Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. BIJDRAGEN Donderdagmorgen omstreeks 10 uur, is de Koninklijke familie met haar gasten uit Den Haag naar Am sterdam vertrokken. Toen Prinses Juliana en Prins Bernhard als eersten het paleis Noordeinde verheten om in den eersten hofauto plaats te ne men, $teeg uit de talrijke menigte die zich voor het paleis hadden op gesteld een luid gejuich op voor wel ke begroeting de Vorstelijke Personen wuivende dankten. Vervolgens stapten de Koninign, Prinses Armgard en Prins Aschwin in den tweeden hof- auto eveneens onder luide toejuichin gen van de belangstellenden Den weg welke de stoet door den Haag zou nemen was te voren niet pref- eies bekend. Vandaar, dat zich wei nig publiek langs dien weg bevond. Bestraald door de prachtige najaars zon, peed de Koninklijke stoet door de mooie omstreken van den Haag. langs den grooten rijksweg naar Haarlem. De kruispunten der wegen waren alle door de politie afgezet. Overal langs den weg stond het pu bliek rijen dik te wachten om den Koninklijke stoet toe te juichen. Tus- schen Oegtsgeest en Sassenheim wa ren de boomen van den spoorweg overgang gesloten, zoodat daar ee- nige oogenblikken gestopt moest wor den. Van dit oponthoud maakte het publiek gebruik om naar de Vorste lijke Personen toe te stormen om de ze hartelijk toe te juichen. In alle dor pen waar de Koninklijke stoet pas seerde was het feest. Overal wap perden de vlaggen en stond de schooljeugd langs den wég geschaard, die op tal van punten het Wilhel mus ten gehoore brachten. Naarmate men Haarlem naderde werd de be langstelling grooter. Ook de stem ming van het publiek werd steeds enthousiaster. Om twaalf uur werd de grens van de gemeente Haarlem bereikt. Ook hier wapperden van alle openbare gebouwen en van een ontel baar aantal particuliere huizen de na tionale driekleur. Ook zag men van vele gebouwen de Lippische vlag wap peren. Nadat de stoet Haarlem verla ten had ging 'tin flinke snelheid in de richting van Halfweg. Na Halfweg gepasseerd te zijn, voegde de Am- sterdamsche motorpolitie zich bij den is toet. DE AANKOMST IN DE HOOFDSTAD. Reeds langen tijd voordat de Ko- ininklijke stoet in de hoofdstad ar riveerden hadden zich een enorme menschenmenigte aan den Haarlem merweg en den Hoofdweg opgesteld. In twee dikke hagen hadden zich hier de mensehen en vooral ontelbare veel kinderen allen getooid met Oranje opgesteld. Ook burgemeeser Dr. W. de Vlugt in zijn met veel zilver af gezet ambtsgewaad, met steek, om hangen met Zijn burgemeestersketen, de borst getooid met eere teekens was hier aanwezig. Reeds twintig mi nuten is de Vorstelijke stoet over tijd. Men tuurt steeds in Westelijke rich ting, maar niets is er te bespeuren. Het publiek blijft geduldig wachten. Eindelijk komt in snelle vaart een motor met zijspan van de politie aan gereden die den hoofdcommissaris welke zich in gezelschap van den bur gemeester bevind, mededeeling doen, dat de Koninklijke stoet in aantocht is. Even later steeg plotseling een da verend hoerageroep op. Het volgen de oogenblik stopt jde eerste auto van den Vorstelijke stoet voor den Hoofd weg. Hierin zitten Prinses Juliana en Prins Bernhard, die lachend en wui vend de begroetingen van het publiek beantwoorden. Het was een treffend en ontroerend oogenblik. Het opont houd duurde nauwelijks eenige minu ten. Om ruim half een was de Ko ninklijke stoet op den Dam aangeko men. De muziekkapel heft het Wil helmus aan. Het Vorstelijk Paar wordt op geestdriftige wijze