Landbouw Plaatselijk Nieuws F. Hoogeveen, Zuiderplein 913, Leeu warden Ir. H. Adams, Hotel „Neut", Meppel Ir. J. J. Janssen, Villapark 4, Venlo, alsmede door ondergeteekende. Verder zal in den a.s winter voor het eerst ook de mogelijkheid bestaan tot het verkrijgen van Rijkssubsidie voor een beperkt aantal z g verkorte cur sussen (4 avonden van 2 uur). Inlich tingen hierover worden eveneens door de bovengenoemde ambtenaren van den Rijks voorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt op aanvrage verstrekt. Organisaties, die van plan zijn zulke cursussen op te richten en daarvoor gaarne subsidie zouden ont vangen, worden verzocht dit ten spoe digste even aan ondergeteekende te be richten, opdat tijdig kan worden nagegaan of het mogelijk zal zijn aan alle aanvragen te voldoen. De Rijkspluimveeteeltconsulent, Hoofd van den Rijks voorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, J. G. TUKKER. Beekbergen, September 1936. o DE STIEFKINDEREN DOEVEREN EN HEESBEEN. Mynheer de Redacteur I Verleen ons asjeblief een klein hoekje van Uw Nieuwsblad. Bij voorbaat beleefd dank. Vernemende dat het voor de gemeente Eethen spoedig openbare raadsvergadering zijn zal, komt het ons gewenscht voor in verband daarmede deze harteklacht te loozen. Tijdens die a.s. raadsvergadering zal immers allicht het plan besproken worden omtrent den bouw van eeti nieuw Gemeentehuis. Een nieuw Gemeente huis, dat ongetwijfeld geld en véél geld kosten zal. Het bevreemdt ons, bewoners van Doeveren en Heesbeen, dat voor den bouw van zulk een Gemeentehuis wèl geld voorhanden zal zijn, terwijl er dat voor de zoo noodwendige en billijke electrificatie van Doeveren en Heesbeen niet was. De bewoners dezer dorpen dragen toch óók hun belasting-penningen bij, tot wel vaart der gemeente 1 Wij hebben recht op een evenredige vruchtverdeeling van die gelden, dus opelectriciteit. Wanneer zal aan dien onrechtvaardigen toestand een einde komeniets betalen, dat men niet krijgt? Wanneer zal de 18e eeuwsche petroleum lamp weggeruimd kunnen worden voor het meer practische electrisch licht Wanneer Men moet die noodige electrificatie niet steeds blijven uitstellen en afschuiven. Als indertijd Heusden aangesloten zou zijn, dan zouden ook Doeveren en Heesbeen volgen. Nog prutsen zij met onze vóór historische petroleumlamp Toen waren nadien de kosten te hoog. En nu wordt gewacht op de aansluiting aan het net, voor het stoomgemaal Uitstel, afstel 1 Bekend is, dat het meerendeel der Raadsleden vóór electrificatie van Doeve ren en Heesbeen zijn, omdat zij inzien dat zulks rechtvaardig, billijk en noodza kelijk is. Laten zij dan orde stellen en het recht doen zegevieren, anders weten wij niet dat we Raadsleden hebbenze moeten daarom ook iets doen. Wij sluiten met de hoop, dat deze stiefmoederlijke toestand spoedig beëindigd zal zijn. Van Doeveren tot Heesbeen zal dan één lang gerekt „Hoerahopgaan. P.S. Als dat nieuwejRaadhuis in Eethen komt te staan (naar wij hooren), wordt dan voor de bewoners van Doeveren en Heesbeen van gemeentewege een koste- looze taxi beschikbaar gesteld, om hun burgerplichten ten Raadhuize te kunnen gaan vervullen Drie kwartier fietsen of ruim 2 uur loopen is nog al lang en vermoeiend Bewoners van Doeveren en Heesbeen. in een der lokalen van de Christelijke School een lezing1 worden gehouden, door den WelEd. Heer G. Bunt, Hoofd der Wilhelminaschool te Dor- 1 drecht. I>e lezing wordt opgeluisterd met lichtbeelden (film) en geeft een duidelijk beeld van het leven aan een school voor Christelijk Buiten gewoon Onderwijs. Belangstellenden in dat onderwijs zijn hartelijk wel kom. snapshot van den rijtoer door de stad AMMERZODEN. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering is besloten de con trole op de steunverleening op te dra gen aan de gemeentepolitie en daar voor een bedrag van fO.10 per week en per gecontroleerden gesteunde be schikbaar te stellen. Het propaganda-comité inzake streek- drinkwaterleiding had gevraagd' fO.10 per inwoner beschikbaai; te stellen voor een technisch-eeonomisch. onderzoek naar de mogelijkheid van een drink waterleiding in de Bommelerwaard. De raad besloot geen bedrag beschikbaar te stellen. Ten aanzien van het in de vergade ring van 1 Mei j.l. aangehouden voor stel van B. en W. tot inrichting van het benedengedeelte van het gemeen tehuis,, werd besloten het oorspronke lijke plan te doen uitvoeren^ echter zonder centrale verwarming. Machü- ging werd verleend de verschillende kleine werkjes ondershands uit te doen voeren, doch de daarvoor in aanmer king komende grootere werkzaamheden zullen worden aanbesteed. DUSSEN. Deze week verspreidde zich in ons dorp en omgeving de droeve mare, dat Dr. B. G. de Groot te Breck^ die eenige jaren alhier de doktersprak tijk heeft uitgeoefend, in den ouder dom van 49 jaren was overleden. Waar Dokter de Groot zich door zijn jovialiteit, zijn buitengewonen tijver en zijn hartelijk medeleven met zijn pa tiënten zoo aller achting en waardee ring wist te verwerven, wordt in deze 'dagen de smart der zwaar getroffen familie door velen medegedeeld. Bij zijn begrafenis, die te Ginneken plaats had, werd grootc belangstelling be toond. De begrafenis werd geleid door Ds. van Stein-Callenfels, vroeger pre dikant dezer gemeente. Ook uit onze gemeente waren eenige personen aan wezig. Naast verschillende andere sprekers werd door Burgemeester v. d. Schans- uit Drongelen de gevoelens van zijn vele vrienden en oud-patiënten in het Land van Heusden en Altena vertolkt. Dr. de Groot ruste in vrede. EETHEN. Naar ons wordt medegedeeld zal in deze gemeente bij genoegzame deel name een eenjarige fruitteelt-cursus voor volwassenen worden gehouden. Gegadigden moeten den 21-jarigen leef tijd 'bereikt hebben of een Landbouw school hebben bezocht. Men kan zich voor deelname opgeven bij dien Edel- achtb. Heer v. d'. Schans, Burgemeester dezer gemeente. In den loop der maand October zal in deze gemeente een cursus In eenvoudig costuum- en lingerienaaien worden gegeven. De bedoeling is, om de Vrouwen en Dochters van de platte landsbevolking gelegenheid te geven zich verder te bekwamen, oui zooveel en zoo goed mogelijk zelf hün naaiwerk te verzorgen en om ze in den strijdt van het bestaan te steunen. De deel name is gratis en de cursus bestaat uit zes lessen. Zij die hieraan wenschen deel te nemen gelieve zich voor 1 October e.k. op te geven bij Mevr. v. d. Schans-v. Eeten te Drongelen. Men kan zich ook voor dezen, cursus aanmelden oip het gemeentehuis. Op den Nationalen feestdag werd cien kinderen dier scholen in de verschil lende dorpen dezer gemeente een pret- tigen dag bezorgd. Op de scholen wer den de kinderen getracteerd en er wer den Vaderlandsche liederen en Psal men gezongen. Door de Hoofden der scholen werden de kinderen toegespro ken. Ook Burgemeester v. d. Schans heeft de kinderen van de verschillende scholen toegesproken. Namens alle schoolkinderen uit de gemeente Eethen werd aan Prinses Juliana het navolgende telegram ver zonden: Koninklijke Hoogheid, „De kinderen uit alle scholen in de gemeente Eethen, zijn zeer ver blijd met Uwe verloving, die op de scholen feestelijk wordt gevierd. Zij wenschen U en Z» D. Prins Bernhard hartelijk geluk." v. Riel. v. d. Brugge. Klokke. Haase. Blom. Hoofden der scholen. RAAMSDONKSVEER. De heer D. Lankhuijzen Sz.a werd gekozen, tot bestuurslid der Ka merkring Tilburg van de Chr. Hist. Unie. Bij de directie der Staatsspoor wegen bestaan er plannen om de be waking van den spoorwegovergang op den weg tusschen Raamsdonk en Raamsdonksveer op te heffen. Het diensthuis ^Blokpost 16", dat aan de Veersche zijde van den overweg staat