PLANTEN Garneeringen voor gekleede japonnen. op standaard en tafeltjes Van gouden pajonq dam es-paraplu ie Uklj, hM&i o~oCc nacUt g,e£u&....r KNIPPATRONEN Japonnen vxsox huls, en Oetoep, TOT ^(Tweekleurige effecten worden meer en |$eer aan damesjaponnen waargenomen. In de eerste plaats past men een bijkleur fyoe aan garnituren en zakjes, doch de mo gelijkheid bestaat tevens om b.v. een mid denstuk of voorpanden, soms zelfs rug en «jouwen van volkomen ander materiaal te verwerken. |AUe buitensporigheid is van het too- rieel der wereldmode verdwenen en kost bare garneeringen worden vermeden. De Mogelijkheid is opengesteld om bestaande tr' kleeding te moderniseeren of om ruiten, strepen, contrasteerende kleuren en ma terialen als aanvulling te gebruiken, in dien de stof, die men heeft, niet toereikend mocht zijn. Men behoeft thans niet meer te denken: kan ik dit of dat wel dragen, doch iedere combinatie is mogelijk, vooropgesteld, dat zij de betrokkene flatteert en niet in strijd is met den goeden smaak. Niet alleen japonnen doch ook mantels komen hiervoor in aanmerking. Bont en bontstof zal meestal het materiaal zijn, waarop de keus gevestigd wordt, doch ook wollen ruiten leenen zich om nieuwe en meer modieuse effecten te brengen. Wij zagen o.m. aan een langen sportieven don- kerblauwen mantel een pas, mouwopsla gen en zakken van schotsch geruite wollen stof, die aan het bestaande model een vol komen ander aanzien gaf. Op een effen mantel kleedt een lange kleurige geruite shawl, welke tegelijker tijd een capuchon en mof is, bijzonder vlot. Waar het japonnen betreft, kent de fan tasie vrijwel geen grenzen ten opzichte der details, welke ook gevonden worden in den vorm van vesten, plastrons en bole ro's, applicaties van geruite zijde en flu weel. Zwart fluweelen applicaties worden op rood, violet, bleu en groen toegepast, ter wijl een der nieuwste kleurencombinaties zwart-bruin is, een samenstelling, die nog wat onwennig aandoet. Wat mantels betreft neemt de fantasie een groote vlucht. Zooals men op deze af beelding kan zien, die afwisselend van mantelstof en bont is gemaakt, hetgeen evenwel ook door bontstof vervangen kan worden, Bij dit ontwerp zijn laken en ocelot ge combineerd, doch men kan evenzeer In disch lam, Breitschwanz, Seal e.a. bont soorten of imitaties kiezen. Middenstuk en rugzijde zijn op de schets van stof, de rest van bont-bontstof of fluweel, terwijl het effect ook zeer geslaagd mag heeten, indien men een tegenover gestelde com binatie kiest. G. C. M.—S. Een effen japon (zwart - blauw - bruin) zal ondanks de eenvoud van het model toch een zeer gekleeden in druk kunnen maken, indien (nen haar met een bescheiden handversiering garneert. Men kan in bepaalde gevallen ge bruik maken van gouddraad, pok smalle randjes of kleine motiefjes, van zilveren, gou- iden of gekleurde kraaltjes jverleenen een persoonlijke noot aan een japon. Zelfs met steel- of met kettingsteken kan men zeer ccratieve gar neeringen aanbrengen. Onze 'schets geeft verschillende mo gelijkheden aan, dié volstrekt biet uit ingewikkelde motie ven, doch slechts uit slinge rende en zig-zag lijnen, en "éénvoudige bloemen, die uit een aantal blaadjes bestaan timet een hartje van Fransche ikoopjes. Links een nieuw model .anouw, de z.g. vleermuis mouw, die reeds even boven jöe taille begint, zeer wijd is, T&och voorbij den elleboog een [aansluitende lijn te zien 'Igeeft. Garneering van deze ja- !pon bestaat uit een met goud- Braad bewerkten opgestikten zak. Volgend model met han&yersierd glad midden stuk, terwijl rechts de gegarneerde mou wen een bijzondere noot aan het geheel verleen en. Onderaan zijn twee garneeringen aan gegeven voor bovendeelen van een japon, links met kralen en rechts in