Gemeenteraadsverslacj Rechtzaken HAVER te ontsmetten met: Abavit-nieuw, Geresan-nieuw ofFu- sariol-droogontsmetter waarvan 3 gr. per kg, zaad wordt gebruikt. ROGGE, KANARIEZAAD EN MAÏS, te ontsmetten met Abavit- nieuw, Ceresan-n'euw, Fusaro! droog ontsmetter, of Germisan-droogont- smetter, waarvan 2 gr. per kg zaad wordt gebruikt. ERWTEN, BOONEN, WIKKEN, LUPINEN. LUCERNE EX KLAVER te ontsmetten met Abavit-nieuw. Ge resan-nieuw, Fusariol-droogcnlsme.t- ter of Germisan droog ontsmet ter, waarvan 2 gram per kg, zaad wordt gebruikt. Met bacterieën geënt zaad mag niet ontsmet worden. UIEN-, SPINAZIE-, RADIJS-, KARWIJ-, WORTELEN-, MAAN-, KOOL-, MOSTERD- en GRASZAAD SOORTEN te ontsmetten met: Aba- .vit-nieuw, Ceresan, Fusariol-droog- onts me t terGer m i sa n - d r o og on ts met- ter waarvan 2—3 gram per kg, zaad wordt gebruikt. 'ALGEMEENE OPMERKINGEN. Er moet voor gezorgd worden, dat bet natontsmette zaad niet opnieuw besmet wordt. Daarom mag het al leen dan uitgespreid worden op een Idorschvloer, indien deze vooraf met leen oplossing van de ontsmettings- stof is schoongemaakt. Het mag niet gestort worden in dezelfde zakken als waaruit het gekomen is, terwijl ook de zaaimachine ontsmet dient te worden. Nadere inlichtingen worden ver- Strekt door den Planlenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen, door de bij dezen Dienst werkzame ambtena ren, alsmede door de Rijkslandbouw- consulenten. [Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 24 Januari des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A.Smit. Secretaris; WelEd. Heer Visser. Afwezig de heer J. Vos met kennis geving als de Voorzitter de vergade ring met het formuliergebed opent en vervolgens zegt: Mijne heeren, Dit jaar zal ik niet zooals mijn gewoonte tot nu toe was een nieuwjaarsrede houden. Gaarne zeg ik U echter van deze plaats har telijk dank voor uw belangstelling bij de jaarwisseling ondervonden en Jwensch U wederkeerig en ook alle ingezetenen, die mij hun vele wen- schen deden toekomen, het allerbeste .voor 1.941 toe. Mogen alle goede wen- schen in vervulling gaan en geve God, dat wij bij ©en nieuwe jaarwis seling in vrede mogen wonen in een vrij vaderland. De notulen van de vergadering van 8 Nov. worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken: i Bericht van den Commissaris der provincie Noord-Brabant, waarinde herbenoeming van den heer A. Smit, 'tot burgemeester der gemeente wordt rniedjedegedee ld Schrijven van den Griffier dezer provincie, waarin wordt bericht dat 1de heer A. Smit als zoodanig dever- eischte eeden heeft afgelegd. t iWeth. Middelkoop spreekt hierop als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Het zij mij vergund, en ik meen daarmede de, tolk te zijn van den jgeheelen raad en den heer Gem.-Se cret ar is, om ee,n enkel woord lot U (fce richten en U recht hartelijk ge luk te wenschen met Uw herbenoe ming tot Burgemeester van de ge meente, Sprang-Capelle. i Zes jaar geleden kwaamt gij, als vreemdeling, in ons midden. Sedert Idien hebben wij U leeren kennen. Met uw ijver en resolute voortva rendheid hebt gij veel voor de ge meente kunnen bereiken; Gij hebt ge toond, een goed burgemeester te zijn. j Velen, die, moeilijkheden hadden, hebt gij met raad en daad bijgestaan. Uw leiding van de vergaderingen yan onzen raad was krachtig en toch soepel. In de vergaderingen van B. en W. hebt gij de oude vertrouwde sfeer aen de prettige samenwerking weten te handhaven. Met vertrouwen gaan wij dan ook met U uwe nieuwe ambtsperiode in, wat veel beteekent in deze bewogen tijden, waarin het voor de gemeente ,van zulk een groot belang is, dat zij leen man aan het hoofd weet, die krachtig en met beleid, pal staat voor hare belangen. Ik wensch U met uw gezin veel geluk en voorspoed bij het ingaan van uw tweede ambtsperiode. De Voorzitter dankt den heer Mid delkoop én den raad voor deze woor den en spreekt de hoop uit dat hij nog vele jaren in de beste harmonie met hen mag samenwerken aan de belangen van de gemeente. Verder zijn ingekomen de goed keuringsbesluiten van Ged. St. van een drietal raadsbesluiten tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1910. Procesverbaal van kasopneniing bij