Maak of vermaak nü zelf Uw kleeding ïïit andere bladen Binnenland HET ME UWE MOVEBLAD Naar redelijke belooning voor den argrarischen arbeid. In het weekblad van De .Neder'- landsqhe Unie wordt de publicatie van het Agrarisch program voort gezet met een pleidooi voor pen diep ingrijpende „ordening van den bo dem". Een nieuwe landbouwpolitiek, zoo heet het o.m., kan niet .worden opt- gebouwd uit incidenteele maatrege len, doch een nieuwe agrarische pr<- dening moet een op één grondger dachte opgebouwd geheel zijn. Een der belangrijkste elementen van dit gebouw, ja de sluitsteen is de bodem(- ordening; dat wil zeggen:"het pntL trekken van den vaderlandsqhen bo dem aan het vrije spel der maatschapL pelijke krachten en het treffen ,van maatregelen, waardoor deze zoo goed mogelijk aan zijn functie ten behoeve van de volksgemeenschap zat kunnen voldoen. Voor den boer is zijn .bedifijf geen „onderneming" in kapitalistischen zi? - z.?n grond geen middel Jot het verkrijgen van „winst". Natuurlijk zoekt de boer in zijn boerderij een bestaan, zoodat hij wat geld achteruit kan leggen om zijn kinderen cvenr eens aan een bestaan te helpen. Maar een boer of een aanstaande boer, die een boeredrij' wil koppen otf huren, staat met zijn geld niet tegenover den grond als een ondernemer mret rijn Igeld tegenover een onderneming1, waarin hij zijn geld kan steken. „Niet echter vakbekwaamheid en persoonlijke eigenschappen, doch uit sluitend het geld bepaalde in laatste instantie aan wien het grondgebruik zou toekomen. Wie het hoogste bood, werd eigenaar of pachter, dikwijls .tot schade van op opbrengst van den bodem en dus weer tot „schade yan "de gemeenschap. „Vatten wij' de bezwaren tegen het bestaande systeem samen, dan komen zij1 in hoofdzaak hierop1 neer 1). Hét verkrijgen van een rede lijke be loom ng' voor "den agrarischen arbeid, althans over een cenigszins langere periode woridt dioor de be staande verhoudingen practisch o tu rn o !g e 1 ijk* gemaakt. 2). De waardevermeerdering van den bodem komt in het algemeen Jen 'goede aan hen, die daarop- volgens recht en billijkheid geen aanspraak kunnen doen gelden. 3). Zoowel pacht- als eigen '(hy potheek-") boeren ""hebben Te kampen met een voortdurende besta ansh onze ke rheid. 4). Er zijn geen waarborgen, Hat het grondgebruik inderdaad toekomt aan degenen ,die daarop krachtens hun bekwaamheid en in ander .op1- zicht uit maatschappelijk oogpunt ge- zién het mee she recht kunnen doen gelden. „Een bodemverordening, die vol doet aan de eischben, die daaraan mogen worden gesteld, zal zooveel mogelijk de genoemde bezwaren moe ten ondervangen. „En als de weg om -te komen tot een redelijke belooning' van den agra rischen arbeid en tegelijkertijd als kern van de geheele bodemordening zien wij' de gedwongen vaststelling van de koop1- en pachhtprijzen van Üen cultuurgrond. Deze prijzen dienen als grondslag te hebben de gebruiks waarde. Onder deze gebruikswaarde is te verstaan de gekapitaliseerde gel delijke opbrengst van de door pen be paald stuk grond voortgebrachte pror ducten vermindert met een redelijke belooning voor de bodembewerkers boer en landarbeiders, ten met de overige onkosten. „Het zal dus noodzakelijk zijn, (dat van eiken grond in Nederland de ge bruikswaarde wordt geschat. Dit fijkt op het eerste oogenblik moeilijk, doch wanneer men dit voor jedcr dorp laat doen door ter .plaatse goed bekend boeren, onder gebruikmaking van de organisatie van de .landbouw- fcorporaties ,dan kan dit zonder (be zwaar en binnen "korten tijd geschie den. Deze schatting kan de .waarde van den grond even nauwkeurig be palen als de publieke verkoop, (die thans als maatstaf dient. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE De officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft zes maanden gevangenisstraf en een geld boete van f 10.000 geëischt tegen den 73-jarigen K. M. uit Heemstede, wien ten laste was gelegd, dat hij onjuis te aangiften had gedaan voor de in komsten- en vermogensbelasting. ONTHEFFING VAN INKOMSTEN BELASTING. De Staatscourant van Vrijdag be vat het reeds aangekondigde besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën tot uitvoe ring van het besluit op de loonbelas ting. De eerste drie artikelen van dit be sluit luiden als volgt: Artikel 1: Aan dengene, die in die belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 19140/41 is aange slagen uitsluitend ter zake van op brengst van in