Vergadering van den raad der ge meente WIJK en AALBURG op Donderdag 17 Sept. des nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bou- man. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de secretaris leest het formulier gebed. De Voorzitter doet vervolgens me dedeeling van een schrijven van den Min. v. Binnenl. Zaken, waarmede den raad in kennis wordt gesteld met de verloving van H. K. H. Prin ses Juliana met prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. Alle raadsleden hooren deze mededeeling staande aan. De Voorzitter deelt verder mede, 'dat namens het gemeentebestuur het volgende telegram is gezonden aan H.K.H. Prinses Juliana: Het gemeentebestuur van Wijk en Aalburg biedt Uwe Koninklijke Hoogheid, eerbiedig zijn geluk- wenschen aan met Uwe verloving met Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld. Lezing der notulen vorige verga dering wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Verzoek van de Zaterdagavond op gerichte oranjevereeniging om subsi die in de kosten van te houden oran jefeesten. Het adres is ge teekend door den heer N. v. d. Maaden als voor zitter en den heer A. v. d. Pol als secretaris. De Voorzitter stelt voor dit adres dat gisteravond pas is ingekomen, aan te houden tot een volgende ver gadering. De heer v. d. Velden zag het adr es gaarne in deze vergadering behan deld, andere gemeenten zijn met fees ten reeds voorgegaan en hebben ook subsidie verleend. Hebben B. en W. geen gelegenheid gehad het adres te behandelen, dan zou hij de ver gadering 'daarvoor even willen schor sen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen voorstel hebben, wil een der heeren een voorstel doen, dan kan dit natuurlijk gebeuren. De heer v. d. Velden meent dat hij als bestuurslid der Oranjeveree niging, moeilijk kan zeggen, hoe groot de subsidie moet zijn. De heer v. d. Velden zegt dat de vereeniging altijd 25 ct. per kind heeft uitgetrokken, ook dit jaar is daarmede volstaan. Voorzitter: Het zou dus een sub sidie van f87.50 worden. De heer Vos heeft de heer Roza hooren spreken over een feestje voor de schoolkinderen, maar dit is toch reeds geweest. De heer v. d. Velden merkt op dat dit feestje is gegeven ter gele genheid van den verjaardag van PI. M. de Koningin. De heer Vos acht het bezwaarlijk zich thans uit te spreken, er wordt heelemaal niet aangegeven, waarvoor de subsidie gebruikt zal worden, men hiad dit nader moeten omschrijven. Spr. is ook voor aanhouden. De heer v. d. Velden meent, dat toch vertrouwen gesteld moet wor den in de Oranjevereeniging, men mag van deze toch geen specificatie gaan vragen, ze had dan haar vraag maar beter niet kunnen doen. Of het per slot alleen voor de kinderen zal zijn of dat het voor de grooten be stemd zal worden, dit is per slot toch hetzelfde. Gaat het zooals het vroeger hier steeds gebeurde, dat een allegorische optocht wordt gehouden en voor de mooiste wagen, rijwiel, enz. prijzen worden beschikbaar ge steld, is het toch geen verschil of de subsidie daarvoor gebezigd wordt. Het bedrag gaat niet buiten de ge meente en het kan ook niet op de begrooting drukken. Het gaat er slechts over uiting te geven aan zijn vreugde dat het huis van Oranje niet zal uitsterven. De raad kan er gerust op zijn, dat de vereeniging de subsi die niet zal misbruiken. De heer Vos zou er wel bezwaar tegen hebben als de subsidie door de grooten werd verteerd, daarom acht spr. het nu een moeilijke be slissing. De heer v. d. Velden zegt dat de raad er dan als voorwaarde aan lean verbinden dat de subsidie, slechts voor schoolkinderen mag worden ge bruikt. De heer Roza stelt voor een sub sidie van 25 ct. per kind uit te trek ken. De heer Mans wil dit voorstel steunen. Weth. v. Wijk zegt dat de begroo ting 1937 met passen en meten slui tend gemaakt is moeten worden. Als De heer Mans zegt dat het gaat men ziet dat f 19000 is uitgetrokken over de vraag of het verleenen eener voor werkloozenzorg, f 7000 voor ar- subsidie wenschelijk is of niet, ge- menzorg, dan acht spr. het