Rechtszaken Einnenland VERSLAG woord uit de Universiteitsstad van den grooten Vader Willem tot het Uwe. Ziet over de dingen onzer da gen heen en beschouwt dit arbeids kamp als een concreet gevolg eener revolutie van tientalien jaren. „Niets zullen wij verliezen van tie herinnering aan een te goeden tijd die achter ons ligt, vóór ons ligt de hoop op de toekomst. van de Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden te Waalwijk op Donderdag 30 Januari 1941. De Voorzitter sprak bij de ope ning van deze eerste vergadering van het jaar 1941 zijn voldoening er over uit, dat ondanks de groote gevaren, waaraan het land in het afgeioopen jaar heeft blootgestaan, geen der be drijven in het district der Kamer jerni- stige schade had opgeloopen en dat alle leden der Kamer zich in goeden welstand bevinden. Spreker vertrouw de, dat ook in 1941 het bedrijfsleven ïn het district voor ernstige schokj- ken gespaard zou blijven, enwensch- te den leden voor zich en hunnen bedrijven, een, voor zoover de buiten gewone omstandigheden zulks toe laten, gunstig jaar, de hoop uitspre kend, dat een spoedige vrede de voor een gunstige economische ontwikke ling onmisbare rust brengen zal. Vervolgens gaf spreker een be knopt overzicht over het werk der Kamer in het afgeioopen "jaar, na en- op gewezen te hebben, dat het, aan gezien de. normale gang van zaken op economisch gebied, die reeds in 'September 1939 was gewijzigd, in het afgeioopen jaar in sterke mate werd onderbroken, weinig zin zou hebben uitvoerige beschouwingen aan den za- kien-tioestand in het voorbije, tijdvak te wijden en evenmin om verwachtin gen omtrent de ontwikkeling daarvan in de nabije toekomst op te stellen. Dit te meer, aangezien net land tij delijk van den overzeeschen handel is afgesneden, terwijl deize voor de positie van de voornaamste indus trieën van onze streek van zoo groote bleteekënis is. Inmiddels is ook in 11940, evenals reeds vroeger in soort gelijke omstandigheden, gebleken van hoe groot vitaal belang deze 'indus trieën zijn. Daarbij kati men moei lijk het feit, dat de schoen- en leder industrie, ondanks het afsnijden van den overzeeschen grondstoffe naan!- voer, tot nu toe zij' (het pp beperkt- ten voet toch me.t een zekere re gelmaat kon doorwerken, voorbijgaan izonder daarbij' te denken aan "den pr ig anise eren den arbeid van het Rijks bureau voor Huiden en Leder. De arbeid der Kamers werd naast -de bestaande administratieve functie de laatste jaren belast met de uit voering van een groot aantal eco nomische wetten en voorschriften. De meest ingrijpende en belangrijkste hiervan, en die tevens van blijvende beteeken is is, is wel de Vestigingsi- •wet Kleinbedrijf. De bemoeiingen hiermede zijn vrij omvangrijk door het onderzoek, dat in verband met vestigingsaanvragen moet worden in gesteld, de adviezen, welke aan het Departement van Handel, Nijverheid fen Scheepvaart worden verstrekt, en de inlichtingen, waarmede de Ka mer belanghebbenden ten dienste staat. Ook bij' de gewijzigde toestanden op vijwel elk terrein van het (econot- misch leven hebben de Kamers van Koophandel zich herhaaldelijk een be langrijke taak zien toegewezen. Eerst bij de crisis-invoermaatregelen, later bij de formaliteiten in verband met de clearing, het telegrafisch verkeer, de noodbeurzen, maandelijksche rap porten over den economischen toe stand, enz. De bemoeiingen van pnze Kamer met het auto-vervoer waren van uit gebreide be teekenis. Spreker herin