TWEEDE BLAD Woensdag 5 Februari 1941 No. 6130 FEUILLETON II Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 OE COMPLETE L00NTABELLEN DE MOORD OP HET KANTOOR Gemeenteraadsverslag Arbeidsdienst: BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Nieuwe puntenwaardeering T extieldistributie. Bij de nieuwe puntenwaardeering voor de distributie van textielproduci- tie is in de eerste plaats .wijziging gebracht in de indeeling der goede ren. Tot dusver werden de artikelen onderscheiden in die, vervaardigd uit kunstzijde of natuurzijde en die, ver- vervaardigd uit wol, katoen of andere grondstoffen. Thans zijn de artikelen In drie groepen verdeeld en wela. die, van natuurwol of natuurwolhoudendb. die van kunstzijde en natuurzijde en c. die van andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, linnen, e.d. Dok in de goederen, welke onder de distributie vallen is wij|zigin.g ge bracht, doordat thans verschillende nieuwe artikelen in de distributie: zijin opgenomen. Ten slotte zijn tal van artikelen op een hopger aantal punten dan tot dusver gewaardeerd. We geve,n thans eenigie voorbeel den van het aantal punten, dat voor bepaalde artikelen moot worden in geleverd, waarbij de punt en waarde resp. geldt naar de. bovengenoemde onderscheiding. Borstrok met mouwen (van stof tricot of gebreid)voor mannen resp. 14, 11 en 14 punten, voor jon gents 6, 6 en 6 en vopr meisjes 6, 5 en 6. Borstrok zonder, of met 1./4 mou wen (van stof voor mannen 7, 6 en 7; voor vrouwen 12, 6 en 12, voor kinderen als boven. Broek (lange, rij-, tennis-, fiets en strandbroek) van stofvoor man nen 28, 28 en 28, voor vrouwen 18, 10 en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisje,s 11, 7 en 10. Costuums 3-deelig (colbert-, jac quet-, sport-, smoking-, rok!-) be staande uit jas, broek en vest: voor mannen 80, 80 en 80, voor jongens 50, 50 en 50. Costuums 2-deelig (colbert enz. als boven) bestaande uit jas en broek: voor mannen 70, 70 en 70 en, voor jongens 40, 40 en 40. Dameshemd, langer dan 90 c.M., totaal, met ronde of vierkante hals (van stof)20, 13 en 20. Dameshemd, langer dan 90 c.M., totaal, alle andere modellen (stof, tricot of gebreid) 12. 7 en 12. Dameshemd, korter dan 90 cM, totaal (van stof), voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor meisjes 10, 6 en 10. Dameshemd^ korter dan 90 c.M., totaal (tricot of gebreid), voor vrou wen 10, 6 en 10 en voor meisjes 5 5 en 5. Dassen t(alle soorten): voor alles 9. Blake's oogen werden heel klein. „Dus," zei hij langzaam, „u had liever, dat ik niet meehielp?" Lamer knikte en, grinnikte weer. „Dit is een zuivere politiezaak," antwoordde hij. „Stephen Murk zal ons nu aan Drake helpen, wij' arres tee ren hen beiden en één van hen zal wel bekennen om zijn hals te red den." Sexton Blake glimlachte. „En als u Murk uit het oog yerliest," zei hij. Larner stak de sigaar weer in zijln mond en zei: „Dan waren wij wel idioten." Blake glimlachte en begon zijn pijp te stoppen. „Zeker," zei de hij, „u moet mij nu niet kwalijk nemen, dat ik het dacht, nu ik het uit uw eigen mond gehoord heb. Had u nu niet beter gedaan met ook op Murk te letten?" Inspecteur Larner keek dien detec tive wantrouwend aan. Hij begreep niets van dezen kalmen, blonden man, die al zooveel blijken van scherpzin nigheid te Leeds had gegeven. „Wat wilt u doen?" vroeg hij. Blake stopte zijn pijp met een on I punt. Directoire, langer dan 50 c.M., to taal (van stof) 12, 7 en 7; "(tricot of gebreid) 12, 7 en 7; (geplatteerd) 11, II en 11. Directoire, korter dan 50 cM., to taal (van stof): voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 7, 4 en 6. Hemd met mouwen (van stof, tri cot of gebreid): voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 6, 6 |en, 6. Hemd zonder of met 1/4 mouwen: voor mannen 7, 6 en 7 en, voor jont- gens 6, 6 en 6. Jasje (colbert-, jacquet-, sport-, smoking-, rok-, cachemir-, tropica!