bezwaar- zien het groote getal oranjegezin den lijk geld voor feesten uit te geven, in de gemeente meent hij dat de spr. gelooft dat zoo iets onverant- vraag gerust met ja beantwoord mag woordelijk is. worden. Bovendien blijft de subsidie Voor het voorstel Roza stemmen in de gemeente en behoeft ze niet zoo de heeren Roza, v. d. Velden, Mans, groot te zijn, het is meer de bedoe- de andere heeren tegen, zoodat het ling blijk te geven dat de raad sym pathiseert met de plannen. Voorzitter. Doet u dan een voor stel. De heer v. Wijk heeft eens elders geïnformeerd, daar heeft men feest gevierd zonder subsidie uit de ge- ïs verworpen. Roza: Leve de Koningin. van het rijk uit en het kosc de ge meente slechts f 10. Spr. kan niet be grijpen, dat nu bezwaar wordt ge maakt tegen een verhooging van f 1 o voor een ambtenaar, terwijl de heer v. Wijk reeds eerder zijn goedkeuring heeft gehecht aan uitgaven, die min der noodzakelijk waren. Weth. v. Wijk zegt, dat de heer B. v. Wijk niet te licht moet denken over het werk dat door den corres pondent wordt verricht. Voor de ver hooging stemmen alle leden, behalve de heer B. v. Wijk. Verzoek van het Bestuur der Nuts- avondteekenschool te Heusden, om een subsidie voor de viering van het 25-jarig bestaan dezer school, die ook voor Wijk en Aalburg vangroot belang moet worden geacht, omdat de jeugd inplaats van langs de straat te loopen er de avonduren nuttig kan besteden. B. en W. stellen in verband met den toestand der gemeentefinanciën voor afwijzend op het verzoek te be schikken, waarmede de raad accoord gaat. Verzoek van den heer E. A. van Ballegooijen, om ook voor zijn tweede kind, dat dé Chr. M.U'.L.O. school in den Bosch bezoekt, een vergoeding te mogen ontvangen. De Voorzitter merkt op, dat dit iets is waaraan 'men niet kan ontko men. Wordt besloten de vergoeding te verleenen. Proces-verbaal van kasopneming bi den administrateur van het G.E.B en bij den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden, wordt aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van Ged. St., waarbij het Kon. Besluit wordt toegezonden waarmede goedkeuring gehecht wordt aan het raadsbesluit tot heffing van leges. De Voorzitter doet vervolgens me dedeeling van een schrijven gericht aan B. en W. van de directie van de PNEM, waarin mededeeling wordt gedaan, dat de stroomprijs met ingang van 1 Jan. 1937 verlaagd zal worden. De Voorzitter noemt dat een ver blijdend feit, waarvan het bedrijf ze ker kan profiteeren. Schrijven van de Kamer v. Koop handel voor de Langstraat, over toe treding tot het Borgstellingsfonds voor den Middenstand. De kosten bedragen voor het eerste jaar ioct. per inwoner voor toetreding en ver der 3 ct. per inwoner per jaar voor het lidmaatschap, voor den duur van 5 jaar. Waar 47 zaken uit deze ge meente bij de Kamer van Koophandel staan ingeschreven, wordt toetreding voor haar van belang beschouwd. Spr. zegt dat B. en W. in dezen nog niet met een voorstel komen, doch gaarne eerst het gevoelen van den raad ver- de gemeente meer zal bedragen als weiland. De heer Roza vraagt of er geen jevaar bestaat, dat er voor de vee- 3oeren te weinig hooiland over zal hij ven. Weth. v. Wijk acht dit uitgeslo ten. Met algem. st. wordt de gevraag de machtiging verleend. Voorloopige vaststelling der gem,- rekening, 'die der afd. Aalburg en het G.E.B. dienst 1935. De heer B. v. Wijk brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat alles in orde is be vonden. De Gem.-Rekening 1935 geeft aan: Gewonen dienst: Inkomsten f93132.29 Uitgaven f88180.62 Batig slot f 4951.67 Kapitaal dienst: Inkomsten Uitgaven Batig slot f 156.63 De rekening afd. Aalburg geeft aan: Gewonen dienst: Inkomsten f 3411.78 Uitgaven f 2972.97 Batig slot f 438.81 Kapitaal dienst: Inkomsten Uitgaven 400. 