TWEEDE BLAD Vrijdag 21 Februari 1941 No. 6135 KOFFIE, THEE EN TABAK De Beste sinds 1760!! Overal verkrijgbaar! FEUILLETON r= Binnenlandsch Overzicht Buitenlandsch Overzicht DE MOORD OP HET KANTOOR N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen GORKUM. BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Nieuwe voorschriften voor tuinders. Opnieuw is een belangrijke schre de gedaan op den weg ivan de vrije tot de gebonden economie in onze staatshuishouding. Naast de controle over het prijsverloop, welke de Nej- derlandsche Groenten- en fruitcen- trale reeds enkele maanden uitoefent, heeft deze instelling thans ook vér gaande bevoegdheden ontvangen ten aanzien van den aanvoer. Elke tuin der heeft voortaan de verplichting zijn producten ter markt te brengen en wel met de inachtneming van pile bepalingen, welke de Groenten- en Fruitcentrale zal afkondigen. De Cen trale heeft de bevoegdheid producten bij haar te doen inleveren, c.q. te harer beschikking te doen houden, den aanvoer van een bepaald prol- duet te beperken of geheel stop, te zetten. Opvoering der tuinbouw- productie. Dit 'jaar zal de Nederlandsche tuin bouw zooveel mogelijk in het te eken der voedingsgewassen staan en, zal worden 'getracht de bodemproductie met de beschikbare middelen zooi hooig 'mogelijk op te voeren, verklaar de ir. W. A. van der Plassche', in specteur van den tuinbouw en het tuinbouw,onderwijs, 'in een onderhoud, dat hij dezer dagen op het Departe ment Van Landbouw en Visscherij te Den Haag met een redacteur van „Het 'Vaderland" had. Uit dit onder houd bleek, dat wat hqt onderwijs, de voorlichting en het onderzoek be treft, van overheidswege zooveel mo gelijk zal worden gedaan onn den vooruitgang te bevorderen. 'Voorts ligt het in het voornemen om in den vorm van cursussen de oudleerlingen van de tuinbouwvak- scholen vooral ook op economisch gebied nog verder te ontwikkelen, zooals dit te Naaldwijk reeds het geval 'is en op andejre plaatsen in voorbereiding. Ook wat het onderzoek betreft, valt erhaar ir. v. d. Plassche meent, veel te doen. Voor eenvoudige proefner mingen en demonstratiedoeleinden beschikken de verschillende rijkstuin- bouwconsulenten over proeftuinen, welke 'beter worden toegepast, terwijl verschillende verouderde tuinen zijn opgeheven. Op enkele van deze proeftuinen komen eenvoudige laboratoria, wel ke zich bezig zullen houden met een voudig onderzoek ten dienste van den tuinbouw in de betreffende streek. Naar het oordeel van ir. v. d. Plas sche valt er ten dienste van den, Nej- derlandschen tuinbouw nog heel wat te doen, omdat er in den tuinbouw wel hard wordt aangepakt, wat de dagelijksche werkzaamheden, betreft, doch er kan op doelmatiger wijze worden gewerkt. De „Tjitjalenka" vaart. Met een zucht van verlichting heeft men op de Phi lippijnen vernomen, dat het Nederlandsche schip van de Java-China-Japan-lijn, de „Tjitjalen ka" (10.972 ton), op 15 Februari van hier naar Hongkong is vertrokken. Er wordt aan herinnerd, dat de „Tji- tjalengka" op 13 Februari naar 5Ïa|- niila was teruggekeerd op grond van instructies van de Nederlandsche au toriteiten, een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. Inmiddels heeft de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen echter tegenge sproken, dat zij aan de NederlantJ- sche scheepvaart bevel heeft gege ven, een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. Na afloop van een te Vichy ge houden ministerraad heeft de secre taris-generaal van Voorlichting, prof. Portman, medegedeeld, dat de mi nister v. Binnenl. Zaken, Peyrouthon is afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires is benoemd, Hij voeg de hieraan toe, dat het ministerie van Binnenlandsch Zaken overgeno men wordt door den vice-president admiraal Darlan, die reeds de func ties van minister van Buitenlandsche Zaken en van Marine bekleedt. Tol secretarissen-generaal van het ministerie van Binnemlandsche Za ken zijn benoemd de directeur van departementale en gemeentezaken, Sa- batier, en de directeur van de Sure- té Nationale, Chavan. De eerste is benoemd voor bestuursaangelegenhe den, de tweede voor politiezaken. Men verwacht voorts te Vichy liet aftreden van den minister van Arbeid en Productie, Belin, tot wiens op volger de fabrikant Perrin zou zijn uitverkoren. Over de ministerraad is het volgen de communiqué gepubliceerd: De ministerraad is onder voorzit terschap van maarschalk Pétain bij eengekomen en heeft kwesties be sproken betreffende de grondstof fen, de productie en voorts werkloo- zenproblemen en gezinsvraagstuk ken. De ministerraad besloot voorts tot wijziging van de wet op de secreta rissen-generaal, in overeenstemming met de nieuwe organisatie der regee ring. Naar verluidt slaat deze wijziging op de benoeming van twee secreta rissen-generaal aan het ministerie v. Binnenlandsché Zaken. Volgens de tot dusver geldende wet was de be noeming van deze functionarissen be perkt tot bepaalde ministeries en wel tot één voor elk ministerie. In het staatsblad is verder de sa menstelling gepubliceerd van het ka binet van den minister van Binnen- landsche Zaken. Directeur van dit kabinet is gezant Bochat geworden en kabinetchef korvettenkapitein Gui- chard, specialist in juridische ma rinevraagstukken. De Londensche radio heeft de scheepvaart gewaarschuwd tegen het bevaren van de wateren ten Noord oosten van Singapore, aan de Oost kust van de Zuidelijke punt van het schiereiland Malakka. In deze met de geografische lengte en breedte aangegeven gebieden zullen zonder nadere kennisgeving mijnen worden gelegd. Schepen, welke door dit ge bied willen varen, moeten bij de Britsche marine-autoriteiten te Sin gapore een reisroute aanvragen. De Britsche ambassadeur te Wash ington, Lord Halifax, heeft in aan sluiting aan zijn onderhoud met den Amerikaanschen minister van Buiten landsche Zaken, Huil, en den Au- stralischen gezant, Casey, waarbij vraagstukken van den Stillen Oce aan ter sprake kwamen, aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan niets anders heeft me de te deelen, dan dat Engeland zijn strijdkrachten aldaar sinds geruimen lijd heeft versterkt. Domei meldt uit Washington, dat tijdens het onderhoud tussclien den Japanschen ambassadeur, admiraal Nomoera, en president Boosevelt niet speciaal den toestand in het Verre Oosten is besproken. Hun gesprek beperkte zich tot de algemaene lij nen van de Japansch-Amerikaansche betrekkingen, waarvan Roosevelt zei- de, dat hij deze op vriendschappe- 1 ij ken grondslag wenscht te houden. Roosevelt zeide voorts, te vertrou wen, dat wanneer de vraagstukken worden behandeld op grondslag van het wederzijdsch verlangen de vriend schap te bewaren, een conflict tus sclien beide landen nog vermeden kan worden. