Bit nummer bestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Binnenlandsch Overzicht Buiteiilandsch Overzicht Gemeenteraadsverslag No. 6131 Vrijdag 7 Februari 1941 Goec/AANZÊCHT VERD U 1ST EREN: 5. J). ïankboyzen (o's Bank Jf.V. tblbp. so. is. Raamsdonksveer. Agentschap van de AasUtdatnsche Bank jt.V., Amsterdam. UNO VAN Goriochem. A. VERSCHUIJR-BAERT tot Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN es VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. met zoo'tfBril van Gediplomeerd Opticien Gasthuisstraat 13 Telef. 2789 Leiderscursus Arbeidsdienst Vrijdag j.l., aldus een bericht van het A.N.P., was voor den Nederland- schen Arbeidsdienst een belangrijke dag. Op dezen dag vond n.l. in het opleidingskamp in alle stilte ©en ge beurtenis plaats, die niet meer of minder be tee kende dan de beëindi ging van de opleiding van 170 aspi rant-leiders. Na een bezichtiging van het kamp verklaarde commandant Bneunesse van den Nederlandschen Opbouwdienst den eersten leiders cursus voor afgesloten. Dit doel is in den korten tijd van 6V2 week bereikt. Met ingang van 15 Januari zijn alle aspiranten in overeen stemming met hun prestaties en bij - zonderen aanleg als eerste leiders ünet de onderscheiden graden van dienst in den Arbeidsdienst opgeno men. Dit is een grootseh resultaat en Nunspeet is daardoor de baker mat van dien Nederlandschen Ar beidsdienst geworden. Voor de idee van den arbeidsdienst is hiermede de sluitsteen geplaatst onder een zwaren arbeid, die zoowel aspiranten als opleiders met voor beeldige kameraadschap hebben ver richt. Deze arbeid zal zijn vrucht afwerpen ten bate van het voorop gezette doel. Daar vanzelfsprekend werd ingezien, dat de Arbeidsdienst door het geheel© volk moet worden gedragen, zijn zooals bekend de aspirant-leiders voor Nunspeet uit alle lagen der bevolking ©n uit alle beroepen gekozen. Een enkele uit zondering daargelaten liggen de leef tijdsgrenzen van de aspiranten tus- schen 20 en 30 jaar. O vereenk om s tig de indeeling naar beroepen in het volk zijn alle beroepen vertegenwoor digd, zooals ambachtslieden, koop lieden, kantoorbedienden, scholieren leeraren, studenten, officieren en sol daten. Uitsluitend de aanleg en ge schiktheid van den enkeling, onge acht vooropleiding en diploma's, heb ben bij de benoemingen den doorslag gegeven. Wanneer aan deze beide voorwaarden was voldaan, zijn ook zij, die slechts een lagere school be zochten, in het middenkader opge nomen. Zondagsarbeid in het trans portbedrijf. De wnd. secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft toegestaan, dat in alle ondernemin gen door personen van 18 jaar of ouder op Zondag: 1. arbeid wordt verricht, bestaan de in het laden of lossen van spoor wagons of van andere voor vracht vervoer bestemde voer- of vaartui gen; 2. motorrijtuigen worden be stuurd, welke geladen of gelost moeten worden of bij lading of los sing van andere voertuigen of van vaartuigen dienst moeten doen; 3. arbeid wordt verricht, welke rechtstreeks verband houdt met werkzaamheden als onder 1 en 2 be doeld. Een en ander onder voorwaar de, dat, indien het aantal vrije Zon dagen door toepassing van deze ver gunning voor een arbeider in ©en tijdvak van drie maanden minder dan zeven zou bedragen in dit tijd vak een extra vrije dag aan den be trokken arbeider moet worden ge geven. Tankgns-tractie. Door de „contactcommissie voor tankgastractie", waarin, naast eenige regeeringsinstanli.es, onder meer de gasinduslrie, apparatenindustrie, ver- keersbonden en automobiel-bedrijfs organisaties door technische deskun digen zijn vertegenwoordigd, is een rapport uitgebracht, waarin de tech nische en economische mogelijkhe den van de toepassing als motor brandstof van samengeperst stads- gas en enkele andere gassoorten, wel ke in reservoirs kunnen worden mee gevoerd, worden behandeld. Wie zijn radio wil afschaf fen. Wie zijn radio wil afschaffen of, beier gezegd, tijdelijk buiten gebruik wil stellen, omdat hij geen luisterbij drage wenscht te betalen, kan zijn toestel bij den P.T.T.