Pluatselijk Nieuws S BEN ICK VAN DUYTSCHEN BLOET. Een golf van O ran j e-enthousiasme gaat over tons land en ontelbare ma len klinken de plechtige tonen van pns mooie volkslied het Wilhelmus. Over dat volkslied willen wij hier een korte opmerking, maken en wel over den zin „Ben ick van Duytschen 'blo et." De beteekenis daarvan wordt vaak verkeerd begrepen. Van Duytschen bloet heeft hier Duitsch en Duitschland niets te ma ken. Diuytseh, duitsche, dietsche, duut- Bche, het zijn alle vormen van één EEN UITLATING VAN PRINS BERNHARD. Over ons volk. De Avondpost schrijft Wij publiceerden eenige dagen ge leden een bijzondere correspondentie uit Frankrijk over Prins Bernhard's Parijschen tijd. Uit tal van opmerkingen bleek, dat dit stuk zeer de aandacht heeft ge- trekken. Groote buitenlandsche bladen heb ben het overgenomen .vooral de in Parijs verschijnende, en als gevolg daarvan is een legertje fotografen en film-operateurs afgekomen op het gebouw in Pafijs, waar de Prins heeft vonden zich met inbegrip van den chauffeur zes personen. De bestuurder, de 55-jarige H. Kos ter uit Groningen, kreeg een hoofd wond en inwendige kneuzingen. De 35-jarige J. de Vries, eveneens uit Groningen, kreeg een hersenschud ding. Zijn 37-jarige echtgenoote werd aan beide beenen gewond. Hun twee kinderen, meisjes van negen en tien jaar, bleven ongedeerd. De 79-jarige heer S. van Dijk, kreeg een hersen- hetzelfde woord en het was de naam gewerkt. De schrijver van bedoelde van de algemeene landtaal van Ne der land in de middeleeuwen. Duytseh beteekent hier dus': Neder- landseh. Het woord „diet" beteekent volk. Dietsche of Duytsche is dus iemand van ons eigen volk, van Ne derlandsche n bloede. o IN WERKPUT GEVALLEN. icorrespondentie bericht nu, dat de beeltenissen van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Parijsche bios copen met luid applaus worden be den begroet. En verder schrijft hij „Zoo juist heb ik twee eigenhan- schudding. o- vers 24 en 25. Op zijn bekende zeer boeiende wij ze ontvouwde spreker dit schriftge deelte, waarbij de kerk meer dan ge woonlijk gevuld was met aandachtige toehoorders. Na de predikatie 'werd de schei dende voorganger die ook in onze ge meente reeds vele vrijenden had ver worven, namens Kerkeraden en Ge meente ,door Ouderling Friedli harte lijk toegesproken tern dank gebracht voor de buitengewone wijze waarop de Heer Brünklaus Gods Woord aan de Gemeente verkondigd heeft en voor BOERDERIJ AFGEBRAND TE UITGEEST. kwam uit iTdï 1» hij met betrekking jat dit van de boerderij van den heer L. Klaver in het gehucht Groot Dorre- geest onder de gemeente Uitgeest. De boer was aan het musschen schie ten ,toen hij plotseling een vlam uit het rieten dak van zijn huis zag slaan. dige brieven niet getypt, maar met 1 Hij waarschuwde de buren en met vijf de hand geschreven van Prins Bernhard, in handen gehad. Er blijkt uit deze missieven, dat de toekom- Te Amsterdam zijn aan het groote stige Pril\s Gemaal Zijn oude vrien- 7I. den met heeft vergeten. spoorwerk aan het Oosterdok twee werk lieden van de maatschappij Oberon in een maar ster ker nog getroffen me de woorden, waarin hij met enthousiasme praat werkput gestort Zij werden beiden zwaar o.ver dg spontane ontvangst door het gewond. De werkman P. de Rooy liep een gebroken been op en heeft vermoe- delyk een beleediging aan een der hals wervels. De ander, P. Voorde, kreeg een bekkenfractuur. Beiden zijn in het Bin- gasthuis opgenomen. ONGELUK IN HET JACHTERREIN. Zaterdagmiddag was de 57 jarige H. J. Huissen te Arnhem met een vriend in de nabijheid van Ede in de bosschen van Westerrode aan het jagen. Toen de jagers zich op eenigen afstand van elkaar be vonden, hoorde men plotseling een schot vallen. De vriend van den heer H. sloeg j Nederlandsche volk. Hij schrijft„Ze rijn door het dolle heen... ik ook... waaraan heb ik dat verdiend Een volk als dit kan ik niet anders dan liefhebben, dienen en trouw zijn!" o DE A.