TWEEDE BLAD Woensdag 29 Januari 1941 No. 6128 FEUILLETON Land- en Tuinbouw DE MOORD OP HET KANTOOR BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Verslag van de sluiting van den 2 jarigen Chr. Land- bouwhuishoudcursus en opening van den nieuwen cursus te Andel, op 23 Januari 1941. Er was zeer veel belangstelling, te meer, omdat tegelijkertijd de nieuwe cursus, waarvoor zich wel een 40-tal meisjes hadden aangemeld, officieel werd geopend. Nadat de Voorz., oud-burgemees ter v. d. Schans, met het zingen van Ps. 75:1, het lezen van Spr. 31 en gebed de bijeenkomst had ge opend, werden alle aanwezigen wel kom geheeten en vooral bet doel van zulke cursussen uiteengezet. De nieuwe leerlingen werden aange spoord, even trouw en met evenveel lust en ijver als de heengaande cur sisten het onderwijs te volgen. Door de leeraressen Mej. Brug- mans en Mej. Willenswaard (Hoofd van den Cursus) werden enkele meis jes ondervraagd omtrent naaien en voedingsleer. Anderen moesten proe ven van bekwaamheid afleggen in -ta feldekken en -dienen, ja, 4 moesten zelfs laten zien aan het talrijke pu bliek, hoe men aan tafel zit en eet... Dat nummer van het programma vormde: een ware attractie. In de; pauze werden de aanwezigen onthaald op een kopje thee (de meis jes hadden allemaal een schepje van het schrale rantsoen meegebracht!) met een smakelijk zelfgebakken koekje en had men gelegenheid eens rond te. neuzen. Een lange, keurig aangerichte tafel, met allerlei gebak en kookselproeven van bekwaamheid der dames, had veel bekijks. Men begon er van te watertanden Gemaakte blouses en jurken werden bewonderd met nieuwsgierige oogen. De heer Bronkhorst, hoofd der land bouwschool, die ook les heeft gege ven aan den cursus, had een kleine I! 7. „Ik houd er anders niet van om amateurs in te halen in zulke ernsti ge zaken. Voorloopig is er ook niets uit te vinden dan de schuilplaats van George Drake. Zij!n schuld is al half bewezen en zal nu wel meer aan het licht komen." Sexton Blake haalde de schouders op en zijn oogen werden kleiner. „Wil u er bi| blijven terwijl ik eenige vragen stel?" vroeg h;i| onver schillig. „Dan zullen wij" eerst naar het huis gaan," zei Blake. „Alles is zeker ge bleven, zooals het was?" „Ja," antwoordde de inspecteur. Waite nam zijn hoed en ging voor uit. Hij' geloofde ook aan de schuld van Drake, maar dacht dat de jon ge man handig genoeg zou zijn om te maken, dat hij wegkwam, ten spijt van alle pogingen der politie om hem dat te beletten. Daarom had hij er Sexton Blake ingehaald. Niet dat hij nu onder den indruk was van dien beroemden detective wiens kalme houding en manieren toch zoo sterk bij den inspecteur Larner afstaken. tentoonstelling georganiseerd op het gebied van de Zuivelbereiding, die met wat mooie platen van bloeiende bloemen een aardig geheel vormde. Na de pauze kreeg de heer Bronk horst gelegenheid, om enkele meis jes wat vragen te stellen over kamer planten, behandeling van de melk, boter- en kaasbereiding. We. zouden bijna vergeten te ver tellen, dat Mej. T. Vos uit Babiloni- ënbroek op vrijmoedige wijze een al leraardigst gedicht voorlas, dat ge maakt was door Mej. Ko Hasselman te. Poederoijen en waarin de leer krachten op origineele wijze bedankt werden voor het gegeven onderwijs. De dichteres viel een warm applaus ten deel, dat dan ook wel verdiend was. Mej. Willenswaard had een prachtig boekwerk, Mej. Brugmans