TWEEDE BLAD Vrijdag 24 Januari 1941 No. 6127 Officiëele Berichten L00NSTATEN OFFIE, THEE EN De Beste sinds 1760!! Overal verkrijgbaar! FEUILLETON DE MOORD OP HET KANTOOR Kouv» Griep - Pijn N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen GORKUM. BEHOORENDE BU HET .r VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD TEELTPLAN AKKERBOUW 1941. Het is gewenscht gebleken, in het op 27 September 1940 gepubliceerde teeltplan Akkerbouw 1941 eenige wij zigingen en vereenvoudigingen aan te brengen, terwijl het tevens noodig bleek, een nadere toelichting te ge ven betreffende de scheurpremie. Hoewel de aangebrachte wijzigin gen van niet ingrijpenden aard zijn, komt het gewenscht voor, de korte samenvatting van het teeltplan, zoo als het thans is, hieronder te laten volgen la. De teelt op bouwland van an dere gewassen dan tarwe, rogge, gerst haver, kanariezaad, veldboonen, erw ten, stamboonen, aardappelen, sui kerbieten, cichorei, voederbieten, korrelmais (zaadmais), koolrapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad), vlas, uien, boekweit, hennep en ta bak als hoofdgrens is verboden. De vier laatstgenoemde gewassen werd in de vorige publicaties niet genoemd. De landbouw-crisisorganisalie kan op advies van den provincialen pro ductiecommissaris van dit verbod ont heffing verleenen, wanneer de be drijfsomstandigheden daartoe aanlei ding geven. Deze ontheffing zal echter slechts dan gegeven worden, wanneer gewichtige redenen aanwe zig zijn. b. De teelt van landbouwzaden, waaronder verstaan worden: gras- en klaverzaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppelkncl- len, landbouwworteien, uien, spurrie, boterzaad, cichorei, karwij, blauw- maanzaad, gele en bruine mosterd, op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te verbouwen opper vlakte voor elk gewas tot een zeker maximum beperkt. Nadere mededee- lingen dienaangaande zullen nog vol gen. Aan eiken landbouwer echter is het toegestaan, op bouwland maxi mum 5 are te bestemmen voor zaad teelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden gevraagd. c.. De teelt van haver is voor ie der bedrijf beperkt tot de oppervlak te, welke in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas be tee ld is geweest, met dien ver stande, dat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15 pCt. van de oppervlakte, welke voor den oogst 1941 als bouwland in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepen) met haver beteeld mag zijn. d. De teelt van uien is beperkt tot de oppervlakte, welke in 1940 voor dit gewas toegestaan was (het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlak). Teeltvergunningen moeten bij de bet re f f e n de 1 a nd b ou w - er i si s - org a n i s a- ties worden aangevraagd. e. De totale oppervlakte kunst- weide, klaver, lucerne, voederbieten, koolrapen, voederwortelen en andere groen te maaien of af te weiden groe ne gewassen als hoofdgras op bouw land en gescheurd grasland is voor ieder bedrijf beperkt tot de opper vlakte, welke in 1910 met deze ge wassen in gebruik was. Hiervan kan slechts afgeweken worden, wanneer ten genoege van de landbouw-crisis-organisatie, in over leg met den productiecommissaris, kan worden aangetoond, dat in het betreffende bedrijf normaal meer ver bouwd werd en dat het bedrijf ook werkelijk meer noodig heeft. 2. Het afmaaien van onrijp graan dat op bouwland is geteeld, is ver boden, met uitzondering van snij- rogge, rogge voor strooband en groe ne mals. De teelt is echter wel toe gestaan op verloren hoekjes en erf- perceelen. Aan den toegestanen verbouw van snijrogge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet zijn en dat de desbetreffende oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen, genoemd in de samen vatting onder la, met dien verstan de, dat de beperkingen voor sommige gewassen onder b, c, d en e genoemd, gehandhaafd blijven. Het onderploe- gen van onrijp graan voor groenbe- mesting is eveneens verboden. Dit verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas betreft. Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- vende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 40 en 50 cent. Geldelijke tegemoetkoming voor het scheuren van gras land. Om voor een geldelijke tegemoet koming voor het scheuren van gras land in aanmerking te komen moet men zoo spoedig mogelijk, in elk ge val vóór 1 Maart rechtstreeks aan de landbouw-crisis-organisatie van zijn gewest opgave doen van de te scheuren perceelen, met nauwkeuri ge opgave van grootte en ligging. Eerst wanneer door de landbouw crisis-organisatie op advies van den provincialen product'ecommissaris de te scheuren perceelen zijn goedge keurd, kunnen deze voor scheurpre mie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitge gaan van de volgende richtlijnen. a. Het te scheuren perceel moet Verkrijgbaar in den Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN teHEUSDEN: ingevolge de nieuwe loonbelasting PRIJS 5 CENT PER STUK van dien aard zijn, dat het als bouw land een behoorlijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten op zichte van het grondwater, of door hun aard als bouwland geen vol doende garantie geven op een*behoor- lijke opbrengst komen niet in aan merking. b. Het grasbestand van het te scheuren personeel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoor lijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, Wes- terwoldsch raaigras en versleten kunstweiden, welke toch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeu ring door de landbouw-crisis-organi satie voor scheurpremie in aanmer king, die reeds gescheurde perceelen, waarop in 1940 uog geen "hoofdgewas is geteeld en geoogst. Opgave van deze perceelen meet zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Maart 1941, rechtstreeks bij de landbouw-crisis-organisatie ge schieden. Na d'en datum worden geen reeds gescheerde perceelen meer voor keuring aangenomen. d. Niet voer scheurpremie in aan merking komen die gescheurde per ceelen, waarvoor een gelijk opper vlak, dat in 1940 als bouwland in gebruik, was, in 1941 als grasland, kunstweide, groenvoedermengsel- of klaverveld wordt gebruikt. e. De aanvankelijke goedkeuring van de landb.-crisis-organisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar het oordeel van de landb.-crisis-orga- tie de bewerking en verpleging van het betreffende perceel en van het daarop te telen gewas op oordeel kundige wijze is geschied. Verwaar loosde of onoordeelkundig bewerkte perceelen komen, ook al zijn ze aan vankelijk goedgekeurd, niet voor pre mie in aanmerking. Is het gewas mis lukt of laat de stand te wenschen over door oorzaken buiten de schuld van den teler een en ander ni.ar, het oordeel van de landb.-crisis-orga nisatie dan komt de teler toch' voor een zij het dan niet de maxi mum scheurpremie in aanmerking. Het bedrag van de Scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel afzonderlijk bepaald. Het maximum bedraagt f 100 per ha. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde richtlijnen voor de teelt van land bouwgewassen, moeten, voor wat be treft de zomergewassen, een met re denen oinkleede aanvrage indienen bij de landbouw-crisis-organisatie in elk geval vóór 15 Febr. 1941. Wordt echter afwijking gevraagd ter vervanging van uitgewinterde ge wassen, dan moet de aanvrage ge schieden vóór 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tengevol ge van het mislukken van een zomer gewas moeten zoo spoedig mogelijk1 maar in elk geval vóór 1 Juni, de landbouw-crisis-organisatie bereikt hebben. I Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de telers er op gevestigd, dat al le aanvragen rechtstreeks moeten] worden ingediend bij de landbouw crisis-organisaties, dus niet via di- stricts-secretarisscn of plaatselijke bureauhouders. VEEBOEKJE. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd ons mededeelt, is tot invoering van een zoogenaamd veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een] landbouw-crisis-organisatie georgani seerde is uitgereikt en dat bestemd; is om te allen tijde den stand van zijn. veestapel te doen blijken, heeft be trekking op rundvee, varkens, paar den en schapen. De rubrieken rundvee, varkens en paarden zijn gelijkluidend aan de u ;-v. 6. Op den hoek van de straat kocht hij een sportblad, ging de voetbal kolommen na en zag dat overal spe lers gewenscht waren. Er was voor al een punt dat hem intersseerde en dat was dat de Zuid Londen Voetbal Club een rechter speler moest heb ben. Dat was niet ver maar omdat hij den weg niet goed wist, moest hij er toch naar vragen. Terwijl de tram voortreed vergat Drake bijna zijn bezwaren, ofschoon hij er telkens door aanplakbiljetten aan herinnerd werd. Bijna alle ver meldden den dood van Keldrick en Drake kon zich bijna niet weerhou den van uit te stappen, want hij was zoo bang dat de menschen hem zou den herkennen. Maar hij bleef er in en kwam aan zijn bestemming en stapte naar de gebouwen en het ter rein van de Zuid Londen Club. Weer aarzelde Drake, maar hij haalde de schouders op en trad naar de deur. „Wel?" vroeg een man met het insigne van de club. „Ik wou gaarne den directeur spre ken," zei Drake, „want