TWEEDE BLAD FEUILLETON Land- en Tuinbouw Boekbespreking Binnenland Woensdag 22 Januari 1941 tfo. 6126 OEciëele Berichten DE MOORD OP HET KANTOOR BEHOORENDE BIJ HET 5. „Hoor eens," zeide hij, „nu heeft de politie nog niet kunnen arrestee ren, maar zij' hebben een goede aan- wijzing. De moordenaar heeft bank noten in zijn bezit en als Jiii er een wisselt zijn ze hem op het fspoor". Sexton Blake gooide de courant neer en stak zijn pijp, op, die uitge gaan was. „In andere woorden," zei hij, „staat er in deze courant, dat men George Drake noodig heeft voor den moord op den heer Mayne Keldrick en pis hij nu niet stapelgek is dan wisselt hij de banknoten met. Dat is erg pret tig voor hem, maar ni,et in het be lang der justitie." „Denk u dat Drake het gedaan heeft, mijnheer?" „Ik denk nooit iets zonder vaste bewijzen,1' zei de detective, de schou ders ophalend. „Het eenige wat ik weet, dat de uitspraak bij: de lijkschou wing was, dat George Drake schuldig is aan den moord en er is veel voor te zeggen, het eenige wat nog gunstig voor hem is, is het punt, dat iedereen denkt dat hij schuldig is. De verden king moest wel op helm vallen." VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD „Toch is hij: weg, mijnheer," zei Tinker. „Dat zegt ook niets, antwoordde Sexton Blake. „Onschuldige men- schen zijn dikwijls niet in staat ge weest hun onschuld te bewijzen en hij kan denken dat De telefoonbei klonk en de detecti ve nam den ontvanger op. „Hallo! Ja, ik ben Sexton Blake. De Keldrick-zaak?" Men hoorde de stem van Waite. „Ik ben een der directeuren van de vennootschap, waar Mr. Keldrick chef was en wij willen gaarne al het mo gelijke doen om hem te wreken. Kos ten komt er niet op aan, maar kom u dadelijk." Sexton Blake antwoordde niet ter stond, want hij! wist zelf niet, of hij wel lust had om de zaak in handen te nemen. Uit alles bleek dat Drake werkelijk de schuldige was en in dat geval zou, hij' hem moeten opsporen. Wel zou dat tijd vereischen en han digheid, maar Sexton Blakè zou dit gaarne aan de politie overgelaten hebben. Maar had Drake werkelijk wel schuld? Als dat zoo niet was, dan had de zaak iets hoogst aantrekke lijks voor Blake. In ieder geval kon hij wel eens naar Leeds gaan voor een voorloopig onderzoek. „Zeer wel", telefoneerde hij, „nu is het tien uur, ik zal zorgen, dat ik er om drie uur ben." „Met den auto of den trein, mijn heer?" vroeg Tinker, toen Blake den ontvanger weer ophing. „Met den auto," antwoordde Blake. „En zet er Pedro ook in, misschien Voor het vervoer van dragende zeugen van den eene varkenshouder naar een anderen kan eveneens door den p.'aatse'ijk bureauhouder onthef fing verleend worden. De schriftelijke ontheffing van het verbod, tevens dienende als geleide- biljet, moet tijdens het vervoer des gevraagd ge'.oond kunnen worden. EEN ZEKERE WEG. Het is thans al heelemaal niet een tijd om speculatief te werk te gaan. Zoo ooit dan moet men thans de meest zekere weg om tot een goedën oogst te komen, bewandelen. Men zal daarom in het komende seizoen allerminst zoo gaan handelen, als men vroeger wel deeds door rassen en variëteiten uit te zaaien, die soms als alles gunstig verloopt, een ruimen oogst geven, doch bij minder gun stige omstandigheden het bij eigen beproefde rassen laten zitten- Dat is een soort gokkerij, die wel eens goe de resultaten kan hebben, maar die thans alle reden van bestaan mist. Ons land, onze bevolking, vraagt in deze tijden een zoo groot mogeliji- ken oogst