zig-zag lij nen van gouddraad, dat gespannen en in de hoeken vastgehecht wordt. Éen zonnige jeugd is de mooiste herinnering aan het ouderlijk huis, die niet nalaat rijke vruchten te dragen. Indien me over veel planten beschikt, biedt de vensterbank veelal niet genoeg ruimte en moet naar middelen gezonnen worden, die uitbreiding mogelijk maken. Knutselende echtgenooten zullen evenwel gaarne de noodige hulptroepen aanrukken in den vorm van eigen gemaakte stan daardjes voor cactea en tafeltjes voor de grootere potten .Boven rechts is een der gelijke standaard aangegeven, terwijl voor kleine potjes volstaan kan worden met z.g. zwevende plankjes, die met behulp van kettinkjes aan haakjes, die aan de lijsten zijn bevestigd, worden opgehangen (links boven). Practisch is de oplossing om het boven blad niet van hout te maken, doch er een of meerdere tegels voor te gebruiken; eventueel gemorst water kan dan gemak kelijker afgenomen worden dan wanneer de potten op hout staan. Voordat Birma deel uitmaakte van het Britsche Rijk droeg zijn heerscher den ti tel van „Heer van vier en twintig pa- jongs". Het aantal „pajongs" dat door de dienaren mede gedragen werd bepaalde eertijds den rang der hoogwaardigheids- bekleeders; en thans nog dragen de be dienden van een, sultan in onze overzee- sche gewesten een gouden parasol boven het hoofd van den heerscher een gou den pajong! In de Oostersche landen werden koeriers tijdens veldslagen niet alleen met buit ge maakte vlaggen doch ook met „zonne schermen" naar dc hoofdstad des lands, waar zich de vorst bevond, gezonden. Priesters gebruikten met gouddraad doorweven parasols, terwijl die der vor sten van witte zijde gemaakt waren. In China stond men aan de vier hoogste gra den van mandarijnen het dragen van een roodzijden parasol toe, met drie over el kander vallende belegsels, terwijl ambte naren van lageren rang slechts twee opge stikte banden op hun pajong mochten dragen. In feestelijke optochten zag men soms driehonderd en meer parasols meedragen, die onderling zeer verschillend waren van grootte kleur en weefsels. Grappige momenten waren het waarvan de kronieken ons verhalen wanneer de keizer van China eertijds op jacht ging en gevolgd werd door zijn vierentwintig pa jongdragers. De parasol heeft in alle Oos tersche landen een groote rol gespeeld en men ziet zelfs boven de graven van welge stelde lieden papieren parosols geplaatst. Het volk gebruikt, ter bescherming te gen een al te krachtig regenbuitje, para- pluies van sterk geolied papier. Parasols met wijsgeerige spreuken. De Japanners beschilderden hun para sols met figuren uit de godenleer, terwijl de Chineezen de voorkeur geven aan spreuken o.a. van Laotse. Een eigenaardig gebruik was vroeger om een ambtenaar, die zich buitengewoon verdienstelijk had gemaakt en van woonplaats ging veran deren als afscheidsgeschenk een reusachtig zonnescherm aan te bieden. In Siam ziet men thans nog drie- tot vijfdeelige pajongs aan één stuk bevestigd, die rijk voorzien zijn van borduursel, goud en edelsteenen en door een paar mannen gedragen moe ten worden. Oude, middeleeuwsche geschriften leg gen verband tusschen een boom met schermachtige bladen en de pajong. Een oud steenen beel' van Visjnoe in zijn vijf de incarnatie wordt voorgesteld als een leelijke, kleine dwerg met een groote pa rasol in de hand. Op Oostersche platen ziet men afbeeldingen van heilige slangen, wier kop overschaduwd wordt door een parasol. Prachtige baldakijnen in den vorm van reusachtige groote parasols worden bij feestelijke omgangen van vorsten in Oos tersche landen meegevoerd; zij zijn van de kostbaarste materialen vervaardigd. De pajong is öe voorlooper van de parasol. Later begonnen de dames uit de hoo- gere kringen