nerde aan de begin Juni 194)0 in !Noordbrabant opgerichte Vervoer- centrales, die aanvankelijk bij het be- ïoeps-goeclerenvervoer en het lijnver voer, en later ook bij' het z.g. „eigen- vervoer" controleererid en advisee- rend optraden. De Vervoer>-Centrale onzer Kamer, die zeer nuttig werk heeft verricht, heeft haar taak per 1 December j.l., althans in den omf- vang als tot dusver, beëindigd gezien. De bemoeiingen met het eigenver,- voer zijn intusschen niet geheel ge staakt en zullen waarschijnlijk weder om eenige uitbreiding ondergaan. Verder wees spreker erop, in af wachting van het jaarverslag dezer instelling, hoe het Middenstands- Borgstellingsfonds voor de Lang|- strajat heeft gewerkt. Uit de voorlooë pige gegevens over 1940 blijkt, dat deze instelling wederom zeer goed werk verricht heeft. Gedurende de 4 jaren, dat het Tfonds bestaat, zijn 197 aanvragen onderzocht, waarop 83 Credieten zijn verleend. In 3940 kwa men 68 aanvragen "binnen, waarop 42 credieten zijn toegestaan. "Op 'een to taal van f21.740.verstrekt crediet is inmiddels f 8.766.afgelost. 'Af schrijving van verliesposten was ook dit jaar niet noodig. 'Inzake saneering en bemiddeling werd aan meerdere bedrijven hulp geboden. Jammer, dat nog steeds niet alle gemeenten in het district bij het fonds zijn aangesloten. Aangezien aan de Waterstaatswer ken, noodig voor het 'watervrij ma ken van een groot deel va,n het tot het ressort onzer Kamer 'behoorend gebied een begin van uitvoering is gegeven, wordt ongetwijfeld met 'be langstelling uitgezien naar eenige pa- dere bijzonderheden daarover. Vol gens ten dienste staande (gegevens zal de uitvoering vain (dat werk ge schieden in den geest 'van het destijds door onze Kamer ingediende jomi- vangrijke rapport, hetwelk zooals JJ zich herinnert destijds is (samenge steld door een daartoe (door onze Kamer ingestelde commissie, waar van de heer G. (J. de Vries Voorzitter en Mr. van der Heyden Secretaris was. De vermoedelijke gang der werk zaamheden zal zijn, dat eerst een ver hooging van de dijken ten Zuiden van den Amer en van den ZuidhoL- landschen Biesbosch zal plaats heb ben en dat daarna de injdijking van den Brabantschen Biesbosch en ver der de afsluiting van het Oude Maas je en de Donge zal volgen. Met de vernieuwing, resp. vervan ging van de rolbrug te Geertruident- berg zal moeten worden gewacht op de vaststelling van de definitieve plannen van afsluiting van de Donge. Ten aanzien van de verlegging van den weg door den Baardwpjkschen overlaat, waardoor de spoorweg-over gang onder Druilen wondt vermeden, zijn er teekenen, dat eerstdaags met de werkzaamheden daarvoor zal wor den begonnen. Ter beoordeeling van dein omvang van de Bur eau werkzaamheden van onze Kamer vermeldde spreker nog eenige details Ter inschrijving: in het Handelsre gister werden aangeboden 402 opga ven. Het aantal dossiers klom van 3002 tot 3075. Xfgeg'even werden 327 uittreksels uit het Handelsregister. Het aantal verstrekte certificaten, de- falisaties, enz. bedroeg 628. Er wer en behandeld 2 aanvragen voor ver gunning tot het houdenvan uitver- koopen en opruimingen "in het win kelbedrijf, die beidein werden ingej- willigd. Afgegeven werden 4 colpor tage ver gunningen. Aan de arrondis sementsrechtbanken werden uitge bracht 3 adviezen inzake aanvragen tot toelating: voor de beëediging als makelaartwee adviezen luidden gun stig. 