Dit nummer bestaat uit 2 bladen ïïit andere bladen Land- en Tuinbouw Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No 6130 Woensdag 5 Februari 1941 VERDUISTEREN Bouwtoezicht \i 13 Bij Griep en Koorts, ^NO VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ranco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voorbeeldig Nede.rland.sch- Indië. Ia de Januari-aflevering van de „Economist" publiceert prof. G. Gongrijp een beschouwing over het cultuurstelsel in Indië, aan het slot waarvan hij een algemeen oordeel uitspreekt over onze Indische poli tiek sinds 1900. Hij beroept zich daar bij op twee buitenlanders, De eerste, dien hij citeert, is de Engel,schman Furnivall, wiens groote werk - „Ne ther land India, a study of plural economy" verleden jaar van de pers kwam „Furnivall is door jarenlange er varing als bestuursambtenaar e,n diepgaande vergelijkende studie van de Engel,sche en Nederlandse,he ko loniale bes tuur ss lei se Is zeker tot oor- deelen bevoegd. Hij schrijft: „Nooit heeft wellicht eanigie Regeering zoo van ganscher. harte en met zulk een ijver en grondig begrip de taak aan gevat, de welvaart van haar onderda nen op tie bouwen, als die van Ne der land sch-Indië in het begin dezer eeuw." De tweede, bij wiien hij om een getuigenis aanklopt, is dr. W. K. G. Gretzer in Medan. Deze schreef: „In den tijd, dat een weerloos, ver slagen, van zijn koloniën beroofd, innerlijk en uiterlijk verscheurd en economisch vernield Duitschland aan vete van zijn zonen geen plaats meer bood en voor een jonge planter be grip noch interesse had, in dein tijd, dat ook de rost van die wereld niets, van een Duitse he-n planter wilde we ten, was er eigenlijk ma,ar enkel klein land, dat dat deze kwestie be trof een ander, eigen en veel be lier oordeel had: Nederland. Zijn groot en prachtig koloniaal rijk in het ver re Oosten stond voor iedereen open, die eerlijk den wil had naar best vermogen mee te werken. „De vele, verantwoordelijke, voor aanstaande posten, welke in Die Ne derlandscbe) koloniën door buitenlan ders, speciaal Duitschers worden be kleed, getuigen onweerlegbaar van Nederlandscbe keurigheid van opvat ting. Wij Duitschers, hebben alle re den, dat tegenover omzie Naderland- sche buren indachtig te blijven". Recht en orde. Arnold Meyer zelf geeft in „Ne derland,sch Dagblad" commentaar op het besluit, waarbij bij een „Raad van Recht en Orde" instelde: „Deze Raad zal ieder geval van terreur dat ter harer kennis komt, van welke zijde het geval ook aan hangig wordt gemaakt, onderzoeken en de resultaten van dit onderzoek ter kennis van die bevoegde autoritei ten brengen. De Raad beperkt zich zeker niet tot terreur jegens „Nati onaal Front." Integendeel! Juist wijl ^Nationaal Front" meer dan andere groepen en meier dan individueel® personen in staat is tegen terrorisme jegens haar op afdoende wijze op te komen, zal de Raad zich veelal bezig houden met gevallen van terrorisme, die tegen Nederlanders niet-Nationaal Fr outers zijn begaan. Wij eischen „rechft" niet alleen voor ons zelf, noch in de eerste plaats voor ons zelf, maar voor alle Nederlanders! Er zijn nog andere handelingen, die door den door mij ingestelden raad zullen worden onderzocht. Tot de politieke strijdmiddelen schijnt in den laatst en tijd ook te behooren het beleedigen of krenken van de eer van het Nederlandscbe volk. De bedoeling is dan meestal, dat het ee- ne woord het andere uitlokt, dus, den tegenstander te provoceeren. Onze volkseer is ons hoogsle goed Wij zijn ervan overtuigd, dat wij on bekwame en kortzichtige regeerders hebben gehad onze eer werd daar door niet besmet of geraakt. Onze volkseer heeft een blank blazoen. Op waarlijk heorieke wijze hebben onze strijders, vooraan de gemeene soldaat, daarvan getuigd. Al zijn wij overwonnen, dat mag geen reden zijn aan onze volkseer te raken. De be - ze11ingsoverheid denkt er ook zoo over; zij heeft namelijk zelf dik wijls genoieg van de heldhaftigheid onzer soldaten en van ons heroïsch verleden getuigd. Gevallen van kren king der volkseer zullen ook door dezen Raad worden behandeld. Vereeniging .van gemeenten. In De Tijd schrijft Mr. Dr. van Haren over dit actueels onderwerp en maakt eenige opmerkingen over het argument „bezuiniging", dat voor cte voorgenomen maatregelen wordt aangevoerd, die