[Vergadering van den raad der ge meente WIJK EN AALBURG op Woensdag 29 Jan. des v.m. 11 u. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C.B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bou- man. Afwezig de heeren K. v. d. Velden met kennisgeving en M. Mans. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Processenverbaal van kasopne- ming bij den Gem.-Ontvanger enden Administrateur van het G.E.B. waar uit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, naar aanleiding van het verzoek voor een audiëntie in verband met de aanhangig ge maakte vereeniging van Wijk-Aal- burg met Veen, waarin wordt gead viseerd deze besprekingen uit te stel len, totdat deze vereeniging aan de orde is gesteld. De Voorzitter merkt op dat dus blijkbaar de vereeniging nog niet aan de orde is. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de couponbelasting af te handelen. Verzoek van het bestuur der sport- vereen. S.S.S. om gedurende 2 avon den per week de beschikking te mo gen hebben over het gymnastieklo kaal te Aalburg voor het houden van oefeningen. De Voorzitter deelt mede dat, zoo als de heeren weten het lokaal reeds voor een avond bezet is, door de iW. A. B. en W. hebben overleg met den Inspecteur voor het L. O. ge pleegd, die adviseert, de localiteit be schikbaar te houden voor het doel waarvoor het is gesticht en niet voor andere doeleinden beschikbaar te stel len. B. en W. stellen daarom voor af wijzend te beschikken. De hr. Roza merkt op dat hij in de vorige vergadering toen het over het verzoek van de W.A. ging, hij heeft gezegd, dat als men dat verzoek inwilligde men later op andere der gelijke verzoeken niet afwijzend zou kunnen besluiten. Het is wel eigen aardig dat reeds in de eerstvolgende vergadering dit verzoek inkomt, dat men naar spr.'s meening thans niet zal kunnen weigeren. Wat de een, wordt toegestaan kan men een ander niet weigeren. De Voorzitter zegt dat de W. A. van de N.S.B. een avond per week heeft gekregen. B. en W. willen daar niet op terugkomen, doch zou den niet verder willen gaan. Wethouder v. Wijk merkt op, dat sedert het vorige besluit is genomen, de omstandigheden zijn gewijzigd in verband met het gymnastiekon derwijs dat vanaf 1 Jan. verplichtend is gesteld. Beide scholen maken nu gebruik van het gymnastieklokaal, de Hoofden hebben de uren daarvoor in onderling overleg geregeld. Bo vendien heeft de heer Vogelaar er ook zitting. De heer Roza weet niet in hoever re de omstandigheden sedert de vo rige vergadering zijn gewijzigd, hoe wel hij dit betwijfelt, reeds lang weet iedereen dat met 1 Jan. het gymna stiekonderwijs verplichtend zou wor den gesteld. Spr. heeft in de vori ge vergadering gewezen op de consequentie van een toestem mende beslissing op het verzoek van de W.A. Hij kan zich nu niet met het afwijzende voorstel veree nigen. Die heer v. Son is het met den heer Roza eens, hij acht het moeilijk dit verzoek van de hand te wijzen. Wethouder v. Wijk merkt op, dat de Inspecteur er nu op aandringt om het lokaal niet verder beschikbaar te stellen. De heer Vos acht dit wel juist, doch ook spr. is het met den heer Roza eens, dat wat de een wordt toegestaan, de ander moeilijk gewei gerd kan worden. De Voorzitter is overtuigd dat met inwilliging van het verzoek het gym nastiekonderwijs te lijden zal heb ben. Als binnenkort dure toestellen worden aangebracht, is het nog min der gewenscht het lokaal voor an dere doeleinden af te staan. De heer Roza meent, dat als de een er niet in mag, de ander dit ook niet mag worden toegestaan. Mis schien is het beter dat B. en W. het verzoek nogeens in overweging ne- 'flien, Aldus wordt besloten. Schrijven van den monteur van het G.E.B. dhr. G. v. d. Maaden, om sala- risverhooging, welk adres in de vo rige vergadering is aangehouden. De monteur heeft na zijn eerste adres mog een tweede schrijven toegezon den, waarvan hij elk raadslid een Voor het opbergen der prachtige doeken van het paleis op den Dam is een reusachtige rol noodig, welke deze week ter bestemder plaatse gebracht werd afschrift heeft gezonden, zoodat spreker het overbodig acht dit schrijven voor te lezen. Wat de heer v. d. Maaden aanvoert over het geringe profijt dat hij van de. ge meente zou trekken in andere zaken, tegenover andere