'Het aantal verstrekte handels inlichtingen bedroeg 1012. Hieronder zijn niet begrepen de inlichtingen"be- treffend econtingenteeringen, de Ves tigingswet, het gebruik van handels namen en de Vë r v oer-"Ge ntraleSinds de inwerkingtreding van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 werden 37 aanvragen om vergunning tot vesti ging van een bedrijf ingediend. Hier van werden 6 aanvragen afgewezen. Bovendien werden 135 maal aan het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart adviezen verstrekt voor Ministerieele verklaringen be treffende Handelskennis en vakbe kwaamheid. Afgegeven werden in de eerste maanden van 1940 447 invoer vergunningen. Het aantal ingekomen en uitgegane stukken bedroeg 6920 (drukwerken en circulaires enz. niet medegerekend). Het aantal uitgesproken faillisse menten over het district der Kamer was 3 tegen 13 in 1939. Tenslotte bracht spreker, naree'ds met waardeering melding te hebben gemaakt van het werk van "het Mid*- denstands Borgstellingfonds voor "de Langstraat als zelfstandige instelling, bijzonderen dank aan de verschillende Commissies uit de Kamer, vooral aan die voor de Vestigingswet Kleinber drijf en die van de Vervoenciëntrale op den voorgrond traden. Ook .spe ciaal aan het personeel der Kamer voor hun uitstekend werk meende hij een waardeerend woord te moeten wijden. Namens de leden van de Kamer bracht de heer van Dongen 'den'Voor- zitter dank voor zijn uiteenzettinjg en goede wensc'hen, waarbij weder- keerig den Voorzitter het beste voor 1941 werd toegewenscht. Vervolgens besloot de Kamer de samenstelling van het Bureau en 'de Commissies voor 1941 ongewijzigd te laten De rekening en verantwoording over 1939, evenals de begroo"tingT941 werden vastgesteld. Subsidies werden verleend als vorige jaren. De Kamer droeg het Bureau op verdere pogingen in het werk te stel len teneinde een aantal busverbindin gen binnen het district, welke sinds eenige maanden zijn stopgezet, we derom hersteld te krijgen, zoo o.a. die van Dongen Dongen-Gilzerijen en Keizersveer-Geertruidenberg-Made. De Kamer nam met belangstelling kennis van hetgeen tot regeling van het houden van noodbeurzen was ge daan en wees' den heer Snels aan als haar vertegenwoordiger in de Pro vinciale Commissie. Tot lid van de Commissie van "Bij stand van het Economisch Instituut voor den Middenstand, periode 1 Ja nuari 1941 tot en met 31 December werd aangewezen "de Voorzitter van de Afdeehng Kleinbedrijf. 'Het Bureau ontving nog opdracht te trachten te bewerken, dat de ven- zending van post vanuit de Langl- straat met een vroegeren trein zal geschieden. Wanneer de vorst over de spruitkool geweest is, smaakt ze lekkerder, zeggen de kenners. Dan hakken de tuinbouwers de struiken bij den grond af, om ze .achter den kachel te laten ontdooien, opdat ze geplukt kunnen worden (Foto Pax-Holland) KANTONGERECHT, DEN BOSC1I Zitting van Maandag 27 Jan. Vleeschkeuringswet: \V. v. D., Ee- then f50. Inventarisatiebesluit: J. R. K., Waalwijk, f 25. VleesehkeuringswetC. v. T., Wijk en Aalburg, f50. Verduisteringsverordening: A. G. v. G., Ammerzoden, f 15A. C. T. v. D., Rijswijk, f10; J. B. Wijk en Aalburg, f 8; A. S., Wijk en Aalburg f15; J. V., Andel, flO; J. R., Veen, f 8'; J. B., Be then, f 10; W. T., Waal wijk, f 15; G. v. O., Poederoijen,. f 10; T. T., Andel, f10; B. J. E., Sprang- Capelle, f8; H. d. R., Waalwijk, f 10; A. S., Wijk en Aalburg, f10; G. C. S., Rijswijk, flO; G. M. B., te Heusden, flO; D. E. v. A., Was pik, f 15. „ZIEKE'' VROUW LAG MET EEN VARKEN IN BED. De ambtenaren