-, e.d.): gevoerd: voor mannen 42, 42 en 42; voor vrouwen 38, 38 en 38; voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33; 1/2 gevoerd: voor mannen 39, 39 en 39; voor jon gens 17, 11 en 17; ongevoerd: voor mannen 28, 17 en 25; voor vrouwen 22, 13 en 20; voor jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16; tri cot of gebreid: voor mannen 28, 17 en 25, voor vrouwen 33, 33 en 33, voor jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16. Kousen, lang en 3/4 lang "(tricot) ook geplatteerdvoor mannen, 6, 6 en 6, voor vrouwen, jonge'ns en meisjes 6, 4 en 4; (gebreid) ook geplatteerd: voor mannen 8, 8 en 2, vooir vrouwen, jongens en, meisjes als boven. Mantelpakvoor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44, 18 en 26. Onderbroek (lang en 3/4 lang) voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 9, 9 en 9; kortvoor mannen 10, 8 en 10 en voor Jonjgens 6, 6 en 6. Overhemd met 1 losse of vaste boord (van stof)voor mannen 24, 15 en 20 en voor Jongens 20, 11 en 18; (tricot of gebreid voor jongens 13, 11 én 13. Pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45; voor vrouwen 30, 24 en 30; voor jongens en mejsjeis 25, 20 en 25 (tricot of gebreid) voor jongens en meisjes alles 16. Regenjas .(van gtnmmtj, 'gogum- meerde stof of transparant) 011 gel- vcerd voor mannen en vrouwen al les 25 en voor jongens em meisjes alles 18; (van stof, ook dubbel doek) gevoerd voor mannen 65, 60 e:n 65, voor vrouwen 50, 45 en 45, vioor jon gens 50, 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23; regenmantels voor vrou wen en meisjes als boven voor rei- genjassen. Sporthemd voor mannen en vrou wen 24. 15 en 2fc voor Jongens 20, 11 en 18 en voor meisjes 10, 6 en 10. Trui voor mannen alles 21, voor vrouwen 19, 14 en 19, voor jongens alles 14 en voor mleisjes 14, 8 en 14. Tricotpak (2-deelig) voor jongens aLes 40. bewegelijk gezicht„Ik wacht "hu eerst op uw succes," zeide. hij!.' „Adieu, in specteur." Het bloed vloog Larner naar het gelaat toen hij naar de deur ging. „A propos," zei Blake, toen Lar ner de kruk greep, „vergeet niet voor den rechter te zeggen wie u op het spoor hie'p van Murk." Larner antwoordde niet, maar sloeg van woede met de voordeur. Nauwe lijks was hij weg of Blake belde en Tinker verscheen. „Dat is de inspecteur Larner," zei de detective. „'Volg hem. Hij en nog iemand speuren Murk na, maar zij' zullen hem wel uit het oog verliezen. Als zij missen moet jij slagen. Be grepen?" „Ja, mijnheer/' antwoordde Tinker snel, „maar had u liever dat Larner Murk uit het gezicht verloor?" Blake glimlachte. „Jij wordt al te slim," zei hij, „ga nu, of je vindt Larner niet meer." Tinker stormde de gang in, greep zijn pet en holde de straat op. Larner ging net den hoek 0111 en hij rende voort tot hij op ongeveervijftig mei ter af stands van hem was.'Dit spel letje kon de knaap uitstekend en dat zou hem nu ook wel goed' afgaan. Het was onwaarschijnlijk dat de in specteur zou merken dat hij nagegaan werd en als hij het merkte zou hij nog Tinkler, Blake's assistent niet herkennen, want hij had hem maar eens gezien, toen hij in den auto zat te Leeds en waarschijnlijk Jiad hij toen weinig op hem gelet. Larner liep met» gewiohtigen stap voort. Aan het einde van de hoofdJ- Vergadering van den Raad der jje- meente RIJSWIJK, op Vrijdag 31 Januari, des nam. 3 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer Mr. G. A. Bax. SecretarisWeled. Heer G. Nieu- wenhuizen. Afwezig de heeren Nieuwenhuizen en Westerlaken, beiden met kennis geving, als de Voorz. de vergade ring met het formuliergebed opent. De Secretafis leest de notulen 'der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was een be drag van f 2737.76. Jaarverslag 1940 van het bouw!