Weenen en Berlijn MODE-CENTRA Knippatronen van oud tof nieuw £BtoU»&6 weinig punten £en g&<zMity foo-edje Beziqheid voor regenachtige dagen - ten yie£d vragen Het beste huisiioudmateriaal is op den duur het billlfksfe Nog sieauXs ver- 'eugt de blouse ;ch in de alge- meene belang stelling. Tot voor korten lijd gold bis motiof, dat haai popula- iteit te danken ad a*n het j^nantelcoatume, fioch thans ne men wij onzen rtoevlucht tot (blouses omdat gij weinig pun ten vragen en Jbeel afwisseling bieden. Het is zelfs $iog niet zoo jfaéél lang ge leden, dat ge- Kleede blouses Itvan velours- "on, zuivere jde brocaat ponder punten* joffer verkrijg baar waren, doch dit dorado leeft |*iog slechts in lönze herinne- [ring voort. Hoe et ook zij een louse elscht een tveel minder groot aantal punten van onze kaart d«n een ■japon en aan gezien zij nog Isteeds een groote jplaats in het •modebeeld iri- I neemt zullen f dames haar keu? jop dit bij uit- 'stek .practische kleeamgstuk vestigen Het scheppingsvermogen der mode-ont werpers is op het punt van blouses schier onuitputtelijk, want telkens weer zien wij andere modellen, die niet zoozeer in de hoofdzaken, doch zeker wel in de datails de noodige variatie hebben. Overhemd blouses b.v. geven reeds een groote ver scheidenheid te zien door de garneering en de keuze van materiaal, waardoor het mogelijk is er een min of meer gekleed karakter aan te verleenen. Onze schets geeft verschillende over hemd-blouses te zien, waarvan het model bovenaan zeer sportief is en een opge- stikten pas aan den achterkant heeft, als mede een gedeeltelijk opgestikte plooi. De mouwen worden naar den pols toe wijder en zijn met een rechte manchet afgewerkt. Rechts: een witzijden blouse met siersteek- jes langs kraag, plooi „enveloppe" zakje en manchetten, hetgeen een bijzondere noot aan het geheel verleent. Een afwerking, die evenwel waschecht materiaal vraagt. Midden: Wollen jersey shirt met gar neering van stiksels, terwijl het model rechts van Fransch flanel gemaakt is met een kraag, die open en dicht gedragen kan worden. Ten slotte noemen wij het vijfde model, dat zeer eenvoudig van coupe is, doch een gekleed karakter krijgt doordat als materiaal witte zijde is verwerkt, ter wijl de knoopen van Rijnsteen zijn. Ge borduurd motief op het zakje. Slechts weinig huisvrouwen kunnen zich idte weelde permiteeren van een aparte ka mer, waar zij zich af en toe kunnen terug trekken zich te ontspannen na volbrach ten dagtaak. Eerlijk gezegd, zullen er slechts enkelen zijn, die hieraan behoefte hebben, want een echte vrouw en moeder, idk het middelpunt van het gezin is, denkt oneer aan man en kinderen, dan aan zich zeli. Een groote fout is evenwel, dat vele imoeders zichzelf teveel wegcijferen en er zelfs geen eigen hoekje op na houden. In iedere kamer is wel een zitje voor de huis vrouw in te richten, al is het dan nog zoo bescheiden, doch het gezelligst is om het in een erker te hebben. De meubileering zal afhangen van de beschikbare meubels, doch het allereerst komt een gemakkelijke stoel in aanmerking, waarin af en toe eens gerust kan worden, doch die zich ook leent om rustig het naai- en verstelwerk ivoor het gezin in orde te brengen. Een divan treft men tegenwoordig wel haast in iederei.. huiskamer aan, want met het bezit van dit meubelstuk zijn we zoo- aeer vertrouwd geraakt, dat we het niet gaarne meer zouden missen. Niet alleen, dat men zich, hieraan behoefte gevoelende, eens heerlijk kan uitstrekken op een di van, maar dit meubelstuk bewijst ook prac tische diensten ingeval een der kinderen ■zich eens wat minder goed gevoelt, doch