Land- en Tuinbouw Binnenland Binnenlandsch Overzicht De coloradokever in 1940. In het jaar 1940 was van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen volgens bericht no. 538 het optreden van den Coloradokever nog beperkter, dan het in 1939 reeds was geweest. Dit is voor een deel het ge volg van de weersomstandigheden, die, evenals in 1939 niet gunstig wa ren voor de verspreiding van het in sect van uit het Zuiden. De strenge whiter zal ook zijn invloed hebben doen gelden op de overwinterende in secten, al kan geenszins gezegd wor den, dat alle kevers in den grond bij strenge vorst gedood worden. On getwijfeld is nog een aantal kevers in den grond overgebleven, maar het maakt den indruk, dat dit aantal ge ringer was, dan in een normalen winter het geval geweest zou zijn. ÏVoor een groot deel mag het be perkter optreden als het resultaat van de in 1939 toegepaste bestrij dingsmaatregelen beschouwd worden. Op slechts 5 van de $7 plaatsen, waar het insect het vorige jaar waargeno men was e«. waar de bestrijding van wege den Plantenziektenkundigen Dieps! was uitgevoerd, werd dit voor jaar nog een bever op de ter plaatse uitgezette vangplanten gevonden en deze kon onmiddellijk worden ge dood. De wijze, waarop de behande ling der haarden in 1939 is geschied, heeft dus een vrijwel volledig succes opgeleverd. Hieruit blijkt van hoe groot be lang het voor de uitroeiing noodig is, dat alle gevallen, waarin de Colora dokever in een aardappelgewas wordt waargenomen, onmiddellijk gemeld worden, opdat door den Plantenziek tenkundigen Dienst dan alle maat regelen, die voor uitroeiing ter plaat se noodig zijn, op die plaats geno men kunnen worden. Om die geval len te kunnen melden, moeten de aard appe 1 verbouwiers zeer veel aan dacht wijden aan hun gewas en dit zooveel mogelijk regelmatig, op de aanwezigheid van kevers of larven conlroleeren. Als dit algemeen gedaan wordt, zullen wij het met de uitroei ing van den kever zeer ver kunnen brengen. Hierop kan niet genoeg de aandacht gevestigd worden en dit punt moet dan ook nogmaals in al le land- en tuinbouwvereenigingen ernstig besproken worden. Het optreden van den Co loradokever. De vindplaatsen waren vrijwel over hetzelfde gebied verspreid als in 1939, maar het aantal was belang rijk kleiner, wat blijkt uit het vol gende overzicht: De eerste kever werd op aardap pelplanten gevonden op 22 Mei, die eerste larven op 18' Juni, terwijl de laatste melding op 8 Augustus ge schiedde. Hieruit blijkt, dat de ont wikkeling van het insect zeer sterk en wel ongunstig door het weer is beïnvloed. Dit kan tot gevolg heb ben, dat het eerste optreden het vol gende jaar ook zeer beperkt zal zijn. Dit zou een reden te meer zijn om zeer nauwkeurig op de kevers en de larven in het aardappelgewas te letten, daar een volledige uitroei ing dan nog in eer kans op slage n biedt. De bestrijding. De bestrijding is op dezelfde wijze uitgevoerd als het vorige jaar is ge schied. Op alle plaatsen, waar in 19139 haarden waren opgetreden, of waar verdenking daarvan bestond, zijn we derom aardappel vangplanten uitge zet, ten einde de nog in den grond levend overgebleven kevers daarheen te lokken en te vangen. Dit aantal plaatsen bedroeg 87. De vangplanten zijn tusschen 23 Mei en 22 Juli da gelijks gecontroleerd. Zooais hierbo ven reeds gemeld, werd op slechts 5 plaatsen een kever gevangen^ waaruit blijkt, dat de uitroeiing op die plaatsen het vorige jaar vrijwel volledig was geweest. Ter bestrijding van eventueel aan gevlogen of ter plaatse het vorige jaar onopgemerkt gebleven kevers en van hun larven werd wederom bespuiting van het aardappelgewas in het gedeelte van ons land, ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen AVa- terweg, thans met calciumarsenaat, voorgeschreven. De hiervoor benoodigde sproei- stof werd ook weer van rijkswege kosteloos ter beschikking van de aardappelverbouwers gesteld. Daar uit de proeven van het vorige