Dit nummer Uestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. DE HEKS. %gm. No. 5679 Woensdag 23 September 1936 Binnenlandsch weekoverzicht Buitenland Binnenland SSnEgg *and VAH M-T^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letteis naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De zegetocht van Den Haag naar Amsterdam. Levende muren van menschen. Het défilé in het stadion duurde bijna drie uren. Ongekende drukte in Apeldoorn. Feesten, die tot diep in den nacht duren. Een beroep van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid op den Mi nisterraad. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben wel zonneklaar aange toond, dat Oranje onverbrekelijk met het Nederlandsche volk verbonden is. Waar ook de Koninklijke Familie zich met den aanstaanden Prins-Gemaal ver toonde, werd Zij toegejuicht door een talrijke menigte, die steeds opnieuw uiting moest geven aan haar blijdschap over de vorstelijke verloving en haar trouw aan het Huis Oranje. Zoo is de reis van de Koninklijke Familie met Haar Lippe'sche gasten van de Residentie naar Neer and's hoofdstad' »een ware zegetocht gewor den. In ieder dorp, waar de koninklijke auto's passeerden, stond een compacte menschenmenigte, om het gezelschap, maar Prinses Juliana en Prins Benno in het bijzonder, hartelijk toe te juichen. Overal stonden muziekkorpsen opge steld, die de Hooge Gasten verwelkom den met het prachtige Wilhelmus. De rijksstraatweg, die van Den Haag naar Amsterdam leidt, was afgezet als het ware door twee muren van levende menschen. De intocht in de hoofdstad ze've was al even grootsch. Talrijke Amster- damsche autoriteiten hadden zich naar de grens hunner gemeente begeven, om daar de leden van het Koninklijk Huis en Prins Bernhard met Zijn moe der en Zijn broer welkom te bee'.en en Prinses Juliana en Prins Bernhard met Hun voorgenomen huwelijk te fe- liciteeren. De rijtoer door de stad naar het sia- dion, waar de eigenlijke hulde eerst een aanvang zou nemen, deed voor die in 'Den Haag op Prinsjesdag niet on der. Overal stonden de menschen drie, vier ,of vijf rijen dik langs den weg opgesteld. Aan het gejubel, dat zich uit duizenden kelen overplantte naar andere duizenden kelen, scheen geen einde te komen. Gansch Amsterdam juichte, uit blijdschap over de heug lijke gebeurtenis in de Koninklijke Fa- Een verhaal uit de Pyreneeën. 22. In het natuurleven, dat die twee gelieven leidden, was ook het natuur lijkste van belang. Benita draalde niet met aankleeden en was niet lang met haar toilet bezig. Weldra kwam ze uit haar kamer te vooi schijn zoo trisch, alsof ze een der nimlen uit het meer was geweest en zoo uit haar galven-bad' was gekomen. Guido had zelfs een kam voor haar neergelegd, waarmee ze haar weerbar stige haren in orde hadi gemaakt. Onwillekeurig trad ze naar buiten. Heei vroeg was het niet meer, want de zon stond al vrij hoog. Benita vond den aanblik van het blauwgroene water nu nog bekoorlij ker dan den vorigen avond. De kleuren waren zoo sprekend en alles scheen te leven met een tinteling van verhoogde schoonheid'. Verscheiden vogels doorkliefden de lucht; door het kristallen water heen, kon men de dartelende forellen zien zwemmen, alles sprak van het ontwa kende leven, door den jongen dag op gewekt. Op de vooruitstekende rotspunt, die voor een natuurlijke aanlegplaats der milie en uit blijdschap, dat ziij de bei de Vorstinnen e»n Prins Bernhard, die eens een groote taak in ons land heeft te vervullen, weer in haar midden mocht weten. In het Amsterdamsche stadion was de huldebetooging al even indrukwek kend. Toen de Koninklijke auto's de poorten kwamen binnengereden, ver hief de 60.000-koppige menigte zich als één man, om met het Wilhelmus haar Gasten welkom te heeten en daar na in een eindeloos gejubel uit te bar sten. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard werden niet moede, om voer al die uitingen van verknoch'.e trouw en aanhankelijkheid te danken. Het défilé, dat bijna drie uren duur de, werd met bijzondere aandacht ga degeslagen; geen enkel oogenblik ver flauwde het vriendelijk gewuif van H. M. 'de Koningin en het jonge paar. De terugtocht naar de Residentie werd opnieuw een zegetocht, terwijl de aankomst in Den Haag voor het Vor stelijke Gezelschap wel een b'iijde ver rassing moest zijn. Want ondanks het late uur, had zich bij het Viaduct op den Leidschen Straatweg een zeer tal rijk publiek opgesteld, dat na uren van wachten eindelijk zijn moeite be loond zag en op het oogenblik van aan komst van de beide Vorstinnen en Hun L.rpe'sche Gasten een ovatie bracht, die slechts te verklaren is uit de diepe liefde, die de Hagenaar voor het Huis van Oranje heeft. Na de enorme drukte, die haar hoog tepunt vond op Prinsjesdag, is het nu stil geworden in Den Haag. De Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Ber nard zijn naar het Loo vertrokken, om in de rustige omgeving van het Geldersche landschap van de ernotio- neele dagen te bekomen. Maar alvorens Prinses Juliana en Prins Bernhard zich aan de openbaarheid onttrokken", hebben zij een rijtoer door Ape'doorn gemaakt, die in dit Ge'dersche stadje een ongekende drukte te weeg had ge bracht. Het publiek verkeerde in een uitgelaten feeststemming. Zingend en dansend bewogen jongens en meisjes zich door de fleurige versierde straten en wegen. De café's geraakten stamp vol. Tegen den avond werd de drukte welhaast nog grooter. In de binnen stad kon men zich slechts voetje voor voetje voortbewegen. Het stille Apeldoorn, dat zich anders om negen uur pleegt ter ruste te be geven, was nfc één groote feestzaal, die eerst diep in den nacht werd ont ruimd. Zoo is de vorstelijke verloving niet slechts een heuglijke gebeurtenis voor de Koninklijke Familie zelve gewor den, maar voor het geheele Neder landsche volk, welke nog lang in de herinnering van dat volk een plaatsje zal blijven behouden. De Vereeniging voor Nationale Vei ligheid heeft een adres onder de wel willende aandacht van den Raad van Ministers gebracht, dat in dezen tijd van gespannen internationale toestan den zeker een bijzondere aandacht vraagt. Het adres begint met zijn waar deering uit te spreken over de wijze, GROOTE BRAND TE HANKAU. Meer dan 1030 huizen ver woest. Enorme schade. De Chineesche pers maakt melding van een grooten brand te Hankau, waarbij meer dan 1030 huizen een prooi der viammen zouden zijn geworden. De materieele schade bedraagt eenige millioenen dollars. De berichten spreken van tal van waarop door de Regeering de tekort- I dooden en gewonden. De juiste aan komingen bij ons defensiewezen zijn tallen zijn evenwel 'nog niet bekend, in het licht gesteld. Daardoor is de hoop gewekt, dat in zoo kort moge- EEN BOM TE MIDDEN VAN DAN- Iijken tijd de gevechtswaarde van le- -ENDE JEUGD. ger, vloot en luchtmacht beter aan He laffe daad neemt een ge- den gespannen internationalen toestand lukkig verloop, zal zijn aangepast. De communistische