-dienst of bij een radiohandelaar in bewaring ge ven, of wel het bij zich thuis door den P.T.T.-dienst laten verzegelen. Voor bewaarloon rekent de P.T.T.- f 3',per jaar, met vooruitbetaling van f 1,50 bij de inlevering en ver volgens na elke zes maanden hetzelf de bedrag. Het toestel wordt even tueel alleen onder overlegging van het ontvangbewijs weer teruggege ven. Geeft men zijn toestel bij een radiohandelaar in bewaring, dan moet men hiervan mededeel ing doen aan het hoofdbestuur der P.T.T. te Den Haag. Voor het verzegelen van toestellen thuis of in vervoermidde len wordt 75 cent berekend. P.T.T. behoudt het recht, het zegel van tijd tot tijd te controleeren. Radio-gramo- foQncombinalies gelden ook wanneer zij uitsluitend voor het draaien van platen worden gebruikt, als radio- ontvangtoestellen, indien het, naar 't oordeel van P.T.T. niet wel doenlijk is, met handhaving van het gramo- f o on ge deel te, het luisteren naar de radio uit te sluiten. Ook dergelijke toestellen moeten dus, wanneer men geen luisterbijdrage betaalt, worden verzegeld of in bewaring gegeven. hebben wij verschillende bekende DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN 1 's morgens 's avonds vanaf Zaterdag 8 Febr. j 9.11 Zondag 9 Febr. 9 09 Maandag 10 Febr. 1 9.07 Dinsdag 11 Febr. j 9.05 Woensdag 12 Febr. j 9.03 6.39 6.41 6.43 645 6.47 Wendell Willkie hëetft aangekon digd, dat hSf de Britsche hoofdstad eerstdaags zal verlaten, om voor da Senaatscommissie voor Buitenland- sche Zaken een verklaring af te leg gen met betrekking 'tot hjet wetsont werp tot ihulpverleening; aan Enge land. DeMinister van Buitenlandsche Zaken, Gordell Huil, heeft hem uit- genoodigd, zoo spoedig mogelijk voor de commissie te verschijnen. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden, Bloom, heeft een onderhoud gehad imet den Britschpn ambassadeur, "lord Halifax. Na afloop verhaarde Bloom, flat hij Lord Halifax de verzekering: had g©;- geven, dat het wetsontwerp tot huïp|- verleening aan Engeland binnen een week zonder groote wijziging1 door het Huis van afgevaardigden zal wor den aangenomen. 1 De voorzitter van de Senaatscom missie voor "Buiterilahidsche Zaken heeft den minister van Marine, Knox. twee vragen gesteled. Hij1 vroeg' in, de eerst plaats of de 'steun van "Engel land afhankelijk was van de aanvaar ding der wet tot hulpverleening aan Engeland en verder of de( wet ©en defensieve maatregel van "Amerika beteekende. Op beide vragen ant woordde Knox bevestigend. Op een andere vraag, tn,.l. boe groot de zeestrijdkrachten der Ver- eenigde Staten. ©m in Oost-Azië eerï (vovusievén óoriög' te kunnen voeren, weigeyde Knox ant woord te geven. De minister ver klaarde, dat deze vraag problemen van speculatieven aard opwierp1, 'die hij niet in het openbaar wilde bespoel- ken. Als jongste ontwikkeling in de Fransch-Duitsche betrekkingen wordt uit Vichy gemeld, dat admiraal Dar- 1 an naar P a r ij s i s ver trokkenD i t be- zoek geschiedt als gevolg van heit Duitsche antwoord op de boodschap van maarschalk Pétain. Naar uit wel ingelichte bron te Parijfs wordt 'ver nomen, houdt Darlan's reis verband met den recentein gang van zaken in het bezette deel van Frankrijk. Hij wenscht