van den crisis con troledienst zullen wei vaker voor on gewone en komische situtaies komen te staan bij hun speurtochten naar overtreders der voorschriften. Maar dat ze een zieke wouw samen met een half varken in het bed aantrof fen, zal toch wel een niet aliedaagsch geval zijn, schrijft de Tijd. Het getuurde dezer dagen ineen dorpje in de omgeving van Roer mond, nabij de grens. De ambtena ren waren speciaal op zoek naar frauduleus geslacht vee. Zij stapten een particuliere woning binnen en vroegen naar den baas. Die was er niet, kregen ze te hooren. En de vrouw dan? Die was ziek. Maar de ambtenaren zijn niet licht- geloovig en wilden, toch het huis eens doorsnuffelen. Dat gebeurde en zoo kwamen ze zelfs in de ziekenka mer, waar de „zieke" onder de de kens lag. Het kwam zoover, dat ze het bed verliet. Stom verbaasd zagen de ambtenaren, dat in het bed een... half varken lag, dat in alle stilte „gekeeld" was. Hevig kleurend en stotterend legde de „ingebeelde zie ke" een verklaring af. Een proces verbaal volgde en natuurlijk ook in beslagneming van het varken. OUDE VROUW LEVEND VER BRAND. Zaterdagmorgen omstreeks half 10 (is in Mejdocrn, dat op de grens van de gemeenten Schijn del en St. Mich ie Ls-Ges tel Lgt, een vreeset ijk on geluk gebeurd, waarbij de 86-jari- ge wed. Lummel (het leven liet. De vrouw, die in haar woning dicht bij de kachel zat, bemerkte dat haar k leeren hadden vlam ge vat. Zij strompelde naar buiten om het vuur bij den waterput te blus- schen, doch voor zij deze had be reikt, zeeg het slachtoffer ineen en verbrandde levend. PERSOONSBEWIJZEN. Het A.N.P. meldt: Ter aanvulling en ter verduidelijking van hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betref fende het uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandse he zaken in gevolge het besluit persoonsbewij zen, kan nog worden medegedeeld, dat het persoonsbewijs weliswaar op 1 Maart a.s. wordt ingevoerd, maar dat tot 1 October a.s. het identiteits bewijs, waarmede men zich thans moet Legitimeeren, geldig blijft. Ui teraard houdt deze beslissing ver band met het feit, dat het pracLisch onuitvoerbaar is alle persoonsbewij zen vóór 1 Maart uit te reiken. Om deze redenen dus is de geldigheids duur der identiteitsbewijzen tot 1 October verlengd. Dan echter zal ie dereen in het bezit van een per soonsbewijs moe'jen zijn. CLANDESTIEN ABATTOIR TE HAARLEM. Bij een onderzoek, dat de Haar- lemsche politie in samenwerking met de ambtenaren van den crisis-opspo ringsdienst heeft ingesteld, is aan het licht gekomen, dat in een schuur aan den buitenkant van de stad op groote schaal clandestien varkens werden geslacht. Bij het onderzoek bleek dat de laatste twee maanden ruim dertig varkens waren geslacht. Elf dieren, die hetzelfde lot zouden ondergaan, werden nog levend in de schuur aangetroffen. De varkens werden geleverd door drie veehou ders uit Haarlemmermeer, tegen wie procesverbaal is opgemaakt. De eigenlijke exploitanten van dit clan destiene abattoir, twee Haarlemsche slagers, zijn eveneens bekeurd. PSEUDO-AMBTENAREN ONT VOERDEN EEN VARKEN. De zaakvoerder van de Veehoude rij Centrale te Roosendaal is dezer dagen een complot van oplichters op het spoor gekomen, die er hun werk van maken om de boeren van hun varkens af te helpen door het te laten voorkomen dat zij optreden namens de regeering. Het geval dat bovenbedoelde zaak voerder ter kennis bracht heeft zich ongeveer als volgt afgespeeld: Kortgeleden ontving