jaar gebleken was, dat calciumarsenaat zonder bezwaar met Bordeauxsche en Bourgondische pap gemengd kan worden en in het buitenland nog maals was vastgesteld, dat de gif tigheid van dit middel voor den Co loradokever even groot is als die van loodarsenaat, werd dit jaar calcium arsenaat voor de bestrijding gekozen. Daaraan werd wederom de eisch ge steld, dat het gekleurd en van een uitvloeier voorzien moest worden af geleverd. De aanschaffing en de distributie ervan zijn echter, zoowel door de omstandigheden voor als na den lOen Mei, met zeer groote moeilijkheden gepaard gegaan. De bestelde hoeveel heden zijn ten slot'e slechts gele verd kunnen worden, waardoor het aantal bespuitingen tot twee mcesl worden beperkt. Dit is echter vcor de bestrijding, door het zeer veel latere optreden van den Colorado kever, dit jaar geen bezwaar geble ken. In verband met die buitengewoon groote transportmoeilijkheden kon de distributie voor het grootste deel eerst in Juni plaats vinden. Daardoor konden de bespuitingen eerst voor de perioden van 111 en van 1827 Juli worden voorgeschre ven. Het is voor het effect der be strijding zeer gunstig geweest, dat de ontwikkeling der larven dit jaar zoo veel later plaats vond dan in de voorgaande jaren het geval was. De bespuitingen zijn in het algemeen nog juist op tijld uitgevoerd kunnen worden. Aangekocht zijn 360,259 kg calci umarsenaat, waarvan plm. 235.000 kg in 532 gemeenten onder de aardap pelverbouwers zijn gedistribueerd. Controle op de bespuitingen. Daar het wenschelijk gebleken was, het toezicht op de uitvoering1 der be spuit in gen te verscherpen, zijn dit jaar hiervoor 119 controleurs aange steld, voor het tijdvak van 30 .Mei tot 7 Augustus en ten 'deele ook tot 17 Augustus. In verband met 'de ver traging, die de bespuit in gen -onder vonden hebben, hebben deze contro leurs zich den eersten tijd bezig1 gie- houden met de opsporing* van den Coloradokever in de aardappelvelden, waarmede gunstige resultaten zijn be reikt. Uitsluitend voor controle op de haarden Zijln buitendien: 9 contro'- leurs aangesteld. Door 16 giemeenten zijn 33 personen met hiet toezicht op de uitvoering der be sluitingen in die gemeenten belast en clez zij-a voor het verkrijgen van de bevoiegtd- heid tot het betreden van alle per- ceelen, waarop aardappelen verbouwd worden, tevens tot controleur bijl on zen dienst benoemd. De bespuitingen zijn. uitgevoerd door de verbouwers zelf, door loon- spuiters en door daarvoor 'speciaal 'georganiseerde spuit diensten. Deze laatsten als hoofdzaak voor de be- spuiting van kleine perceeien en volkstuinen, die de verbouwers van deze als regel moeilijk Zelf kunnen uitvoeren. Ten einde de uitvoering te bevorderen zijn 97 rugpulverisa- teurs aan gemeenten verst; ekt, zooclat thans reeds 347 stuks voor dit doel aan de gemeenten zijn uitigegeven, terwijl er nog' 68 in voorraad ,zijn voor beschikbaarstelling in het volgend jaar. Aan de uitvoerinlg der bes pui tin ge n is in het algiemeen voldoende zorg' giewijd. Zij zijn dit jaar echter onder veel ongunstiger weersomstan digheden uitgevoerd moeten worden, dan het vorige jaar hiet geval was. D.oor de vele; regen was de sproei,'- vloeistof in vele gevallen minder goed zichtbaar en was deze -ook spoe diger af geregend. De ervaring' met de toevoeging van een uitvloeier bij het calciumarsenaat opgedaan, zal 'er waarschijnlijk toe leiden, dat deze toevoeging voor 'het volgend jaar niet gehandhaafd zal worden. Door de controleurs werden 1461 monsters van het aardappelloof gieh nomen in de gevallen, waarin twijfel bestond aan de juiste uitvoering' der bespuiting. Daarvan kon in 939 geval len de afwezigheid of het in onvoA doende mate aanwezig zijn van bet calciumarsenaat worden vastgesteld. In geen enkel geval zijn nadeer lige gevolgen van de besp-uiting voor het aardappelgewas vastgesteld of heeft de toepassing eenig .nadeel voor mensch of dier opgeleverdg. Door enkele verbouwers