-R. PARTIJ EN DE VER KIEZINGEN IN 1937. Enkele punten uit het manifest. De Anti-Revolutionnaire Partij richt zich met het oog op de komende verkiezingen tot het Nederlandsche volk met een manifest, waarin zij oi.m. verklaart, in het bijzonder te bevorderen 1. Een krachtige handhaving van j j I het gezag, zoowel hier te lande als ei geen acht op, daar hij dacht, dat de Qverzeesche Gewesten. .2 Het behoud van de grondsla gen, waarop het Nederlandsche staats leven steunt; de eerbiediging van de man trachtte men het vuur te dooven, hetgeen niet lukte. De wind wak kerde het vuur aan en een oogen- blik later stond het geheele dak in lichterlaaie. Kort daarop stond het geheele per ceel in brand, zonder dat het moj gelijk was iets in veiligheid te bren gen. Alles is uitgebrand. "Stukken brandend riet van het dak woeien over op de boerderij van J. Leek, welke eveneens geheel in vlam men is opgegaan. Hier werden de vrouw van den landbouwer en drie kleine kinderen met moeite gereds door eenige Amsterdammers, die per motorfiets passeerden. De geheele in boedel en 1-andbouwinventaris rijn ver loren gegaan. Vervolgens werd de boerderij van P. de Wildt aangetast, doch hier kon het vuur warden gestuit. Alleen een op het erf staande hooiklamp is ver nietigd. ambt ook in de gemeente heeft ge daan. Ook mevrouw Brünklaus deelde in dezen dank. Als blijk van waardeering werd toe zegging gedaan van een stoffelijk be wijs van erkentelijkheid, dat door de Gemeenteleden is bijeen gebracht en hetwelk heden Woensdagavond in de kerk zal worden aangeboden. Staande werd hierna door de Ge meente gezongen Ps. 121 :4 en daarna Ps. 134:3. Zichtbaar zeer ontroerd 'dankte de Heer Brünklaus Kerkeraden en Ge meente voor de woorden die zij, biij monde van den Weled. Heer Friedli tot hem gericht hadden en zeide, dat het voor hem weer een zeer ontroerend oogenblik in zijn leven was. Spreker lichtte dit met vgen 'bepaald geval toe heer H. het schot had gelost. Later hoorde hy echter gekreun. Hij begaf zich naar de plaats vanwaar hij het gekreun waar nam en zag den heer H. op den grond liggen. Waarschijnlijk is H. gestruikeld over een boomstronk, waarbij zijn geweer is afgegaan. De man was zwaar gewond, j Toen een ijlings ontboden geneetheer op de piblieke eerbaat vrijheid van Godsdienst en geweten; de bewaring van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur. 3. De versterking van het Christe- en gezinslevende da plaats des onheils was aangekomen, was de heer H. reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Ede overgebracht. o WOESTELING NEERGESCHOTEN. Toen de steuntrekker T. te Ginneken, vermoedelijk uit ontevredenheid, met een bijl ramen en deur van den gemeente ambtenaar De J. aan het stuk slaan was, trachtte de chef van politie, Van Bilsen, den woesteling dit te beletten. T. keerde (Buiten verantwoording der Red.). zitter, werd dit concert geopend met het Wilhelmus. Hierna volgden mu ziek- en zangnummers elkaar op. Aan het einde dankte de heer