miet ziek genoeg is, om in bed te liggen. Moderne kussens in vroolijke kleuren, die inderdaad geschikt zijn om te gebruiken, vullen een divan en geven er tevens een levendiger effect aan, want veelal wordt hij in een donkeren hoek geplaatst. Mo dern is een met cretonne overtrokken di van, waardoor een extra kleedt vervalt, eventueel worden er twee langwerpige kussen aan hoofdeinde en tegen den rug op gelegd van hetzelfde materiaal. IDe samenstelling van meubels en de wij ze, -waarop men ze groepeert hangt af va" persoonlijken smaak, doch een zitje, zoo als onze afbeelding weergeeft, is ongetwij feld, wat men noemt „een knus hoekje". Onder het raam is een eenvoudige boeken kast aangebracht, terwijl dien bovenkant van eterniet is en zich leent voor het plaat sen van verschillende planten. Voor den gemakkelijken stoel is een tafeltje ge plaatst, terwijl er nog ruimte genoeg over is om er enkele andere stoelen om te groe- peeren. Wanneer het uur van verduiste ring nog niet is aangebroken zal een klein schemerlampje vooral op donkere winter dagen een gezellig schijnsel om zich ver spreiden. Zoo'n hoekje als onze afbeelding aangeeft leent er zich zeker wel toe om moegewerkte huisvrouw rust en ontspan ning te bieden. 's Winters zijn de kinderen door slecht weer en donkere dagen veel meer aan huis gebonden, dan 's zomers en zijn meer op allerlei bezigheden en spelletjes aangewezen. Een poppenkast, gemaakt van karton of triplex is niet moeilijk samen te stellen, eventueel kan men er de zij- en voorkanten van een lustje voor aanwenden met gedeeltelijk open voorvlak, karton kan met bonte kleuren en gouden sterren beplakt worden, terwijl men hout in alle sprekende kleuren, des noods strepen of ruiten. Voor het ver vaardigen van de „acteurs", die deelnemen aan het poppenspel wordt karton aange wend, terwijl men niet vergeten mag om aan het tooneel nog een gordijn aan te brengen, dat aan een klein, dun roedje be vestigd wordt en gemakkelijk heen en weer moet kunnen schuiven. De cartonnen figuren worden midden achterzijde van een dun latje voorzien, dat lang genoeg is om de poppen te kun nen hanteeren bij de voorstelling. De kleineren zullen ongetwijfeld genie ten, wanneer vader of moeder op een regenachtige Zondag midden een poppen kast voorstelling geven en deze op smake lijke wijze weten te illustreeren. Dikwijls wordt veel te vluchtig over den aankoop van een of ander huishoudelijk gebruiksartikel beslist. Men is bezig ge weest met het doen van allerlei inkoopen en herinnert zich op het laatste oogenblik, dat men nog even hier of daar moet bin- nenloopen b.v. om een pan te koopen, die hoog noodig is. Men vraagt de verkoop ster naar het artikel, besluit tot den koop en laat het bezorgen. Gauw en goed zijn twee dingen en de vraag is nu evenwel of. door dit snelle koo pen tevens de best bruikbare pan is aan geschaftBij kookgerei moet met veler lei rekening worden gehouden en zeker wel in de eerste plaats met de vereischte grootte en vorm en niet minder zal de vraag oprijzen of de pan van email, allu- minium, vuurvast porselein, ijzer of welk materiaal ook zal moeten zijn om volko men aan het doel te beantwoorden. Gelet moet worden op doelmatigheid en niet in de allereerste plaats op sierlijkheid van vorm en kleur. De handsvaten moeten practisch aangebracht zijn en de deksel zóó zijn, dat b.v. aardappelen afgegoten kunnen worden, zonder dat deze met de minste verkeerde beweging afschuift en de aardappelen inplaats van het water in de gootsteen terecht komen. Verder moet men het doel van de pan in aanmerking nemen, aangezien voor bra den en