P. J. SCHETSEUAR f Officiëele Reisgids voor de Nederlandsche Spoorwegen Winterdienstregeling ingaande 4 October 1936 KLEINE UITGAVE PRIJS 15 CENT. Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden. BIJDRAGEN Tandheelkundige l GORINCHEM j| Y er gade ring van den raad der ge meente HEUSDEN op Donderdag 24 September des nam. 8 uur. Voorz.Ed.Achtb. Heer W. J. N. Wijs. Secretaris: WelEd. Heer A. van Delft. Alle leden zijn tegenwoordig als de Voorzitter te ongeveer 8.15 uur opent. Alvorens met de afwerking van de agenda te beginnen, doet de Voorzitter mededeeling van het in gekomen schrijven van den Min. v. Binnenl. Zaken, waarin deze ter ken nis van den raad brengt, de verlo ving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe Biester- veld. Een blij gebeuren, aldus spr., waarover geheel Nederland, tot zijn groote vreugde ook spontaan de bur gerij van Heusden, zijn blijdschap heeft getoond. Het stemt tot verheu- genis, dat bij dit feit gebleken is, dat de band die Nederland en het huis van Oranje bindt, nog steeds hecht en sterk is, hij hoopt dat dit steeds zoo zal blijven. Spr. meent geheel in den geest van den raad te hebben gehandeld, dat, namens het gemeen tebestuur van Heusden, een telegram aan H.M. de Koningin is gezonden, waarin H.M. geluk wordt gewenscht met de verloving van Hare Dochter en tevens een aan H.K.H. Prinses Juliana. De raadsleden hoorden een en ander staande aan. De Voorzitter deelt mede, dat hier aan ook nog een kleine materieele zijde vastzit. Op den vooravond van de feestelijkheden, die hier zijn ge houden, heeft spr., nadat de beide wethouders hierover gehoord waren, het bestuur van de O ran j evereen. een subsidie van 25 gülden toegezegd uit de gemeentekas voor dit feest voor jeugd en burgerij. Hij verwacht dat de raad zich wel met dit voor- uitloopen op zijn beslissing zal kun nen vereenigen. Zonder discussie hecht de raad daaraan zijn goedkeu ring. De notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger en bij den Ad ministrateur van den Vleeschkeurings- kring, waaruit blijkt, dat alles in be hoorlijke orde is bevonden. Besluit van Ged. St., waarbij goed keuring wordt gehecht aan het raads besluit tot wijziging van het Ambte narenreglement ten opzichte van den vleeschkeuringsdienst; idem van het raadsbesluit, waarbij werd besloten deel te nemen aan het borgstellings fonds voor den Middenstand tot een bedrag van f283. Van het bestuur van de Avondtee- kenschool een schrijven, waarin dit den raad dank betuigt voor de sub sidie voor de feestviering ter gele genheid van het 25-jarig bestaan. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Besluit tot wijziging der begroo ting 1936 der Godshuizen. De Secre taris leest de verschillende punten voor, waarop de begrooting wordt gewijzigd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 1003,77, waardoor de post onvoorzien wordt verhoogd met "f353. Verzoek van de Wed. S. v. Sprang te Herpt, om vermindering van op stal van een perceeltje gem. grond. Vroeger bedroeg dit recht f 8 per jaar. In de goede jaren heeft de raad van Herpt het op f15 gebracht. B. en W. achten het, gezien de tijds omstandigheden, alleszins gewettigd, dit recht weder op zijn oud bedrag van f 8 per jaar terug te brengen, waarmede de raad accoord gaat, na dat de heer de Haan eenige inlich tingen heeft verkregen, welk perceel tje het betreft. Aanbieding gem.