ingezetenen. Spr. heeft de rekening van het Burgerl. Armbestuur nagezien en daaruit blijkt dat zijn bewering niet op waarheid berust. Ook in andere opzichten heeft v. d. Maaden heusch wel van de gemeente geprofiteerd. B. en W. hebben den toestand van het bedrijf bekeken en dan is het juist, dat het aantal aansluitingen vooral in den laatsten tijd belangrijk is uitgebreid. In verband daarmede stellen B. en W. voor het salaris van den monteur van f 690 gulden te verhoogen tot f 800 met terugwer kende kracht vanaf 1940. Het college acht echter billijk, dat ook het sa laris van den Administrateur een verhooging ondergaat en vain f400 op f 450 wordt gebracht. De heer Vos vraagt of het werk van den monteur van dien aard is dat 1 persoon als hij den geheelen dag werkt, het werk af kan. De Voorzitter zegt dat v. d. Maa den als argument aanvoert dat hij meerdere personen voor het bedrijf beschikbaar moet houden. De heer Roza merkt op dat, als B. en W. overtuigd zijn dat het meer dere werk dat de monteur door de uitbreiding heeft, mét de voorgestel de verhooging behoorlijk betaald is, hij zich bij hun voorstel kan neer leggen. Wethouder v. Wijk zegt dat B. en W. bij andere gemeenten hebben ge- informeerd, n.l. in Andel en in Alm kerk. Naar evenredigheid komt de monteur hier met zijn salaris boven het salaris van den monteur te Andel. De heer Roza zegt dat hier steeds de gedachte heeft geheerscht, dat het monteurschap als bijverdienste moet worden beschouwd. Weth ouder Bouman merkt op, dat wat de heer v. d. Maaden schrijft, dat hij meerdere personen beschik baar moet houden, juist is, hij heeft hem bij den jongsten November storm des avonds met 2 personen aan het werk gezien. De heer Roza vraagt of de heer Bouman hiermede te kennen wilge ven dat de voorgestelde verhooging krap moet worden genoemd. Wethouder Bouman zegt dat dit niet zijn bedoeling is. De heer Vos wil ten opzichte van den administrateur dezelfde vraag stellen als die hij stelde voor den monteur. Als de administrateur een heelen dag per week werkt, kan hij de werkzaamheden dan bijhouden. De Voorzitter acht dit een onmo gelijkheid, daarvoor zijn minstens 2 dagen per week noodig. Met algem. stemmen worden hier op de voorstellen van B. en W. aan genomen. Schrijven van de regenten van het gasthuis te Gorinchem, waarin wordt te kennen gegeven, dat de overeen komst die de gemeente met dit gast huis heeft, voor het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten met 1 Jan. 1941 is afgeloopen en het dus noodig is, dat deze overeenkomst waarvoor 3 ct. per inwoner moet worden betaald, wordt verlengd. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. De heer Roza vraagt of het tarief acceptabel is, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Aanvanke lijk bedroeg het tarief 5 ets., het is later teruggebracht op 3 ct. per in woner. Ook dit voorstel van B. en W. wordt hierop met algexneene stem men aangenomen. Vervolgens wordt besloten tot een rekening-courant overeenkomst tot een maximum ere diet van f 14,000 bij de Bank van Ned. Gemeenten. De Voorzitter merkt op dat de overeenkomst hiermede van f19000 op f 14.000 is teruggebracht. De verordening op de heffing van rechten voor gebruikmaking der aan legplaats te Wijk die slechts tot 1 Febr. 1941 is goedgekeurd, wordt opnieuw vastgesteld. Voor het bedrag van f480 wordt het recht van heffing weder vooreen jaar verpacht aan den veerman C. Millenaar, die het veer ook thans in pacht heeft. Benoemingen grafmaker ein koet sier lijkwagen voor den duur van 5 jaar. De grafmaker Joh. Bouman en de koetsier J. A. v. Wijk, thans in functie, worden met algeineene stemmen herbenoemd. Herbenoeming lid Burgerl. Arm bestuur wegens periodieke aftreding van het lid A. Vos. De heer A. Vos wordt met op één na al^emeene stemmen herbenoemd. Een stem was in blanco' uitgebracht. De be noemde verklaart deze herbenoeming te willen aannemen. VocrIoopigigjj.vaslste1 ing dergem.