koken andere eischen aan het ma teriaal worden gesteld. Goed en goedkoop kunnen niet samengaan en de levensduur van goed materiaal is veel langer. Men denke slechts aan de verschillende soorten alluminium en hoe spoedig de goedkoope kwaliteiten deuken vertoonen. Email moet steeds gekocht worden van fabrikanten, dk hun sporen op dit gebied hebben ver diend en zoodoende hun naam hoog moe ten houden. Speciale merken noemen ligt De Farijsche modehuizen zijn als gevolg van het groote we reldgebeuren nog niet in staat om, zooals voorheen, hun ont werpen naar het buitenland te verzenden. In Weenen herleeft de oude liefde voor alles wat met de mo de ter. nauwste verband houdt, terwijl men ook in Berlijn een reeks van modellen heeft ont worpen, die aan den eisch van den tijd beantwoorden. Niet al leen werken de Weensche en Berlijnsche modehuizen om aan de behoeften der Duitsche vrou wen tegemoet te komen, doch de ontwerpen worden ook buiten Duitschlands grenzen met be langstelling tegemoet gezien. De modellen, die op ne/en- gaande afbeelding zijn weerge geven, zijn afkomstig van Ween sche modehuizen en bewijzen, dat ook de Duitsche modeontwer pers de kunst verstaan om zeer aparte en geslaagde modellen te ontwerpen. Het karakter van de weergegeven kleedingstukken komt overeen met den smaak der Hollandsche vrouwen en de modellen leen en zich ook voor haar figuur. Zeer afkleedend is het elegan te mantelcostume van zwart wollen jersey, met garneering van relief stiksels. Vooral ook d:cnt de aandacht gevestigd te worden op het mooie model van dezen rok, die uit achtbanen bestaat. Jersey is het materiaal, waarmede Weenen groote successen weet te boeken en hiervan is ook de gestreepte japon gemaakt, in een combinatie van bruin en cyclamenrood. Zeer geslaagd is de verdeeling van het streepdessins, waardoor dit model voor slanke en „vollschlanke" dames geschikt is. Ook de blouses zijn van jersey gemaakt; bovenaan ziet men een model met pas en- zakjes in donkerder kleur uitgevoerd, ter wijl in de stof smalle nervures gestikt zijn. Midden: blouse, die over den rok gedra gen wordt en van een bijzondere kleur jer sey gemaakt is, n.l. rouge-mort Onderaan een met noppen gebreid vest- model, dat zich ook voor meer gezette da mes leent, en een geribde pas, manchetten en ceintuur heeft. niet op onzen weg, doch de huisvrouw met eenige ervaring weet deze al spoedig te onderscheiden. De behandeling van pannen is van groot belang, daar zelfs het beste materiaal niet ongestraft ruw behandeld kan worden. Het beste is om een bepaalde kleur als keukenuitrusting te nemen als men deze aanschaft, b.v. óf grijs óf rood enz. en dan steeds in dezelfde kleur aan te vullen naar gelang van behoefte, waardoor het uiter lijk aanzien van de keuken in hooge mate verhoogd wordt. WENKEN VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID. Ad.em dag en nacht zuivere lucht in. Zong voor beweging in de buitenlucht, het zij door werken dan wel door loopen. Eet en drink matig en eenvoudig. Zui ver water is gezond, evenals melk en vruchten. Alcoholische dranken werken ongunstig op het organisme in. Koude of lauwe afwasschingen zijn ge zond, evenals het masseeren van de huid, waardoor de bloed-circulatie bevorderd wordt. Zware, noch onvoldoeende kleeding is gewenscht. van kleine ongevallen In hul» De huisnaaister is geweest en ae nuis- heeft duchtig mee helpen knippen, rijgen en afwerken van het onder handen zijnde werk. Den volgenden dag zijn er nog aller lei ken teekenen, die erop wijzen, dat er genaaid is, want al zijn alle prulletjes en vodjes na het werken opgeruimd, dan blij