Versteijnen allen, die hadden medegewerkt dit concert te doen slagen, doch in 't bij zonder den heer Noorloos, welke zijn erf hiervoor belangloos beschikbaar had gesteld en wekte ten slotte de dames en heeren op, lid te worden van de zangvereen. „Con Amore". Nadat nog gezamenlijk 2 coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, behoorde deze avond weer tot het verleden. Naar wij vernemen heeft de bloempjesverkoop tijdens dit con cert ruim f21 opgebracht. Op 2 October a.s. zal alliier de najaarspaardenmarkt worden ge houden. ANDEL. Het bestuur van de Oranjever- eeniging is op de laatst gehouden ver gadering als volgt samengesteld: Voor zitter, L. Geels; secretaris, Mart. van Rijswijk; penningmeester, H. Tankens; leden, P. Zegwaard, D. Millenaar, O. Bouman en L. J. Vogentar. Op Donderdag, 24 dezer, zal een teest worden gehouden op het terrein van gebr. van Andel nabij het Ge meentehuis. Van 7 tot 7.30 uur (o.t.) muziek van den toren. 7.30 tot 8 uur keuring van versierde wagens en fiet sen; 8.30 tot 12 uur optocht door de gemeente. Des middags van 1 tot 5 uur. kinder- en volksspelen. 56 uur waarom, en het verheugde hem, dat prijsuitreiking en van 8 tot 10 uur con- God weder een predikant aan de Ge- J eert door de zeer gunstig bekend' staan- meente geschonken had, waardoor het 1 de, Kon. erkende muzïekvereen. „Ge licht van Zijn Woord in de gemeente fening en Uitspranning" te Wijk. mocht blijven schijnen. Voor het jaar 1937—1938 zullen In zeer gevoelige woorden herdacht j alhier worden geheven 200 opcenten op de Personeele en 75 opcenten op de Fondsbelasting. heid; de bescherming en verbetering van de Zondagsrust. 4. De toepassing van de rechtsbe ginselen in het internationale volke- renleven in overeenstemming met de behoeften van dezen tijd. 5. De versteviging van de weer macht tot verdediging van de onaf hankelijkheid en de rechten van het Koninkrijk der Nederlanden. 6. De voortzetting van den ar beid tot financieel en economisch herstel, gepaard gaande met: inacht- zich echter daarop met zijn bijl tegen den 1 neming van de sociale rechtvaardig heid, geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie, voort politieman, waardoor deze werd genood zaakt van zijn vuurwapen gebruik te ma ken. T. kreeg een revolverschot in de lies. Hij werd naar het St. Ignatius zie kenhuis te Breda overgebracht. o VROUW VERMOORD TE ROTTERDAM. Zondag laat heeft men de 38 jarige gescheiden vrouw M. Kok, met ingeslagen schedel achter de deur van de achter kamer van haar woning aan de Oranje boomstraat 273 gevonden. Als gevolg van het door de politie ingestelde onder gaande bestrijding van de werkloos heid en inperking waar mogelijk, van van de bijzondere crisismaatregelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te geven. 7. De verdere uitvoering, voor zooveel deze doenlijk blijkt, van haar program van actie van 1929 (1933). o EEN HULDE VAN HET WEST- LAND. Ook het Westland heeft zich bij de verloving van Prinses Juliana met zoek, werd een verdachte in het bureau prjns Bernhard, niet onbetuigd gela- aan het Sandelingplein in bewaring ge steld. o AUTOBUS BOTST TEGEN BOOM. Zondagavond is op den Langeweg onder Klundert de autobus van den heer Tiche laar, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden. De wagen werd aanzienlijk gehavend. De acht inzittenden kregen allen verwondingen. TJALK GEZONKEN0 Zaterdagavond is het s s. Zuiderzee van Koppe's Scheepvaartagentuur te Amster dam, dat van het IJ was vertrokken voor den vracht- en passagiersdienst naar Zwolle* tusschen Marken en het Keteldiep in aan varing gekomen met de tjalk Nieuwe Zorg uit Hasselt, welke met een lading hout op weg was naar Diemen. Tengevolge van de aanvaring zonk de tjalk onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden worden gered en zijn aan boord genoden van de Zuiderzee, die de reis naar Zwolle kon voortzetten. 