jeugdvereniging Een gevoel van onrust is echter ont- De Vienne (Isère, Z. Frankrijk), had Za- staan over den zeer grooten achter- terdagavond een openlucht-bal geor- stand op het gebied der economische ganiseerd. en industrieele verdedigingsvoorberei- Tegen middernacht werd een bom ding. De achterstand, die op dit ge- midden tusschen de dansende jonge- bied bestaat kan niet uitsluitend aan lieden geworpen. Een hunner had de financieele oorzaken worden toege- koelbloedigheid het projectiel snel op schreven. Tal van voorbereidende maat regelen in vredestijd aldus het adres te nemen en weg te werpen. Met een ontzettende knal spatte de behoeven niets of slechts weinig bom uiteen. De ruiten der huizen, in te kosten en, kunnen toch het verlies van tientallen millioenen aan nationaal de buurt werden vernield'. De jongelieden begaven zich in de vermogen, alsmede leed1 en ontberingen richting vanwaar de bom was gewcr in oorlogstijd voorkomen. Gedacht pen om de daders van dezen aanslag wordt hier aan het aanhouden van vol- °P te sporen. Dezen slaagden er in, in doende voorraden door het afsluiten het donker te ontkomen, waarbij zij van uitgesielde inkoopcontracten in de hun aftocht met revolvervuur dekten, meest uiteenlocpende takken van han- B'j die achtervolging werd een jon del, landbouw en industrie; het schep pen van mogelijkheden voor het op gang houden van het bedrijfsleven; het voorbereiden van uitvoerverboden in'tijd van oorlogsgevaar, enz. Voorts is het Nederlandsche volk voor zijn grondstoffen- en voedselvoor ziening sterk afhankelijk van het bui tenland en van onze overzeesche ge westen. Instandhouding van de scheep gem an zoo ernstig gewond, dat hij inmiddels in een ziekenhuis is over leden. kleine booten, die op het meer vaar den, scheen a*o te visschén, Hij wenkte Benita om naast hem plaats te nemen en niet te spreken, ten einde de kleine meerbewoners niet aan het schrikken te maken. Hij wees haar tevens een paar forellen, die hij gevangen had. Nog e en paar er bij, dan zou het een lekker maal voor hen zijn. Benita zette zich, zwijgend, naast hem neer, en kwam onwillekeurig on der de groote. bekoring, welke er van ae omgeving uitging. Ze vond de natuur om het meer heen, veel mooier en grootscher nog dan in Panticosa. Ze had ook nog zel den zulk een totaal-indruk vah het landschap gekregen. Als ze alleen, langs de bergpaden en rotsen dwaalde, had ze slechts oog gehad voor hetgeen er aan weerskanten van haar was; de omlijsting van het meer van Panticosa was lang zoo schit terend niet. Hier zag zij zooveel! Waren dat nu dezelfde Pyreneeën, die ze van kind af kende; ze kwamen haar voor gegroeid' en verfraaid te zijn. Ze had nooit zooveel verscheidenheid waargenomen. Eerst de sneeuwwitte toppen, rus tende op een smetteloos zilverveld van ijs, dan de naakte bruine rotsen, die wel dood schenen, zoo onherbergzaam en levenloos zagen ze er uit en daar onder de diepe boschbranden, die van uit de verte gez'ien, fluweelig mos ge- o CAMPBELL BLACK VERONGE LUKT. Thomas Campbell Black, de win naar van den vliegwedstrijd van Lon den naar Melbourne heeft Zaterdag op het vliegveld 'Speke bij Liverpool een vaartverbindingen in tijd van oorlog j doodelijk ongeluk gehad, is dus een onafwijsbare voorwaarde Hij wilde des middags, nadat de voor ons economisch leven in oor- mist voldoende opgetrokken was, een logstijd. proefvlucht maken "in zijn Miss Liver- Verder wijst het adres op nog vele j pool, met welk