wel overweging ver dienen. Hij1 schrijft o.a. Het scheppen van grootere levens krachtigere gemeenten, wélke zaken kunnen entameeren, waartoe cle klei ne platte'andsgemeente uit financiee- le en andere overwegingen niet komt, is een argument uit de hoog-conjunc tuur, wanneer de lijn van het soeiaalr economisch 'even weer opwaarts gaat. Thans echter, nu wij de kunst van het leven op bescheidener niveau zullen moeten leeren beoefenen, zullen wij veeleer de platte'andsgemeente in haar sociale rust moeten laten. Vele, in zich wenschelijke voorzieningen moeten naar een later tijdstip worden verschoven. De kleine gemeente, opgenomen in de grootere, zou in haar wel vaar ts1- niveau aanstonds aan de grootere moeten worden aangepast. Haar be strating-, verlichting1, haar volkshuis vesting, zouden aanstonds op het peil van de grootere, levenskrachtiger eenheid moeten worden gebrachtna een paar jaar zou men het de nf cut- were, grootere gemeente niet mogen aanzien, dat zij uit verschillende klei ne, „sociaa'-achterlijke" gemeenten is samengesteld. Alles accoord, maar men kome dan niet aandragen mét het bezuinigings argument. „Wie samenvoeging van gemeenten bepleit" a'dus Dr. Beu- mer in, „De magistratuur" van 1937 „uit overwegingeii- van bezuinif- ging, handelt als degene die vuur wal blusschen met olie, Zoodra men er toe overgaat op groote schaal gentcenten te vereent gen, zal de uit zetting der gemeentelijk uitgaven on vermijdelijk volgen." X Er is dus heelemaal «geen haast met een samenvoeging en massa van gemeenten. De f inairiee'e overwe gingen van den Secretaris-Generaal zullen, vreezen w:ij-, b'ijken in haar te gendeel te verkeeren. f Doo*? 30 en 50 et. Vri}heid in Nederland. Het Weekblad voor Overijssel (a. r.) schrijft: De vrijheid is den. Nederlander lief. De zucht naar, vrij'he d zit hem in het bleed. De worsteling om, het bestaan^ de strijd tegen Spanje, de kamp tegen Frankrijk en Engeland in het verle den, het voortdurend vechten tegen het water van zee -en mieren hebben den Nederlander gevormd tot een man van doorzettend karakter. Dat weet iedereen. Dat weet elk buitenlander zelfs, En dat de vrijheid hier woonde en zóó groot was, als nergens .ter wereld, dat wéét óók iéder van pas. Die vrijheidszucht leidde natuurlijk ook wel eens tot fo-uten. Die dus ook weer echt-Nederland- sche )f outen waren. Zelfs in die fouten kwam het ,uit, dat de Nederlander niet lijde ijk is, maar graag zijn vrijheid van oordeel behoudt en, ook al volgt hii goede raad en leiding, toch gaarne het idee heeft, dat liij dat doec .uit eigen, vrije wil! 'n Schapenaard heeft een Nederlan- lander nooit vertoond. En de Nederlandscbe Overheid heeft het nooit gemakkelijk gehad, als ze al te veei wilde beheierscCi.cn en regelen en te weinig vrijheid liet aan het particulier initiatief. In den tijd waarin wij nu I-even, komt een en ander natuurrijk niet duidelijk uit, omdat de Nederlander nuchter beseft, dat we in abnormale omstandigheden verkeeren. Wie nu de Nederlanders beoordeo- len wil en ze niet van yroeg'er kent, oordeelt verkeerd. Want men moet een plant niét beoordeelen naar haar groei buiten zonlicht en water! Wij, Nederlanders, hebben ook wel misbruik gemaakt van de vrijheden die we bezaten. De vólksinvloed op de regeering des lands door middel van de Volkst- vertegenwoordiging nam, een tiental jaren geleden een vorm,- aan, die nergens naar leek. lïi de Tweede Kamer scheen mo il i g e afgevaardigde de m.eening toe gedaan, dat de regeering bij de gra tie der Kamer'haar macht uitoefende. En op de straat trachtte m,en dooi de revolutie iinaire spreekkoren stem ming te maken en Werd menig ver dienstelijk regent beleedigd. Totdat de oom ;op de Zeven Pro vinciën in 1933 barstte. Toen gingen de pogen open. Want hoezeer Nederlanders van •vrijheid houden, van revolutie moeten zij in hun pvergroote meerdeiiheid niets hebben. Misbruik van vrijheid .groeide lang zamerhand tot losbandigheid. De regeering toonde een "lankmoe1- cfigheid, die ons nu verbaast. En menigeen, die toen een grpot woord had, zwijgt in onze dagen, in alle ta'en en verzwijgt zelfs, dat hij ooit eenigszins revolutionnair gezind is geweest. ln cfeze dagen leert menigeen weer, wat gehoorzamen is. En denkt hij misschien met we-Cr moed en eenig: zelfverwijt te-rug aan de dagen, toen het