hij een schrij ven van een bejaarde landbouwer te Oud-Gastel, waarin deze hem aangifte deed van zijn varken dat hij jian de regeering wilde leveren. De zaakvoerder gaf de aangifte door naar Den Haag, terwijl hij den land bouwer schriftelijk meldde dat hij spoedig nader bericht zou ontvan gen, waarna de levering zou kunnen plaats vinden. Zaterdag j.l. begaf de zaakwaar nemer zich met het inmiddels af gekomen vervoerbewijs naar Oud- Gastel om daar tevens de maatrege len te treffen voor de verdere afle vering. Wie schetst echter zijn ver bazing toen hem bleek dat het var ken inmiddels reeds afgeLeverd was, en naar de boer hem vertelde... ook aan "de regeering. Een oogenblik dacht de ambtenaar nog dat de leve ring geschiedt was via den zaakwaar nemer te S taindd aar buiten, doch spoedig bleek dit niet hiet geval te zijn. Naar hem verteld werd, waren 's Maand ags tevor en onbekenden met een vrachtauto het erf op komen rijden. Zij kwamen om het varken,, liet was voor de Veehouderij Cen- Irale, verleiden ze toen de boer zich min of meer verbaasd toonde om het vroege morgenuur, waarop ze verschenen. Het was n.'l. nog pik donker, zoodat mem niet kon zien wat er op de vrachtauto stond, ter wijl de signalementen van de man nen ook slechts vaag gegeven kondien. worden. „Wij hebben vandaag nog zooveel varkens op te halen", vertelde een man die een korten leeren jekker droeg, en kennelijk de leider was. „Zeg ons maar gauw waar het var ken zit, dan vinden we het wel." „Achter het huis in een schuur tje", antwoordde de aangesprokene. „Wil ik even met een lantaarn bij lichten." s „Och dat is niet noodig", ant woordde de man in het leer. „We vinden biet zoo wel." Inderdaad had men het varken spoedig gevonden en opgeladen. Reeds wilde men wegrijden toen de landbouwer, die liet gedrag van zijn koopers toch wel wat vreemd vond, vroeg hoe het nu met de be taling zat. „Hoeveel had je gedacht voor je varken te maken?" vroeg de man met de leeren jekker hem. „Het heest weegt ongeveer 110 kg. tegen 57 cent de kilo," rekende de landhouwer. „Ik denk dat de prijs f63 zal bedragen." „Best, dat zullen we dan maar meteen betalen", was 'het antwoord. Nadat de f63 betaald waren ver trokken de pseudo-ambtenaren met het gekochte varkentje. Wanneer men echter nagaat dat de regeerimgsprijs op het oogenblik 90 cent per kilo bedraagt, dan be grijpt men meteen, dat de landbou wer een 26 gulden te weinig heeft ontvangen. Tenslotte zij er op gewezen, dat de betalingen van de Veehouderij-Cen trale steeds geschieden door bemid deling van de Boerenleenbanken, en dat er tusschen liet tijdstip van koop en uitbetaling ongeveer een tweetal weken verloopen. Teneinde te voorkomen dat meer landbouwers het slachtoffer van de ze oplichterspractijken worden, is de zaak de politie in handen gege ven die een uitgebreid onderzoek in stelt. INKOMSTENBELASTING. In afwachting van de regeling, welke ter uitvoering van artikel 42 van het besluit op de loonbelasting 1940 inzake het verleenen van onthef fingen op de bovengenoemde aansla gen zal worden gegeven, kunnen de aangeslagenen, van wie reeds loon belasting is ingehouden, bij de bere kening van de termijnen, welke per 1 Februari verschuldigd zijn, ervan uitgaan, dat hun een uitstel van be taling ten bedrage van een derde van hun aanslag is verleend. De vervallen termijnen kunnen mitsdien over twee derde gedeelte van den aanslag worden berekend. p

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6