1 —o— 1 DUO-PASSAGIER ZWAAR GEWOND. Een auto, bestuurd door den heer De W. uit Amsterdam, bereikte den drie sprong bij hotel Oud Leusden onder Amers foort. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Doorn een motorfiets, ■waarop twee personen waren gezeten. De autobestuurder verleende den motor- rqder, die van rechts kwam, geen voor rang. Een aanrijding volgde. De motor rijder, de heer v. d. W. uit Amersfoort, kwam met den schrik vrij. De duorijder, de dertienjarige J. B. uit Amersfoort, was er ernstiger aan toe. Met verscheidene wonden en inwendige kneuzingen, werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis] te Amersfoort overgebracht. ten en op zijn wijze gelukwenschen doen toekomen. Deze bestonden uit een bloemen- en fruitmand van enor me afmetingen, samengesteld door den bekenden opsteller van tentoon stellingen, den heer Velders. Het Westland heeft in deze mand van Zijn rijke vruchtensoorten enkele ge- gezonden. Zoo bevatte de mand plm. 100 pond blauwe en witte drui ven, een groot aantal meloenen en perziken, alsmede diverse andere vruchten. Ter omlijsting waren planten aan gebracht. Het geheel is door eenige personen naar het Koninklijk paleis te 's-Gra- venhage overgebracht, waar de voor zitter van Bond Westland, de heer J. Barendse, dezen vorm van gelukwen schen van het Westland heeft aange boden. MOTORRIJDER ZWAARGE WOND. Zondagmiddag is op den Goud- schesingel te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 33-jarige gara gehouder A. |M. B. van Osch, wo nende te Tilburg, moest voor een plotseling den weg overstekenden voetganger snel naar rechts uithalen. Hij wist hierdoor een aanrijding te voorkomen maar kon niet verhinde ren, dat Zijn motor het trottoir op- reed en tegen een aansluitpaal van de marktverlichting botste. Van Osch geraakte zoodanig bekneld, dat zijn rechterbeen geheel werd versplinterd. In ernstigen toestand is hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd en daar ter verpleging opge- ïnomen. o VIER PERSONEN GEWOND. Zondagochtend is een personenauto komende uit Groningen en op weg naar Marum, aan het Hoendiep ter hoogte van Oostwolde door de glad heid van den weg geslipt en tegen een boom gebotst. In den wagen be- Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik opname van on derstaande regelen in Uw veel gelezen blad, hiervoor bij voorbaat dank. Met een enkel woord zou ik even de aandacht willen vestigen op het werk van het Groene Kruis, te Wijk en Aalburg en Veen. Velen van de geachte lezers zullen zeggen: Waartoe is dit noodig? Het Groene Kruis in die gemeenten heeft in den loop van enkele jaren aller sympathie verwor ven. Ja, elk die 'in de gelegenheid was ,den toegewijden arbeid van zuster den Boesterd, van'nabij gade te s'aan, of persoonlijk te ondervinden, zal mede instemmen, dat het werk van hetGroe ne Kruis onmisbaar geworden is voor onze gemeenten. Dit alles is genoegzaam bekend, maar wat niet een ieder misschien weet is dit: dat de financieele uitgaven niet kunnen gedekt worden door de gewone contributiën. Daar