werd het bruin worden van het loof aan de bespui ting geweten, maar bij' onderzoek bleek dit bruin worden een gevolg te zijn van een zeer hevig' optreden van de aardappelziekte, waardoor bet loof in zeer korten tijd afstierf. "Behandeling van vindplaat sen en haarden. De behandeling der nieuwe vindj- plaatsen en haarden is wederom vol gens het daarvoor vastgestelde sche ma uitgevoerd. Op de plaatsen waar kevers, eihoopjes of 'jonge larven ge vonden werden, die wederom als vindplaatsen zijn aangeduid, werden de planten zeer nauwkeurig afgezocht of wel vernietigd, terwijl in de naaste omgeving een herhalde bespuiting met calciumarsenaat werd toegepast. Op de zgln. haardplaatsen, dat zijn de plaatsen waar het insect zijn vol ledige ontwikkeling reeds heeft door gemaakt, doordat de ontdekking daarv an'later plaats vond, werden de zelfde maatregelen toegepast, maar werd tevens grondontsmetting uit gevoerd, dit jaar uitsluitend met pe troleum. Het volgend jaar worden daar wederom vangplanten uitgezet, om vast te stellen of de behandeling afdoende geweest is en om de én kele, eventueel nog overgebleven le vende insecten te vangen en te doo- den. Samenvatting In het algemeen kan de toestand in verband met het optreden van den Coloradokever in ons "land als gunstig worden beschouwd. Het ge deelte van het land, van waar de aanwezigheid van het insect gemeld kan worden, is vrijwel gelijk aan dat in het jaar 1939, maar het aantal gen vallen is aanzienlijk kleiner en de verspreiding is dus ook veel lichter. De meeste en de omvangrijkste ge vallen zijn in het zuidelijk deel van het boyengedoelde gebied gelegen, waar ook de grootste kans op vee- spreiding van uit het Zuide,n bestaat. Mede door de bijzondere omstandigi- heden, waaronder de landbouw dit jaar moest worden gedreven en waar onder ook onze werkzaamheden omvang van "het optreden van "den moesten worden uitgevoerd, was de Coloradokever op eenige plaatsen in het Zuiden varggrooter omvang*, zooi dat het volgend jaar a^m de. .uitroei ing op die plaatsen bijzondere zórg zal moeten worden besteed. Overigens zal door handhaving in 1941 van 3e werkwijze, welke tot ,nu toe Dij de behandeling van vind plaatsen en haarden gevolgd is, een voldoende resultaat kunnen worden •bereikt. De. medewerking der aairclno- p elver bouwers, 'zoowel door het uit oefenen 'van een zeer scherpe con ti'o'e op het voorkomen van het in sect en het onmiddellijk1 melden van elk geval, als door e.en zeer zorgvulr dig' uitgevoerde bespuiting' der aalrdl- appelveldein 'met calciumarsenaat is daarbij' echt er onmisbaar. Hét blijft gewenscht, 'voorloopig met "bet kósr te'oos beschikbaar steilten van deze sproeistof 'door te gaaln. IIET VERWIJDEREN VAN RUPSENNESTEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen vestigt er de aan dacht op, dat jjlxans op vele plaatsen in ons land, zoowel in laan- en park- boom en, struiken en hagen, als in fruitboomen rupsennesten van den bastaardsatijnvlinder vooikbmen. "Tot dusver bleef bet voorkomen van deze rupsennesten in hoofdzaak beperkt tot de provincies Noordbrabant en Limburg1 en het Oostelijk deel van Gelderland, maar 'dit jaar 'komen Zij ook' in andere provincies, met uit zon dering wellicht van Friesland, Groningen en Drente, in grpot tot vrij' groot aantal 'voor. "De aanwezigheid van deze rup sennesten kan men 'in den winter gemakkelijk vaststellen. Zij doen zich voor als fiink'e proppen, waarin eeni- fte bladeren zijn 'ingesponnen, voor- omende aan de uiteinden van eent- jarïge takkien en meestal in den top van 'den boom. Dit jaar Zijn 'echter op veile plaatsen de 'nesten klein, zoódat men dien indruk' krijgt, dat een enkeli blad aan den 'tak is blijvien 'zitten. Bij onderzoek" blijkt daaraan 'dan een spinsel voor tie 'komen en daarin ov erwintlert dan een aantal zeer klei ne rupsjen van den bastaardsati|nvlini- der. In die 'grootene niesten 'is het aantal aanwezige rupsen veel .grooter. Het