-begrooting. De Voorzitter wijst de heeren Hub. Verhoeven, Meijer en Vos aan als leden van de commissie van onder zoek. Alle drie verklaren zich be reid deze benoeming te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt ver volgens besloten voor 1937 evenals vorig jaar 75 opcenten op de gem.- fondsbelasting te heffen. De Voor zitter zegt dat B. en W. het noodig achten ook voor deze gemeente een verordening in het leven te roepen, waardoor de mogelijkheid wordt ge schapen, de door de gemeente te be talen bedragen voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten op de betrokkenen te verhalen. De hef fing is gebaseerd op de inkomsten en vermogensbelasring en varieert van 10 pCt. tot 100 pCt. der kosten, al naar het gelang der genoemde aan slagen. De heer de Haan vraagt nadere toelichting, die door den Secretaris wordt verstrekt. De heer Hub. Verhoeven vraagt, of de gemeente ook verplicht is, de ze verordening in het leven te roe pen, ze heeft voor deze gemeente heel weinig beteekenis. De Voorzitter stemt dit laatste toe doch de gemeente is er toe verplicht. De heer Meijer vraagt of niet een bepaling dient opgenomen voor kost gangers. De Secretaris meent, dat deze be paling er reeds in voorkomt. De heer Meijer acht een termijn van 30 dagen gesteld wel wat kort. De Voorzitter zegt dat B. en W. er geen bezwaar tegen hebben, dezen termijn te stellen op 2 maanden. Al dus wordt besloten. De heffings- en invorderingsverordeningen, hierop betrekking hebbende, worden met al gemeene stemmen vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot het instellen van beroep tegen de beslis sing van Ged. Staten inzake de ver deeling der lasten en verplichtingen van de voormalige gemeenten Hedik- huizen en Oudheusden. De Voorzitter zegt dat bij de wet van 25 April 1935 de gemeente met 1 Mei 1935 is uitgebreid met de gemeente Herpt en gedeelten van de gemeente Hedukhuizen en Oud heusden. Dat de lasten en verplich tingen van de gemeenten Hedikhui zen en Oudheusden vanaf 1 Mei '35 ten laste van de gemeente Heusden zijn gekomen. Dat Ged. St. bij be sluit van 2 September hebben be paald, welke gedeelten de gemeenten Vlijmen en Drunen in deze lasten hebben bij te dragen, welke verdee ling is gebaseerd op de overweging, dat de schulden der bezittingen, die bij de gemeente zijn gekomen, over gaan naar de gemeenten, die deze bezittingen hebben verkregen. Dat door deze regeling de gemeente Heus den onbillijk wordt benadeeld door dat zij meer schulden dan bezittin gen krijgt. I Dat de gemeente Hedikhuizen 1388 inwoners telde op 1 Mei 1935, waar van 1021 naar Vlijmen en 376 naar Heusden zijn gegaan; de gemeente Oudheusden telde 1105 inwoners, 939 gingen naar Drunen en 166 naar Heusden. Verdeeling, waarbij met de ze cijfers rekening wordt gehouden, achten Burg. en Weth. redelijker en stellen dan ook den raad voor bij H. M. de Koningin tegen de beslis sing van Ged. St. in beroep te gaan. I De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Brief van Ged. Staten, houden de aanmerkingen op de gemeentebe- grooting 1936 met voorstel van B. en W. Ged. St. dringen er op aan en kele posten te wijzigen en den post voor het archief over 2 jaren tever- deelen. Verder om het salaris van den gemeentebode met 10 pCt. te verlagen en op afhandelen met spoed, aangezien het hoog tijd is dat deze begrooting wordt goedgekeurd. De Voorzitter merkt op dat de schuld van niet-goedkeuring dezer begrooting in geenen deele bij het gemeentebestuur ligt, evenmin als de verhooging voor de veldwachters