van voedsel. En het is de taak van de boeren .en tuinders om de zekerste weg, die tot een goedën oogst kan leiden, te bewandelen. Om een voorbeeld te noemen. We hebben, nu we op eigen productie ziiff;-aangewezen, uit ons eigen land suféer noodig. Eri wij kunnen dat leveren. De verbouw van suikerbie ten heeft in de laatste jaren zoo'n hoogen vlucht genomen, dat we vol doende suiker van eigen bodem kun(- nen betrekken. Nu z'ijn er verschil lende rassen suikerbieten. En daaron der heelie goede. Maar er is maar één, die geheiel is gekweekt op onzen eigen bodem en zich daaraan geheel heeft aangepast. Dat lis een kweek- product van ongeveer ee,n halve eeuw werken. Een halve eeuw van zoeken en selecteeren om een ras te krijgen, dat geheel ingesteld is op den Neider- landschen bodem, het Nederlandsche klimaat, met Zijn wisselvalligheden, en het Nederlandsche landbouwbe drijf. dat hooge e'ischen stelt, wat snellen groei en vlug rijpen aangaat, om b.v. vlug plaats te maken voor een wintergewas. En daarbij is de suikeropbrengst per hectare zeer goed. Een zekere weg tot een zer kere oogst, waarborgt"ons zoo'n zui ver Nederlandsch ras. 'AGRICOLA. „EEN LEGER TREKT DOOR FRANKRIJK" door P. K.— Met een voorwoord van Over ste, Dr. Hesse. Uitgave Gebr. v. Cleef te 's-Gravenhiage. In den lijd van zes weken versloeg de Duitsehe. weermacht het Fran- sche, leger, dat algemeen beschouwd werd als het sterkste ter wereld. Deze prestatie ligt ons allen nog versch in het geheugen, omdat zij min of meer kwam als een overrompe ling. Het feit zal wel in ieders her innering gegrift blijven, maar dede- tails van dezen tijd zijn nu eenmaal spoedig vergeten. En daarom is de verschijning van het hierboven aan gekondigde boekje „Een leger trekt hebben wij hem noodig." „Goed, mijnheer." In een kleine kamer van een klein huis in een achterstraat vahDamber- wéll zat George Drake.'Het was nog vroeg in den morgen en een zeer karig ontbijt stond voor hem. Hij deed echter geen poging om er van te eten maar staarde naar 'het behang sel tegenover hem. Zij!n gezicht was magerder dan een week te voren en hij! had donkere kringen onder de oo- gen die van weinig slaap getuigden. Er werd1 aan de deur geklopt en een slonzige vrouw trad binnen met een courant in de hand. „Hier is de courant," zeide zij, die op de tafel leggend, „en ik wou u zeggen, dat lk nu weer de huur moet hebben vandaag bij vooruitbeta ling. Hoe beet u eigenlijk?" Drake kreeg een kleur. Toen hij de kamer huurde, had hij de huur een week vooruit betaald en de hosr pita was niet erg nieuwsgierig, dus had bij niets gezegd. Zij bad weinig van hem gemerkt, omdat hij veel op zijn kamer bleef. „Jameson," antwoordde hij aarze lend en de hospita keek hem met ver dachte blikken aan, toen zij de kampr uitging. Draake nam de courant op, maar plotseling veranderde zijn houding en en zijn vingers beefden van opwin ding, toen hij die openvouwde. Boven de middelste kolom stond „Het mysterie te Leeds". „Lijkschouwing van het slachtoffer". Toen gingen zijn oogen naar den door Frankrijk" ongetwijfeld toe te juichen, omdat men h er in kort be stek bijeen vindt een beschrijving van de belangrijkste perioden. De Duitsehe oorlogsreporters hebben aan bet front hun indrukken neer geschreven, die voor een groot deel gepubliceerd zijn in de Duitsehe cou ranten, voor een ander deel in de archieven werden gedeponeerd om mettertijd de stof te leveren voor het schrijven van een standaardwerk waarin deze oorlog in zijn