is zeer 'gewenscht, dat op de aanwezigheid van deze 'nesten, ook van de klieine, in eiken, meidoorn en vele andere 'boomen. en hagen en vooraf ook in 'fruitboomen nauwkeu rig wordt ge'iet "en- dat alle nesten uit de boomen en hagen worden verwiji- derd en verbrand. Als men 'dit na laat, zullen d;e overwinterende .rups jes het volgende voorjaar de uitlof- pende knoppen en bet jonge blad aanvretjen en waar 'ziij in groot aam- tal voorkomen, kunnjen 'Zij zeer veel schade aanrichten. Aan alle fruittelers en bezitters van tuinen ien parken, zoomede aan de hoofden van plantsoendiensten, wordt daarom aangeraden in den loop van den winter alle boomen en hagen op de aanwezigheid van de bovenbedoel de rupsennesten te doen onderzoeken en alle nesten te doen verwijderen en vernietigen. i Aan het verwijderen 'der nesten uit hooge boomen langs de wegen Zijn groote bezwaren verbonden, maar aangezien op de plaatsen, waar zij in groot aantal voorkomen, het volgen de voorjaar de rupsen zeer veel over last kunnen veroorzaken aan de be woners van de langs den we,g staaf de huizen, moet aangeraden worden het verwijderen 'der neshén "in élk ge val uit te voeren op de weggedeelten, waar huizen staan. ERNSTIGE AUTO-BOTSING TE AMSTERDAM. Op den Haarelmm,erweg, onderden rook van Amsterdam,, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een persoon "het leven heeft gekost, terwijl voorts twee personen zware en drie lichte verwondingen opliepen. De toestand van een der zwaargewonden is als critiek te beschouwen. Aan den kant van den weg stond omstreeks half negen een transport- auto. De bestuurder had zich uit zijn wagen begeven om een gedeelte van de lading vast te binden, toen hij een andere auto met vrij groote snelheid hoorde naderen. Hij gaf nog signalen met zijn lantaarn, doch deze werden vermoedelijk niet opgemerkt en met een geweldigen klap reéd dei. perso nenauto op de stilstaande transport auto. De personenauto werd vrijwel geheel ineengedrukt. Van de vier in zittenden werd ,een persoon vrijwel op slag gedood, terwijl ook voor het leven van een tweeden inzittende ge vreesd wordt. Van de beide andere passagiers liep de een zware, de. an der lichte verwondingen op. MEER DAN 30 JAAR IN DE GE VANGENIS DOORGEBRACHT. Een 68-jarig man, die reeds 30 ja ren en acht maanden gevangenisstraf achter den rug heeft wegens dief stallen en insluipingen, is door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het stelen van bankbiljetten in het be- sledeliugenhuis, waar hij was opge nomen, omdat hij zonder middelen van bestaan was. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. SAMENWERKING VAN ORGANI SATIES OP IIET GEBIED DER PLUIMVEEHOUDERIJ. De besturen der Nederlandsche Pluimvee Federatie (N.P.F.) en Al- gemeene Nederlandsche Pluimvee teelt Vereeniging (A.N.P.V.) deelen mede, dat zij, in afwachting van na dere besprekingen tusschen beide or ganisaties, hebben besloten a!le ge meenschappelijke belangen barer le den gezamenlijk te behartigen. MUSSERT BIJ IIIMMLER. Dezer dagen zijn enkele leidende figuren der N.S.B. voor besprekin gen naar Duitschland vertrokken. Uit Muenchen wordt thans door liet D.N.B. gemeld, dat de plaatsver vanger van den jFuhrer Rudolf Hess in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris voor Nederland rijks minister Seyss-Inquart Dinsdag 21 dezer in de Senatorenzaal van het Bruine Huis te Muenchen den leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert ontvan gen heeft. Naar wij vernemen wordt einde dezer week ir. Mussert in ons land terug verwacht. KOFEIESURROGAAT. In artikel 5 van het Koffie- en theebesluit zooals dit is gewijzigd bij besluit van 24 October 1940, wordt o.m. bepaald, dat op de verpakkingen van koffiesurrogaten de naam of na men van de grondstoffen, waaruit liet is samengesteld, en de datum en het nummer van de machtiging van den secretaris-generaal van Sociale Zaken vermeld moeten worden. Blijkens een publicatie