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het voornemen van de Vereenigde Stalen hebben bevestigd, voort te gaan met de hulpverleening aan Groot-Brittannië op de grootst mo gelijke sghaal. Ten slotte gaf Roosevelt uiting aan de groote bezorgdheid in Ameri ka ten aanzien van China, welke be zorgdheid nog was toegenomen door het geloof, dat het Chineesche en het Europeesche conflict deel gaan uitmaken van één enkelen strijd. De vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gevolg ge geven aan een verzoek van het mini sterie van Marine en 400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor d^ uitbreiding van marine-kuststations? De commissie van het Huis had te voren den chef van de vloot, admiraal Stark in geheime zitting gehoord en hem de vraag gesteld, waarom de steunpunten op Samoa en Guam moesten worden uitgebreid. Van het goedgekeurde bedrag zullen 40 millioen dollar gebruikt worden voor de oprichting van vliegschalen en oefenkampen voor de marine-in- fanterie. Naar voorts uit Washington wordt gemeld, heeft het departement van Marine medegedeeld, dat kapitein Adolf von Pickhard tot marine-atta ché der Ver. Staten te Berlijn is benoemd. Kapitein Lawrence Mac- Nair wordt marine-attaché te Rome. Krachtens een bevel van den mi litairen commandant van Boekarest generaal Nicolescu, zijn de bepalin gen van den staat van beleg, die na de Januari-onlusten zijn ingevoerd, verzacht. Het verkeer van voetgan gers en voertuigen in de straten van Boekarest is tot 12 uur toegestaan in plaats van, zooals tot dusver tot 110 uur. Tot 14 Februari des avonds, zijn in Boekarest 3545 en in de provincie 4377 personen gearresteerd. Krachtens een regeeringsvierorde ning zijn opnieuw, tot de definitieve regeling van de nieuwe biininenland- sche politieke ordening in Roemenië alle politieke betoogingen verboden. Tevens is het decreet van 14 Sep tember 1940, dat de grondwettelij ke basis van Roemenië vormde, bui ten werking gestekl. Krachtens dit decreet werd Roemenië nationale le gionnaire staat, de legionnaire bewe ging de eenige politieke organisatie des lands, generaal Antonescu leider van den staat en chef van het nati onale legionnaire bewind en Horia 14. „Mag ik gaan zitten, mijnheer'' zei hij, „ik ben dood vermoeid." „Zeker", zie Blake, die zelf ook ging zitten. „Wat wou u zeggen over de ar restatie van Drake?" vroeg hij op eens. Met onvaste hand wischte Murk zich het zweet van het voorhoofd. „U werd betaald voor de opspo ring", antwoordde hij zachtjes, „ik had gehoopt, dat u hem niet vin den zou. Zelfs al is hij schuldig, dan is hij ook nog maar een mensch, met menschelijke hartstochten en ik be grijp best dat hij iets deed dat ik niet heb durven doen, toen Mayne Keldrick mij beroofde van de vruch ten der uitvinding, die mij ongelukkig heeft gemaakt." „Als hij schuldig is?" vroeg de detective. „U moet duidelijk zijn. U weet toch zeker dat de politie u ook in het oog houdt en nu zij Drake hebben, zullen zij u ook arrestee ren." „Dat weet ik, mijnheer," zei de man, „zij denken dat ik bij den moord geholpen heb, maar ik ben onschuldig." De stem van den kreupele was ernstig en het was moeilijk hem voor een bedrieger te houden. „Vertel u mij alles," zei Blake. „Dat zal zoo heel veel tijd inne men," antwoordde Stephen Murk. „Ik behoef maar even terug te gaan tot den avond dat Keldrick vermoord werd. Ik ging de zijdeur uit, zooals ik dikwijls doe en toen ging Kel drick er in. Hij sprak niet, maar zag er verdrietig uit. Ik vroeg niets en het kon mij ook niet schelen. Hij wist het nog niet, maar ik had toen juist nog een weefgetouw bijna klaar, dat veel beter is dan het andere het is nu af. Ik kon wachten, wetende dat ik spoedig een rijk mah zou zijn. Ik ben een paar uur uitge bleven en toen ik thuis kwam lag Keldrick dood op zijn kantoor." De man huiverde en zweeg even. „Hij was dood", ging hij voort, „men had hem een kogel door het hart geschoten en de revolver, dien ik daar bewaarde voor mijn bescher ming, lag naast hem." „Uw revolver", riep Blake. „Ja", antwoordde