Ben pi*actisch Mandgebreide kleeding Puntvrije bijkomstigheden Vutt oud tol nieuw Maken van kwastjes, pompons en koord KNIPPATRONEN steeds meer vervolmaakt Uan menichelipU. geilen. 1 Ongeveer een twintig jaar geieden be- p(ón men met het breien van damesklee- .techniek heeft de laatste jaren een onge kend hoogen vlucht genomen. Niemand had kunnen voorspellen, dat die „brei- woede", (zooals als men het ijverige po gen iets tot stand te brengen, veelal placht te noemen) zich in den loop der jaren zoo zeer zou ontwikkelen, dat niet alleen jum pers, doch ook mantels, costumes, japon nen, zelfs avondjaponnen werden afgele verd, waarvan de coupe niet voor kleeding van geweven stoffen behoeft onder te doen. Meer en meer werden de modellen vervolmaakt en de fantasie der ontwer pers wist de meest aparte modellen te scheppen. Men kan zich het modebeeld ding en wel in hoofdzaak van jumpers. De jumpers, die in het beginstadium van de „breiwoede" tot stand kwamen, waren veelal vrij primitief van vorm en de brei- J ken, zooals bijgaande schets aangeeft, al- niet denken zonder de geDreide kleeding, onverschillig of deze hand- of machinaal gebreid is Lang voorbij is de tijd, dat men meen de, dat slechts kniekousen, borstrokken, moffen, boufanten en handschoenen voor breien in aanmerking kwamen. Zelfs tre den de handgebreide kousen, die plaats moesten maken voor die, welke van zijde en kunstzijde geweven zijn, weer triom fantelijk op den voorgrond. Menige groot moeder houdt zich weer onledig met het breien van kousen, niet alleen voor de kleintjes, doch ook voor de oudere gene ratie die de dunne kousenop koude win terdagen maar al te gaarne verwisselen voor wollen. Gebreide rokken tocnen zich zeer prac- tisch in het dragen en worden zoowel van twee, vier als zes banen gebreid, terwijl ook de plissé uitstekend geimiteerd kan worden. Niet alleen het maaksel van een klee- dingstuk, doch ook het breipatroon en de kleur der wol dragen tot het slagen van het geheel bij, dat evenwel ook afhanke lijk is van de wijze, waarop de stukken in elkander gezet en geperst worden. Met trotsch kunnen vele vrouwen op het product hunner vlijtige handen neer zien en ongetwijfeld hebben zij er de noo- dige punten voor over om een of ander kleedingstuk te breien. Inplaats van één kan men ook twee kleuren wol verwer- leen de meer gezette dames zullen de don kere streep op de heupen en aan boven- mouwen met meer kans op slagen, dienen te laten vervallen. Men kan verschillende breipatronen voor een japon toepassen, doch de eenvoudigste hebben meestal suc ces. De tricot-steek toont zich ook in de practijk practisch, temeer daar men even- tueele dunne plekken of motgaatjes door overmazen of mazen op onzichtbare wijze kunnen verstellen. Een andere mogelijk heid, die eveneens wel toepassing vindt is het combineeren van weefsels met gebrei de deelen, waardoor meermalen zeer apar te effecten ontstaan. Allerlei kleine dingen dragen ertoe bij. om telkenmale een nieuwe noot aan onze kleeding te verleenen. We zijn beperkt ten aanzien van de aanschaffing van de ver schillende weefsels, doch de mo gelijkheid om details te koopen, waarvoor we weinig punten be hoeven te offeren grijpen we natuurlijk dankbaar aan. Ve lours chiffon leent zich o.m. uit stekend voor het maken van al leraardigste sjaaltjes, die met georgette worden tegengevoerd en desgewenscht van een kleine bontgarneering worden voor zien. (Kleine coupons, die nog puntenvrij zijn, van effen en ge ruit weefsel geven aardige ves ten, die b.v. met een paar punten op den rok vallen en met een rij knoopen sluiten. De hoeveelheid stof is gering en met een lengtemaat van pl.m. 50 a 60 c.M. van 1.30 M. breede stof kan worden volstaan. Gar nituren zijn te kust en te keur verkrijgbaar. Vindt men lichte kraagjes en manchetten wat on- practisch om onder een wintermantel te dragen, dan bepale men de keus op gar neeringen van velours chiffon of georgette in warme kleuren. Handschoenen zijn een