- en woningtoezicht voor het Land v. Heusden en Altena. Goedkeuring van een drietal raads besluiten tot wijziging van de ge- meentebegrooting en verhuring land en tuingrond. Schrijven van het Bestuur van de Vereen, voor Chr. Nationaal school onderwijs te Rijswijk, met het verzoek, om haar ingevolge art. 72 der L.O.- wet gelden beschikbaar te willen stel len voor haar schóól voor de inrich ting van het vereenigingsgebouw ach ter het gemeentehuis en het ter be schikking stellen van dit lokaal alls gymnastieklokaal en tevens voor de verharding van het schoolplein, even eens ten behoeve van dit onderwijs. De benoodigde bescheiden, alsmede het advies van den Inspecteur van het L.O. te 's Bosch, zijn bij: het ver zoek overgelegd. Het bedrag dat voor een en ander wordt begroot bedraagt f 1500.—. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen niet anders te kunnen doen, dan voor te stellen, pp het verzoek in te gaan en hen te machtigen tot het verleenen van een crediet tot ten hoogste f1500.het eventueele teveei 'in de gemeentekas terug te storten en verder het vereenigings- lokaai ter'beschikking van het school bestuur te stellen tegen een vergoe ding van f 100 per jaar. Met algemeene stemmen hecht de raad zijn goedkeuring aan deze voor stellen. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten tot af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting voor 1940 tot een bedrag van f204.28 en wijziging van den kapiaaldienst der begrooting 1941 in verband met de te sluiten leening groot f 1500.be- noodigd voor het gymnastiekonder)- wyijs. Rondvraag. De heer v. Herpen zegt, dat hem laatst iemand heeft verzocht, B. en W. te willen verzoeken, hem de Wiel voor pen jaar te willen verpachten Voor het inplanten van visch. De Voorzitter meent, dat een der gelijk verzoek toch niet door mid del van een raadslid en een raadsver gadering behoeft te geschieden. Niet temin B. en W. zullen het verzoek in overweging nemen. De heer v. 'Dijk heeft nog ,niets ge merkt van de bordjes die zouden worden geplaatst. De Voorzitter zegt, reeds terstond na de vorige vergadering opdracht tot plaatsing te hebben gegeven. De heer v. Dijk zegt, dat (een per soon hem heeft gesproken over Win terhulp. De persoon, die door ande ren moet worden onderhouden, blijkt daarvoor niet in aanmerking te ko men. De Voorzitter merkt op, dat dit niet iets is voor "de openbare verga dering, in besloten vergadering" wil hij hierover wel 'nadere inlichtingen verstrekken. De openbare vergadering wordt door den Voorzitter gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBTJRG PRIJS 45 CENT. 71 >7 voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zéér overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor laügdurig gebruik geschikt PRIJS 1772 CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. De School voor Nationale Saamhoorigheid. Ons vaderland heeft thans behoefte aan kers". „gronmver- In het nummer van het weekblad De Nederlandse,he Unie worden de Nederlandsehe jongemannen opge wekt in den Nederlandschen Arbeids dienst te komen. We ontleenen aan dit artikel het volgende: „Als er een nieuw, krachtig, ge zond en sterk Nederland zal herrij- straat stapte hij in een omnibus die zuidwaarts reed en Tinker volgde snel rijm voorbeeld. Waar de inspec teur heen wilde wist hij1 niet, dus hij nam een kaartje voor den heèlen weg De geheele straat reed de omnibus af, toen oven 'd*e W'aterlooibrug en nog bleef Larner er in