- rekening, die der afd. Aalburg en het G.E.B. over 1939. De heer Vos brengt in aniens de commissie van onderzoek rapport uit en vraagt eenige ophelderingen. De commissie heeft gezien dat voor een bedrag van f 12.10 twee bureau lampen zijn aangeschaft, met welk doel was zulks. De Voorzitter antwoordt dat deze aangeschaft zijn voor besparing van licht, als een ambtenaar 's avonds moet werken, kan hij van zoo'n lamp gebruik maken. De heer Vos zegt dat, toen de commissie de verschillende bedragen voor autoritten zag, haar die bedra gen hoog voorkwamen, toen men ze echter bij elkaar ging tellen, viel het nog al mee. Wel viel het op, dat de meeste ritten ten name van de garage B le ij en berg stonden. De Voorzitter zegt dat ten name van het Burg. Armbestuur de gara gehouder v. Drunen over het afge loopen jaar komt tot een nota ten bedrage van f 126,50. De garage Bleijenberg komt tot een totaal van f 1'28;,20, de garage v. Berkel aan f 12.20 en de garage v. d. Maaden aan een bedrag van f 6,39. Deze laatste heeft ten name van het Burg. Arm bestuur een nota van f 46,52, voor de Ebbe van fS7, voor de brandspuit van f 4 en komt in totaal aan leve ringen en autoritten tot een bedrag van f 298, zoodat hij heusch niet te klagen heeft. De heer Vos is het daarmede eens. Wethouder v. Wijk' vraagt of de nota van v. Berklel tegenover die van de anderqn niet bijzonder laag: is. De hear Vos is het daarmede pens en zag: gaarne, dat ook' dejze in *he!t vervolg beter werd bedacht. De Voorzitter belooft daarmede re kening te zyllen houden. De heer Vos zegt, dat het .be drag' van telefoongesprekken ook zeer hoog is. De Voorzitter antwoordt, dat deze voor 1940'41 nog' veel hooger zijn teweest, doch er komt een flink >be- rag' va,n de distributie van terug. De heer "Vos vraagt verder inlich tingen over dei bedragen van f 36.55 en f 8.80 aa,n ververschingen. De Voorzitter markt op, dat er vaak menschen komen, die dan een kop koffie en eien sigaar wordt aan geboden. Wethouder v. Wijk' acht deze be dragen ook' aan den hoogqn kant'. De heer Vos zegt, dat het iniet de bedoeling van de commissie is er aanmerking op te maklen, [doch .al leen om én iW. aan te sporen,; ook in aeze zumigneid .te betrachten. De gemaenterekening geeft voor den gewonen dienst aan uitgaaf aan van f81549.en een ontvangst van f 81167.48, zoodat» ze sluit met een nadeelig _saldo van f381.52. Da kah pitaaldienst sluit met een voordealig saldo van f 720.77. De Ebberekeniiig. heeft een ont^ vangst van f 2201.80 en een uitgaaf van f 1177.99, sluit alzoo met leen ba tig' saldo van f 1023.81. De rekening van het G.E.B. geeft bij' een ontvangst van f 52064.98, een winst aan van f 2082,60. De hear Vos 'zegt, dat dit dus wel een mooie winst mag wordèn gei- noemd. De Voorzitter gelooft, 'dat deze- in de toekomst wal lager zal worden. De heer Roza 'heeft dan heer (Vos niet het aanvan'gscijfar van de ga me e n t er eken in g "hnoren noemen, hoe veel bedraagt zulks? De Voorzitter antwoordt van f3614.14. De heer Roza meent, dat dus ger concludeerd mag worden, dat de ge meente f 4000 is teruggegaan. Men heeft dit echter té aanvaarden, al moet men het betreuren. Spr. moet beamen, dat de tijdsomstandigS- heden daartoe het hunne hebben bijV gedragen. Men kan alleen hopen op een betere toekomst, immers na ac tie volgt steeds een reactie. De Voorzitter geeft gaarne toe, dat het, be'eld dat de -gemeentereke- ning te zien geeft, niet giunstig is. De- dienst 1940 geeft, zeer waar schijnlijk weder. een gunstiger beeld tei zien. De heer Roza zegt, dat de raad niet anders kan doen, dan de -hee ren, die hierin wat te zeggen ihefof bfcn, op het hart te drukken, dat zii pogen de .uitgaven met de ink'omi- sten in overeenstemming te btrengen. Het is mogelijk', dat de winst s;an het G.E.B. zal dalen door het iach(- ferwege bjlijven van de straatverlich ting, daar staat echter tegenover, dat er tal van aansluitisgen zijn tfijW gekomen, waardoor de winst en dus op de juiste manier zal stijgen. Wethouder v. Wijk zegt, dat de industrie op het oogenblik onder de omstandigheden lijdt, daar staat evenwél tegenover, 'dat zij, die tot heden zijn bedrijf met een oliemot- tor in gang hield, gedwongen zul len worden, daarvojor electriciteit te gaan nemen. i De heer Roza gelooft wel, dat de tijdsomstandigheden op het oogen blik daarvoor niet gunstig zijn, doch hij zag gaarne dat B. en jW. zijn gé- dachtej, die hij vroeger reeds naar voren heeft gebracht, ojttder de ooi gen zouden zien, de gedachte ui. van de invoering van een vastrecht. De tijd die achter ons lig(t beollt daarvooir wel glunstige oogenblikken 