400. Slot nihil. De rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf sluit met een ba tig slot van f260.17. Deze rekeningen worden vervol gens met algemeen© stemmen goed gekeurd. De beide wethouders ont hielden zich van medestemmen. Slot in 't volgend nummer. Pi natst* lijk Nieuws Weth. v. Wijk: Dat zeg ik U na. namen. Schrijven van den Min. v. Sociale j De heer v. d. Velden vraagt wan- Zaken, waarin deze zijn tevredenheid neer dit schrijven is ingekomen, waar- betuigt over den arbeid van den op de Voorzitter antwoordt dat het correspondent voor de arbeidsbemid- gedateerd is op 2 September en 7 meentekas, men heeft daar gecollec- deling, wiens werk de laatste jaren September is ingekomen. teerd. Men moet niet alles op de ge meente aan laten komen, men kan wel voor alles subsidie vragen. Niet belangrijk is toegenomen. De Minis- j De heer v. d. Velden zegt, dat het ter deelt mede dat de regeering be- vorige college van B. en W. steeds reid is in de bezoldiging van den de gewoonte had, met een voorstel pCt. te verleenen, als deze bezoldi- len zien, dat B. en W. in deze ook met een voorstel kwamen. De Voorzitter zegt, dat dit ook wel de bedoeling van B. en W. is. dat spr. tegen deze feestviering is, correspondent een subsidie van 40 bij den raad te komen. Spr. zou wil- maar de subsidie's dienen zooveel mogelijk te worden beperkt, het moet I ging van f150 op f200 wordt ge uit de belastingen komen, die door bracht. B. en W. stellen voor hieraan de ingezetenen slechts met groote te voldoen en de wedde op f 200 te moeite opgebracht kunnen worden, brengen, het beteekent voor de ge- slechts om de vraag, voelt Daarom acht spr. het voorstel van' 1 f1p rflad pr lptq v™r ia nf ™PT1 den Voorzitter het best, men kan er dan nog eens over denken. De heer Roza meent, dat waar een eventueele subsidie alleen te verant woorden is ten opzichte der school- meente een meerdere uitgaaf van f 1 o. De heer B. v. Wijk zegt dat de correspondent nu f 150 heeft als wed de. De verhooging kost al weer f 50, de raad er iets voor ja of neen De heer Roza heeft er al wel meermalen iets over gelezen, doch een zelfstandig oordeel er over heeft hij nog niet, hij kan er zich heel dat de gemeente daarin slechts f 10 goed mee vereenigen, als B. en W heeft bij te dragen, doet niets af aan het verzoek tot een volgende ver- jeugd, zou voor ieder schoolgaand I dit feit. Als men de millioenennota gadering willen verdagen. Alleen zou kind een bedrag als subsidie uitge trokken kunnen worden. Voor de grooten acht spr. een subsidie niet noodig. Spr. heeft ditmaal de stuk ken niet kunnen inzien en dienten gevolge ook zijn gedachten over dit verzoek niet kunnen laten gaan. Zijn er misschien gegevens wat zoo'n feestje per kind kost De Voorzitter zegt dat er niets be kend is ten opzichte der plannen. Bij het huwelijk komen er vanzelf ook weer feesten, spr. zou zeggen, het heeft gehoord, 'dan weet men hoe spreker de vraag willen stellen, he men moet tobben om deze begrooting staat jj.e kans, dat als het nut van toetreding, wordt ingezien, daartoe ook kan worden besloten of zal dit dan stranden pp de finantiën In dat geval behoeft men het ook niet aan te houden. De Voorzitter zegt de kans, dat sluitend te krijgen. Dat de gemeente voor gaat loonen te verhoogen, acht spr. een fout. Misschien dat 't salaris op 'toogenblik krap aan is, toen de correspondent er niets voor behoef de te doen, ontving hij ook zijn sa- er iemand uit geholpen zal worden, laris. Spr. heeft toen ook voorgesteld zeer gering te achten, maar met het de functie op te heffen, doch de oog op het aantal ingeschreven za- raad was daar niet voor te vinden, ken is het misschien wel gewenscht Het moet allemaal opgebracht wor- het verzoek eerst nog eens goed te den, spr. vindt deze verhooging niet bekijken, ligt thans meer voor de hand, tot I noodig. De correspondent heeft, als Besloten wordt het adres aan te dat tijdstip met feesten te wachten, men al zijn baantjes bij elkaar telt, houden. De heer Mans heeft den heer v. zeker f 900, een loon, waar velen Vervolgens vragen B. en W. mach- Wijk hooren zinspelen, dat deze sub- jaloersch op zijn. tiging om enkele perceelen weiland sidie uit bezuiningingsoverwegingen De Voorzitter merkt op, dat men te doen scheuren, n.l. De