den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. Goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van het „Vooland en het Vaartland". Idem aan het raadsbesluit tot ver huur van een gemeente woning aan de heeren v. Drongelen en Benja mins©. Bericht van de heeren G. J. van Willigenburg en C. J. v. d. Hoek, dat zij hun herbenoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aannemen. Bericht van Ged. St. dat zij hun be slissing omtrent de gemeen te-begroo- ling voor 1941 wordt verdaagd en eenzelfde bericht waarbij het ge meentebestuur wordt gemachtigdtot het doen van uitgaven tot een vierde der bedragen op die begrooting ge raamd. Verslag over 1940 betreffende de verrichtingen van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Bericht van Ged. St. waarin wordt verzocht om het raadsbesluit tot over dracht van een gedeelte weg aan de gemeente Loonopzand in te trekken, aangezien deze overdracht niet noo- dig is, om die gemeente te vergun nen gasbuizen in dien weg te leggen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor bedoeld raadsbesluit in te trekken. Het college zal dan deze kwestie in overleg met B. en W. van Loonopzand regelen. De heer Verheijden zegt te mee- nen, dat in deze gemeente in de we gen geen buizen gelegd mochten wor den, dit was toch het geval met de waterleidingbuizen aan de Nieuwe Vaart. De Voorzitter is daarvan niets be kend. De heer v. Willigenburg geeft een toelichting waaruit blijkt, dat de ge meenteraad van de voormalige ge meente Vrijhoeve deze vergunning had geweigerd, de gemeente Sprang- Capelle heeft evenwel deze vergun ning later wel verleend, zoodat dit nu wel mag. Het raadsbesluit wordt hierop ingetrokken. De gemeenbe-begrooting voor 1940 wordt door enkele af- en overschrij vingen gewijzigd. Voorzieningen in verband met de invoering van het vak lichamelijke oefening aan de bijzondere school en de beide bijzondere scholen wordt aangehouden in verband met een schrijven van de Inspectrice voorliet Lager Onderwijs. De schoolbesturen zullen eerst met nieuwe voorstellen komen. -" Tijdelijke toelage lager bezoldigd ge h u w d ge mee n te pers on eel De Voorzitter deelt mede, dat met ingang van 1 December aan het ge huwd lager rijkspersoneel een 6 pCt. toeslag op hun bruto wedde is ver leend en vanaf 1 Jan. hun kindertoe slag van f '60 op f'75 is gebracht. De Secretaris-Generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken geeft in overweging dezen maatregel ook toe te passen voor het lager ge- meentepersoneel. B. en W. stellen voer hieraan le voldoen en deze toe lage toe te, kennen aan de salarissen beneden f 19100 en wel met ingang van 1 Jan. 1941 af. Met algemeen© stemmen wordt al dus besloten. Toekenning van een voorschot op de exploitatievergoeding voor 1941 aan de besturen der beide bijzondere lagere scholen. Aangezien de kosten voor het openbaar lager onderwijs f7,60 per leerling heeft bedragen wordt aan de school in de Heistraat met 175 leerlingen een bedrag van f1330; aan de school te Sprang met 214 leerlingen ©en bedrag van f 1626,40 verleend. Op enkele verzoekschriften om ontheffing van straatbelasting wordt goedgunstig beschikt, aangezien de betreffende perceelen hebben leeg gé- staan. Eén verzoek wordt afgewezen aangezien het gedeeltelijk bewoond is geweest. 'Vaststelling van een reglement op de algemeen© begraafplaatsen en van een verordening tot heffing en invor dering van begrafenisrechten. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. hebben gemeend het beste te doen ieder raadslid een afschrift thuis te zenden. De heer Verheijden vraagt of de begrafenisrechten voor Capelle nu hetzelfde zijn als voor Sprang. De Voorzitter antwoordt toeslem- mend, alleen is het regiement uitge breid met de bepaling voor de aan koop van >een eigen graf en de kwes tie der grafkelders, die niet in het reglement van Sprang voorkwamen. De begrafenisrechten bedragen res pectievelijk 24, 12 en 6 .gulden, en zijn voor beide begraafplaatsen ge lijk. De heer Verheijden merkt op dat B. en W. blijkbaar de bedoeling heb ben om een paar grafkelders in het lijkenhuisje in voorraad te houden. Spr. zou het beter vinden als deze Ier plaatse werden gebracht, zoodat