het practisch nut van para sols in te zien en in de Oostersche en Zuidelijke landen maakt men er meer ge bruik van. Groote, met struisveeren ver sierde pajongs, die door bedienden boven haar hoofd gehouden werden, wisten te voorkomen, dat al te vrijpostige zonne stralen te fel cp de teere huid der edele vrouwen zouden inwerken! In Parijs is er een tijd geweest, dat men een soort verhuurinrichting van parasols had. Aan het begin en het einde van de lange, zonnige Pont Neuf stonden mannen die voor een kleinigheid een parasol ver huurden. Deze ontving men aan het be gin van de brug en werd weder in ont vangst genomen aan het einde van de brug. Het is heel begrijpelijk, dat de pa rasol van uit de Parijsche hoofdstad een waren zegetocht begonnen is, zij het dan ook, dat hij in de Noordelijke landen minder" noodig was, dan in het Oosten en Zuiden. Beroemd is de parasol van Ma dame de Pompadour, die te zien is in het museum van het slot te Versailles. Van parasol tot parapluie is slechts een stap! Geen wonder, dat men zich langzamer hand niet alleen ging beschermen tegen de zon, doch ook tegen den regen en hier aan dankt de parapluie haar bestaan. In haar meest primitieven vorm leek deze echter veel op een leeren dak. Leer en zware geoliede zijde waren n.l. de stoffen, waarvan men parapluies placht te maken, toen zij nog in de kinderschoenen stonden. Langzamerhand werd de parapluie een onmisbaar attribuut, dat zich vrijwel in ieders bezit bevond en dat zich in den loop der jaren wel zeer gewijzigd heeft. Wanneer wij de soliede regenschermen on zer grootmoeders eens vergelijken met de tegenwoordige modellen, dan valt er wel een groot verschil waar te nemen. De stemmige zwarte weefsels hebben plaats moeten maken voor kleurige stoffen, die het stadsbeeld op sombere dagen vermo gen op te fleuren. Alleen de heerenpara- pluies zijn dé laatste vijftig jaren onver anderd gebleven. Uit de tompouce, die op zich zelf al te klein was, in vergelijking met de vroeger gangbare modellen, heeft zich de nog kleinere, wat de Duitschers noemen: „Knirps" ontwikkeld, die aan een lus aan den arm wordt gedragen of zich moet vergenoegen met een plaatsje in een damestasch. Het is een lange weg geweest van den vijfvoudigen pajong, die den koning van Siam tegen de inwerking der weersinvloe den moest beschermen tot het elegante dwergparaplu'tje van tegenwoordig. En de niet minder sierlijke parasols, die zich den afgeloopen zomer weer een plaats in het modebeeld trachtten te verwerven. Succes is de resultante van vlijt, wil en volharding. Het valt slechts hem ten deel, die met ijzeren wilskracht en een onuit puttelijk uithoudingsvermogen alle hin dernissen weet te overwinnen en die zon der op te zien op zijn doel afgaat. Het is ook het loon voor de moeite, welke men zich heeft moeten getroosten om in het le ven een bepaald doel te bereiken. Daarom is het practisch onmogelijk om iemand tot een succesvol mensch op te leiden, het geen echter niet wegneemt, dat wij wèl in staat zijn om onze kinderen tot flinke menschen op te voeden. ..Maar daarvoor- hebben we toch- onze scholen en universi teiten", meenen de kortzichtigen, die nog steeds niet inzien, dat de school en haar aanverwante instituten er wel zijn om hun bijdragen aan de algemeene ontwikkeling van den jongen mensch te leveren, doch dat zij niet in staat zijn om de taak van de ouders i.e. de opvoeding van het kind tot een mensch, dat op eigen beenen door het leven kan gaan, over te nemen. Hoe voed ik nu mijn kind op tot een flink mensch? Hebben de ouders zelf in het leven reeds successen behaald, dan is de vraag reeds beantwoord. Er zijn echter vele menschen die wel vlijtig en flink zijn, doch die alle pogingen om vooruit te ko- men hebben