Kuijper en achterwege zou moeten blijven. Het de functie's apart moet beschouwen. Dorpsbosch, het college meent dat HEUSDEN. Op de gisteren alhier gehouden stierenkeuring werden 21 stuks aange boden, waarvan er 11 werden goedge- gekeurd. Goedgekeurd werden n.l. de stieren van A. v. Kolk, Eethen, 1 stuks Gebr. Oerle mans v. d. Schans, id., 4 stuks A. J. Buijs Herpt, 1 stuks; J. v. Kuijk, Nieuwkuijk 1 stuks M. v. Ooijen, Haarsteeg, 2 stuks H. v. d. Brandt, Haarsteeg, 1 stuks J. Vos, Wjjk, 1 stuks. GENDEREN. In het nummer van Woens dag staat onder het plaatselijk nieuws uit deze gemeente vermeld, Jiet gra tis rijden voor de bezoekers naar de bazar te Eethen. Allicht zou er ver ondersteld worden, dat deze gratis rijtoer van de bazar zou uitgaan, dit is echter piet het geval, daar het rij den naar de bazar uitgaat van den heer A- iThur alhier. OOSTERHOUT. Binnen korten 'tijd gaat deur waarder Van Dorst, onze gemeente verlaten, daar hij overgeplaatst wordt naar Breda. En zal 27 Sept. z'ijn 35- jarig ambts-jubileum vieren. Bij den arbeider A. van D>. zijn twee varkens van circa 200 pond gestorven, aan de gevreesde long'- pest, hetgeen voor dit gezin een be langrijke schadepost is. De vereeniging Jonge-Boeren- stand hield een druk bezochte ver gadering, Als belangrijkste punt werd medegedeeld, dat dezen winter een tuinbouwcursus gegeven wordt door den heer Diepstraten en een cur sus sociologie. Er werd medegedeeld dat leden clie de land- en tuinbouw tentoonstelling te Oosterhout bezoe ken. reductie krijgen op de kaarten len en alles. We konden het hem aanzien. Ds. Meischke was blij weer eens in ons midden te zijn. En nu is hij niet meer. Een beroerte maak te een einde aan zijn leven. Ruim 75 jaar was Dis. Meischke oud. Wij len Ds. Meischke, evenals Ds. Guit- tart en zelfs D>s. Lutge, die de Ge meente van 1884 tot '1888 diende, leven nog steeds in onze herinnering voort, als trouwe herders en leeraars. SLEEUWIJK. In verband met de militaire oe feningen, die op de forten zullen 'ge houden worden, zullen in den nacht van 21 op 22 September a.s. bij ver schillende ingezetenen aan den Rijks straatweg alhier een groot aantal mili tairen, alsmede ©enige officieren en onderofficieren worden ingekwartierd. Zondagmiddag ontlaste zich bo ven deze gemeente een hevige on weersbui gepaard gaande met hevi- gen regenval. Een tweetal koeien van den landbouwer G. Pruissen, die in den Nieuwen Ban liepen, werden door het hemelvuur getroffen en gedood. Naar we vernemen is gemelde land bouwer tegen hemelvuur verzekerd. Voor de gehouden aanbeste ding voor den bouw van een landar beiderswoning ingevolge de Landar- beiderswet, ten behoeve van Jac. van Drunen, waren de laagste inschrijvers: Metselwerk enz.W. Duizer te Sileeu- wijk voor f 776.Timmer- en loodgie- terswerk: Gebrs. Verdoom, De Wer den voor f686.Schilderwerk: C. Dui zer te Sleeuwijk voor f 118.45. Elec- riciteit: H. Gelderblom te Sleeuwijk voor f 28.50. Totaal werd dus inge schreven voor f 1608.93. De begroo- tingssom bedroeg f1727. De te dezer plaatse, onder leiding van den heer D. Kant, be staande hondenclub, 'mocht 16 Sep tember ].l., op de te Kaatsheuvel ge houden keuring, 'Zijn eerste succes oogsten. „Ara" de hond van den ge leider Branderhorst uit Gorinchem werkte zoodanig, dat hij zonder voor keuring te hebben ondergaan zijn de finitief certificaat medekreeg. Van harte feliciteeren wij de vereeniging „Ons Genoegen" met dit succes. We spreken daarbij tevens de hoop uit, dat deze vereeniging die belangstelling waard is, deze. in de toekomst meer zal mogen genieten. betreft ©en subsidie voor kinderen uit Wijk en Aalburg, dus die subsidie blijft in de gemeente. Als men nu bezwaar maakt tegen een subsidie van f 50 of f75, dan had men reeds bezwaar kunnen maken tegen andere uitgaven. De heer Roza meent dat men de zaak nuchter als raadslid moet be zien, hoeveel schoolgaande kinderen zijn er? Als men 25 ct. per school kind uittrekt, kan daarmede volstaan worden De Voorzitter meent dat er 350 