en de verlaging der rente inkomsten met f 2800. B. en W. achten het eveneens, onbillijk, het salaris van den bode met 10 pCt. te verlagen met het oog op de groote uitgestrektheid van de gemeente., Bovendien is de gemeen tebode benoemd tot plaatselijk deur waarder, waarvoor hij geen enkele bezoldiging geniet. Het voorstel van B. en W. om dit salaris te handhaven, wordt met al gemeene stemmen goedgekeurd. De verdere beantwoording van het schrij ven wordt aan B. en W. opgedragen. Voorstel van B. en W. inzake de reorganisatie der huisnummering. De Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds in een vorige vergadering is besproken en naar aanleiding van die besprekingen B. en W. tot de conclusie zijn gekomen, dat het be ter is de bestaande wijkverdeeling in het stadje Heusden te handhaven. Oudheusden wijknummer A te ge ven en Herpt en Hedikhuizen B en C, terwijl de straten van naambordjes zullen worden voorzien en een nieu we huisnummering zal plaats vinden. De heer Meijer vraagt of het de bedoeling is een en ander met 1 Jan. gereed te doen zijn, waarop de Voor zitter antwoordt, dat dit wel de be doeling is, als het gereed kan komen. Met alg. st. hecht de raad aan een en ander zijn goedkeuring, j Verzoek van B. Duvekot om steun uit de gemeentekas ter tege moetkoming i.g. art. 13 der L.O. wet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken van een bijz. school te 's-Bosch door zijn leerplichtig kind. De Voorzitter deelt mede. dat adressant volgens de wet recht op vergoeding heeft, de buskosten die hij moet betalen bedragen f 2.25 per week, waarin een vergoeding van f 1.25 wordt gevraagd, i B. en W. meenen echter de hoe- grootheid der vergoeding ter beoor deeling van den raad te moeten la- ten. De heer Meijer vraagt hoe lang de subsidie gegeven moet worden, waarop de Voorzitter antwoordt, tot dat de grens van leerplichtigheid is bereikt. De heer de Haan acht het 't beste, dat B. en W. met een voorstel kor men. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, het adres moet dan evenwel worden aangehouden tot een volgen de vergadering. Aldus wordt besloten. Verzoek van Van der Maaden's expeditiebedrijf om ontheffing van art. 42 sub m en n van het Motor- en Rijwielreglement ten behoeve van het rijden met auto's breeder dan 2.10 M. resp. 2.35 op de wegen binnen de bebouwde kom der gemeente. Het voorstel van B. en W. om de ontheffing te verleenen, onder voorwaarde, dat met geen grooter snelheid dan 15 K.M. wordt gereden, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek van C. Verhoeven om vermindering van pacht. De Voorzitter licht toe. dat het betreft het vischwater en het rietge was in de Wiel. dat adressant vorig jaar Augustus voor 5 jaar heeft ge pacht tegen 25 gulden per jaar. B. en W. stellen voor afwijzend be beschikken. De heer Meijer vindt de pacht toch wel te hoog, het rietgewas is thans waardeloos en ook de opbrengst van de visch is gering. De heer de Haan acht het on mogelijk pachtvermindering te geven, men zou dan opnieuw moeten ver pachten. De Voorzitter zegt. dat ook B. en W. van dit gevoelen zijn. Wethouder Verhoeven zegt. ook wel overtuigd te Zijn, dat de pacht te hoog is, doch het gaat niet aan vermindering toe te staan, aangezien het pas gepacht is. De heer Meijer zou een verminde ring van f 5 willen toestaan. Dit voorstel wordt slechts door den heer Vos ondersteund, zoodat het niet' in omvraag kan komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen, alleen