door de enorme menschenmenigte die zich hier op den Dam heeft opgesteld toegejuicht. Lang heeft deze ovatie geduurd. Eindelijk begeven de Vorstelijke Per sonen zich in het paleis, doch in den ingang keert Prins Bernhard zich om, om nogmaals voor het welkom te bedanken. De middagrit door zonning Amster dam is in waarheid een zegetocht ge worden. Om '5 minuten over tweeën besteeg de vorstelijke familie met groot ge volg weder de 'auto's en vertrok zij van den altijd! nog overvollen Dam naar het Stadion, om daar het défilé der circa 350 Amsterdamsche vereeni- gingen bij te wonen. Een lange rijtoer van ongeveer een uur ging daaraan vooraf. Tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen, vooral véél kinde ren, hadden zich in dichte en dikke rijen langs den weg van het begin tot het eind geschaard. DE HU LD EBET O O GIN G IN HET STADION. Al de tribunes van het Amsterdam sche stadion, alle rangen waren tot de laatste plaats bezet met een over weldigend groote menschenmassa, die in het ontzaglijke ovaal boven de be tonnen wielerbaan, een breed. Icleurig lint vormt van fel bewogen levendig heid, als een grooten vijver welks door den wind in golving gebrachte wateroppervlakte het gouden licht der herfstzon sprankelend weerkaatst. Al leen boven de eere-tribune en boven de Marathon-tribune wapperden de vlaggen omdat boven de andere tri bunes de verbouwing voor de uitbrei ding van het stadion in uitvoering is. Rondom het groote grasveld staan in een lange rij de padvinders opge steld, voor de met Oranje dahlia's en met roode en gele gladiolen ver sierde Koninklijke loge de zee-pad vinders in hun vlotte donker-blauwe uniform met witte matrozen-mutsen. In afwachting van de aankomst van het verloofde paar, de Koningin. Prin ses Armgard en Prins Aschwin speelt het muziek-oorps van de Draad- en Kabelfabriek vroolijke marsehen en bekende populaire wijzen, welke de ontelbare menschenmenigte uit vol le borst meezingt. Even voor drie uur valt er plotse ling stilte over al die duizenden, als een politie-motor met zijspan door de Marathon-poort binnenrijdt, onmiddel lijk gevolgd door de auto's van bur gemeester de Vlugt en den hoofd commissaris van politie den heer Ver steeg. Van het Stadionplein hoort men het gerucht aangolven en aanzwellen van de ontelbare menschenzee die daarbuiten het jonge paar toejubelt. Dan zwenkt door de Marathon-poort de auto het stadion binnen, waarin de Prinses en Prins Bernard gezeten zïjn. en op dat oogenblik gaat er een ware-orkaan van geestdriftige toejui chingen op. die niet tot bedaren schijnt te komen, terwijl men met de fel-oranje programma's waarvan ieder Voorzien is, het jonge paar zijn ge- lukwenschen toezwaait. Wanneer de vorstelijke stoet langs de Sintelbaan onder de stormachtige toejuichingen tot voor de eere-tribune gereden is, stijgen de Prinses en de Prins, en de Koningin met haar hoo- ge gasten uit de auto's. Hierna begeven zich de Vorstelijke personen naar de Koninklijke loge, waarna het défilé begon. Een oogen blik wordt het schier eindelooze défilé met honderden vaandels, banieren en vlaggen onderbroken, als de muziek, terwijl alle aanwezigen opstaan, het volkslied van l.ippe doet hooren. Onafgebroken hebben de Prinses en Prins Bernhard in de Koninklijke loge het défilé gade geslagen^ steeds wui vend voor de hartelijke, geestdriftige spontane hulde Haar gebracht. De laatste groepen van het défilé, dat ruim twee uur geduurd heeft, zijn voorbij getrokken. Dan staat plotseling het 'heele Stadion als