gehoorzamen zooi- veel gemakkelijker zou, geweest zijn dan nu, maar minder werd betracht. in het Land van Heusden en Altena Het Bouw- en Woningtoezicht in het Land van Heusden en A'ltena f-rengt '.er kennis van belanghebben den, dat het kantoor van gemeld Bouwtoezicht is gevestigd te Alm- kerk, Voorsteeg '5a en telefonisch is verbonden onder No. 26. De spreekuren van den Ambtenaar van het Bouw- en Woningtozicht z-ij'n op Dinsdag- en Vrijdagmorglen van 10 tot 12 uur en verder .na afspraak. De aandacht wordt geves'tigd op het volgende Van alle veranderingen in bouw werken enz., moet kennis worden gegeven, ook wanneer geen bouwver gunning noodzakelijk is. Wanneer het een werk is waarvoor een bouwvergunning noodig is en de bouwsom blijft onder de f500, dan is slechts een Bouwvergunning vanwege het gemeentebestuur noodig, welke tijdig dient te worden aange vraagd. Zonder deze vergunning mag niet aan het betreffende werk wor den begonnen. Wanneer het een werk betreft waarvan het bouw bed rag hooger is dan f 500,dan is ook een vergun ning vanwege den Algemeen Gemach tigde van den Wederopbouw nood zakelijk, waarbij dan behooren de machtigingen lot aankoop van bouw-, materialen. Zonder deze machtigin gen is het thans onmogelijk om bv, betonijzer of hout of triplex of boardj te koop en. De gang van zaken is in dat geval als volgt: Tegelijk met de foritfulieren voor de bouwaanvrage wordt ten Gemeen- tehuizie een wit en een geel formu lier van Wederopbouw aangevraagd. Deze moeten duidelijk en vooral vol ledig worden ingevuld en dan kun nen deze, met 1 teekening worden ingezonden tegelijk met de bouwaan vrage. De inzending bestaat dierhalve uit: Drie formulieren voor een bouw vergunning met 3 teekieningen. Een wit en een geel formulier voor den Wederopbouw met 1 tee kening. Dit alles moet bij het Ge meentebestuur of bij dien Dienst van het Bouw- en Woningtoezicht voor, het Land van Flensden en Altena worden ingezonden. De aanvrage voor den Wederopbouw wordt dan door gemelden Dienst doorgezonden! en als alles goed is, ontvangt de be trokkene te zijner tijd die Bouwver gunning met de machtigingen en ver gunning van Wederopbouw. Dit is de eenige manier om aan' de noodige vergunningen te komen. Indien voor een belangrijk onder houdswerk hout benooidigd is en kan' dit zonder machtiging niet worden aangekocht, dan moet ook dit door middel van de Wederopbouwformu- lieren aangevraagd worden en steeds via het Bouwloe,zicht. Voor nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden zich steeds tot bo vengemeld Bouwtoezicht wenden. GROENVOEDERVERBOUW Wat met bewonderenswaardige energie door den helaas te vroeg overleden prof. Broekema is gepro pageerd en door meerderen reeds in praktijk gebracht, zal, naar het ons voorkomt, door de tijdsomstandig heden nog meer op dien voorgrond komen. Wij bedoelen de uitbreiding van den groenvoederverbouw. Het is wel gebleken, dat deze groenvoeder ver bouw, gepaard miet een op de meest doelmatige wijze van inkuilen, onze bedrijven ten goede komt en zeer goed in onze be drijfsvoering ingeschakeld kan wor den. Voornamelijk bestaat deze groen voederverbouw in het benutten van den stoppelgrond. Hierdoor bereikt men dat per hectare een grootere hoeveelheid voedsel geproduceerd wordt. De daarvoor in aanmerking komende gewassen zijn o.a. klaver, mergkool, knollen, zonnebloemen, die alle waardevolle opbrengsten kunnen geven, welke verreweg opwegen be- gen de schaduwzijden van deze groenvoederverbouw. De schaduwzij den zijn de extra onkosten er aan verbonden door het aanschaffen van het zaaizaad of de planben, de extra bemesting, die noodzakelijk is, de kosten, die verbonden zijn aan de vereischte werkzaamheden: zaaien,, verplegen en oogsten en het inkuilen. Daarbij komt nog, dat men in vele! voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 5 Febr. 1*16 6.33 Donderdag 6 Febr. 9.14 6.35 Vrijdag 7 Febr. 6.37 Mijnhardtjes maken C gritp-en koortsviij Voor het persoonsbewijs, dat op 1 Maart voor iedereen wordt ingevoerd, zullen ook de vingerafdrukken verplichtend zijn. Hierboven ziet U, hoe zulk een vingerafdruk tot stand komt. De wijsvinger wordt stevig op een met inkt bestreken plank gedrukt, om vervolgens op het papier te worden overgezet (Foto's Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1