dienstbetrekking ver richten arbeid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten geniet, welke aan de loon belasting zijin onderworpen, wordt op zijn verzoek een ontheffing van zijn aanslag verleend over viier maan den. Artikel 2: Aan dengene, die in de belastingen naar het inkomen over belastingjaar 1940/41 is aangeslagen mede ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid len vóór 1 Mei 1941 inkomsten geniet, welke aan cte loonbelasting zijn on derworpen, wordt op zijn verzoek een ontheffing op zijn aanslag ver leend ten bedrage van de belasting over vier maanden, welke verschul digd zou zijin geweest, indien hij uitsluitend opbrengst van in dienst betrekking verrichten arbeid had ge noten. De aldus berekende onthef fing van zijn aanslag over 4 maan den overtreffen. Artikel 3. Indien wegens een feit, dat zich vóór 1 Januari 1941 heeft voorgedaan, ingevolge artikel 95 der wet op de inkomstenbelasting 1941 ontheffing wordt verleend, wordt de ontheffing ingevolge de vorige arti kelen berekend over de opbrengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid, welke in het overgebleven belasthaar inkomen, bedoeld inliet twieede lid van het genoemde artikel is begrepen. In afwachting van die totstandko ming van de in artikel 1 van liet be sluit op de loonbelasting 1949 be doelde enkele inkomstenbelasting wordt terzake van feiten, welke zich na 31 December 1940 voordoen, geen ontheffing ingevolge hoofdstuk 13der wet op de inkomstenbelasting 1914 verleend. EEN LIJKENHUISJE ALS SLACHTPLAATS. Verleden week stelden opsporings ambtenaren een onderzoek in in het lijkenhuisje op de begraafplaats te Dedemsvaart en vonden daar 175 kg rundvleesch, welke hoeveelheid in beslag werd genomen en via de vrij- bank zou zijn verkocht, ware het niet, dat deskundigen van meening waren dat het maar beter was het vleesch door de Thermachemische fa brieken te laten weghalen. Verder werden in het lijkenhuisje aangetroffen een bascule met ge wichten en een aantal slagershaken. Het bleek, volgens de N.R.Ct., dat het kleine gebouwtje geheel tot slachthuis was ingericht en tevens tot verkooplokaal, waar des avonds koopers en verkoopers bij het licht van een autolamp, die eveneens wend aangetroffen, onderhandelden over prijs. Het onderzoek in deze ergerlijke slachterij wondt met kracht voort gezet. LAATSTE WAARSCHUWING AAN DUIVENHOUDERS. De secretaris-generaal van het de partement van Binnen land sc he Zaken heeft op verzoek van de Commissie ter behartiging der belangen van Ne- derlandsche postduivenhouders aan de burgemeesters medegedeeld, dat de door de Duitsche militaire over heid aangewezen bewindvoerder over het duivenwezen 'hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post- en sierduiven heeft uitge vaardigd, luidende als volgt: Van 21 Februari a.s. af moet ie dere postduivenhouder i,n het bezit zijn van een officiëere, door de Com missie ter behartiging der belangen van Nederl. Postduivenhouders, Prin sengracht 407, Amsterdam, afgege ven hoklijst en van een lidmaatschap- kaart van het Nationaal verbond van postduivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of andere officieete instanties mocht blijken, dat deze bescheiden niet aan wezig of voorradig zijn, kan voor de zen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, zoodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onher roepelijk in» orde moeten zijn. Indien betrokkenen ma het ver strijken van dezen termijn nog in ge breke mochten zijn, moet onverwijld proces-verbaal worden opgemaakt, met onmiddellijke inbeslagneming van alle voorhanden zijnde postdui ven. Eenzelfde maatregel moet worden toegepast ten aanzien van alle soor ten sierduiven, tot welke groep ge rekend wordt te behooren, iedere tamme, tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eige naars aanwezig zijn, afgegeven door den secretaris van den N.B.S. (Ne- derlandschen Bond van Sierduiven houdersvereenigingen), den heer C. A. M. Sprayt, van Bcverninghlaan laan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N. M.