één man op, de muziek zet de plechtige, gedragen me lodie van het Wien Neerlandsch Bloed in, en als uit één mond, in een mach tig koor, zingen de duizenden en nog eens duizenden het derde couplet van het Wien Neerlandèch Bloed. Lang zullen ze leven, roept plotseling er gens iemand in de volksmassa en deze neemt den roep ovef, en het is alsof een bulderende stormwind opsteekt. Onder een daverende jubelende ova tie, waarbij de gewéldige volksmassa voor de laatste maal aan haar ge voelens van vreugde en van aanhan kelijkheid aan het Koninklijke huisi, meer in het bijzonder aan het jonge paar, uiting geeft, verlaat de vorstelijke stoet dan, langzaam over de Sintelbaan langs de volgepropte tribunes rijden de, het stadion, dat in enkele minuten door de vele uitgangen leegstroomt. Wat is er dezen middag een vader landlievende betooging1 geweest die op de Prinses en den Prins,, die spoedig haar gemaal zal 'zijn, wel een zeer die pen, onuitwiischbaren indruk moet heb ben gemaakt, die hun jong geluk niet weinig zal hebben verhoogd, en die de bij deze gelegenheid, gesloten hartelij ke vriendschap tusschen Amsterdam's bevolking en Prins Bernhard wel zeer hecht heeft gemaakt. Om half zes verliet de Koninklijke familie het stadion om zich naar het paleis op den Dam te begeven. Even na zeven uur is de Koninklijke stoet weer naar de Residentie ver trokken. Prinses Armgard en Prins Aschwin zijn van Amsterdam naar 's Graveland vertrokken. Donderdagmiddag is door Bur gemeester v. "d. Schans, met daartoe genoodigden, de Bazar geopend, die gehouden wordt ten bate van het Groene Kruis in deze gemeente. De Bazar mag zich in een druk be zoek verheugen. Een gezellige stemming heerschte er in de avonduren. Verwacht wordt dan ook, dat morgenavond voor de bezoekers een hoogst gezelligen avond te wachten staat. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Buuiinelerwaard. HERPT. Op de gehouden vergadering der handboogschutterij werd bekend gemaakt, dat de finale der koppel- wedstrijd, welke door die vereeniging is uitgeschreven, op Zondag 4 Oct. zal gehouden worden. De koppels zijn bij wijze van den hoogsten schutJ ter met den laagsten enz. als volgt samengesteld Ant. de WiltAndr. Couwenberg. Ant. v. HorenW. v. Sprang. P. FittersTh. v. Horen. P. v. GestelM. v. Bokhoven. Ad. HoornG. v. d. Wens. Jac. LuijbenG. de Wilt. Adr. Verhoeven (telt met dubbel aantal punten). Op Zondag 18 Oct. zal de groote prijsverschieting op geluk gehouden worden, alsdan zal 's avonds de prijs uitreiking plaats vinden van den kop pelwedstrijd. Dien dag wordt tevens het 60-jarig bestaan der vereeniging herdacht. Ter dezer gelegenheid zul len verschillende autoriteiten worden uitgenoodigd. Ook Herpt heeft de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern hard op waardige wijze gevierd. Van nagenoeg alle woningen wap perde reeds vroeg de nationale drie kleur. Des middags hielden de kin deren een optocht door 't dorp, waar na enkele kinderspelen plaats von den. Tevens werden ze getracteerd op chocolademelk en krentenbollen. 