Gangbare modellen, die aan geen tijd verbonden zijn T- V f\,ji {k>~ l Clfwauw&i van waózfigaecl Sieraden als onmisbare details Q<vuü£aen keukenvensters Sen pAactiAcfae* uituUndmcf i mmimiimiiimmmim KNIPPATRONEN H W lV voor de Afwisseling ifi het programma der huisvroovg ftiWat we in dezen tijd noodig hebben zijn [weloverwogen modellen van mantels, man- telcostumes, japonnen, rokken en blouses. Skiles wat de mode ons brengt zal zoo practisch mogelijk moeten zijn, hetgeen de zin voor schoonheid evenwel niet mag uit sluiten en trouwens zeer goed vereenig- baar is. Eenvoud is het kenmerk van wa ren smaak en alles wat niet alleen in de hoofdzaken, doch ook in de details ook maar eenigszins opvalt, past niet in het kader van dezen tijd. Het kan zelfs eenigzins pijnlijk aandoen indien men fchans vrouwen ziet, die, wellicht onbe wust, de aandacht trekken door de wijze, jjwaarop zij zich kleeden. Zelfs een te spre kend make-up in den vorm van knalroode lippen en dito gelakte nagels, details, die trouwens van weinig gevoel voor de ware schoonheid getuigen, is misplaatst, k Een vrouw, die ondanks haar eenvoudige ikleeding een goedverzorgden indruk Smaakt, zal steeds een beschaafden indruk maken. Ten opzichte van de keus van hoeden jWordt nog al eens gezondigd, want lang iniet alles wat men ziet dragen is mooi of flatteus. We noemen b.v. de matelot-jes van vila of fluweel, waarvan rand en bol zóó klein zijn, dat ze meer aan een maske rade-hoedje doen denken, dat zeer schuin op het hoofd geplaatst en door een ban deau om het achterhoofd in evenwicht ge houden wordt. Verder noemen we de rond- ■jes van vilt, die omgeven zijn door een rand van dik bont en bij uitzondering en dan nog slechts een jeugdig gezichtje, aar dig kleeden. We kunnen wel zeggen, dat hoeden het eenige onderdeel der mode is, dat nog wel eens van te groote buitenspo righeid blijkt geeft. Over het algemeen valt een groote ver sobering waar te nemen alsmede een stre ven om een zuinig stofverbruik te bevor deren. Deux pièces worden veel gezien, hetgeen niet te verwonderen is, aangezien deze modellen tevens de mogelijkheid bie den om wat variatie aan te brengen. Kleeding, die niet aan tijd gebonden is, voldoet aan de eischen, die wij thans stel- len. Vlot kleedt b.v. het mantelcostume van warme wollen stof, bestaande uit vier baans rokje en mantel met knoopsluiting in het midden. Op de zakken en schouders zijn opgeknoopte biezen, die de al te groo te soberheid van dit model op alleszins geschikte wijze weten op te lossen. K. 23801 geeft een stoffen japon te zien, waarvan in de eerste plaats opvalt, dat zij uit vier deelen geknipt is, die dicht langs de vouw opgestik worden, te weten pas met halfafwerking van reverskraag, over- blousend middenstuk, heupstuk met zak, die zich in kleiner formaat op het voor pand herhaalt en een gedeelte rok. Het ge heel kleedt af en leent zich ook voor meer gezette dames, terwijl voor deze japon eventueel gebruik van afstekend materiaal b.v. voor pas en mouwen gemaakt kan worden. K 22081 is een sportieve japon, die zoowel van effen stof als van een klein ruitje gemaakt kan worden. Het bovendeel bloest iets over, terwijl twee loshangende zakken meegestikt worden met de verbin dingsnaad van rok en blousedeelen. Ten slotte noemen wij de deus-pièces rechts, die zoowel van effen als fantasie stof ge maakt kan worden en ook een aardig ge heel kan vormen, indien twee verschillen- de weefsels verwerkt worden. Tweedeelige japonnen leenen zich zoo- wel voor slanke als voor meer gezette fi guren, alleen zal voor de laatsten een hals in V-vorm met afwerking van een revers kraag of eventueel alleen revers, het meest flatteus zijn. Verschillende huisvrouwen, die haar wasch met veel zorg behan delen en wier strijkgoed er steeds onberispelijk uitziet zien zich wat het opvouwen betreft veelal voor een moeilijk probleem geplaatst én bederven hierdoor het aanzien jvan haar linnenkast. Eenvoudig is het opvouwen van plat goed, als handdoeken, servetten, vingerdoek jes enz., waarbij evenwel gezorgd dient te worden, dat alle soort gelijke stukken evengroot zijn en op eenzelfde wijze gevouwen wor den b.v. zelfkanten op elkander, nogmaals dubbel vouwen en de smalle reep vervolgens dichtslaan [zooals men dit gewend is in vieren of hetgeen men veelal bij ser vetten doet in drieën. Steeds wordt een gevouwen stuk nog eens krachtig over ge streken. In vroeger jaren perste men het huishoudgoed nadat het gestreken of ge mangeld was, op. De stapeltjes moeten