zal dan worden opgeheven, waardoor men vanaf deze zijde een goed' 'ge zicht heeft op den spoorweg. Ook enkele boomen zullen daartoe gerooid worden. Naar het aan het Dagbl. v. N.Br. ter oore komt is men te Raamsdonk en 't Veer allesbehalve ingenomen met dit bezuinigingsplan en gaan er nu reeds stemmen op om er tegen te pro testeeren. Het betreft hier immers den gfooten verkeersweg door de Lang straat en vooral daar op dezen weg, na de opening van de nieuwe brug bij Moerdijk een steeds drukker ver keer is te verwachten, wordt het al leszins wenschelijk geacht, dat de be waking van den overweg hier behou den blijft. SLEEUWIJK. Het Bestuur van de afdeeling Groene Kruis besloot tot het houden van een bazar. De daarvoor uitge- noodiglde commissie heeft, als datum vastgesteld 25, 26 en 28 November a.s. Dezer dagen zal aan de ingeze- nen van Sleeuwijk (tot aan de Vijcie) en van de Kille een circulaire worden gezonden, waarin tot medewerking aan die bazar wordt aangespoord. Eind October zullen jonge dames de woningen langs gaan om1 antwoord op de circulaire te vragen. Verschil lende attracties zullen aan de bazar, worden verbonden. SPRANG. J.l. Dinsdagavond ontstond in de woning van zekere B. aan het Oosteinde alhier, begin van brand. Door het flink optreden der buren was men spoedig het vuur meester. De brandweer die spoedig aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. In den tuin bij zekere v. O., staan de -aardbeien in vollen bloei. Men heeft reeds verschillende rijpe vruchten geplukt, deze waren flink van stuk en zagen er prachtig uk. In de vacature van Dis. J. C. Hagen,-werd de heer li. de Hoop tot Voorzitter der Geref. Mannenver. benoemd. Na een arbeid van ruim 5 1/2, jaar, hoopt Dis. J. C. Hagen in den 1 avonddienst, a-s. Zondag afscheid van de Geref. Kerk alhier te nemen, en hoopt Zondag 4 'October, na door zijn vader Ds. T. Hagen van Delft, tot I het dienstwerk te zijn ingeleid,1 's avonds bij de Geref. Kerk van Zwijndrecht zijn intree te doen. WERKENDAM. Door de Postd.vereen „Tot Weerziens", werd een wedvlucht ge houden van Ciney (België). Afstand j 170 K.M. Loslating der duiven 12.50 u. Aankomst eerste duif 3.34 en laat ste 3 u 49 min. Uitslag 1, 10 Z. v. Oord; 2, 5, 6, 8, 9 J. W. v* Doesburg; 3, 11 B. Groeneveld; 4 Jac. Kant; 7 Ad miraal; 12 E. J. v. d. Werft. Bij goedkeuring van B. en W. al hier werd een verloting gehouden i ten bate der Postduivenvereen. Van j de netto-opbrengst komt f 10 ten ba te aan het „Groene Kruis" alhier. Naar wij vernemen zal de lieerC. Mosselman, directeur van het P.T.T. kantoor alhier, welke is benoemd te te Nijkerk, op 1 Nov. a.s. aldaar in functie gaan. Met het korendorschen kreeg Jasp. v. d. Heuvel alhier, Jiet mes tegen z'ijn linkeroog. Dit werd zoo danig benadeeld, dat hij zich onder behandeling moest stellen van Dr. Schols. Naar wij' vernemen zal het oog behouden kunnen blijven. Woensdagmorgen verspreidde zich het gerucht in ons dorp, dat de Koningin hier zou passeeren, in verband met de militaire oefeningen in Noord-Brabant. Er was terstond veel publiek öp de been, hetwelk uren in spanning heeft verkeerd. Het bleek echter een loos bericht te we zen. Na vacantie van eenige maan den, was er weer een vergadering van de afdeeling van de Ghristen!