Murk, „ik zag het met afschuw, want ik doorzag alles. Er zijn mensehen genoeg in Leeds, die weten dat ik geen re den had om Keldrick veel liefde toe te dragen en daar lag hij nu dood geschoten met mijn revolver in ©an gebouw, daar ik alleen den nacht doorbreng." Blake keek hem onderzoekend aan. Was dit maar een verhaal om hij zijn arrestatie te dienen, of was het de waarheid? „U kunt begrijpen, wat ik voelde", ging Murk voort. „Hier waren be wijzen genoeg om mij te doen han gen en toen ik wat bekomen was van den schrik, overdacht ik wat ik doen kon. Ik wilde eerst het lijk verstoppen en toen dacht ik aan het donkere steegje en dat ik in Keldrick's huis kon komen met den sleutel uit zijn zak." „En dus hebt u het lijk naar het huis gedragen en het op het bed gelegd?" vroeg Blake. „Ja mijnheer", antwoordde hij. „Ik weet zelf nog niet, hoe ik hem er heen gekregen heb. Toen heb ik alle sporen weggenomen en u weet, wat ik gedaan heb, want u hebt het gaatje gevonden van den eersten ko gel." Stephen Murk zweeg en hield de handen voor de oogen. „Ik dacht nooit dat het ontdekt zou worden en nog veel minder dat zij Drake zouden arresteeren. De hemel weet, dat hij de eenige man is, die ooit goed voor mij is geweest en zelfs als ik gedacht had dat hij de zen moord had begaan, dan zou ik hem nog geholpen hebben om weg te komen." Hij lichtte zijn hoofd op en keek Blake aan. „Daarom ben ik naar Londen ge gaan", zei hij, „ik had wat geld op gespaard en had het hem willen ge ven, om te vluchten." Er was geen reden om aan 'smans woorden te twijfelen en Blake ge loofde hem. „Antwoord u op mijn vragen, mijnheer," zeide hij, „u kunt mij gelooven dat ik Drake voor onschul dig houd en hem gaarne helpen wil. Kon Drake in dat kantoor komen?" „Ja", antwoordde hij. „Hij kwam soms des avonds wel eens hier wer ken en hij had ©en sleutel". „Weet u nog iemand, die er ©en had?" „Neen." Blake zweeg een poos voor hij weer een vraag deed ©n dacht diep na. „Wist hij van den revolver?" „Ja", antwoordde Stephen "Murk somber, „hij heeft hem eens in mijn kamer schoongemaakt." „Wisten anderen het ook?" „Dat weet ik niet," antwoordde de man", ofschoon 'twel waarschijn lijk is, want ik maakte er geen ge heim van." Blake zei niets. Hij dacht na. Deze feiten doelden meer en meer op de schuld van Drake en kwamen nu nog bij de feiten van de banknoten en ook dat hij zich schuil gehouden had. „Wat wou u dat ik deed", vroeg hij eindelijk. „Wat u deed," zei Stephen op staande, „ik had gehoopt dat Drake nooit zou aangehouden worden schuldig of niet. „Maar nu het gebeurd is, wil ik alles doen wat in mijn macht staat om hem te helpen. Als hij onschul dig is moet dat bewezen worden eh! u is de persoon die" het doen kan." Hij haalde een zakje te voorschijn, en legde het voor Blake. „Daar is drie en vijftig pond, mijn heer," zeide hij, ,,'t is alles wat ik bezit. Neem het aan en tracht u de onschuld van George Drake te be wijzen. Blake was aangedaan door het pleiten van den man en zijn gelaat stond minder strak. „Dat behoeft niet," zeide hij kalm „ik heb deze zaak nu in handen en blijf die bezorgen tot de werke lijk schuldige in handen van het ge recht is." „Kan ik er mee helpen?" vroeg Murk op levendigen toon. „Ja", zei de detective. „Er gaat een trein van avond naar Leeds en daar moeten wij mee weg. U moet mij den revolver geven, waarmee de moord begaan is en uzelf beschou wen als in arrest bij mij. U kunt nog door de politie gearresteerd worden wegens verdenking. Is u daarop voorbereid?" (Wordt vervolgd)- i NIEUWSBLAD 's. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5