geheel zal worden behandeld. De tijd daar voor is uiteraard nog net gekomen, maar ongetwijfeld is een levendig geschreven ooggetuigenverslag als dit boekje van P. K. zeker op zijn plaats, omdat het ons in gedachten verplaatst naar de voorste linies, waar de zwaarste strijd werd gele verd en ons daardoor eenig inzicht geeft hoe met het inzetten van alle krachten de overweldigende Duitsehe successen tot stand kwamen. Een aantal goede i'iuslraties ko men het verbeeldingsvermogen van den lezer tegemoet. A. BEHANDELING VAN N.S.B.- IN ENGELAND. A.N.P. meldtNaar aanleiding van het bericht, vo'gens hetwelk in de buurt van Liverpool eenige "Nederi- laudsche N.S.B.-jers, die tijdiens de Meidagen in Engeland vertoefden, daar geïnterneerd zijn, wordt van ö£- ficieele Dui:sche zijde opgemerkt, dat Engeland zich blijkbaar met de 'bin(- nenlandsche a ang'e le genh ede n van Nederland bemoeit en dat een geheel van de Nederlandsche bevolking door de Britsche regieering als verdacht wordt beschouwd. Het zal niet ver wonderen, dat de Duitsehe autoritei ten zich om' datzelfde deel dier bevdtli- king bekommeren en zich het lot dei- ze r menschen aantrekken. onderkant van het blad en huiverend las hij: i „De Jury verklaarde dadelijk' schul dig aan moed willigen moord een ze keren George Drake tegen wien een bevelschrift tot gevangenneming is uitgevaardigd." Dus was het nu toch gebeurd en hij werd beschuldigd van den moord op Mayne Keldrick. 'Vjan "het odgen- olik af dat bij' van dezen moord gele zen had, had bij zulk een beschulf gdng mogelijk geacht en nu zag hij niet in hoe hij zijn onschuld bevvijj- zen zou. Hij was dien avond nog laat bij Keldrick geweest. Die had hem laten komen, omdat hij spijt had van zijn houding 's middags en hij had hem geld gegeven om Van'te leven tot hij een andere betrekking vond. Wat zou hij doen? dat was dJe kwestie. Hij had nog gewacht tot 'de lijkschouwing in de ijdele hoop, "dat er op 'iemand anders nog ve reten king zou vallen. Nu die hoop niet verwe zenlijkt was, had hij geen tijd te ver liezen. Hij moest zich dadelijk bij de politie aanmelden en het maar af wachten of zich uit de voeten ma ken. Wat zou hij doen? Hij kon rich wel aanmelden, maar waarom zou hij dat doen. Hij kon rijn onschuld toch niet bewijzen en hij had den schijn tegen. In ieder geval kon'hij nog wel wat wachten. De ware moordenaar zou wel gevonden worden en dan Een tweede gedachte kwam bij hem op. Dat was wel een kleinigheid maar OPBRENGST DER RIJKSMID DELEN. De totale opbrengst van de niet- directe belastingen in 1940 ad f -162.24 millioen (vorig jaar f475,48 miïlioen heeft de raming van f 450,5 millioen met f 11,744,281 overschreden. Wat de opbrengst over December 1940 betreft, er kan worden gecon stateerd, dat deze f42,6 millioen (vo rig jaar f39,25 millioen) heeft be dragen, of ruim 5 millioen gulden meer dan de maandelijksche raming. De directe belastingen hebben in het afgeloopen jaar volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Op ultimo December 1939 bedroeg het zuiver bedrag der kohieren f 133,15 millioen, dat thans is gestegen tot f 183,52 millioen of ruim 50 millioen gulden meer. De raming voor 1940 beliep f 158,78 millioen. Hierbij meet echter niet worden vergeten, dat het bedrag van f 133,15 millioen slechts betrekking had op de grond belasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de verdedi gingsbelasting, waar echter bij ge komen zijn de opcenten op de ge- meentefondsbelasting en de