toot het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Dit nummer bestaat utt 2 bladen Land- en Tuinbouw Buitenland Binnenland Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Kou - Ktau - Kou No6136 Woensdag 26 Februari 1941 VERB U 1ST E VAN ALTÊH^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. MAATREGELEN TEGEN DEN DENNENSCHEERDER EN DE f GROOTE DENNENSNUITTOR. Het Staatsboschbeheer te Utrecht de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de Ned. Heide Mij. te Arnhem maken eigenaren en be heerders van grovedennenbosschen op het volgende opmerkzaam: 1. Nu het voorjaar in aantocht is, wordt het gewenscht ter bestrijding van den derihenscheerder vangboo- men in de derinenbosschen te leg gen. Deze moeten, evenals al het andere hout van den grove den, vóór 15 Mei ontschorst worden. Het ver dient aanbeveling de vangboomen het laatst te ontschorsen, opdat deze ook bij een late vlucht van de dennen scheerders zoo lang mogelijk als vangboomen dienst kunnen doen. Hierop zal te zijner tijd nogmaals de aandacht gevestigd worden. 2. Gedurende het afgeloopen jaar heeft de groote dennen snuitt or zich op vele plaatsen in ons land abnor maal kunnen vermeerderen, zoodat dit voorjaar vermoedelijk op een zeer groot aantal jonge kevers kauwor den gerekend. Deze kevers vreten aan den bast van jonge loten van groveden en andere Coniferen, zoo- als b.v. douglasspar, waaraan zij veel schade kunnen berokkenen. Zij leg gen hun eieren tusschen hout en schors van de nog in den grond zif tende stronken van die hoornen, die in I!9i40 of dezen winter zijn geveld. Op de plaatsen, waar jonge den nen, douglassparren of andere Co niferen staan in de buurt van stron ken van pas gevelde boornen, ver dient het aanbeveling deze stronken thans zoo diep mogelijk, tot onder het aardoppervlak, van alle schors te ontdoen. Men stampe daarna de aarde tegen den stronk weer aan, zoodat de aanvliegende kevers niet gemakkelijk hun eieren op diepere wortels tusschen bast en hout af kunnen zetten. Wanneer ondanks deze maatrege len toch schade wordt toegebracht vrage men onverwijld advies aan één van de bovengenoemde instellingen. EEN OPROEP. Nood leert bidden, zegt een oud spreekwoord. En inderdaad: heel wat nuttige maatregelen, die in normale tijden ongedaan blijven, komen tot stand, indien plotselinge moeilijkhe den er ineens de volle aandacht op vestigen. Een van die nuttige maatregelen is het grondonderzoek. Ook vroeger is er op dit gebied al heel wat gedaan; het regionale grondonderzoek hoeft al een belangrijk beter inzicht gege ven in den kalktoestand van vele per- beelen. Maar naast den kalktoestand moe ten wij nog op de hoogte zijn van den fosforzuurtoestand en van het kaligetal. En op deze eerste wil ik bijzonder de aandacht vestigen, om dat de voorziening met fosfaatmest stoffen in het komende seizoen maar schraal zal zijn. Nu weten de meeste boeren in de verste verte niet, hoe het met den voedingstoestand van hun grond ten aanzien van de fosfaten gesteld is. Hoogstens hebben zij een overzicht van de bemestingen met super of slakkenmeel, die in een langere of korte serie van jaren op hun diverse perceelen gegeven zijn; maar dit overzicht blijkt in de practijk