een mooie theemuts en de hr. Bronk horst een practische leeslamp in ont vangst te nemen. Ook die attentie viel zeer in den smaak. Nadat de. heer v. d. Schans allen, die er voor in aanmerking kwamen vriendelijk had bedankt voor de me dewerking aan dezen cursus, werden vooral de scheidende meisjes hartelijk toegesproken en de hoop geuit, dat ze. zooveel mogelijk practisch zullen toepassen, wat hier is geleerd. Hierna kreeg de heer Bronkhorst horst gelegenheid voor het spreken van een slotwoord. Na het zingen van Ps. 72:11 en dankzegging ging jong en oud hoogst voldaan huiswaarts. Het was een ge zellige, leerzame middag in deze don kere tijden, waarin werken des vre- des niet genoeg kunnen worden ge waardeerd.* Met blijdschap mag worden gecon stateerd, dat men ook in het Land van Heusden en Altena en omgeving begint te begrijpen, dat het landbouw- huishoudonderwijs aan meisjes van het platteland even noodzakelijk en onmisbaar is, als het landbouwonder wijs voor onze boerenjongens. Volledigheidshalve deelen we hier tenslotte nog mee, dat diploma's wer den uitgereikt aan: W. v. Andel, te Andel. H. v. d. Beek te Genderen. A. W. Bok te Poederoijen. M. C. v. dt Bogerd, Zuilichem. E. C. v. Dis te, Almkerk. T. v. Eethen te Andel. E. Fuykschot te. Zuilichem. P. de Graaff te Drongelen. J. W. Hasselman te Poederoijen. C. W. v. Herwijnen te Almkerk. Er stond een politieagent voor de deur van het huis op wacht. Hij raak te even aan zijn helm en trad terzijde toen de inspecteur naderde. „Dezen kant," zei Waite zachtjes, toen zij door den donkeren hall gin gen waar het er doodsch uitzag. Hij ging recht door naar de slaapkamer en duwde de deur open. Het was niet noodig geweest die deur af te sluiten daar de twee dienstboden weg waren geloopen zoodra zij' konden en alleen de politieagent was er ge bleven. „Een oogenblik!" Sexton Blake's hand viel op den schouder van den heer Waite en belette hem de kamer binnen te gaan. ,„Een oogenblik, als het u belieft." De detective ging voor de deur staan, met het hoofd wat voorover gebogen en zijn handen op den rug. Met half dichtgeknepen .oogen over zag hij de kamer. "De inspecteurach- te sarcastisch. i „Zoo zal u niets vinden," zei hij, toen Sexton Blake naar het kale ta pijt stond te staren. „Niet als er .een leger politieman nen over geweest zijh," antwoordde de detective. i „Was het gordijn neer?" vroeg hij aan Waite. „Ja." „En het gas?" „Brandde hoog." „Dat kan een belangrijk punt zijn" zei de detective. „Het schijnt vreemd, dat een moor denaar het gas zou hebben aangelai- ten. Dat had tot spoediger ontdek king kunnen leiden en zou hem kor G. M. 't Hooft te Giessen. K. B. v. Houwelingen, te Andel. C. J. Jiskoot te Veen. J. M. W. v. d. Kolk, te Doeveren. A. M. Koolhaas te Aalst. H. v. Mersbergen te Drongelen. A. v. Rijswijk te Wijk. C. Schreuders te Veen. L. v. d. Stelt te Drongelen. A. M. Tankens te Andel. P. H. Versluys te Andel. T. C. Vos, Babiloniënbroek. ONTSMETTING VAN IIET ZAAD VAN VOORJAARSGEWASSEN. In dit bericht wordt niet alleen op de ontsmetting van granen, maar ook op die van andere zaden, n.l. van kanariezaad, mais, erwten, boo- nen, wikken, uien-, lupinen, lucer ne, spinazie, radijs, karwij, maan, kool, mosbeted, wortelen, gras en kla verzaadsoorten de aandacht geves tigd. Het resultaat van de ontsmet ting van deze zaden is wel niet steeds zoo gunstig als dat bij