zóó recht zijn, dat zij een strakke lijn vormen, terwijl de vouw van plat goed steeds aan de voorzijde komt. Vooral het opvouwen van zakdoeken, 'die verschillend van grootte zijn, kost eenig overleg. Sorteeren van de verschillende formaten is gewenscht, terwijl men de dub bel gevouwen zakdoeken het best nog maals dubbel om kan vouwen en niet, zoo als veelal gedaan wordt naar buiten om slaan, zoodat men twee vouwen krijgt, waardoor het voorkomt, dat men bij het uit de kast halen twee. inplaats van één zakdoek pakt. Geborduurde zakdoeken worden eerst op den verkeerden kant, daarna rechts ge streken, waardoor de versiering meer tot zijn recht komt. Ook de lijfwasch dient naar gelang van de soort gelijkmatig van grootte te zijn. Is het in drieën vouwen van groote stukken, als nachtjaponnen, nachthemden e.d. bezwaarlijk, dan vouwt men ze eerst in het midden dubbel, zóódat de rug naar binnen komt, daarna wordt de zijkant omgeslagen vanaf het midden der schouder, slaat daar na de mouwen om en vouwt het stuk in drieën of vieren naar gelang van de breedte van den plank. Deze wijze van opvouwen behoort tot de eenvoudigsten en wijkt weliswaar van de meest gebruikelijke af, zoodat vele huis vrouwen er zich even aan zullen móeten gewennen. Van belang is evenwel, dat tijd gewonnen wordt en men alle stapels even Sieraden wor den tegenwoordig weer veel meer gedragen dan eenigen tijd ge leden. De japon nen, die uiterst eenvoudig zijn, vragen als het ware om een gar neering in den vorm van een clips, een corsage of een halsketting en menigmaal ge ven dergelijke de* tails een zeer aparte noot aan een of ander klee- dingstuk, hetgeen ook het geval kan zijn met een de coratieve broche of een sierspeld. Ontegenzeggelijk is zwart de meest dankbare kleur als achtergrond voor bijoux. Zwart velours chuxion leent zch o.m. voor een garneering met Strass, bergkristal of marcisite. Zelfs oorringen vermogen aan de draagster iets aparts te geven, mits zij met zorg en overleg gekozen zijn. Lange han gers passen b.v. niet bij breed, rond ge laat, doch vragen een eenigszins lang of ovaal gelaat, hetgeen niet zeggen wil, dat andere typen geen oorversieringen kunnen dragen, integendeel, doch zij bepalen haar keus meer op knoppen, b.v. paarlen. Zeer nieuw zijn de platte paarlen, aan een pinkring (zie schets). Barnesteen, turkoois, amethyst, bloedko raal, geven meermalen iets aparts, vooral wanneer de uitvoering de hand des kunste naars verraadt. Mooie en goed gekozen sie raden verhoogen de werking van een japon, mits men den gulden middenweg weet ta kiezen en overdaad vermijdt. Antieke sieraden treden thans weer op den voorgrond, hetgeen volstrekt niet wil zeggen, dat ook aan de moderne uitvoerin gen geen plaats Vordt toegekend. Wie zich evenwel tot méér moderne zet tingen van edelsteenen aangetrokken ge voelt, kan ouderwetsche sieraden laten mo- derniseeren, hetgeen op het terrein van den goudsmid en juwelier ligt. Onnoodig te zeg gen, dat men zich voor dergelijke vertrou- wenszaken steeds moet wenden tot beken de firma's wier naam de noodige waarbor gen geeft. Op bijgaande schets zijn een paar siera den aangegeven, die zeer smaakvol uitge voerd zijn. Boven is een collier aangege ven, dat uit platte stukjes van een donke re, gepolijste, exotische houtsoort is samen gesteld en waarop kleine roode, witte en blauwe email bloemetjes zijn aangebracht. De bloembladeren zijn niet in het hout in gelegd, doch komen er geheel vrij boven uit; zij zijn alleen met de uiterste puntjes vastgehecht. Eij dit collier behoort een arm band met dezeflde emailbloemen versierd, waarvan het uiterst dunne hout uit één stuk bestaat. De ketting onderaan is van roode blokjes hout gemaakt en geeft onderaan drie kleine negerkopjes te zien. Een zeer aparte bloem is links aangegeven, gemaakt van paarlemoeren blaadjes met een hart van kleine Oostersche paarltjes. groot kan krijgen zonder veel passen en meten. Zijden tricot garnituren geven de meeste zorg en vallen spoedig uit het model, daarom zal men verstandig doen deze op cartonnen en met chintz overtrokken lin gerie houders op te bergen, waarvan het elastiek uiteen vallen weet te voorkomen. Niet steeds wordt het in gebruik zijnde tafelgoed precies in de vouwen gelegd op borgen, doch meermalen ziet men, dat het achteloos opgevouwen wordt, waardoor het een onoogelijk aanzien krijgt. Verkeerd is de gewoonte om eerst ver schillende stukken waschgoed te strijken en eerst daarna op te vouwen, aangezien zij hierdoor kreukelen