in de Ne derlandsche Staatscourant van 20Jan. is deze bepaling buiten werking ge steld tot 1 Maart a.s. Een nieuwe staatsleening. De Nederlandsche staat heeft geld noodig. Aangekondigd werd de uit gifte van een 4 pCt. staatsleening, 1941, groot nominaal f 500 millioen, tegen een koers van 100 pCt. en waarvan de looptijd 10 jaar bedraagt. De inschrijving zal 29 Januari 1941 plaats vinden. Indien deze vrijwil lige leening niet wordt voiteekend, zal een 21/2 pCt. gedwongen annuï- teitsleening a pari worden uitgeschre ven met een looptijd van 40 jaar en met verplichte deelneming volgens aanslagregeling. In verband met het bijzondere karakter van de nieuwe leening is de Nederlandsche Bank bereid voor hen, die bij de te verrich ten stortingen liquiditeitsmoeilijkhe den ondervinden en deze niet uit ei- gen kracht kunnen overwinnen, het verkrijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De Nederland sche Bank is bereid de obligaties dezer staatsleening als onderpand voor belooning Ie aanvaarden met een surplus van slechts 10 pCt. inits de beleeningsaanvraag haar tijdig voor den storlingsdatum bereikt. De wederopbouw van Rot terdam. B. en W. van Rotterdam hebben een crediet van 3','950,000 gulden aa;n den raad aangevraagd voor den bouw van duizend arbeiderswoningen, die in onderlinge samenwerking van de Rotterdamsehe bouwpatrocinsvereen. gebouwd zullen werden. Dit plan betreft den bouw van permanente woningen, die aan behoorlijke ei- schen zullen voldoen. De regeling van dezen bouw geschiedt in over leg met den gemachtigden voor den. wederopbouw. De toewijzing van ma terialen is verzekerd. Hout zal voor een groot deel dooi* ander materiaal worden vervangen. Een nieuwe vereeniging op landbouwgebied Einde der week werd te Utrecht een bespreking gehouden, welke be oogde te komen tot het oprichten van een vereeniging van handelaren in landbouw- en zuivelwerktuigen. Uit de besprekingen kwam vast te staan, dat hieraan dringend behoefte is. De aanwezigen besloten ook spoe dig alle handelaren in landbouw werktuigen uit te noodigen voor de de f i ni t ie ve o pr ichling s ve r gader i ng, waarvan de datum voorloopig werd vastgesteld op Woensdag 29 Januari 's nam. te 1 uur, in hotel „Noord- Brabant" te Utrecht. De Engelsche luchtaanval len. Officieel wordt medegedeeld, dat Engelsche vliegers op enkele plaat sen van ons land hommen hebben geworpen. Schade werd niet aange richt, aangezien alle projectielen in het open veld zijn trechtgekomen. Ten aanzien van het neergeschoten en brandend neergestorte vliegtuig waarvan melding werd gemaakt, is nog medegedeeld, dat nog een derde lid van de bemanning is gevonden en gearresteerd. De overige 3 inzit tenden het toestel had een beman ning van zes koppen zijn bij het neerstorten gedood. Hun lijken zijn reeds gevonden en geborgen. Loonsverhooging te Rotter dam en Amsterdam. In de eerstvolgende Rotterdamsehe gemeenteraadszitting zal een voorstel worden ingediend tol toekenning van een loonsverhooging aan het gemeen- tepersoneel ingevolge de regeling, die voor het Rijkspersoneel is getrof fen. Deze regeling komt neer op een loonsverhooging van 6 pCt. aan die genen wier inkomen, vermeerderd met de 6 pCt., het bedrag van 1900 gulden niet overschrijdt en die sinds 1937 geen periodieke verhoogingen hebben ontvangen. Ook B. en W. van de hoofdstad hebben in over weging genomen, de door het Rijk getolereerde loonsverhooging op Bet gemeentepersoneel toe te passen. De desbetreffende voordracht komt in de raadsvergadering van 29 Jan. a.s. in behandeling. De verhooging zaj. met terugwerkende kracht tot 1 Dec. van het vorige jaar worden toege kend, terwijl de kindertoeslag in gaande 1 Januari j.l. van 60 op 75 gulden zal worden gebracht. Dr. J. Sweens, de nieuwe burgemeester van Dongen, ontvangt bij zijn installatie den ambtsketen uit handen van wet houder v. d. Bosch (Foto Het Zuiden)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4