toen voor bij den Olifant en Kasteel en naar Camberwell Green. Daar ging hij er af, liep vlug over den Camberweill New Road in de richting van Keni nington. Als hij dacht dat hij gevol'gd werd, gaf hij er toch geen blijk van, hij keek geen enkele maal achterom. Eindelijk ging hij een zijstraat links in en nu zag Tinker dat de plaats van zijn bestemming bereikt was. Een forsche man in een blauw pak stond tegen een lantaarnpaal geleund, blijkbaar niets uitvoerend. Een uit de hónderd menschen zou niet geweten hebben, wat 'beroep de man "bekleed de, maar negen en negentig zouden wel begrepen hebben, dat het iemand was van de politie. Inspecteur Lar ner ging hem voorbij', maar zelfs op een afstand kon Tinker nog zien dat zij blikken wisselden en aan het einde van den weg bleef hij staan. Tinker liep recht door en zag een leeg huis in de tegenoverliggende straat. Zon der aarzelen ging hij den tuin in, nadat hij zich verzekerd bad dat Lar ner niet in rijn richting keek en daar beschut door de struiken, bespiedde hij ongemerkt de bewakers. Het was nog vrogg Jn den morgen en de straat, waar Leack stond tegen een lantaarnpaal, was erg stil. Een paar werklui liepen hem haastig zen op de puinhoopen van een lijd, die jaren achter ons schijnt te lig gen, dan zijn w ij het, die liet zullen moeten bouwen. „Voordat we bouwen gaan zal er veel grondwerk gedaan moeten wor den, zwakke plekken uilgegraven, ste vige palen ingeslagen, want Nieuw- Nederland zal zóó gebouwd moeten worden, dat het den storm der tij den liet hoofd zal kunnen bieden. „Grondwerkers gevraagd is thans het parool. Gij, jonge Nederlanders, wilt ge grondwerker zijn'? „Wij willen ons niet laten ver leiden om, zooals velen doen, t e gaan schimpen op „dat Nederland" van voorbij naar hun werk' zonder eenige notitie van hem te nemen. Er verlie pen twee uren en Tinker begon te vreezen dat Murk ongemerkt was weggeslopen. Misschien had het huis een uitgang van achteren en wist de politie dat niet. Tinker kion zien, dat Larner zijn geduld verloor en dat hij' ook dacht dat Murk ontsnapt was en toen... Plotseling1 werd de inspecteur wak ker en liep de straat af om een goede reden blijkbaar. Een kleine kreupele, man was uit een de r huizen gekomen liep langf- zaam naar de Camberwell New Road. Larner en Leach gingen hem achter na, gevolgd door Tinker. Dit was nu ,een geval van dubbele naspeuring en de jongen was van plan het spel te winnen. Hij wist dat Sexton Blake hoopte, dat de politie het spoor van Murk zou verliezen, daar rij anders hem in zijn plannen konden tegenwer ken. Op de hoofdstraat aar zei de Murk even toen ging hij in de richting van de Green. Eenmaal bleef hij nog voor een winkelraam staan en toen zag Tinker, dat hij een onderzoekeni- den blik achter zich had. Hij wist dat hij gevolgd werd en als hij Lar1- ner herkend had dan wist hij ook waarom. Wel bleefLarner o(p een flinken afstand maar waarschijnlijk waren Murk's oogen no_g gloed ge noeg om hem te herkennen. Camberwell Green werd bereikt en weer aarzelde Stephen Murk al was het ook niet lang, toen nam hij1 de tram voor den Elephant and Castle. Terwijl hij binnen in ging zitten, stormden Larner en Leach de trap vóór den lOen Mei. Dat Nederland, waaraan misschien veel mankeerde, maar waarvan ook zoo ontzaglijk veel goeds te' vertuien vait, waar op wij niet zonder grond trotsch konden weren en waarvan wij,diep in ons hart, toch zoo hartstochtelijk veel hielden. „Er mankeerde veel aan, het zij zoo, maar omdat dat alles ons nu misschien plotseling is duidelijk ge worden, is er nog geen reden, om het vele, dat er te waardeeren viel, maar over het hoofd te zien. „Dit Nederland, ons Vaderland, heeft ons nu, meer dan