Wacht niet Firma M. NORT Bit nummer bestaat uit 2 bladen 5. p. £ankhnyzcn Co s Bank Jt.V. Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA. L. J, VEERMAN - HEUSDEN. Eigenwaarde. A Agwtjdwp van <U Awstcrdawsche Bank jt.V., Amsterdam, Dubbel Zoute Drop A. VERSCHUUR-BAERT No. 6127 Vrijdag 24 Januari 1941 tot Uw oogen U waarschuwen Zorgt voor Uw oogen en Uw oogen zorgen voor U! VERD U 1ST EREN: tblbf. wo. is. R.a.a.mscLoriVrsv©©r. lAND VAN AlïEMA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN n VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. gediplomeerd Opticien Gasthuisstraat 13 GORINCHEM Telef. 2789 Men kan zich het bestaan van een menschelijk wezen zonder een zeker gevoel van eigenwaarde bijna niet in denken. Er zijn weliswaar menschen, die lijden aan een minderwaardig heidscomplex, doch dezen vormen een kleine minderheid, die wij ge voeglijk buiten beschouwing kunnen laten. Het is nu eenmaal een zeer natuur lijk iets, dat wij gaarne voor onszelf het gevoel hebben, dat wij door een of andere eigenschap uitsteken boven het algemeen. Wanneer dit gevoel van eigenwaarde niet leidt tot het maken van vergelijkingen met anderen, zoo dat het meer den naam zou verdie nen van zelfverheffing, valt er niets tegen in te brengen. Het is alleen de zelfverheffing, waartegen wij op onze hoede moeten zijn. Het gevoel van eigenwaarde ont staat, zooals wij reeds opmerkten uit de overtuiging, dat wij onszelf een zekere onderscheiding toekennen om dat wij een bepaalde verdienste heb ben. Deze verdienste bestaat overi« gens dikwijls slechts in onze eigen verbeelding. Iemand is beschroomd, doch noemt deze eigenschap „be hoedzaamheid." Een ander is te wei nig doortastend, doch noemt zich voorzichtig. Onbeschaamdheid wordt dikwijls opgevat als een bewijs van moed en onbeschaafdheid als vrij moedigheid. Dit is natuurlijk valsche eigen waarde. Slechts de man van ware verdienste heeft recht op een gevoel van eigenwaarde. Dat is de man aanspraak geven op de achting van zijn medemenschen. En deze zal hem wiens nuttige hoedanigheden, hem in hoogere mate geworden, naarmate zijn verdienste meer ten nutte komen van het algemeen. Het groote gevaar, dat men loopt, is het gevoel van overschatting, dat zich meester maakt van vele men schen.. Zij schatten zich te hoog, heb ben een overdreven gevoel van ei genwaarde. Hierin schuilt 'n groot gevaar, want dan is het niet langer eigenwaarde, doch trots. Trots brengt mede, een nederzien op den medeniensch, boven wien men zich verheven acht. Men vindt zich beter dan de menschen om zich heen. Trots, zelfverheffing, laatdun kendheid zijn de uitvloeisels van een gevoel dat, zooals wij zeiden, op zich- Algemeene Koopmans en Winkeliersvereniging. zelf uiterst prijzenswaardig is: het gevoel van eigenwaarde. Wij moeten ons er zorgvuldig voor hoeden, dat een van die uitwassen zich van ons meester maakt. De trots schept een soort men schen, met wie het onmogelijk is, om te gaan. Zij achten zich boven alles en iedereen verheven en maken het leven onaangenaam voor anderen en voor zichzelf. Dit is een klip, die wij moeten trachten te ontzeilen. Voor de mees ten onzer is dit dan ook niet zoo moeilijk. Er behoort slechts een wei nig tact toe. En men zal den mees ten tijd zien, dat de menschen met de meest parate kennis het beschei- denst zijn. Hun gevoel van eigen waarde doet hen het juiste evenwicht bewaren en behoedt hen voor laat dunkendheid, zelfverheffing en trots. Zij weten wat zij waard zijn - en