij voorkeur korte, vlotte modellen, doch de wat oude re dames nemen gaarne hun toevlucht tot lange mantels, die dan ook inderdaad wat gekleeder staan. zijn talrijke leerzame artikelen, met zijn ontelbare modellen, eenvoudige zoowel n!s meer elegante, met zijn duizend en o wenken en raadgevingen, die eenieder pas kunnen komen. Als wij niet zeker wisten, dat „HerfN- keur" ook bij u in den smaak zal vallen, zouden wij er hierover niet schrijven en wij zouden het ook niet aks premie voor onze dames ter beschikking stellen. Neem even de kleine moeite deze fraaie premie aan te vragen bij Het Practisch Mo deblad, Postbus 36, Den Haag. Sluit twaalf cents aan postzegels in of gireer dit be dragje op postrekening 203203 van Het „Herfstkeur"-premie omgaand kosteloos. Practisch Modeblad en u ontvangt de Doe het met spoed! Zwarte en donker blauwe mantels zijn niet aan de mode onderhevig, indien men al thans een min of meer gangbaar model kiest. Men ziet de na-zomersche mantels veel van dikke zijden crepes of mat-zijden crêpe, terwijl de modellen zóó gekozen worden, dat slechts de garneering eventu eel veranderd wordt De weer gegeven mantels zijn recht, slui ten slechts even in de taille aan, terwijl de eerste een volant kraag heeft, die evenals de mouwen voorzien is van ettelijke ner- vures, die steeds een bijzonder mooie gar neering geven. De rechtermantel heeft on geveer een zelfde model, doch sluit met meerdere knoopen, heeft geplisseerde mou wen en een opstaande kraag, die met groote strik sluit. De premie, die iedereen moet bezitten. Welke premie? Het is „Herfstkeur", waarvoor wij uw aandacht vragen. Herfst keur, dit fraaie herfstmodejournaal, met Iedere huisvrouw kan allerlei versche zomervruchten conserveeren, om in maan den, dat er schaarschte is steeds voorraad te hebben. Veelal schrikt men af voor de kosten, die de aanschaffing van bepaalde modellen met zich brengt. Het conservee ren van rauwe vruchten kan in leege wijn- e.a. flesschen, jampotten e.d. ge schieden, sommige soorten in flesschen met wijde hals. Van belang is het, dat de uiterste zin delijkheid betracht wordt en de flesschen eerst met z.g. kogeltjes worden gereinigd, warm en koud naspoelen en uitzwavelen, daarna vullen met rauwe vruchten, die vooral gaaf moeten zijn. Men schudt de vruchten heel of aan stukken verdeeld steeds flink aan, zoodat er geen openin gen ontstaan en vult de flesschen tot 1 c.M. van den rand, hierop komt in rum gedrenkt perkament papier, dat met sa- licyl bestrooid wordt en het overblijvende deel vult men met verwarmde lak of pa- rafine, dat in korten tijd hard is en de lucht afsluit, daarna met perkament of cellophaan afdekken. Indien men de flesschen later wil ge bruiken houdt men de hals in warm wa ter, waardoor men de lak gemakkelijk kan ver vvijderen. HUISHOUDELIJKEN WENKEN. In alle reepjes kleefstof die tot het af sluiten van biscuits en andere blikjes ge bruikt worden kunnen vaak nog goede diensten bewijzen, zoodat men ze bewaren kan, om b.v. voor het cellophaan te doen, waarmede men reeds geopende jampotten weer mee afsluit of wel om beboterd vet vrij papier waarmede vormen voor pud ding, die eau bain marie gekookt worden sluiten, als mede voor verschillende ande re doeleinden. Om wasch- of zijden stoffen te stoppen legt men op de dunne plaatsen vloeipapier en naait hierover met de machine kruis gewijze heen en weer. Het vloei lost met water of een andere vloeistof onmiddel lijk op en kan gemakkelijk verwijderd worden, daarna strijkt men de verstelde plek, waarna de reparatie nagenoeg on zichtbaar zal zijn. WOLLEN JASJE. Succespatroon V. K. K. 1981. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Verschillende min of meer dikke wollen weefsels worden voor dit model verwerkt, dat geen kraag, doch breedte met een knoop gehechte revers heeft. Probeert u het eens, wanneer u een vol gende keer zoo'n klein „pakjesdragertje" krijgt en ge zult zien, hoe handig deze din getjes blijken te zijn. VKK IS81 De mouwen zijn driekwart lang en niet te wijd, zoodat dit model zich speciaal aan past bij japonnen met korte mouwtjes. Men lean het echter evenzeer met lange, naar de pols toe iets wijder wordende mouwen dragen. Indien korte mouwen gewenscht zijn knitpt men het ondergedeelte langs de aan gegeven lijn af. Sluiting met een lusje in 8 vorm en twee knoopen. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46 en '48. HUISJAPON. Succespatroon V. K. K. 1888 Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Iedere huisvrouw stelt er prijs op om ook gedurende haar morgenbezigheden aar dig gekleed te zijn en bijgaande afbeelding geeft een bijzonder aardig, eenvoudig mo del weer. Hals is hoog aangesloten en is afgewerkt met een dubbele kraag, de groot ste wordt b.v. van wit piqué gemaakt, waar eveneens de kleine platte strik van is. De gladde mouw heeft een manchet met wit piqué rand. Sluiting midden voor met druk- knoopen of knoopen en knoopsgaten. Twed^ baans rok, waarvan de achterbaan glad isj en slechts eenige figuurnaadjes heeft. Voor<j baan met binnenwaartsche gedeeltelijk opj gestikte plooi en zakken. Maten: 42444648. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mcx% blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203* NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van* „Het Practisch Modeblad" wenscht te onS vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 c, nis)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 8