's Avonds had een groote fakkel optocht plaats met medewerking der harmonie „Die Eendracht". Oud en jong deed hieraan mede. Tot laat iil den avond werd er flink gehost en gedanst. Herpt heeft wederom op waardige wijze feest gevierd. De kinderhulde in de Apollolaan werd door de vorstelijke verloofden dankbaar in ontvangst genomen 55 De handvest luijd aldus: „Aalbert bij Gods genade etc. doen „kont allen luijden dat wej 'in tijden „voorleden gebeeden hadden onseOn- „dersaatem in den Lande yan Heusden „geseeten, die te dienen binnen onse „palen van den Lande van Heusden, „op haer zelfs kost gelijk andere onse „ondersaaten binnen alle onse Lan den van Holland', van Zeeland ge- „seeten, des zij hen langen tijd tegen „ons geweert hebben, meijnende dat „zij 'daer toe niet gehouden en waa- „ren, overmits welke zaeke wille wij „onse Luijden voorn, deeden vangen j ,,en langen tijd gevangen hebben, des „die zelve onse Luijden daer af met '„ons overdraagen zijn, en hebben ons „bewijst met goede witachtige betuij- |„ge en bescheijde, die 2ij hebben vaii „de heeren van Heusden, die d'eselve I „Heerlijcheiijd voor onse tijden gehou- „den hebben, dat zij bu-ijten onse pa llen van Heusden niet schuldig zijn te „dienen op haer zelfs kost, wij en zul len ze leveren, oft zij ons daer en „buijten dienen zoude, waeromme wij „voor ons en, voor onse na co mei in gen „tot eeuwigen dage ongehouden zijn „en sullen, weesen te dienen buijten „de paaien van onse Landen van Heus den, wij en zullen ze leveren, als wij „onse Ridderen en knegten schuldig „zijn te doen. Is oïrconde etc." Daer na heeft int volgende jaer, dat is 1400, de voornoemde Grave bij zij ne handvest an die van het Land van Heusden vernieut dit haer voorn, privi legie van niet gehouden te zijn buijten de paaien van het Land van Heusden den Grave te dienen, en dese handvest staat geregistreert in den hage int 5e boek folio 300. Wanneer int jaer 1357 de hertog 1 en hertoginne van Brabant de Stadl en het Land van Heusden overdroegen an den Grave van, Holland, welk geschie de te Bergen op den Zoom, zoo werd daer onder anderen bedongen, dat die van de Stad: en het Landi van Heus den, ,bij zoo' verre daer een oorlogh opstaat tussen den voorn. Hertog en den Grave, haer dies niet zouden be- moelijken, zoo kan het wesen dat die van den Lande van Heusden haer op zulke besprek en ook op de privile giën haer bij' hare Heeren voortijds gegeven, hebben beroepen en haere weijgeringe gefondeert. Ik bevinde niettemin dat die van Heusden in den jare 1481 suutgetrokken zijn en den Grave van Holland 'buiten hare paa ien gedient hebben tegen den Biscop van Uutregt, om op de Vaert zeker Blokhuijs te bestormen, dog de Hol landers werden geslaagen, de Wimpel van Holland bleef daer, met ook twee van hare Capiteijnen verslaagen. In bet 19e cap. zal nader van dese uuttogt gesprooken werden en dat opt jaer 1481. Terwijl wij nu eenige zaeken hebben voorgestelt ten aensien van de Dorpen en het Land van Heusden int particu lier en gemeen, zoo moeten wij ook eenige openinge geeven van zommiige Dorpen die oft wel eertijds onder het Land van Heusden hebben gehoort, off daer omtrent gelegen zijn, geltijk wij te vooren in dit cap. zulx belooft hadden. Dese Dorpen en plaatsen zijn: 1. Nieuwe Kuijk, 2. Bokhoven, 3. Poderoijen, 4. Brakel, 5. Aalst, 6. Hemert, 7. Gansoij ziijnde maar een Kasteel. 1. Wat aengaat het Dorp Nieuwe Kuijk daer werd bij Gouthoeve getelt onder de Dorpen des Lands van Heus den waer in hij bedroogen is; het ressorteert onder de meijenije van 's Hertogenbos, tesse mireo in Notis pag. 707, dog het schijnt dat het van ouds onder 's Hertogenbos ook niet is geweest, maer op hem zeiven. Wordt vervolgd). o- De vorstelijke personen nemen op het balcon van het paleis op den Dam de hulde der menigte in ontvangst. V.l.n.r.: H. M. de Koningin; het vorstelijke verloofde paar; Prinses Armgard en Prins Aschwin EETHEN. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 11