dik wijls niet overeen te komen met de fosforzuurbehoefte. Deze hangt im mers niet uitsluitend af van de in den loop der laatste jaren toegedien de bemestingen, maar evenzeer van het feit of het fosforzuur in den grond voor een grooter of kleiner deel is vastgelegd en onwerkzaam ge maakt. En nu het met de fosforzuur-toe- wijzingen aan den zeer lagen kant zal blijven, wordt het een heele toer, om het kleine beetje forforzuur zóó te verdoelen, dat de meest behoeftige perceelen meer, en de andere minder krijgen en dat percee'len die wel licht heelemaal geen fosforzuur noo- dig hebben, eens een jaar worden overgeslagen. De eenige manier om hier afdoen de zekerheid te verkrijgen is: Een regionaal fosforzuur-on derzoek in ieder dorp en op ieder perceel. Ik verwijs hier naar hetgeen op dit gebied in de omgeving van Eer- sel is tot stand gebracht. Het bleek daar mogelijk: in een viertal naast elkaar liggende dorpen van vrijwel ieder perceel den fosfor zuurtoestand te laten onderzoeken en in kaart te brengen. Dat moet ook in andere plaatsen mogelijk zijn. Ik plaatste boven dit artikeltje het opschrift „Oproep" en ik richt deze oproep tot alle boeren oude en jon ge, tot alle besturen van Boerenbon den, landbouwvereenigingen, vereeni- gingen van jonge boeren enz., enz., tot alle landbouwonderwijzers en tot allen, djejeis tot dit zoo pood zakelijk werk kunnen bijdragen. Natuurlijk spelen de kosten van dit onderzoek een groote rol, doch on der de gegeven omstandigheden is het toch wel zeer veel waard, om een algemeen onderzoek naar den fosforzuurtoestand in te stellen, orq- dat een juist inzicht van deze kwes tie veel meer -zal kunnen opbrengen dan het onderzoek kost. Het tarief van het onderzoek is als volgt: ZANDGROND pH (zuurgraad), P-getal en P-ci troen-getal fl,75. Wie de zuurgraad (pH) van het betreffende perceel reeds kent en dit duidelijk op de voorpagina van de vragenlijst ver meldt, behoeft alléén P-getal en P- citroen-getal te kennen. Dit kost: f 1,55. KLEIGROND. pH (zuurgraad), P-getal en P-ci troen-getal afhankelijk van het al of niet aanwezig zijn vpn koolzure kalk f1,75. tot f2. Wanneer op 'de vragenlijst wordt medegedeeld, dat er geen CaC03 a|anwezig is en tevens de pil wordt vermeld: f 1,55. Voor groote aantallen wordt een reductie verleend en wel Bij 50 monsters, of minder geen reductie; bij 100 monsters wordt de reductie 5 pCt.; bij 200 monsters 12,5 pCt.bij 300 monsters 16^67 pCt.; bij 100 monsters 20 pCt.; bij 500 monsters 22 pCt.bij 1000 mon sters 26 pCt.bij 2000 monsters 28 pCt. De kosten worden natuurlijk nog verhoogd met verzendkosten (watbij gezamelijke verzending weinig be hoeft te zijn) en eventueel met een geringe vergoeding ivoor de monster nemers. Landbouwvereenigingen of Veree- nigingen van Jonge Boeren, die mee willen doen, kunnen zich wenden tot de assistenten bij mijn Dienst, die zullen zorgen, dat de verzending Centraal geschiedt, om zoodoende een zoo groot mogelijke ire due tie op het tarief te verkrijgen. Deze assistenten zullen ook de noo- dige richtlijnen geven voor de mon ster name, verzending enz. De adressen van de assistenten zijn J. Bartels, Vossendaal C 193), Et- ten; J. Bertens, Stationstraat D 57, Udenhout; J. Bogers, Achterhoek