ze ook onmiddellijk gebruikt zouden kunnen worden. De Voorzitter zegt dat het bezwaar geldt, dat de menschen geen keus meer hebben, waar men begraven wil worden. Maar B. en W. zullen met de opmerking van den heer Ver heijden rekening houden. De heer Middelkoop zou een plaats willen aanwijzen waar de grafkeiders zul'.en worden geplaatst. De heer Kerst meent dat er toch altijd de gelegenheid is om van te voren een plaats te koopen. De heer de Bas acht de bedragen hoog, als bij aankoop van een eigen graf ook nog voor een grafkelder moet werden betaald. Spr. had liever één klas gezien en één bedrag b.v. van 50 gulden. De heer Verheijden voelt wel iets voor het idee van den heer de Bas, maar de 4e klas is toch reeds afge schaft. De Voorzitter merkt op, dat als men de tarieven met die van andere plaatsen vergelijkt, de tarieven niet hoog zijn. De heer de Bas acht in de gedach te, zooals B. en W. die over de ta rieven naar voren hebben gebracht iets goeds. Alleen voélt spr. het be zwaar, dat in het begraven verschil wordt gemaakt. In de dood zijn de menschen allen gelijk. De heer Kerst vraagt of de toe gangsweg tot de begraafplaats nog geplaveid wordt en of de toegang met een hek wordt afgesloten, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, er komt een lijkenhuisje, de toegangsweg wordt begrint en er komt een ijzeren hek met 2 steenen zuilen. De heer de Bas zou ook de móge lijkheid geschapen willen zien, dat als er geen nabestaanden zijn, een graf toch moet worden onderhouden. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, als daarvoor b.v. een bedrag van 6, 5 en 4 gulden werd betaald. Wil men dit afkoopen dan zouden deze bedragen met 20 vermenigvul digd kunnen worden. De heer Verheijden vraagt 'hoe de tarieven aan den Loonschendijk zijn. De Voorzitter kan dit niet zeggen. De heer Verhoeven zegt dat hij daar eens f 36 heeft betaald. De Voorzitter merkt op, dat men hier slechts f 24 betaalt, dus belang rijk minder. De heer Kraak'dankt B. ,en W. dat zij zijn initiatief voor het aanleggen van een begraafplaats op zoo'n keu rige wijze hebben uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat een stukje land van den ingezetene Hommel in de begraafplaats is gevallen en daar tegenover een stukje van de begraaf plaats in het eigendom van Hommel. Met diens goedvinden zouden B. en W. dit stukje willen ruilen, waarvoor evenwel een raadsbesluit noodig is. De raad besluit hiertoe. Het reglement op de begrafenis rechten wordt hierop vastgesteld. Rondvraag. De heer Kraak vestigt er de aan dacht op dat de boomen langs den weg vanaf den heer Kerst tot den overweg hooger opgesnoeid behooren te worden. De Voorzitter zal daartoe opdracht geven. De heer G. Vos vestigt de aan dacht op den slechten toestand, waar in het Sprangsche pad naar Kaats heuvel verkeert, dit behoeft dringend verbetering. De Voorzitter zegt dat reeds op dracht voor deze verbetering is gege ven. De heer Versteeg zegt dat hij een punt van principiëelen aard naar vo ren wenscht te brengen. Hoewel hij er niet met zijn fractieleden over heeft gesproken, meent hij toch ook namens dezen te spreken, als hij aan dringt om te komen tot zondags heiliging, door b.v. de café's op Zon dag te doen sluiten en een bepaling in het leven te roepen waarbij het misbruiken van Gods heiligen naam wordt strafbaar gesteld. Men kan wel zeggen, het is nu niet de tijd om met zoo iets te komen, doch spr. meent dat deze tijd, nu God de we reld teistert juist daarvoor geschikt is en dat 't ieders plicht is er toe me de te werken, om datgene te doen, wat God van ons vordert. Spr. zou daarom gaarne zien dat B. en W. zijn gedachte zouden willen uitwerken. "De heer Kraak zou over dit voor stel wel iets willen zeggen. De Voorzitter zou eerst gaarne uit gemaakt willen zien of de heer Ver steeg bij zijn voornemen "blijft om B. en W. opdracht te geven zijn ge dachte in overweging te nemen. Per soonlijk zag spr. liever, dat de heer Versteeg met definitieve voorstellen kwam. De heer de Bas acht het niet ge> wenscht ,dat in dezen tijd een derge lijk onderwerp aan den haak bhjft hangen, hij acht "het beter 'hierover in deze vergadering een beslissing te nemen. De Voorzitter merkt op, dat