winstbe lasting, die wijwei geheel verant woordelijk zijn voor de toeneming van het kohierbedrag. EXPORT VAN GROENTEN CONSERVEN. Van verscheidene zijde is aan de N.R.Ct. gevraagd of nog steeds het verbod voor fabrikanten geldt, om gr o en tee onser ven af te le veren aan den handel. Inderdaad is dit het ge val. Men weet, dat winkeliers wel mogen afleveren aan hun klanten, zoolang de voorraad strekt. Zij kun nen evenwel hun voorraad nog niet aanvullen. Conserven zijn n.l. aangewezen voor export, die nog aan den gang' is. Daarna zal worden overwogen, of het wenschelijk moet worden ge acht, dit voedingsmiddel eveneens voor den binnenlandschen handel vrij te geren. Daarbij zullen in ie der geval ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen voorrang hebben. i MELKSCHAARSCIITE. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde Zijde verzoekt men ons het publiek er op te wijzen, dat, terwijl de aart- voer van de benoodigde hoeveelheden melk voor de grootebevolkingscentra reeds een moeilijk vraagstuk was, ten gevolge van de huidige weersomstan digheden een tijdelijke meJkschaarsch- te niet te voorkomen is. Als dus de melkboer eens niet kian afleveren wat de huisvrouw vraagt, ia dit niet zijn schuld. Door de bevoegde instanties Zijln allé maatregelen geno men voor een billijke verdeeliing ;yan de beschikbare melk. i t DOOR KOLENDAMP VER GIFTIGD. tengevolge van kolendampvergif tiging, welke verleden wieek Dinsdag heeft plaats gehad in d,e woning van het echtpaar W. in de T.erwesten- straat te 's Gravenhage, is Vrijdag avond mevr. W. in het ziekenhuis aan den Zuid'wal overledgn. ook lastig. Hoe moest hij leven? Als hij de huur betaalde had hijr nog! maar een paar shillings want 'bijl durfde de banknoten van Mayne Keldrick niet wisselen omdat er zekér wel op, hem geloerd werd en 'die nummers be kend waren. Werk zou, hij! ook' niet kunnen krijgen, want men zou ire formaties willen nemen en dat kon ook niet. Wat bleef hem over? i Drake's oogen doorliepen somber de courant en hij kwam ook aan het sportgedeelte. „Het begin van den voetbaltijd. Ge brek aan spelers", waren twee zin nen die hij las en zijn oogen v La nar den op. 1 „Waarom niet," mompelde hij, „ik had er toch al jaren geleden bi) wiüf- len gaan en nu kan ik eens probeej- ren. 1 Weer aarzelde hij echter. De po'litie had zijn beschrijving en "die zou over at Tn staan. Men zou "hem stefhigi her kennen. Hef scheen hem toe alsof hij in een hoek geraakt was, waar "hij niet uit kon. 'Zelfs als hij eën pruik kocht zou de politie het 'gauw weten en op zijn kamer'kon hij maaribjyven, zoolang der paar shillings duurden. Drake nam een plotseling besluit. Hij zette zijn hoed op trok rijn jas aan en ging de straat op. "Dikwijls had hij géhoord, dat de beste manier om zich te verbergen was zoo openlijk mogelijk te werk te gaan en hij wou dit eens beproe ven. i j (Wordt vervolgd). HOOIVORDERING. Regelmatig komen bij de PICA te Tilburg verzoeken in om vrij stelling van de verplichting tot le vering van hooi. In zooverre deze verzoeken niet afkomstig zijn van landbouwers, wier landerijen door inundatie of andere oorlogsmaatre gelen zijn getroffen, wordt er met nadruk op gewezen, dat slechts in zeer uitzonderlijke gevallen onthef fing wordt verleend. Alleen het feit dat de betrokken landbouwer het voor hem aangewezen kwantum hooi niet in voorraad heeft, is geen vol doende reden. De norm van 100 kg per ha grasland is, vooral gelet op Sde tamelijk' goede