Hit mimer bestaat uit 2 bladen Binnenland UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Gemeenteraadsverslag No. 6134 Woensdag 19 Februari 1941 VERD UISTE VAN ALïSH^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ^Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. .Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT op Za terdag 15 Februari des nam. 2.310 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. \V. v. Ommeren. Afwezig de heeren Kant en v. d. Kolk. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van den onbezoldigd rijksveldw G. J. de Weerd het verzoek, om evenals andere jaren een gratificatie te mogen ontvangen voor de bewe zen politiediensten in 1940. Op voor stel van B. en W. wordt besloten evenals andere jaren een subsidite van f '25 toe te kennen. Verzoek van G. v. Heemskerk om de woning Heult B 63 te Nederhe- mert te mogen blijven bewonen. De Voorzitter licht toe, dat* de woning door den raad onbewoonbaar is verklaard en de ontruimingster mijn per 1 Jan. is verstreken. B. en W. hebben advies ingewon nen bij den Inspecteur voor de Volks gezondheid en deze heeft er geen bezwaar tegen om dein ontruimings- termijn met een jaar te verlengen De heer Verheij zegt dat de man best een andere woning had kunnen krijgen, als hij er op uit geweest was. De heer Wolfers acht het moeilijk de menschen te verplichten een an dere woning te huren. Er zijn nog tal van woningen die in de termen vallen om onbewoonbaar verklaard te worden. Wethouder Rose boom meent dat men voorzichtig moet zijn met on bewoonbaar verklaren, de menschen krijgen niet zoo gemakkelijk een an dere woning. Besloten wordt de oint- rukningstermijn met 1 jaar te ver lengen. De Voorzitter zegt dat het voorne men bestond, om tot verkoop óver te gaan van 27 populieren en 47 ie- penboomen. B. en W. hebben hier voor de vereischte vergunning ge-, vraagd aan het Staatsboschbeheer. Deze vergunning is afgekomen, doch de voorwaarde is er aan verbonden dat het terrein weer met populieren moet worden ingeplant. Waar deze achter andere boomen geplant zou den worden, bestaat er weinig kans dat ze het zullen doen, daarom zou den B. en W. niet tot rooien willen overgaan en slechts 8 populieren die zijn omgewaaid en 3 iepenboomen staande langs den weg publiek wil len verkoopen en doen rooien. De heer Wolfers zou het ook daar bij maar laten. De Voorzitter zegt dat Ged. St. vergunning gevraagd zal worden, hiertoe over te gaan. De vraag is echter op welke wijze zullen ze wor den verkocht. De heer Verheij zou het publiek doen geschieden. Wethouder de Gaaij is het daarme de eens en zou er een paar koopen van maken. Aldus wordt besloten. Opheffing zekerheidsstellnig Gem.- Ontvanger. De Voorzitter licht toe, dat de< verplichting voor den Gemeente-Ont vanger voor het stellen van zeker heid is komen te vervallen. De ge meente moet zich voor eventueele fraude dekken en heeft daartoe een overeenkomst aangegaan met de on derlinge fraude risicoverzekering. De hypothecaire zekerheid van f 2600, die door den Gem.-Ontvanger op een stuk land was verleend kan dus verval len. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze op te heffen. Verzoek van het Bestuur derChr. school om voor 1941 een voorschot te mogen ontvangen. Het aantal leer lingen bedroeg 114, de vergoeding is reeds vroeger door den raad be paald op f7,50, zoodal het voorschot f 855 bedraagt. Het werd op dit be drag vastgesteld. Wethouder Roseboom zegt dat de kosten geregeld hooger worden, zoo dat het voor het schoolbestuur moei lijk zal zijn er mede rondte komen. Bestaat de mogelijkheid om het be drag te verhoogen? De Voorzitter antwoordt dat dit in overleg met den Inspecteur voor het L. O. moet geschieden. Bij de laatstgehouden vergadering te Zalt- bommel achtte de Inspecteur ver hooging wel mogelijk, ais het wer kelijk noodig is dat het verhoogd wordt. Dit dient dan te worden aan getoond. De heer Roseboom zegt dat het schoolbestuur in 1910 reeds niet met het bedrag kon toekomen. De Voorzitter acht het dan wel gewenscht, dat verhooging zoo spoe dig mogelijk door het