zich met de instanties 'te Pa- rij's in verbinding te stellen tot het voeren van besprekingen. Naar men voor Is verneemt, acht men te Parijs nieuwe besprekingen inopportuun, zoolang Vichy niet op duidelijke wiji- ze de consequenties trekt uit de situa tie van het oogenblik. De bekende Fransche publicist de Chateaubriant heeft tijdens een druk bezochte vergadering in het Troca- dero te Parijs een rede gehouden, waarin hij! betoogde, dat de Fransch- Duitsche samenwerking door de po sitie van Duitschland, vooral ook oip economisch gebied van wereldbetee- kenis kan worden. De ernstige politieke crisis Van dit oogenblik, aldus de 'Chateaux briant, heeft reeds voorbereide, 'wer kelijke resultaten van een 'Fransch- Duitsche samenwerking, zooals La- val deze het vorige na jaar had in ge leid, te niet gedaan. "De intriges "der oude politici waren volgens spreker oorzaak van de tegenwoordige moei lijke situatie. Engeland staat thans voor de keus Amerikaansch of Europeesch te wor den, zoo ging de Chateaubriant ver der. Frankrijk daarentegen heeft geen «ndere keus dan Europeesch te wor den. In het nieuwe Europa "der toe komst heeft het een groote rol ;te spelen en hiertoe moet het zich gron(- dig „van de banden met de Angek saksische wereld losmaken om zijn taak als bastion van Europa in het Westen te kunnen vervullen". Voor dez etaak moet het zich voegen naar de door de spil-mogendhedien voor bereide nieuwe ordening. De Chateaubriant wees er qp, jjat Frankrijk afhankelijk is van de rol, die het in de Europtee.sehis sam ent- werking denkt te spelen. De algemeen gedelegeerde der Fransche regeering in Afrika, gene raal Weygand heeft voor de radio Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, X Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. te Algiers een toespraak' tot 'de be volking van Noord-Afrika gehouden. Hij maande tot gehoorzaamheid aan de regeering en 'de medewerkers van maarschalk Pétain en "waarschuwde tegen het verspreiden van geruchten en onjuiste berichten. De broer van den Mexicaanschen president Camacho, gouverneur Ca macho, is van Engélsche zijtje uitge- noodigd tot een bezoek' aap den her tog van Windsor te ^Nassau op 'de Bahama-eilanden. Het bezoek' houdt verband met het streven, de betrek kingen tusschen Engeland 'en Mexi co, die als 'gevolg van het petroleumi- eonflict in 1938 zijln afgebroken, weer te normalis'eeren. Van 'betrouwbare zijde verluidt, dat van Mexicaan sche zijde voor herw/L-'ng Ü<£r betrekkin gen ais voo-rAnjsL L© gkstedd wordt, dat de Enge'lsche Tegeëring 'haar ver ontschuldigingen aanbiedt voor 'de nota, die destijds in verband met dia petroleumkwestie tot Mexjco is gew richt. Camacho zal "waarschijnlijk 18 Februari naar de 'Bahama-eilanden vertrekken. Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente HEUSDEN op Woensdag 5 Februari des voorm. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer G. H. J. Sleemers. Secretaris: WelEd. Heer A. van Delft. Afwezig de heer Joh. Vos, als de Voorzitter de vergadering met luet formuliergebed opent. Lezing notulen der vorige verga dering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde komt punt 1 der agenda: Concessie Gasfabriek. De Voorzitter deelt mede dat de Directie van de N. V. Gasfabriek de in 1929 aangegane overeenkomst, die per 30 April a.s. afloopt, heeft op gezegd. B. en W. hebben naar aan leiding van deze opzegging met de N. V. en anderen overleg gepleegd en besprekingen gevoerd. Het resul taat daarvan is geweest dat de N. V. bereid is de overeenkomst met 10 jaar te verlengen onder voorwaarde dat zij het recht heeft de overeenkomst met een