vliegtuig hij had in- andere factoren, die ontegenzeggelijk geschreven voor de luchtrace naar Jo- een kern van juistheid inhouden. Zon- hannesburg, die 29 September begint. der twijfel zal dan ook de Raad van j Hoe het ongeluk zich precies heeft een gegeven oogenblik dacht mijn heer de purser er aan, dat hi) nog! boodschappen had te doen in de! stad, maar nu had hij alleen vreemd! geld bij' zich en kon de familie hemi wel even helpen pan 2o gulden. Mor gen zou hij het bedrag wel terug en hij kreeg ernstige verwondingen in den rug. Toen Campbell Black naar het ziekenhuis vervoerd werdj bevond hij zich reeds buiten bewustzijn. Verder wordt nog bericht, dat de nevel boven het vliegveld nog niet geheel opgetrokken was. Dit kan mede een van de oorzaken geweest zijn van het 'gebeurde. VLAGGENFABRIEKEN DOEN GOEDE ZAKEN. Orders van 5o.ooo vlaggen geen uit zondering. Het vlaggendoek in Nederland is vrijwel uitverkocht! De geweldige) voorraden in de winkels en waren huizen ziijn de deur uit „gevlogen" en de fabrikanten werken dag en' nacht om het nationale dundoek te fabriceeren. Orders van 5o.ooo vlag gen, al ziijn zij dan ook van klein formaat, behooren niet tot de zeld zaamheden. „En we geloioven pas1 aan het be gin te staan van de regen orders, die voor het huwelijk van Prinses Juli ana en Prins Benno ons te wachten' staat," zei men een verslaggever van' de Tel. in een der grootste magazijr nen van Amsterdam. „De 5o.ooo vlaggen, die .ons dezer dagen besteld zijn, komen op tijd; gereed, helaas hebben we een ande re belangrijke opdracht van 25.ooq stuks van de hand moeten wijzen Wij kunnen desnoods dag en nacht doorwerken, maar de fabrikanten van' vlaggendoek laten ons in den steek." Ook de vlag van Lippe wordt druk verkocht. Van den grooten zakenman tot den kleinen straatverkoop-er met zijn strik jes en oranje knoopjes op het fluwee- len kussentje, zij allen doen 'goede zaken o „GEGROET VAN UW ZOON." Bij een familie in het westen vaiï Rotterdam kwam dezer dagen 'n ze kere mr. Bergman op bezoek, die! zeide purser te zijn op het te Ant werpen liggende s.s. „Autolo," Hij kwam cle groeten brengen van een1 zoon van de familie, dien hij in Afri ka had gesproken. ;Men vond dit na tuurlijk zeer prettig en al heel vlug was men „eigen" met elkander. Op Ministers een en ander in ernstige over- toegedragen, is niet geheel zeker, maar weging nemen, en de mogelijkheid is vast staat, dat de Miss Liverpool en dan geenszins uitgesloten, dat in groo- een groot legervliegtuig met elkaar in te lijnen reeds in het adres is vastge- botsing zijn gekomen, op het oogen- legd, zal worden begonnen. blik, dat zij beide wilden opstijgen. (Nadriik verboden). Het militaire vliegtuig ramde het klei ne toestel van Campbell Black en de oI laatste wera daarbij doodelijk gewond; de wervelkolom werd hem gebroken brengen. leken, maar toch uit reuzenstammen dachtenis van een jong paar,, Engel- gevormd te zijn, zat Gui- j en dicht gebladerte waren samenge- schen, op hun huwelijksreis. Hij stond m. steld en eindelijk het grastapijt met op deze rots, net als wij nu en 't zij bloemen bezaaid, aan den voet. En hij zijn handen! wilde wasschen in het dat alles even grillig van lijn en een heldere water of zich om een andere groote afwisseling van vorm en kleur J reden naar omlaag bukte, maar hij aanbiedende. I verloor zijn evenwicht, viel in het meer Toen Benita's blikken weer tot haar en dreef af naar het midden, waar onmiddellijke omgeving