artikel, dat een bijzondere ruime keus biedt, zoowel wat materiaal als uitvoering en prijs betreft, vindt ieder wat van haar gading is. Als eerste eisch voor handschoe nen geldt, dat ze de handen warm houden, onverschillig of ze van tricot, gebreid of van gevoerde glacé gemaakt zijn, want een sierlijk model, dat van dunne stof of dun leer gemaakt is, voldoet ons geenszins. [Voor alles moeten we blijk geven van practischen zin en daarom zullen we op koude dagen ook gaarne onze toevlucht ne men tot warme gebreide wanten. Onze Wanneer kleeren van volwassenen op meerdere plekken dun worden, dan kan er ;in de meeste gevallen nog wel iets voor de kinderen uit gemaakt worden. Zulks geldt niet alleen voor boven- doch ook voor on- derkleeren. Heeren overhemden slijten het meest aan hals en mouwen, waardoor er nog een flink van het ondergedeelte over blijft om een jongenshemd van te maken. Of dit nu wit is, dan wel, een streepje of [ander dessin te zien geeft, blijft hetzelfde. ^Tegenwoordig letten we op dergelijke klei nigheden niet meer, doch zijn al blij, wan neer we punten kunnen sparen. Op de ne- jvengaande afbeelding kan men zien op welke wijze het patroon u'+<*e1e<*d kan worden om er nog een jongens nachthemd van te maken. Onder overhemden leenen zich ook nog voor het maken van kinderschortjes, speel- iqakjes.en 8Q®s zelfs voor jurkjes, terwijl schets geeft eenige handscnoenen te zien, die een bescheiden garneering hebben. Links een gevoerde glacé handschoen met geschulpten bovenkant, versierd met dun koord, dat door kleine geperforeerde gaat jes geleid wordt. Kleur: Bordeaux-rood. Wildleeren handschoen in donkergrijze uit voering, versierd met stiksels in donkerder tint. Midden: tricothandschoenen met ruche aan den bovenkant, hetgeen een eenigszins ouderwetsch effect geeft, doch desondanks zeer nieuw is. Naden langs de vingers en versiering van stiksels op het bovenge deelte. G. C. M.—S. zij voldoende materiaal leveren voor sport- blouses voor jongens van ongeveer acht jaar. Zoowel moeders als doch ters zullen bij het verrichten van, zij het welicht kleine bezigheden, eerst naar haar schort grijpen om dit voor te binden, want ook dit helpt punten sparen. Zoo héél gauw wordt er eens gemorst, waardoor vlekken ontstaan, die niet of met moeite te ver wijderen zijn, waardoor het aanzien van een japon aan merkelijk vermindert. Nieu we kleeren aanschaffen gaat niet meer zoo gemakkelijk als vroeger omdat thans ook de puntenkaart een stem en een niet onbelangrijke in het kapittel heeft! Voor allerlei kleine werk jes, die het dragen van een groot schort overbodig ma ken, leent zich zoo'n klein model, dat men van wit ka toen kan maken en versierd wordt met eenvoudige steken, zooals de werkproef deze te zien geeft. (Rechts boven). Men kan wit katoen voor dit schortje gebruiken, doch van battist is het natuurlijk gekleeder. Aan de hand van het knippatroon is het gemakkelijk na te knippen, doch vooraf zal men het op papier dienen te teekenen en uit te knippen. Noodig 1.50 M. neteldoek of katoen. Draag banden pl.m. 4 c.M. breed en 65 c.M. lang. Naden aan de stof aanknippen. Men begint met de banen ab met een Engelsche naad te verbinden, daarna vormt men langs den omtrek van het schort een zeer smal zoompje om, dat met gekleurde paarlka- toen (fijne) met vasten en lossen wordt omgehaakt. Bij x (rugdeel) wordt een stukje extra stof aan den verkeerden kant met onzicht bare steekjes opgenaaid voor het aanzetten van de knoopen. Siersteken worden van borduurkatoen gewerkt, terwijl men hulpdraden rijgt ten einde te voorkomen, dat men niet volko men rechte randen zou merken. 