dat gevoel kan niemand hun ontne men. Wie met dit gevoel gewapend door het leven gaat, is voorzien van het beste harnas. Nijd en dom gepraat gaan aan hem voorbij, zonder hem te kunnen deren. Als wij zelfrespect, een gevoel van gepaste eigenwaarde hebben, bezitten wij datgene, dat den gang door het leven lichter maakt. Komt er teek;ening in den Fransch- Duitschen toestand? Maarschalk Pe- tain heeft een ontmoeting gehad met Lavai1. Zij hebben een langdurig onderhoud gehad, in dien 'vloop 'waar van de „misstanden", die tot de ge beurtenissen 'van 18 December heb ben geleid, uit den weg zjijja geruimd. Naar 'te Parijs met betrjekking tot de ontmoeting tusschen Pétain jen Laval wordt medegiedeeld, had de bespreking plaats in den salonwagen van 'het staatshoofd op het station van La Ferte Haute "Rlive^ op 21 kin. van Moulins. Na het onderhoud, dat van 17 tot 18.35 uur duurde, is Pétain per speciale® trein naar"Vichy vertrokken, terwijl Laval per auto naar Parijs terugkeerde. in tegenwoordigheid van den ver tegenwoordiger der Fransche regee ring te Parijs, ambassadeur De Bri- non, heeft professor' Grimm een voor dracht gehouden over de Du'itsch)- Fransche samenwerking. Toenade ring en samenwerking, aldus prof. Grimm, kunnen slechts nagestreefd worden, door ware Franschen en wa re Duitschers, die hun vaderland lief hebben en die uit de geschiedenis hebben geleerd, dat juist het be land van dit vaderland toenadering noodzakelijk maakt. Er is echter geen samenwerking mogelijk zonder ver trouwen, waardigheid en eer. Duitsch- land leeft op het oogenblik niet in den geest der revanche öf van de triomf, 'doch in den geest Her ver antwoordelijkheid voor de toekomst. Het schijnt echter alsof men in Frankrijk vergeet wat de oorzaak ,is van al datgene, wat de Fransche natie thans tot haar 'lijden véroon- üeelt. i Prof. Grimm besloot rnjef te zegr 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 25 Jan. 9 33 6.42 Zondag "26 Jan. 9 32 6.44 Maandag 27 Jan. 9.30 6.4 7 Dinsdag 28 Jan. 9.28 6.49 Woensdag 29 Jan. 9.27 6.20 gen, dat Frankrijk op den tweesprong staat. Te Montour e: "heeft maarschalk Pétain voor samenwerking beslist. Thans moet Frankrijk boshssien. De nieuwe orde, die zich voltrekt, is een historische gebeurtenis, waartegen niemand zich kan verzetten. De ministerraad, die te Vichy bij een is gekomen, "heeft volgens een communiqué een reeks decreten omt- trent het ontnemen van de Fransche nationaliteit bestudeerd. Deze maat pegel wordt vooral toe gepast op die Franschen, die zich in de koloniën en in het buitenland hebben gevestigd. Ongeveer 250 Franschen in de' koloniën en het buitenland zijn van de Fransche na tionaliteit vervallen verklaard. Als eerste maatregel van den nieu wen Franschen hoogen commissaris voor Syrië en Libanon, generaal Dentz, is Vrijdag een uitgebreide ver ordening inzake het personeel in openbaren dienst uitgevaardigd; alle aanhangers van generaal' De Gaulle en de Engielschgezinde elementen on der de, Syrische en Libaneesche amb tenaren moeten den dienst verlaten. Het incident te San Franzisco trekt allerwege df aandacht. Zooals men weet is d£/^yLtsc'h|3 vlag', die aoo,r hjet Duit scneco h su 1 aa t - géne ran I uitgehangen wasi door betoogers af gerukt. De. politie trad tegen hen op en arresteerde twee matrozen, die de vlag stukgetrokken hadden. Naar aanleiding van dit vlaginci- dent heeft de Duitsche zaakgelas!