terugkeerden, het heel diep is. Zijn jonge vrouw merkte zij voor het eerst een klein graf- sprong hem na en, beiden verdronken monument op, waarop iets geschreven j ze. Een paar visschers, die er bij wa- washet waren gewone letters, maar ren en het gezien haclden, gingen na- de woorden kwamen haar vreemd voor tuurlijk dadelijk met een boot het meer en het lukte haar niet ze te ontcijferen, op en trachtten ze te redden, maar te Zoodra Guido klaar was met zijn visch- laat!" vangst en haar met trots zes mooie, „Vreeselijk!" fluisterde Benita ontzet, kleine forellen toonde, vroeg ze hem „Denk je, dat zij hem nasprong, om- naar de beteekenis er van. dat ze hem hoopte te redden of om- „0! ja, dat weet ik wel," antwoord- dat zij wanhopend was?" de hij terstond, ,.dat weet iedereen, Guido haalde de schouders op en die het meer kent. Die steen staat zei, half lachend: Ja, dat weet ik er al bijna honderd' jaar." niet. Ik denk haast, dat ze er heelemaal „Honderd jaar!" riep ze verbaasd niet bij gedacht heeft. Als zij er in uit. „Is het meer dan al zoo oud?" gevallen was, zou hij haar natuurlijk „Misschen wel duizend jaar, en nog zijn nagesprongen in de hoop haar langer, 'tis een gletscher meer. op het land te zullen brengen. Een Vroeger was alles sneeuw en ijs, maar man is veel sterker en het is de plicht er is al veel Van gesmolten. Dit meer van den sterke 'om de zwakke te hei- maakte vroeger waarschijnlijkheid deel pen maar voor een vrouw is het iets uit van een onmetelijk ijsveld." anders." „Maar die steen?" vroeg Benita, die „Denk je dan niet?" vroeg ze, driftig, weer dat angstig gevoel van beklemd- „dat een vrouw even sterk en even heid 'kreeg, dat zijn wijsheid reeds moedig kan zijn als een. man? En dat, verschillende keeren bij haar had doen als ze lief heeft?" ontstaan. Haar glinsterende oogen glansden „Nu, die steen staat er een goede met een ongewoon licht, zeventig jaar. Laat zien, ja, in 1832 „Als ik in het water viel, zou jij mij weid 'die er opgericht, voor de nage-dan willen redden?" vroeg hij, spelend „Natuurlijk, natuurlijk," de man' verdween met het bedrag en moet nog terug komen. haar handjes nemend en ze op de zijne leggend als om ze met elkaar te meteni en te vergelijken. „Natuurlijk! Ook al wist ik, dat ik! met je zou verdrinken," zei ze, heel eenvoudig. „Zou je je leven voor mij over hebU ben, Benita Dolores?" vroeg hij, aan gedaan door haar ernst. „Dat spreekt toch van zelf. Ik zou je toch het beste willen offeren, wat ik! heb ,en dan Guido-mio, zonder jou,: zou mijn leven nu geen waarde meer hebben. Ik zou nooit meer van iets kunnen genieten, want ik zou altijd aan! je denken met droeve gedachten. Je moet nu niet meer uit mijn leven gaan), ik kan je niet misken". „Ben ik nu heusch de eerste mant die je lief hebt?" vroeg hij plagend^, maar inwendig ontroerd door haam groote, rotsvaste liefde. „Niet alleen de eerste man, maar de eerste, de allereerste. Ik! heb nooit lief gehad), ik wist niet wat het was. Moeder Eranchita en vader Gaston waren wel goed voor mij en het zou) mij wel verdriet gedaan hebben, als huö eenig leed was overkomen), maar ze! hadden elkander en ik hield! niet be paald van ze, maa rvan jow wel.., heel veêl zelfs. Denk toch eens, Guido, wat een verlaten stumper ik was, af gesnauwd en uitgelachenzooala Juana en Juanita deden op dien mor gen... weet je nog? Wat lijkt het lang geleden!" (Wordt vervolgd). A voer hei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1