is alsnog noodig een bijzondere bron van inkomsten, om het werk gaande te houden, ja zoo mo gelijk uit te breiden. Hiertoe zal in de maand November in de gemeente Veen een bazar georganiseerd woorden en nfi komen wij uwe medewerking vragen. Neen, wij zullen hierin niet teleur gesteld worden. In de dagen die achter ons liggen, hebben wij de na tionale blijdschap en vreugde van ons volk gezien. Wij hebben de menschen zien zingen en springen bij de verlo ving van H.K.H. Prinses Juliana. En wij waren mede verblijd. Maar toen gingen ook ohze gedach ten naar de vele zieken in deze ge meenten, welke soms maanden, jaren aan het ziekbed 'gekluisterd zijn. Wjj dachten aan de vele t.b.c. lijders, voor namelijk in de gemeente Veen, aan het vele dat onze zieken moeten mis sen. Neen, het werk van het Groene Kruis, mag niet verminderd wrorden, het kan niet gemist worden. In de komende dagen zal van U een bijdrage, ja misschien een klein offer gevraagd worden. Voor velen is het wellicht moeilijk om iets b.ij te dragen en toch verwachten wij 'dat gedaan wordt, wat gedaan kan wor den. Wij hopen en vertrouwen, dat de christelijke naastenliefde zich ook nu in daden uiten zal. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk Mank voor de opname. P. VAN HELDEN, Secr. bazar-comité. Veen. 21-9—'36. de Heer Brünklaus de voorgangers de zer gemeente, in. het bijzonder den he laas te vroeg overleden beminden pre dikant wijlen Ds. Kloots en achtte net een niet genoeg te waardeeren voorrecht voor de Gemeente, om in deze ernstige tijden Gods Woord nog I van Vet land ^huiswaarts. AALST. Zaterdagmiddag keerde de 72-ja- rige A. Biesheuvel met een kruiwa- te mogen beluisteren. Hij beval den nieuwen Predikant, die Onderweg rustte hij wat, stopte nog een pijpje tabak en zakte toen plotse- D.V. a.s. Zondag zijn intrede hooptB- ineen. De ongelukkige werd te doen ,zeer bij de Gemeente aan, 1 waarna tenslotte de dienst werd be ëindigd met de woorden van Ps. 72 11. Gaarne sluiten wij ons bij de woor den van Ouderling Friedl Baan datLcht f net den Heer en mevrouw Brünklaus 1 dood opgenomen. De collecte ten bate van Het Groene Kruis Aalst en Nederhemert, gehouden op het feestterrein alhier, in alle opzichten wel moge gaan. In verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan der Tce- kenschool op 26 Sept. a.s. wordt de aandacht gevestigd op de desbe treffende advertentie in dit nummer. We twijfelen niet, of velen zullen des middags en des avonds van hun be langstelling blijk geven. We hopen, dat nog meer jongelui deze nuttige onderwijsinstelling zullen bezoeken. Zij, die verzuimd hebben, zich als leerling op te geven, worden daartoe a.s. Zaterdag van 35 uur alsnog in de gelegenheid gesteld. Zaterdagavond had in Hotel Con cordia onder toezicht van den gemeente veldwachter Radeooacher de trekking plaats rac Gjjbc- -2 W v Diik' van de verloting ten bate der voetbalver eeniging N,0.A.D. alhier. De uitslag is als volgt le Prijs No. 117 Zaterdagmiddag had alhier de jaarlijksche geitenkeuring plaats. Keurmeesters waren de heeren Pas man, bestuurslid van den Prov. Bond en A. v. Loon uit Bruchem. De aan voer was matig; er was veel belang stelling. De uitslag was als volgt: Prov. Register: ie pr. G. Dekkers, 2 Johs. Opstelten; 3 G. v. d. Laar; 4 Jac. v. Ballegooijen. Plaatselijk Register: 1 D. Keijne- mans en aangewezen voor controle; 2 Jac. Gijbe; 3 G. Pelikaan; 4 J. Opstelten; 5 G. v. d. Laar; 6 B. van Driel; 7 Arie v. Ooijen; 8 