schoolkinderen zijn. De heer v. Wijk zegt tegen deze de opbrengst voor de gemeente dan verhooging te zijn. grooter zal zijn. De Voorzitter merkt op, dat de De heer Roza zegt dat hij zich in verhooging wordt voorgesteld, om- dit opzicht altijd gaarne heeft neer dat de werkzaamheden van den cor- gelegd bij het oordeel van de land respondent de laatste jaren belang- bouwspecialisten. Maar men heeft rijk zijn toegenomen. vroeger ook weieens een proef ge De heer v. d. Velden is het met nomen, waarop men later is terugge de redeneering van den beer v. Wijk komen. heelemaal niet eens. Spr. kent het j De heer Vos gelooft wel, dat het inkomen van den heer v. Wijk niet, gewenscht is op het oogenblik dit maar dat weet hij wel, als de heer weiland te scheuren v. Wijk moest rondkomen van f 900, Weth. v. Wijk zegt dat het idee hij niet op den voet zou leven, zoo- van hem is uitgegaan en hij meent als hij nu doet. Het voorstel gaat dat de opbrengst als bouwland voor POEDEROIJEN. De inlevering van rijksgoederen van dienstplichtigen der lichting 1921, welke naar de aanvullingsreserve over gaan op 1 October a.s.^ zal plaats hebben voor deze gemeente te Z alt- bommel in de voormalige H.B.S., op 7 October a.s., des nam. om 12.15" uur Op Woensdag 30 Sept. hoopt onze vroegere predikant, ds. H. Jap- chen, in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. RAAMSDONKSVEER. Woensdagmorgen ontvingen we telefonisch bericht van het zoo plotseling overlijden van D's. J. C. V. Meischke, Emeritus Predikant te Hilversum. Van 1888 tot 1914 diende Z.Eerw. onze Gemeente Raamsdonk, imet een trouw pis niet zoo vaak voorkomt. Huis- en ziekenbezoek, hoe slpreekt men er hier nog van. Half juni was Z.Eerw. nog een paar dagen in z'ijn oud-gemeente. Hoevelen heeft hij toen nog gesproken en met welk een belangstelling Vroeg hij naar al WERKENDAM. De rijswerker v. d. H., kreeg door een stuk hout verwonding aan z'ijn hand. Later moest hij zich on der geneeskundige behandeling stel len. Een begin van bloedvergiftiging werd geconstateerd. De Postduivenvereen. „Tot Weerziens" alhier, hield een wed vlucht van Maastricht, 121 K.M. Los- lating der duiven 12 uur 20 min., aankomst eerste duif 1 uur 49 min. en 37 sec. en laatste duif 2 uur en 13 sec. Snelheid per uur ongeveer 85 K.M. Bij lossing was de wind Oost en de ■ucht helder. Uitslag: 1 en 16 A. Bras; 2. 6. 9 en 12 Z. v. Oord; 3, 4. 5. 7, 10 en 13 J. W. v. Doesburg; 8 A. Biesheu vel; 11 J. v. d. Steenhoven; 14 Jac. <?ant; 15 J. Admiraal en 17 J. Oost- iioim. WAALWIJK. Het 2-jarig zoontje van deu heer Van den heer Van den Broek liep over den onbewaakten overweg aan de Put straat. De kleine bleef op den overweg staan, toen juist de sneltrein Den Bosch Lage Zwaluwe aankwam. De machinist van den trein zag het jongetje maar hij kon den trein niet tijdig tot stilstand brengen. De kleine werd aangereden en toen de trein tot stilstand was gebracht, vond men het jongetje naast de baan, geheel versuft, doch slechts met een paar blauwe plekken. Het schortje van het knaapje was door den trein gegrepen. Doordat dit kleedingstuk afscheurde, is het kind van een wissen dood gered. OUDENDIJK. Naar wij vernemen zal Zater dagavond ter viering van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana, de muziek- vereen. „Kunst na Strijd", een muzi kale wandeling maken door het dorp. Gp initiatief van de Oranjevereen. ,,Wil- helmina", zal dan tevens een lampion optocht worden gehouden, zoodat het een gezellige avond beloofd te worden. BEKENDMAKING. De Hoofdcommissaris v. Politie te Amsterdam geeft in overweging niet in relatie te treden met personen te Amsterdam, die een positie als depót- of filiaalhouder in een bakkerij aan bieden en van gegadigden waarborg sommen verlangen, alvorens inlich tingen aan zijn hoofdbureau te heb ben ingewonnen of zich in verbin ding te hebben gesteld met het bu reau van de Voorloopige Plaatselijke Bakkerij Commissie, Keizersgracht 296 te Amsterdam. o 350-33 193.70

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10