ven er toch draden liggen, die de stofzuiger niet alle opneemt. Een vochtige doek wordt thans genomen om over het kleed te wrijven eü alle draadjes mee te nemen, totdat in eens een scherpe kreet het meisje, dat met dit werkje bezig is, ontglipt. Een naald is een flink stuk in de hand gedrongen en ge deeltelijk afgebroken, zoodat onverwijld geneeskundige hulp geweest is!.... Een ander geval: Baby kruipt op den, grond en alles wat hij vindt is naar zijn, gading, omdat hij alles even belangwek kend vindt. Plotseling zit hij heel stil en. moeder vraagt: „Wat doe je, Baby?" buigt zich over hem heen en ziet, dat hij een speld in het handje heeft, die hij juist naar den mond wil brengen. „Hoe komt het kind in hemelsnaam aan. een speld?" zoo vraagt zij zich af, doch zij vergeet, dat zij heeft zitten naaien en de speld, die zoo mooi glimt en de aandacht van Baby trok, op den grond heeft laten vallen! Dergelijke dingen zijn gevaarlijk en door zorgeloosheid wordt veel onheil veroor zaakt. Men laat een naald of speld vallen, zoekt er even naar, doch vindt hem niet. Nu ja, denkt men, die zal ik later wel weer terug vinden, men neemt een andere, werkt verder en vergeet het ding, dat oogen- schijnlijk zoo heel weinig belangrijk is. Zeker, de naald wordt later gevonden,, doch dikwijls, nadat men er op pijnlijke wijze mede in contact komt! Hoe gevaarlijk kan het zijn, indien een klein kind een speld inderdaad in den mond steekt of een naald in onze kleeren blijft hangen en dieper doordringt tot op de huid, afbreekt en zich in het vleesch dringt? Men kan niet voorzichtig genoeg zijn om dergelijke en nog veel meer kleine voor vallen te voorkomen, die echter wel eens groote gevolgen kunnen hebben. Het is trouwens verkeerd om te denken,, als men een naald kwijt is, dat hij wel te recht zal komen, want in den tusschentijd, vóór men hem vindt, kan er allerlei onheil aangericht worden. Met goeden wil en een weing nadenken kan veel voorkomen worden. Indien men een flesch wil afsluiten enr de kurk is nergens te zien, snijdt men een stuk van een aardappel in denzelfden vorm als de kurk, voert dit met een dubbel vet vrij papier, en sluit hiermede de flesch af. Nieuwe waterglazen brengt men voor het gebruik in een pan met koud water, en brengt dit heel langzaam oo.geveer tot aan het kookpunt. Daarna het water volkomen koud laten worden alvorens men de glazen eruit neemt. Succespatroon A 612. Prijs 40 cent. Herhaaldelijk bereikt ons het verzoek T? van lezeressen om een eenvoudig model van mantel, die met behulp van ander ma teriaal uit een ouden, niet meer te dragen mantel gemaakt kan worden. Het patroon, dat wij o ider dit nummer beschikbaar stellen zal het maken van oud tot nieuw mogelijk maken met behulp van bontstof, fluweel of afstekend materiaal. Van de hoe danigheid der stof hangt af of men zich een uitgave voor nieuw materiaal zal ge troosten. De teekening geeft duidelijk aan, op welke wijze het aanvullende materiaal aangewend zal moeten worden. Sluiting met een rits of met knoopen en knoopsga ten. Patronen in de maten 4446 en 48. A 612. A 613. Succespatroon A 613. i-rljs 40 cen£> Deze practische huisjapon is gemaakt var. een ouden zomermantel, die eerst, uit elkander getornd, afgeborsteld en uitge streken is; daarna legt men de patroon deel en er op om te zien of eventueel eerst kleine geeren enz. aangestikt moeten wor den. Kraag van afstekend materiaal. Mou wen, die naar den pols iets wijder worden. Patronen in de maten 42—4446. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van V/2, 3 of V/z ct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8