- figde te Washington krachtig biij het departement van Bulterilandsche Za ken geprotesteerd en geeischt, dat die regeering der V.S. de daders flink zal straffen en het bij' verdrag1 ge waarborgde en internationaal erken de recht om de rijksvlag op de Duit*- sche officieele gebouwen te hijschen, beschermt. De Britsche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat twee nieuwe verdedigingswetten doo.r de Britsche regeering zijn opgesteld, volgens wel ke thans iedere man en iedere vrouw in Engeland naast hun beroep kun nen worden aangewezen voor werk zaamheden binnen het kader van de Engelsche defensie. In aanmerking komen alle mannen en vrouwen tus schen de 18 en 60 jaar. Naar verder wordt gemeld, zal van deze wet op het oogenblik alleen gebruik worden gemaakt voor de bestrijding' van branden en brandbommen. Daarvoor zullen voorioopig alleen mannen wor den g'ebruikt. Zij zijn verplicht acht en veertig uur per maand te werken. Alle bed;enden in handelskantoren en industriebedrijven moeten Tleze werk zaamheden ter bestrijding van brand bommen en branden verrichten bui ten hun normalen diensttijd en zonl- der dat zij er een vergoeding voor krijgen. Het Witte Huis heeft bekend ge(- maakt, dat Roosevelt 'den minister van BuitenLandsche Zaken, Cordell Huil, uitgienoodigd heeft b'ij' zjjn on derhoud met Wendell Willkie om dezen in elk' opzicht volledig1 in te lichten ov'er de situatie in Europa en het politieke standpunt der Vereen. Staten. De republikeinsche afgevaardigde Tinkham heeft gesproken tot de comr- missie van "Buitenlandsche Zaken van het Lluis van afgevaardigden. Ten overstaan van persvertegenwoordi gers stelde deze afgevaardigde de vraag met welk' recht Willkie ei genlijk bijna dagelijks adviezen op fiet gebied van de buiterflandsche po litiek aan biet Amerikaansche volk verstrekt; het is zeer wel mogelijk, verklaarde Tinkham, dat Willkie als afgezant van Roosevelt naar Londen gaat. Te Lissabon is, ondier voorzitter schap van Salazar, naar officieel Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde^ Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingea^ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden k Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SBAARBANK. Spaarboekj es gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direcüa T. BOONSTRA. wordt gemeld, de ministerraad voor den buitenlandschen handel bijeen gekomen. In aanwezigheid van den minister van Financiën, en. den mi nister van Economische Zaken den secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken en den directeur-generaal voor den econo mische en consulaire aangielegenhëv- den. Die min.sterraad heeft de proble men behandeld die in verband staan met de door Engeland uitgeoefende blokkade, in het bijzonder de situatie der Portugeesche .koloniale politiek 'betreffende. Onder voorzitterschap van minis terpresident Konoje van Japan is een conferentie gehouden, waaraan de le den: der regeering alsmede alle leij- dende figuren van de weermacht en de oorlogsraden: hebben deelgeno men:. in de pers wordt deze conferen tie buitengewóón belangrijk genoemd, daar hierin, .gesproken is over de jongste ontwikkeling van den inter nationalen toestand, in het bijzonder den oorlog in Europa, alsmede de houding der V.S. en de betrekking tusschênrJapan ën 'de Sovjet-Unie.^ In: eien bijzondere ikabinetszitti'nlg heeft de regeering 'formeel tot her ziening van die 'kieswet besloten. 