dit aan den heer Versteeg lij*t. De heer Kraak begrijpt den heer Versteeg niet, wat bereikt hij met zijn voorstel tot cafésluiting. De ca fé's in Waspik, Waalwijk en Kaats heuvel blijven des Zondags toch open. Zij die naar een café wili'en gaan, doen het dus toch en men bereikt al leen, dat de caféhouders in de ge meente worden benadeeld. Oók een bepaling, waarbij vloeken strafbaar wordt geste'.d, in het l'even te roepen, daar is spr. tegen. Daartegen behoort niet de politie, doch het gezin dp te treden. De heer de Bas meent, dat dit nog niet aan de orde is, waarmede die Voorzitter het eens is. De heer v. Willigenburg zegt, dat de heer Versteeg spreekt over zijn fractieleden. Spr. wist niet, dat de heer Vtersteeg fractieleden naast zich had. Persoonlijk wist spr. niets van zijn voorstel af. Als Anti-Reyolutiot- nair is hij voor Zondagsheiliging en ook tegen vloeken. Hij kan de draagwijdte van het voorstel van den heer Versteeg' evenwel zoo direct niet overzien en zag daarom liever, dat B. en W. zijn gedachte eerst in over weging namen. De heer Timmermans wil zich gaarne bij deze woorden aansluiten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dan in dien geest zullen handelen. De Voorzitter zegt vervolgens dat hij bij den aanvang der vergadering niet in staat was om direct op de woorden die de heer Middelkoop tot hem heeft gericht ,te antwoorden. Er blijkt dus uit, dat die woorden op hem een bijzonderen indruk heb ben gemaakt. In het begin van zijn ambtsperiode had spr. het hier niet zoo goed naar zijn zin, de laatste jaren is dit echter veranderd en heeft hij het hier uitstékend naar den zin. Hij heeft het gevoel, dat juist door den moeilijken tijd die mén "door maakt, een eenheid is gevormd. Hij wil allen ,die meegewerkt hebben om de moeilijkheden te "bestrijden, daar voor dank zeggen. De besprekin gen in B. en W. kunnen eigenlijk geen vergadering genoemd worden. De verhouding tusschen srp. en de wethouders was steeds yan aangeno men aard en hij dankt beide heeren die zooveel ouder zijn dan hij, voor de prettige wijze waarop zij met hem hebben samengewerkt. Het beleid van B. en W. zou hij1 als voorbeeld voor alie gemeenten willen stellen. Hij dankt de wethouders voor den steun, die zij hem steeds hebben willen ver- ïeenen. Het was voor hem steeds een lust de vergaderingen te presideeren. In de raa d s verg a de ri nge n is weieens iets geweest en is hij misschien "wei eens te fel geweest, het is echter nooit zij'n bedoeling geweest, iemand onaangenaam te zijn of te grieven. Men heeft spr. weieens de waarheid gezegd en omgekeerd heeft hij dit ook weieens gedaan. Niettemin kan hij niet anders zeggen, dat de toon in de raadsvergaderingen overigens goed is geweest. Hij hoopt dat dit ook in de toekomst zoo zal blijven en dat de gemeente in de komende dagen gespaard zal mogen blijven voor ram pen. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. KANTONGERECHT, DEN BOSCH. Zitting van Woensdag 22 Jan. Links houden: A. O. v. d. Oord, Vlijmen, f 4. Afgesloten weg berijden: J. C. V., Vlijmen, f4; H. J. K., Vlijmen f2,50. Dronkenschap (herhaling): G. L'. T./ Zaltbommel, 14 d. hechtenis. POLITIERECHTER 's BOSCH. Uitspraken van 20 Januari. Art. 300: B. V., Wijk en Aalburg, f2,50 subs. 5 dagen hechtenis. Art. 310: C. R., Raamsdonk, f20 subs. 10 dagen hechtenis. KANTONGERECHT GORINCHEM. Identificatieplicht: P. M., Almkerk, T. E., Werkendam, en F. J. de H., Ammerzoden, ieder f 1 of 4 dagen. Overtr. Wet Evenredige Vrachtver- deeling: D. M. v. d. H., Sleeuwijk, f3 of 3 dagen. Motorrijtuig besturen zonder werk boekje: J. v. d. S., Werkendam, f2 of 2 dagen. Woning niet behoorlijk verduiste ren G. P., De Werken, f 10 of 10 dagen; J. v. d. S., Werkendam, f8 8 dagen. Met rijwiel daarvoor gesloten weg berijden: T. E., Werkendam, f2 of 2 dagen hechtenis. Rooken op veerboot: A. de G., Alm kerk, f 1 of 1 dag. Rijwiel zonder goed afgeschermde verlichting: H. T., Almkerk, f3 of 3 dagen. Als onderdeel van de Haagsche verkeersweek ontvangt de schooljeugd der Residentie in het Schoolmuseum les bij de maquette van het drukke kruispunt Spui Kalvermarkt (Foto Schimmelpenningh)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6