granen, maar is toch meermale»;. van dien aard, dat ook een regelmatige ontsmetting van deze zaden zeer zeker verant woord en rendabel kan worden ge acht. Omtrent de ontsmetting van vlas- en bietenzaad zullen afzonder lijke berichten verschijnen. De ontsmetting kan op twee manie ren geschieden, n.l. nat en droog. De natontsmetting wordt hier le lan de hoofdzakelijk volgens de om- schepmethode uilgevoerd. Hierbij wordt het zaad op den dorschvloer of op een zeil, onder toevoeging van de ontsmettingsvoleistof, zoolang om geschept dat men er verzekerd van kan zijn, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn geworden. Ook kan de natontsmetting uitgevoerd worden in voor de droogontsmetting bestem de trommels. Noodzakelijk is dan echter, dat een trommel gebruikt wordt, waarbij de toevoer van de ter tijd tot ontsnappen geven. En dus zijn er banknoten weggenomen van het lijk' van den overledene, of geld? Is dat ontwijfelbaar?" „Ja", antwoordde de inspecteur. „Dienzelfden middag zijn er honderd pond in banknoten van de Bank ge haald voor Mayne Keldrick en wij hebben de nummers". Sexton Blake ging naar het raam en haalde het gordijn op. Het zon licht stroomde vol naar binnen en bracht aan het licht hoe stoffig de kamer was en dat er op het bed een kleine bloedvlek was. Behalve dat was er aan de kamer niets bijzonders te zien. „Werd hij1 door zijn hart gescho ten vroeg Blake. ,,'t Is wel vreemd, dat er niet meer bloed is dan dat." „Hij lag op zijn rug," antwoordde de inspecteur, „en dus zal het bloed in zijn kleeren getrokken zijn." Op het bed waren twee 'hielen van modderige schoenen en toen Sexton Blake die zag glimlachte hij grimf mig. „Vreemd, dat iemand rechtuit op het bed zou gevallen zijn en niet er tegen toen hij doodgeschoten werd," zeide hij, „en die hielafdruksels staan dicht naast elkaar. Hoe verklaart u die, inspecteur?" De inspecteur had geen verklaring gegeven, om,dat die afdruksels aan zijn aandacht ontsnapt waren. Drake zal hem. op het bed gelegd hebben," antwoordde hij. Blake haalde zijn schouders op en zette zwijgend zijn onderzoek van de kamer voort. „Hebt u ook een hoed in de kam,er Verkrijgbaar in den Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN te HEUSDEN: ingevolge de nieuwe loonbelasting PRIJS 5 CENT PER STUK vloeistof automatisch plaats heeft, daar anders het zaad samenkoekt en de verdeeling van de vloeistof niet regelmatig geschiedt. Bij toepassing van deze „machinale omschepmetho- de" kan V2 a 1 liter vloeistof per hl. zaad minder gebruikt worden dan bij de gewone omschepmethode. Men ga met deze vermindering echter niet te ver. Zoo gebruike men voor zaad bestemd voer bezaaiing van peroee- len, die ter keuring worden opgege ven de gewone hoeveelheid of hoog stens V2 libcr* oplossing minder. De droogontsmetling mag nimmer uitgevoerd worden door het zaad met de ontsmetlingsstof om te scheppen. Zij mag alleen piaats hebben in hier voor goed ingerichte apparaten, het zij in trommels of in continu wer kende machines. Hoewel de thans in gebruik zijnde middelen weinig stuiven, moeten toch steeds voor zorgsmaatregelen genomen worden om het inademenen van de ontsmet- tingsstof te voorkomen. Hiervoor kan een stofmasker gebruikt worden of men kan een doek voor neus en mond binden. Bij de opgave van de aan te wen den hoeveelheden zal in enkele ge vallen onderscheid gemaakt worden voor die zaden, die