2 c.M. van den bovenrand af rijgt men 8 draden op afstanden van 1 c.M. en verdeelt de twee- liiitiiiiiiiiiimiiiiiiiii OEM» de en voorlaatste tusschenruimte nogmaals door een rijgdraad in de helft, waardoor 9 tusschenruimten ontstaan. Tusschen de eerste twee draden wordt een heksen-steek (dubbele flanelsteek) ge werkt, vervolgens een rij rechte steekjes, daarna volgen vischgraat, heksen en verti cale steken om ten slotte te eindigen met een spansteek. Men kan de siersteken en den omtrek in één zelfde kleur werken of in verschillende tinten blauw, hetgeen een zeer geslaagd effect zal geven. De zakken worden aan den bovenkant eveneens om- gehaakt, terwijl men voorts twee rijen in vischgraat kan werken, afgewisseld door een rij verticale steekjes. Nadat het hand werk is uitgevoerd worden de draagbanden, die van dubbele stof zijn, opgestikt en van knoopsgaten voorzien. Op de versterkte hoeken van het schortje worden knoopen genaaid. Nadat ten slotte de zakken opgestikt zijn wordt het schort op den verkeerden kant opgestreken en zal het een practisch bezit blijken te zijn, dat aardig op i" -> japon zal staan. Oude wol en zijde resten lee nen zich voor het maken van koorden, kwastjes en pompons, Men knipt twee rondjes van karton, waarvan de doorsnede zoo groot dient te zijn als men de pompon denkt te maken. In het midden van beide rondjes wordt een gaatje uitgeknipt in den vorm van een cirkeltje. Be draagt de doorsnede van een rondje 4 c.M., dan zal die van het gaatje b.v. 1 c.M. moeten zijn; bij een doorsnede van 2 1/2 c.M. zal de opening pl.m. 1/2 c.M. dienen te zijn. De uitge knipte ronding zal altijd zóó groot moeten zijn, dat men er meerdere wollagen plus de naald door kan halen. Nadat beide kartonnen ringen met verschillende dicht aaneenslui tende lagen wol onwoeld zijn (fig. 1) knipt men deze door (fig. 2) en wel precies tus schen de beide ringen, vervolgens wikkelt men een draad om het midden der wol fig. 3 en verwijdert de beide kartonnetjes. De pompons worden daarna met een schaar bijgeknipt, zoodat het mooie ronde balletjes worden. Men kan deze pompons ook in het groot maken van een of meerdere kleuren wol als garneering van dames- en kinderhoe- den. Men kan koord maken door meerdere draden, naar gelang van de gewenschte dikte te draaien, hetgeen door twee per- sanen moet geschieden. Ook kan men de draden ergens aan bevestigen, en heeft men lang genoeg gedraaid, dan worden beide einden samengevoegd, nadat men in het midden een kleine verzwaring heeft gehangen, daarna laat men beide helften om elkander draaien (fig. 5). Een kwastje wordt op de volgende wijze gemaakt: men vouwt een stuk stevig pa pier meerdere malen op (fig.6), windt er wol om, schuift deze voorzichtig van het papier af en omwikkelt pl.m. 1 c.M. van den bovenkant de draden nogmaals met wol (fig. 7), waarna zij aan den onder kant gelijk afgeknipt worden. En de vriendin, die ze U toont- Vrouwen beschikken in den regel nogal over wat zelfkennis en daarom kennen zij elkaar ook heel goed. Zij weten allerlei waarheden van elkaar en steken die waar heden ook niet onder stoelen of banken. Wel is waar is het meestal over derden, dat zij zoo openhartig met de waarheid voor den dag komen, namelijk achter den rug van die derde, die zij gewoon zijn met „lieve" of „beste" vriendin te betitelen. Al dat gepraat tusschen vriendinnen óver vriendinnen kunnen we rustig onder de weinig verheffende rubriek „geklets" onderbrengen. Niemand heeft er eenig nut van, dergelijke waarheden of vermeende waarheden over anderen te hooren debitee- ren. En wie zich aan zulke conversatie schuldig maakt, mist eigenlijk het recht, zich „vriendin'" van de persoon in kwestie te noemen. Ook de beide spreeksters zijn geen ware vriendinnen. Echte vriendinnen bespreken niet achter iemands rug om de eigenschappen van die derde. Of het moet zijn, dat zij met elkaar overleggen, hoe zij de gemeenschappelijke vriendin het best met het een of ander kunnen helpen. Een echte vriendin zal niet in alle gemoedsrust de zoogenaamde „waar heden" aanhooren, die een derde over de vriendin weet ten beste te geven. En ook de oogenschijnlijk onschuldige derde is niet geheel van schuld vrij te pleiten. Men kiest zijn vriendinnen met zorg onder de genen die men zijn vriendschap waardig keurt. Vertrouwen, dat hooge eischen