de hoe ren Meijer en Vos stemden tegen. Rekeningen Godshuizen en Burg. Armbestuur van Oudheusden en He dikhuizen over 1935. De heer Hub. Verhoeven brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat een en ander alles in behoorlijke orde is bevonden. De rekening van het Weeshuis geeft aan Manhuis Ontvangst Uitgaaf f 3938.IO f 4809.67 Xadeelig saldo f 871.67 Burgerl. Armbest. Hedikhuizen Ontvangst f 1904.32 Uitgaaf f 1774.61 Batig saldo f 129.71 Burgerl. Armbest. Oudheusden: I Ontvangst f 4640.69 Uitgaaf f 4194.66 Batig saldo f 446.03 De verschillende rekeningen wor den door den raad goedgekeurd, j De heer H. Verhoeven zegt. dat de commissie wel gaarne zou zien, 1 dat statistische gegevéns werden aan- gehouden om op die manier gege- j vens te krijgen, die het onderzoek kunnen vergemakkelijken. De Voorzitter dankt de commissie i voor het onderzoek en zegt het toe te juichen, dat de commissie een en 1 ander blijkbaar met groote zorg heeft I nagezien, gaarne zal hij het verlangen der commissie overbrengen aan de 1 betrokken instelling en zoover spreker j daar iets aan kan doen zal hij gaarne een en ander bevorderen. Het suppletoir kohier hondenbelas ting 1936, wordt vastgesteld op een bedrag van f 32.50. Reclame hondenbelasting zal in be sloten vergadering worden behan deld. Rondvraag De heer Meijer vraagt of niets is ingekomen van de voetbalvereeniging Juliana. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel het geval is, dat echter was be loofd, dat een paar bestuursleden in de vergadering van B. en W. zouden Zijn gekomen, ze zijn echter niet ver schenen. De heer Meijer merkt op, dat deze bestuursleden in de meening waren, dat Zij in de vergadering van den raad zouden worden geroepen. De Voorzitter antwoordt, dat dit een verkeerde meening is geweest. Hij heeft geen bezwaar de kwestie in het openbaar te behandelen, doch acht het in het belang van Juliana beter, dit niet te doen. Juliana kan zich werkelijk feliciteeren met de mooie regeling. De Voorzitter zegt, .dat volgende week weer een fokveedag in de ge meente wordt gehouden. Het is ge bruikelijk, dat de gemeente daarvoor een bedrag van f 25 beschikbaar stelt. B. en W. zouden dit bedrag ook dit jaar willen verleenen. De raad gaat daarmede accoord. De openbare .vergadering wordt hierop gesloten. Geschiedenis van het Land van flensden en Altena en den Boinuieler waard. Ontvangst f31337.61 Uitgaaf f25946.65 Batig slot f 5391.02 Gasthuis Ontvangsten Uitgaaf f 4248.14 f 12097.35 Nadeelig saldo f 7849.21 57 2. Dat de Abd van Beme het Jus Collationis van ouds van Bokhoven gehad heeft en geëxerceert, zijnde nu de voorn. Abdije gebragt an de sen staat, dog hier in de questie off liet ressorteert onder Luijk en eenige de pendentie daer van heeft, waer op ik antwoorde: „Neen". Omdat het on der Luijk moest hooien op een van dese manieren 1. als zijnde een leen van Luijk, t'welk niet en is en zoude niet konnen prejudiceren, dat het onder Holland niet zoude gelijk andere Dorpen resorteren. 