een gewas moeten opleveren, dat voor de veldkeuring zal worden opgegeven en voor die, waarbij drt niet het geval is. In het laatste geval kan, zonder dat er gevaar bestaat voor het optreden van te veel zieke planten, een geringere hoeveelheid ontsmettingsstof gebruikt worden. Verder zal opgegeven worden hoe gehandeld moet worden met zwak zaad. Ontsmetting van zaaizaad met ko persulfaat wordt ontraden, daar dit in vele gevalien onvoldoende werkt en meermalen ernstige kiembescha- diging veroorzaakt. De middelen, waarmede ontsmet kan worden zijn in alphabetische volgorde genoemd. TARWE en GERST tegen steenbrand kiemschimmels en bij gerst ook tegen strepenziekteAbavit-natontsmetjer, Geresan-natontsmetter, Fusariol-nat- ontsmetter of Germisan, waarvan ge bruikt wordt: voor keuring te velde 3 liter van een 3 pCt. oplossing; voor gewoon zaad 3 liter van een 1V22 pCt. oplossing en voor zwak zaad 2—2V2 liter van een 2 pCt. oplossing per hl graan. Stuifbrand kan alleen worden be streden door toepassing van de warmwater behandeling. Het zaad wordt eerst 1V2 uur te weeken ge zet in water van plm. Il8°20° C., daarna blijft het 41/2 uur tegen af koeling beschut buiten water nawee ken en ten slotte wordt het geduren de 10 minuten ondergedompeld in gezien?" vroeg hij plotseling. „Neen," antwoordde Larner ter stond. i Blake ging op zijn handen en knie ën liggen, maar het onderzoek van de kamer was verder afgeloopeti. „Ik ben klaar," zei hij1, „nu zou ik het privé kantoor van den over ledene gaarne zien"' „Waarvoor," zei de inspecteur, ter wijl Waite verwonderd keek1. „Ik wou iets zeker weten,"" ant woordde de detective, en hij ging vooraan het huis uit. Oip de stoep stond hij even stil, knikte neer en haalde een vergrootglas uit Zijn zak. „Het heeft hier niet geregend in den laatsten dag, wel?" vroeg hij. „Geen droppel," zei de inspjecteur. „Wat is dat voor een vlek?" De bedoelde vlek was een smeer aan den kant van de stoep en Blake zou die nooit gevonden hebben, als hij er niet naar gezocht had. „Bloed," zei hij kalm,. „Dat Is wel zeker, al is het ook een oude vlek." De inspecteur keek verbluft, want dit zou een nieuwe ontwikkeling van de zaak geven. Als het eten bloedvlek was, hoe was die dan daar gekof- men? „Dat is duidelijk genoeg," ging Blake voort. „Mayne Keldrick is niet op zijn kamer gestorven en 'hii 'is niet op zijn bed neergevallen, maar er op, neergelegd." „Maar waar zou hij dan 'doodge schoten zijn?1' riep Waite. ISexton Blake keek het steegje door, dat aan den linkerkant lag yan de kantoorgebouwen van de heeren May ne Keldrick en Co. Over de geheele water, dat voor tarwe een tempera tuur moet hebben van 53° C. en voon gerst van 5152° C. De ontsmetting met warm watefl alleen is niet afdoende tegen steen- brand en strepenziekte. Mede ten voorkoming van achteruitgang iiï kiemkracht is behandeling met eeü chemisch middel vóór, tijdens of na' de warmwaterbehandeling beslist noodzakelijk. HAVER, tegen stuifbrand, strepen ziekte en kiemschimmels: Abavifc- 'natontsmetler, Geresan-matantsmetber* Fusariol-natontsmetber of Germisan, waarvan gebruikt wordt 4 liter van een l1/4—l1/2 pCt. oplossing per hl', haver. Voor bestrijding van kiem schimmels alleen en voor zwak zaadi neme men een 1V2 pCt. oplossing, waarvan 2—2x/2 liter per hl wordt aangewend. Voor keuring te velde dient droogsmetting de voorkeur, daar hierdoor de stuifbrand