'geboden. I i y t i De Voorzitter zegt ook veel vooii vastrecht te voelen. TB. en W. jiebben te Almkerk informaties hierover in gewonnen, docji hij weeit niet of men van een dergelijk vastrecht hier veel zal profiteeren. i De heer Roza merkt op, dat dit vanzelfsprekend de groqtere verbrui kers zullen zijn. Spr. vraagt of B. en W. ook al eens in Andel hebben geinformeerd. Spr. heeft gehoord, dat het daar goed functioimeert. Wethouder van Wijk zegt, dat deze zaak aan de lichtcommissie in handen is gegeven, "doch dat ze ten- Êevofge van den oorlog is blijven angen. j De verschillende rekeningen wor den hierop vastgesteld, zooals ze zijn aangeboden. Aan beding gemeen tebegrooting, die der af deeling Aalb'ulrg en G.E.B. over 1941. De gemeenterekéning sluit in ontj- vangst en uitgaaf met eem bedrag! van f 78486.64 en een post voor ionr voorzien van f 1379.58. De rekeningen worden "in handen vana dezelfde commissie gesteld diet de rekeningen heeft onderzocht, t De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het Hoofd van de luichtbeK schermingsdienst in deze .gemeente een beiooning toe te kennjen van f150.ii De heer Vos vraagt wie of dit is, waarop de Voorzitter antwoordt van den heer M. de Graaff, aan deze functie is veel werk verbonden. De heer Roza vraagt of ook be kend is, hoe of andere gemeenten in deze handelen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de gemeente Eethen f150, Almkerk en Dussen, f 200 hebben, toegestaan. Bovendien heeft het Rijk bezoldiging als eisch gesteld. Per soonlijk voelt spr. ook de billijkheid dat deze belooning wordt verleend. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over iix geheime zitting. Landbouwboekhouden. Wij vestigen er de aandacht op,, dat het boekhouden voor de land bouwers verplicht is in verband met de heffing van de omzetbelasting op vele landbouwproducten en -diensten (dekstier enz). In de practijk is ge bleken, dat dit voor velen moeilijkhe den met zich meebrengt, omdat voor een goede boekhouding behalve de dagelijksche aantekening van ont- sten en uitgaven ook het maken van een begin- en eindbalans, alsmede van verlies- en winstrekening noodig is. Hoe die nieuwe inkomstenbelasting precies zal werken, valt thans nog niet te zeggen; doch ook daarbij zal het wel gaan als vroeger, n.l. dat men wanneer geen goede boekhouding kan worden getoond, eenvoudig wordt aangeslagen volgens bepaalde nor men. In het laatste geval kan de be trokkene reclameeren, doch dat baat als regel niet, omdat men geen be wijzen kan overleggen. Nu 'de belas tingdruk in de naaste toekomst waar schijnlijk nog wel zal worden ver zwaard, komt meer 'dan ooit het nut van een goede boekhouding naar vo ren. Ons advies is derhalve: Sluit U, zoo spoedig mogelijk aan bij een landbouwboekhoudbureau van één der groote landbouwmaatschappijen, indien U het boekhouden niet volle dig onder de knie hebt. Voor Gel derland zijn de adressen: Boekhoud- bureau van de G. O. Mij. v. L. Land- bouwhuis, Arnhem en Boekhoudbu- reau van de A.B.T.B., Nieuwe Kraan 29, Arnhem. Deze hebben in den loop der ja ren door hun serieuze werkwijze het vertrouwen der belastingautoriteiten gewonnen, waardoor de aanslagen practisch altijd volgens de opgaven van de boekhoudbureaux worden op gelegd, terwijl in voorkomende geval len ook bezwaarschriften door deze bureaux worden ingediend en verde digd voor de belastinginspecteurs. Ons is van nabij een geval bekend, waarin een door een boekhoudbu- reau ingediend bezwaarschrift leid de tot een terugbetaling aan den betrokken landbouwer van een be drag, overeenkomende met ongeveer 5 jaren contributie van? het boek- houdbureau. Bij spoedige^ aanmelding zal de boekhouding nóg'wel kunnen loopen van 4 Jan. 1941 tot 1 Jan. 1942, hetgeen in verband met de nieuwe voorschriften voor de omzet belasting noodzakelijk is. Op deze wijze krijgt men voor een kleine omslag per ha een helder inzicht in de financiëele resultaten van het bedrijf en vermijdt men moeilijkheden met de belastingauto riteiten. De Adjunct-Ing. bij denRijks- landbouwvoorlichtingsdienst, L\ H. RIENKS. Arnhem, 29-l-'41. (Foto Pax-Holland) De nieuwe schacht van de staatsmijn .Emma" te Hoensbroek nadert haar voltooiing (Foto Het Zuiden)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4