-ring van het Nederlaindsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aan zien van de jonge postduiven vain 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hol land ring-1941. BRANDSTOFFENGEBREK TEN PLATTELANDE. Naar aanleiding van de moeilijk heden, welke de br ands toffeinvo or - ziening bepaaldelijk ten plattelande ondervindt, heeft de secretaris-genie- 't Is niet- alleen veel voordeeliger, doch zal U bovendien groote voldoening schenken. Duidelijke, begrijpelijke raderbladen, ma ken zélf naaien tot een genoegen verschijnt tweemaal per maand, telkens met minstens 50 gratis patronen op vier raderbladen - prijs 20 cent per numVner - per kwartaal f 1.20 (per post f 1.50) Mix te WMIte Mf raai van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zich bera den, hoe daaraan zooveel mogelijk kan worden tegemoet gekomen. In verband hiermede is aan de burge meesters het volgende in overweging gegeven Voor zoover de bevolking door gebrek aan vaste brandstoffen geen of onvoldoende warm eten kan be reiden, ware het uwerzijds te be vorderen, dat een of meer centrale Rookgelegenheden worden ^georgani seerd, b.v. door het beschikbaarstel- len van keukens van restaurants, ca- fé's, e.d. Indien daarvoor meer gas of elec- triciteit zou zijn benoodigd dan de toegestane 100 pCt. van 1939/1940, zullen de betrokken gas- en eiec- triciteitsbedrijven stellig tol mede werking bereid worden bevonden. Mocht geen gas of electriciteit aan wezig zijn, dan zou de burgemeester zich, met inschakeling van den be trokken districtsadviseur van "het kolenbureau, tot den leider van het centraal distributiekantoor te Den Haag kunnen wen/den voor een extra toewijzing van vaste brandstoffen voor dit bijzondere doel. Ook voor het verkrijgen van een voorschot resp. extra toewijzing voor levens middelen zal men zich tot den lei der van het centraal distributiekan toor kunnen wenden. Zoowel voor het bereiden van warm eten als voor verwarming on dier leiding van den burgemeester een onderlinge hulpverieening door de bevolking te bevorderen. In even tueel hieruit voortvloeiende grootere individuieele behoeften aan gas, elec triciteit of vaste brandstoffen (de laatste uiteraard tot zeer beperkte hoeveelheden) zou dan op dezelfde wijze als hierboven omschreven kun nen worden. BRIKETTEN OP DE BON. Aangezien hier en daar bij den handel en onder het publiek ,een onjuiste opvatting' blijkt be; bestaan omtrent den verkoop van uit kolen gruis en/of afval van vaste .brand stoffen vervaardigde briketten (te gels), welke tot dusverre door .vele handelaren buiten de distributie wer den aangeboden, heeft de noodzake lijkheid zich doen gevoelen om' den verkoop van dergelijke briketten in het vervolg 'uitsluitend (op geldige brandstoffenbonnen te doen geschie den. i Waar verder is komen vast te staan, dat het product in vele geval len minderwaardig was en, tegen ab normaal hooge prijzen van, de hand werd gedaan, heeft de overheid inglef- grepen en bij' een, wijziging' van He' „vaste brandstoffen distributiebeschik king 1940 III" onder meer de vólgen de eenheden vaste brandstoffen vast gesteld Briketten, geheel of gedeeltelijk! vervaardigd van uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde100 kg. L Briketten, geheel of gedeeltelijk! vervaardigd van uitval en/of afval turf: 250 kg. Niet tot briketten geperst uitval en/of afval' van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 75 kg. Door het Rijkskolen bureau worden maatregelen genomen om een zekei- re kwaliteitsgarantie voor het product te verkrijgen en tot het vaststellen van een maximumprijs te komen. VELLEN VAN POPULIEREN. De directeur-generaal van den landbouw, regeeringscommissaris woor de bodemproductie, deelt me de, dat door den productiecommïs- saris voor den boschbouw en de hout teelt geen vergunningen tot het vel len van populieren zullen worden verleend op aanvragen, ingediend in het tijdvak van 13 Februari tot 1 September 1941. HEERLEN BEBOET MET 100 000 GULDEN. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Duitsche instanties zich ge noodzaakt hebben gezien de gemeen te Heerlen een geldboete van f 100.000 op te leggen. Deze strafmaatregel vindt zijn motiveering in het ongëdi- ciplineerde gedrag, in de overtredin gen |d oor bepaalde kringen der be volking, alsmede in de anti-Duitsche provocaties, die zich in de deze stad op 31 Januari hebben voorgedaan. In verhand hiermede is tevens de De gasmaskers voor privé gebruik worden thans bij de Luchtbeschermingsdiensten verkrijgbaar gesteld. Een inwoonster van Arnhem laat zich in het kantoor aan de Nieuwe Kade zulk een instrument aanmeten (Foto Pax-Holland^ Verkrijgbaar bij de administratie of bezorger *an dit blad Uitgave: N.V. Uitg. Maatscb. ..Neerlandia" Kr. Nwè. Gracht 66, Utrecht t»t ontli*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6