'Van een niet •genoemde basis in Fransch-Indochina is bericht 'ontvan gen, dat het marine-luchtwapen de over dte Mekong gelegen Koengkwoj- brug' in den Burmai-weg hevig heeft gebombardieerd als jjevolg! waarvan zware schade werd aangericht. An dere eenheden, aldus hetzelfde com muniqué, hebben een 'tin-raffinade rij1 te Koetsjioe in het oosten der pro(- vincie Joennan hevig'gebombardeerd. Op'de jongste' bijeenkomst van de commissie voor Buitenlandsche Za ken van den Zwitsersehen nationale raad waren het probleem vliegen van vreemde vliegtuigen ovler Zwitser land en de Engélsche bommien pp Bazel en Zurich |de .voornaamste pun ten van Behandeling. Voorts Is het besluit van: den Bondsraad bespror ken, dat die in Zwitserland geïnter neerde Fransche soldaten Weer naar nun- vaderland mogen terugkeeren. UITREIKING BOTER- OF VET KAARTEN EN TEXTIELKAARTEN GEMEENTE EETHEN. De Agent van tien Distributie- dienst der gemeente Eethen maakt bekend, dat de uitreiking der per soonlijke textielkaarten, toeslagkaar- ten textiel, boter- en/of vetkaarlen en toeslagkaarten vet voor personen die zwaren of zeer zwanen arbeid verrichten als volgt zal plaats heb ben voor: BABILONIëNBROEK op Dinsdag 28 Jan. des v.m. van 9.3012.30 uur. MEEUWEN op Donderdag 30 Jan. des v.m. van 9.3012.30 uur. EETHEN op Vrijdag 31 Jan. des v.m. van 9.30—11 uur. DRONGELEN op Vrijdag 31 Jan. des v.m. van 1112.30 uur. GENDEREN op Vrijdag 31 Jan. des) namiddags van 2.305 uur. HEESBEEN in de consistoriekamer) der Ned. Ilerv. Kerk op Donder dag 30 Jan. des namiddags vanl 2.303.30 uur. "t DOEVEREN in de consistoriekamer) der Ned. Herv. Kerk op Donder dag 30 Januari des namiddags van1 45 uur. i De stamkaarten van alle personen) moeien werden medegebracht. Zon der stamkaarten zal in geen geval uitreiking plaats hebben. Ter verkrijging van vetkaarten en) toeslagkaarten textiel, dient een aan vraagformulier op het distributiekan toor te worden afgehaald, welk for mulier op Zaterdag 25 Jan. a..s. of! Maandag 27 Jan. a.s. des voormid'- dags tusschen 9.30 en 12 uur, voltei- dig ingevuld op het distributiekan toor moet worden ingeleverd. Aan personen, die geien óf een on volledig ingevuld formulier, voor) Maandag 27 Jan. a.s. des voorniiddagsi om 12 uur hebben ingeleverd,, zullen! uitsluitend boterkaarten wonden ver strekt, terwijl zij ook geen toeslag- kaarten voor textiel zullen ontvan gen. Na de uitreiking mag geen rui ling van boterkaarten tegen vetkaar ten meer plaats hebben. Personen, die hun broodkaarten, algemeene bonkaart, vleesch kaar ten, bloemkaarten en de extra broodkaar ten en vleeschkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid nog niet heb ben afgehaald, worden in hun eigen; belang verzocht, dit alsnog te doen1 voor Maandag 27 Januari a.s. des voormiddags 12 uur. Na dien datum) kan geen uitreiking van genoemde! kaarten meer plaats hebben. Vanaf heden kunnen op het distri butiekantoor aanvraag formulieren ter verkrijging van extra rantsoenen zeep, voor personen die vuilen ar beid verrichten of voor melkers, wor den afgehaald. De inleveringsdatum] van deze formulieren wordt nader, bekend gemaakt. Voor de invulling wordt U verwe zen naar de bekendmaking van 18 Januari j.l. Het distributiekantoor is uitslui tend geopend des voormiddags van 9.3012.30 uur. De samenstelling is zóó, dat elke drop precies de hoeveelheid zout bevat voor een mondspoeling met zout. Een tablet geeft daarom direct verlichting bij hoestbui en keelpijn. Alleen verkrijgbaar DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt 0 84 Telefoon 72 HEUSDEN voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1