schoolbestuur wordt aangevraagd. Naar aanleiding van een schrijven van den pensioenraad wordt op ver zoek van de Wed. O. v. d. Werken de pensioensgrondslag voor wijlen haar echtgenoot per 1 Juli 1922vast gesteld op f 150, per 1 September 1936. op f 100per l September '37 op f50 en per 1 September 1938' op f 40,— Vaststelling van een verordening in verband met personen die inge volge -ai*bei:lsoveree,n-komst in diens! zijn van de gemeente. De Voorzitter licht toe dat dit geldt voor de 4 personen, die zijn aangesteld bij den Luchtwachtdienst. Deze verordening wordt per 1 Jan. 1941 vastgesteld. De begrooling 1910 wordt zóówel voor den gewonen als den kapitaal- dienst gewijzigd. Tol een totaalbe drag van f618 wordt op deze be grooting af- en overgeschreven, waar voor zooals de Voorzitter mededeel de 20 posten noodig waren, om dit bedrag te vinden. De post ondersteuning aan behoef- tigen was met f275 overschreden, niettegenstaande er f 1000 voor was uitgetrokken. Rondvraag. De heer Verheij vestigt de aan dacht op een weduwe, die hoog noo dig- ondersteun'ng behoeft. De Voorzitter wil daarover zoo aanstonds in beslo'.en vergadering wel eenige mededeeling doen. B. en W. hebben dit reeds bekeken. 8.50 8.47 8 45 7.00 7.02 7.04 De heer v. d. Werken vraagt of er ook al iemand is benoemd in de plaats van wijlen den heer O. v. d. Werken als ambtenaar van den burgerlijken stand. De Voorzitter antwoordt ontken nend, het valt niet mede daarvoor een geschikt iemand te vinden. De heer Wolfers vraagt of er voortaan bij de kerkdiensten weer geluid mag wordem In Zaltbommel gebeurt dit toch ook. De Voorzitter zegt dat aan gemeen ten, die in het bezit zijn van een si rene is toegestaan om 3 minuten voor een kerkdienst te luiden, op andere plaatsen mag dit nog niet. De openbare vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten, de raad gaat over in geheime zit ting. LUISTER VERGUNNINGEN. Het blijkt, dat veie radioluisteraars iich ongerust maken, omdat zij', hoe wel zij aangifte van hun radiotoestel of- ili i i iMHIlQ»'45 —dediett)jiogj geen luistervergunning ontvingjen. Deze vergunningen kunnen echter eerst geleidelijk worden toegezonden omdat het administratief niet moge lijk is de honderdduizenden luister- vergunningen, die moeten worden uitgereikt, in enkele dagen gereed te maken. Het eenige, wat van den radioluis teraar, die zijn vergunning heeft aan gevraagd, doch nog niet ontvangen heeft, bij een eventueele controle zal worden gevraagd, is, dat hij het bel wijs kan overleggen, dat hij pver 'de verstreken termijhen Thans Januari en Februari de luisterbijdrage heeft betaald. Dit bewij's moet, zoor als bekend, worden geleverd door een bewijs van storting of overschrij ving op postgirorekening 400200 (be taling ten minste voor een kwartaal) of door de aanwezigheid van de ver schuldigde radiozegels (voor elke maand één). PRIJSOPDRIJVING GESTRAFT. De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheerscliing zijn nu met hun controle begonnen. In nau we samenwerking met de verschil lende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd, die ondanks de herhaalde waarschuwin gen door middel van pers en radio, voortgaan de prijsvoorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste da gen aan firma's en personen, die de prijsvoorschriften niet in acht had den genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheerscliing belangrij ke geldstraffen en andere in art. 7 van het prijsbeheerschingsbesluit ge noemde straffen, worden opgelegd, w.o. een schoenenwinkel wegens te hooge prijzen voor schoenen ©en boe te van f 1500, Een winkelier in heerenmode-arti kelen wegens te hooge prijzen voor overhemden een boete van f 1000, verbeurdverklaring der in beslag ge nomen goederen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Een winkelier in manufacturen we gens te hooge prijzen voor stoffen een boete van f 1000 en verbeurdver klaring van meer dan 200 coupons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer f 31000, welke in beslag werden genomen. Een winkelier in manufacturen wiegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van f 1000, sluiting en. stil legging der zaak voor 10 dagen en openbaarmaking wad de tuchtbe schikking. Een handelaar in leder en four nituren wegens te hooge Leder prij zen f 500 boete. Een houtfabrikant wegens overtre ding van de ~prij zenbeschikking brandhout no. 1 een boete van f 400. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines f350 boe'.e en verbeurdverklaring van de in beslag genomen blikjes sardines. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching in verschillen de gevallen strafvervolgingen bij de officieren van justitie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. DOOR VALLENDEN ROOM GE DOOD. Vrijdagochtend is te Kloosterzan- de een tragisch ongeluk gebeurd. De Op bezoek bij den schooltandarts. De kleine patiënte ondergaat gewillig de medische behandeling, die voor de jeugd van Arnhem is ingesteld (Foto Pax-Holland) 65-jarige timmerman Koster was op weg om de maat van een lijkkist te nemen. De man liep op een weg, waar men bezig was met het omha len van boomen. Koster, die hard- hoorend is, heeft blijkbaar de waar schuwing niet gehoord, dat er op het oogenblik, dat hij passeerde, een. boom zou worden geveld. Hij werd hierdoor getroffen en was vrijwel onmiddellijk dood. IN DUITSCIIE KRIJGSGEVANGEN^ SCHAP AFGEDRAGEN GELD. De directeur van het informatie bureau van het Ne,derlandsche Roodei Kruis, Zwarte weg 75, Dep Haag* maakt betreffende de in Duitsche krijgsgevangenschap afgedragen gel den het volgende bekend): Van het krijgsgevangenschap Bo- cholt zijn op enkele uitzonderingen na alle geldein aan zijn bureau (over gemaakt. Van dit kamp z'ijn geen goé deren terugontvangen, wel worden, nog eenige fototoestellen verwacht. Van het krijgsgevangenkamp Bat- horn zijn alle geldein bij zijn bureau binnengekomen, eveneens eenige for totoéstellen en vulpenhouders. 'Van 't krijgsgevangenkamp Weins- berg zijn alle zoogenaamde „kamipj- gelden" („lagermarken") en het HjoIL landsche geld binnengekomen. De al daar bestelde) en betaalde boeken Zijn inmiddels gedeeltelijk teruggekomlen. Bij aanvrage voor teruggravei van boe ken moet door den rechthebbende de naam van den schrij|ve(r, en ide tij tel van het boeik opgiegeven worden. Van het krijgsgevangenkamp" Neul- Brandenburg z'ijjn vrijwel alle gelf- den binnengekomen. Evenieens een gedeelte van de aldaar verdieriidlei loon en. Van de voormalige gdvangenkamj- pen Dortmund, Versen, Mjeppen, Für}- stenberg, Hem er is tot nu boe slechts -een gedeelte der aldaar afgedragen gelden ontvangen. Verzoeken om terugbetaling moe ten gericht worden aan het informau riebureau van he:t Nederlandsché Roode Kruis, afwikkelingsdienst krijgsgevangenen, Zwarteweg 75, Den Haag, met vermelding van |V a) naam en voornaam; b) vroegeren militairen rang; c) naam van het krijgsgevangen kamp, waar het geld, is afgedraglen en het gevan gen nummer d) het bedrag van het afgedrah gen geld; i 1 e) tegenwoordig adres, waarheen de postcheque gestuurd moet worj- den. f tj Zij', die in den loop (de.r laatste twee maanden om terugbetaling hebj- ben verzocht, behoeven dit niet meert te herhalen. Zoodra de aanvraag aan die beurt is om uitbetaald te wonden, .wordit een postchèque gestuurd, zoodat een extra bericht van ontvangst der pari!- vraag niet verzonden wordt. 30 SCHOOLKINDEREN VER DRONKEN IN BELGIë. Op het Albertkanaal nabij Hasselt zijn bij een scheepsongeluk 30 school kinderen om het leven gekomen. Nabij Godsheide wilden 35 kinde ren zich op een vlot naar den andie ren oever laten overzetten. Toen een golf over het vlot spoelde, drongen, alle kinderen naar een kant, waar door het vlot omsloeg en alle kin deren in het water vielen. Niettegenstaande met behulp van politie en brandweer onmiddellijk! reddingspogingen in het werk ge steld werden, konden slechts 5 kin deren levend geborgen worden. J meim voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard - Woensdag 49 Febr Donderdag 20 Febr. Vrijdag 21 Febr. s morgens tot 's avonds vanaf 38888888883 .vZ 111111HIP "Sky- *5»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1