en nogmaals opge streken moeten worden, hetgeen dubbel werk met zich brengt. Het gereed gekomen waschgoed wordt soort bij soort op een strijkbak en nadat afgestreken is in de kast gelegd. Knoopjes aanzetten en kleine reparaties worden uitgevoerd vóór het op bergen. Huisvrouwen zijn een groot deel van den dag in de keuken bezig en zullen aan dit vertrek gaarne evenveel zorgen besteden als aan het overige deel van het huis. Aan de wijze, waarop een keuken „aangekleed" en onderhouden wordt, herkent men de huisvrouw. Gordijnen kunnen er veel toe bijdragen, dat de keuken er gezellig uit ziet en aange zien de ramen meestal niet zeer groot zijn, zullen de meeste huisvrouwen zich deze uitgave gaarne getroosten. Voor de over gordijnen zal men bij voorkeur een boeren- ruitje blauw-wit of rood-wit kiezen, som migen geven de voorkeur aan gebloemd cretonnen, in ieder geval zal een kleur- en waschecht-weefsel noodig zijn. De glasgor dijnen zullen in overeenstemming gekozen worden met vorm en groote der vensters. Indien men geen overburen heeft zal men met een breede strook van voile of een ander weefsel kunnen volstaan, doch gor dijnen, gemaakt op de wijze als boven-aan links zijn aangegeven, doen het ook goed. De schoorsteenval en een strook langs een plank zullen evenals het tafelkleedje van hetzelfde materiaal als de overgordijnen gemaakt kunnen worden. te i Het dagelijksch programma moet afge werkt worden, natuurlijk, en zulks omvat een aaneenschakeling van groote en klei ne plichten en werkjes, die veelal nage noeg automatisch uitgevoerd worden door de huisvrouw. Oppassen is de boodschap, want deze zoo prachtig functioneerende machine, n.l. ons lichaam kan hierdoor be dreigd worden. Gewoonte en sleur kapse len ons in en houden ons in hun ban. Ze ker, het is uitstekend om de dagtaak te rationaliseeren .onze eigen „loopende band" te zijn, doch onze geest en onze be langstelling voor hetgeen rondom ge beurt. mogen, hiervan niet de dupe wor den. Het is wel eens noodig om bewust een kleine afwisseling in het dagelijksche programma te brengen. Wanneer wij bepaalde plichten hebben uit te voeren, dan dwingt niemand ons dit steeds in éénzelfde volgorde te doen. Waarom b.v. 's morgens niet een half uur vroeger opgestaan om dan 's middags tijd over te hebben of te gaan lezen, rusten, handwerken of de kinderen uit school te halen en wat met hen om te gaan? De l^pf- fietafel kan 's Zondags gerust vervallen en inplaats hiervan wordt een schaal met belegde boterhammen klaar gezet, waar van ieder zich zelf bedient. Het is inderdaad geen luiheid, wanneer de huisvrouw het er eens wat gemakkelijk van neemt, doch afwisseling in den dage- lijkschen sleur is noodig. Ieder bepale voor zich wat zij in verband met haar ge zin voor kleine afwisselingen kan aanbren gen. Wetten mogen niet tot starheid lei den en uitzonderingen mogen den rjgel bevestigen. 'A"A Huisvrouwen hebben kleine verandering gen noodig, daar zij moeten voorkomen/ dat haar werk mechanisch uitgevoerd wordt, hetgeen niet wegneemt, dat alles geordend moet blijven en niet mag ont aarden in anarchistisch gedoe. We zullen echter voor oogen moeten houden, dat af wisseling lichaam en geest soepel en jeug dig houden, doch dat sleur ons oud maakp vóór onzen tijd!' Op electro-technisch gebied worden tel-i kenmale weer nieuwe uitvindingen gedaan. Zoo is thans in Duitschland weer een nieuw apparaat uitgevonden, dat door velen met verlangen tegemoet gezien zal v/orden, n.l. een electrisch verwarmde voet plaat. Hopenlijk zal een dergelijk apparaat ook binnen onze grenzen spoedig verkrijg baar zijn. A'JSJ Succespatroon A 595. Prijs 40 cent. Moderne middagjapon met aansluiterrafB rug- en voorpanden; aan de voorzijde is het middengedeelte opgestikt en vormt een rechte halslijn en is naar de taille toe aanmerkelijk smaller. Sluiting met knoop jes en lusjes aan rugzijde. Een aansluitend middenstuk verbindt boven- en rokdeelen,' V- welke laatste een weinig ruimte te zien geven. Blousemouw, die naar den pols toe wijd en met rechte manchet is afgewerkt. De eenige garneering bestaat uit een clips of ander sieraad van goud- of zilver me taal of van Strass. Patronen in de maten 42—44—43. KNIPPATRONEN VAN DEZE 1UODLLLEN «y zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg-, baar bij Het Practisch Modeblad, Postt 36, Den Haag. Betaling steeds Vooruit giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb- ben van 1H, 3 of VA ct.' i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4