stelt, bewijst men elkaar pas, wanneer de vriendschap beproefd is gebleken. Dus niet te lichtvaardig vriendschap slu'- ten en een onwaardige ons vertrouwen schenken! Op rijperen leeftijd groeit vriendschap tusschen vrouwen slechts lang zaam. Valsche vriendschap kan o zoo veel onheil stichten. Maar is ook eenmaal tus schen twee vrouwerf de vuurproef door staan en de verhouding tot vriendschap ge groeid, dan kan tusschen de vriendinnen een groote en oprechte vertrouwelijkheid ontstaan, die wederzijds de wensch doet geboren worden: „Zeg mij de waarheid, lieve vriendin!" Ieder mensch heeft zijn kleine en groote fouten. Soms zijn het de nietigste kleinig heden, die zoozeer tot aanwendsel worden, dat de omgeving zich er voortdurend aan stoot. Ongracieuze handbewegingen, kleine slordigheden, onvoldoende zorg voor het eigen uiterlijk, slechte uitspraak, onelegan te houding, eigenaardige gezegden en al dergelijke kleine hebbelijkheden meer. Een vrouw houdt ervah, met trots een trots die zeker niet ongerechtvaardigd is van haar bezittingen te spreken. Zij heeft het over „mijn huis', mijn bloemen en plan ten", „mijn meubelen" en natuurlijk over „mijn kinderen", zonder zich er reken schap van te geven, hoezeer ze haar man daarmee in het oog van den buitenstaan der verkleint en zichzelf eigenlijk belache lijk maakt. Een tweede bederft haar gasten het. ge noegen van een bezoek door haar nerveuze haast en opgewondenheid, die een rustig gesprek onmogelijk maken. Een derde weet wel rustig te converseeren, maar bederft het toch weer door zichzelf en haar eigen belangen voortdurend op den voorgrond te stellen en nauwelijks oor te hebben voor de meening van haar gasten. In al derge lijke gevallen zal een ware vriendin haar taak kennen en zich hiervan met tact en beleid, met warm gevoel en humor kwij ten. Zij zal haar vriendin op haar kleine onaangenaamheden attent maken en deze op haar beurt zal de welgemeende raad ter harte nemen en haar vriendin haar openhartigheid niet euvel duiden. Zij zal haar integendeel dankbaar zijn voor haar hulp en steun en er haar nog liever om hebben. Vriendinnen, die elkaar de waar heid niet durven zeggen, zijn geen ware vriendinnen. PRACTISCHE WENKEN Slagroom wordt luchtiger, wanneer men het vermengt met eiwit. Suiker pas toe voegen, indien de room stijf is, doch vóór men begint te kloppen wordt een beetje zout toegevoegd. Indien men runder- of kalfstong heel zachtjes laat koken, zal deze nimmer hard of droog worden. Mooie, donkere jus verkrijgt men door een gesnipperde ui of tomaat mee te bra den. Succespatroon A 601. Prijs 40 cent. Vesten geven veelal een bijzon der aardig aspect aan een japon sn kunnen, wanneer zij van pi qué zijn, een sportief karakter verleenen, terwijl bij het meer ge-4 kleede genre crêpe de chine en crêpe georgette meer op hun plaats zijn. Spits toeloopende ves ten kleeden af en zullen bij voor keur gedragen worden door iets gezette dames, waarvoor ook dit model zich leent. De japon heeft aan voor- en rug zijde doorgaande banen, terwijl midden vóór een gedeeltelijk opge stikte plooi is aangebracht, waar- daor meerdere bewegingsvrijheid verkregen wordt. Langs het vest zijn zeer smalle tresjes gestikt, die een revers imiteeren. Aaansluiten- de mouwen. Patronen in de maten 44, 46 1 48. SUCCESPATROON A 602. Prijs 40 cent. Middagjapon met vest van zijde of velours chiffon. Opgestikte schouderstukjes en opgeknipte rok met knoopgarneering. Ruime voor panden. Patronen in de maten 42, 44, 46. A601 A603 A603 Succespatroon A 603. Prijs 40 cent. Jongemeisjesjurk met midden gedeelte van afstekend materiaal o.a. een ruit of streep leenen zich hiervoor, terwijl ook crêpe de chine, waarin smalle nervures gestikt worden, heel goed kleedt, even tueel in de kleur der japon. Vierbaans rokje en aansluitende mouwen. Patronen in de maten 38, 40, 42. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van V/i, 3 of V/$, ct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8