W. Ver- nooij Oudere melkgeiten: 1 Johs. Opstel ten en aangewezen voor controle; 2 Schreuders;5 G. Donkersloot; 190 479 28 436 7e 8e 9e 10e 244 425 110 435 De prijzen kunnen op vertoon van het lot tot 31 October afgehaald worden bij A. van Wijk, Wilhelminaplein Hensden. Zaterdag werd van de brigade marechaussée te Geffen naar hier over geplaatst, de heer Vermeulen, mare chaussée aldaar. De Jongewachtgroep ,,Guido de Fontgalland", onder leiding van den heer M. Carpay, zal weldra officieel worden geïnstalleerd, wat geschiedt v. Dijk; 7 en 8 M. v. Driel. - xt n-oi Éénjarige melkgeiten: 1 G. Dek- 6e prijs No. 2o8Jkers. 2 Schaap; 3 C. v. d. Moo- ren; 4 J. v. d. Zalm; 5 A. v. Ooijen; 6 G. Valk. Ingeschreven lammeren: 1 G. v. d. Laar; 2 Jac. Gijbe; 3 M. v. Driel; 4 J. v. d. Laar; 5 W. Vernooij; 6 J. v. d. Zalm. Wilde lammeren: 1 Adri van Bal legooijen; 2 M. v. Driel; 3 P. Ven- nooij; 4 B. v. Driel; 5 W. v. Tricht; 6 G. v. d. Laar; 7 W. v. Tricht. Overlooper: Eig. G. v. d. Werken. BRAIvEL. De muziekvereen. O.B.K. al hier, gaf Zaterdag 1.1. haar laatste door den weleeiw. heer kapelaan Maas I zomerconoert in de muziektent. De en gepaard zal gaan met eenige plech tigheid. Het voetbalterrein van de club Heusden, die dit jaar werd opgenomen in de 3e kl. D van den K.N.V.B. is of ficieel goedgekeurd, zoodat eindelijk ook hier met spelen kan worden be- HEUSDEN. Zondagmorgen nam de Eerw. Heer Brünklaus, die ongeveer U/2 jaar de morgendiensten in de Ned. Herv Kerk heeft vervuld, afscheid van deze gemeente. Zijn Eerw. had voor deze gelegen heid als tekst gekozen de woorden van gonnen. Maandag had' onder leiding van capelaan Maas de jaarlijksche proces- belangstelling was buitengewoon groot. De muzieknummers werden alle keurig ten uitvoer gebracht en men was zeer tevreden over het ge- bodene. Donderdag en Vrijdag zal al hier de kermis plaats vinden. Ver schillende vermakelijkheden zullen wederom aanwezig zijn, w.o. lucht- schommel, schiettent, oliebollen- sie plaats naai Bokhoven. Gedeeltelijk I kraam, koekkraam enz. enz trokken de pelgrims per auto,, gedeelte Bij besluit van den Minister lijk maakten ze de bedevaart te voet. van Defensie werd aan Nic. PI. van Het aantal deelnemers was merkbaar grooter dan gewoonlijk. Op Donderdag 1 October zal alhier wederom de jaarlijksche fokvee- dag voor zwartbont vee worden ge houden, uitgaande van de fokvereeni- gingen "in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. ALMKERK. Mourik, 1 jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin nerschap. CAPELLE. De metselaar A. d. T. uit'Waal wijk, dip zich j.l. Zaterdagavond na atloop van het concert alhier op de fiets huiswaarts wilde begeven, had het ongeluk bij de brug in de Kom in de haven te rijden. Spoedig toe- Zaterdag 19 dezer werd door I geschoten hulp wist den drenkeling het fanfarecorps „Nooit Gedacht" en I vlug uit zijn natte positie te vcrlos- de Gem. Zangvereen. „Con Amore", I sen, zoodat deze er met den schrik cn a. d. Uppelschendijk onder groote I een nat, bemodderd pak nog goed af- belangstelling een goed geslaagd con-1 kwam. den Apostel Petrus en wel uit den eert gegeven. Na een openingswoord De postduivcnvereeniging ,,De eersten algemeenen brief hoofdst. 1 door den heer Versteijnen, eere-veor- J Luchtvaart", hield j.l. Zondag metou- ING izomsfn - a »-»-i aa-am hnliitel-Qi'Qn I 0 n m 4 /v in av>1 1 tv 4 a It a 4 a am ft aa4 Unl tiam i v 4 A. 6 W.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2