ik heb in de courant gelezen, dat er aan de rech terzijde iemand moet zijn en dat ken ik." „Internationaal?" vroeg de ander sarcastisch. „Neen," zei Drake kalm. „Zal ik doorgaan, of wilt u dein directeur roepen?" „Neen, maar," zei de ander „als u zoo goed speelt als u beweert, zou u wed een beroemdheid moeten zijn." Hij liep door en verdween achter een deur, keek er weer uit en wenk- •te Drake, die ook terstond de kamer binnenkwam. Daar waren twee hee- rem, de oudste was de directeur, Foster en de ander was Tom Wing, een internationaal die nu de oefenin gen leidde. Zij keken beiden Drake nieuwsgierig aan toen hij binnen kwam, en beschouwden zijn flinke gestalte en de gemakkelijkheid, waar mede hij zich als athleet bewoog. „Uw naam", vroeg de lieer Koster kortaf. „Jameson, mijnheer", antwoordde Drake terstond, denzelfden naam op- gevend als aan de hospita. „Nooit van u gehoord," zei Wing met diepe stem. „Waar was u in 'den laatsten tijd?" „Ik heb als amateur gespeeld," zei Drake langzaam, „en nu walde ik het voetballen maar als beroep opvatten, omdat ik niets te doen heb. Alles wat ik vraag is, dat u mij een kans geeft om eens te toonen wat ik kan. Ik geef toe dat Jame son eigenlijk mijn naam niet is,maar ik zie niet in, dat dit veel verschil voor u maakt." De directeur en de leider wissel den veelbeteekenende blikken, en blijkwaar waren zij niet genegen om den heer Jameson de begeerde kans te geven. Drake wTas niet verwaand, maar toch kende hij zijn kracht bij het voetbalspel. „U vraagt nogal iets," zei Foster eindelijk, „wij zouden u vanmorgen een kans kunnen geven, maar daar komen al twee beroemde spelers voor." „En ik wed, dat zij ons niet veel helpen zullen", mompelde Tom Wing, ,,'tzijn verbazende slechte spe lers." Wing wilde den vreemdeling gaar ne een kans gunnen, maar bij had er niet alleen over te beslissen. „Heel wel," zei Foster kortaf, „het spel zal wel over tien minuten be ginnen, laat Wing dan even met u naar de kleedkamer gaan, waar u wel een stel kleeren vinden zult." „Dank u wel", zei Drake kalm. Twintig minuten later had hij zijn kans. Drake was met opzet aan den zwaksten kant geplaatst zoodat hij veel werk kreeg en hij had geen tijd om over Iets anders na te den ken dan zijn spel. Hij vergat alles, ook dat men hem zocht wegens een moord. Twee uur later had Drake als George Jameson geteekend als voet baller van beroep bij die club. Ter wijl hij het terrein verliet hield hij het hoofd hoog voldaan over zijn succes, maar daar zag hij weer de aanplakbiljetten en alle kleur stierf uit zijn gelaat weg. Toch had hij nu dien stap gedaan en hij zou er mu maar mee voortgaan ook en hopen dat de politie den waren moordenaar van mijnheer Keldrick zou pakken. VIERDE HOOFDSTUK. Sexton Blake's groote auto reed vlak voor de gebouwen, wTaar het kantoor van de heeren Mayne 'Kel drick en Co. stonden en de detecti ve stapte alleen uit, terwijl Tinker met Pedro in den auto bleef wach ten. Hij was precies op tijd en men kon merken, dat hij verwacht werd. Stephen Murk zat in zijn hokje en als de detective hem vroeger gekend had zou hij nu gezien hebben, dat zijn rug nog meer gebogen was dan een week geleden en dat zijn gelaat nog strakker stond. Maar zijn oogen stonden levendig en schitterden van een opgewondenheid, die hij niet ver bergen kon. „Is u de mijnheer Blake, mijn heer?" vroeg hij. „Ja", antwoordde de detective. Murk aarzelde, toen stak hij een van zijn fijne handen uit en raakte een arm van Blake aan. „Zij hebben u hier laten komen! om George Drake op te sporen," zei hij zachtjes, „maar hij was en geen man naar om zoo iets te doen." Blake keek den man verwonderd! aan en hij nam zich voor om deni man in het oog te houden. „Wie heeft het dan wiel gedaan?" vroeg hij onverschillig. Als hij gehoopt had den kreupel len man een bekentenis af te dwin gen, dan had hij het glad mis. Alleen; kwam er nu een versufte uitdrukking) op zijn gelaat en hij staarde voor zich uit. „De heer Wal te is in de Bestuurs kamer," zei hij, „wil u dezen kant op komen?" De 'detective werd nu in de tegen woordigheid geleid van den man,die| het bestuur over de firma in handen] had genomen sedert den dood van; Keldrick. Waite stelde hem duide lijk voor aan een anderen heer die! ook in de kamer was. „Inspecteur Larner", zeide hij, „Die! persoon, die hier werd ingeroepen! toen de tragedie het eerst ontdekt werd." i Blake knikte tegen den Inspecteur* die den groet beantwoordde. „U vindt zeker goed, dat ik eeul onderzoek instel?" vroeg de detec tive kalm. (Wordt vervolgd), i NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5