betert wordt bestreden. ROGGE, KANARIEZAAD, MAIS1, tegen kiemschimmels: Ahavit-natont- smetter, Ceresan-natontsmetler, Furar riol-natontsmetter of Germisan, waar van gebruikt wordt 3 liter van eeU 1 pCt. a iy2 pCt. oplossing per hl« Voor zwak zaad gebruike men niet meer dan 2 a 21/2 liter van deze op lossing. ERWTEN, BOONEN EN WIK KEN, tegen voetziekte, vlekkenziektej en kiemschimmelsAbavit-natont- smetter, Geresan-natontsmetber, Fu- sariol-natonlsmetler of Germisan, waarvan gebruikt wordt 2 liter van) een 2 pCt. oplossing per hl. ZaaÜI van vlinderbloemige gewassen, dat met bacteriën wordt geënt, mag niet worden ontsmet. SPINAZIEZAAD. tegen kiemschim mels met Abavit-natontsmetler, Ce- resan-natontsmetber, Fusariol-natont- smetter of Germisan, waarvan gei- bruikt wordt 2—3 liter van een 1 a 1 }/2 pCt. oplossing per hl. N. B. Tegen valschen meeldauw3 (de „Wolf") heeft een onderdompe ling van het zaad gedurende 2 uun in i/2 pCt. oplossing van kopersul faat goede resultaten gegeven, In sommige gevallen kan echter eenigei k ie m be sc h adig ing op treden DROOGONTSMETTING. TARWE te ontsmetten met: Abavit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fu- sariol droogontsmetter of Germisan droogontsmetter, waarvan gebruikt wordt 2 gram per kg. zaad. GERST te ontsmetten met: Abavit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fu- sariol-droogontsmetter of Germisan- droogontsmetter, waarvan bij keu ring te velde, 3 gram en voor gewoon 'zaad 2 gram per kg zaad wordt gei- bruikt. lengte stond gteen enkele lantaarn, dus was het er 's nachts zeker stik) donker. „Wij1 zullen zeker wel een aan wijf- zing: op het kantoor vinden", zei ïiijl kalm.. De inspecteur had wel tegenwer pingen wülen makten. Hij was begon nen met een geringschattende opinie van dezen amateur detective te heb ben, mpar hij begon nu te denken, dat de man toch wel slim! was. „Dat betwijfel ik," zeide hii, „maar! toch doorliep hij' snel met de andter ren het nauwe straatje. „Is er een Zijdeur uit het gebouw1 naar dit steegje?" vroeg Blake. „Ja," antwoordde Waite, „m,aar cliei wordt alleen "door Stephen iVJurk ge bruikt. Hij1 slaapt in het gebouw." Blake bleef voor den zijingang staan, waar een steeneti opstap, was. Die zagi er modderig uit, behalve opi één plaats, waar hij schoongemaaktj scheen. 1 „Ja, wij vinden onze aanwijzing wel hier," zei de detective zachtjes, toen hij omliep naar den hoofdin gang. 1 Stephen Murk1 zat daar als gewoon lijk en hij keek scherp naar 'Blake., toen de drie mannen "hem voorbij lie pen. Hij zag ze een gang doorgaan1 en een kamer rechts binnentreden! en dat gezicht scheen hem te hinde ren. Zijn lippen openden zich, alsof! hij het uit wilde schreeuwen en toeni hij op zijn "kruk terugviel was zijn bochel hooger dan ooit. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD - J.l. Donderdagmiddag kwamen in het Vereenigingsgebouw alhier de da mes-leerlingen van den 2-jarigen land- bouwhuishoudcursus, uitgaande van de Afd. Andel van den C.B.T.B., sa men met hen, die aan dien cursus les hadden gegeven, om o.m. de be haalde diploma's in ontvangst te ne men en iets te laten zien en hooren van wat er in de 2 voorbijgaande jaren zooal geleerd en behandeld was. j>Ja Kle ine zangers deskundig gehoor kanarietentoonstelling Den Haag (Foto Schimmelpenning!)) L00NSTATEN NATONTSMETTING.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5