- vrouwenbond alhier. Als spreekster trad voor ons op Mevr. Annema Gerritsen, met het pnderwerp Nij'ver- heidonderwijs. Waar tegenwoordig het NijVerheidonderwijs midden in de belangstelling staat, was het prettig om het onderwerp breed te behan delen en ook het nut er van in te zien, om zooveel mogelijk onze meis jes ook die opleiding te geven. De statistiek wijst uit, dat er ongeveer 45000 meisjes in ons land die scholen bezoeken, dus dat zegt genoeg. Plet was een prettige leerzame avond. WASPIK. De grootc jiajaarsmarkt zal dit jaar worden gehouden op Maan dag 19 October. In de op 1.1. Woensdag ge houden algemcene vergjadering van stemgerechtigde ingelanden van liet waterschap „Klein Waspik" werd een voorstel van het dagelijksch bestuur om eenige werken nabij1 de Gantel in werkverschaffing uit te voeren, en waarvoor een extra lastenli effing van f 18.per H.A. Zou moeten wor den geheven, afgewezen. WOUDRICHEM. Djinsdag 7 October a.s., zal DE METHODE VAN HOFIUS: STEEDS VERSCHE MELK EN OVERAL! Weet U, dat er blindheid bestaat' door ondervoeding; dat er bepaalde lijk in onze Oost jaarlijks honderden kinderen blind worden door eenzij dige voeding en gebrek aan melk producten; dat het aantal blinden daar een kwart millioen bedraagt, waarvan echter bij een goede oog heelkundige behandeling vier vijfden genezen kunnen worden Dr. J. Tijssen heeft er van ver haald, en hoe hij op zijn reizen telken male 100 tot 200 operaties verrichtte, Hij noemde deze gevallen van blind heid gemakkelijk te genezen. Denk U eens even in: honderddui zenden Indonesiërs, die, naar wel be weerd wordt, van 21/2 cent per dag kunnen leven, missen het licht der oogen, omdat er voor hen geen melk, geen boter is! En dat, terwijl hier allerlei mid delen worden beraamd en toegepast om den -melkstroom tegen te gaan. Schreit dit niet ben hemel? „Ja maar", hoor ik me toevoegen: „al ware hier nog zooveel melk be schikbaar, daarom had men ze nog niet ginder in bruikbaren, verschen toestand". Dat kon tot heden gezegd worden, maar straks kan dit dank zij de uitvinding van den apotheker The- odoor ITofius te Duisburg en moet dit tot het verleden behooren. U hebt er toch in ons blad al iets over ge lezen? Laat ik U thans wat uitvoe riger inlichten. Gedurende tientallen jaren heeft de heer Hofius zich bezig gehouden met het probleem om melk en an dere zuivelprodukten voor langen tijd in den oorspronkelijken, dus rauwen en verschen toestand te houden. Hij was een der velen, die zich met dit vraagstuk onledig hielden. Maar hem is het ten slotte gelukt, en men mag zeggen, dat hij alleszins naar wensch geslaagd is. Voor de uitvoering van het pro cédé worden tanks (vaten) gebruikt, die een langen levensduur hebben en een druk van 10 atmosfeer kunnen doorstaan; niettegenstaande dezen druk kunnen er geenerlei scheikun dige of andere verbindingen van het metaal met de melk of met de andere te verwerken melkproducten, ont staan. De roestvrije stalen vaten kun nen ten allen tijde worden vervoerd. De tank wordt voor 90 pCt. met melk, gepasteuriseerd of rauw, room, kar nemelk enz. gevuld. Daarna wordt zuurstof ingelaten, tot de tank on der een druk van 8 tot 10 atmosfeer staat. Men moet er voor zorgen, dat de gevulde tanks steeds boven een temperatuur van o graden Celsius, resp. boven 302 graden Fahrenheit, weggezet worden. En wat is nu het resultaat van de ze behandeling Dat men ten alle tijde van deze tank een grootere of kleine hoeveel heid melk kan ontnemen, mits men de voorschriften stipt nakomt, zonder dat dit aan de melk schade do-et: de inhoud zal steeds twee tot drie maan den in absoluut verschen toestand blijven. Dat wil zeggen: melk, room, karnemelk, enz. blijven voor het ge bruik geschikt, en bevatten alle waar devolle biologische eigenschappen, welke ook direct na het melken aan wezig waren. En niet alleen wordt de melk door de toepassing van de ze methode verduurzaamd, maar zij wordt veredeld bovendien: talrijke proefnemingen hebben bewezen, dat de smaak wordt verbeterd, doordat de dikwijls onaangename stalsmaak' (knollensmaak) wordt weggenomen, terwijl de volgens het Hofius-procédé behandelde room van 27 pCt. een gehalte geeft van onbehandelde room van 40 pCt. (Wordt vervolgd). H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard tijdens de geestdriftige ontvangst te Apeldoorn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10