ooit, noo- dig. Het roept om grondwerkers met de leuze: „Komt in den Arbeidsdienst, de school voer Nationaal saamhoorig- heidsgevoel. Sta niet afzijdig in een tijd als deze. Laat niet aan anderen de taak, om dezen stroom der tijden in goede banen te leidien. „Nederland roept! Roept niet om rapportcijfers, roept niet om fraaie diploma's, maar roept om grondwer kers, om mannen van de daad. „In den Nederlandschen Arbeids dienst zullen boer en burger, student en arbeider, schouder aan schouder in goede kameraadschap bouwen aanl de toekomst van ons dierbaar Vader land. „Vele jonge Nederlanders worden reeds in den Nederlandschen Ar beidsdienst geschoold. Geboren inéén der heilige huisjes, die goeddeels door den storm der tijden zijn weg gevaagd, wonen ze nu in barakken, waarop slechts het woord „Neder land" prijkt. Ilier leeren zij thans loopen. Dat wil zeggen, zóó ioopein als een Nederlander. Goddank, nog loopen mag; fier, welbewust, recht op van lijf en ziel. Hier leeren zijj zingen de liederen van eigen stam; liederen, die ons binden tot één volk. Hier leeren zij samen werken, wer ken aan den grond,, waarop zij gebo ren en getogen zijn; hier leeren zij| bovenal waardeeren, waardeeren, wat hen samenbindt, één en hetzelfde Vaderland. „Hier, en nergens beter dan hier, wordt de grondslag gelegd voor dat gene, wat wij zoo noodig hebben em dat zoo scherp wordt weergegeven door de volgende woorden van den Commandant „Opvoeding in gelijkgerechtigde kameraadschap; opvoeding in en door een gemeenschappelijken ar beid aan den bodem van ons eigen land. Opvoeding iin en tot saamhoo- r:g, Nationaal Nederlanderschapop voeding in den geest van die levens leuze van onzen gr 0 aten bouwkun dige Berlage: Bouwen is dienen. Opvoeding tot gezonde, sterke men schen en moedige, overtuigde zonen van een gezond, sterk en geloovigj Volk." „Moge het jou, jonge Nederlan der, gaan naar de woorden, die de Commandant van een der opleidings kampen sprak aan het eind van zijn openingsrede „Maar, mannen, om met de woor den van den Voorzitter van het Leidseh Studenlenikorps te spreken „Al zijn wij dan misschien een verwend Volk geweest, geidurend»e meer dan 100 jaren, wij blijken, Goddank, daardoor geen slap Volk te zijn geworden". Maakt die fiere op boven op, maar als rij hoopten door hun vlugheid aan Stephen's op merkzaamheid te ontsnqjppen dan had den rij 't mis, want zijn oogen volgr den hen toen rij! het trapje opgingen. Wat Tinker betrof die ging kalmpjes binnen in zitten, verzekerd dat Murk! hem niet herkennen zou. Bij', den Elephant and 'Castle ging Stephen er uit en naar het Tube staj- tion, Larner en Leach achter hemi aan. i „Waterloo," zeide hij en Larner, Leach en Tinker .namen dezelfde! kaartjes. Een lift was juist gereed en Murk stapte er in. Larner woiu volgen, maar Leach raakte rijd arm aan en zeide iets zachtjes. Het vol gende oogenblik holden de beide mannen naar de trap en terwijl Tinj- ker de lift binnenstapte,, begreep hij zeer goed waarom. Larner vreesde! herkend te worden als hij zoo dicht(- bij kwam en dacht op het perron; de vervolging weer voort te zetten. De lift sprong naar beneden maar zoodra die in beweging was viel Murk gillend op den vloer en riep: I „Er uit! Lucht! Luéht! Ik stik naar beneden." Even aarzelde dé lift jongen, toen vatte hij een hefboom aan en de lift schoot weer naar bop ven. De kreupele stond vlug! op. eö was er uit, zoodra de deur open ging. „Zorg voor hem," zei een passa gier tegen den liftman. „Neen, neen, 'tis over," zei Murk met een gewone stent. „Ga maar naar beneden." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD Wijziging in de indeeling der goederen. Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5