I 50, RucphenC. de Cloe, Burg v. d. Schansstraat, Andel; J. Dekkers,, Mo lenstraat C 75p, Etlen; H. v. Dongen, Vijverplein 36F, Sleeuwijk; A. de Groot, Aalstraat A 462, Gilze; M. v. Hassel, Oudendijk B 192, Oud-Gas tel; J. v. Hoek, Biestraat 79, Gilze; Th. Huyben, Leysenstraat 21, Oos terhout; P. v. Rijks wijk, A 115, Ber- kel-Enschot; M. Burgers, Wiliems- p older D 18, Din tel oord. Laat ieder doordrongen zijn van de noodzaak van dit werk. Het wordt hoog tijd om dit voorjaar nog resul taat te hebben. Een vlotte en snelle aanmelding bij de assistenten is dus noodzakelijk. Ik reken op een normale deelname. De Rijkslandb.consulent voor Westelijk Noord-Brabant, Ir. H. J. M. STEENBERGEN. NAJAARSINSPECTIE VANWEGE „IIET TEXELS SCHAPENSTAM- BOEK VOOR NOORDBRABANT" Bij de gehouden Najaars inspectie werden voorloopig ingeschreven 69 rammen; definitief ingeschreven en gemerkt 2 rammen; ingeschreven en gemerkt 103' ooien. Buitendien werden tijdens deze na- najaarsinspectie nog gemerkt 10 ooi en 2 ramlammeren. Hiervan waren 2 best, 5 zeer goed, en 5 goed. In totaal werden dus in 1940 ge merkt 464 lammeren. In totaal werden in 1940 ingeschre ven 75 rammen en 115 ooien. Totaal werden- in 1940 gekeurd 602 ooienvachten, waarvan 300 gemerkte. Van deze laatste waren 54 vachten van onvoldoende kwaliteit en 99 van onvoldoende gewicht. In de klasse fokkers met 10 of meer ooienvachten verwierf de heer E. v. d. Beek te Genderen de eerste premie, de heer A. Maas te Aalst de tweede en de heer C. Melsen te 's-Gravenmoer de derde. In de klasse 510 ooienvachten verwierf de heer W. Snoek te Nieu wendijk de eerste premie, de hee ren Adr. Bink te Oosteind en W. v. Gammeren te Drongelen, een 2e. de bee ren J. Dank te Raamsdonks- veer, M. Millenaar te Dussen en Ti. Brienen te Poederoijen elk een derde premie. In de klasse'2—5 vachten wer den o.m. derde premie's toegekend aan de heeren L. Vos te Bruchem. A. v. d. Stelt te Nieuwendijk, N. v. d. Linden te Aalst, Gebr. Remmer en te Nederhemert, H. v. Suijlekom fö Capelle en Jac. Koops te Dussen. Bij de wolkeuring 19140 werden ge keurd 33 eenjarige lammeren, waar van 23 voldoende en 7 onv. gewicht of kwal.; 10 2-jarige lammeren, waar van 7 voldoende en 3: onv. gewicht of kwaliteit; 3 driejarigen, waarvan 2 voldoende en 1 onvoldoende ge wicht of kwal.; 1 vijfjvoldoende ge wicht of kwaliteit. Geprimeerd werden o.m. de I-jari ge rammen, stamb. no. 4188 van 'de heeren L. Colijn te Doeveren met lste. No. 441 van J. Dank te Raams- donksveer; No. 466 van H. Brieuen te Poederoijen; No. 456 van Adr. Bink, Oosteind; No. 443 van H. To- lenaars te Nieuwendijk, elk met 2de. No. 476 van H. Vos te Drongelen; No. 41813 van J. Dingemans te Bru chem; No. 409 van Jac. Koops te Dussen elk met een 3de. No. 4184 van W. Wijgerse te Kerk wijk; No. 409 van J. v. d. Schans te Drongelen; No. 477 van W. v. Gam meren te Drongelen; No. 474 van J. v. d. Schans te Drongelen; No. 450 van S. v. Gorkum te Genderen; No. 440 van J. v. d. Stelt te Nieuwendijk, elk met een 4de premie. De bouw van den nieuwen stadsschouwburg te Utrecht, is, wat het uitwendige betreft, vrijwel gereed (Foto Pax-Holland) ADOLF HITLER HIELD MAAN DAG TE MUNCHEN EEN REDE. Ter