termijn van 6 maanden op te zeggen en de gemeente ingaande met 1 Januari 1941, gedurende 5 jaar, voor elk jaar, dat de fabriek in bedrijf is geweest een bijdrage van f 500 verleent, als tegemoetko ming in de kosten van aanschaffing van een nieuwen oven, die ©en be drag van f3000 zal kost©n. B. en W. hebben na de ontvangst van het bericht ook nog overleg ge pleegd met de gemeente 's-Bosch, of deze Heusden zou kunnen helpen, doch dit zou alleen moge lijk zijn, als ook de gemeenten Vlij men, Nieuwkuik en Drunen ook zou den aansluiten, waartoe vooral in dezen tijd zoo goed als geen kans bestaat. Bovendien is het gasbedrijf iets dat tot Heusden behoort, als het zou verdwijnen zou dit zeker een belangrijk "verlies beteekenen. Reeds 30 jaren lang hebben de gemeentenaren van de Vennootschap! hun gas betrokken en zij zouden het in dezen tijd zeker niet kunnen missen. De gemeente heeft met dia gasfabriek steeds in goede harmonie! samengewerkt en men mag veilig aan nemen dat zij van "haar "bedrijf weinig profijt trekt. Alles bijeen meenen Bk en W. niet anders te kunnen doeiï dan den raad te adviseeren op hieü aanbod in te gaan. Die opzeggings termijn van 6 maanden is slechts bedoeld om in toepassing te worden! gebracht, wanneer de gasfabriek we gens gebrek aan kolen niet in staat zou zijn om gas te leveren. De heer Hub. Verhoeven vraagt boe of het nu met den gashouder zit, is die in eigendom overgegaan aanl de Vennootschap of is die nog eigen dom van de gemeente? De Voorzitter zegt dat deze is over gegaan aan de Vennootschap. De heer Hub. Verhoeven verklaart zich volkomen met het voorstel vam B. en W. te kunnen vereehigen. Dei fabriek levert behoorlijk gias tegen; geen overdreven prijs. "Had de ge meente indertijd ©en eigen waterto ren gebouwd, dan zouden de inge zetenen ook goedkooper water heb ben gehad als thans het geval is. De heer de Haan is het niet met den Voorzitter eens, dat de gashou der eigendom van de fabriek zou: zijn, de gemeente heeft deze betaald. De Voorzitter merkt op dat vol gens het contract van 1929 de gas houder aan de N.V. is overgegaan, omdat deze voor het verstrijken van; den termijn van 12 jaren de over eenkomst niet heeft opgezegd. De heer die Haan is het miet dez© uitlegging niet eens en zegt dat zulks ook niet in artikel 1 der overeen komst staat vermeld. De Secretaris leest hiet bewuste! artikel voor, dat luidt: Door de gemeente Heusden wordt aan de gasfabriek gedurende een tijd vak van 12 jaar ingaande 1 Mei 1929 en eindigende 30 April 1941 het uit sluitend recht verleend tot het heb ben en exploiteeren van een gasfa briek binnen de gemeente Heusden, benevens het uitsluitend recht tot het hebben of aanleggen van buislei dingen ten dienste van de gaslevering onder de openbare straten, wegen en pleinen. De gemeente is verplicht ter be schikking van de gasfabriek te stel len ©en bedrag van f12000, waar voor deze op het terrein der gasfa briek ten behoeve van de gasvoorzie- ning der gemeente Heusden zal lieve- veren en bedrijfsvaardig opstellen een nieuwen gashouder met een nuttigen nuttigen inhoud van ongeveer 400 M3., welk bedrag moet worden be taald, zoodra de gashouder op het terrein is aangevoerd en de daarvoor noodige fundamenten zijn gelegd. De gasfabriek heeft het recht de ze concessie met een opzeggingster mijn van drie maanden te voren van jaar tot jaar telkens per 1 Mei te doen eindigen echter met dien ver stande dat van dit recht niet eerder mag worden gebruik gemaakt dan te gen 1 Mei 1934. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard FIRMA Zalven en Crime's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1