opgegeven. Hun dooddoener -is dan: „Ach, wij hebben nooit geluk...."' en zij bedoelen dan, dat succes en pech ge lijk zijn aan geluk en ongeluk. Nu zullerr we niet ontkennen, dat er menschen zijn, die onder een bijzonder gesternte geboren zijn of anderen, die zich zelfs in de meest gunstige situaties door vadertje Pech be nadeeld zien. Dat zijn echter uitzonderin gen en daarmede kunnen we ons niet op houden. Bovendien is het meestal zoo, dat de „boffers" na eerst razend snel langs de maatschappelijke ladder te zijn opge klommen, plotseling veranderen in een val lende ster en met een harde bons terecht komen op de plaats, waar zij hun carrière begonnen. Van duurzame waarde is slechts, datgene, wat men door vlijt, wilskracht en door werkelijk bestaande capaciteiten heeft verkregen en verdiend. Het is van groot belang deze levensles den kinderen reeds vroeg voor oogen te houden en hen te leeren, dat de slagen van het noodlot er slechts zijn om hun weerstandsvermogen te prikkelen en te versterken èn om de nog sluimerende bekwaamheden wakker te schudden. Het is begrijpelijk, dat ouders trachten het leven van hun kinderen te verlichten, maar men moet daarbij wel bedenken, dat al deze vaderlijke en moe derlijke zorgen in vele opzichten het kind niet ten goede kunnen komen. P_- wil om zelf moeilijkheden op te lossen zal er stel lig door verslappen en bovendien leert het kind niet om zelfstandig op. te treden Indien men het kind dwingt tot eenige zelfstandigheid zal het spoedig gaan in- J zien, dat het beter is zelf de moeilijkheden te overwinnen. Zoodoende krijgt het kind zelfvertrouwen, alsmede durf, gezonde werklust en verantwoordelijkheidsgevoel.. Zelfvertrouwen, niet te verwarren met eigenwaan, kan zoowel aan als afgeleerd worden. De veel gebruikte opmerkingen ls: „Dat begrijp-je nog niet" „Daar ben-je nog te klein voor", „Daar ben-je nog te- dom voor" en „Dat kun-je nog niet" moe ten daarom zooveel mogelijk achterwege gelaten worden. Vlijt en uithoudingsver mogen, weten en kunnen, dat zijn de ele menten, waaruit de flinke mensch zijn leven opbouwt. Beschikt hij bovendien over wilskracht en een gezond zelfvertrou wen, dan zal succes ongetwijfeld hei van zijn werken zijn. Succespatroon A 587. Prijs 40 cent. Punten sparen, dat beteekent, die modellen uit weten te zoe ken, die weinig stof vragen en eventueel van tweeërlei mate riaal gemaakt kunnen worden. De japon die onder dit nummer is aangegeven behoeft slechts zeer weinig stof, en kan uit een maal de hoogte rok en bovendeel en mouwen gemaakt worden. Heeft men zeer weinig stof, dan kan voor pas en mouwen na af stekend materiaal gebruikt wor den. Tweebaansrokje en boven deel, dat eenige ingehaalde ruim te aan de pas te zien geeft. Klei ne revers als halsafwerking. Patronen in de maten 38-40-42 Succespatroon A 588. Prijs 40 cent. Japon, waarvan middengedeel te, evenals de middelste helft der mouwen en het omliggende kraagje van afstekend materiaal zijn. Rokje met smalle banen, adit in het geheel, die dicht langs den kant opgestikt zijn en zich iets verbreed en. Patronen in de maten 424446. Suocespatroon A 589. Prijs 40 cent. Dit model leent zidh, althans wat het bovendeel .betreft, om een japon, die onder de armen versleten is, te verstellen en geeft tevens een andere noot aan het ge heel. i Omliggende kraag met revers en rok, die met smalle reepjes van het contrastee- NV- A 587 A 588 a m rende materiaal gegarneerd is en imitatie- zakjes aangeeft. Patronen in de maten 404244 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODÉLLEN J zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg- )j baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van 1 Zz, 3 of l]/2 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8