gelegenheid van het feit dat het Maandag 21 jaar geleden was dat de N.S.D.A.P. werd opgericht, heeft de Fuehrer het woord gevoerd tot zijn oude garde. De Fuehrer begon zijn rede met een uitgebreidm terugblik te werpen, op de oprichting der partij en op de afkondiging van het partij pro gramma, dat, naar hij onderstreept© in de sindsdien vervlogen jaren op geen enkel punt gewijzigd is. Hij! wees op het verschil tusschen dezis partij en alle andere partijen, het geen o.a. daarin bestond, dat Üe N.S.D.A.P. niet de belangen van ee nige laag der bevolking wilde verte genwoordigen, maar welbewust het Duitsche volk in het middelpunt van haar werk en haar strijd plaatste. Hij zei dat de strijd ter zee nu pas kan beginnen. In den afgeloopen winter zijn de nieuwe bemanningen voor de duikbooten opgeleid. Deze duikbooten beginnen nu in actie te komen. Juist twee uur geleden heb ik, al dus de Fuehrer, van den opperbe velhebber der vloot het bericht ont vangen, dat zoo juist de rapporten zijn binnengekomen van twee dagen, waarop strijdkrachten ter zee en duikbooten 215.000 ton tot zinken hebben gebracht,, waarvan alleen duikbooten 110.000 ton en daaron der een geheel convooi, dat gisteren vernietigd werd met 125.000 ton. De heeren zullen zich echter van Maart en April af op heel andere dingen voorbereid moeten houdenen dan zullen zij bemerken, of wij de zen winter weer geslapen hebben en wie zijn tijd goed gebruikt heeft. TREKKINGEN RYCKE TREK LOTEN. De hoofdpHjs van de serie Rycke Trek Loten afd. Zweefvliegsport van de Ned. Vereen, v. Luchtvaart viel in de gehouden trekking ten over staan van notaris J. C. J. Waldorp; te 's-Gravenhage op lot no. 81042. Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat de serie Rycke Trek Loten no. M. niet op denzelfden dag heeft kunnen plaats vinden, doch' dat de loten no. M. heden Woensdag 26 Febr. trekken, ten overstaan van notaris Waldorp eveneens met ©en hoofdprijs van f 6000 en eveneens 4180 prijzen. De gezamenlijke trek kingslij st van beide verlotingen ver schijnt morgen Donderdag 27 Febr, NED. UNIE WIERF IN JANUARI 56452 NIEUWE LEDEN. Wij lezen in „De Unie": „In de eerste maand van dit jaar kwamen er bij de Nederlandsche Unie 56452 leden bij dat is ruim tienduizend méér dan het aantal, dat in December 1940 werd geboekt. In Januari bedankten er 387 leden (dat is dus 0,7 procent van het aan tal nieuwe leden in Januari). Deze „bedankjes" zijn voor het meerendeel afkomstig van menschen, die ons, •aldus „De Unie", als nationale ver nieuwingsbeweging niet verder meen den te kunnen volgen." De Ned. Unie telt thans ongeveer 800.000 leden. HET AUTOBUS-ONGELUK TE MOORDRECHT. Het elfde slachtoffer van het au tobus-ongeluk bij Moordrecht is her kent als de 54-jarige Adriana Stam, huishoudster in Den Haag. NIEUWSBLAD 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 26 Febr. 8.34 7.43 Donderdag 27 Febr. 8.32 7.15 Vrqdag 28 Febr. 8.30 7.17 Door hun kou, 1 Tórts-eïf pijnuitdrij- vende werkrnghe^ pt Bier bij alt jjd veilig en vlug een poeder .{%-■ 1 bet, van. Mijnhardt te Zeist Mjjwftardt's Poeders pes stuk 8 ct Doos ^r"ct. Cachets, genaamcU',.Mijn hardtjes" Doos 10 en 50 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1