hooioogst, zeer laag, zoodat kan worden aangenomen dat elke landbouwer aan zijn leverings plicht kan voldoen. Zeer nauwkeurig zal elk geval, waarbij de landbou wer voorgeeft niet te kunnen le veren, worden nagegaan. Alleen met het bericht, dat een landbouwer niet in staat is te leveren, zal geen ge noegen worden genomen. Landbouwers, wier grasland voor vliegvelden enz. is afgeploegd, die nen opgave te doen hoeveel ha is afgeploegd en aan hoeveel kg hooi tengevolge, van deze maatregel zij beh oe f te he b ben Stadspaardeinhouders, die niet in staat zijn zelf hooi te betrekken, gelieven eveneens opgave te verstrek ken van het kwantum hooi waaraan z ij beh oe f te he b ben Evenzoo veehouders, die dooroor- logsomstandigheden (geen inundatie) geen of minder hooi hebben kunnen winnen, alsmede andere veehouders die «noemen door andere dan de hier boven ver melde omstandigheden een ernstig tekort aan hooi te hebben, gelieve van een en ander opgave 'te doeii. Alle bovenbedoelde opgaven moe ten ten spoedigste worden gedaan aan den Prov. Vcedselcommissaris voor Noordbrabant, afdeeling hooi, Spoorlaan 50 te Tilburg. BIGGENMERKEN 1940. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht: 1. dat bigge;nmerken-1940 voor zoover de aangifte tijdig heeft plaats gehad, kunnen worden aangebracht tot en met 25 Jan. 1941; 2. dat op bedrijven waarop be smettelijke veeziekte heerscht het merken der biggen op een la teren datum kan plaats hebben, mits de betrokken georganiseerde het schrif telijk verzoek daartoe vóór 25 Jan. 1941 zal hebben ingezonden aan de L.C.O. voor Noordbrabant, Spoor laan 50 te Tilburg, onder bijvoeging van een door een dierenarts afgege ven en geleekende verklaring, waar op tevens den datum meet worden vermeld, waarop het bedrijf ver moedelijk zal worden „vrij" ver klaard 3. dat in het jaar 1941 geen big- gënmerken voor landarbeiders en kleine boeren beschikbaar zullen worden gesteld. Deze toekenningen komen derhalve in 1941 te vervallen. TOEWIJZING MESTVARKENS '40 Het bestuur van de Landbouw- Crisis-Organisatic voor Noord-bra- bant, idieelt belanghebbenden mede, dat, voor zoover betreft onderstaande districten, de toewijzing meslvarkens 194|0 heeft plaats gehad en mitsdien de gele,genheid tot inzage van de betreffende lijsten is opengesteld van Maandag 20 Jan. tot en met 3 Febr. 1941 ten huize van den dislrictsse- cretaris, voor wat onze omgeving betreft District 40: Vlijmen en Hedikhui- zen. District 43: Drunen, Waalwijk, Loon, op Zand, Herpt. Heusden en Oudheusden. District 45: Alm kerk, Woudri- chem, De Werken c.a., Dus sen, Wer kendam. District 46: Waspik, Raaeisdonk, 's-Gravenmoer en Sprang. VERVOERVERGUNNING FOK- VARKENS. In verband met het bestaande ver- voerverbod voor varkens zwaarder dan 40 kg1., wordt er de aandacht op gevestigd, dat van dit .verbod onthef fing kan worden verleend, voor het vervoer van fokmateriaal van en naar den beerhouder. De ontheffing kan op aanvrage van den varkenshouder worden ver leend door den plaatselijk bureauhoui- der waaronder den varkenshouder ressorteert. NIEUWSBLAD Van de beroemde Schermermolens ver- toonen verschillende thans, nu ze reeds geruimen tijd buiten bedrijf gesteld zijn, een droeven aanblik. Het hekwerk mist vele latten, de vensters zijn met planken dichtgespijkerd en het rietwerk wordt op sommige plaatsen met latwerk nog wat bij elkaar gehouden; terwijl het elders bedenkelijke gapingen vertoont (Foto Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5