2. als zijnde daer onder ten aen- sien van "het kerkelijke en dat kan ook niet prejudiceren. het regt der H. H. Staaten, terwijle voor deesen het gan- sche Land van heusden ten aensien van het kerkelijk gebied onder het Land van Luijk gestaan heeft, dog daer is ten aensien van dat gebied na het invoeren der nieuwe Biscoppen veranderinge gemaekt, gelijk Pelrus Suffridus dat aanwijst over J. de Beka pag. 177 en 178, want gesprooken heb bende van het invoeren der nieuwe 1 Biscoppen segt hij: I „De kerke van Luijk daer afgenoo- 1 „men zijnde dat onder zijn Heerschap- „pije (te weeten van den Koning) lag, „heeft hij gelaaten onder Keulen". Eeven zoo spreekt ook Malanus^ Irefa: in natales sanctonis Belgii. Zoo nu de Heerlijkheijd Bokhoven genoomen en afgetrokken is van de kerk van Luijk gelijk andere Dorpen vant Land van Heusden, zoo volgt dat ze mede gestaan heeft onder de Jurisdictie van den koning gelijk an dere Dorpen; maer ijmand zoude mo gen tegenbrengen dat de voorn. Heer lijkheijd dan ook zoo wel Brabants zoude mogen vvesen als Hollants, ik antwoorde neen, terwijle van ouds al- daer de Bosscher sloot gestelt is ge weest de scheijding van Brabant en Holland, gelijk int 19e Cap. zal ver haalt werden. Het oudste, dat 011s in de historie van Bokhoven voorkomt is van het jaer 900, omtrent welke tijd de Keij- ser Arnulphus an Gerolphus zoude ge schonken hebben eenige Dorpen int Land van Heusden, Altena, Erkel, en daer omtrent gelegen, als Hoorn, Zun- derhagen, Altenakom, Wijk, Aalst, Aal burg en zoo voorts na Maesland toe, als Bokhoven, het Bosch van den Her- togh, en Orten. Ao. 1392 was hr. van bokhoven Nicolaes Genealog Rechem? fo. 153. 1450 Guilliam getrout met Isabella dogter van Nicolaas heer van Baert- wijk Bastd. zoon van Dirk van Mer- wede. 1468 Jan de He. 1492 Roos van Bokhoven getrout met hordewij van Drongelen vrou van Etten en Meeuwen, en Waalwijk, maer zij sterft zonder kinderen. 1520 was Jan van der Aa Ridder heer van Bokhoven en Drossart van Gorkum, sterft met zijn huijsvrou zon der kinderen 1539, beijde oud 81 jae- ren, zij was vrou Elizabet van Eg- mond. Gouth. 129. Jegenwoordigh komt de voorn, heer lijkheijd toe den. heer off Graef van Immerzeel, bij gelegentheijd dat om trent het jaer 1590 Juffrou Josina van Grevenbroek Vrouwe van Loon opt Zand en van Bokhoven troude Engel- bert heere van Immerzeel woonende tot Bokhoven, en hadden te zaamen Dirk van Immerzeel heer van Loon getroud met Juffrou Renesse en over leden. Ao. 1610 voor zijn Vaader te Loon en Philiberte van Immerseel ge troud met Walraaven heer van Hor sten, die anno 1609 zonder kinderen sterft, en hij 1613. 3. Wat aengaat het Dorp en Kasteel Poederoijen dat gelegen is in de Bom- melerwaerd tegen over Veen, Ioopen- de de Maze tussen beijde door. Het is een hooge heerlijkheijd van over lange bekend geweest. Robertus de Ille heer van Heus den word gezegt de Kasteelen pode roijen, Aalst en. Brakel, getimmert te hebben, het welke geschiet zoude zijn omtrent het jaer 910; het is ook eenigsins geloofwaardig, terwijl de voorn, heer groote adsistentie kreeg uut Engeland van zijn neef den Ko ning. Reijn. Snoijus schrijft dat het Kasteel van Poderoijen getimmert zoude we- sen omtrent het jaar 1280 ter gedag- tenis van de 365 kinderen, dewelke ze kere Dogter van den Grave van hol land getroud met den Graaf van (R?) Hennenberg in eene dragt zou de ter wereld gebragt hebben, en dat het voorn. Kasteel ook zoo veele ven steren zoude gehad' hebben, zoo dat Poderoijen zoude zijn Puerorum Arx, het Kasteel der kinderen, wel ke een zaeke is t'eenemaal fabuleus, niet juijs't ten aansien van de kinderen, alhoewel inde kronijk divis 117, cap. 2 zulx verhaalt werd, maer ten aen sien van het Kasteel. (Wordt vervolgd). 3 TELEFOON 349. SPREEKUREN O 4042 en 43. c 's MAANDAGS 9—3. Minvermogenden c 9.3040 v.m. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 7